en omstreken Licht en duister op ons Aalsters Landhuis. De vette en de magere jaren De bestendige deputatie van Oost- Vlaanöeren feliciteert en dankt de T'eciLnische Schooi van Aalst met de bouw van oen reepbuigmachine, de eerste van dit soort in West-Europa. azet van aalst VERSCHIJNT DE DOMjKKUAG ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AAL 1- T1TL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 NUMMER 73 UIT DE VOORGESCHIEDENIS Aalst dreigt opnieuw in het centrum te zullen staan van de belangstelling. De «Gazet van Aalst» heeft met een paar onschuldige regeltjes het doek gelicht van een zaak, die ons nog enkele tijd zal bezig houden. Wat is er dan wel gebeurd Alle Aalstenaars praten er over, alleen ons schepencollege behield een volstrekte stilzwijgendheid tot op het ogenblik dat de gemeenteraad de kwestie te berde bracht. Van haar kant had deze krant de poli tieke windstilte in de linkse regionen van onze stad onheilspellend gevonden, en deze verdachte kalmte in verband gebracht met een gerechterlijk onderzoek dat nog steeds gaande is tegen bepaalde personen die aan de stad zijn verbonden. Inderdaad ligt het niet in de aard van ons links stadsbeheer een bescheiden hou ding aan de dag te leggen. Zodat zijn onge wone gedragslijn de aandacht trok. In een zekere mate mocht men die luste loosheid afleiden uit het neersmakkend ef fect van de voor de CVP zo schitterende verkiezingen. Misschien zochten onze link se voormannen de narrenstreken van een Debunne en een De Stobbeleir in een ne vel van stille vergetelheid te hullen op de vooravond van de gemeenteverkiezingen. Alles is mogelijk. Feit is echter dat er in die stilte een zaak broeide die naar aanleiding van een persartikeltje het licht zag. DE VERTONING GAAT BEGINNEN. Het bewuste artikeltje nu ging bij de linksen van hand tot hand. Maar niemand wist er goed wegmee. Het was een «ambe- tante affaire Er moest nochtans op ge reageerd worden, doch spreken was gevaar lijk. Er werd weken over nagepeinsd, want het was slechts in de laatste gemeente raadszitting dat kameraad Van Hoorick met het voil hemmeken in de hand ten aanval toog... tegen zijn eigen vrienden, tenslotte. HIJ kon dat doen natuurlijk, de oude socialisten moest hij niet ontzien want zijn «bekering» hadden zij nu precies niet in de hand gewerkt. En de liberalen, ja dat zijn bourgeois zonder waarde. En dhr Van Hoorick is natuurlijk geen bourgeois, hij blijft in alle omstandigheden de pure proleet al kuiert hij wel graag in het mondaine Zoute rond. Maar kom, een arbeidersplunje past nu eenmaal beter wan neer men er politieke munt kan uitslaan, dan op de dijk te Knokke. Dit terloops gezegd zijnde, keren wij tot de kern van de zaak terug. Van Hoorick zou dus uitleg vragen over de geruchten die steeds meer en meer de openbare mening in deining brachten. EEN BOM ONTPLOFTE IN DE GEMEENTERAAD. Heren van de Gemeenteraad, zo sprak hij, uit een artikel in de pers blijkt tot mijn zeer grote verwondering dat een gerechter lijk onderzoek gaande is tegen bedienden van de stad. Wat is daar van waar En zeer lichtzinnig in zijn beweringen, voegde hij er aan toe dat Dhr. Laurent De Wolf de auteur was van het krantenknip sel. Onze vriend Laurent had het niet moei lijk om te bewijzen dat het geschrijf niet van hem kwam, zodat dhr. Van Hoorick verder lucht kon geven aan zijn twijfelach tige verontwaardiging. Toen hij de vraag stelde wat er dan wel in onze stad omging, zwegen de Heren van de meerderheid. Oppositieleider G. Claus daarentegen had het zeer gemakkelijk om in haar plaats te antwoorden. Mijne Heren zo antwoordde hij, «la ten wij nu alsjeblieft toch niet doen alsof wij allemaal van niets weten. De ganse stad spreekt over de beruchte grondspeculaties in verband waarmede verschillende perso nen op het stadhuis werden ondervraagd. Iedere Aalstenaar weet dat toch. Waarom zoudt U de schijn geven dat U alleen er niets van afweet. En de mensen hebben het niet alleen daarover. Men spreekt over ge knoei in de urbanisatieplannen. Straten worden plots verlegd, de bestemming van bouwgronden die veranderd enz. Het is toch maar normaal dat de Aalstenaars, die wel licht meer weten dan wij, hierover hun gerechtigde mistevredenheid uiten. De Heren van de meerderheid deden hierop zeer verontwaardigd. Schepen Cor- nelis maakt zich dik, protesteert