de en omstreken ISRAEL en zijn problemen Over-hevolkmgs-cingst Sp rokkelingen MADELON GROTE MARKT CHINA KOMT NAAR AALST Aalsters Pa norama China komt naar Aalst Eendracht Aalst paraat voor het komend voetbalseizoen van aalst Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. ar. 24-1.14 P. C. nr. 881.72 15' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 NUMMER 69 Aalst, de 28 augustus 1958. AAN DE GAZET VAN AALST. T/S. Geachte Heer Hoofdopsteller, In de Gazet van Aalst van heden Donder dag" 28 augustus lees ik in de rubriek «Aalsters Panorama» Gemeenteverkiezing, $at men op de poll van a.s. zaterdag de af wezigheid van de naam Van Sinay betreurt. Mag ik U beleefd doen opmerken dat ik vrijwillig verzaakt heb om op de poll voor te komen daar ik de laatste plaats heb aan gevraagd op de lijst van de a.s. gemeente verkiezingen van 12 oktober en het bijge volg onnodig was op de poll-lijst te ver schijnen. Dit betekent, Heer Hoofdopsteller, dat ik vertrouwen heb in de kiezers, niet alleen van de werklieden, bedienden, middenstan ders, enz. maar van al de kiezertS van de ganse stad, zelfs van de andersdenkenden. Mag ik dan ook zo vrij zijn, U, te vragen, dit schrijven in Uw nummer van a.s. za terdag 30 dezer, op dezelfde pagina en on der dezelfde rubriek te laten verschijnen Met de meeste hoogachting. VAN SINAY L., Gemeenteraadslid, H. Hartlaan, 20. T/S. oOo Voor zes jaar kwam China voor de eerste keef niïar Aalst. De tentoonstelling genoot een buitengewone bijval. Duizenden trok ken naar het Belfort en geraakten niet moe gekeken op de wondere ivoren bollen zes tien gebeeldhouwde bollen los van elkaar in eenbol; bootjes met passagiers in rijk gesneden kamertjes, bootjes met roeiers, kunstwerken uit één stuk ivoor gesneden, juweeldozen fijn versierd met bloemen en dieren. In de boedistische tempel troonde een machtig schoon Boeddhabeeld, omringd van mindere goden, kunstig gesmede draken, mooi geschilderde vazen, ivoren beeldjes goden en godinnen o.a. de vier jaargetijden voorstellend, zo harmonisch uitgewerkt, dat men ze uren kan bewonderen. De tentoonstelling te Aalst is de honderd- drie-en-tachtigste in ons land. De laatste tentoonstelling werd gehouden in de Kur saal te Oostende. De eerwaarde paters dachten een maand in Oostende te blijven, doch de bijval was zó reusachtig dat het bestuur van de Kur saal de Eerwaarde Paters vroeg de tentoon stelling drie weken langer open te houden Die bijval moet ons niet verwonderen. De tentoongestelde ivoren kunstvoorwerpen waren veel talrijker dan hier te Aalst; ook enig mooie Chinese meubels door grote kunstenaars met de hand bewerkt en ge sneden, echte Chinese tapijten met vaardige hand geweven door kundige vaklui met een oosters geduld; een oosterse kleurenrijkdom die doen dromen van sprookjespaleizen met tovertapijten. De ingang naar de zaal Madeion wordt een Oosters tapijtenpaleis en de zaal zelf een oosterse tempel. Nooit zag Aalst een zó rijke, een zó prachtige, een zó leerrijke tentoonstelling. Leerrijk Eerwaarde Paters van Scheut, die veel jaren in China werkten, de Chinese volksziel kennen tot in de meest verborgen hoekjes, Chinees waren met de Chinezen, zuljen de bezoekers inlichten over de levens wijze, de zeden en gebruiken, de kunst van dit groot volk, dat honderden jaren voor Europa kan buigen over een hoge kuituur, een volk dat de grondslag legde van de drukkunst, het kompas, het buskruit, de ruimtevaart. Te Oostende bezochten talrijke Aalste- naars de China-tentoonstelling en verrijk ten hun verzameling met beeldschone kunststukken. Ook te Aalst zal er gelegen heid zijn voor de heren hun dame, dochters of verloofden een fijn pronkstuk te kopen en de dames kunnen de heren bedenken met een ivoren rookstel, sigaren- of sigaretten- pijp. DE TOEGANG IS KOSTELOOS. De tentoonstelling blijft open van 30 au gustus tot 10 september, alle dagen van 9 u. Wij willen dit kort artikel sluiten met een dankwoord aan «De Gazet van Aalst», voor zijn grote bereidwilligheid alle