']}.ïö-u&e*d&i'0-Mek Sociale Kroniek KEUKENGEHEIMEN. GROENTEN EN FRUIT IN JUNI De junimaand is weer aangebroken, en dat betekent, dat we weer een ruime keus uit de heerlijkste groente- en fruitsoorten kunnen maken. Tegenwoordig mogen we zelfs midden in de winter niet klagen over een tekort aan groenten en fruit, maar dat weegt toch niet op met hetgeen er in juni wordt aangeboden. Denk eens aan wat er nu allemaal verkrijgbaar is De fijnste bloemkool, die u zich maar kunt voorstel len, prachtig wit van kleur en heerlijk van smaak. Mooie jonge worteltjes en prachtige sla met een overvloed aan vitaminen. Ver der andijvie en mooie komkommers. Er zijn fijne asperges, tuinbonen en peulen. Er komt nog rabarber en er is kool. Ja, het is bijna te veel om op te noemen. En dan niet te vergeten ons fruit, nl. aarbeien en kersen. Dat zijn pas vruchten om van te smullen Laat de tijd dan ook niet voorbijgaan, want dit fijne, sappige fruit is maar gedurende betrekkelijke korte tijd te koop. Geniet in de komende weken ruimschoots KLANKJES UIT DE MODEWERELD. VOOR EEN BEZOEK AAN DE EXPO j Onze prachtige wereldtentoonstelling heeft talrijke Belgische en Franse haute- couture huizen er toe aangezet speciale mo dellen te ontwerpen voor een bezoek aan de expo. Denkt niet dat het hier een over dreven inspanning betreft. Integendeel, de ondervindmg heeft ons reeds geleerd, dat lang niet alle kleding geschikt is om de we- reldtentoonstelling te bezoeken, zeker niet als we er ten volle willen van genieten. Door de ontwerpers worden uitsluitend kreukvrije weelsels gebruikt, zodat de draagster en de ganse dag fris en verzorgd blijft uitzien. Bovendien wordt de voorkeur gegeven aan bedrukte weefsels, pied-de- poules enz., waarop het stof niet gemakke- lijk zichtbaar wordt. Het ideale Expo-model bestaat uit twee stuks. De rok heeft voldoende «wijdte» op- i dat men zonder moeilijkheden de vele trap- pen kan beklimmen. Het losse korte vestje hindert de draagster niet en laat alle bewe gingen toe. Onder het vestje wordt een bloesje gedragen. Dames, die dus willen menselijke gestalte is slechts dan mooi, als men op het gelaat kan lezen, dat ook de geest edel is. Over het begrip vrouwen schoonheid bestaan bij de verschillende volkeren vrschillende opvattingen. Socrates gaf jonge mensen, die in de spie- STAKING EN SOCIALE WETGEVING In eeen gesprek met personeelsleden der gel zagen, dat ze lelijk waren, de raad door firma Nylbas die op heden in staking zijn deugd het tekort aan schoonheid aan te vullen; waren ze echter mooi, dan ried hij hen aan niet door laster hun schoonheid te bevlekken. Voor vele meisjes is haar lichamelijke schoonheid haar ongeluk geworden. «Al te mooi is gevaarljk zegt een spreekwoord. «Schoon was ik ook en dat was mijn on geluk zegt Gretshen in «Faust». Ik kan dus de geciteerde raad die ik toevallig in een tijdschrift las niet als een waarheid beschouwen. Wie een verstan dige vrouw wil loven, moet de waarheid in acht nemen. Want in he ware vindt men het werkelijk schone van groenten en fruit. Breng variatie in het gaan dineren hebben slechts het vestje uit menu door steeds afwisselend de verschil- te trekken om er toch enigszins gekleed uit lende groenten te gebruiken. Maak ook te zien. Het ligt er natuurüjk aan in welke dikwijls rauwkost klaar; de vitaminen en voedingszouten komen door de groenten rauw te gebruiken zoveel mogelijk tot hun recht. Zorg iedere dag voor een voldoende hoeveelheid verse groenten. Dat is niet al leen smakelijk, maar bovenal noodzakelijk voor het behoud van een goede gezondheid. De grootste aanvoer van rabarber vond in de maand mei plaats. In de komende we ken zal er echter nog voldoende rabarber tegen redelijke prijzen aangeboden worden. Ook hiervan kunnen we dus nog profiteren. Wanneer U niet van de