IfoóuumtUtotdek, Sociale Kroniek HUISHOUDELIJKE WENKEN. Wanneer ge een gebreid kledingstuk wilt uithalen om de wol opnieuw te gebrui ken, torn het stuk dan eerst voorzichtig los. Wind de wol op niet te dikke strengen, bind deze van boven en van onderen vast met een draad dikke katoen, zodat ze niet in de war kan geraken en was de strengen dan voorzichtig in lauw zeepsop en spoel ze goed uit in eveneens lauw water. Dit uitspoelen is vooal belangrijk wanneer dit niet goed gebeurd zal de wol vervilten. Laat de strengen vervolgens in open lucht en in de schaduw drogen. Hang de strengen daar toe op en verzwaar ze van onderen met een gewicht, zodat ze recht hangen. Eerst wan neer ze volkomen droog zijn kunt u er losse kluwens van winden. De wol zal volkomen glad zijn. Wie een of ander huiswerk geknield dient uit te voeren, zal er goed aandoen een kussentje onder de kniën te schuiven. De goedkope kussentjes in schuim-plastiek zijn hiervoor uitermate geschikt. Met een kus sentje onder de knieën is het werk veel minder vermoeiend en het voorkomt tevens het stijf worden van de gewrichten. Kurken van ammoniakflessen of van flessen met bleekwater, vergaan vlug, door de inwerking van de inhoud op het kurk. U kunt dit voorkomen, door de kurken stop sels even in «au-bain-marie» gesmolten pa- rafine of boenwas te dompelen, alvorens ze weer op de flessen te zetten. Is er een vlek ontstaan op uw licht le deren tas, dan kunt ge die verwijderen door er talkpoeder op te wrijven; na enke le uren schudt ge het poeder er af en boent het leder op. In ieder huisgezin hoort een flesje thuis met zuurstofwater. Aangezien het niet dagelijks wordt gebruikt kan het beuren dat het na enkele tijd wel wat van zijn hoedanigheid heeft verloren. Om deze zoveel mogelijk te behouden is het geraden het te plaatsen in een donkere hoek en ver van de warmte. Een beetje alkooi, gevoegd bij het zuurstofwater zal er voor zorgen dat het zijn kracht behoudt. SPREEKWOORDEN. Als ik u gelijk geef, zei de boer, dan zijn we dadelijk uitgepraat Geen rijker man in dorp of steê, dan die' met 't zijn leeft in vree Uitstel is de dief van de tijd WEET U HOE HET HOORT KLEINE ATTENTIES ONDERHOUDEN DE VRIENDSCHAP Wanneer U een zieke vriendin gaat be zoeken, neem dan eens niet het traditionele bosje bloemen of stukje fruit mee U zult ze veel meer plezier doen met Een doosje postpapier, waarin U ook een zakje met verschillende frankeerzegels steekt; Een doosje leuk-gekleurde zakdoekjes. Vooral gekleurde, omdat die tussen het wit te beddegoed zo gemakkelijk te vinden zijn; Een flesje frisse eau-de-Cologne. Geen parfum, dit bezorgt de meeste zieken hoofd pijn; Enkele gekleurde lintjes, wanneer het een jong vrouwtje of meisje betreft. Deze kunnen dienen om de haren van de zieke samen te binden; Wanneer het bezoek een jong moeder tje geldt en U wilt voor de baby wat toilet- gerief meebrengen, kies dan een haarbor- steltje van echt haar. Een nylonborsteltje, hoe lief het er ook uitziet, is té scherp voor het tere babyhuidje. Wanneer U behalve het borsteltje nog iets wilt geven, besluit dan bijvoorbeeld tot een flesje baby-haar- lotion. Erg waardevol voor de haargroei, omdat het de poriën open houdt en de hoofdhuid rein. Men zegt tevens, dat deze lotion het krullen van de haartjes bevor dert. Veel moeders kennen het nut van de babylotion nog niet, zodat U tevens een goede kans maakt, een cadeautje te geven, dat niemand anders