en omstreken Vlamingen, gedenkt de blag der Guldensporen De Plechtige Auto- en Motozegening De Ronde van frankrijk door Aalst Het Ros Beiaara van Balatum? Nieuws uit het Oosten Opening van ten toonstelling m het Aaisters neilort zal plaats hebben voor het Capucijnenklooster, Capucijnenlaan, 95, Aalst, De jaarlijkse bijdrage 50 fr. voor auto en 25 Ir. voor moto kan voorat gestort worden op postrekening 991,71 van het Broe derschap van St. Christofiei, Aalst. Parkering vanaf 9 uur. van aalst Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15e JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 26 JUNI 1958 MIMIIUKMaWiMHnBMIlBMMMWWWMWil iKn Mm bc -p NUMMER 51 (KONING ALBERT I) Zoals elk volk ter wereld een dag in eer houdt, waarop het feit der volkssamenho- righeid in herinnering wordt gebracht, zo gedenken wij in Vlaanderen van ouds 11- Julidag. Dit jaar, het jaar der Wereldtentoonstelling is het meer dan ooit plicht voor elk van ons, getuigenis ai te leggen van onze voikse wezenneid. De vreemae bezoekers moeten weten aat de betaamde uammgm van weleer net noualijk en voornaam vont gebleven oi mmsiens aan 't nerworüen zijn. zij 'moeten aan onze geveis de iiere leeuw zien wapperen, symbool van het herlevende Vlaanderen. Daarom werd door onaergetekenae verenigingen voigende bevlaggmgsaktie voor Guiuemporenuag gepiand. net ideaal zou natuurlijs: zijn «Up li-aundag mjsi eiK de leeuwenvlag 1» Maar elk ideaal ligt ver en praktische verwezenlijking ervan begint gering. Gering zijn 1UÜ leeuwenvlaggen in een stad met 40.Ü0Ü Koppen, .cm toen I Vorig jaar waren er.-,, slechts 20 Mogen ondergetekenden U dan ook volgende praktische vraag stellen Zijt U bereid op 11 Juii een leeuwenvlag of -wimpel uit te hangen indien er in de stad Aaist 100 personen gevonden worden, die zich verbinden hetzeiide te doen V Die 100, waartoe ook U behoren wilt, zullen U met naam en adres worden bekend ge maakt. Wollen leeuwenwimpels 2 m. X 70 cm. aan 230 fr. of mooie vlaggen aan 300 fr. zijn eventueel verkrijgbaar op volgend adres Valerius de Saedeleerstraat, 24. Eerstdaags zal een alge vaardigde van ondergetekende verenigingen Uw akkoordver klaring komen noteren. Welke politieke of filosofische strekking U ook zijt toegedaan, U zult dit initiatief lo gisch en onaantastbaar vinden omdat het eenvoudig als een uiting van een zeer na tuurlijk feit, ons volksbestaan, dient bestempeld. Als lid of sympatisant van om het even welke der nationale politieke partijen, welke alle het feit van ons volksbestaan in het huidig staatsbestel erkennen en programmatisch zelfs verwoordejn, zult U kon- sekwent zijn met Uzelf en zult U het programma van Uw partij, wat dit punt betreft, zonder schroom kunnen onderschrijven. Deze bevlaggingsaktie wordt eveneens op gro te schaal gevoerd door verenigingen van de drie representatieve strekkingen in de meeste vlaamse steden zoals Antwerpen, Gent, Mechelen, St. Niklaas, enz. Intussen bieden ondergetekenden U, waarde stadsgenoten, de verzekering hunner gevoelens van hoogachting. Namens het Guldensporencomité van Aalst, vertegenwoordigd door Arbeid en Kunst De Catharinisten Het Davidsfonds Groep Iwein Het Land van Riem De Rank De Schakel Taal en Vrijheid Groep Tijl De Vlaamse Club Vlaamse Toeristenbond Vlaamse Volksbeweging Wil lemsfonds