enigszins scherpe smaak houdt, klop dan door het moes terwijl dit nog warm is een losgeklopt ei. Dit geeft een heerlijke zachte smaak aan de rabarber, terwijl er bovendien minder suiker aan toegevoegd hoeft te worden. NUTTIGE WENKEN. De witte schoerten zijn weer voor de dag gekomen En daarmee ook het schoonmaken ervan. Tegenwoordig gebruiken we hier voor vloeibaar schoen wit, dat in flesjes zit. Nu gebeurt het vaak, dat onderin deze fles jes dikke restjes blijven zitten. Deze restjes zijn echter nog zeer goed te gebruiken. Door er een heel klein beetje lauw water aan toe te voegen verkrijgt het weer de gewenste dikte en het is weer op de gewone manier bruikbaar geworden. Tasjes van raffia, die vuil geworden zijn, kan men gemakkelijk schoonmaken door ze af te borstelen met een zacht bor steltje en lauw zeepsop. Vervolgens nog eens afborstelen met lauw water. Nooit een harde borstel gebruiken, want dan zou het raffia pluizig worden en dat is niet mooi. Ook de zomer heeft zijn problemen voor de huisvrouw.En hier denken we voor al aan de vliegen. Probeer te ontdekken waar ze vandaan komen. Een niet afgeslo ten vuilnisvat of een bakje met aardappel schillen en groente-afval dat in c}e zon, in plaats van in de schaduw staat, kan de oorzaak van het vliegenbezoek vormen. En natuurlijk ook niet-afgedekte voedselres- ten. Dus afdekken! Beter nog dan de vlie- genkappen, waar altijd nog eitjes en stof doorheen kunnen, is een plastiekbescher ming. Aan sommige kledingstukken, die we ons tegenwoordig aanschaffen, is een label bevestigd, waarop vermeld staat Kreuk- herstellend en vuilafstotend Het betreft dan materiaal, dat een zekere chemische be handeling heeft ondergaan. Wanneer der gelijke kledingstuk gewassen moet worden, ga dan als volgt te werk maak een lauw en heel ruim sop van een goede vlokkenzeep en was het hierin. Daarbij mag u vooral niet wringen. Na veelvuldig spoelen in ruim water het kledingstuk ophangen Over het algemeen is strijken daarna overbodig, maar doet u het liever wel, dan een heel lauw ijzertje gebruiken. aiip - m AtsrjBSTsa DE BRAVE MOORDENAAR door JOS. JANSSEN (Copyright bij «OMNIUM-PRESS») lste Vervolg. Men kan zo'n gang somber en beangsti gend vinden als men er de eerste keer in terechtkomt. Dan gaat men zijn hart vlug ger voelen kloppen en dan gaat men een beetje met de voeten slepen. Zelfs al komt men daar maar als 'n gewoon bezoeker, als 'n toerist, als 'n amateur. Wat de boosdoeners daarover denken in teresseert niemand. Men is boosdoener of men is het niet. Die 't zijn en die hun ach terste verbrand hebben moeten maar op de blaren zitten, nietwaar De eerste indruk van zo'n gevangenis gang wordt evenwel spoedig vervangen door 'n milder impressie. Men krijgt gauw- het gevoel of men door 'n rustige klooster gang wandelt. Kijk, door dat venster speelt het najaarszonnetje. Ongetwijfeld ligt daarachter de stille, harmonieuze klooster tuin met de stemmige kapel, waar orgel klanken uit opwellen. Ieder ogenblik kan men er zich aan ver wachten het «Nonnenkoor» uit Casanova te horen, of «Dans le jardin d'un Monastè- re» van de charmante Ketelbey. Welnee, 'n gevangenis is niet ongezellig als men er zo doorwandelt, zonder onbere deneerde antipatie of dwaze vooringeno menheid. Mep gaat er zich gauw thuis ge- gelegenheid er gegeten wordt om te weten aan welk bloesje de voorkeur wordt gege ven aan dit van mooie kant of aan het eenvoudige, maar frisse, katoentje. Tenslotte nog een persoonlijke raad Dames, ais U de Expo bezoekt, trek dan vooral een paar gemakkelijke schoenen aan! KNITTED-LOOK Dit is de naam van een nieuwe stof, die momenteel triomfeert in de modewereld. Deze stof ziet er uit alsof ze is gebreid in «recht en averecht in fantasie-kaoelsteek, maar ze is geweven. Knetted-look is zeer soepel. Daarom