nog meebracht. HERFSTMODELLEN UIT ITALIË EN NEDERLAND Vrouwelijke lijnen en rijke Italiaanse kleuren zijn de kenmerken van de herfst en wintermodellen, die enkele dagen gele den te Rome werden vertoond. Opvallend op deze show was dat de Italiaanse mode ontwerpers de «ligne sac» volledig negeren. Vooral bij de vrouwelijke ontwerpsters is een sterke tendenz waar te nemen om het mode silhouet zachter en vrouwelijker te maken; de modellen met een verhoogde tail le zijn hier getuigen van. Een nieuwe naam in de Italiaanse mode wereld is Luciana een nog jonge ontwer per, die het zoekt in een getailleerd silhouet met brede ceintuur, die vlak onder de boe zem wordt gedragen. Uit de hoge taille val len de rokken, enorm wijd of koker-nauw, tot aan> de knie. Zeer kort dus. De enige ontwerper, die zich nog enigs zins op de zaklijn inspireerde, was Fausto Sarli. Zijn japonnen geven van voren de in druk van robe-sac, maar vormen van ach teren een gracieuze draperie. Bij alle ontwerpers zijn de klassieke tail leurs vervangen door mantelpakjes met korte rechte rokken en een los vestje, dat nog korter is dan in het vorige seizoen. Een maand voordat Parijs zijn dekre ten afkondigt en de vrouwen te kennen geeft wat zij deze winter behoren te dra gen, heeft een Amsterdamse couturier het aangedurfd zijn collectie wintermodellen te presenteren. En hij is er in geslaagd met een charmante lijn voor de dag te komen. Een ware lust voor het oog waren zijn ja ponnen met soepel geplooide ceintuur onder de beste en de laag ingezette vleermuismou wen, die sterk doen denken aan de Japanse kimono. Maar.of de Hollandse vrouw, die over het algemeen nogal goed in haar vlees zit, deze Japanse lijn, die eigenlijk de hy per-slanken flatteert, zal aanvaarden, blijft natuurlijk nog een open vraag. In ieder geval schijnt Amerika wél be langstelling voor deze modellen te koesteren want enkele stukken uit de collectie gaan binnenkort de Oceaan over om voor de Amerikaanse televisie te verschijnen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. KLEINE HARTTRAGEDIE Op het werk is het voor niemand meer een geheim Greta heeft een heerlijke va kantie gehad Greta is trots op haar door de zon gebruinde huid, ze pronkt met haar nieuwe, fonkelende, lange halsketting. Doch er is nog meer, nog veel meer haar lach klinkt vrolijker dan vroeger, haar ogen stralen als deze van een verliefd bakvisje. Niet dat Greta nog een bakvisje is; ze gaat stilletjes naar haar dertigste levensjaar toe en ze heeft zich reeds menigmaal zorgen om haar toekomst gemaakt. Thans schijnen voor Greta mooie rosero- de wolken aan de toekomsthemel te drij ven: gedurende het verlof heeft zij een man leren kennen, zoals zij er zich altijd een heeft gedroomd. En het mooiste daarbij Niet alleen Greta heeft zich ineens hals over kop verliefd, doch ook zij beviel hem even sterk Dat verzekerde hij haar reeds de tweede dag van hun kennismaking. Nu lacht Greta gelukkig voor zich heen Drie weken later lacht Greta helemaal niet meer ze buigt een bleek gezicht, met roodgeweende ogen, over het werk. Nu weet zij, dat haar liefde-idylle slechts een mooie droom was, met een minder prettig ontwaken. Toen de ene na de andere dag voorbij ging, zonder dat de postbode haar een brief je of een kaartje van de «geliefde» bracht, schreef zij hem dan vastbesloten een lange, hartelijke brief. hoewel hij eigenlijk het eerst had moeten schrijven. Doch de brief, met