d en omstreken Vestigingswet niet in gevaar Vals gerucht te Aalst Het CVP-BSP- schepencollege te Aalst Brand en verslikking eisten twee doden in onze stad. Slachtoffer van verkeersongeluk ten grave gedragen. Regering verhoogt bediendenpensioen Aalster s Panorama Bij een komende l enloonstelling immii '^'B^nMnHBiiH^KrjHBanMai \mm i am»'ro. /snMBBaM»i,'AAL„j!aanaMi a zet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JOKISSTRAAT, 25, AAL-T rEL. np. 241.14 P. C. nr. 881.72 15' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 NUMMER 85 In zekere middenstandspers werd de jongste tijd nogal hard van stapel gelopen tegen het zogezegde gevaar, dat de vesti gingswet zou bedreigen in verband met de mogelijke toetreding van de liberalen tot de huidige C.V.P.-regering. Tijdens een recent onderhoud tussen Premier Eyskens en par tijvoorzitter Destenay zou, zo wordt ten minste beweerd, van liberale zijde als voor waarde tot medewerking aan het landbe- stuur zijn geëist dat, naast een aanpassing der lonen, het ontwerp van vestigingswet opgegeven werd. Bij navraag naar de gegrondheid van de ze vreemde geruchten konden wij evenwel nergens daarvan bevestiging verkrijgen. Op eerste gezicht trouwens lijken deze bewe ringen, die vooral in neutrale en bepaalde lijk Luikse middenstandskringen enige op hef schijnen gemaakt te hebben, ons nogal erg naïef, om niet te zeggen potsierlijk te zijn. Geen enkele zakelijke waarnemer van ons politieke leven op dit ogenblik kan zich voorstellen, dat de vestigingswet en een loonkwestie het uitsluitend bestanddeel (zo heet het in de alarmkreten van de Union) der jongste gesprekken tussen de heren Eyskens en Destenay met het oog op de re geringsverruiming zouden zijn geweest. Met andere woorden zou b.v. de gehele zaak van het schoolvraagstuk met de tegenwoordige onderhandelingen tussen liberale en kato- lieke partijleidingen ook maar niets te ma ken hebben. Het laat zich in alle nuchterheid aanzien, dat de heetgebakerde middenstandsleiders uit de Cité Ardente» zich dit keer al ver hebben vergalopeerd. Een komische noot in het geval betekent inderdaad het feit, dat deze voortvarendheid bij de verdediging van de vestingswet precies moet stammen van zo laattijdige bekeerlingen tot diezelfde vestigingswet. Het is niet zo lang geleden dat het N.C.M.V. vrijwel alleen stond om de vestigingswet voor te staan, terwijl dan de Luikse Union diezelfde wet zo vurig ver brandde als zij deze nu met evenveel vu righeid aanbidt. j Het bovenstaande wil vanzelfsprekend j niet zeggen, als zou het lot van de vesti gingswet de kristelijke middenstandsorga- nizaties in Vlaanderen koud laten. Zeer vastberaden staat m.en er in deze kringen op, dat de vestigingswet er nog dit jaar doorkomt. Daar gaat geeniota van af. Des noods zal men er niet voor terugschrikken zich met alle nodige kracht in te zetten voor de dringende realizatie van deze hoofdeis uit het kristelijk middenstandsprogramma. Alleen houdt men er niet van tegen spo ken te vechten. MIDDENSTANDSWERKING TE AALST. Het leek ons nodig bovenstaande te pu bliceren omdat ook te Aalst vele midden standers opgeroepen werden voor een pro test-vergadering te Gent. Waarom dan zou het plaatselijk N.C.M.V. niet publiek stel ling nemen De Aalsterse afdeling van de christen middenstandsbond is nu al veel te veel ja ren passief gebleven, althans uiterlijk, en kan een toevallige en tijdelijke moeilijkheid maar niet te boven komen. Het wordt tijd dat ook naar buiten uit aktiviteiten aan de dag worden gelegd. Zopas werd reeds een «Hogere Schilders school» opgericht. Op élk gebied dient ech ter gewerkt, om invloed te krijgen op de zovelen die nog geen lid