en omstreken DAT Rond de Ros Beiaardstoet op 29 juni te Dendermonde Die van Oljst die sijn zuè koeèd Omda dier t Ros Baeijoert goeèt ft* van aalst Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15* JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 15 JUNI 1958 NUMMER 48 Ja, ex zijn nog «DAT»s die schreeuwend onrechtvaardig zijn. Ons schepencollege heeft met het ten uit voer brengen van die schreeuwende onrecht vaardigheden gewacht tot na de vrkiezingen (zoals ze gewacht hebben met het doen bestellen van de biljetten met de 700 opcentiemen op de grondbelastingen.) Zij hebben gewacht omdat zij vreesden dat het kiezerskorps die wraakroepende be slissingen van het schepencollege zou omgezet hebben in een afstraffing in het kies hokje. Maar alle gevaar is nog niet geweken «WELDRA DE VERKIEZINGEN Weldra zullen dan ook de linksen het stadhuis mogen ontruimen. DAT weten ZE en daarom hebben ZE wraakmaatregelen genomen tegen de stedelijke bedienden die niet uitgesproken links zijn. Oordeel zelf Van de dertien bevorderingen is er niet één rechtse En wat erger is. Ze hebben twee jonge bedienden bevorderd tot afdelingsoverste. Daardoor is elke kans tot bevordering van de oudere bedienden totaal uitgesloten. Dat is erg, zeer erg voor de bediendenzelf. Het is ook even erg voor de stad. Er heerst op het stadhuis een begrijpelijke vijandschap van de bedienden ten overstaan van het stadsbestuur. Welk belang hebben die andere bedienden nog om zich in te spannen om degelijk werk te leveren voor mensen van wie ze die kaakslag hebben gekregen. De voorbije verkiezingen hebben bewezen dat de linksen een afstraffing hebben gekregen voor hun onrechtvaardige daden en hun oneerlijkheid inzake benoemingen. Ons links stadsbestuur staat dezelfde afstraffing te wachten. Onze bedienden blijft dan toch nog die hoop. De C.V.P. zal die onrechtvaardigheid moeten herstellen. Hoe ook. DAT mag voor de C.V.P. geen loutere belofte zijn. DAT moet een verbintenis zijn. Intussen kunnen de bedienden ?ich afvragen WIE HOUDEN ZE VOOR DE GEK Laurent DE WOLF, Gemeenteraardslid. GEBREK AAN INGENIEURS OF NIET GENOEG TECHNICI? Het is zowat eeen leitmotiv geworden van vele redevoeringen, te zeggen dat er gebrek is aan ingenieurs in ons land. Er gaat wel geen week voorbij zonder dat één of andere personalteit uit de industriële, universitaire of politieke kringen op dit gebrek wijst. Maar hoe staan de zaken werkelijk Door het Ministerie van Openbaar onder wijs werd een enquête gevoerd om uit te maken welke de werkelijke noden van de industrie inzake ingenieurs waren. Alhoe wel deze enquête nog niet volledig beëin digd is, wijzen de eerste resultaten reeds voldoende uit dat er terzake heel wat mis verstanden bestaan. Er blijken wel degelijk genoeg ingenieurs te zijn maar niet vol doende specialisten en technici. Enkele feiten nu om die stelling te staven. De Stichting voor het wetenschappelijk on derzoek krijgt bijvoorbeeld in grote getalle aanvragen vanwege kandidaat ingenieurs, die geen betrekking in de industrie vinden. Voor één functie van wetenschappelijk vorse staan tientallen ingenieurs klaar die ergens anders niet aan het werk geraken. Een ander feit. Belangrijke drukkerijen die naar een werkelijk bevoegd meestergast uitzien, die voldoende onderlegd is in de moderne technieken van offset en kleuren druk, zijn verplicht Duitsers of Zwitsers .