tyl&iuv&hJtkóHieU Sociale Kroniek KEUKENGEHEIMEN. HET BEWAREN VAN WINTERVOORRAAD Eind oktober is het tijdstip waarop onze wintervoorraad aardappelen, groenten fruit ingeslagen wordt. De beste bergplaats voor het bewaren van deze levensmiddelen is de kelder. Een eerste vereiste is, dat de kelder droog en fris moet zijn. Want bederf ontstaat meestal doordat zich in de voe dingsmiddelen bacteriën, schimmels of gist- cellen ontwikkelen, en daar deze het best ontstaan en zich vermenigvuldigen in een lauwe, vochtige omgeving, is het dus nood zakelijk dat de kelder zo fris en droog mo gelijk gehouden wordt. Daarom worden er ook nooit warme, noch dampende gerech ten ter bewaring neergezet, en om dezelfde reden wordt het venster bij regenweer ge sloten. Aardappelen worden het best bewaard in een kist met doorboorde wanden, liefst met een hellende bodem of op torfmolm. Bij vries weer moeten ze luchtig worden af gedekt, echter niet zo dat ze gaan broeien en uitlopen. Als ze toch beginnen uitlopen, de uitlopers zoveel mogelijk wegnemen, of doen afsterven door de aardappelen te ke ren. Een kist of bak met wit zand, aarde en steenkolenas doet in een kelder goede diens ten. Hierin kunnen een tijdlang verschil lende groenten bewaard worden als, selder, prei, rapen, wortelen, schorseneren, enz... Selder en prei worden ingeplant, de prei zo diep, dat het witte gedeelte in het zand, en het groene deel er boven uitsteekt. Worte len worden evenals schorseneren, laag om laag met zand in de kist gedaan. Voor appelen en peren zijn rekken nodig, waarop de vruchten zo gerangschikt kunnen worden, dat ze elkaar niet kunnen raken. Bij vorst worden ze met papier bedekt. KUMMEL Kummel is het fijngemalen zaad van de karwijplant. Het is zeer aromatisch en wordt verwerkt in brood, koeken en kaas. Ook in de keuken wordt het soms ge bruikt, bijvoorbeeld bij een zuurkoolge recht. IN REGENWEER In deze vochtige periode van het jaar hebben het vooral de Peau-de-Suède (daim)-schoenen hard te verduren. Droog deze schoenen dit mag trouwens ook niet met andere exemplaren) NOOIT bij het vuur, maar vul ze op met krantenpapier en zet ze op een droge plaats. Is alle spoor van vochtigheid verdwenen, maak ze dan stof vrij en verwijder de glimmende vlekken voorzichtig met fijn schuurpapier. Daarna worden de schoenen boven waterdamp ge houden en opgeschuierd met een gummi borsteltje. Astrakantbont, det reeds herhaaldelijk nat geregend is en daardoor mat is ge worden, kunnen we zelf weer een mooie glans geven. Met een zacht lapje, gedrenkt in een weinig fijne olie of gesmolten paraf fine, wrijven we over het mat geworden bont heen. Het vet mag echter geen geval in de haren blijven plakken het moet goed uitgewreven en indien nodig uitge- borsteld worden. Eveneens goede resultaten bereiken we door gehalveerde droge noten over de pels te wrijven. Door het olie ge halte, dat de noten bevatten, komt er weer glans over de bont. Nat geworden fluwelen hoeden mogen nimmer afgeveegd worden moeten zo drogen, dat ze in hun model blijven. VOOR EEN GEZELLIG INTERIEUR We leven gelukkig niet meer in een tijd, dat ieder huis een pronkkamerbezit, waarin men plaats neemt als er visite komt en waar niemand zich eigenlijk erg op zijn gemak voelt De oorlog en de woningnood hebben tot gevolg gehad, dat iedereen zo klein moge lijk ging woren en dat van kamers, die niet gebruikt worden, geen sprake kon zijn. Daarmee was het oordeel over de pronk kamer geveld. De moderne tijd heeft geen DE BRAVE MOORDENAAR door JOS. JANSSEN plaats meer voor kamers, die nergens toe dienen. De zitkamer, die ervoor in de plaats is gekomen, wordt wel degelijk gebruikt. Men zet er gemakkelijk stoelen, een divan of een bank, het radiotoestel, d piano of vleugel, de boekenkast, enz., enz.. Een grote vierkantige, ronde of recht hoekige tafel is in de zitkamer niet op zijn plaats;'n klein salontafeltje, naar verkiezing