zijn. De mogelijk heden om het N.C.M.V. te Aalst groot en sterk te maken zijn nooit zo groot geweest als thans. NACHTEIJKE BRAND TE AALST Donderdagnacht, 23 oktober, omstreeks 10 minuten voor 3 uur, werd onze brand weer opgeroepen om brand te bestrijden in de Nieuwebeekstraat nr. 97, bewoond door de echtelingen August Redant-Wasteels. Amper een viertal minuten na het alarm waren onze spuiters reeds met een eerste tankwagen ter plaats; onmiddellijk gevolgd van de automatische Metzladder, en span den al hun krachten in om eerst de inwo nende te redden, terwijl ook ter zelfdertijd de blussingswerken werden aangevangen. Op de slaapkamer, 1ste verdiep werd het verstikt en verbrand lichaam aangetroffen van de vrouw, die gebrekkelijk zijnde zich niet meer tijdig had kunnen verwijderen en die naar het zeggen van geburen, her haalde malen hulp had geroepen voor het open venster. Onmiddellijk werden dan ook pogingen in het werk gesteld om de andere bewoner te helpen, die gelukkig beneden was ge raakt, gedeeltelijk verbrand en die door het snel en doeltreffend optreden der brand weer langsover de gemeenschappelijke muur van de geburen werd gered; gezien zijn brandwonden werd hij onmiddellijk met de ambulance der Brandweer naar het stedelijk hospitaal overgebracht. De brand uitbreiding nemende door de toevoer van lucht veroorzaakt door het ope nen van vensters en deuren, nam in hevig heid toe en het huis werd in een echte vuurpoel herschapen. Niettegenstaande het groot gevaar voor uitbreiding bij de gebu ren werd de brand snel en doelmatig ge blust, zelfs de nevenstaande huizen leden practisch geen schade, terwijl het huis zel ve volledig uitbrandde. Het parket kwam nog dezelfde nacht ter plaatse en deed dan ook na de nodige vast stellingen, het stoffelijk overschot van het slachtoffer, Maria Wasteels, overbrengen naar het dodenhuis. Opdat de brandweer efficient en doel matig zou kunnen optreden aarzel geen ogenblik bij brand of ramp om de hulp diensten tijdig op te roepen. Bij brand tel. 243-00. Ambulanciedienst tel. 240.00. VROUW VERSTIKT TE AALST HAAR KLEINDOCHTER GERED. De 62-jarige weduwe Verellen, afkomstig van St. Niklaas en thans gevestigd in een appartementsgebouw boven een wasserij op de hoek van de St. Annalaan en de Veras- tenstraat te Aalst, hield zich bezig met de opvoeding van haar kleindochter Ella Wil- lo, welke ook 's nachts bij haar verbleef. 's Morgens was het de andere bewoners van het gebouw opgevallen dat ze de wedu we of haar kleindochter nog niet hadden gezien. Ongerust geworden gingen de gebu ren even aankloppen maar kregen geen ant woord. Het ergste vermoedende werd de po litie verwittigd die bij het binnen treden in de kamer der weduwe levensloos op haar bed aantrof. Het kind Ella dat bewusteloos werd gevonden werd door dokter Daelman I in allerijl overgebracht naar het hospitaal waar ze met goed gevolg met zuurstof werd behandeld. Alle zorgen bij de weduwe Verellen kon den jammer niet meer baten gezien alle le vensgeesten waren geweken. Dezelfde na middag stapte het parket ter plaats af voor het onderzoek. Hieruit bleek dat de gasuit- wasemingen uit een kachel oorzaak waren van de verstikking. De toestand van het kind is bevredigend. oOo BEGRAFENISPLECHTIGHEID te AALST. Donderdag werd de ongelukkige soldaat Alfons Van Driessche, wonende Vooruit zichtstraat, die, zoals gemeld, zondagavond te Aalst tengevolge een verkeersongeval om het leven is gekomen, ter aarde besteld midden een grote volkstoeloop waarbij de St. Annakerk veel te klein bleek. Het stof felijk overschot werd met de doden wagen naar de hoek van de Vooruitzicht- en Wel vaartstraat gebracht, vanwaar de lijkkist op de schouders van kajotters naar de kerk werd gedragen voor de rouwdienst. Talrijke militairen brachten hun verongelukte mak ker een laatste groet. Aan de konsekratie schalden klaroenen het «Te Velde». Op het kerkhof werd een afscheidsrede gehouden door Roland De Cock namens de plaatselijke K.A.J.