•aan te werven. De reden hiervan is dat in onze technische scholen nog steeds alleen maar typografie wordt aangeleerd en letter zetten j. Een grote drukkerij in de hoofdstad laat thans een moderne rotative bouwen. Deze wordt door Zwitserse specialisten ter plaats geïnstalleerd, maar wat wel gek is, bijaldien zich een panne voordoet is die drukkerij verplicht een Zwitsers specialist per vliegtuig uit Zwitserland te laten over komen omdat geen enkele Belg voldoende deze techniek beheerst om de machine te herstellen. Een ander voorbeeld nog. Een suikerfa briek ergens in West-Vlaanderen liet haar ovens door een Tjeekse firma installeren. Ook hier doet zich hetzelfde feit voor. In geval van panne moet iemand uit Praag per vliegtuig naar Brussel komen. Misschien zal men zeggen dat dit even eens voor andere landen het geval is, dat men daar ook bijvoorbeeld voor de elektro- nika beroep doet op Belgische specialisten. Wij hebben natuurlijk nooit beweerd dat België helemaal geen specialisten meer be zit, maar willen er alleen maar op wijzen dat ons technisch onderwijs verouderd en verkeerd is. In ons technisch onderwijs wordt nog al te veel gebouwd op de metho- -de die in ons secundair onderwijs wordt ge volgd bij het aanleren van talen. De leer ling kent wel stukken uit de stukken van de beste auteurs van een vreemde taal maar hij is niet in staat in die taal behoorlijk te vragen hoe laat het is. Uit ons technisch onderwijs komen mis schien wel degelijke arbeiders maar geen tecnmci en zeiis vele ingenieurs neooen aan ae lijve ondervonden dat ze, na hun school jaren, nog veel, nog alles te leren hadden. Kortom het mangelt ons technisch onder wijs niet aan kwantiteit. Die is er. Maar wei aan kwaliteit en die moet verbeterd worden. De uitrusting van onze techniscne scholen, die nochtans van hoofdbelang is, is verouderd. Onze methoden zijn verouderd en om deze vernieuwing te bekomen moet eerst en vooral geconcentreerd worden. Het ware desgevallend nog beter de verplaat singskosten der leeinngen te betalen dan ze een half en moeizaam beroepsonderwijs zonder specialisatie te geven, dat hen nooit verder zal brengen dan de rang van ge schoold arbeider. L. B. oOo MERKWAARDIGE MANIFES TATIES IN EN ROND DE WERELDTENTOONSTELLING Zondag 15 juni EXPO Civitas Dei 11 u. Mis van het filmfesti val met kanselrede door Monseigneur Sue- nen. 18 u. Mis opgeluisterd door Kna penkoor van Sinte Goedele. Vrolijk België heel de dag Federaal muziekfeest van Brabant. BRUSSEL Terkamerenbos 14,30 u. Ruitersfesti- val van de Landelijke Jeugd ingericht door de Landelijke Rij verenigingen van de Boerenjeugd. Grote Markt namiddag en avond Car- mina Burana van Orff. R1JKEVORSEL 6e Landjuweel der Kempische Gilden. Maandag 16 juni EXPO Duitse Dag. Vrolijk België Dag van West-Vlaande ren. Donderdag 19 juni EXPO Italiaanse dag. Civitas Dei 18 u. Orgelconcert. BRUSSEL Grote Markt avond Italiaans reuzen- schaakspel Marostica. AALST. Opvoering van Tijl Uilenspiegel. Zaterdag 21 juni OUDENAARDE Grote Markt Opvoering van middel eeuws spel «Van de vijf vroede en de vijf dwaze Maagden GENT Internationaal Waterpolotornooi. Optre den Spahi's uit Senlis. DE GELDVERKWISTING VAN HET ROOD BLAUWE STADSBESTUUR GAAT ZIJN GANG De gemeenteraad is verleden woensdag andermaal in openbare