de en omstreken 1 Vooruit, naai1 de Maan... de b( MODERNE FEESTEN Aalsters Panorama Eendracht nieuws De katholieke persclub Twee zware maanden voor de boeg kuierend op EXPO 58 :"M.. Z-. DANS DRANK LEUTE T5REU G EL S V E RBRÜIK 6 - 7 en 8 september '58 K.A.J. V.K.A.J. azet van aalst wnmtssxsBSBBBBSssss&gii #338332333 Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AAL ST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15= JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 NUMMER 68 GEMEENTEVERKIEZING In deze rubriek hebben we onlangs de vraag gesteld of de C.V.P.-leiding wist dat haar nederlaag, zes jaar geleden, in hoofd zaak te wijten was aan de slechte samen stelling van haar kandidatenlijst. Waarschijnlijk is ze zich daarvan bewust geworden want zopas werd de nieuwe na menlijst aan de leden rondgestuurd, met het oog op de poll van toekomende zater dag. Deze nieuwe namenlijst geeft blijk van verheugende vernieuwing, en werd kenne lijk vastgesteld om een grote overwinning te behalen. Wanneer we enerzijds de afwezigheid be treuren van de naam Van Sinay, dan be groeten we anderzijds als nieuwelingen een meester-schilder, een beenhouwer, een be hanger-garnierder en een apoteker, die alle vier mensen zijn met «een aanhang» Voor al apoteker De Bisschop, de joviale voorzit ter van de komische groepen uit de Carna val-stoet, zal een groot aantal stemmen naar de C. V. P. loodsen. Dat er op de model-lijst eveneens iemand voorkomt die zes jaar geleden in randge- gemeenten per auto publiciteit ging maken voor scheurlijsten, op een ogenblik dat hij van de C.V.P. opdracht had voor haar re- klame te maken, bewijst dat ook langs die kant verzoening werd bereikt. Indieners van scheurlijsten, zowel van de kant van vakverenigingen als van Volks unie-kant, hebben moeten ervaren dat zij alleen maar hun eigen positie konden ver zwakken. De lijstaanvoerders Claus-Verleysen-Bor- reman zullen de C.V.P. doen overwinnen. OOST-PRIESTERHULP De Kapelwagen van de Spekpater heeft lang niet het verwachte resultaat geoogst, bij de jongste omhaling te Aalst. Hoe zou Oost-Priesterhulp ook tevreden kunnen zijn van deze sinds maanden geplande kampa- I gne te Aalst, wanneer Abbé Froidure pas veertien dagen te voren vlug vlug alle edel- moedige Aalstenaars van gereedstaande pakken kleding en eetwaren had ontlast, j Was het nu toeval dat de in vlaamse krin- gen besproken Abbé zijn rondgang te Aalst i zo dicht bij die van Oost-Priesterhulp liet 1 doorgaan Samenwerking tussen karitatie- werken lijkt ons gewenst. WINKELSLUITING. Het christen middenstandsverbond is er een tijd geleden in geslaagd tientallen han delszaken uit het kleding-bedrijf te winnen voor een gezamentlijk akkoord inzake win kelsluiting en verlof. Kan Aalst met zijn vele middenstandsbonden niet het voorbeeld geven in het land, vermits het wetsontwerp op winkelsluiting uitblijft, en door schrifte lijke beloften vanwege de winkeliers tot een regeling op grote schaal komen Toen onze Aalsterse middenstanders tot lichtstakingen overgingen waren ze in een perfekte stemming van samenhorigheid. WIELERATTRAKTIE De grote attraktie van de jongste wieler koers te Aalst ging de speciale loopbrug zijn op de Grote Markt, vanwaar journa listen en camera-men van film en televisie de schoonst-mogelijke opnamen van onze internationale pedaalstampers zouden ma ken. Met man en macht, doch zonder de afmetingen van een autobus met bagage te kennen, werd de brug op de Grote Markt geplaatst. En toen eindelijk alles bijna klaar was, kwam een autobus aangereden. U raadt het vervolg. De stalen poten van de sensation- nele brug werden dan maar doorgebrand, met het vast besluit het een volgende maal beter te doen. DE PANORAMIST. Zondag a.s. 31 augustus ontvangt Een dracht het bezoek van A.S. Oostende. Dit zal dan meteen de laatste oefenwedstrijd