en omstreken ONZE STADSFINANTIES EYFO '58. Spoorwegperij Kelen. Uithangstekens van de vier Heemskinderen. GEEN MOORD MAAR EEN NATUURLIJKE DOOD van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nt 881.72 15" JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZATERDAG 21 JUNI 1958 NUMMER 50 RECHTZETTING. In ons vorig nummer sloop, onder zeilde titel als boven, een, op erge zetfout. zichzelf genomen, Gelukkig kon de aandachtige lezer gemakkelijk de missing opsporen daar dit uit de tekst kon afgeleid worden. Inderdaad. Daar de opcentiemen op de Rijksgrondbelasting sedert 1952 stegen van 324 tot 700 opcentiemen en dat daarbij de waarde van 1 opcentiem merkelijk verhoog de, kon het moeilijk dat in 1952 op opbrengst 55,5 miljoen bedroeg teggenover 16 mil joen op heden, zoals we verkeerdelijk schreven. De opbrengst in 1952 was 5,5 miljoen. Een 5 te veel of50.000.000 EEN 1NTERVIEUW HIJ KWAM... ZAG. EN VERDWEEN. Expo Brussel, dat, zoals ze beweren, alle dagen honderdduizend mensen moet slik ken, maakt vele misnoegden. Niet zozeer omdat de aangeboden merkwaardigheden uit de toon vallen, dat niet, maar dood eenvoudig omdat men fluwelen hand schoentjes moet aantrekken, om overal bin nen te kunnen. Ja, de geldbeugel moet sterk en gezond zijn om de aanvallen van de Expo-prijzen te weerstaan en nergens is er «windstilte» te notèren. Wel integendeel, waar men gaat of staat langs de expowegen, komt men zware tarieven tegen, die per slot van rekening, de kleine man veel, ont zaglijk veel zaken ontzeggen. Langs alle zijden trouwens, werd hier al op gehamerd, maar niemand is in staat er een speld aan te steken, vermits men zichzelf in de put geduwd heeft. Immers iedereen beweert dat men veel te veel gewild heeft, zonder een' ogenblik na te denken, over het feit dat arbeiders in 1922, in het Zuiden van Frank het met het geld-van de bezoeker zou zijn rijk, meester maakte toen ze op een mooie dat men de put moest vullen. 1 morgen een man in pijama over de sporen UIT FINLAND... zagen strompelen. Wel, met één van die miljoenen nieuws- 1 j Wie zich eens de moeite getroost om ou- de, parlementaire documenten door te bla- 1 deren, vindt daar wellicht nog de vele, I idiooLaandoende uitspraken die in 1834 in ons Belgisch parlement werden uitgebracht tegen de geplande aanleg van de spoorweg- lijn tussen Mechelen en Brussel. Voor de ene, zou er «nooit genoeg ijzer voorhanden zijn in de mijnen om al die sporen te leggen», voor de anderen» zouden de koeien in de weiden zodanig verschieten van de treinen en de rook dat ze niet langer meer melk zouden geven». Dat hiervan wel niets in huis is gekomen, ligt voor de hand, maar het wijst nogmaals op de voorzichtig heid die moeten worden aan de dag gelegd als we, aan de vooravond van een nieuwe technische ontwikkeling, allerlei pessimis tisch getinte voorspellingen horen doen. Het is echter niet daarover dat we hier enkele lijnen willen schrijven, wêl aan de ontsteltenis die zich van enkele spoorweg ONZE STADSGENOOT M. MOYERSOEN VERKOZEN TOT ONDERVOORZITTER VAN DE KAMER Na dat M. Huysmans M. Huysmans op volgde als voorzitter van de Kamer werd als eerste ondervoorzitter de h. du Bus de Warnaffe en als tweede-ondervoorzitter de h. Lefèbvr verkozen. Als bijkomende ondervoorzitters werd samen met de h. Bohogne en Brunfaut ook onze stadsgenoot de h. L. Moyersoen verko zen. Bij de verkiezing der zes secretarissen be kwam geen enkele liberaal het quorum. Och arme. Uit medelijden voor de liberale partij, die schijnbaar in de steek werd gelaten door verscheidene socialisten, werd onze stadsgenoot D'Haeseleer aangesteld zonder stemming. Dit keer bekwam M. D'Haeseleer geen 22.000 en zoveel