en omstreken 11 juli Losse politieke gedachten Regering Eyskens kreeg ver trouwen in de kamer met 106 tegen 104 stemmen nadert Belicht exem onze lezers j Ingevolge het jaarlijks verlof j zal het bureel gesloten zijn op maan- I dag, dinsdag en woensdag e.k. en zal I I het blad van donderdag 10 juli a.s. niet j 1 verschijnen. De jaarlijkse grote St Anriafeesten Enkel beelden uit de Expo- uitgang van bet Ros Beiaard te Dendermonde Bii' Burelen van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ST JORISSTRAAT, 25, AAL ST. - TEL. nr. 241.14 - P. C. nr. 881.72 - 15' JAARGANG. 1.50 Fr. het Nr. ZATERDAG 5 JÜLI 1958 NUMMER 54 DE ADRIAEN BROUWERFEESTEN TE OUDENAARDE. De schijnheiligheid regeert de wereld. De schijnheiligheid is het kwade onder het mom van. het goede, maar het kwade bewust van zich zelf. De schijnheiligheid bedriegt zich zelf niet, ze wil bedriegen on der het masker van de deugd. La Rochefoucauld zegt de schijnheilig heid is een huldeblijk door de ondeugd aan de deugd gebracht. Hij vergist zich Niet aan de deugd maar aan de wereldopinie brengt de ondeugd hulde, het is een geme ne ontheiliging van de taal en van ai de eerbiedwaardige symbolen van vaderlands liefde, vriendschap, godsdienst en alle an dere deugden. De schijnheiligheid heeft de meest verderfelijke invloed op gezin en sa menleving: ze doet twijfelen en zaait wan trouwen onder de mensen. De C.V.P. heeft dezer dagen blijk gege ven van overdreven lankmoedigheid. Onze tegenstrevers hebben op meesterlij ke wijze de politieke crisis uitgebaat. Zo lang er geen nieuwe regering was, bleven zij de «lopende zaken» regelen. En ze de den het prachtig. Zij plaatsten nog tiental len van hun vriendjes, die als enige titel kondén doen gelden rood of blauw te zijn. Aan staatsscholen werden normalisten be noemd die nog examen moesten doen De crisis sleepte aan. De socialisten voor al wilden de schijn verwekken de C.V.P. kan de crisis niet oplossen, zij is onbe kwaam het land te besturen. Hoe de Heer Eyskens zich ook inspande, hij stootte te gen de schijnheilige onwil der kartelman nen. Tegenvoorstellen werden niet gedaan. Vaderlandsliefde en landsbelangen lappen ze aan hun hielen de partij bovenal En de schijnheilige liberalen Gedurende de laatste kiesstrijd hebben de blauwen in onze streken een manifest verspreid, waarin wij lazen Stem niet voor de socialisten, zij verkwisten 's lands bezit. Dat zij kartel met de socialisten sloten in Limburg, Luxem burg en Namen, verzwegen ze. Dat ze met de socialisten ons land naar het bankroet leidden, vertelden ze niet. De socialisten zijn Staatsgeldverspil lers». Waarom dan willen de liberalen met hen besturen De nationale schuld groeide aan met miljarden, ondanks de fabelachtige inkomsten van de hoogkonjonktuur. De rood-blauwe regering is de moeder van het duur leven. Ook te Aalst zijn de liberalen de bond genoten van de socialisten. En onze stad zit in de put miljoenen schuld. En dat al be- taeen wij 700 opcentiemen. In 1954 betaalde een goedkope woning voor kadastraal inkomen en crisistaks 540 fr. Nu Vergelijk. In 1954 worden de rood-blauwen meeester op 't stadhuis en wij betalen dienstjaar 1955 570 fr. 1956 570 fr. 1957 751 fr. 1958 845 fr. Na vier jaar rood-blauw bestuur is die belasting van 450 fr. tot 845 fr. gestegen In 1957 betaalde een weduwe-middenstand- ster 6348 fr. belasting op kadastraal inko men en voor crisistaks. Dit