werken te steunen die ons volk beter en schoner willen maken. C. B. In het heetste van de arabisc'ne krisis heeft Israël een strikte neutraliteit onder houden. Zijn regering heeft niet alleen met tegenzin het overvliegen van zijn grondge bied toegelaten, maar zij heeft dit tenslotte helemaal verboden. Inderdaad is de toe stand van Israël tamelijk wankel, en ook wel zeer eigenaardig. Al de Arbische staten die Israël omrin gen kunnen zijn vijanden worden, wam de ze staten hebben hun opzet, Israël ai'j jood se staat te vernietigen nooit onder sjoelen noch banken gestopt. Wij zeggen wel AL de arabische staten, zowel de ene die de politiek van Nasser vol gen als de andere die zich tegen deze poli tiek verzetten. En het geldt zo voor Jorda nië, op dit ogenblik het meest bedreigd als voor Irak dat met pak en zak over liep naar het andere kamp. Israël was dus gedwongen een zeer voorzichtige afwach tende houding aan te nemen, terwijl het anderzijds alles in het werk stelde om een wrijving met Egypte te voorkomen, zijn meest geduchte vijand. Tenslotte heeft Israël alles te winnen bij een versplintering van Jordanië, en Israël maakt hiervan geen geheim, zoals r.og vol doende gebleken is uit de gesprekken die zijn Minister van Buitenlandse zaken, Mme Golda Meyer, gevoerd heeft met haar Euro pese kollega's die zij inderhaast is gaan op zoeken dadelijk na de gebeurtenissen van Irak. Jordanië is een louter fiktieve staat, vrucht van de Britse diplomatie; in feite bezet het een gedeelte van de stad Jeruza lem, stad die door Israël als zijn eigendom wordt beschouwd, en wellicht terecht, aan gezien de historische antecedenten van deze stad. Anderzijds echter zou de ontbinding van Jordanië leiden tot een totale omsinge ling van Tsraël. Het blijkt dat M. Murphy, Amerikaans vertegenwoordiger in het Midden-Oosten, alles in het werk gesteld heeft om een op lossing te vinden voor het «probleem Israël» dat de toetssteen blijft van heel de poli tiek in deze streek. Het schijnt dat de lei ders te Kaïro van plan zouden zijn Israël in een grote Arabische staat op te slorpen, mits een plaatselijke autonomie die erin zou bestaan dat Israël door een Oosterse jood zou bestuurd worden. Deze laatste détail heeft zijn betekenis, vermits daardoor juist het diepe verschil dat er bestaat tussen jo den van oosterse oorsprong en joden van Europa die door dit feit sommige westerse tradities hebben opgedaan, op handige wij ze wordt uitgebuit. Tot op heden werd Israël inderdaad be stuurd door Europese joden, de enigen trou wens die dank zij hun afkomst in staat wa ren een moderne staat in het leven te roe pen, en die dan ook van Israël hebben ge maakt wat het nu is de enige werkelijk moderne staat in dit gebied, naar het model van de westerse staten en. hun parlemen taire demokratie. Dit was zeker niet hele maal naar de zin van de joden van oosterse afkomst die zich hierdoor geremd voelden in hun traditionalistische en godsdienstige opvattingen en die nu nog altijd dromen van een teokratische staat naar oud model, bij zoverre dat deze konservatieven in be paalde streken van Israël de automobilisten zullen uitjouwen en zelfs mishandelen in dien dezen het wagen op een sabbat de baan te nemen. Voeg hierbij nog het feit dat ten slotte joden en arabieren van éénzelfde volk afstammen, en dat de Arabieren niet tegenstaande alles toch ook dromen van een staat waarin de Karan de opperste wet is, en men zal begrijpen dat het plan van Kaïro dan nog niet zo onzinnig is. Het is een kwestie waar kan over nagedacht wor den. maar de enige konkluzie die we voor alsnog zouden kunnen trekken is de volgen de dat Israël namelijk aldus van levens wijze zou veranderen en dat het Westen terzelfdertijd zijn enige stevige burch in dit gebied zou verliezen. Want Israël, zoals het nu is, kan niet an ders dan pro-westers zijn. Helemaal anders zou het zijn de dag dat de oosterse joden er zich meester zouden maken. L. B. Soms lijkt het of het mensdom niet ge lukkig is als het zichzelf niet ellendig kan maken, schrijft de «Sundoy Herald», een blad van Hong Kong. Nu eens verwittigen deskundigen ons, zo heet het verder, dat wij te vrezen hebben allen samen te zullen wor den uitgeroeid door de H.