en omstreken I ze de Leugenaar, De eerste en enigste katolieke technische sciioo Bet Schoolprobleem De Vlaamse lviub Aalst steekt van wal! Eendracht nieuws heol in Japan te 1 okio de gazet van aalst Burden VERSCHIJNT DE DOMICKD S< ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. ST JORISSTRAAT. 25. AAI. i IKL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 Ir. het Nr. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 «sraBwres**»»ll"l» I™1"1 I NUMMER 74 Het pamflet van de C. V. P. dat zondag in de stad werd verspreid ligt. de liberalen en de socialisten leelijk op de maag. Maandag liepen ze op het Stadhuis rond, net of ze azijn hadden gedronken. Staafke zou het de C.V.P. eens betaald zetten. Hij installeerde zich in zijn oud cabinet en twee dagen aan een stuk moesten zijn acolieten Beeckman en De Ridder hem dossiers aanbrengen. Dinsdag was het gemeenteraad en voor Staaf de grote dag. Hij begon zijn aan val te richten tegen familieleden van Mter Claus, die hij beschuldigde van gronds^e- culatie. Gedwongen nadere uitleg te verstrekken moest hij bekennen dat er hier van specu latie geen sprake was, maar dat hij zelf bij de eigenaars had aangedrongen om over te gaan tot de minnelijke onteigening van twee aren grond, ten einde zijn straat de Karei van de Woestijnestraat, te kunnen doortrekken. Hoewel de eigenaars akkoord gingen met de door de stad voorgestelde prijs, ging de onteigening niet door, de eigenaars ontvingen geen cent uit de stadskas hoewel reeds nu hun eigendom als openbare weg wordt gebruikt. De eigenaars van een bouwgrond weten nu dat ze in de ogen van Staaf allemaal grondspeculanten zijn, wanneer ze het ongeluk hebben een deel van hun grond aan de stad te moeten afstaan, na reeds de helft der straat gratis te hebben gegeven. Dank U, Staafke. De aanval tegen de Heer Borreman, die na de eerste mislukte poging volgde was nog belachelijker. Staafke beschuldigde er de Heer Borreman nog min nog meer van zijn verhaalbe- lastingen niet of minstens zeer laattijdig te hebben betaald. Hierop ontstond een zo geweldig rumoer dat de burgemeester verplicht was de zit ting te schorsen. Hiervan maakt de Heer Borreman gebruik om thuis zijn dossier te halen, waaruit bleek dat waar hij slechts op 21/3/1953 moest betalen hij zulks reeds op 20/3/1953 deed. Staafke kon niet anders dan een tweedemaal afdruipen en zijn verontschuldigingen aanbieden, Mter Claus liet hem te dier gelegenheid opmerken dat hij zeker met de geschikte persoon was om eerlijke mensen met leugens te bezwadderen. «Mr De Stobbeleir, gij die zoudt moeten weigeren in de gemeenteraad te zetelen om de eer van onze stad niet in opspraak te brengen, Gij zoudt zeker in deze raad moeten zwijgen.» besloot hij. Is. het inderdaad Mr De" Stobbeleir niet die de premien van zijn verzekeringsporte feuille laat innen door een stadsbediende in een auto van de stad met de stadschauffeur Stond op zijn dossier der verhaalbelastingen betreffende de Karei van de Woestijne straat niet «Eerst De Stobbeleir doen betalen, de andere gerechtelijk vervolgen. Vervolg. In een eerste artikel werd de eerste en de enigste katolieke Technische School van Japan in beschouwing genomen. In dit ar tikel zullen we een ander zeer voornaam werk der Salesianen van Don Bosco even belichten, een werk dat naast de opvoeding der jeugd even nauw aan het hart lag van deze grote heilige, namelijk het werk der Goede Pers, Een historisch overzicht geven van, deze Drukkerij-Uitgeverij zou ons te ver voe ren. Het begin ervan ligt samen met het ontstaan van de afdeling der drukkerij in de technische school bijna vijf en twintig jaar geleden. Met de allerprimitiefste middelen werd door een Hongaarse Broeder, die thans nog steeds werkzaam is, allerhande vlugschrif