jaar moet zij 30 fr 181 fr. 275 fr. 7329 fr. bétaien of 981 fr. meer. In vier jaar tijds verdubbelden de belastingen Natuurlijk werden de nieuwe belastings- brieven uitgedeeld na de verkiezingen. Niemand minder dan de Heer Destenay, voorzitter dér liberale partij bekende dat de liberale minister van financiën «de rijks begroting van 1958 heeft opgemaakt zonder rekening te houden met verscheidene uit gaven die men dan reeds kon voorzien In plaats van 5 miljard boni zaü er een te kort zijn van 2 a 3 miljard -! «Het onderwijs moet gedepolitikieseerd»? worden, niet waar Mijnheer DTlaeseleer. Geen politiek in de school noch met de school noch door de school. Om zijn goede wil te bewijzen zal de Heer D'Haeseleer de Aalsterse put nog wat diepfcr maken. Met het geld van Jan en alleman koopt de stad een nieuwe autobus om de kinderen van de officiële scholen aan 'huis af te halen en naar school te voeren. En omgekeerd, van school naar huis. De kinderen van de vrijë scholen Wat geven de rode of de blauwen om die kinderen, al zijn ook hun ouders «erreme werklieden» En om de putten te vullen moeten zelfs de gepensionneerden afdoppen. Vanaf 1 ju ni wordt 0,50 fr. van de pensioenen af gehouden. Vanaf hun benoeming aan de ad ministratie betalen Staats-, provincie- en gemeentebedienden en wenklieden 5,5 a 6 voor de Kas van weduwen en wezen, stortingen die jaarlijks handerden miljoe nen bedragen. De interest van die gestorte kapitalen overtreft jaarlijks de pensioenen toegekend aan onze weduwen en wezen. En waarom die nieuwe belasting Om onze «tweede weduwe» een pensioen te verzeke ren Deze tweede nieuwe bolastingsbrief kregen de gepensionneerden na de verkie zingen om de ouderlingen te doen geloven 't komt van de C.V.P. Welke schijnheilig heid. En die schijnheiligheid vindt men in alle administratieve diensten, o.a. in de T. V. Vele vooraanstaande vreemdeï ingen be zoeken de Expo en velen wordem geïnter viewd. Wat die vreemdelingen vertellen over hun land schoonheid, nijverheid, kunst, wordt trouw vertaald, Wat z.ij over de godsdienstige gevoelens vertellen, wordt doodgezwegen. Een vb. onder vele. De eerste Franse vlie genierster wordt geïnterviewd door A. D. «Zijt gij nooit gevallen Tientallen ke ren Nooit erg gekweïtst geworden Non, la Providence m'a protegée.» Deze zin werd niet vertaald. De T.V. kijkers mogen niet weten dat de Fran?,e vliegenierster ge looft in de goddelijke Voorzienigheid Geen amnestie schrjeeuwen de hoera pa triotten Maar... word rood of blauw en het zwartste zieltje wor dt sneeuwwit gewas sen. Ge wordt syndiks.atleider, leraar, bur gemeester, provinciegoeverneur, zelfs minis ter O grenzeloze schijnheiligheid. Welke schijnheilige rol ze in de Kamer zullen spelen, weten we over een paar da gen. De politiek is de kunst van het mogelijke, dat mogelijke ligt in het bereik van de durvers. C. V. P., durf. C. B. Wagen die voor 't eerst Oudenaarde als kunststad uitbeeldde (Cl. H. V.) Vrijdag 1 augustus. te 21 uur officiële opening van de feesthalle, steken van het eerste biervat. Zaterdag 2 augustus. te 20 uur opening der feesten door de Sint Annafanfare in grote feestkledij. te 21,30 u. grote vedetten-avond met Jean Walter-Lou Vannis en Univoxorgel. Optreden van een jeugdfanfare. te 21 uur aanstelling van het drie daagse schepencollege van Sint Anna. Optocht met de toveressen uit de expositie ons toegezonden. Zondag 3 