-afdeling. De BSP-Aalst heeft na een nogal luid ruchtige vergadering het akxoord CVP-BSP met meerderheid van stemmen bekrachtigd. Ter elfder ure hebben de liberalen nog gepoogd de socialisten tot andere gevoelens te brengen teneinde het akkoord te verijde len en zodoende de CVP in oppositie te spij- ken. Zelfs hadden de liberalen voorstellen ge daan aan de CVP en aan de BSP. Aan de eersten hadden zij een koalitie voorgesteld waarbij het burgemeesterschap aan een li beraal zou toegewezen worden, in casu aan L. D'Haeseleer en een schepenambt voorbe houden aan G. De Stobbeleir. Voor een sa mengaan met de socialisten waren zij even wel bereid af te zien van het burgemeester schap, des te meer daar de huidige socialis tische burgemeester Blanckaert ook voor de volgende zes jaar hardnekkig vast hield aan zijn ambt. Ondanks al deze maneuvers zijn de libe ralen niet in hun opzet geslaagd. Het akkoord CVP-BSP voorziet de op richting van een programma-kommissie. De woningbouw zal bevorderd worden om zo doende de nog bestaande krotten in de stad te doen verdwijnen. Inzake onderwijs zal men steunen op de gelijkberechtiging van het vrij en stedelijk onderwijs. De benoe mingen zullen gebeuren op grond van de anciëniteit. De urbanizaüe zal systematisch gebeuren teneinde goedkope bouwgrond ter beschikking van de bevolking te stellen.Het systeem der verhaalbelastmg zal herzien worden. Wat de volksgezondheid betreft zal het radiologisch onderzoek uitgebreid wor den. De socialisten krijgen het burgemeester schap en 1 schepen toegewezen, waarvoor resp. de huidige burgemeester Blanckaert en het raadslid E. Deprez in aanmerking komen. De CVP bekomt krachtens dit akkoord de overige drie schepenambten. Wat de perso nen betreft, hierover is tot op heden nog geen definitieve beslissing genomen. Naar j verluidt zouden alleszins de huidige voorzit- ter G. Claus, de ACW-sekretaris W. Ver- leysen en B. Ringoir aangewezen worden. oOo MET INGANG VAN 1 SEPTEMBER Door de diensten van de Senaat werd Donderdagochtend aan de parlementsleden de tekst bezorgd van een wetsontwerp, dat is ingediend door dhr Servais, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, en dat tot doel heeft het rust- en overlevingspensioen voor bedienden te verhogen. In de regeringsverklaring wordt bepaald, dat een wettelijke hervorming van het be diendenpensioen zal voorgesteld worden aan het prlement. In afwachting dat men met de voorberei ding van die hervorming klaar is, meent de regering dat de toestand van de gepensio neerde bedienden reeds nu moet verbe terd worden. Daarom werd het wetsontwerp ingediend, dat het bediendenpensioen verhoogt in on geveer dezelfde mate als het pensioen der loontrekkenden verhoogd werd, toen het door de wet van 9 Augustus 1958 op 36.000 fr. gebracht werd. DE NIEUWE BEDRAGEN Het wetsontwerp stelt voor volgende ge waarborgde minimumpensioenen toe te kennen Aan de gehuwde bedienden 43.600 tot 48.000 fr. per jaar in plaats van 39.800 tot 41.000 fr. Voor de alleenstaande gerechtigde man nen 31.200 tot 38.350 fr. jaar in plaats van 28.900 tot 36.000 fr. Voor de alleenstaande gerechtigde vrou wen 29.900 tot 34.600 per jaar in plaats van 27.875 tot 32.500 fr. Voor de weduwen 21.800 tot 24.000 fr. per jaar in plaats van 19.000 tot 22.500 fr. DE LACH NIET UIT DE LUCHT bij de vertoningen van ZE KREGEN WAT ZE WILDEN Profiteer er van NOG VERKIEZINGEN. Toen ik gisteren-avond mijn pint ging pakken ontmoette ik een meneer die niet tevreden was over het C.V.P.