in onver staanbare woorden, wordt rood van kwaad heid doch laat tenslotte de anderen verkla ringen afleggen. Allen zoeken op één of andere manier de schijn te wekken dat ze het in Keulen horen donderen Werkelijk Aalst was een kome die rijker geworden En op hun beurt ver klaarden de andere schepenen, met uitzon dering van Cornelis, dat ze van niets wis ten, dat ze daar nog nooit iets van gehoord hadden, en dat zo iets schandalig was en dat de eer van onze stad (voor de zoveelste maal Nota van de redactie) in het gedrang was gebracht. Ook De Stobbeleir zweeg, wat spijtig is voor het totaalbeeld. Hij dacht voorwaar, nu hebben de anderen ook hun beurt. Tenslotte stelde de burgemeester voor een commissie op te richten die een gron dig onderzoek zou instellen en vroeg hier voor de medewerking van de CVP. Dhr Claus bedankte vriendelijk voor de eer en het genoegen en wees er op dat deze taak aan het Schepencollege toekwam. I Teneinde raad aanvaardde de linkse coali- tie deze uitweg. I Zodat de gemeenteraad en de stad Aalst op dit ogenblik wachten op de uitslag van dit onderzoek. Dezer dagen greep te Oostende het eer ste Internationaal Congres voor Regionale Economie plaats, dat na verscheidene da gen van belangwekkende besprekingen tus sen vooraanstaande specialisten uit vele landen, op plechtige wijze te Brussel be sloten werd in het universele kader van de Wereldtentoon stelling Dit Congres betekent de bekroning van een belangwekkende internationale evolu tie der laatste jaren, nl. de doorbraak in de economische theorie, en ook in de prat ijk van de economische politiek, van de ge dachte dat het wenselijk is een aantal vraagstukken van welvaartsontwikkeling en welvaartsspreiding streeksgewijs aan te pakken, binnen het raam wel te verstaan van de nationale en zo mogelijk van een supra-nationale volkshuishouding. Voor de Belgische deelnemers zal dit Congres ongetwijfeld een prikkel tot gewer tensonderzoek zijn geweest. De debatten wezen immers menigmaal uit hoe veel ver der, zowel op stuk van conceptie als van uitwerking, men gevorderd is in bevriende landen als Nederland, Italië, Groot-Brittan- nie, tot in de Verenigde Staten toe. EIGENAARDIG EN TOCH WAAR Wij durven niet te denken, zoals ver teld wordt, dat er een te nauwe samenwer king bestaat tussen bepaalde stadsdiensten en private bouwinstellingen met winstge vend doel. Op zijn minst is het echter onverant woordelijk dat een stadsbestuur tot op het nippertje moet wachten om te reageren op aantijgingen die mogelijk niet van alle grond zijn ontbloot. Het gerecht stelt op dit ogenblik een on derzoek in, het stadsbestuur kan onmoge lijk met ernst staande houden dat het ab soluut van niets wist. In Aalst is men nogal rap op de hoogte van ongezonde toestanden. En de bevol king is unaniem in haar protest tegen cor rupte practijken. Laten wij echter de uitslag van de on derzoeken niet voorop lopen. Zou U het bijvoorbeeld normaal vinden dat iemand die wenst te bouwen, op het kantoor van een private bouwonderneming dezelfde bedienden aantreft als deze die hem op het stadhuis aan het loket te woord staan. En nochtans, naar men ons zegt, doet die toestand zich voor. En waarom zouden de Aalsterse bouwlustigen daarom liegen. Wij veronderstellen dat zich op dat plan nog andere eigenaardige dingen voordoen waarover «de mensen» nog meer zouden kunnen vertellen. Dat moet ophouden. En dat men nu verder niet meer van krommen haas gebare. Wij vragen klare wijn. GASTON STEVENS. FILMAVOND VOOR DE MISSIES. Woensdag, 17 sept. te 19 u. 30 gaat in de St. Martinuskring een zer interessante film avond door met op het programma Kongo, land van schoonheid prachtige kleurenfilm. Aspirant-Scout een echt Kon golees filmpje waarin vooral veel kleine negertjes optreden. Tevens zal de Heer Atendu, Kongolees Sociaal Assistent, ons in 't Nederlands toe spreken. Zo zullen wij misschien voor het eerst een Kongolese leek aan 't woord krij gen. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de camionette-aktie voor de ze ven Scheutisten van Banga-Bola. Deelname in de onkosten 15 Fr. Kaar ten bij voorbaat bij P. De Paepe, Molen straat, 73, en bij Herman Blendeman, V. De Saedeleerstraat, 24, Aalst. Zonder de doordachte en besliste hou ding, door de huidige Belgische regering tijdens de jongste maanden aangenomen, zou de vergelijking voor ons land nog heel wat negatiever uitgevallen zijn. De vorige jaren drongen weliswaar gedachten om-1 trent een regionaal-economische politiek in ons land in talrijke kringen door, o.m. dank zij de informatieve rol, die de economische raden vervuld hebben. Het ontbrak even wel de voorgaande .regc- ingsploeg aan een doctrine en aan competenties op dat gebied, terwijl de verwezenlijking van een regio naal-economische politiek voor de regering Eyskens een belangrijk en goed omlijnd deel van haar programma betekent. Een eerste belangrijke stap werd voor enkele dagen gezet door de keuze van twee test-gebieden, waarop een aantal selectieve maatregelen van economische begunstiging zullen toegepast worden, Om allerlei rede nen is dat de goede methode niet enkel terwille van begrotingsoverwegingen, maar ook omdat men op dit moeilijk terrein al doende dient te leren. Ook is het redelijk dat een Waals gewest (de Borinage) en een Vlaams gewest (het Hageland en de Zuiderkempen) gekozen werden. Voor Wallonië was de keuze niet moei lijk; de Borinage betekent een reconversie- gebied, waarvan de structuur heraangepast dient te worden, wat ook de oplossing van de miljarden-vretende steenkoolvraagstuk ken van een deel van het Waalse bekken in de hand zal werken. Voor Vlaanderen is discussie mogelijk omtrent het gekozen gebied. In commissie vergaderingen werd in de schoot van de Economische Raad voor Vlaanderen een teststreek in West-Vlaanderen afgebakend. In plenaire zitting blijkt men evenwel nooit tot een éénsluitend advies te zijn gekomen. Wat wel bewijst hoe moeilijk een louter wetenschappelijk standpunt in dergelijke kiese aangelegenheden bereikt kan worden! In ieder geval betekent het Hageland met de Zuiderkempen een gebied dat aan een ernstige onderontwikkeling lijdft, waar over de jongste jaren minder gesproken werd omdat die streek over geen eigen pro vinciale economische raad beschikt. De be doeling is trouwens dat de maatregelen, die hun deugdelijkheid bewijzen, geleidelijk tot andere probleemgebieden zullen uitgebreid worden, terwijl onmiddellijk compensaties op gebied van infrastructuur, heropbeuring van nijverheidstakken, e.a. in een nabije toekomst reeds voornoemde gebieden ten goede kunnen komen. Het experiment van de testgebieden is trouwens zo belangrijk voor de verdere uit werking van de regionaal-economische po litiek in ons land, dat alles wel beschouwd de keuze van een gewest als het Hageland, met vrij goede potenties, verantwoord kan zijn boven die van een streek, die nog te zeer een economisch vacuum is om een re presentatieve steekproef te leveren. Hoe ook, met belangstelling zal uitgezien worden naar hetgeen zal gepresteerd wor den door de flinke jonge ploeg, die de Eer- ste Minister gevormd heeft tot uitwerking van de regionaal-economische politiek. J. v. W. Op 11 Juli 1957 kondigde de Bestendige Deputatie van O. Vlaanderen de stichting aan van een Studiebureau voor hulp aan de ambachten en kleine nijverheden. Nau welijks een jaar later kreeg de pers de pri meur van de kennismaking met de eerste machien ontworpen en uitgevoerd door de provinciale diensten in samenwerking met de Technische School van Aalst. Waren hierop behalve de vertegenwoor digers van de pers tegenwoordig de heer Mariën, gouverneur van de Provincie Oost- Vlaanderen, de bestendige deputés Van Geer, De Wilde en D'Hanens, de heer De Beer, kabinetschef van de Minister van Openbare werken en tevens voorzitter van het bestuurscomlté van voormelde school. Dr. Grijpdonck, mspecteur-generaal voor culturele en economische aangelegenheden, de heer Tuyten, directeur bij het provin ciaal bestuur, de provinciale griffier Beyer en de heer De Backer van die economische dienst van de provincie. De heer goeverneur verwelkomde de aan wezigen en wees op het belang van de rea lisatie welke het vertrouwen wettigt in een vruchtbare samenwerking tussen theorie en practijk. Hij schetst de toestand van de kleine nijveraar die moeilijkheden onder vond om een vreemde markt te behouden en het ingrijpen van die provinciale diens ten vroeg. Hij dankte zeer oprecht de heer Dr. Grijpdonck en de heer ir. De Neef, ont werper van de machine dat enig is in zijn I genre in West-Europa en richtte zich ver volgens in de hartelijkste bewoordingen tot de directie van de technische school te Aalst om deze