het zorgvuldig uit het notaboekje over geschreven adres, kwam onbesteld terug «Bestemmeling onbekend! Eerst wou Gre ta het niet geloven. Tenslotte schreef zij naar de Burgerlijke Stand om inlichtingen. Het antwoord luidde «Deze heer is in on ze stad niet ingeschreven Dat was het einde van Greta's vakantie kennismaking Met de vakantiedagen komen nu, in alle stilte, veel zulke harttragedies floor. Grote verwachtingen spatten als zeepbellen uit een er blijven hoogstens een paar foto's met lichte tranensporen achter. De aldus ontgoochelden mogen daaruit leren en anderen kan het als een waar schuwing dienen: neemt een vakantieken nismaking niet té vlug, té gemakkelijk als «ernstig» op Voor het huwelijk is een wederzijdse ernstige kennismaking noodzakelijk Ter wijl ontelbare jonge meisjes en vrouwen hun vakantievalies met romantische hu welijkswensen inpakken, leggen de meeste jonggezellen en dezen die zich daarvoor uitgeven - in plaats daarvan een reuzepak ket avonturenlust Dat vergeten zeer vele vrouwen Gedurende het verlof draagt men niet al leen vakantiekledij, doch ook een vakantie- hart, een vakantiegezicht. Het alledaagse-Ik is thuisgekleven eenieder toont zich op zijn voordeligst. Dat daarbij meestal ook de beschrijvingen van familie en beroep wat opgesmukt worden en kleine schoon heids correcties bekomen, mag geen mens verbazen. Men is toch zo ver van alle be kenden verwijderd en pijnlijke navorsingen zijn praktisch uitgesloten. Het verkoopster tje stelt zich dan ook gemakkelijk als afde lingsleidster voor en de jonge automekanie- ker laat zich weieens als een «Dipl.-Ing.» doorgaan. Menigeen betreurt later deze zelfover- schatting vooral dan, wanneer men de va kantiekennismaking, tegen het oorspronke lijk inzicht in, graag zou verder zetten. Doch hoe zal men dan, op voorname wijze, zijn bluf weer goedmaken Vrouwen kun nen nog tot een bekentenis besluiten. Maar de mannen verzaken liever aan een verder kontakt, om aldus te voorkomen dat zij hun opschepperij zouden moeten meedelen. Vandaar harttragedies Die mannen laten ergens een meisje op'nieuws wachten. Zo als Greta VERZEKERING TEGEN ZIEKTE EN INVALIDITEIT. -OQO- LOTENLENING 1953 280ste TREKKING. Bij de 280ste trekking van de Lotenle- ning 1953, is een lot van 1 miljoen fr. ge vallen op obligatie reeks 285 nummer 192 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 1085 nummer 426. LENING TOT WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 432 trekking van de Lening voor Wederopbouw, 3de groep, is een lot van één miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 9637 nummer 860. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar aan 1000 fr. DE BRAVE MOORDENAAR door JOS. JANSSEN (Copyright bij «OMNIUM-PRESS») 10de Vervolg 'n Poosje liepen Direkteur en Cipier zwij gend op en neer door de witte gang, bezig met dezelfde gedachtend, knagend aan het- zelfdfe been, lijdend aan hetzelfde zeer, be vangen door dezelfde vrees, nog altijd on bewust van de tonelen, die zich op hetzelfde ogenblik afspelen in ons Gerechtshof in het Kabinet van Meneer de Onderzoeksrechter. Onze Politiekommissaris is deze 'n gede tailleerd verslag komen brengen van de eerste opzoekingen en vaststellingen in de «Zaak Verstele Aandachtig heeft onze Onderzoeksrechter de lezing van de relazen en verklaringen van onze Politiekommissaris beluisterd, ter wijl onze Griffier trouw nota genomen heeft. Waarna onze Magistraat