voorkeurstemmen. Het was pover ~oOo ROND DE ROS BEIAARDSTOET OP 29 JUNI 1958. door FRANS VAN IMMERSEEL. gierigen hadden we het genoegen even te kouten over zijn bevindingen in het Belgo- Expoland. Hij kwam helemaal uit het noor den, uit Finland, waar hij belandde uit zijn moederland Frankrijk. Eerst en, vooral geraakte hij niet uitgepraat over de inte resse in zijn land v. Expo 58, maar stiekem voegde hij er aan toe dat velen een mea culpa zullen slaan als ze platzak weer in Finland zullen arriveren. Waarom was deze Fin dan niet tevreden over het pronkstuk van Brussel Doodeen voudig om dezelffde reden als wij hierbo ven hebben uiteengezet, het is er peper duur. Nochtans gaf hij dadelijk toe dat al les zeer fijn verzorgd is, magnifiek zelfs, maar dat de laatste nagel moet vergeld worden, wat de zaak minder aantrekkelijk maakt. Vooral het eten zat in zijn mouw en hij kon het niet verduiken dat hij spijt had niet een fijne picnic genomen te heb ben. MOOI MAAR. Welnu, hij was er geweest, hij had geen geld gespaard om alles te zien, welk is nu zijn mooiste herinnering. Lang moesten we niet wachten, het Atonium, dat volgens hem, nogal wat anders is in evenwicht dan het torentje van Pisa. Misschien hield hij zo van deze bollenwereld omdat hij van daar uit vele zaken had gezien, die zijn geldbeugel niet meer zou toelaten. Het Atonium dus was zijn stokpaardje een gezonde mening daar daarna spuw de hij steeds maar gal op Vrolijk België. Waarom Wel, hij zei heel flegmatiek dat hij spijt had niet een hele valies pillekes meegenomen te hebben om geen dorst te krijgen, dan zou hij niet vastgeankerd zijn in Vrolijk België. De atmosfeer is zeker goed, maar wanneer je oud wilt doen in Oud België, dan steken ze je direkt in een nieuw kleedje. Hiermee bedoelde hij hoogst waarschijnlijk dat een «gezette» mens er niet op zijn gemakje is, vooral dan 's nachts wanneer men als haringen in een tonneke gewrongen zit. Je moet dan niet veel gezel schap bij jou hebben om een put te maken zo groot als heel Vrolijk België samen, ver mits men de «kermispintjes» van tien frank maar liefst achter de schenkbank laat, om iets beter (en duurder) te kopen. EEN FIASCO. De eerste dagen liep alles gesmeerd als een fluitje van een halve cent, doch nu be ginnen de dromen stilaan te verzwinden. Immers het is bijna een vaststaand feit dat baron Moens de Fernig en zijn groep le lijk hun broek zullen scheuren, vermits de belangstelling vooral in het buitenland sterk afneemt door de dreigende persgol- ven die voortdurend opsteken over het kos telijke WT leven. Tenslotte zei onze Noorse vriend als af scheid nog een zeer treffend detail: «Geen oorzaken zoeken mijnheer voor de mindere "belangstelling, hier is ze, de eerste vreemde lingen die de WT bezochten, zijn nu thuis en dat is de reclame, die zich laat voelen...» Maar hoe meer verwonderd waren ze nog niet toen ze deze man hoorden zeggen dat hij de President van de Franse Republiek was Het was inderdaad zo. Paul Descha- nel, die toen President van Frankrijk was, was inderdaad 's nachts uit een nachttrein, die op weg was naar Marseille, gevallen of gesprongen en liep nu in nachtkledij rond op een ogenblik dat men te Marseille te vergeefs op hem stond te wachten. Enkele maanden nadien moest de President trou wens aftreden omdat hij volslagen zinne loos geworden was. Men schreef dan ook die val of sprong aan zinneloosheid toe. Sindsdien is men, bij het beoordelen van dit geval, voorzichtiger geworden en er wordt reeds geopperd dat "de zinneloosheid waarvan de President later duidelijke te kens zou vertonen, wellicht aan de val te wijten was. Want men heeft ondertussen een eigenaardige ervaring opgedaan met