ten gedrukt voor gratis verspreiding onder de heidenen, van het gebied Miyazaki-Oita, dat. aan de Salesianen was toevertrouwd. In 1935 werd alles naar Tokyo overge bracht en spoedig werd een eerste druk pers aangekocht die het drukken van boe- ^ïfc gedurende boek gebruikt wordt. met een totale oplage van 65.000. Een aan tal dat betekenis krijgt als men weet dat aantal katolieken in gans Japan 250.000 niet overschrijdt. Dus een nieuw Testament voor elke vier katolieken. Door een Japanse taalkundige werd het Japans eens betitel als een linguïstische hy dra. Jaar voor jaar ondergaat het Japans een niet te stuiten evolutie van uitdruk king, overeenkomstig de politisch-ideologi- sche revolutie in bijna alle sectoren van het leven gedurende deze na-oorlogsjaren. Dit feit, moeilijk, te omvatten door wie Japan niet van dichtbij kent, suggereerde na am per vijf jaar een terug gans nieuwe ver taling van den tekst, die om zo te zeggen nog meer democratisch en vooruitstrevend werd. Deze vertaling kwam van de pers in October 1957. In het vooruitzicht wordt nu gesteld een volledige uitgave van het Oude Testament in gesproken taal. Deze uitgave zal meteen ook de eerste volledig katolieke uitgave zijn van de Heilige Schrift. Naast deze uitgaven van de Bijbel be staan een bijna volledige reeks commenta ren op het Nieuw Testament, dat in stu diekringen en ook op Seminaries als hand- Het comité van deskundigen, aangeduid door de Nationale schoolcommissie, heeft zijn verslag neergelegd. De tekst ervan is nog niet helemaal bekend, wat niet belet dat een Brusselse krant gemeend heeft hiervan reeds ruime uittreksels te moeten geven, waarschijnlijk mét de bedoelingen de dingen nog moeilijker te maken. Want als we de eerste inlichtingen dien aangaande mogen geloven, is geen stap ver der naar de oplossing gedaan. Beide par tijen blijven op hun standpunt en het is op zijn minst eigenaardig te noemen dat zelfs de liberale deskundige zich, buiten enkele kleinere details, aan de zijde van zijn so cialistische collega blijft scharen. Enkele punten uit het verslag verdienen onze bijzondere aandacht. Zo bijvoorbeeld voor het Middelbaar onderwijs, stelde de CVP deskundige voor de werkingskosten door de Staat te doen dragen voor het Vrij onderwijs, Zoals men weet is dit het geval voor het Officieel onderwijs, waardoor te genover het vrij onderwijs, een flagrante ongelijkheid wordt begaan. De linksen ver werpen dit voorstel en stellen daartegen over een zeer ingewikkeld systeem voor, waardoor aan de ouders van alle leerlingen van het Middelbaar onderwijs een bedrag van 3600 fr. zou worden toegekend, wat trouwens niets veranderd aan de ongelijk heid die heerst bij de subsidiering aan de basis, waar de Staat voor elke leerling uit het Middelbaar officieel onderwijs, precies viermaal zo veel uitgeeft als voor elke leer ling uit het Vrij onderwijs. Verder weigeren de linksen de toegang tot de staatsscholen, aan gediplomeerden van de Vrije hogescholen, maar vinden het wel billijk dat de gediplomeerden van Brussel ook een Vrije Universiteit zouden kunnen worden benoemd.Zodat heel de maatregel uitsluitend tegen de Universi teit van Leuven zou zijn gericht. Daarente gen zijn ze «bereid» \>e te geven dat de ge meenten in hun scholen, één derde gediplo meerden uit het Vrij onderwijs zouden aan vaarden, waardoor ze dus meteen de ge meentelijke vrijheden aan banden willen leggen. Kortom, de kloof tussen links en rechts blijft even wijd bestaan. Toch is het laatste woord niet gezegd. Het verslag werd opge steld door de deskundigen en wordt nu aan de Nationale Schoolcommissie voorgelegd Het is een bekend feit dat het kuituur-, i de Vlamingen te Aalst, van welke strek- gemeenschaps- en gezelschapsleven te Aalst, verspreid over