IJzerbedevaartcomité. ST. CHRISTOFFELGILDE, AALST. op ZONDAG 29 JUNI Te 10 uur Plechtige H. Mis, gevolgd door de zegening der voertuigen. Heden Donderdag zal de eerste rit van de Ronde van Frankrijk onze stad doorkruisen. Vanar 12 u. tot 16 u. zal in voigende straten met uitzon der mg van de recnierirant der Capucienemaan, alle verkeer VERBODEN zijn Dendermondse steenw., Esplanadestr., Kapellestr., Moienstr., Markt, JMieuwstraat, Viaanderenstraat, Gentsesiraat, Capucie- neniaan-unjkerkant, Leo ae Uethuneiaan, Haring, Geraardsbergsestraat, richting Ni- nove. Het stilstaan en het stationeren van de voertuigen op gezegde uren en in vermelde straten worden eveneens verboden met in begrip van de rechterkant der Capucienen- laan. Op de Grote Markt wordt een premie be twist van 5000 fr. (aan het huis Mallego) De doortocht van de Publiciteitskaravaan kan geschieden vanaf 12 uur. De renners worden rond 2 uur 10 ver wacht. door Frans VAN IMMERSEEL. Hei snelle antwoord van de vriendelijke Heer Pol De Paepe was ons zeer welkom. De zogenaamde onverschilligheid der Aalstenaars ten overstaan van het Ros Beiaard werd me door menig vurig Aalste- naar met klem bevestigd dat wij er terecht aan beginnen te twijfelen. Degene die zich voortdurend verontschul digt, beschuldigt zich. De aanwezigheid van «Ros Beiaard» uithangtekens, maar vooral het bestaan van het Ros Balatum zijn er de positieve tekenen van. Ten andere wanneer wij het beruchte strooibriefje van 17 Mei 1952 lezen, stroomt de afgunst er handendik af. We halen even aan dat paard waar te Aalst niemand be lang in stelt ondanks het liedje «En die van Aalst dee zijn zo kwaad» (en dat, terwiji zij zonder er belang in te stellen duizenden strooibriefjes in Dendermonde verspreiden sic.) Verder «Toen ze dan nog merkten dat rond die holle en materiegesproken WAAR DELOZE kop zulkdanige legenden zijn ont staan, en dat schier alle inwoners van Den dermonde voor hun «peird» een zodanige verering voelen welke grenst aan de afgode rij bij primitieve volkeren... En hol mensenhoofd is voorzeker niet te prijzen, maar zoiets is van geen toepassing op het kunstgevrocht van Lieven Van de Velde. Al wat onze buurman heeft Dunkt ons beter, dat wat God ons geeft. Hier zit de afgunstige knoop. Geheel de wereld weet dat het Ros Beiaard zijn weer gave niet heeft. Deze bewering berust vast op het proza van het Nieuwsblad van Maart 1952. «Voor mij is men er niet in geslaagd een mooier werk ter wereld te maken Het advies van eminente kunstenaars ook van Aalsterse a. u. b. sterkt de Dendermondenaar in zijn ge motiveerd geloof. Nijd steekt echter hard en we begrijpen toch zo goed, hoe erg het moet zijn een sedert eeuwen betrachting niet in vervulling te zien gaan. Daarom zeggen we ook «die een glazen huis bewoont, moet geen stenen op buur- mans dak werpen.» Nu beweert U, en te gemakkelijk zelfs, dat de spotnaam «Ros Balatum» zou komen van de zozeer verafgoda kop van de Den dermondse draver. Mogelijk dat de bedoeling zo was, maar deze foutieve inbeelding is slechts gerug steund door een vuige* maar ook angstige en bevende Aalsterse vinger die met een Tamaseiaanse ongelovigheid het edele paard bezoedelde. U zult toegeven wat het moest geweest zijn voor een van afgunst barstende Aalstenaar (was Ret weer een on verschillige