augustus. van 10 uur aperitief-concert. te 18 uur plechtig leggen van de eerste steen van de volkskring St. Anna door de oudste inwoner der parochie en die met de Sint Annafanfare ten huize zal afgehaald worden te 21 uur «Een nacht op de vrolijke Sint Annaparochie» met als animators To ny Sandler en Roland Certinf, groot spaans orkest. Maandag 4 augustus te 18 uur Eerste Wipsc hieting. te 20 uur Groot verbrc ïederintfsfeest met Lou Vannis en Pieke Pui?, muz.iekale i parodisten. te middernacht eindgalop dearheen de Vlaamse Kermis. De inwoners der parochie v (TOfder^ drin gend verzocht hunne medewei .-king Ut ver lenen voor het opzoeken van den oudsten inwoner (ster) der parochie vi jor het leggen van den eersten steen en aan rie 'n prachtig geschenk zal overhandigd w raden. Gelieve alle inlichtingen daaromtrent anede te delen op het atelier De Winter, Wtelvaartstraat. Dank. Drie dagen van gezondi o fctspanöing. Al le maatregelen tegen de reg {en .zijn getrof- fen.Kom uw geluk vernemen big de toveres sen. Welkom tot eeniedier zonder uitzon dering. WAARDE STADSGENOOT, De bevlaggingsaktie, welke zoals U weet gepland werd voor 11 Juli, krijgt wind de zeilen. In de meeste Vlaamse steden ijveren plaatselijke komitees om de ge woonte ingang te doen vinden bij allerlei feestelijkheden en voorpl op 11 Juli de leeu wenvlag uit te hangen om aldus het vlaams karakter van onze steden te onderlijnen. Wellicht zullen sommigê/r«ich de vraag stellen», schrijfft pater N. Wildiers O. Cap. of het nu eigenlijk wel de moeite loont een speciale aktie te voeren voor het uithangen van de leeuwenvlag. Alsof er op onze dagen geen meer belangrijke en dringende proble men bestonden. Het bestaan van grotere problemen neemt niet weg dat men ook zijn aandacht mag wijden aan mindere be langrijke dingen. De aanwezigheid van de vlaamse symbolen op de officiële gebouwen en aan de gevels der huizen is een uiting van normale en gezonde vaderlandsliefde, van gezonde fierheid zoals men die bij ie der ontwikkeld volk aantreft. Er gaat bo vendien een invloed van uit op de grote massa die aldus meer bewust wordt van haar eigen karakter en aard. Men moet maar even kijken naar de franssprekende kringen in ons land om te zien hoe deze tot in de kleinste kringen hun fransgezindheid en gehechtheid aan de franse kuituur ma nifesteren. Dat deze bevlaggingsaktie algemeen mag genoemd worden blijkt uit het feit dat per sonaliteiten van elke strekking, katolieke en vrijzinnige tot de voornoemde komitees I zijn toegetreden. Voor Gent vernoemen we o. m. A. Mus- sche, voorz. vh. Vermeylenfonds; adv. De- bra, voorz. van het Algemeen Vlaams Oud- Hoogstudenten verbond; J. Smet, Verbond van het vlaams verzet; oud-minister G. Van den Daele, Davidsfonds-Gent; Jozef Van Overstraeten, voorz. V.T.B. en V.A.B.; Prof. Dr. Hans Van Werveke, voorz. van het Willemsfonds. Te Aalst verklaarden zich in de schoot van het Guldensporenkomitee alle leden verenigingen eenparig akkoord voor deze aktie. Vernoemen we o. m.: Voor Arbeid en Kunst, G. De Veylder; voor De Cathari- nisten, apoteker Albert Van Neck; voor het Davidsfonds, Leo Calloens en H. Blende man; voor het Land van Riem, apoteker To ny Renneboog; voor de Rank, P. Van Malde- ren; voor De Schakel, Prosper Meganck; voor de Vlaamse club, dr. jur. Luc Buy- taert; voor V.T.B. en V.A.B. Antoon Ma- chiels; voor de Vlaamse Volksbeweging, Fritz De Bischop; voor