een paar tientallen verenigingen, een nogal heterogeen uitzicht biedt en gekenmerkt wordt door versnippe ring van krachten en minstens door een on verschillig en stoïcijns naast mekaar wer ken, zonder oog voor de aanrakingspunten en belangen die ze gemeenschappelijk te verdedigen hebben. Inderdaad, hoewel praktisch al deze verenigingen zich o.m. ten doel stellen ons volk te helpen verhef fen in de een of andere zin, toch blijft het een feit dat daadwerkelijke aktie tot be wustmaking van de vlaamse wezenheid en overtuiging onzer mensen vooralsnog niet tot uiting komt. Mischien is het juist om wille van die veelheid dat men een intens gemis aan eendracht en samenhorigheid kan ervaren inzonderheid t.o.v. de vlaamse problemen en uitingen. Hoogstens ééns per jaar wordt ter voorbereiding van de vlaam- king ook, bewerken op grond niet alleen van een vaag gevoel van samenhorigheid maar op een basis van werkelijke vriend schap. De vlaamse wezenheid en overtui ging evenals de eigen vlaamse levensstijl der leden zullen naast die vriendschapsband de kenmerken bij uitnemendheid van deze klub vertegenwoordigen. Andere faktoren, zoals politieke of filosofische strekkingen, komen slechts op een tweede plan te staan. De vlaamse klub houdt zich als vereniging volledig afzijdig van partij-politieke aktie en van welkdanige uitingen ook, waardoor zij naar kleurschakering iets meer, hoe weinig ook, zou toevoegen aan het geel zwart van het gemeenschappelijk vlaams symbool. 2. Op de tweede plaats wil de vlaamse klub het veelzijdig kuituur-, gemeensehaps- en gezelschapsleven te Aalst,, voor wat haar vlaamse aspekten en uitingen betreft, sti- ken inzake het essentiële van haar pro gramma, namelijk dat elke regeling van de schoolkwestie een stap voorwaarts moet betekenen naar meer gelijkheid en niet een stap achteruit. En desnoods is de CVP bereid opnieuw het oordeel van de kiezers te vragen. L. B. ken mogelijk maakte dat zelfs de oorlog nooit volledig is stilgevallen. Thans worden met de modernste uitrusting meer dan een vierde van alle katolieke boe ken en uitgaven in het Japans door toe doen van de Don Bosco-uitgeverij bezorgd. De grootste verdienste ligt in het uitge ven van een Nieuw Testament in kogo, ge- spoken taal. Het kwam gereed in 1953; Tot dan toe was algemeen in gebruik een uit gave in bungo, letterkundige stijl, bezorgd door Pater Raguet MEP. Deze vertaling, die sedert 1910 weinig veranderd was, was plechtiger en om zo te zeggen ook «heili ger» maar was moeilijk te begrijpen door de gewone mensen. Vandaar dat om een beter begrip van de Heilige Schrift een nieuwe vertaling in kogo noodzakelijk was. Een klein incident wil ik hier wel vermel den. In 1954 verscheen de eerste Protes tantse vertaling in gesproken taal en in de «Nippon Times», het meest gelezen Engels dagblad in Japan, werd een artikel geschre ven vol lof over dergelijke vertaling en men ging zelfs zover dat men het de moeite achtte een herdenkings-postzegel voor te stellen. Een tegenartikel in hetzelfde blad loonde even gemakkelijk de prioriteit aan van de katolieke uitgave. Van de postzegel werd niet meer gerept Met deze geslaagde uitgave in gesproken taal werd het lot be slecht van de andere vertalingen en alom kwam deze spoedig in gebruik. Tot op he den werden reeds vijf herdrukken bezorgd Voor de lagere en middelbare scholen I verschaft de Don Bosco uitgeverij een vol- j ledige reeks tekstboeken voor het gods- dienstond'erricht. Omdat de katolieke scho- len in Japan in overgrote meerderheid hei dense leerlingen hebben, was dit een punt dat niet mocht uit het oog verloren worden bij het opstellen van deze handboeken. Men kon niet steunen op fundamentele noties bij de leerlingen en men is verplicht de gods dienst in het algemeen