is het geliefd bij de mannen, die de mode ma ken, en de vrouwen, die de mode volgen. Het wordt gebruikt voor mantels, japonnen, rokken en kinderkleding. KLEUREN. Ten aanzien van de kleuren, die van de zomer het meest gedragen zullen worden, verwacht men deze volgorde in belangrijk heid Mandarijnkleur (geel-rood), tur koois, sultansrood, violet (bosviooltjes) en klippenolauw (ongeveer de kleur van lei steen) Wit wordt hoofdzakelijk voorbehou den voor de accessoires. ONS WEKELIJKS PRAATJE. SCHOONHEID EN VERSTAND In een tijdschrift, dat ons onlangs toeval lig in de handen kwam, stond onder meer de volgende raad «Roem tegenover een mooie vrouw haar verstand en tegenover een verstandige vrouw haar schoonheid Wij hopen, dat deze raad niet ernstig ge meend, doch meer als een grapje bedoeld was. Zo niet, dan moeten we hier ernstig tegen protesteren. Nu is het helaas maar al te waar, dat de meeste mensen en in het bijzonder de vrouwen liever gevleid worden, dan dat ze de waarheid moeten horen. De waar heid spreken is daarom dikwijls ondank baar en wordt ook zelden verdragen. Eén van de principes echter, waarnaar een ver standig mens leeft, is, dat hij zoveel moge lijk zal trachten eerlijk en rechtschapen te zijn. «Schoonheid en verstand zijn zelden ver want» zegt een spreekwoord. En inderdaad, wie vrouwen onbevoordeeld gade slaat, zal ondervinden dat dezeeigenschappen niet veelvuldig verenigd zijn. Hoewel er natuur lijk, zoals op alle regels, ook hier uitzonde ringen bestaan. Wie echter tegenover een mooie vrouw haar verstand roemt, maakt zich schuldig aan vleierij. Immers, is een schone vrouw inderdaad ook verstandig, dan zal zij om deze lof niet veel geven, omdat verstandige mensen nu eenmaal niet houden van vleie rij tj es. Is zij echter niet verstandig, dan zal zij in de regel uit ij delheid meer om haar schoonheid geven. Wat is overigens ware schoonheid Een voelen en volledig op zijn gemak. Dat dit met onze Cipier het geval is spreekt vanzelf. Veertig jaar draagt hij nu al zijn roemrijk uniform. Ongeveer twee maal is hij onze aardbol rondgegaan door de gangen van ons gevang. De grootste moordenaar heeft er niet zolang ingezeten als onze Cipier. Men bedenke dat eventjes en men gaat dan vanzelf begrijpen, dat hij de dekoraties dubbel en dik verdiend heeft, waarvan hij de vele lintjes op zijn fiere borst draagt. Wat mag onze Cipier vandaag dwars zitten, dat hij loopt te sloffen, in plaats van met 'n blij gerinkel van zijn sleutelbos en 'n onbekend liedje neuriënd door de gangen te stappen zoals hij dat gewoonlijk doet Voor Cel 13 blijft hij staan. Zuchtend zoekt hij de gepaste sleutel uit de zware bos en opent de logge deur. Verwondert kijkt de gevangene naar zijn Cipier op. Wat mag dat onverwacht bezoek in de vroege morgen beduiden Onze Cipier schraapt zich de keel. Judocus Braem, zegt hij en het is of hij de man zijn doodvonnis zal voorlezen gij zijt vrij. De bewuste Judocus Bream schijnt de ze woorden noch hun draagwijdte te be grijpen. Vrij Gisterenavond heeft onze Direkteur bevel gekregen u vanmorgen in vrijheid te stellen. Maar... maar Judocus stottejrt erbij STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN IN DE MAAND APRIL 1958 Het Nationaal Instituut voor de Statis tiek deelt de voorlopige cijfers mede van de verkeersongevallen in april 1958. Aantal ongevallen 11.658; doden ter plaatse 80; zwaargewonden 911; lichtge wonden 4.057. In april 1957 waren de definitieve cijfers: 11.080 ongevallen, 64 doden ter plaatse, 902 zwaar- en 3.961 lichtgewonden. VAN 2 TOT 9 JUNI Gedurende de week van 2 juni te 0 uur en 8 juni te 24 uur hadden op de wegen en binnen de agglomeraties waar het toezicht op het verkeer door de rijkswacht wordt waargenoemn, 798 ongevallen plaats, waar bij 12 personen op slag door bleven, 