rond of rechthoekig, volstaat beter aan de eisen. Inplaats van een grote lamp, neme men liever verschillende kleine lampjes, die voor de verlichting moeten dienen.Een dik tapijt dat ook al niet groot behoeft te zijn, als vloerbedekking, wat bloemen en planten en een geheel gezellig geheel kan verkregen worden. Nog een enkele waarschuwing, wanneer men een gezellig interieur wenst te ver krijgen, dan moet men de meubelen niet precies symmetrisch langs de wanden plaatsen. De stoelen krijgen dan iets van soldaatjes op een rij Dat dit de gezellig heid niet verhoogt, hoeft geen betoog MODEPRAATJE IETS OVER DE PEIGNOIR De peignoir of ochtendjapon behoort tegenwoordig tot een der onontbeerlijke kledingstukken van de huisvrouw. Want laten we het maar eerlijk bekennen, wan neer het 's morgens nog koud en donker is, hebben we de moed niet een half uurtje vroeger op te staan om ons helemaal aan te kleden voor man en kinderen beneden komen voor het ontbijt. We blijven heel graag dat halve uurtje nog in ons warme bed, om ons dan vliegensvlug af te wassen, en... naar onze peignoir te grijpen: dit werkelijk onmisbare kledingstuk, deze redder in nood. Want niet alleen 's morgens vroeg, ook wat later op de dag kan een peignoir ons soms onschatbare diensten be wijzen. Of heeft U het nooit bij de hand gehad, dat er juist gebeld werd of getele foneerd terwijl e bezig waart uw toilet te maken Wat een uitkomst is het zo'n ochtendjapon bij de hand te hebben. Daar om moeten we er wel voor zorgen, dat dit kledingstuk steeds proper en netjes is. O, 't is toch maar voor binnenshuis te dragen. Dus het steekt zo nauw nietDat is on juist geredeneerd. Immers het staat zeer onsmakelijk waneer 'n vrouw in 'n vuile slordige peignoir en met 'n ongekapt hoofd rondloopt. VARIA EEN GOEDE RAAD Zo omstreeks het midden van de maand bemerken de huisvrouwen over het alge meen, dat het huishoudgeld nogal schaars wordt en dat er toch nog heel wat betaald moet worden. Daarom is het raadzaam het (en voor de weeklonen dan telkens iedere week) te verdelen, zodat elke dag een van te voren berekende som uitgeeft. Men be rekent afzonderlijk wat er moet wegge legd worden voor huishuur, electriciteit, gas, wasserij, kolen, belasting, «lectuur, schoolgeld kinderen, kleding schoenmaker, enzovoort. En het overblijvende bedrag verdeelt men in het aantal dagen warmee men er moet mee rond komen Zo komt men gemakkelijker met het huishoudgeld uit. ONS WEKELLIJKS PRAATJE. GEVAREN IN DE HUISHOUDING. Ieder ogenblik van de dag gebeuren er kleine ongevallen, die door onoplettenheid grote gevolgen kunnen hebben. Ook in de huishouding komen dergelijke ongelukjes voor. Vele hiervan komen voor rekening van de onvoorzichtigheid. Er zijn nu een maal huishoudsters, die zo slordig zijn aar dappelschillen en groentenafval op de keu kenvloer te laten liggen. Hoe gemakkelijk wordt hierop niet uitgegleden En hoe las tig en onaangenaam kunnen de gevolgen zijn. Nog anderen laten pannen en waske tels met een heten inhoud zo staan, dat kin deren er zich kunnen aan branden. Weer anderen hangen wasgoed te drogen bij een brandende kachel. Er zij echter ook on gelukjes, die de voorzichtigste huisvrouw tegen kan komen, en hier wil ik dan wijzen hoe in de meest voorkomende gevallen ge handeld moet worden. Een fles, ruit of ander glazen voor- I werp is gebroken en de glasscherven liggen wijd verspreid over de vloer... Zeer ver keerd is het nu deze scherven met de hand op te rapen, ook al doet men 't nog zo voor zichtig. Veel beter is het een zachte vloer borstel te nemen en de scherven bijeen te vagen. Doe dit zeer zorgvuldig, want glas scherven hebben de gewoonte veel vei der weg te springen dan men verwacht. Begin nooit te dweilen voor ge zeker zijt, dat alle glasscherfjes verwijderd zijn, want deze zeer kleine stukjes en splinters kunnen in de dweil geraken en ons lelijk verwonden bij het