zitting samengeko men, onder voorzitterschap van dhr. Blanc- kaert, Burgemeester. Na goedkeuring van het verslag der voor gaande vergadering werd een aanvang ge nomen met de punten vermeld op de dag orde. Tijdens de bespreking van het kasnazicht stelde dhr. De Wolf (C.V.P.) voor dat ge zien er voor het ogenblik circa 13 miljoen in kas is, men zo haast mogelijk de schul den van de stad zou betalen. Het is onlo gisch zei de C. V. P. woordvoerder dat men zoveel geld in kas heeft en men de mensen op betalen laat wachten. Schepen Steleman (lib.) antwoordde op zijn... Stelemans met een uitleg die er alles behalve een was. (Nota v.d. Red. In ons volgend nummer geven wij U een juist overzicht van de finantiele toestand der stadskas.) Ook in het debat dat ontstaan is in ver band met een leningaanvraag voor het op richten van een stedelijke schouwburg in het oud huis der V.N.V.-ers in de Molen straat, heeft de C.V.P. bij monde van de heren Claus en De Wolf haar stelling goed laten uitschijnen. We zijn niet tegen het oprichten van een stckelïjke schouwburg, die er broodnodig is, maar we willen niet mee doen aan geldverkwisting en er een bouwen op een plaats waar men niets moois en nuttig kan tot stand brengen. (N.v.d.R. die socialisten en liberalen willen persé dat de schouwburg er nu kome, dat het veel geld kost en wat men bouwen wil niet eens nuttig gaan zijn dat is van geen tel voor het huidig college) Wat nu betreft de aankoop van een nieu we autocar ten bedrage van 214.000 fr. voor het ophalen der leerlingen van het of ficieel onderwijs is een nieuw bewijs van de onverantwoordelijke verkwistingsgeest die Mr. Louis D'Haeseleer er op na houdt om zijn persoonlijke ambities te voldoen. De C. V. P. mandatarissen «in bloc» hebben onze bestuurders eens goed op hun plaats gezet en meteen aangetoond hoe onverschil lig de rode en blauwen met de centen van de belastingbetalers omgaan. Ook hun par tijdige benoemingspolitiek op het stadhuis kwam te berde. Het in leven roepen van nieuwe posten voor politieke vechthaantjes zonder diplo- 'ma's en andere nutteloze betrekkingen die I nergens in het land bestaan, j Dhr. Claus dreef de bestuursmeerderheid I zodanig in het nauw, noch Burgemeester, noch Mijnheer Louis dier ven of konden uit hun schelp komen. Ze beefden, want alles wat de C.V.P.- voorzitter hun naar het hoofd slingerde was zo waar dat ze het onnuttige van hun han delwijze inzagen en ze niet eens konden verdedigen. Het was de oud-communist Bert Van Hoo- rick die zelf verlegen over de handelwijze zijner bondgenoten een antwoord gaf dat helemaal niets te maken had met de zaak zelf maar enkel als een afleidingsmanceuver diende om de slagen wat zachter te maken. Wat een pover College dat Aalst thans heeft, hoe durven ze zich nog in de raad vertonen. De onbekwaamheid in persoon. Mensen uit Aalst woon de raadszittingen bij, overtuigd U zelf over de lammentabele manier van besturen van de huidige meer derheid. In Oktober 1958 zijn ze weggevaagd, net zoals we ze op 1 juni hebben verslagen. Aalstenaars, die geldverkwisters het stad huis af. AJUIN. ZONDAG 15 JUNI OPENING van HET TRIDUUM TER ERE VAN O. L. VROUW VAN TERLINDEN 's Avonds om 5 u. bloemenhulde en kaar senofferande van de kinderen; korte toe spraak. Maandag, dinsdag en woensdag (15 - 16 - 17 juni) te 7 u. gel. Mis in de