voor te stellen om pas voor pas over te gaan'naar de geopen baarde godsdienst van Christus, op een wij ze dat de leerlingen vooral het rationele er van begrijpen en zich zo aangetrokken voe len deze godsdienst aan te nemen. Pater Barbaro onder wien leiding al deze uitga ven staan, is in dit opzicht gelukt. De serie begon te verschijnen in 1954 met 4 delen voor de lagere scholen, 3 voor de lagere middelbare en 3 voor de hogere middelbare. In 1958 overtrof het aantal verkochte boe ken de 100.000. Een sprekend bewijs voor de algemene goedkeuring. Op catechetisch gebied wordt door de Don Bosco uitgeverij 144 stopfilmstroken in technicolor van Japans fabrikaat aan al le missionarissen ter beschikking gesteld. Dit didactisch materiaal omvat gans de christelijke leer en maak het onderwijs van i De samenstelling der Eendrachtploegen voor zondag a.s. tegen Kortrijk Sport, j le elftal Geerts: Van Poelvoorde Antoon en Bel Ion; Van Vaerenberg, Lockefer en j Palsterman; Rens, Van den Bosch, Van Poelvoorde Jan, Baete en Van der Eist. Invaller Ledegen. Scheidsrechter de heer Rietjens. Te 15 u. spelen onze reserven op het P. Cornelisstadion tegen deze van Kortrijk. Ziehier de ploeg Van der Meirsch; De Stercke en Verhofstadt; De Waegeneer, Van Leuven en Lefevre; Amant, Elegeert, Kin dermans, Corthals en Van Ingelghem. Invaller Boeykens. Scheidsrechter de heer Beeckman. Sportliefhebbers komt talrijk onze reser ven aanmoedigen. Tijdens de rust en on middellijk na de match vernemen we het resultaat van het le elftal. se hoogdag, in de schoot van een guldenspo- muieren en bundelen. Het ligt in de bedoe- renkomitee-ad-hoc bestaande uit een afge- j jjng van klub, eenmaal over een. eigen vaardigde van elk dezer kulturele vereni- j zelfstandig lokaal te beschikken, bij voor gingen en dan nog in een atmosfeer, die een keur gelegen in het centrum der stad en wederzijds wantrouwen duidelijk laat ver een t_refpUnt ZOu worden voor alle vla- moeden, beslist wat men de aalstenaais als I egn coördinatiepunt voor allerlei T,lr.nmn nrtPrtOOAUünTr 7ol OOnKicHlin - Vlaamse aktiviteilen en een huisvesting voor onze velerlei verenigingen, zoals to neelkringen, volksdansgroepen, enz. Enkele initiatieven werden reeds uitge werkt. Zo onder meer de uitbouw van de Vlaamse Volksbeweging te Aalst (waar over meer in een volgend artikel) en de be- vlaggingsaktie welke ter gelegenheid van 11 Juli 1958 werd gepland in samenwer king werd dit initiatief in de schoot van het guldensporenkomitee door praktisch alle leden-verenigingen eenparig aanvaard. Al dus verklaarde zich o.m. akkoord voor Arbeid en Kunst dhr. G. De Veylder, voor de Catharinisten apoteker Van Neck, voor het Davidsfonds Lie. Leo Calloens en dhr. H. Blendeman, voor het Land Van Riem apoteker Toriy Renneboog, voor De Rank dhr. Paul Van Malderen, voor De Schakel dhr. Prosper Meganck, voor De Vlaamse Klub Dr. Jur. Luc Buy- teart, voor V..T.B. V.A.B. dhr. A. Machiels, voor de VI. Volksbeweging dhr. Fritz De Bisschop, voor het Willemsfonds Dr. Jur. Ward Bau- wens, voor het IJzerbedevaartkomitee Dr. Med. Frans Willems. Niettegenstaande de korte voorbereidings periode van een paar weken werd het resul taat toch nog 58 vlaggen tegen 20 in 1957. Voor de bevlagging 1959 werd de aktie reeds ingezet op 10 sept. j.l De doorbraakpogingen van de Vlaamse Klub zijn nu achter de rug. Het ogenblik is aangebroken om volop het licht te zien. Daarom doet de Vlaamse Klub Aalst op 18 Oktober 1958 officieel haar intrede in de wereld. Zij doet het volks. Zij doet het ook stijlvol. Op zaterdag 18 oktober organiseert zij in de zaal RINK haar eerste luisterrijk Vlaams Dansfeest. Voorbereiding en orga nisatie zijn volop aan gang. Maar hierover meer een volgende maal... Voor inlichtingen over de