in het Allerheiligste der hei ligen te treden en dat dan niet zulk emotio neel verlangen en angst alle maat en gevoel moest zoekgeraken. Ook moest men voorzichtig zijn om alles wat een stadswerkman vertelt ernstig op te nemen. Steller van gewraakt artikel heeft nooit nagegaan van wanneer Balatum, zijn ver overingstocht begon naar het hart der prac- tische huisvrouwen. De edel glanzende huid van het nog edeler Ros siert reeds sedert zoveel jaren het zo- mooi geproportioneerde paardenlijf. Spijtig voor de te vroeg triomferende Aalstenaar moet deze bewijsstelling ont nuchterend werken tenzij hun begrijpend fanatisme hun alle normen van normaal denken schadelijk zou beïnvloeden. De Dendrmondenaar heeft zin voor hu mor, dat kan steller dezes dagelijks onder vinden, en in doorsnee houdt hij van de Aalsterse gebuur maar... de Dendermonde naar bemint wel zijn buurman maar doet zijn haag niet uit. De terechtstelling van Imre Nagy en van Pal Maleter, de twee voormannen van de Hongaarse opstand van October 1956, heeft in de wereld om de klassieke persmede delingen te volgen een storm van pro test doen opwaaien. Indien de Russen ertoe besloten hebben dit onrecht te voltrekken, dan is dit waar schijnlijk omdat ze ertoe gedreven werden door dwingende motieven (dwingend, ten minste van uit hun standpunt gezien). Want het glimlachoffensief dat door Kroetsjev werd ontketend blijkt thans wel mee aan de galg te bengelen te Buda. Voordat de Russen dus besloten al de sympathie die ze hadden gewonnen prijs te geven moeten ze eerst wel eventjes hebben nagedacht. En voor- en nadelen hebben afgewogen. Laten we eens trachten klaar te zien in die mo tieven. Eerst en vooral kan de veroordeling der Hongaren wel bestmd zijn als een verwitti ging aan het adres van Tito, deze rebel die voortgaat met moeilijkheden te veroorza ken in het Russisch kamp. Dit is trouwens zo vermits enkele dagen terug, Tito in een rede tegen de Kremlin leiders geweldig te keer ging. Maar eigenaardig genoeg viel hij ook de Chinezen heftig aan. Wat bete kent dat Tito die de mensen uit Kremlin zeker goed moet kennen, om er mee ge leefd te hebben en er zeker nog antennes te hebben bewaard, zal wel geweten heb ben dat Mao een dubbel spel speelt tegen over de Russen. In het Westen weet men heel weinig af van de ware verhoudingen tussen Mao en de Russen. Mao heeft duch tig meegedaan om Stalin te vergruizen, om dat dit Rusland verzwakte. Thans helpt hij lustig mee Kroetchev het vuur aan de schenen te leggen, waarschijnlijk om de zelfde reden. Dis is een aspect van de zaak waaraan wij, in 't Westen, nooit voldoende aandacht schenken. In Amerika en Engeland ziet men het opknopen van Nagy als een verstarring van de Russen. En onmiddellijk wordt men er al bang om in te grijpen in de Libanon. Als of de Russen moeten verstard zijn om te kunnen beslissen wanneer hun belang op het spel staat Of werden Nagy en Maleter terechtgesteld alleen maar om het Westen te doen afzien van een interventie in de Libanon Maar waarom zover zoeken wanneer de oplossing hoogstwaarschijnlijk heel wat eenvoudiger is. Moskou heeft een voor beeld willen stellen, waarschijnlijk omdat in de satellietlanden de meningen weer aan het gisten gaan. Het wil een tweede Buda pest, een tweede Oost-Berlijn, een tweede Gomulka en