uitwringen. Is er per ongeluk toch een scherfje of splinter in de hand gekomen, dan moet men trachten dit zo spoedig mogelijk te verwij deren. Een splintertrekker kan hierbij goe de diensten bewijzen. Behandel daarna het wondje met jodiumtinctuur en verbind het. Is de verwonding door een grotere scherf vrij diep, of in het gelaat dicht bij het oog, dan mag geen jodiuminctuur gebruikt, maar we ontsmetten de wond met mercure- chroom. Een grote scherf, die in het vlees is ingedrongen, mag men er zelf met het oog op een mogelijke bloeding, niet uittrekken: zo spoedig mogelijk moet in dit geval een dokter worden ontboden. Bij het aanmaken van kachels of van een gasvuur, kunnen door een verkeerde bewe ging, klederen vlam vatten. Behoud dan vooral uw tegenwoordigheid van geest. Loop nooit hard weg, dit zou de vlam aanwakkeren. Pak het eerste het beste kle dingstuk, tafelkleed of deken en werp dit over U heen om het vuur te verstikken,gooi U op de grond en rol heen en weer. Bij ver wonding de kleren niet van de wonde trek ken, maar losknippen en er lapjes met olie of speciaal brandverband op leggen. Bij het witten van een plafon kan het gebeuren dat er kalk in de oog komt. Ga dan plat op de grond liggen en laat van 10 cm. hoogte propere nette doekjes boven het oog uitwringen. Dit zal de scherpte vermin deren. Na een afwezigheid wordt U bij het bin nentreden in uw woning een sterke gaslucht gewaas. Pas op voor vuur, zelfs voor een brandende sigaret. Open onmiddellijk alk vensters en sluit de hoofdkraan af. Zoek nooit met een branden lucifer of kaars naar het lek in de leiding dit zou fatale gevol gen kunnen hebben. Laat zulke dingen i NIEUWE KRITERIA TOT HET BEPALENVAN DE GELDIGHEID DER SCHOOLBE- WUZEN VOOR DE COMPENSATIEKASSEN. De kinderbijslag blijft gehandhaafd voor de aankomelingen van 14 tot 18 jaar 1.) die geen winstgevend werk verrichten en die regelmatig de lessen volgen van het algemeen- of beroepsonderwijs, dat overdag gegeven wordt onder de hierna bepaalde voorwaarden; 2.) die lessen volgen onder de voorwaar den vereist voor de toekenning van kinder bijslag voor leerlingen van 18 tot 21 jaar t.t.z. «de leerlingen, regelmatig ingeschre ven in een onderwijsinrichting, die de les sen volgen, welke beantwoorden aan een volledig studieprogramma en een geheel schooljaar behelzen, en die geen winstge vende bezigheid uitoefenen (Koninklijk besluit van 21-9-51 Staatsblad 26-9-51). TOEKENNINGSVOORWAARDEN 1. DUUR VAN HET SCHOOLBEZOEK a) Algemene Kriteria. 1. De algemene of beroepsleergangen die nen gegeven te worden gedurende tenmin ste 17 uren per week verdeeld over 9 halve dagen. 2. Elke halve dag moet minstens 1 leer gang van 45 minuten behelzen. Er valt op te merken dat de studie-uren, verplicht en onder toezicht in de inrichting doorgebracht, gelijkgesteld worden met les uren. Dit geldt echter slechts voor 4 uren per week. 3. De lessen gegeven vóór 18 uur worden beschouwd als dagcursussen. b) Bijzondere kriteria. 1. Artistiek onderwijs (muziek, archi: tectuur, plastische kunsten) 15 uren per week verdeeld over 8 halve dagen. Er valt op te merken dat de dagcursus sen, gegeven aan de koninklijke conserva toriums, beschouwd worden de vereiste duur te bereiken voor de volgende takken: instrument, zang, lyrische kunst, contra punt, fuga. toondichten. 2. Het programma van de instellingen, die een speciaal onderwijs mogen geven in functie van de gezondheidstoestand van de leerlingen, wordt becshouwd als overeen komstig met de hogervermelde voorwaar den. II. REGELMATIGHID VAN HET SCHOOLBEZOEK De lessen moeten regelmatig gevolgd worden. Zijn toegelaten de perioden van onderbreking om volgende redenen a) Ziekte van de leerling; b) zware of besmettelijke ziekte in de fa- w milie; Het is zeer gevaarlijk en het kan zelfs de c) uitzonderlijke voorvallen in het fami- dood tot gevolg fc£lben, wanneer met liekader; een natte hand, of terwijl