zijn alvorens het kampioenschap aan te vangen. Ziehier de veertien spelers die aangeduid werden voor deze match Doelwachters Van d. Meirsch en Geerts. Backs Van Poelvoorde en Bellon; Halfbacks Van Vaerenbegh, Lockefer, Plas en Paelsterman; Voorwaarts Van Poelvoorde Jan, Van den Bossche, Rens, Baeten, Kindermans en Van der Eist. De Stercke die zondag 11. gekwetst werd te Ninove moet belet geven. Vooraf om 14 u. betwisten de Eendracht beloften een wedstrijd tegen Looi-Sport. Volgende selectie komt hiervoor in aan merking Doel Ledegen; Backs Verhofstadt en Bosman; halfbocks Picqueur Hugo, Van Leuven en Picqueur Raymond; Voorwaarts: Amant, Eelegeerts, Lefevre, Corthals en Ringoot. Reserven Arijs, Saeys, D'Hooghe Et. De hoofdwedstrijd vangt aan om 16 uur en zal geleid worden door de heer De Blee- kere Voor verder sport zie blz. 4 De zomer loopt ten einde. Men kan niet zeggen dat de zon buitengewoon vrijgevig is geweest, maar in alle geval heeft het niet aan gebeurtenissen ontbroken, en de periode van kalmte was slechts van korte duur. De septembermaand die voor de deur staat is een zwaargeladen maand op poli tiek gebied. Is daar vooreerst de school kwestie die op het voorplan van de aktuali- teit zal staan. Over enkele weken vergadert weer de schoolkommissie; zij zal kennis moeten nemen van de eerste resultaten die bereikt werden door de teknische onder kommissie die in haar schoot opgericht werd. Men make zich niet al te veel illuzies over de werkelijke resultaten die deze on derkommissie zal kunnen bereiken. Men weet immers dat de schoolhwestie in de eerste plaats een politieke aangelegenheid is waarbij zich twee opvattingen tegenover elkander bevinden; de kristelijke enerzijds, die tevens de opvatting is van de school vrijheid; en anderzijds de socialistische op vatting, die zoals men weet de etatistische idee huldigt. Tussen beide opvattingen dient men een kompromis te vinden, en dat is geen klein biertje, gezien de beginselverschillen die onderling de beide vizies genmerken. In afwachting van de resultaten door de schoolkommissie te bereiken heeft de rege ring voorlopig afgezien van elke onmiddel lijke maatregel in het voordeel van het pri vaat onderwijs. Sommigen betreuren dit evenwel, terwijl ze eraan herinneren hoe ten tijde van de stemming van de fameuze wet Collard, de regering van toen slechts instemde met de oprichting van een natio nale kommissie op voorwaarde dat de vo rige wetgeving, die namelijk van M. Har mei, onmiddellijk afgeschaft werd. Men mag anderzijds wel zijn vertrouwen schenken aan de Hr Eyskens, die reeds her haalde malen bewees hoe hij voorzichtig heid aan doortastendheid en verzoenings gezindheid aan beginselvastheid weet te paren. Een feit is zeker, het zijn niet de twee of drie maanden meer die de zaak uit maken voor de. uitspraak van het volk met volledig reine handen met de verzekering dat alles in het werk werd gesteld om tot een oplossing te komen in deze netelige aangelegenheid. Eén zaak is er toch die de regering niet over het hoofd mag zien, namelijk dat deze oplossing, indien zij gevonden wordt, een voldoende duurzaam karakter moet dragen. Niet dat die oplossing van eeuwige duur zou zijn, maar zij dient voldoende garan ties te bezitten opdat bij een wijziging van de politieke konjunktuur een andere rege ring niet dadelijk de resultaten die vandaag bereikt zijn zou vernietigen. En ook hier kunnen we volledig vertrou wen in de regering. Tot hiertoe heeft zij im mers haar beloften vervuld met een bewon derenswaardige en ongekende stiptheid. Het is zonder twijfel de eerste maal in de ge schiedenis van de Belgische politiek dat een regering zo vlug en vrank haar beloften in vervulling weet te brengen. Dit feit kan niet voldoende onderstreept worden daar een dergelijke politieke eerlijkheid tamelijk zelden voorkomt. Zou het