omstreken Groep Tijl Aalst Schouwburg Groen Kruis Japans Allerzielen H op zondagen 9 en 16 november te 19 u. - maandag 10 november te 20 u. Sedert wanneer viert men Allerheiligen Aan al onze lezers en lezeressen een Vlaggefeest en Jubilea te Hofstade Eendracht nieuws Kreatie in Vlaanderen van het beste blijspel der laatste jaren 0 9 Burelen van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL nr. 241.41 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummer. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 NUMMER 87 Sedert wanneer de Kerk het feest van alle heiligen viert, is een vaak gestelde vraag. Evenals deze of het feest in de Oer kerk eveneens in gebruik was Velen stel len daar belang in en vinden er zelfs aanlei ding in om de eerste tijden van de Kerk van naderbij te gaan bestuderen. In de eerste eeuwen was de Kerk een Kerk van vervolgden. Daarom waren haar heiligen dan ook martelaren en bloedgetui gen. Met grote liefde en verering herdach ten de kristelijke gemeenschappen dan ook, elk voor zich, de martelaren die midden hen hadden geleefd, en wel door het «vie ren van de HH. Mysteriën De dag van hun afsterven noemden zij «dies natalis», geboortedag, geboorte voor het eeuwig le ven. Sedert de vierde eeuw vierden de kerkge meenschappen van eenzelfde bisdom ge meenschappelijk hun feestdagen; de bis schoppen trachten hun feestdagen te doen delen door naburige bisdommen, zoals o.m: blijkt uit een brief van bisschop Basilius van de Pontische provincie, die anderen uit nodigt mee te gedenken «zoals jaarlijks door onze stad en omgeving gebeurt. Dit gebeurde vooral door het overbrengen van relieken, verbreidde zich ook de heiligen verering. Door deze onderlinge uitwisselin gen kwam ook steeds het gebruik meer en meer in zwang om de feestdagen van de heiligen in heel de Kerk te vieren. Van daar tot aan de bepaalde dag voor het herden ken van alle heiligen was slechts een kleine stap. Het eerste spoor van een dergelijk vieren vindt men bij de prediker Ephrem de Sy riër. Zijn oproep begint met de woorden «De broeders die Kristus uit ons midden tot Zich riep, hebben ons samen geroepen voor een gemeenschappelijke plechtigheid: om hunnentwil zijn wij gewillig tot lof van Kristus samen gekomen». Duidelijker komt het gemeenschappelijk vieren nog tot uiting in een preek van de H. Chrysosto- mus, die genoemd wordt: «Toespraak op het feest van alle martelaren die op aarde heb ben geleden Dit alles betekent nog niet dat van de aanvang af dit feest op 1 november werd ge houden. Omdat de heiligen werden be schouwd als vruchten en kinderen van de H. Geest, vierden de Grieken het feest vlak na Pinksteren. Veel later daagt het feest op onder Paus Bonifacius IV (608-615), in hei Westen. Met de eerste sporen daarvan houdt hier verband een heidense tempel in het hart van Rome het Pantheon. Op ze kere dag richtte Paus Bonifacius aan de toenmalige keizer Phokas het verzoek om toe-eigening van het Pantheon, dat hem de Paus door Marcus Agrippa, schoon zoon van Augustus, zou vermaakt zijn ge worden. De Paus wilde dat gebouw voor behouden aan de verering van Onze Lieve Vrouw en van de martelaren. Aan zijn ver zoek werd voldaan en dadelijk liet de Paus tal van relikwiën naar het Pantheon over brengen. De geschiedenis weet te vertellen dat deze relikwiën op 28 wagens feestelijk door de stad Rome werden gevoerd en plechtig naar het Pantheon gebracht. En op zekere één mei werd het heidense Pan theon tot katolieke kerk gewijd Met de wijding aan alle heiligen van de hemel vond dan voor Rome automatisch de vie ring plaats van het feest van Alle heili gen» en wel op de verjaardag van de kerk wijding, toen op 1 mei. Gregorius III (731- 741) zou het feest tenslotte verleggen naar 1 november en in 834 heeft Gregorius IV, op verzoek van Lodewijk de Vrome, het feest van «Allerheiligen» voor de Kerk al gemeen gemaakt. Gans Nieuwerkerken was in feest voor Remi Laureys- de gouden -Piron bruiloft der echtelingen (Cliché «Het Volk») Op die mistige Christus-Koning zondag herdacht Hofstade het merkwaardige jubi lea bij welke gelegenheid tevens drie nieu we vlaggen werden gewijd. Groots wilden de inrichters dit feest en het werd inder daad een buitengewone machtsontplooiing. De vlaggen werden toegekend aan de Ka tolieke Arbeiders Vrouwen, de K.A.J. en de bloeiende Bond