en omstreken Vertrouwen in de Regering en in de Partij LENINGEN MET GOUD-INDEX Een rijk voedsel dat niet op taiel komt Zwart en Blank in Kongo Sprokkelingen Kan men «zon» smullen van aalst j VERSCHIJNT HE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT. 25. AAI, ST. - TEL. or. 241.1J P. C. nr. 881.72 15» JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 UMrrnrii'ii— Tiimn- n - n,.., NUMMER 63 HET SCHOOLVRAAGSTUK. Zij die dagelijks de persberichten lezen PRATEN QF HANDELEN over de evolutie van het schoolvraagstuk, Aan degenen die van oordeel zijn, dat er krijgen wellicht de indruk dat er niet veel n-e^ moe^ gepraat worden maar wel gehan- schot zit in de onderhandelingen en dat de ^eld, willen we het volgende zeggen Het stellingen van de verschillende partijen niet onderwijs in ons land is niet gediend met zeer duidelijk omschreven kunnen worden. een portiek die er in zou bestaan alle vier Het gaat hier haast zoals bij de bespre W de ganse onderwijswetgeving onderst- kingen over de topkonferentie Ontwerpen boven te gooien. Nu of nooit is het ogenblik indfenen of nationale kommissie? Partij- daar om tot een stevige kompromis-oplos- voorzitters bij de besprekingen of niet W Je komen die de schoolkwestie voor Vóór of na de vakantie enz.... mlnstens dertlS jaar_ van d? P-°2ltleke pr0" Dit alles kan op het eerste gezicht lijken op vertragingsmaneuvers van de linksen op een weinig krachtdige politiek van de C.V.P. gramma's schrapt. Had de C.V.P. de meer derheid in beide Kamers, kon er van een duurzaam akkoord geen sprake zijn; had de I C.V.P. in de Kamer noch in de Senaat een meerderheid, dan zou de Collard-politiek Als we echter de zaak op langer termijn I zi;'n voorISezet;- gaan bekijken, zien we iets geheel anders. Indien de regering Eyskens er in slaagt I een schoolvrede tot stand te brengen die Nog maar twee maanden geleden, juist aan ade partjjen voldoening schenkt, zal zij vóór de verkiezingen, was voor socialisten aan land en voorai aan de jongere ge en liberalen de wet Collard de enige recht- i &.J De mens heeft zon nodig. Zonder zon Van 50 tot 60.000 blanken in Kongo heb ben hoofdzakelijk hun tenten opgeslagen in de grotere centra, in Katanga als mijncen- 111C.11Ü 11VV. 1 "V*.—O' fc-VllUVl cell V.VI1V&U, w 'O** U kan hij niet leven: In de Noorderlanden, trum en in Kivu als centrum van plantages. vaardige wet, die de schoolvrijheid in ons land kon waarborgen. In de verkiezingsre devoeringen werd de voortzetting van de Collard-politiek in uitzicht gesteld en was er geen sprake van enige toegeving aan het vrij onderwijs. Thans zeggen en schrijven zowel socia listen als liberalen dat er moet gepraat wor den, dat er iets moet gedaan worden voor het vrij onderwijs, dat de wet Collard on rechtvaardig was. Oud-minister Collard zelf schreef in het sociailstisch partij-orgaan «LePeuple» dat naar een billijke oplossing van het schoolvraagstuk moet worden ge streefd. Is dat geen overwinning neratie een dienst hebben bewezen, zoals nog nooit een politieke partij een dienst be wezen heeft. Dit vooruitzicht is wel enkele weken of zelfs maanden van onderhandelingen waard. Mocht echter blijken dat de socialis ten of liberalen niet met eenzelfde gevoelens voor het welzijn van het land bezield zijn, dan zal de C.V.P. geen ogenblik aarzelen, zich opnieuw voor het kiezerskorps aan te bieden. De dynamische persoonlijkheid van de heer Eyskens en van de partijvoorzitter staan er borg voor. Definitieve oplossing van het school vraagstuk of nieuwe verkiezingen Dat is het vraagstuk. In beide