en omstreken Ontvlambare Middenstander Qp duizend inwoners meer dan zevenhonderd spaarboekjes Gouden Bruiloft. <Levet Scone» in de Madeion Loense aanval, wind en speldeprikken. Jongeling uit Kerksken verrast door auto te Aalst Sparen in België volks en familiaal ver verschijnt DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15° JAARGANG. 1,50 F het nummer. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 NUMMER 88 Bil een der vele aanvallen van Eendra cht ziet keeper Deghislage zich verplicht het leder weg te trappen (Cl. «Het Volk») LOTENLENING TENTOONSTELLING 195U Bij de 56e trekking van de lotenlening van de Tentoonstelling 1958 is een lot van 2.500.000 fr. gevallen op obligatie nr 100.563 een lot van 100.000 fr. op obligatie n. 431.203; twee loten van 50.000 fr. op obliga ties nr. 809.999 en nr. 612.050. Al de andere obligaties der groepen 100.501 tot 100.600; 431.201 tot 431.300; 809.901 tot 810.000 en 612.001 tot 612.100 zijn terugbetaalbaaar a pari. Verleden zondag werd op de wijk Ronkenburg te Lede, door Mgr. Schelfhout deze Kapel ingezegend (Cliché «Het Volk») Het behoort tot de dagelijkse ervaring van een dagblad-uitgever dat nierpand hele maal tevreden is wanneer iets over hem of zijn vereniging gepubliceerd wordf. Op 25 oktober verscheen hier e§n artikel over de yestigingswet en de valse geruchten welke dienaangaande worden verspreid. Eenerzij ds werden beschouwingen aan gaande de voortvarendheid van de Luikse middenstandsgroep Union overgenomen uit een Brussels Nederlandstalig dagblad. An derzijds knoopten wij daaraan de vaststel ling dat het Aalsters Christen Midden- standsverbond al voldoende jaren ogen schijnlijk passief blijft, dat het aangaande de vestigingswet publiek stelling zou mogen nemen en momenteel een uitstekende kans maakt om zich-zelf groot en sterk te ma ken. EERSTE REAKTIE Dat laatstgenoemde vaststelling bedoeld was om het Aalsters N.C.M.V. beleefd wak ker te schudden was zeer duidelijk voor al len die de vergelijking maken tussen de vooraanstaande rol welke de katholieke middenstand vroeger in onze stad speelde, en de huidige toestand. Aldus werd die pas sage ook verstaan door een woordvoerder van het N.C.M.V. die niet helemaal akkoord ging, doch ons meteen een genaamtekend artikel voor opname overhandigde. Dit artikel ging over de «Veertiendaagse van de Middenstand» en verscheen hier reeds op 30 oktober. Het was sedert vele jaren de eerste maal dat ons uit die hoek een bijdrage werd bezorgd. Van dien kant was het resultaat alvast positief, en wij wensen voortaan nauwer kontakt en inni ger samenwerking, zoals trouwens met alle middenstandsverenigingen. kittelorige meneer Verschillende lezers wezen ons echter op een andere reaktie, nl. op een artikel dat verscheen in het weekblad «Handel en Am bacht». De meneer die daarin de Aalsterse rubriek verzorgt is plots op zijn strijdros gesprongen, en besluit zijn verbazingswek- kende bijdrage met «Wie wind wil zaaien, zal storm oogsten Vooreerst valt het op dat die meneer niet alleen niets begrepen heeft van ons kom- De echtelingen Cornelis-Bosman, wonen de Arbeidstraat 9,> te Aalst, vierden in intie me kring de vijftigste verjaring van hun huwelijk. Petrus werd geboren te Aalst op 11 mei 1887, terwijl zijn echtgénote Anna het levenslicht zag op 9 juli 1886. Ze tra den in de echt op. 4 november 1908. Het hu welijk werd gezegend met twee kinderen die allebei overleden zijn. Een daarvan kwam om net leven in een concentratie kamp. Tevens is er een kleinkind. De gevierden woonden een plechtige dank mis bij in de Sihi Jozefskerk, waarna ze thuis de feestelijkheden verder zetten. Namens het stadsbestuur kwam de sche pen van de burgerlijke stand hen ten huize gelukwensen waarbij ze bedacht werden met het traditioneel geschenk. We wensen de beide jubilarissen nog vele gelukkige jaren. oüo mentaar, maar meent dat het een aanval te>- gen ZIJN middenstandsgroep betreft, nog wel ingestuurd door een andere groep, in casu het N.C.M.V. Noch het een, noch het ander is dus waar. Dit grove misverstand neemt echter een scherpere vorm aan waar die meneer cita ten