kapel, en 's avonds te 8 u. Rozenkrans, sermoen en lofliederen ter ere van O. L. Vrouw. Het lachen is de mensen eigen, Die huilen, hebben hier te zwijgen. Met goede vrienden zal men ware spot houden want in spel en spot zegt men dik wijls de waarheid. Tot op heden zijn het vooral de Aalste naars die zich verslagen voelen, en kunnen wij hun geruststellen dat wij geen afbreuk zullen doen aan de traditie zoals die geken merkt werd door hare sportiviteit en gees tigheid. De Tijlse en Reinaardse geest is een merkwaardige karaktertrek v. onze Vlaam se stam, en dagtekent reeds uit de middel eeuwen. Niet alleen was het de zucht om te spotten, maar ook de afgunst en de na ijver die de dorpen en steden bezielden, waren mede de oorzaak van gegeven spot namen of het regelmatig pesten. In de XVIIe eeuw bloeide enkele malen een hevige vijandschap op tussen beide buursteden Aalst en Dendermonde. Dat ge beurde tengevolge van een toneelvoorstel ling in de laatste stad, alwaar zeer scherpe werden geciteerd met betrekking tot het gedrag der Aalstenaars tijdens het beleg hunner stad in 1658 door het Franse leger. De Aalstenaar, Willem Caudron, pleegd een dichtstuk en wraakte zich met veel gal en vuur. In volksliederen hoort men dikwijls ae weerklank van oude geschillen tussen dor pen en steden. Bekend is de naijver ten op zichte van Aalst tegen Dendermonde in verband met de Dendermondse ommegang. Dat zou aanleiding geven tot een der meest Deken de volksliederen. De wedijver ver groeide letterlijk in het Ros Beiaardlied. Dendermonde had in 1461 een erg te her stellen Ros Beiaard terwijl Aalst in 1497 voor de eerste maal met een Ros buiten kwam. Zij zelf zouden van hun paard ge tuigen, wanneer ze daarmee in 1902 te Brus sel opstapten Werk van houten paard Is geen haver waard. In 1754 geraakten de Knaptanden in twist met de Aalstenaars, tijdens de ommegang. Zij hadden, bij gebrek aan het Ros Beiaard, zich meester gemaakt van een der Knap tandkoppen, en deze bij wijze van straf, in de ajuinenstad opgehangen. Een zekere Cothem was daarin de hoofdschuldige. Ziehier de eerste strophe van een Dender- monds hekeldicht uit die tijd Aelst, in het fransch Alost, is soo veel als [Alsot; Soo past den naam wel op hun reënloos [redenslot. Sijn die van Aelst al sot, en gij een Aelste- /naer, Soo sijt gij, Cothem, sot, oft niet seer verr' [daer. Een ander spotversje doelde tevens op het vroegere Aalsterse «sargiepeerd» Onsen Dendermondschen Cnaptandt, die gy soveel smaets aendoet, en moet noch niet ga en naar Laplandt om een stuk van sargie-goedt. Op een satirische Mechelse gravuur van 1687 zagen wij het volgende een stoet, met daarin te midden het Ros Beiaard, bereden door de vier Heemskinderen. Daar las men: Die van Aalst oock met ons rallen En sij sijn vol vreugdd^-ghescallen, Met hun schone Sargi- Peirt- Sij en sien niet wat hun deirt. Waar is de oorsprong van de strijd dezer twee steden rond het Ros Beiaard Is het omdat de Aalstenaars, die ook een ommegang wilden, en daarom tot de Den- dermondenaars een bede richtten voor het Ros voor enkele dagen te lenen, een resolu te weigering opliepen Vroeger was het immers gebruikelijk dat steden hun grote stukken uitleenden. Was het hier een kwes tie van misplaatste afgunst Om toch tot een goede oplossing te komen, stelde het Aalsters magistraat voor de