men op een voch tige vloer staat, electrische apparaten, stop contacten of lampen aanraakt. Gebruikte scheermesje, gebroken t aal den of roestige spelden behoren niet op ta fel of over de vloer te slingeren. Het zijn buitengewoon gevaarlijke dingen, die slechts onheil kunnen stichten; vooral daar waar kinderen zijn en dikwijls nog met blote beentjes rondlopen of kruipen. Werp deze onbruikbare dingen dadelijk in de vuilnisbak, maar wikkel ze eerst in een stuk papier. VOORZICHTIGHEID is niet alleen de moeder der porceleinenkast, zoals een oud spreekwoord zegt, maar betekent ook vei ligheid in het huishouden. oOo liefst over aan een vakman. En wanneer zulks 's avonds voorvalt draai dan NOOIT de electriciteit aan: een vonk van de scha kelaar zou een ontploffing van het gas tot gevolg kunnen hebben. VOOR LENING WEDEROPBOUW 20ste Vervolg. Onze «Meesters» staan voor aan. Ieder van hen hoopt de moordenaar te kunnen overhalen hem zijn verdediging toe te ver trouwen. Want het lijdt geen twijfel, dit wordt 'n Assisen-zaak. En welke advokaat te Veurne droomt er niet van 'n vlaamse Maïtre Gargon of 'n Maitre Moro Giafferi te worden, of zelfs maar 'n Maïtre Spaak of 'n Meester Van Dieren Maitre de Saint Hubert en Meester Loo- tens werken op dit ogenblik met handen, voeten en ellebogen om het dichtst bij de deur van het Kabinet van onze Onderzoeks rechter te staan. Voor de gelegenheid heb ben zij hun beste tabbaard en hun fijnste bef aangetrokken, opdat de moordenaar hen niet zou houden voor simpele griffiertjes of deurwaardertjes. Zij weten trouwens, dat zulk 'n tabbaard en zulk 'n witte bef di- rekt het vertrouwen inboezemen, de kliën- ten gerust stellen en op voorhand zeker van hun vrijspraak. Onze gevangenen is dan ook nauwelijks buiten de deur geraakt, of Meester Saint Hubert heeft hem aangeklampt met 'n vriendelijk Bonjour, mon ami. 't Is ik u goed ken. De kerel schijnt vooreerst niet gesteld op zoveel aanhankelijkheid. Met 'n snauw bijt hij van zich af: Laat mij gerust Meester Lootens gaat kordaat op de man af. Ik ben uw advokaat, Meester Lootens. Met 'n por van zijn scherpe ellebogen duwt Meester de Saint Hubert zijn kollega op zij. Pardon mon cher collègue. 't Is deze man un ancien cliënt, 't Is ik, Maitre de Saint Hubert, votre avocat 't Is ik plaideer pour vous en Cour d'Assises. 't Is ik... Onze prisonnier schijnt totaal overstuur. De gendarmen hebben moeite om hem te weerhouden, onze meesters naar de keel te vliegen. Ik verzoek u mij met rust te laten dondert hij Ik heb geen advokaten no dig. En als 't ware overzenuwd door de we derwaardigheden van de laatste uren gilt hij het uit Brigadier brengt mij hier weg Maar daar is Meneer Baert, altijd even kalm, altijd even zakelijk; inderwaarheid 'n geniaal reporter, die onze grootste gazet ten Veurne mogen benijden. 'n Momentje, Meneer vraagt Me neer Baert, even kalm als gold het 'n foto voor 'n schone bruiloft. En eer de moorde naar er op bedacht is heeft het magnesium licht geflitst en staat zijn beeld op de ge voelige plaat, in afwachting dat het in het extra-nummer van Het Belang van Veur ne op de voorpagina zal prijken, als ware het 't portret van de Président van de U.S. A. in hoogst eigen persoon. Voor wie het intereseert weze hier bij gevoegd, dat de lezers tegelijkertijd met het beeld van de moordenaar ook deze van DERDE GROEP. Bij de 442ste trekking van de Lening voor Wederopbouw, derde groep is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 9003 nummer 663 en leen lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 7519 nummer 657. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Meester Saint Hubert en van Meester Loo tens zullen te bewonderen krijgen, zodat elke lezer van Het Belang van Veurne hiermee 'n heerlijk aandenken zal bezitten aan de hoofdpersonnages van «De Wrede Moord op de Bakkers knecht 't Is ik voor u zorg, vriend verze kert Meester de Saint Hubert onze prison nier, terwijl de gendarmen met deze naar de buitendeur gaan. Meester Lootens protesteert heftig tegen zoveel brutaliteit. Kollega, dit mijn vriend. En ik ver zoek u hem met rust te laten. Zoniet... Maar 't is hij mon ancien kliënt krijst Meester de Saint Hubert. Het zou tussen onze twee meesters wel licht tot méér dan woorden gekomen zijn zo de gendarmen met onze prisonnier in middels niet tot aan de buitendeur geraakt waren. Maar alvorens deze te bereiken heeft Juffrouw van Arkelen de kans gezien om onze gevangene liefderijk en meewarig de geboeide handen te drukken, zoals het de Présidente van de Bond voor zedelijke Steun aan de Gevangenen past. Want haar eerste plicht is dit niet de «mens» te zien doorheen de misdadiger, hij weze ook 'n moordenaar En hem de troost en de sterk te van haar bezielend woord en van haar gevoelvol hart te schenken, vooral wanneer deze «mens» nog jong en aardig is, zoals deze ongelukkige jongeling Meneer Baert, die inmiddels in een ven sternis geklauterd is, heeft van dit aandoen lijk gebaar van onze Présidente een blits- foto genomen, waarvan hij haar een mooie d) beletsel voortspuitend uit toevallige slechte verkeersverbindingen; e) verzorging van de begunstigde of van het familiehoofd. In dit laatste geval mag de afwezigheid de 120 halve dagen niet overschrijden in de loop van eenzelfde schooljaar en de aanwe zigheid van het kind thuis moet onontbeer lijk zijn. III. AFWEZIGHEID VOOR WINSTGE VENDE BEZIGHEID De vergoedingen zijn niet verschuldigd voor de perioden gedurende dewelke de leerling een arbeid uitoefent die aanleiding geeft tot a) de betaling van een bijdrage aan de R.M.Z. of aan een Kompensatiekas voor Ge zinsvergoedingen b) de toepassing van de wet van 10 Juni 1937; c) een toelage die hoger ligt dan het ma ximum bedrag toegelaten bij een leercon- tract (voor het ogenblik 55 fr. per dag). Worden niet beschouwd als toelagen studiebeurzen, bedragen als voorschot aan de leerlingen toegekend, en de bedragen toegekend voor de aankoop van kleding stukken en benodigdheden. IV. VACANTIE. De vergoedingen blijven behouden gedu rende de vacantie behalve wanneer een winstgevende bedrijvigheid een beletsel was voor de uitkering van de vergoedingen ge durende gans de burgerlijke maand die de maand voorafging waarin de vacantie eeh aanvang nam. De vacantie is de tijdruimte, die het ein de der leergangen in de inrichting, bezocht door de leerling gedurende het schooljaar, scheidt van de herneming der leergangen, gegeven in de inrichting waar de leerling de lessen herneemt voor het volgend school jaar. Er valt het volgende op te merken 1.) Deze tijdruimte mag niet meer dan 120 burgerlijke dagen omvatten; 2.) Indien de aankomeling het schoolbe zoek niet daadwerkelijk hervat, mogen de vergoedingen enkel betaald worden tot het einde der vacantie, voorzien in de inrich ting die hij verlaat. V. KINDEREN DIE HUN STUDIES IN HET BUITENLAND DOEN. De hierboven besproken algemene en bij zondere kretaria voor het schoolbezoek zijn eveneens van toepassing op de aanko melingen die in het buitenland lessen vol gen. B. G. B. DE STAND DER WERKLOOSHEID De rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 12 tot 18 oktober werden er per dag gemiddeld 103.049 volle dig en 61.168 gedeeltelijk en toevallig werk lozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 164.217 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een verhoging met 1416 volledig en van 2811 gedeeltelijk en toevallig werklozen geno teerd. De stijging van de volledige werk loosheid, die vooral met het seizoen verband houdt, treft de steenbakkerijen en het bouwbedrijf en metaal- en voedingnijver heid. De verhoging van de gedeeltelijke en toe vallige werkloosheid is grotendeels te wij ten aan het slechte weder voor de indus trieën, waar buitengewerkt wordt en aan de schommelingen van de activiteit