-B.S.P.-ak- koord. Hij vond dat de C.V.P. toch de sterkste partij was en dus recht had op de burgemeesterszetel, hij oordeelde dat het voorzitterschap van de C.O.O. eveneens aan de C.V.P. toekwam op grond van de twaalf zetels en de grote vooruitgang, hij beweer de tenslotte dat onze leiders (meestal lij ders)) zich bij de neus hadden laten nemen men en voorspelde reeds een C.V.P.-neder- laag in... 1964. Wat wou die meneer dan feitelijk Had hij gewild dat de C.V.P. de stommi teit van zes jaar geleden herhaalde, toen ze knusjes thuis bleef wachten tot de anderen haar een voorstel zouden komen doen Had hij liever nog eens zes jaar oppositie I gezien, met al de rampzalige gevolgen voor een zo groot aantal geloofsgenoten en hun gezin Of meende hij dat de C.V.P. zich de weelde kon veroorloven hoge eisen te stellen of de linksen tegen elkaar uit te spe len Anders ware het geweest indien de C.V.P. twaalf zetels had en de kommunis- ten één. Dan MOESTEN ofwel liberalen of wel socialisten wel een akkoord aangaan met de C.V.P. Dan ware de C.V.P. mééster geweest van de toestand. Nu echter zouden liberalen en socialisten normaal de weg tot elkander gevonden heb ben, had de C.V.P.-leiding niet EINDELIJK bewijzen van politiek doorzicht gegeven. Ik zeg het rechtuit dat Meester Claus dient geluk gewenst om zijn doortastend heid, waardoor hij velen heeft verbaasd. Als hij nu zes jaar lang met zijn mannen kan besturen met het nieuwe C.V.P.-vuur dat wij sedert enkele tijd zowel te Brussel als te Aalst mochten merken, dan staat de partij er schitterend voor. SCHEPENEN En wat de namen van nieuwe schepenen betreft moet ik erop wijzen dat deCVP niet over twaalf doch enkel over drie sjerpen be schikt. De wending naar de namen Claus, Verleysen en Ringoir kan ik niet anders dan onderschrijven omdat ik hier maanden ge leden reeds een pleidooi gehouden heb voor radikale verjonging. Dat dit ook vernieu wing betekent is toch duidelijk voor wie terugdenkt aan de algemene sfeer van on behagen en misnoegdheid die de CVP-ploeg in 1952 van 't stadhuis dreef. Wie met deze zienszijze niet akkoord gaat schrijve maar eens een briefje naar DE PANORAMIST. mam Het maken van zijn huis tot een TEHUIS, is nu. meer dan ooit, aan de orde van de dag. Waar onze mensen zich vroeger tevreden stelden met gipsbeeldjes en het «Angelus» van Millet, houdt de doorsneemens van he den er aan, zijn woning in te richten op een persoonlijke wijze, met de meubelen die hem het best schijnen te passen in zijn huis, en die het best overeenstemmen met zijn smaak; met wanden die behangen wor den in aangepast papier (de tijd van het «bloemekespapier» is voorbij) of geschil derd in verantwoorde kleuren. Het opko mende beroep van binnenhuisarchitect bij voorbeeld, getuigt van deze kentering ten goede die zich aan het voltrekken is. Is nu de woning oordeelkundig behangen en gemeubileerd dan rest ons nog alleen het hangen of plaatsen van kleinigheden In deze vermeende «kleinigheden nochtans liggen de wolfijzers Hoe dikwijls zien we niet dat een model plaats haar effect verliest door een ganse boel bibelots die er worden rondgestrooid of soms bijna gezaaid, want ze vermeerde ren van dag tot dag: een asbakje van Sluis, en een potje van Tirol en een lampje van Delft en een bierpot van Orval en wat al meer. Voor het leggen van de laatste hand aan een living, woonkamer of salon moet men kunnen kiezen. En wie niet kan kiezen, moet daarna maar kunnen afstand doen. De moeilijkheid ligt dus daar met een paar schilderijen desnoods goede repro ducties etsen of