gevallen kunnen we er slechts bij winnen- H- waar de zon heel karig toegemeten wordt, voorziet de mens in zijn vitamienen, die levensnoodzakelijk zijn, door veel visolie te gebruiken. Vanwaar komt al deze vita mienen in de olie Uit de miljoenen kleine levende organismen en uit het plankton dat als een gelei aan de oppervlakte van de zee drijft en voortdurend bloot staat aan de in werking der zonnestralen. Bepaalde proeven welke in Amerika wer den gedaan neb oen uitgewezen dat de zee wieren een onmetelijke bron van rijk voed sel betekenen, bron die nog helemaal niet j gebruikt wordt. Deze wieren zetten onge- veer 20% van. de gekregen zonnestralen om in vetstoffen en suiker. Als men er kon toe komen dit percentage op te voeren tot 70%, wat zeker niet onmogelijk is, dan zou men daarin een practisch onbeperkte reserve aan voedsel krijgen. Degenen dus die zo graag over overbevolking praten, zouden best doen daar ook eens aan te denken. Want dergelijke reserve kan minstens voedsel bezorgen aan een bevolking tien maal zo groot als de huidige. Door bepaalde zonnestralen wordt inge werkt op het groeiproces van de mens, na melijk door hun actie op hormonen en hor monale secreties. De huid van de mens is er erg gevoelig voor. In die huid zitten im mers cellen die gevoelig zijn voor de Maar dat wil niet zeggen dat zich elders in Kongo geen blanken zouden bevinden. Zij komen meest in kontakt met de zwar ten om te beginnen in de middelbare scho len die door zwarten mogen bezocht wor den, in de kantoren, in sommige clubs van sportieve aard. Maar niettemin zijn en blij ven de centra verdeeld in wijken voor blan ken en zwarten; de scheiding is streng want een blanke mag bv. niet gaan wonen in wij ken aan zwarten voorbehouden. De lening die door de nieuwe Franse regering werd uitgeschreven heeft als bij zonderste kenmerkt, dat de waarde der in schrijvingen op 't goud wordt geïndexeerd. Dit betekent dat de Franse regering de goudwaarde van het Franse twintig-frank stuk in goud vaststelt op 3600 fr. en later, bij terugbetaling de eventuele meerwaarde van het goud zou bijpassen. De techniek van de lening is dezelfde als die welke in 1949 werd uitgeschreven, wat normaal is vermits het weer de heer Pi- nay is die aan financies staat. Maar er is wel enig verschil. Zo werd in 1949 de waar de van de gouden «Louis d'or» op 4100 fran se fr. vastgesteld, nu slechts op 3600 franse fr., dit niettegenstaande de muntontwaar- ding van de Franse frank. Naar bepaalde schattingen die konden worden gemaakt, zou er in Frankrijk zowat 2100 ton goud opgepot zitten in wat men noemt de traditionele «wollen kous», waar voor dit land altijd beroemd is geweest. Een Duits economist heeft eens gezegd dat Frankrijk een land is waar de Staat arm is en de mensen rijk, en Duitsland een land, waar de Staat heel rijk is maar de men sen het helemaal niet zijn. De regering tracht nu dit goud naar haar kassen over te hevelen, omdat ze daarmee haar buiten landse toestand verbetert. De eerste resul- taten schijnen trouwens op een succes te wijzen. De lening is ten andere veel meer dan een eenvoudige financiële operatie. Het is een psychologische test die moet aanto nen hoe het staat met het vertrouwen in de Gaulle. Het zijn dan ook de traditionele provincies, zoals het zuiden, het westen en het meest goud inle- Er doen zich zeer weinig gemengde huwe> lijken voor, van zwarten met blanke vrou wen; ze zijn wel toegelaten, maar er is toch een speciale toelating van de administratie vereist, die ze gewoon ontraadt; huwelijken van blanken met