in de textiel-, kleding- en ledernijverheid. vergroting denkt aan te bieden, ten ware het gezicht van onze Présidepte mislukt zou zijn. Want bij ondervinding weet Meneer Baert, dat Juffrouw van Arkelen weinig fotogeniek is en door haar reeds ettelijke platen bedorven werden. Onze prisonnier schijnt heftig ontroerd door het nobel gebaar van Juffrouw van Arkelen. Onwillekeurig is hij een stap ach teruit geweken. Wellicht voelt hij zich on waardig van zoveel spontane goedheid 'n Bewijs, dat er in dat misdadig hart nog 'n gevoel van wroeging moet schuilen. Dat gevoel zal onze Présidente er wel weten uit te halen. Want van wroeging tot berouw is de stap klein. En op het berouw volgt de vergiffenis. Het is geweten, dat Juffrouw van Arkelen zeer vergevensgezind is. Uit de weg, mensen. Daar komt hij aan roept Bril vanaf de bok van De Koets van 't Gerecht De zware deur van ons Gerechtshof gaat open. En vastgeklonken tussen onze dappe re Brigadier en zijn kranige adjunkt ver schijnt de moordenaar tussen de kolommen, die het balkon boven de ingangspoort van ons Paleis schragen. Bij het zicht van de menigte, die op hem staat te wachten deinst de moordenaar ver schrikt achteruit. Misschien vreest hij, dat het volk hem zal uitjouwen, hem te lijve zal gaan, hem gewoonweg zal lynchen Het is mogelijk, dat zoiets gebeurd is tij dens de duistere middeleeuwen, in tijden van vervolgingen en opstanden wanneer de passies opgezweept werden en doorheen de kordons van de menselijke waardigheid STATI8TIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Bij 819 verkeersongevallen die zich van 20 oktober middernacht tot 26 oktober, middernacht, hebben voorgedaan op de we gen of in de agglomeraties waar de rijks wacht het verkeer controleerde zijn 13 per sonen ter plaatse omgekomen en werden 125 zwaar en 398 licht gewond. Tijdens 't weekeinde deden zich 260 on gevallen voor met vijf doden en 55 zwaar gewonden. De oorzaken van de ongevallen met do delijke afloop waren de volgende gevaar lijk voorbijsteken 4 doden; overdreven snelheid 2; weigering voorrang te verle nen bij 'n verkeersteken «omgekeerde drie hoek» 1; weigering voorrang van rechts te verlenen 1; afslaan zonder voldoende aan dacht 1; verblinding door ander voer tuig 1gaan op rijweg of berm 1andere omstandigheden 2. Hier volgt de indeling per provincie Brabant 142, West-Vlaanderen 83, Oost- Vlaanderen 107, Antwerpen 64, Limburg: 72, Luik 96, Luxemburg 53, Henegouwen: 129, Namen 73. braken. Maar die tijden zijn goddank voorbij. Nu oordeelt en veroordeelt onze Recht bank en het eerste en het laatste woord wordt door ons volk aan de Rechtbank overgelaten. Niemand in Veurne, die het dus in zijn hoofd zou krijgen 'n betichte te beledigen of uit te jouwen, ook al ware hij 'n Landru of 'n Blauwbaard. Voor onze mensen is hij eenvoudig 'n kliënt van het Gerecht. Maar vóór alles 'n kliënt van ons gevang en hierdoor 'n kliënt van onze stad, kliënt van ons allen. En zo men de vonnissen nooit streng en zwaar genoeg vindt, dan is dit geen kwestie van haat tegen de patiënt, geen wraakge voel, wel nee, dat is 'n kwestie, ja 'n simple kwestie van commerce; hoe langer de kliën- ten in ons gevang blijven, hoe voordeliger voor de stad, voor iedereen. Zo het volk van Veurne bij deze gelegen heid zo spontaan en zo massaal voor ons Gerechtshof samengestroomd is, (om er on ze Deken jaloers van te maken, die terecht klaagt, dat de belangstelling voor zijn ser moenen en kerkelijke plechtigheden in de laatste tijden zo onrustbarend aan 't zak ken is), dan moet onze prisonnier bedenken, dat men in de laatste jaren de gelegenheid niet meer kreeg 'n authentieke moordenaar zien. zelfs geen eerbare dief of brandstich ter, alleen maar nu en dan 'n ongeneesbare zattekul of 'n gepatenteerde pensejager, zo als judocus Braem, weinig interessante per sonages dus. 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 2