dan toch waar zijn, zoals som migen beweren, dat de algemene strekking in Europa, die ongetwijfeld naar rechts evolueert, tegelijk een streving naar een juistere opvatting van de politieke demo- kratie inhoudt Te oordelen naar wat er zich in België afspeelt sedert één juni jl. zou men het moeten geloven; des te beter voor iedereen, en ook voor het parlementair regime zelf, dat de laatste tijden al niet weinig toege takeld werd'. Op 20 juni 11. had de stichtingsvergade ring plaats van DE KATOLIEKE PERS CLUB waarvan de persmedewerkers en correspondenten van de katolieke dag- en weekbladen deel uitmaken. Het doel dat hiermede wordt nagestreefd bestaat erin nauwe betrekkingen tot stand te brengen en te onderhouden met de poli tieke, sociale, culturele en sportorganisaties van de stad op een wijze welke aan de persvertegenwoordigers zal toelaten hun in formatie-opdracht in de beste voorwaarden te vervullen. In de loop van de maand september zal de Persclub haar eerste kontaktvergadering beleggen welke gevolgd zal zijn van een re ceptie waarop een vertegenwoordiging van alle katolieke organisaties zal uitgenodigd worden. De leden van de Persclub zullen hen worden voorgesteld en de modaliteiten waarop in de toekomst kan worden samen gewerkt zullen worden besproken en vast gelegd. Tegelijk zal de Persclub een reeks initiatieven kenbaar maken die ongetwij feld de instemming zullen wegdragen. Op deze wijze hoopt de Katolieke Pers club aan de katolieke zaak een grote dienst te bewijzen. Zij rekent hiervoor op de wel willende steun en het gezond begrip van alle organisaties die voor het ontwikkelen van hun activiteiten op de pers beroep) doen. F' Het bestuur is samengesteld als volgt Voorzitter Fernand Bogaert, advocaat, (De Nieuwe Gids). Onder-voorzitter Remi Bogaert (De Standaard). Schatbewaarder P. Uvin (Het Volk). Sportverantwoordelijke K. Bonner (De Landwacht). Als lid van de Persclub traden toe G. Sanders (Gazet van Aalst); Schouppe Loui se (De Gazet); G. D'Haese (La Libre Bel- gique)Van der Vecken G., persfotogr. e Het ziet er naar uit alsof de Amerikanen de meest gedurfde denkbeelden van Jules Verne aan het verwezenlijken zijn; en dan nog wel in een ritme dat zelfs de geniale anticipatieschrijver niet zou hebben dur ven dromen. Thans bezitten ze dus een raket die, teo- retisch altans, in staat is om de maan te bereiken, er eventjes rond te toeren en dan terug te keren op aarde. Wij zeggen wel teoretisch. Want niets laat voorzien of de volgende proef, uie naar gezegd wordt, rond half september moet plaats hebben, reeds de maan zou bereiken. Toch bestaat er wel heel veel kans dat, zelfs indien de raket niet tot de maan geraakt, zij een voldoende hoogte zal bereiken om zeer kostbare gege vens te verzamelen en ons iets zal kunnen vertellen van wat er zoal buiten onze aarde gebeurt. Het gaat hier namelijk om de eer- ste pogingen om buiten het magnetisch veld van de aarde te komen, wat zelfs de hoog ste spoetnik niet kon, vermits deze nog steeds binnen dit veld blijft. Bij spoetniks en vanguards van dezelfde aard dienden de geleerden slechts enkele ogenblikken te wachten vooraleer men met zekerheid kon zeggen of de satelliet op zijn baan was gebracht. Bij het lanceren van de maanraket is het wat anders de ge leerden zullen zowat 60 uur moeten wach ten vooraleer te kunnen zeggen of de raket de maan heeft bereikt. Want ditmaal heeft de raket 320.000 km. af te leggen. De raket is voorzien van twee soorten mo toren. Eén ervan om ze de hoogte in te ja gen met verschillende verdiepingen dus; de andere, aan de tegenovergestelde kant. van de raket, die moet dienen als rem zodra de raket het magnetisch veld van de maan be reikt, 't is te zeggen na zowat de 4/5 van de reis. Dan komt de andere motor in werking, op tele-kommando van op de aarde, en de gasuitlatingen zullen de