Vlaamse Klub Fritz De Bisschop, Gentsestraat, 35. Tel. 255.11. R. v. M. vlaams hoogdagsgeschenk zal aanbieden Het resultaat mag dan ook over 't algemeen mager genoemd worden, dit niettegenstaan de de uitgesproken goede wil van de initia- tiefnemende verenigingen. Voor de rest van het jaar gaat elke vereniging terug haar eigen weg. Meerdere oorzaken liggen hieraan ten grondslag en elk zal deze of gene oorzaak voor zichzelf als substantieel aanzien. De enen zullen als hoofdoorzaak de onvoor waardelijke politieke vooringenomenheid poneren, welke primeert t.o.v. élke andere menselijke of maatschappelijke uiting, ook ten aanzien van het kuituurleven. Anderen zullen de materialistische levenswijze en de zelfgenoegzaamheid, ook van de vlaamse mens, beklemtonen als hoofdoorzaak van dit gemis aan belangstelling voor kontakt en samenwerking. Er is ook nog het kom- pleks van betreurenswaardige naoorlogse omstandigheden welke de huidige tastbare afzijdigheid van voorheen nochtans zeer interessante en uiteraard aktieve Vlamin gen tov. het openbaar leven hebben teweeg gebracht met als onmiddellijk gevolg, het vrijwel totaal ontbreken, plaatselijk al waar een politiek akkoord moet worden getroffen En politiek gezien, zijn er nog thans, van omgang en samenwerking tussen altijd wel mogelijkheden. j generaties Vlamingen voor en na de 2e Wij zijn dan ook zeer benieuwd om te wereldoorlog. Sindsdien werden we! een weten welke de uiteindelijke houding der Paar pogingen ondernomen teneinde te Liberalen zal zijn. Want het spreekt van- voorzien.in die teemte aan amenwerkmr zelf dat een verruiming der regering en de toetreding ertoe van de Liberalen slechts mogelijk is als ze akkoord gaan over een regeling van de schoolkwestie. Hiervoor zullen de Liberalen heel wat toegevingen moeten doen. Want een feit staat vast, de CVP zal geen duimbreed wij- Vernoemen we het Verbond der Kulturele Verenigingen. De laatste jaren gaat elk te rug zijn eigen weg. Zonder twijfel zullen j velen meermaals dezelfde bedenkingen ge- opperd hebben en tevens met ongeduld ge- 1 wacht op de zo noodzakelijke samenbunde ling van krachten en inzichten, waar het gaat om gemeenschappelijke belangen. En de vlaamse belangen zijn juist gemeen schappelijk aan elk onzer plus minus 25 plaatselijke kulturele verenigingen. Eindelijk werden de handen terug in elkaar gelegd. Vóór korte tijd werd door een 30-tal personen, waaronder verschei dene bestuursleden der voornoemde vereni gingen, overgegaan tot het stichten van een plaatselijke VLAAMSE KLUB. Het doel ervan is tweevoudig LOTENLENING TENTOONSTELLING 1958 49e trekking van de Lotenlening van de Tentoonstelling 1958. Een lot van 1.000.000 fr. is gevallen op obligatie nr. 496.790. Een lot van 100.000 fr. is gevallen op obli gatie nr. 271.387. Twee loten van 50.000 fr. zijn gevallen op obligatie nr. 710.345 en nr. 902.994. Al de andere obligaties der groepen 1. Zij wil vooreerst het kontakt tussen de catechimus aanschouwëlijk en daardoor j 496.701 tot 496.800 271.301 tot 271.400 gemakkelijk te begrijpen voor de Japan-j 710301 tot 710.400 902.901 tot 903.000 ners. zijn terugbetaalbaar tegen pari. DIAMANTEN BRUILOFT In hun woonhuis Jan De Windtstraat, 22, te Aalst, herdachten de echtelingen Gustaaf Van den Brëmpt-Guillaum Jozefien, de zes tigste verjaardag van hun huwelijk. Gustaaf werd geboren in 1876 en zijn echt- kinderen, vijf kleinkinderen en zes achter kleinkinderen, van wie een vier geslachten langs mannelijke zijde. Zoals gebruikelijk werd hen te 10 uur in het stadhuis een ge schenk aangeboden. De oudjes genieten nog een flinke gezondheid, en we wensen hen genote in 1878. De jubilarissen tellen vier nog vele jaren van gelukkig samenzijn.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1