-bom; dan weer komen nog meer deskundigen aandraven met bangmakerij dat wij spoedig met zo veel mensen zullen zijn dat het leven gaat worden als een «rush» naar de bus nooit plaats om ergens te zitten Een verslag van de Verenigde Naties heeft nu meegedeeld omtrent het mensdom dat, hoewel het 200.000 jaar heeft geduurd eer er twee miljard mensen op aarde leef den, dit totaal echter in 1983 zal verdubbeld zijn. Op het einde van deze eeuw zouden er zes miljard' of zeven miljard mensen leven, en onder hen slecht één Europeaan tegen vier Aziaten. Het jaar 2000 is niet meer zo ver verwijderd als het jaar 1914, dat mil joenen zich om bepaalde redenen kunnen herinneren. Als er te veel mensen zijn, zul len wij allen samen een desperate hoop uit maken. Er zal intense druk worden uitge oefend op de bronnen van inkomsten en er zullen akute morele, sociale en internatio nale problemen rijzen. Het beeld dat ons wordt voorgespiegeld is derhalve nogal grimmig, zegt hierbij het Hong-Kong agentschap «Diocesan News», als men het gelooft, wat wij niet doen. In hét verleden zijn al dergelijke voor spellingen falikant uitgevallen. Het begon met. Malthus en zijn vooruitzichten inzake overbevolking van de wereld. In 1930 kwam een ander vooruitzicht aankondigen dat in 1971 de Britse bevolking geen 12 miljoen zielen meer zou tellen en wij staan nu over de twee derden van het voorspelde jaar maar de Britse bevolking groeide met 7 miljoen zielen aan HET QUOTEREN VAN GRAPPEN Wij leven in een tijd waarin de wereld meer schaterlach nodig heeft om... de maagzweren te doen verdwijnen. De gemakkelijkste manier om te doen la chen is te vallen en een been te breken. Dit geeft uw toeschouwer een gezond en hartelijk gevoel van welzijn. Daarna is de eenvoudigste wijze een zout verhaal. Dat doet de dames zenuwachtig lachen en de mannen grinniken om hun wereldwijs heid te bewijzen. De moeilijkste manier om te doen lachen is echter een zuivere degelijke grap te ver tellen. Er zijn er zo weinig, dat ze na een week de wereld rondreizen. Om deze reden de schaarsheid van nieuwe grappen voelen de mensen zich geweldig onzeker wanneer ze er een vertel len» verklaren een paar beroepstoneelspe lers Martin en Roberts genaamd. «Om een grap op geslaagde wijze te ver tellen, moet men natuurlijk zeker zijn van de humor die er in zit. Een grap moet met vertrouwen verteld worden. En hoe krijgt men dat vertrouwen Artie Roberts en Berney Martin heb ben een oplossing gevonden. Zij hebben een dienst voor grappenquotage» gevormd, die gratis wordt aangeboden aan alle sprekers, verkopers, herbergiers en grappenmakers in gans de wereld. «De «quoteurs», die dit als een openbare dienst aanbieden, hebben een broodwin ning op de televisie. In hun carrière heb ben zij de beste en slechtste oude en nieuwe moppen ontmoet. Zij menen, dat zij met voldoende zeker heid de reactie kunnen voorspellen op elke grap, die zij ontvangen hetzij uit een moppenboek van 1937, hetzij een die pas is verzonnen door hun vijfjarige neef. De moppen worden van O tot 100 gequo teerd. Grappen, die minder dan 25 punten ontvangen, moeten volgens Martin en Ro berts slechts aan domoren en zware drin kers verteld worden. Van 25 tot 50 kan er gelachen worden. Van 50 tot 75 is grap goed genoeg voor de televisie en niet al te slim me studenten. En elke mop, die meer dan 75 punten behaalt zal ongetwijfeld verschei dene dagen lang doen lachen. HET GEHEIM VAN DE MAAN Sedert de kunstmatige aardsatellieten door het luchtruim suizen, staat de maan weer volop in de branding. De maan heeft trouwens van oudsher 's mensen nieuws- De «deskundigen» slaan stelselmatig één ding over bij hun berekeningen de onbe kende X; zij houden geen rekening met het onvoorzienbare, met de menselijke ver standsbeweging of met de schikkingen van God. Wij