het Willemsfonds, Dr. jur. Ward Bauwens: voor het IJzerbede- vaartkomitee, Dr. Med. Frans Willems. Reeds werden enkele tientallen personen spontaan bereid bevonden de leeuwenvlag te hijsen op de vlaamse hoogdag. Ook U, geachte stadsgenoot zult zeker willen mee doen aan deze bevlagging om door Uw me dewerking de doorbraak van een zeer loffe lijke gewoonte te helpen bewerken. Hebt U geen vlag, bestel er dadelijk een op volgend adres Valerius de Saedeleerstraat, 24. Leeuwenwimpels van ongeveer 2 m. x 70 cm. kosten 230 frank; vlaggen van ongev. 1,5 m. x 1,5 m. 300 frank en sierlijke, ge stikte en met franjes afgeboorde vlaggen van 2.5 m. x 2,5 m. kosten 900 frank. Geachte stadsgenoot, de toekomst van Vlaanderen ligt in de handen der Vlamin gen zelf, dus ook van U !Met dank bij voor baat en hoogachtend. HET GULDENSPORENKOMITEE. Donderdagnamiddag, na een merkwaardi ge rede van Eerste-minister Eyskens, heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers het vertrouwen aan de C.V.P.-regering geschon ken met 106 stemmen tegen 104. Twee libe ralen en de vertegenwoordiger van de Volksunie stemden met de C.V.P. mee. REGEREN EN TEGELIJK ONDERHANDELEN. De stemming, uitgebracht in de Kamer en vooral de houding, die eerste-minister Eys kens daar heeft aangenomen, zijn beslis send voor de evolutie van de politieke toe stand in ons land. I Door zich dadelijk na de stemming te distanciëren van de liberale ja-stemmers, zonder ze echter publiek af te keuren zoals de socialisten gehoopt hadden, heeft Eys kens zich een prachtige positie verworven. Hij staat volkomen vrij tegenover de socia listen en de liberalen en kan, zoals het zijn wens is, met die twee verder onderhandelen over de vorming van een regering, die over een ruimere meerderheid beschikt. Zijn gezag is thans zo stevig, dat Buset niet beletten kan, dat ook met de socialisten onderhandeld wordt, evengoed als met de liberalen. Nu de regering niet gevallen is, zal het onderhandelen ook gemakkelijker zijn, dan anders. Want moest deze regering gevallen zijn, dan zou de publieke opinie ontbinding der Kamers geeist hebben. Voor de C.V.P. ware dat niet erg. Met een rede als die van de eerste-minister als kiesmanifest is de ze ge verzekerd. Maar Eyskens denkt verder dan dat. Hij wil kost wat kost de kiesbelof- ten inlossen, te beginnen mét de school kwestie. Daarvoor is een nationale oplos sing nodig, die de instemming heeft van al le partijen. Na een nieuwe elektorale zege, mag hij van de 4nksen °P dat stuk zeker geen toegevingen verwachten. Die elektora le zege zou dus maar een schijnzege wor den, vermits het doel (nationale oplossing van schoolkwestie) niet kan bereikt wor den. De regering heeft echter de meerderheid en zal regeren. Zij zal haar beloften in wetsontwerpen omzetten, om te beginnen met de pensioenen, de zetelaanpassing en het kosteloos onderwijs. Tegelijk maar zon der daarvoor haar aktie stop te zetten, zal de regering kunnen onderhandelen met de andere partijen over de bredere basis. De wil het zo te doen, blijkt duidelijk uit de verklaring van Eyskens Wij hebben de plicht thans voor de Senaat te verschijnen (dus verder te regeren) en wij willen ons beraden (onderhandelen). De sierlijke wimpels van het Ros Beiaard. (Cliché «Het Volk») Smaakvolle wagen, voorstellend het huwelijk van Aymon met Vorsie Cl.«Het Volk.»

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1