achterover is gaan leunen in zijn zetel, de kin in de hand, de ogen strak gericht in de ogen van onze Koning, wiens portret voor hem aan de wand hangt. Men kan het hem aanzien, dat hij zich ten volle bewust is van de grote verantwoordelijkheid, die hij in deze om standigheden draagt. Opeens richt onze Hoge Magistraat zich op in zijn zetel, grijpt kordaat naar de te lefoon, die voor hem op zijn brede lesse naar staat en vraagt de Juffrow van de -«09— STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN 1091 VERKEERSONGEVALLEN MET 17 DODEN IN EEN WEEK. 4.549 PROCESSEN-VERBAAL EN 4 465 BEKEURINGEN. Gedurende de week van 11 Augustus tot 17 Augustus hebben zi-cjj. op de wegen of in de bebouwde kommen, waar het toezicht op het verkeer door de rijkswacht wordt waargenomen 1091 verkeersongevallen voorgedaan, waarbij 17 personen om het leven kwamen, 164 personen ernstig en 578 personen licht gewond werden. Gedurende het week-einde van 14 Augus tus tot 17 Augustus waren er 12 doden, (1 op de 14e, 5 op de 15e, 2 op de 16e en 4 op de 17e), 118 zwaargewonden en 418 lichtge wonden. De oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn de volgende gevaarlijk inhalen 1 do de; niet stoppen voor een rood licht of een signaal van een bevoegd agent één; niet verlenen van voorrang één; afslaan zon der voldoende voorzorgen één; niet rechts rijden: drie; andere oordeel- of oplettend- heidsfouten bij het manoeuvreren twee; vermoeidheid, ongeschiktheid of lichame lijk gebrek twee; slippen twee; rijweg zonder voorzorgen oversteken drie; ande omstandigheden één. De ongevallen zijn per provincie aldus verdeeld Brabant 195; West-Vlaanderen: 121; Oost-Vlaanderen 146Antwerpen 94; Limburg: 94; Luik 137; Luxemburg 58; Henegouwen 140; Namen 106. Tijdens het weekeinde van 14 tot 17 Au gustus werd het toezicht op het wegverkeer verzekerd door 8.050 man (en 1435 hulpa genten). Tijdens die vier dagen werden 4.549 processen verbaal en 4.465 bekeurin gen opgemaakt. WAT DOET DE VERPLICHT-VERZEKER DE LOONTREKKENDE DIE WERKONBE KWAAM WORDT Hij zal door de huisdokter een verklaring van werkonbekwaamheid laten opmaken en deze binnen de 48 uren na het begin der ziekte laten afgeven aan de sekretaxis van de mutualiteit. Deze zal op zijn beurt een formulier ge ven, bestemd voor de werkgever waar door de dagelijkse vergoeding zal worden berekend. De dokter vult het controolblad in dat in bezit blijft van de zieke tot het einde van de ziekteperiode. 48 uren na de genezing moet dit stuk in bezit zijn gesteld van de sekretaris van de Mutualiteit. Daar zijn voor de vergoedingtrekkende zieke strenge sancties voorzien indien de reglementering overtreden wordt. De schor sing van betaling der vergoeding gaat van 3 dagen tot 6 maanden. MUTATIES. Om van mutualiteit te kunnen verande ren moet de verzekerde ten minste 12 maan den aangesloten zijn bij een erkende mu tualiteit en moet de verandering gebeuren op.de eerste dag van het kwartaal, dus op 1 januari 1 april 1 juli 1 october. WORDEN OOK DE ONGEVALLEN VERGOED In de meeste gevallen komt het R.V.Z.I. tussen voor lichamelijke schade wegens een ongeval. Uitzondering nochtans wordt ge maakt voor arbeidsongevallen met inbegrip van deze overkomen op de weg van en naar het werk, ongevallen die hun oorzaak vinden in een lichaamsoefening uitgevoerd gedurende of met het oog op een vertoning, ongevallen gedurende de uitvoering van werken, buiten de beroepsbezigheden