kop van 't Ros Beiaard goudstukken te vullen, als prijs der verhuring. Een variante kennen wij alwaar een door Frans van Immerseel. Aalsters magistraat aan Lieven Van de Vel de, de beeldhouwer van de kop van het Ros, een bod zou gedaan hebben, deze met goud te vullen om aldus in 't bezit te geraken van het gegeerde hoofd. Dat wordt ook in de stoet uitgebeeld. Het voorstel werd in elk geval kordaat afgewezen. Het volk heeft daarop, op de melodie van het Ros Beiaard, twee verzen van het lied vastgelegd, wat blijvend aan de Aalsterse teleurstelling herinnert. Hier volgt een strofe uit het XVIIe eeuws Pyn- derslied 't Ros Beyaerd maakt zijn ronde In de stadt van Dendermonde, Die van Aalst, die zijn zoo kwaed. Omdat hier 't Ros Beyaerd gaet. In 1835 zou Prudent van Duyse het ge- dicnt herwerken. 't Ros Beiaard hooggeprezen, Uit het vuur is het verrezen... Al de lafaards zijn zo kwaad, Omdat hier 't Ros Beiaard gaat. J. Van Lantschoot schreef in dit verband: Dichter Hiel heeft hier duidelijk willen vermijden de Aalstenaars te kwetsen die de Keyserfeesten bijwonen zouden. Mogelijk, jmoot- oonioHpr kende toch de oorspronkelij ke versie, zodat het woord lafaard onmid dellijk het beeld van «die van Aalst» op riep, wat mij dunkt veel erger is. In 1898 was het P. G. de Maesschalck in zijn «Le Cheval Bayard» die het lied in Dendermondse dialectvorm noteerde 't Ros Baeijoert mokt zan ronde ln de stadt van Derremonde, Die van Oljst die zijn zuè koeèd Omda dier 't Ros Baeijoert goeèt 1 Een van de vroegere Lord Mayors van Londen was een Dendermondse zoon en heete Polydoor de Keyser. Was deze man nu een doorn voor de «Ajuinboeren» ofwel het vermelde weigerend antwoord van de Dendermondenaars in 1888 het Ros Beiaard uit te lenen, hetzelfde jaar toen Polydoor de Keyser in de Denderstad plechtig werd ingehuldigd In elk geval lieten de Aalstenaars zich in 1889 niet onbetuigd en wreekten zich met in hun vastenavondstoet een spliksplinter- nieuw Ros Beiaard rond te leiden, met op de rug vier kleine Heemskinderen, die de volkse voornaam van de grote Dendermon- denaar parodieerden tot Polydorus, Poly- doorke en Polydora. Deze laatste, de reuzin, kreeg in plaats van bloemen een grote tuil ajuinen mee. De Aalsterse «trapganzenvangers» ant woordden de Dendermondse «kopvleeseters» met volgend geestig spotrijmje 't Ros Beiaard van St. Gillis, Heeft geen haar en heeft geen billen. Heeft geen haar op zijnen steert 't Is geen vijf centiemen weerd. In een kniedeuntje van Denderleuw wordt de aandacht op beide steden geves tigd Joet, joet, pjeireken, Van Olsjt no Derremonde, 't Pjeireken doe zijn ronde, In de stad van Derremonde, En 't Ros Beiaa(r)d was e pjeit Mee nen strik op zijne stjeit. In een recent gedicht lezen wij in 't zelf de verband Want naar 't geschreven staat in de chro- [nijken zijn die van Aalst bij eiken omgang kwaad omdat zij enkel rustig mogen kijken hoe op een ander het Ros Beiaard gaat... In 1952 heeft het Aalsterse Ros Balatum- komitee de Dendermondenaars een nieuwe spotnaam toebedacht de Kartonaanbid ders. De spotters dachten hun scheeltje ge vonden te hebben. Zij waren op 16 april, als journalisten toegerust, naar het Dender mondse stadsmagazijn getogen, en met val se naamkaartjes hadden ze zich toegang Vervolg blz.. 2.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1