mulatten zijn wat veelvul- diger. i Hoewel blanken en zwarten aan eenzelfde kantoor gehecht zijn, verdienen de zwarten nog lang niet zoveel als de blanken; de i voormalige minister van Kolonieën, Buisse- ret, scheen de leuze «gelijk loon vooi gelijk werk in toepassing te willen brengen, maar de blanken houden het er koppig bij dat de zwarten niet dezelfde prestaties leveren als de blanken; om toenadering te bevorderen, mers cenen uie gevueug Bju vvuj. «w evengoed als de Kongolese ontwikkeling, warmte, andere die gevoelig zijn voor de wer(jen de twee universiteiten, de vrije van koude. De warme zon. in de warme landen, j^eo en de staatsuniversiteit van Elisabeth- maakt de mensen en ietsje opge- tn het leven geroepen. In afwachting hitst ook terwijl de afwezigheid van zon van deze gelijkschakeling» is loon en wed in de Noorderlanden de mensen eerder stug - en ernstig maakt. ~j»-- open en toé met de zon en sommige vogels volgen haar met de seizoenen. Andere die ren doen in de Winter hun winterslaap, en worden pas weer levendig als de zon er te rug is. Zou men niet evengoed van «zonne- dieren» als van zonnebloemen kunnen spre ken AUSTRALISCHE JONGEN MET KUNST MATIGE ARMEN EN BENEN Een Australisch jongentje, dat geen ar men of benen heeft, krijgt nu kunstledema ten, waarmee hij geheel alleen kan lopen, kan gaan, zitten, schrijven en typen, zo meldt de Australische radio. De jongen, die dank zij een openbare geldinzameling naar de Verenigde Staten is gezonden om daar te worden voorzien van de kunstledematen, zal binnenkort naar zijn land terugkeren. DIE RARE CHINEZEN Een eigenaardige nijverheid, welke in China werk aan zo wat 200.000 mensen ver- schaft, bestaat in het vervaardigen van pa pieren symbolen, die over geheel China bij verschillende plechtigheden gebruikt worden. Een weduwe b.v. mag een huis bestellen de in. Kongo nog aanzienlijk, verschillend (van 15.000 F voor een blanke tot 5.000 voor een zwarte). Elzas Lotaringen die veren. Het goud blijft nog steeds op de massa een bijna magische invloed uitoefenen. Want de glorietijd zelf van het goud is voorbij. Wij hebben in Frankrijk leningen gekend die geïndexeerd waren op een be paald aantal kilowatt, op kilometers (voor spoorwegen), op telefoongesprekken enz. Tenslotte zijn deze waarborgen veel duur zamer, aangezien ze in de praktijk heel wat meer betekenen dan goud. De waarde van het goud brokkelt immers langsom meer at, naarmate het volume van het beschikbare goud in de wereld verhoogt. Zodat goud ten slotte een veel minder soliede zekerheid biedt dan bijvoorbeeld elektriciteit, omdat dit product involle expansie is. Trouwens het verschil in waarde van 1949 tot m 1958 is daarvan een overtuigend bewijs: deze waarde verminderde van 4100 tot 3600 Fr. fr., niettegenstaande de zinkende waarde van de papiermunt. Hier uit blijkt dat goud nog wel dienstig kan zijn bij de internationale ruilhandel, maar dat meer en meer het geld zelf aan waarde verliest en progressief de ruil van producten op de voorgrond treedt, wat me de een gevolg is van de steeds meer ingang vindende praktijk van de clearing tussen landen. Wanneer dus over zwart goud wordt ge sproken heeft men het niet zo heel erg mis voor. Petroleum is tegenwoordig meer waard dan goud en geld. De landen die er geen hebben ondervinden het dagelijks. Het ergste onderscheid in Kongo be staat echter veeleer tussen zwart en zwart dan tussen blank en zwart. Het is een waarachtig castsisteem dat onder hen heerst. Al verdient de blanke driemaal méér dan zijn zwarte kollega, de évolué van papier, dat