gravures en eep paar an- j dere dingen moet men een kamer kunnen afmaken, kunnen vullen. Dan zal het ten- I minste geen magazijn af bazar worden. De selectie moet dus wel heel streng zijn. En verantwoord. Maar och God, deze keuze valt sommigen I zo zwaar. Immers we worden de laatste tijd haast letterlijk overspoeld door een stroom van «stijl»-kitsch. De smeedijze ren kandelaartjes liggen voor het grij pen in de uitstalling van de eerste de beste kruidenier, de wandschotels hopen zich op tot ontzag inboezemende stapels, om dan nog maar de stille te bewaren over de col lecties muurspreuken, pseudo-keramiekjes, fruitschotels, vazen, etc. Tot vervelens toe werd reeds door som mige kunstenaars geprotesteerd tegen de ze openbare verkrachting van het schoon heidsgevoel. Anderen zwegen eenvoudigweg, maar gingen over tol het stichten van verenigin gen tot het bevorderen van de schoonheid onder onze mensen. Eén van de taaiste en met een doordrijversgeest bezielde stichtin gen daartoe, is wel de v.z.W. Levet Sco ne (1) In een stout en veelomvattend program ma beoogt zij «als haar hoofddoel in alge meen het behartigen van de kulturele be- j langen van de Vlaamse Volksgemeenschap, en in het biezonder en in de breedste be-! tekenis het opwekken, aanmoedigen, be vorderen, ontwikkelen en steunen van de schoonheids- en kunstzin bij ons Volk, en het aanmoedigen en steunen van het werk onzer eigen kunstenaars en eigen kunstnij verheid. Als «zwaarste doel neemt zij zich voor te Antwerpen een gebouw op te richten, dat moet uitgroeien tot een centraal kunstge bouw, met eigen toonzalen, tentoonstellings zalen, voor kunstenaars, zalen voor voor drachten en cursussen, werkhuizen en bu relen. Dat deze vereniging geen ééndagsvlieg is, blijkt wel uit het feit dat zij sedert meer dan twee jaar reeds een intense, zij 't soms onopvallende werking voert en dat reeds een mooi aantal mensen aandelen hebben aangekocht, die het uiteindelijk moeten mo gelijk maken voornoemd gebouw aan te kopen. We maakten er. voor het eerst kennis mee in het nr. 55-56 van «Pijpkruid» (2) waar werd gewezen op 't tijdschrift «Levet Scone» dat de wereld werd ingestuurd. Sedertdien heeft «Levet Scone» en meer bepaald de Kunstambachten De Reus- kens» dikwijls de aandacht op zich geves tigd door haar tijdschrift, artikelen en an dere publicaties, tentoonstellingen, voor drachten, leergangen e.d. Na de laatste tentoonstelling te Turnhout tot 22 september 11. werd Aalst als volgend werkterrein gekozen. In samenwerking met het Davidsfonds- Aalst en de K. A. V. wordt dan ook in de zaal «Madeion» op de Grote Markt, gedu rende een week geëxposeerd. Onder het motto «Hoe sier ik mijn wo ning» zal daar van donderdag 30 oktober tot en met donderdag 6 november een grote verscheidenheid van religieuze en profane kunstwerken, snij- en smeedwerk, tin, brandglas, keramiek, terra cotta, grafiek en kunstvolle kleinmeubels vrij te bezichtigen en aan te kopen zijn. Al degenen die houden van ichoonheirï en een aangename verantwoorde woning versiering, zullen daar een kolfje vinden naar hun hand. We wensen aan De Reuskens in hun «apostolaat» te Aalst (want het is werkelijk apostolaat, en zelfs nog een heel ondank baar) veel succes en een goede afzet, ten bate van ons schoonheidsgevoel en van de meestal platte beurs van onze Vlaamse sierkunstenaars. (1) «Levet Scone», v.z.w., Beggaardestraat, n° 1.9, Antwerpen. (2) «Pijpkruid», St. Lukoslaan, 22, Ekeren- Donk. Een levenskrachtig jongerentijd schrift waarin o.m. Rudo Durant, Clau de Oorban, Frank-Ivo van Damme, Marcel Leemans, J. A. Doedocus, e. a. debuteerden. KIJK-UIT.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1