slaapwagens in treinen. Zo heeft men herhaaldelijk kunnen vast stellen dat reizigers plots met een schok uit hun slaap ontwaken en meteen naar een deur zoeken, deze opendoen... en buiten- vallen. Ook in het gewone leven komt dit NIEUWS VAN BERTJE. (VAN HOORICK). Onze Aalsterse allround politieker Bert Van Hoorick wordt de laatste tijd in alle kringen druk besproken en het lijdt geen twijfel dat hij hierdoor een zeer hoge borst zal opzetten. Immers, vooral bij de opening van de Kamers, heeft men hem al langs verschil lende zijden opgemerkt, want niemand twij felt er natuurlijk aan dat zijn houding die men kent uit de Aalsterse raadszittingen, ook te Brussel tot uiting zal komen. Luister maar even naar het eerste nieuws dat binnenliep over Bert en dadelijk kan men de konklusie r, aV<n dat hij binnen en kele weken tot de voorste, rode stoottroe pen zal behoren. Inderdaad, in het linkse halfrond, (dat natuurlijk, door de nieuwe C.V.P. leden kleiner is gemaakt, vooral de lnberalen), heeft men het niet aangedurfd omi hem vrije teugel te laten. Men heeft als het ware een perdonage gezocht dat hem van tijd tot tijd eens aan de oren zou kun nen trekken, en dat dus in zijn onmiddel lijke nabijheid moest vertoeven. Wie kon men daar beter voor aanduiden dan polder bizon Van Eynde, die de rol van gardevil- le (of gardebert) best zou kunnen vertol ken. Dat wordt beslist een duo waar het herhaaldelijk zal stormen, want de socialis tische Jef zal voor de nieuwelingen wel spe ciale lessen geven in bulderen, huilen, en alles wat maar enigszins in verband, staat met lawaai maken. AJUIN. oOo Het geval Frederik Callebaut die in de Abdijstraat dood werd aangetroffen heeft een diepe weerslag gehad in de stad en vooral in de omgeving van de Abdijstraat. Het feit alleen dat men dacht hier met een moord te doen te hebben, wekte bij elkeen Ros Beiaard. Glasraam Frans van Immerseel. De heldendichten uit de Karolingische Lttt UltllctHBUVJlLa «ww..- kring hebben mede dankbaar stof geleverd zoveel bijval, dat het schier 11tHanat#>lcf»ns in. onze -Ifn vnnral in 1 werden voor de uithangtekens. Dit uithangbord bekwam in de 16e eeuw elke stad werd aangetrofffn, vooral in het huidige ar- rondisement Dendermonde, als gevolg van de populaire stoet. Voor zoveT we weten waren er nog twee, uit de Middeleeuwen herkomstig, nl. te Rij- sel in de rue de la Barra, en te Evreux. Het laatste stamt uit het einde der 15e eeuw, voor menigvuldige uithangtekens in onze streken en ook daarbuiten. In de ommegangen en stoeten der Vlaam se steden zien wij herhaaldelijk het Ros Beiaard met vier kinderen verschijnen. In Dendermonde moeten de vier Aymonszonen of Heemskinderen vier gebroeders zijn die jaatste giami uu elkaar opvolgen in ouderdom, zonder dat de waarvan hierbij een trouwe afbeelding, opvolging mag onderbroken zijn door de uitgave van slechts acht geboorte van een meisje; zij moeten alle 1 bladzijderl te Rouen in 1630 heruitgegeven vier te Dendermonde geboren zijn en hun vinden we de bijZOnderste 16e eeuwse Pa- ouders moeten de stad bewonen. rijse uithangborden. Deze publicatie zelf is Het Ros wordt gezegd het palladium of i getitelcl Le Mariage des quatres fils Hé- beschermgod der stad Dendermonde te zijn. I mQns et des {illes de Damp Simon. In deze Het is heden nog het statigste sieraad van Lameniijst vinden wij een uithangteken onze Cavalcades. «Quatre fils Aimon», alle vier op 't Ros ge- In de stadrekeninggen van 1461 vinden we zeten. Dit was gelegen nabij het Gran betalingen van herstellingen in verband chatelet, tegenover de grote vleeshalle. De- met het paard gedaan. 