151 zwaar en 384 licht werden gewond. Gedurende het weekeinde vielen er 315 ongevallen voor met 7 doden en 61 zwaar gewonden. De oorzaken van de ongevallen met do delijke afloop waren de volgende gevaar lijk voorbijsteken 4; buitensporige snel heid 4; geen voorrang verleend bij het verkeersteken «omgedraaide driehoek» 1; niet rechts gehouden 1; andere oordeels fouten of gemis van aandacht 1; andere omstandigheden 1. De ongevallen worden per provincie als volgt onderverdeeld Brabant 153, Oost- Vlaanderen 90; Weist-Vlaanderen 106; Ant werpen 79; Limburg 48; Luik 81; Luxem burg 43; Henegouwen 135; Namen 63. In de loop van de maand mei 1958 stelde de rijkswacht 3847 ongevallen vast (tegen 3558 in mei 1957) waarbij 54 personen op slag dood bleven (65 in 1957), 577 zwaar gewond werden (562 in 1957) en 2161 licht gewond (1734 in 1957). oOo LOT£NLENING TENTOONSTELLING 1958 Bij de 35e trekking van de lening de tentoonstelling luöö is een lot van 1 mil joen fr. gevallen op obligatie nr. 598.639, een van 100.000 fr. op obligatie nr 312.833 en twee loten van 50.000 1'r. op obligaties nrs 866.921 en 623.876. Al de andere obligaties der groepen 598.601 tot 598.700, 312.801 tot 312.900, 866.901 tot 867.00 en 623.801 tot 623.900 zijn terugbetaalbaar tegen pari. uO» LENING VOOR WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 422e trekking van de Lening voor Wederopbouw, derde groep, is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 8844 nummer 123 en eeen lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 7489 nummer 690. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. oOo LOTENLENING 1953 270e TREKKING. Bij de 270e trekking van de Lotenlening 1953 is een lot van 2 millioen fr. gevallen op obligatie reeks 2095 nr 950 en een lot van 1.000.000 fr. op obligatie reeks 2808 nr, 604. De andere obligaties van die reeksen zjjn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. werd de noodzakelijkheid onderlijnd de arbeiders duidelijk te maken wat hun toe stand is in de periode van staking. Daaraan wordt deze week dan onze socia le rubriek gewijd. ARBEIDSKONTRACT Is de staking een schorsing of een ver breking van het arbeidskonuract Daar over is de Belgische rechtsleer het absoluut niet eens. De meest recente rechtspraak en rechtsleer aanvaardt nochtans dat het ar- beidskontract in die periode wordt GE SCHORST. BETAALDE FEESTDAGEN Op voorwaarde dat de staking uitbreekt nadat de mislukking van de verzoenings procedure werd vastgesteld en uitgeroepen is door een representatieve arbeidsorgani satie b.v. het A. C.V. worden de afwezighe den aanzien als gewettigd. PENSIOEN Op grond van art. 24 van het K. B. van 17-611955 worden de stakingsdagen met de arbeidsdagen gelijkgesteld voor de ope ning van het recht op de vergoedingen, voorzien door de wet van 21-5-1955 betref fende de ouderdoms- en overlevingsvergoe- dingen der werklieden. Voor al de dagen dat er ingevolge de staking niet is gearbeid wordt een fictief loon aangerekend. JAARLIJKS VERLOF Door het K. B. van 5-4-1958, Staatsblad van 22-4-1958, worden de stakingsdagen met effectieve dagen gelijkgesteld op voor waarde dat de staking voorafgegaan werd door verzoenings procedure, uitgebroken is na het verstrijken van de collectieve vooropzeg betekend voor een syndikale organisatie die in het Paritair comité is vertegenwoordigd. Deze nieuwe bepalingen zijn voor het eerst van toepassing op het verlof te ne men in 1959. KINDERTOESLAGEN De dagen waarop niet gewerkt wordt in gevolge de staking komen niet voor op de lijst der gelijkgestelde. Het heeft geen be lang of de stakink ja dan niet door een vooropzeg werd voorafgegaan. Wat de geboortetoeslag betreft heeft de minister een advies goedgekeurd waarbij van altratie, ik heb mij al die maanden toch goed gedragen, Cipier