der Ouderdomsgepen- sioneerden. De Christelijke Mutualiteit werd gesticht in 1893, de pensioenkas in 1900, -- het A.C.V. in 1906, de K.A.J. in 1928, de Vrouwengilde en de V.K.A.J. in 1927. Al deze organisaties hadden er aan gehou den hun deelnemers te sturen en er werden zelfs delegaties met vlag opgemerkt uit het Geraardsbergse. Aan de Keizer werd verzameling gebla zen en met de fanfare «Kunst en Vermaak» aan het hoofd ging het in optocht naar de parochiekerk. Z. E. H. Steyart droeg in de bomvolle tempel de plechtige mis op, medegezongen door het volk. Z.E.H. Schotsaert, bestuurder Christelijke Sociale werken hield de kan selrede. Nadien had onder het voorzitterschap van dhr. Paul Avoux, verbondssekretaris van de C. M. de feestvergadering plaats in de feestzaal van de patronage die zelden te Hofstade zo bomvol was gevuld. In zijn inleiding maakte hij allusie op het verschijnen van Rerum Novarum en de ge volgen die het afkondigen van de pauselij ke arbeiderskeuze had voor Hofstade. De Mutualiteit werd gestient in 1893 en Piet Van Schuylenberghe dr v og steeds kranige 87-jarige oud-volksvertegenwoordiger was er bij. En ook vandaag zit hij op de eerste rij monkelend toe te luisteren, onbetwist baar met zijn gedachten in het verre verle den. Spreker maakt ook alusie op het feit dat te HOFSTADE vermoedelijk de eerste Vrouwengilde van het arrondissement wero gesticht. Daar is vruchtbaar sociaal werk geleverd en de be beste dank van de inleider gaat j naar al diegene die zich hierbij hebben ver dienstelijk gemaakt. Hierna komt de nationale sekretaris van de Landsbond der Christelijke Mutualitei ten dhr. VAN HELSHOECHT aan het woord. In een schitterend betoog maakt de mu- tualistische voorman het proces van de ont voogdingsstrijd in ons land waarbij een dag als Christus-Koning zich uitstekend leent. Hij begroet met vreugde de resultaten van de wetgevende verkiezingen op 1 JUNI 1958 die het klimaat volledig heeft gewijzigd, en commentarieert de 10 punten van die En gelse filosoof die op een humorvolle wiize maar zo juist aantonen op welke wijze een lid zijn organisatie niet dienen kan. Ten slotte feliciteert en dankt hij vijf stichters van de plaatselijke C.M. afdeling met meer dan 50 jaar lidmaatschap De Smet Alois, De Swaef Frans, Maes- schalk Jozef, Van Sinay Leo en Vergeyïen Frans. De nog kranige oudjes zien er nog. uitstekend uit en klauteren gezwind het podium op. Ook de verbondssekretaris van het A.C. V. dhr De Roy laat zich bij deze feestvie ring niet onbetuigd. Drie der nog 'evende stichters van het Christelijk syndikaat wor- Hoezeer ook het rijzen van buildings en het bouwen van supertankers, het rollen van zware vrachtauto's en rijke wagens, hoezeer ook industrie en techniek dit land vooruitstuwen met het ritme van snorren de machines en zenuwachtige motoren, toch blijft steeds jong en levend dit andere rit me, dit rustige, kalme ritme uit het oude verleden. Dit ritme waarmee de oude bron zen tempelklokken bonzen, de perkamen ten trommen slaan of de verteller met die pe keelklanken oude legenden zingt... De dreun van dit oude trage ritme, dat in het i felle kontrast met dit andere opgejaagde alleen in Japan dit land van kontrasten leven kan blijven, die dreun laat zich horen in het regelmatig herleven van de oude feesten. Zo oud zijn ze als het Boed dhisme zelf in dit land, wel 1300 jaren. Een van die oude feesten, het schoonste wellicht, is het zomerse OBON-feest. Op ve le plaatsen, in de steden niet het minst, :s het alleen nog een folkloristisch heropvoe- ren van de oude volksdans. Maar op de buiten, waar het groen loof van de oude boom nog jeugdig harmonieert met het eeu wen onveranderde landschap, daar iert het volk nog het echte oude feest. Eigenlijk een boeddhistisch Allerzielen. Op de avond van 13 juli op sommige plaatsen een maand later wordt op de graven veel wierook gebrand en met ge vouwen handen, buigende hoofden en pre velende lippen ere betuigd aan de geesten van de dierbare doden. Bij het invallen van de duisternis hangt men papieren fakkels op de graven en nodigt men de doden uit om een bezoek te brengen in hun oude woonplaatsen. Met een fakkellantaarn de weg verlichtend, leidt men de geesten mee naar huis, waar ze ontvangen worden ge lijk levende bezoekers. In het portaal brandt een welkomsvuur van wierookstok jes