vooral, een andere Tito ver mijden. Dit bleek trouwens reeds toen, een maand geleden, Kroetsjev plots naar Sofia afreisde om er het congres der Bulgaarse kommunisten toe te bulderen. Wellicht heeft hij gemeend dat deze waarschuwing niet volstond, of vond ze geen gehoor En hij wil thans een voorbeeld stellen. Dit voorbeeld heeft hij gegeven, een bloe dig en wreed voorbeeld. Bloedig en wreed zoals alleen Russen en bolsjevieken dat kunnen. L. B, Voor de tweede maal hadden op de Grote Markt te Aalst de Breugelfeesten plaats. Thans waren het De Catharinisten, die de opvoering verzorgden van «Tijl Uilen- spiegeb> Hier een tafereel uit deze klucht van J. Van Hauwaert. (Cliché «Het Volk») 29 Juni aanstaande...., DENDERMONDE OPEN STAD! Het mag gezegd worden, de ommegang van het Ros Beiaard wordt zonder twijfel een uniek schouwspel, vol beweging en kleuren. De grote indeling van de stoet is als volgt, vooraf bazuinblazers te paard. Daarna een défilé van honderden vlaggen, die in een bonte wemeling van kleuren de toeschou wers welkom zullen heten. Dan wordt de legende van het Ros Beiaard uitgebeeld, niet door statige groepen of levenloze wa gens, maar alles moet bewegen. De oude Rederijkerskamer De Leeuwerckenaers staat borg voor een keurig spel. Zes grote harmonieën in aangepaste klederen zullen de stoet opluisteren met ou de volksliederen. Na de historie van het Ros Beiaard volgt dan de folklore en de volkse humor rondom het Ros Beiaard. Op dat gebied blijken er zeer aangename verrassingen te zijn. Ten slotte komt dan het majestatische Ros Beiaard, dat dansend door de straten trekt op de kadans van het wijsje «'t Ros Beiaard doet zijn ronde...» We laten hieronder de wegwijzer en het feestprogramma volgen. WEGWIJZER Brusselsestraat Toren straat Koornaard Dijkstraat Bo gaardstraat Franz Courtensstraat Kerkstraat Prudens van Duysestr. Sas Zwarte Zustersstraat E.Van Winc- kellaan Ridderstraat Grote Markt Franz Courtensstraat Kon. Astridlaan Koornaard. FEESTPROGRAMMA. Te 15 u. Ommegang van het Ros Bei aard; te 18 u. Wandelconcerten door de harmonieën van de ommegang; te 20 u. op de Grote Markt: Dynamisch-mimisch vlag- gespel en gestyleerde dansen uit te voeren door de Jeugdgroep FRO; te 21 u. 30: Voor stelling van «De Bedelaar van Hospaan», een folkloristisch spel door de plaatselijke toneelkring KENTERING. Tekst G. Die- rickx Regie A. Ring; te 22 u. op de Den der Groot vuurwerk (tussen Denderbrug en Bogaardbrug) Hoofdmoment Ros Bei aard in natuurlijke grootte. ALLES KOSTELOOS. In tegenstelling met vele soortgelijke op tochten die, helaas, al te vaak slechts een voorwendsel tot geldklopperij zijn zal, op 29 juni a.s., te Dendermonde iedereen de Ommegang en de feestelijkheden VOLLE DIG KOSTELOOS kunnen bijwonen. Alleen de Markt worden een driehonderd tal tribuneplaatsen tegen 100 Fr. ver huurd. De automobilisten zullen hun wagen tot in het centrum van de stad kunnen parke ren. Alleen in de straten, waarlangs de stoet voorbijgaat, is het verboden een wa gen te stationeren, van 14 u. 30 af. Aanbevolen parkeerplaatsen zijn Oude Vest (in het centrum); bijzonder voor Gent en Aalst Rondom de O. L. Vrouwkerk, Gasthuislaan. Dendermonde wordt als het ware een open stad, waar iedereen kosteloos de om megang en de feestelijkheden kan bijwo nen. Er werden overigens reeds een Flan- dria-boot uit Antwerpen en een Wilford- boot uit Temse aangekondigd, terwijl 90 Zuid-Afrikanen in nationale klederkracht een bezoek aan de stad zullen brengen. 