Geen enkel keer in de straf cel gezeten; zelfs geen vermaningske. Die fameuze wet Lejeune, natuurlijk bromt onze Cipier Die die wet uit gevonden heeft moest geradbraakt worden. Judocus Braem is het hiermee volkomen eens. Het is ongepermitteerd 'n mens nu op strate te zette met de winter voor de deur en geen huis of thuis. Wat moet ik nu be ginnen En wat moet ik beginnen, jongen Nu moet ik mijn laatste prisonnier ook nog laten gaan. Straks staan al mijn cellen leeg. Mistroostig gaat de Cipier naast zijn pri sonnier oo de brits zitten. In onze Sint-Niklaastoren slaat Bomtje het uur. Verdrietig kijkt Judocus door het vens ter boven hem, waarna zijn blikken de ron de van de gezellige vertrouwde cel maken waaruit hij zich nu geschopt ziet als 'n hond uit zijn warm en veilig hok. Dat moest er van komen; dat wist hij wel. Maar zo on- wachts zo ongevraagd, zonder dat hij zich op die gedachte heeft kunnen voorbereiden. Daar valt niets aan te doen, jongen zucht onze Cipier. Ik moet u laten gaan. Bevel is bevel. Als 't dan moet... schuddebolt Ju docus. 'n kwartier later staan de beide mannen binnen de poort. DE STAND DER WERKLOOSHEID WEEK VAN 25 TOT 31 MEI. Tijdens de week van 25 tot 31 mei 1953 werden er per dag gemiddeld 95.932 volle dig en 64.330 gedeeltelijk en toevallig werk lozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 160.262 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering van 1.544 volledige en van 1.678 gedeeltelijk en toevallig werklozen ge noteerd. De vermindering van de volledige werk loosheid is grotendeels te danken aan de toeneming van de bedrijvigheid in de sec toren landbouw (campagne van het hakken der bieten), bouw, voeding (groenteconser- ven) en hotels-spijshuizen. De vermindering van de gedeeltelijke en toevallige werkloosheid is voornamelijk toe te schrijven aan de invloed van de feestdag van tweede Pinksterdag, die eens deels een vermindering van de gedeeltelijke werkloosheid in de mijnen en anderdeels een stijging onder de in Noord-Frankrijk werkende grensarbeiders veroorzaakte. Het afscheid valt zwaar Zij hebben het samen al die tijd goed kunnen maken. Ju docus was 'n gewillige prisonnier en onze Cipier wist dat te appreciëren. Al de losse karweitjes waren voor Judocus de emmers weghalen, de gangvloeren dweilen, het eten ronddragen. 't Is waar, in de laatste maanden was het werk fel verminderd. Men mag gerust zeggen onrustbarend verminderd. Een na een werden gevangenen in vrijheid gesteld. Met lede ogen zag onze Cipier ze vertrek ken; weeral 'n lege cel. Stilaan is de toe stand katastrofaal geworden. Voor Judocus bleven er bijna geen karweitjes meer op te knappen, uiteindelijk had hij alleen nog maar voor zijn eigen te zorgen; zodat hij nu verdwaasd te dolen liep door de eenza me gangen en hij er aan verzaakte op de koer te komen om gelucht te worden. Wat hebt ge'r aan daar in uw eentje rond te lo pen en niemand 'n woordeke te kunnen toe fluisteren Of alleen te zitten kloppen op de verwarmingsbuizen En uw oor er tegen te leggen om 'n berichtje op te vangen en door te geven, dat ging nu toch niet meer. Zo, Judocus, het ga u goed, jongen. Judocus krijgt de krop in de keel, als hij de Cipier's hand drukt, hem diep in de ogen kijkt en stamelt Bedankt, Cipier, voor al hetgene dat gij voor mij gedaan hebt. Dat vergeet ik nooit. Niet te danken, vriend. Gij zijt 'n mo del van 'n prisonnier geweest. Daar komt Anneke, het dochtertje van deze toch wordt toegekend indien de ge boorte in de stakingsperiode voorvalt. ARBEIDSONGEVALLEN EN BEROEPSZIEKTEN. Voor de berekening van de dagelijkse vergoeding wordt het verdiende bedrag in de loop van 365 dagen voor het ongeval ge deeld door 365. Elke stakingsdag wordt hier beschouwd als een onvrijwillige werkloos heid zodat het dus gelijkgestelde dagen