en in de mooiste kamer, voor het huis altaar, staat op een rietmat, binnen een haag van bladeren, een laag tafeltje bereid met het lievelingsgerecht van de dode en allerhande Japanse lekkernijen om aan de smaak van alle bezoekende geesten te vol doen. Het zijn een paar drukke dagen voor de bonzen die in zovele huizen worden uit genodigd om sutra's te reciteren voor het geluk van de overledenen. Op de vijftiende offert men de geesten de vaarwelrijstbollen, want zij keren nu terug, verlicht langs de weg door vaarwel fakkels voor de huizen, naar de Hemelse Wereld der Duisternis. Die terugtocht der geesten nu is het be gin van een kleurig nachtfeest, het meest schilderachtige deel van dit Allerzielenri- tueel het vlotten der lantaarnschuitjes. Met de gemengde zorg om dit uitgeleide van de geesten luister bij te zetten en hen te voldoen, die geen ander graf hebben dan door P. L. VERHAEGHE. de bodem van rivier of oceaan, maakt men kleine, naar het vermogen van de familie opgesmukte schuiten. Daarin bergt men al de heilige voorwerpen die men gebruikt heeft gedurende het verblijf der geesten, de voor de overledenen bereide gerechten, soms zelfs een kopje thee, en steeds een weelde van papieren lantaarns. Op een wit katoenen of papieren zeil schrijft men in zwarte inkt het namu amida butsu-salve, o. amdabha» of soms alleen de naam die men aan de schuit geeft «Paradijsboom» of een andere wensvertolkende benaming'. Die schuitjes draagt men per familie als in processie, naar de zee of de rivierbedding, waar men ze brandend het water opdrijft. Een vlammend schouwspel van heidense piëteit... En dan een derde deel, een gestoffeerd happy-end, een feeëriek slotbedrijf aan dit Allerzielentoneel. En toch is ook de OBON- dans een stuk ritueel. Een oude volksdans is het, de meest gegeerde tot zelfs in de jazzdagen van de twintigste eeuw. Eigenlijk is het een vreugdedans voor de zielen, die uit het lijden van de boeddhistische hel verlost, zich nu in hemelse geneugten ver blijden. Wanneer de vuren der dodenschuitjes do vend verdwijnen in het zwarte watervlak, verzamelt het volk op het tempel- en dorps plein op 'n stukje braakliggende grond in de stad of een hoek van één of ander park onder het rode fakkellicht. Bekende zan gers dragen hele stukken geschiedenis voor, begeleid door de dreun van een zware trom. Oud en jong in zomerse avondkledij stapt de rij in voor de ritmische volksdans. Al leen of mee met de groep bewegen de lijven zich in een kalm vervloeien van de ene gra- cievolle houding in de andere, gelijk leven de beelden. Soms nodigt het sneller tempo van de trom uit tot medekloppen in de han den en klappen van de houten voetplankjes. Dan wordt het een gejaagde dans, een spo- kig slieren als van angstige schimmen, tot die weer rusten gaan op de zachte deining van de eindeloos herhaalde, eentonige zang, gerekt tot diep in de nacht... Dan worden de dansende schimmen weer levende, aard se mensen, die na een korte nachtrust weer werken op rijstveld of fabriek, weer han del drijven en rekenen en... wachten op de genade van geloof in de Verlossing van de onsterfelijke zielen IK GELOOF NIET AAN DE DOOD ik sterf op alle stonden, EN TELKENS HEB IK TOCH een schoner, beter leven weergevonden. (Angelus Silesius). den op het verhoog geroepen, namelijk D'Haese Alois, Roels Petrus en Samuel Jo zef. Het gouden ereteken van het A.C.V. wordt hen op de borst gespeld en de echt genoten met een overheerlijk bloemstuk be dacht. Deze aangename karwei wordt vol gaarne uitgevoerd door dhr De Schepper, verbondsvoorzitter van het A.C.V. De Smet, ondervoorzitter, en Petrus Van Schuylen berghe die stralend op de groepsfoto po seert. Het was een mooie dag waar de in richters onze oprechte gelukwensen mogen voor in ontvangst nemen. K. B. Het 1ste elftal van Eendracht doet Zondag a.s. de verplaatsing naar Racing Mechelen en komt als volgt op Geerts; Van Poelvoorde Antoon en Bel- lon; Rens, Lockef er en Paelsterman; Van Poelvoorde Jan, Van der Eist, Van den Bosch, Van Vaerenberg en Baete. Invallers Van der Meirsch en De Wae- geneer. Plas is onbeschikbaar tengevolge zijner kwetsuur opgelopen te Eisden. Geerts die verleden week een lichte heelkundige be werking onderging zal Zondag paraat zijn. KRESEN 111 2E WILD sÏêéÏó X&ni- SAST.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1