om maar in iemands bezoldigde dienst, waardoor men recht krijgt op de gezinsver goedingen, ongevallen gedekt door een speciale wetgeving. Gans de burgerlijke verantwoordelijk heid komt hier dus in het gedrang. In ieder geval wordt ELK ONGEVAL onverwijld gemeld in de Mutualiteit die in vele geval len zal betalen ONDER VOORBEHOUD tot op het ogenblik dat de kwestie definitief ge regeld is. HEEFT DE VERZEKERDE VERHAAL TEGEN SANCTIES In aanmerking genomen dat iedereen zich I kan vergissen en om alle willekeur te voor komen kan de verzekerde de rechtmatigheid van de toegepaste sancties betwisten en het geval voorleggen aan de plaatselijke ver- zoeningsraad. Dit moet gebeuren binnen de 8 dagen te rekenen vanaf de dag dat de sanctie hem werd betekend en zulks bij middel van een aangetekend schrijven. Wordt de sanctie gehandhaafd door de plaatselijke verzoeningsraad dan kan de verzekerde het geschil aanhangig maken aan de Klachtencommissie van de verblijf plaats van de verzekerde. Tegen de uit spraak van de Klachtencommissie kan be roep aangetekend worden bij de Commissie van Beroep. BEDIENDEN, AANDACHT. Vele bedienden denken dat het volstaat bij ziekte een medisch attest voor te leggen aan de werkgever die dan gehouden is de eerste dagen werkverlet te vergoeden. Het is toch nuttig de mutualiteit ook te verwit tigen die het geval kan volgen en tijdig de formulieren klaar maken indien de werk onbekwaamheid meer dan 30 dagen duurt. In de wet op het bediendenkohtract wordt uitvoerig de kwestie van de zoekte behan deld zodat de belanghebbende er goed zal aandoen inlichtingen in te winnen cow el in de mutualiteit als in het syndikaat. GENEESKUNDIGE VERZORGING. Om deze kroniek te besluiten geven we nog een kleine tabel der tussenkomsten van wege de mutualiteiten bij gewone genees kundige zorgen. Basis- Terugbeta- honorarium lingstarief Raadpleging in het kabinet van gewoon geneesheer 40 frk. Bezoek van gewoon geneesheer aan huis bij de patient 60 fr. Raadpleging in het kabinet van geneesheer-specialist 80 frk. Gelijktijdig bezoek door dokter of specialist aan huis bij de verzekerde bij meer dan een rechthebbende 90 frk. Per bijkomend bezoek aan meer dan een rechthebben- de 20 frk Consult ten huize van de zieke tussen twee geneesheren 200 frk. Bezoek ten huize van de zieke aangevraagd of afgelegd tus sen 22 uur en 6 uur door ge neesheer op specialist. 100 frk. 65 frk B.O.B. 30 frk. 45 frk. 60 frk. 67 frk. 10 frk. 150 frk. Centrale op dringende toon hem onmiddel lijk in verbinding te stellen met de Gendar merie. En terwijl hij op aansluiting wacht dik- teert hij onze Kommissaris en onze Griffier zijn bevelen «Onmiddellijk alle beschikbare agen ten en sjampetters .tot zijn beschikking stel len om de vermiste bakkersknecht, de ge naamde Leopold Verstele, op te sporen en voor hem te brengen. Dezelfde bevelen zul len gegeven worden aan al de gendarmerie brigades, politiekorpsen en gemeentebestu ren van het distrikt Wat men in onze goede stede en in ons Veurne-Ambachti kort daarop te zien krijgt zou de leider van het beroemde Scotland Yard ongetwijfeld met verbazing doen ver stommen en van ijverzucht doen verbleken. Nog geen kwartier, nog geen tien minu ten nadat onze Onderzoeksrechter zijn be velen gaf zijn alle politiekorpsen en alle gendarmerieën van stad en land in staat van alarm, zijn alle agenten, sjampetters, gendarmen, bos- en baanwachters op de been. zelfs het