raket beletten met geweld neer te storten. Op hetzelfde ogen blik komt een ander mekanisme in werking waarbij de loopbaan van de raket dan lich tjes wordt gebogen zodat ze rond de maan gaat en niet meer recht erop af gaat. Wat zou er nu gebeuren, als de raket bui ten het magnetisch veld van de aarde komt en toch, om één of andere reden, niet in dat van de maan terecht komt? Ofwel valt ze dan loodrecht op de maan, ofwel gaat ze verloren in het ruim tot ze ergens een an der veld van een andere planeet tegenkomt. De raket beschikt over. een eigen, volledig uitgerust laboratorium, met TV en radio- uitzendposten. De foto-apparaten zijn ge voelig zowel voor zonlicht als voor infrarode stralen. Dit om ons eventueel foto's te kun nen overseinen over wat er aan de andere zijde van de maan te zien, te horen of te voelen valt: die zijde van de maan, die we nog nooit hebben gezien. Want de maan is een eigenaardig lichaam dat ons steeds dezelfde zijde presenteert. Do astronomen zouden dan ook dolgraag we ten wat er zich aan de andere kant afspeelt, vermits ze de kant die wij zien, door en door kennen. Toegepast op onze aarde zou het dus zijn alsof we b.v. wel Europa en Afrika zouden kennen, maar praktisch niets van Amerika en Azië. En als de raket er niet geraakt Zoveel geld de lucht ingeschoten Toch niet hele maal, vermits tijdens haar vaart, de raket ons al waardevolle inlichtingen zal bezor gen, ondermeer over de buiten-aardse ruimte, over de stralingen die daar aanwe zig zijn en zelfs, indien ze er tenminste dicht genoeg bij komt, over het al dan niet bestaan van een maan-magnetisch veld en over de waarde ervan, wat ons inlichtingen^ zou geven over de aanwezigheid, in 'le maan, van metalen of niet. Wat het geld betreft, inderdaad het is een -hele som de raket kost zomaar eventjes vijf miljard frank. Men kan zich dan ook inbeelden wat Amerika's penningmeester voelde op het ogenblik dat dit eerste grap je na enkele minuten ontplofte. De wetenschap, wil zij het tot goede re sultaten brengen, eist inderdaad offers. En vooral in dit domein worden grote overwin ningen meestal voorafgegaan door., (schijn bare) mislukkingen Bearth CLA4RE. -OQO- VARIA KAJOLA De echtgenoten Cobbaut-Van der Vurst vierden te Erpe hun souden bruiloft. De brave inzittenden van tram Expo schrokken niet weinig toen ze verleden week als in een autokoers netjes uit de bocht geslingerd werden. Het gevalletje zat zo in mekaar dat de overvloedige regens een tramspoor hadden weggeslagen zodat het gevaarte heel zachtjes wegggleed. Een geluk dat de snelheid nog miniem was anders zou den er wel enigen hun beste dag niet be- leefd hebben.... Het protest van de eigenaars van de vermakelijkheden in het attractiepark schijnt wel degelijk gegrond te zijn, want zoals er een cafébaas beweerde en het is juist had hij op drie dagen juist drie flesjes wijn verköcht, wat nog niet voldoen de is om de slijtage te vergoeden aan zijn handdoeken, waarmee hij de drie bewuste glaasjes moest afdrogen. Zonder commen taar... De Amerikanen zijn steeds en altijd bekend om hun fijne grappen en spitsvon digheden, die zondag jl- in hun paviljoen weer hoogtij gevierd hebben. De permanen te modeshow die er gedurende de dag wordt gehouden, had weer eens de grote massa ge lokt, toen er plots een hilariteit van belang opsteeg. Een pompeuze mannequin had even een slippertje genomen en was zo verrast over haar optreden dat ze dadelijk moest houden, dat ze de trap miste en regelrecht in het water terecht kwam. Haar kledij was I een voorstelling van vvachlerdichte stof bij een avondpartij. Gewild, ja of niet THE FABELOUS CRACK BOB DAVIDSEN GROEN KRUIS «Kunst, licht en vrijheid» van Aalst voerden, in het Het esbattement van den appelboom» op. raam der Breughelfeesten Cliché «Het Volk».

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1