groot genoeg is om er in rond te wandelen, versierd met papieren meubels, met een telefoon en een auto voor de deur. Nadat de gebruikelijke plechtighe den hebben plaats gehad, wordt het hele gedoe in brand gestoken en stijgen de geesten van die symbolen dadelijk naar het verblijf van de dode echtgenoot, zodat die in het hiernamaals over een comfort en ge zelligheid kan beschikken zoals hij dat in 't leven gewoon was. En het is dan voor de weduwe een troost te weten, dat haar man in de andere wereld aan niets ontbreekt. In bepaalde straten van China's grote ste den worden van sommige dingen papieren afbeeldingen verkocht, nagebootste voor werpen van dagelijks gebruik. En wie tij dens zijn leven over geen auto of vliegtuig bescYrikT Yveeit, krijgt papieren wagens en paarden mee, die in rook moeten verdwij nen. Sommige zwarten bewonen treffelijke huizen, maar ze zijn nooit zo weelderig uit gerust als deze van de blanken. Zwarte j werklieden, maneuvers en vaklui bewonen I meestal nog hun hut van leem en bladeren. Wij staan voortdurend bloot aan het bom- bardement van de zonnestralen, waarbij verdient nog tienmaal meer dan zijn zwarte zich dan komen voegen alle andere elektro-broer die maar handwerkman is. nische stralingen die thans onze atmosfeer vullen. Vooralsnog meent men dat deze hertz- en andere stralen wel geen kwaad betekenen voor de mens, maar helemaal gerust is men er echter ook weer niet in. Al die stralen, die men alle latent terug vindt in het zonnelicht, dienen trouwens nog tot vele andere dingen. X-stralen door- j jjet onderscheid dat bestaat en dat ge- lichten de mens, infrarode verdrijven de maakt wordt tussen blank en zwart wordt pijn, ultraviolet-stralen genezen rachitisme natuurlijk door iedere Kongolees, die een en de gama-stralen die in massa gevaar- ons hersens heeft, opgemerkt; het is dan lijk zijn kunnen, met kleine dosissen toe- ook onder de «evoluants en de half geëvo- WESTDUITSE SOLDATEN KUNNEN WEER ZINGEN Lezend uit een, in geel plastic gevat boekje, kunnen de soldaten van de West- duitse «Bundeswehr» weer zingen. Met honderdduizend mark van minister Strauss en als leiddraad a) de opgedane ervaringen van de troep; b) de resultaten van een opinie-onderzoek onder de solda ten; c) ervaringen van een zangcursus in het leger, heeft een commissie gewetensvol het bundeltje samengesteld. Met veel oog voor het typisch Duitse volkslied en met ook een knipoogje naar over de grens. Uit het Engels stamt L. B. gepast, kanker genezen. Sommige mensen zijn nog verder ge gaan en hebben getracht een bepaald paral lelisme te vinden tussen wat de zonnevlek ken 't is te zeggen haarden van heftige atoomreacties op de zon genoemd wordt en bepaalde historische gebeurtenissen op de aarde. Het is inderdaad wel eigenaardig dat grote conflicten of revoluties wel meer overeenkomsten met perioden van heftige zonneverwikkelingen. Maar zeker is men niet. En wat de veronderstellingen betreft door anderen vooropgezet als zouden de stralin gen van de hemellichamen het individueel bestaan van eenieder bepalen, daar tast men voortdurend in een volledig duister. Niets inderdaad bewijst dat de sterren eni ge invloed op de mens zouden hebben, wat er ook moge over gezegd worden. Sterre- beelden die u geluk of ongeluk meebrengen zijn voor 't ogenblik nog louter fantasie en zullen het misschien wel altijd blijven. Serge MOUND. «De whisky is des zeemans troost, Johnny», en ook het «Denn wir fahren...» neen, niet gegen Enge- ook onder de «evoluants en de nan geevo- |iand maar r.q Qrande)) Q lueerden