personeel van onze spoorwe gen en tot onze postboden toe werden inge schakeld in dit enorm-vernuftig raderwerk- In alle straten van Veurne en op alle we gen van onze anders zo vreedzame gouwe ziet men nu onze wakkere gerechtsdienaars opdagen, alle hoeken en kanten naspeuren, alle voorbijgangers staande houden, naar hun identiteitsbewijzen vragen en hen on- 'derhoren omtrent het gebruik van hun tijd gisteravond tussen 7 en 8 uur. In verscheidene stamineetjes langs de vaart en in onze kleine straatjes wordt overgegaan tot min of meer grondige huis zoekingen. Het spreekt vanzelf, dat 'n ploeg stads- werklieden, onder commando van Opper wachtmeester Samijn van onze Gendarme rie, ons haventje en de vaarten naar Duin- kerke, Lo en Nieuwpoort aan 't afdreggen is, waarbij alreeds 'n aantal verzopen hon den en katten in zakken bovengehaald wer den, benevens allerhande voorwerpen van huishoudelijke aard, zoals lekke koffiekan nen, oude waterketels en emmers zonder bodem. In onze Telefooncentrale valt geen enkel partikulier telefoongesprek meer door te krijgen, daar alle lijnen voortdurend bezet zijn door onze gerechtelijke instanties. Ons gerechtshof gelijkt dan ook dra op 'n gonzende korf, waaruit de naarstige bijen bedrijvig in en uit vliegen. In de koele wachtzaal met de ontelbare deuren, die er op uitgeven, «Kabinet van de Heer Onderzoeksrechter», «Griffiers», en zo meer, is het 'n heen- en weergeloop, zoals in de beste dagen van ons gerechtelijk le ven. Huissiers vliegen deur-in, deur-uit; ad- vokaten met of zonder hun strenge toga aan lopen over en weer, of staan druk te disku- teren in het bleke licht, dat door de hoge re- naissance-vensters de strenge zaal binnen valt. Onder hen onderscheidt zich vooral Mees- DE STAND DER WERKLOOSHEID EN 1957 Zopas verscheen het jaarverslag 1957 van de Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid. De lezing ervan dient met aandacht te geschieden, want een al te op pervlakkige lektuur zou tot misleidende be sluiten kunnen leiden. Het verslag zelf is van streng wetenschappelijke objektiviteit. Het globaal werkloosheidspeil is in 1957 met ongeveer 28.000 eenheden gedaald, d.i. met 10% in vergelijking met 1956. Deze afneming, die in omvang beant woordt aan die welke in 1956 werd waar genomen, vertoont echter een heel ander uitzicht. Terwijl de daling zich in 1956 vrij wel uitsluitend voordeed onder de volledig werklozen, was zij In 1957 aanzienlijker on der de gedeeltelijk en toevallig werklozen (27,5% tegenover 14,5% voor de volledig werklozen). De afneming van de gedeelte lijke en toevallige werkloosheid is voor een deel te danken aan de buitengewoon guns tige weersomstandigheden in januari en fe bruari, waardoor voor heel het jaar een ge lukkige invloed werd uitgeoefend op het werkloosheidspeil. De algemene economische expansie, die tot in de eerste helft van het jaar duurde, ter de Saint Hubert, de meest eminente on der onze eminente rechtsgeleerden, die het land door bekend staan als behorende tot het puik van wat ons land aan knappe ju risten en beroemde debatters bezit. Ongetwijfeld is het aan de faam van ons Gerecht te danken, dat Maitre de Saint Hu- bert op 'n schone dag vanuit het verre Ar- lon naar de balie van Veurne overgewaaid is en zich hier onmiddellijk heeft doen gel den als de «primus Inter pares» van ons beroemd advocatenkorps. Met zijn aristokratische verschijning, zijn eerbiedwaardige blonde snor, z'jn