te danken en te feliciteren voor de taak door hen uitgevoerd. Vervolgens hield de heer De Wilde, be stendige afgevaardigde de volgende toe spraak Mijnheer de Gouverneur, Hooggeachte Genodigden, Nieuwe initiatieven hebben meer be hoefte om aan de pers en het publiek te worden bekendgemaakt, dan die dingen, die reeds vaste lijn hebben gekregen. Het jongste initiatief van de Bestendige Deputatie betreft de oprichting van een Studiebureau voor Hulpbetoon aan de Am bachten en de Kleine Nijverheden. De grondgedachte, waarvan wij vertrokken zijn, is geweest de ambachten en de klei ne nijverheden moeten gesteund worden met technische en ekonomische voorlich ting; ambachtlieden en kleine nijveraars beschikken niet over de nodige tijd noch over de vereiste instrumenten om hun moei lijkheden in te studeren. Laat de Provincie dus dit tekort aanvullen. Na de perskonferentie van 11 juli van verleden jaar hebben wij onmiddellijk een aantal vragen om hulpbetoon gekregen. Sommige vielen binnen het raam, de mees te echter buiten de bedoeling van onze Studiedienst. Onze aangenaamste ervaring was de hulp die ons van alle kanten aangeboden werd, ook vanwege de handelsfirma's. Hoofdzaak evenwel was de aanwerving van personeel. We hebben beroep kunnen doen op een be voegde kracht, die totnogtoe als tijdelijk medewerker, de technische leiding heeft verzekerd. Ingenieur Deneef heeft een lange erva ring in de private industrie, vooral op het gebied van ontwerpen en van uitvoeren van nieuwe niachinés. Hij heeft ook een rijke ervaring op stuk van organisatie. Wat dit betreft waren we dus volkomen veilig. Ook administratief hebben we een goede oplossing gevonden. De dienst is verwe ven met de bestaande Dienst voor Culture le en Sociale Aangelegenheden. Tenslotte hebben we een uitzonderlijk goede medewerking verkregen vanwege de Technische Scholen van Aalst en haar vol ledig kader van Direktie en Leraars en de hulp van een uitgebreide schare studenten, die hun studieontwerpen aanpassen aan de vragen door ons opgeworpen. Na een zeer korte tijd is gebleken dat de vragen, die aan het Studiebureau gericht worden, gestabiliseerd blijven en kunnen ingedeeld worden in vier grote klassen 1) technische voorlichting van klein for maat, waar een bezoek van onze ingenieur volstaat om onmiddellijk voldoening te ge ven; 2) ekonomische voorlichting, vooral op stuk van financiering; 3) vragen van metodiek omtrent de fabri- katie die meer uitgebreide voorstudie ver gen; 4) ontwerpen van nieuwe machines en eventueel de vervaardiging van een proto type; dit is natuurlijk de meest ingewikkel- i de vraag om hulp. Deze vorm van bijstand wordt bij ons weten door geen enkel openbaar bestuur gepresteerd, tenzij in Oos-Vla ander en. En dit wekt niet het vertrouwen. De eerste nij veraars, die beroep hebben gedaan op onze dienst, hebben ons gevraagd of wij daartoe wel in staat waren. Het afwerken van een eerste prototype levert een afdoend bewijs. Het spreekt van zelf dat zulks alleen maar mogelijk is met de bijstand van een uitgebreid instituut zoals de Technische School van Aalst er een is. Het probleem, opgeworpen door de nij veraar die toch vertrouwen heeft gehad, was niet zo eenvoudig. De vraag werd ge steld of wij een machine konden ontwer pen; daarna of de machine in prototype kon uitgevoerd worden. Die machine moest mechanische hoepels voortbrengen, hoepels die niet alleen rond zouden, staan, maar bo vendien nog konisch. Totnogtoe moesten deze hoepels gevormd worden op een kern en met de hamer in vorm worden geklopt. Be konkurrentie vereist dat dit kostelijk handwerk zou vervangen worden door een snelle machine. Het tuig moest de hoepels kunnen vervaardigen uit bandijzer van verschillende dikten. In West-Europa wordt zulk een machine niet gebouwd; ze van elders te betrekken bleek niet renderend te zijn. Toch moest een buitenlandse markt worden gered. Het vraagstuk was de studie waard; het ontwerp is uitvoerbaar gebleken; de Tech nische Scholen van Aalst hebben het uit gevoerd; de proeven van fabricage zijn ge slaagd: zult zo dadelijk een proefstuk zien maken. Het is een verheugend resultaat en een heel sukses, niet alleen omdat dit onze eer ste kreatie is. Zie vervolg blz. 2. DE HOEPELMACHIEN IN DE TECHNISCHE SCHOOL TE AALST. Cl. Het Volk

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1