1 zelfde sage inspireerd een zakenvrouw uit Populairder en zelfs ouder dan onze reu- de rue du Cygne, tot een nieuw uithang- zen heeft het wonderdier in de volksver- bord «Trois filles DampS,=, beelding sterk ingegrepen. Hoe kan het am ene gezien, men wou herhaaldelijk voor, zonder nochtans dat I een grote nieuwsgierigheid op, daar er het daar trgische gevolgen kan hebben. En dit is dan weer geen symptoom van som nambulisme, op slaapwandeling. Helemaal niet. Wie met een schok ontwaakt in volle nacht, blijft nog enkele ogenblikken als ver doofd. Dan gebeurt het dikwijls dat de hal ve slaper recht naar een deur gaat en pas helemaal wakker is als hij buiten in een koudere lucht staat. Dat dit trouwens zo is, werd bewezen door de slaapwagenmaatschappij die ver plicht werd baren voor de vensters te doen en de deuren van de wagen op dubbel slot te doen. Nog wat anders over spoorwegen. Men heeft soms de neiging de man die aan de perrons de kaartjes knipt als een waarde loos element aan te zien. Als men maar eens terdege wist wat een belangrijke rol die man speelt in gerechtszaken Inderdaad wanneer de reiziger een kaartje neemt gaat hij omzeggens een contract aan met de spoorwegmaatschappij, waarbij deze laatste verantwoordelijk is voor hetgeen aan de reiziger kan overkomen tijdens de reis. Welnu het is een algemeen geldende recht spraak dat de maatschappij slechts verant woordelijk wordt op het ogenblik dat het kaartje wordt geknipt en niet vroeger. Zo dat het reeds is voorgekomen dat iemand met een kaartje in de hand, viel in de gang die naar de perrons leidt en zijn been brak. Aangezien het kaartje nog niet was ge knipt kon hij geen aanspraken doen gelden op vergoeding. En wat gebeurt er dan in landen waar die kaartjesknipper werd afgeschaft, zoals bijvoorbeeld Zwitserland Wel, eenvoudig, daar gebeurt het knippen eigenlijk aan het loket en begint de verantwoordelijkheid van de maatschappij dus bij het loket. I. L. toch verschillende faktoren waren die een dergelijke mening kracht bijzetten. Daar was eerst en vooral het feit dat de grij saard aan het achterhoofd gekwetst was, wat liet veronderstellen dat hij zou geslagen geweest zijn, terwijl hij ook een paar kle- geweeSl Zijn, lerwijl IL1J LHJK. cai paai. iut- was Iltfl UC uuvciaaasut v uviivjuu dingsstukken had die gescheurd waren. De die het reuzepaard kreeg. Samen met Hiancfprt hf*hhf»n zirh dadeliik Hrif» hrrwvlprs Ritsaert. Writsaert en gerechtelijke diqnsten hebben zich dadelijk over het probleem gebogen en vooreerst een lijkschouwing verricht, die de kwestie heeft opgelost. Immers de oude man leed aan en hartziekte, die de oorzaak zou geweest zijn van zijn dood, en waardoor dus alle twijfel is weggenomen. ooo STIJGING DER BEVOLKING Het bevolkingscijfer van ons land, dat 8.951.443 inwoners bedroeg in 1956, is in 1957 gestegen tot 9.026.778. De toename beloopt 75.335 eenheden, hetzij 8,41 per duizend. Per provincie krijgt men volgende onder verdeling Antwerpen: 1.376.113; Brabant: 1.919.837; W.-Vlaand.: 1.044.451; O.-Vlaand.: 1.257.002; Henegouwen 1.279.063; Luik 1.005.849; Limburg: 546.877; Luxemburg 216.364; Na men 367.475. Per taaistreek krijgt men dan volgende resultaten Vlaamse streek 4.578.393. Waalse streek 3.038.819. Arrond. Brussel 1.371.816. In vergelijking met 1947 en 1956 is de bevolking in 1957 in alle provincies aange groeid. In 1957 werd een vermindering van het aantal inwoners vastgesteld in de arrondis sementen Diksmuide, Oudenaarde, Doornik, Bastenaken, Marche-en-Famenne, Neufcha- teau, Dinant en Philippeville. ders Haimon, Heimo of Aymon van Ar dennen of... van Dendermonde (want er heeft een heer Aymon in de Denderstad gewoond) en zijn vier zoons werden in hun onverzoenlijke guerrillastrijd tegen hun heer