29 juni wordt werkelijk een hoogdag voor Dendermonde De tentoonstelling die zondag voormid dag in het Belfort werd geopend is de eerste van de drie exposities die voorzien zijn in het programma aer feeslenjkneden «üixpo 58». NU gmg het om een nuiaeien- toonstelling gewija aan de werken van ae erebestuuraer aer öiedelijke Akaamie voor scnone kunsten, Gustaai Van Den Meei- scne beeldhouwer, en de schilüerwerken van Albert Ciaeys, Frans De Comnck, Mo dest Van Mulders, Louis Van Der Meirsch, Leon Piron, ürans Pereooom, Jan Muider, F rits Kieckens en Jozef De Schrijver en beeldhouwwerk van rrans Lemaitre. De volgende tentoonstelling zal gewijd zijn aan onze stadsgenoot De saedeleer, ter wijl de laatste voorbenouden is aan wer ken uitgevoerd door leden van Bolaska. Het was de h. Pierre Meganck die het in leidend woord voerde en ais president van de Bond der oud leerlingen der academie voor Schone kunsten (Bolaska) de aanwe zige personaliteiten: de arrondissements- kommissarissen Van Beneden en De Kleine, burgemeester Blanckaert, schepen Stele man, oud-schepen De Wolf, en gemeente raadslid Van Sinay, dankte. Verder huldig de hij Gustaaf Van Der Meersche, en sprak zijn dank uit tot het stadsbestuur voor de Financiële steun die aan deze exposities wordt verleend. Schepen Steleman op zijn beurt nam het woord en brachtt hulde aan de h. Van Der Meersch, waarop deze in treffende woorden zijn dank uitsprak. Talrijke geschenken werden de gevierde aangeboden o.m. vanwege het stadsbe stuur, en oud-leerlingen die hem een prach tig gebeeldhouwde vrouwenkop en de boe ken «Kuituur in Egypte» en La musée Imaginaire de la sculpture mondiale over handigden. Nadien werden de aanwezigen rondgeleid in de tentoonstelling door de hh. De Mot sekretaris van Bolaska, Singelijn en Vandermeirsch. Ter attentie van de belangstellenden wil len we er bijvoegen dat de tentoonstelling tot 20 juli voor het publiek toegankelijk is. oOo JUBELBEDEVAART VAN HET BISDOM GENT NAAR LOURDES-OOSTAKKER BIJ HET EEUWFEEST VAN DE LOURDESVERSCHIJNINGEN Op Zondag 29 Juni a.s. is het de Jubelbe devaart van het Bisdom Gent in tegen woordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Calewaert, met deelname van honderd zieken en waar toe al de priesters en gelovigen van het Bisdom zijn uitgenodigd. De bedevaart vangt aan te 2,30 u. met de gebedsoefeningen voor de Grot onder lei ding van Z. E.H. R. Van Bosssuyt, Dioce saan Directeur van de Lourdesbedevaarten. s Te 3 u. Processie langs de lanen van het Mariaheiligdom met het Allerheiligste, ge dragen door ZZ. E. Exc. Mgr. de Bisschop van Gent en waaraan enkel priesters en de heren deelnemen. Daarna onder de aanroe pingen, zegening van de zieken, elk afzon derlijk, die opgesteld zijn in vierkant voor het openluchtaltaar. Na het Tantum Ergo wordt de Zegen gegeven met het Allerhei ligste. Te 4 u. Pontificale Mis met Sermoen door Mgr. de Bisschop van Gent. Samen zang van al de gelovigen «Missa de Ange- lis». Om te besluiten de Mariacantate van Toondichter Frans Uyttenhove door de Ma- riakring van Gent.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1