voorspellen dat, zelfs als de we reldbevolking aangroeit zoals thans wordt voorzegd, wij de zaak de baas zullen wor den Malthus voorzag niets van de uitge strektheden die bebouwbaar werden noch van de ontdekte ondergrondrijkdommen en nog zijn de onbebouwde gronden op aarde groter dan degene die voedsel voortbren gen De mens kan het zeewater aanwenden tot onvoorstelbare energie en het is niet buiten het menselijk vermogen woestijnen om te toveren tot bloeiende tuinen Wij hebben ternauwernood de rand van de zee bereikt in haar inhoudsrijkdom en lang eer het ons gaat mangelen aan levensruim te zullen wj er andere ontdekt hebben en op andere planeten landen... Wij zijn van mening dat het inzien van de dingen op die manier stukken beter is dan te klagen of te vrezen dat wij aan onze eigen overbevolking zullen ten onder gaan. Het verslag van de Verenigde Naties, op zoek naar een oplossing, zegt «het enig alternatief om de vruchtbaarheid tegen te gaan lijkt een desgevallende terugkeer tot de bestendige, hoge mortaliteit». Dat bete kent het loslaten van de grote overwinnin gen van de medische wetenschap en een weloverwogen terugkeer tot de epidemische moordenaars van de volkeren. Hoe pessi mistisch kan men worden Er is een vers in Sint Mattheus dat o.i. de zaak beantwoord «Als dus God de bloe men des velds zo kleedt, die heden leven en morgen in de oven zullen worden verbrand, zal Hij dan niet veel meer zorgen om u te kleden, man van klein geloof gierigheid opgewekt en haar omlooptijd gold oorspronkelijk als bepaling van de maand, grondslag van de kalender. Een volledige rondgang van de maan duurt ge middeld 27.321.166 dagen. Zich bewegend om de aarde op een ge middelde afstand van 384.000 km. of onge veer 30 maal de doormeter van de aarde, keert de maan steeds dezelfde zijde naar de aarde toe, een vaststelling die men al bij de eerste telecopische waarnemingen kon doen. Evenals wij aardbewoners, van mane schijn spreken, zou een denkbeeldig waar nemer op de maan met recht van aarde- schijn kunnen gewagen, waarmee hij dan zou bedoelen de verlichting welke de aan de maan-hemel staande aarde teweegbrengt. De helderheid van de volle maan is echter nauwelijks een vijf honderdduizendste van die van de zon. Men heeft uitgemaakt, dat de maan geen atmosfeer heeft en dat haar oppervlak mer kelijk verschilt van dat der aarde. Er is op de maan slechts een bergketen waarneem baar, maar daarentegen is het aantal kra ters er zeer groot. Terwijl aardse kraters ten hoogste een door meter van 10 km. heb ben, zijn er op de maan talrijke met diame ters van 80 tot 100 km. EEN TUNNEL NAAR ENGELAND Kikvorsmannen en technici in duikers- pakken onderzochten nabij Calais, de zee bodem en ondergrondse holen, om de mo gelijkheid na te gaan van een tunnel onder het Kanaal, die Groot-Brittannië en Frank rijk zou verbinden. Hun onderzoek wordt gedaan voor de in ternationale studiegroep van het Kanaal, die hoopt Napoleons droom van een tunnel onder Kanaal waar te maken. Napoleon dacht aan dit plan als een middel om Groot- Brittannië binnen te vallen. De studiegroep denkt aan een tunnel voor treinen en au to's, die tot een 20-eeuwse invasie van toe risten en commerciële voertuigen zou lei den. De eerste stap is een volledig technisch en ekonomisch onderzoek of zulk een tunnel technisch mogelijk en financieel lonend is. Hier spelen de kikvorsmannen en de tech nici hun rol. Sedert een paar weken onder zoeken zij de plaats waar juist in het begin van deze eeuw, een tunnel werd begonnen, te Sangatte. Op het eind van de maand sep tember zullen de kikvorsmannen naar de Britse kust gaan om aan de andere zijde de bodem van het Kanaal te verkennen. REUZETENTOONSTELLING IN DE ZAAL 30 AUGUSTUS 10 SEPTEMBER Met de vier nieuwe aanwinsten Reus, Poliet Vanden Bossche, Geerts en trainer Geertsen in gezelschap van hulptrainer Leon Becqué. hier de spelers waarover Eendracht beschikt tot het vormen van 't eerste Elftal.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1