Karei de Grote geholpen door het fan tastische dier; het paard Beiaard, een pik zwart ros, dat naar men beweerde, de ver persoonlijking was van de duivel, tweemaal zo groot, veel sterker dan een Antwerps na- tiepaard en verstandiger als een gewone draver. Toen Aymon oud en ziek was en zijn be zittingen onder zijn vier zonen verdeelde, was het de onversaagde vechtjas Reinout zijn drie broeders Ritsaert, Writsaert en Ade- laert op het ros, verzinnebeelden zij de broederlijke trouw door alle moeilijkheden en miseries heen. Volgens de akten van het Mechels stadar deren». het andere bewonderen. De babbelzuchtige Parijzenaars zorgden voor de bekendheid dezer twee uithangte kens. Een gelegenheidsliterator nam dank baar gebruik om aldus al de uithangborden uit te nodigen op het huwelijk der Vier Heemskinderen met de drie dochters van de Heer Damp Simon. In een vele blazijden langs opsomming worden de bekendste uit hangborden betrokken in een verondersteld huwelijk der vermelde twee benamingen. De Franse nationale bibliotheek bezit een oud handschrift (n. 4681) waarvan de titel verschillend is van vermelde uitgave Cy ensuit un esbatement du mariage des III fils Hémon, oü les enseignes de plusieurs hotels de la ville de Paris sont nommées. men reeds terug in de Parijse provoostreke ningen der jaren 1399 tot 1573. In de 18de eeuw is te Parijs een rue des volgens ae axien van iiei nirains - chief heette in 1320, het stadhuis tegenover I Quatres Fils m het quartier du Temp de Halle «Beyaert». Het werd in 1383 door naar het uithangbord «Quatres Fils Aimon». ■••nornn r] a ruitere in Dnr I 1 11 T*11 St.ln Ot waarop de ruiters in oorlogsuitrusting op 't zefde paard zitten (Jaillot 1779 blz. 259 - 499). De vier Aymonskinderen, zo luidt ook de naam van een hofstede en herberg te Et- I telgem, herberg te Ruddervoorde en te Sint de gemeente aangekocht. De burelen van het stadsbestuur waren er gevestigd, en tel kens men melding maakt van een bediende, noemt men hem gesworen clerc op den Beyaert». In 1715 werd de oude Beyaert geheel omgebouwd. -- Het «Ros Beiaard» is eveneens een ge- Kruis bij Brugge, een hofstede te Sint Mi- geerd uithangbord. Te Grembergen op de j chiels. Te Etterbeek is de herberg rond Grootzandstw. 79, heeft het hoekhuis als 1565 «In de v.er heemskinderen» geworden vurige benaming «Ros Beijaard». De Aalsterse «ajuinen» welke zich troos ten door hun Ros Balatum in eigen stad te koesteren, daar zij er toch nooit in lukken het edeler Dendermondse paard te bemach tigen, moeten zich tevreden stellen met een uithangbord «Ros Beiaard» op de Grote Markt. De kop van het forse dier werd in neonlichten getekend en siert sedert 1953 het sportlokaal. Aldus kan men moeilijk van een Aalsterse onverschilligheid ten op zichte van het Dendermondse ros gewagen. Het waren voornamelijk de «Vier Heems kinderen» of «Heymans» of «Heymskinde- ren Reinout, Ritsaert, Writsaert en Adelaert, zonen van Aymon, te samen op het beroemde strijdros Beyaerd gezeten die helden der Karei sagen die gekozen Vgl. Biekorf 1933, blz. 340). Te Leuven was er in 1468 een brouwerij «De Vier Heymskinderen In de 17e eeuw was deze benaming nog steeds een zeer gewild uithangteken voor kroegen. Een spotvogel schreef toen in een herberg waar zij uithing op het glas vol gend rijmpje De Vier Heemskinderen moesten wis den [drank geweldig minnen, Wijl zij zijn 't uithangbord bij waarden en [waardinnen. «De Vier Heemskinderen» was in 1677 het uithangbord van het huis van Joan Ooms te Bordrecht «uytten Veertigen deser Stede» Daar zijn ze nu verdwenen; maar elder vindt men ze terug op gevelstenen. Vervolg blz. 2.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1