be treft. WERKLOOSHEID Worden uitgesloten van de werkloos heidsvergoedingen a) de arbeiders die in staking zijn of in lock-out behalve wanneer ze door het Be heerscomité van de RV.A.W. met onvrij willige werkloosheid worden gelijkgesteld, hetgeen slechts zeer uitzonderlijk gebeurt. b) de arbeiders wier werkloosheid het rechtstreeks of onrechtstreeks gevolg is van een staking, behalve wanneer ze eveneens door het Beheerscomité van de R.V.A.W. met onvrijwillige werklozen worden gelijk gesteld. Verder worden worden de perioden van staking en lock-out van ambtswege met ar beidsdagen gelijkgesteld voor de berekening van de arbeidstijd vereist om van de werk loosheidsuitkeringen te kunnen genieten. ZIEKTE EN INVALIDITEIT. In princiep verliest de staker zijn verze kerbaarheid. Hij zal er echter zorg voor dragen de voortgezette verzekering bij de Mutualiteit in orde te laten brengen. Ge- syndikeerde stakers ontvangen van hun Or ganisme een loon-bon voor de periode van staking die op het einde van het kwartaal dient voorgelegd bij de Ziekenkas. De ver schuldigde bedragen worden door het Syn- dikaat betaald. INKOMSTENBELASTINGEN De vergoedingen betaald door de Vakbon den in staking vormen geen beroepsinkoms ten. Zij zijn derhalve niet belastbaar. BESLUIT. Elke staking blijft een probleem op zich zelf. Het is derhalve een spectakulair spel dat maar ten uitzonderlijke titel KAN en MAG gespeeld worden. Hier wordt de vraag niet behandeld wanneer is een staking nuttig en nodig, en hoe dient ze te verlopen. Het wordt wel be handeld op tijd. B.O.B. KOLONIALE LOTERIJ Zaterdag avond had te Chimay de trek king plaats van het 8ste gedeelte der Kolo niale Loterij. Winnen 300 F de nummers die eindigen op 7. Winnen 500 F de nummers die eindigen op 06. Winnen 1.000 F de nummers die eindi gen op 598, 497, 685, 569, 043. Winnen 2.500 F de nummers die eindigen op 005. Winnen 5.000 F de nummers die eindigen op 7758, 1962, 1889, 7517, 2890, 3765, 8607. Winnen 10.000 F de nummers die eindi gen op 2384, 8269, 5918, 3063. Winnen 20.000 F de nummers die eindi gen op 6777, 1451, 5991. Winnen 50.000 F de nummers die indi- gen op 5501. Winnen 100.000 F de nummers die eindi gen op 53781, 52394, 54749, 52461, 11671, 02827, 91559, 60001, 81793. Winnen 250.000 F de nummers die eindi gen op 99453, 94963. Winnen 1.000.000 F de biljetten 411070, 211470, 472821, 170348. Wint 2.000.000 F het biljet 442818. Wint 3.000.000 F het biljet 425951. Wint 4.000.000 F het biljet 226390. Wint 5.000.000 F het biljet 376366. onze Cipier, om afscheid te nemen van Judocus. Zo, Judocus, weer vrij, man Vrij Als ge 't zo noemen wilt, Anne- ke. Anneke bgïüjpt dat zo geheel anders. Zij is nog zo jong en zo onschuldig; wat kent zij van het leven daarbuiten Lachend steekt zij Judocus haar handje toe. Het ga u goed. Judocus. En kom va der van tijd tot tijd maar 'n keer bezoe ken. Dat zal hij geerne hebben. Dat zal ik doen Anneke. Daar moogt gij op rekenen. 'n Minuut later stapt Judocus Braem de gevangenispoort uit, waarachter hij zes vreedzame en gelukkige maanden gesleten heeft. Nu loopt hij door de Pannestrate Marktwaarts, alleen en zo eenzaam, als hij zich al die maanden in ons gevang nooit gevoeld heeft. In de Ooststrate komt Juffrouw van Ar- kelen aangeschoven, 'n dikke missaal in de hand, 'n Engel van 'n mens. Juffrouw van Arkelen, 'n jonge dochter op ietwat onbe paalde leeftijd, zoals er in Veurne nog al wat lopen. Nu ja in onze Boetprocecsie zijn dergelijke jonge dochters onmisbaar om, verdoken achter 'n dikke zwarte falie, op maagdelijk blote voeten allerhande op schriften, kruisjes, vaantjes en marteltui gen te dragen Onze jongste jonge dochters vertonen zich daarin liever onder de ge daante van engels en heiligen. 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 2