dat de opstande mgen en ver 1 gusanna» de banjo uit Alabar terden moeten worden gezocht. De orousse- zwarten zijn maar revolutionair om gods- Susanna» met de banjo uit Alabama komt zelfs uit Amerika. In de afdeling «Scherzkanonen», wat niet betekent «lachkanonnen», maar vrolijke zangcanons» treffen we o.a. «Van 't geweer moet ge houden en moet er voor zorgen als voor uw verloofde en «Ach, niets scho- ners is er in 't leven dan de laarzen, glans j te geven», of «Hoort ge, Marietje, de tap toe Nu moet ik direct in mijn mandje 'kruipen (Ich mus in meine Klappel Ondertussen is het een feit dat reeds tal gleich). dienstige redenen en sluiten dan bv. aan bij de «Getuigen van Jehova'n». Slechts zel den gaan de zwarten over tot werkelijke opstandigheid, zoals bv. het geval was met de «Getuigen van Jehovah» in 1944 te Lu- butu; in 1956 werd een andere opstandige beweging in de kiem gesmoord, te Ponthier- stad. van blanken verstandig genoeg blijken om de toenadering van blank tot zwart naar beste vermogen in de hand te werken. Zij die uitgaan van de overtuiging dat de zwarte moet behandeld worden als een mens zijn lang niet meer zo zeldzaam als zulks twintig, dertig jaar geleden het ge val was. Slechts als zij vaststellen dat zij met ondank worden bejegend, of het be toonde vertrouwen niet waard zijn, herzien zij soms hun mening. Wat dan vaak een agressieve houding als reaktie uitlokt bij de zwarten. Waaruit dan moge blijken dat de zin voor verantwoordelijkheid nog lang niet voldoende is aangekweekt bij de zwar ten. Anderzijds worden de zwarten be schermd door een sociale wetgeving die nogal vooruitstrevend is. Van de in '40-45 zo berucht geworden lie deren is er niet één meer te vinden. Zelfs «Lili Marleen», dat het destijds toch bracht tot Schlager, ook bij de Engelse en Ameri kaanse legers, is verdwenen. Daarentegen zingt de Duitse soldaat nu in dienstverband wel De gedachten zijn vrij» en dat stemt hoopvol. DE KLEINSTE HONDJES TER WERELD. De kleinste hondjes ter wereld worden in Mexiko gevonden. Wanneer deze diertjes de volwassen toestand hebben bereikt, zijn ze nog niet groter dan een rat. Ondanks hun geringe afmetingen worden zij graag voor honderdvijftig dollar (7.500 Fr.) gekocht. DE OREN OP EEN ONGEWONE PLAATS voorzitter van «L^ Parkvis^ Ter gelegenheid van de visprijskamp in het Stadspark te AalsL werden de KLecomP^J»-v sers en overwinnaar van de wedstrijd, E De verhouding van de blanken en de blanke missionarissen mag over het alge meen als uitstekend worden bestempeld, zelfs blanken die zich tot het socialisme be kennen of die gekend staan als behorende tot de Vrijmetselarij, staan niét vijandig tegenover de missionarissen, wier verdiens ten zij erkennen en toegeven. Het is slechts sedert de voorgaande regering van Brus sel, dat in Kongo sektaire elementen op daagden, die tot de onderwijzers toe aan spoorden om geen katekismusles meer te geven Zij brachten in Kongo een vecht lust die er totdantoe onbekend was geweest. I. K. ALEXANDER. Bij sommige vlinders zitten de oren niet aan weerskanten van de kop, maar op het onderlijf. Hetzelfde is bet geval bij sprink hanen; Sommige krekels hebben daarente gen oren op hun knieën Deze ogen zijn voorzien van een trommelvlies en weefsel vormingen, die aan het kraakbeen en de gehoorschep van 't menselijk oor doen den ken. NYLONKOUS. Experts hebben uitgerekend, dat 'n breis ter, die één steek per seconde doet, meer dan zes weken nodig zou hebben voor de vervaardiging van één nylonkous

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1