gouden pince-nez, zijn grijze filozellen handschoe nen en het koeterwaals, dat hij spreekt met 'n verfijnde distinktie waaruit onze men sen weliswaar niet altijd wijs geraken, maar dat hen juist daardoor het hoogste ontzag Inboezemt, lijkt onze Meester vanzelfsprekend aangeduid om ooit eens zijn licht te gaan verspreiden in ons Cour de Cassation te Brussel. Daar pas zal Mai tre de Saint Hubert op zijn plaats zijn en zijn uitgebreide geesteskrachten volledig kunnen ontplooien. Natuurlijk, dat sommige van zijn kolle ga's het talent van deze eminente jurist be nijden en tussendoor in het geniep de draak met hem durven steken. Dit is bv. het geval met Meester Lootens, zoon van 'n gewoon verkensbeenhouwertje uit Gent, die zich aan onze balie aanstelt als 'n echt plebejer, die zijn kliënteel vooral zoekt bij 't vulgair volkje van kiekendieven, geeft de verklaring voor het verminderen van de werkloosheid. Nochtans, in de loop van het laatste kwartaal van 1957 werd ook reeds in ons land scherp de verzwakking van de econo mische konjunktuur gevoeld. In gevolge het hoog gebleven aantal bestellingen, bleef de invloed ervan in 1957 betrekkelijk ge- ring. z- 1957 werd bovendien ook gekenmerkt door talrijke uitsluitingen van werkloos heidssteun. 1162 werklozen werden bijv. uitgesloten wegens werkloosheid van ab normale duur. Bovendien werden niet min der dan 4165 werkloze vrouwen uitgesloten 2600 vrouwen werden daarbij nog om an dere redenen uitgesloten. Half November 1957 bedroeg het aantal volledig werklozen 86.397, hetzij 64.397 mannen, en 21.807 vrouwen. Het is de eerste maal sedert November 1953 dat een vermeerdering van het aantal volledig werklozen kon worden vastgesteld. Zij was aanzienlijker onder de werklozen van minder dan vijftig jaar dan bij de an deren. Het aandeel van de werklozen bene den 50 jaar in het totaal aantal volledig werkloze mannen dat 58% vertegenwoor digde in 1953 en sedertdien gestadig was teruggelopen, is in November 1957 tot 41% opgelopen tegen 38% in November 1956. strandlopers en smokkelaar uit de streek en lie zich alzo 'n zekere populariteit zoekt te verwerven met de geheime maar door ie dereen vermoede bedoeling in onze goede stede en in ons rustig Veurne-Ambacht ooit eens n politieke rol te spelen van onge twijfeld zeer verdacht allooi Allemaal zand-in-de-ogen-strooierij van onze Onder zoeksrechter, kraait meester Lootens. Alsof 'n simpele bakkersknecht die aristo interesseert Binnen 'n paar dagen wordt de «Zaak Verstele» geklasseerd bij de vele zaken, die hier in Veurne in de doofpot ge duwd worden, omdat er te veel zou uitlek ken van het gekonkel achter de schermen, van de vriendjespolitiek, die hier heer en meester is. Pardon, mon eher collègue, rispos- teert Meester de Saint Hubert wrevelig. - 't Is gij maak verdag onze magistrature. Ik maak niemand verdacht, collega. Ik constateer alleen de naakte feiten. En die feiten spreken voor zichzelf. De aankomst in de wachtzaal van 'n sjampetter, die de mare brengt, dat het af dreggen van onze vaarten geen enkel posi tief resultaat opleverde, stelt voorlopig 'n einde aan het ietwat stekelig twistge sprek van de beide Meesters. Het loopt nu tegen de middag, maar des ondanks blijft de drukte in en rond ons Ge rechtshof en rond ons Hotel du Palais de Justice» aanhouden, zoals trouwens in al de hotels en café's van onze Grote Markt. T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 2