aanhaalt. Zorgvuldig laat hij niet in zijn kraam passende citaten weg zoals bv. «Zeer vastberaden staat men er in N.C.M.V. kringen op, dat de vestigingswet er nog dit jaar doorkomt». Maar waar het over de kern van üc /.daK gaat, te weten wie ge wraakt artikel schreef, doet hij zelfs aan TEKSTVERVALSING. Zijn titel is reeds een op niets gesteunde beschuldiging, nl. «Het N.C.M.V. geeft spel deprikken Wij hadden geschreven De Aalsterse afdeling van de christen middenstandsbond is nu al veel te veel ja ren passief gebleven, althans uiterlijk, en kan een toevallige en tijdelijke moeilijk heid maar niet te boven komen. He:t wordt tijd dat ook naar buiten uit activiteiten aan de dag worden gelegd. Zopas werd reeds een Hogere Schildersschool opgericht. Op I élk gebied dient echter gewerkt, om invloed te krijgen... De boze meneer noemt zulks een loense aanval, en vervalste onze tekst als volgt «Het leek ons nodig bovenstaande te pu bliceren omdat ook te Aalst vele midden standers opgeroepen werden voor een pro- test-vergadering te Gent. Waarom dan zou het plaatselijk N.C.M.V. niet publiek stel ling nemen WE zijn al te lang passief ge bleven en het "yvordt tijd dat ook maar bui ter} uit "aktiyiteiten aan de dag worden ge legd. Aldus verwekt hij natuurlijk de indruk dat het N.C.M.V. bedoeld artikel opstelde, en TEGEN een protest vergadering van de Unie reageerde. MEER VERSTANDHOUDING Over middenstanders wordt meestal ge- I zegd dat ze zo slecht onderling akkoord ko- men, dat ze de onderlinge konkurrentie als j hoofdzaak beschouwen i.p.v. het gemeen- i schappelijk belang. De woordvoerder van LEVENSGEVAARLIJK GEKWETST. Op -de weg die Aalst verbindt met de au tosnelweg Brussel-Oostende gebeurde een zwaar verkeersongeval waarbij een jonge ling uit Kerksken dermate werd toegetakeld dat hij in levensgevaar verkeerd. Het was toen de 16-jarige'scholier Van Poel, wonen de wijk Terlicht, Kerksken, van de school huiswaarts keerde dat hij ongeveer ter hoogte van de Haring gevat werd door een -«.■«V O*. - 3 Geraardsberg^n. De ongelukkige wielrijder werd zwaar tegen de rijweg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Na eerste verzor ging ter plaats werd het slachtoffer in aller ijl overgebracht naar een stedelijk zieken huis alwaar men tot de vaststelling kwam dat de student een erge schedelbreuk had opgelopen. Zijn toestand is zeer zorgwek kend. Het dochtertje van de autobestuurder dat naast hem in de wagen zat liep even eens kwetsuren op in het aangezicht ver oorzaakt door glasscherven. de Unie geeft hier het slechte voorbeeld, en we verwachten van hem een rechtzetting, indien hij niet- blijvénd van kwade trouw wil beschuldigd worden. In dit blad is destijds voldoende eer be wezen aan de Unie, ter gelegenheid van de suksesrijke lichtstakingen. Nog vorige week brachten wij hier een artikel over middep- standskursussen door de Unie. De micJdenstandsYerenigmgen zouden meer mogen hameren op «La Libre Belgi- que» die na eerst het wetsvoorstel Van den Daele (Pensioen voor zelfstandigen) te hebben gekelderd, alleen maar omdat Van den Daele een goed Vlaming is, nu het voor naamste initatief van de onovertroffen mid denstandsminister Van den Boeyants heeft aangevallen. Nu dat dank zij de komende vestigings wet betere generaties van middenstanders verwacht worden moeten de verschillende groeperingen nauwer samenwerken, met als voorbeeld de prachtige organisaties van so lidaire werknemers-syndikaten. Donderdagavond, te 20 uur, werd deze tentoonstelling - in de zaal Madeion (1) opengesteld- voor het publiek. Herman Blendeman, secretaris van het Davidsfonds Aalst, verwelkomde de aanwe zigen, waarna de heer Belfroy, voorzitter van de «Kunstambachten De Reuskens» in een gemoedelijke toespraak doel en werk zaamheden van de inrichtende verenigin gen toelichtte. Vervolgens werd de tentoonstelling voor open verklaard en de aanwezigen verspreid den zich in de zaal om de veelheid van voorwerpen te bewonderen. Uw dienaar echter heeft zich een tiental minuten moeten neerzetten in een geëxpo seerde zetel om zichzelf ervan te overtuigen dat we hier staan voor het unieke feit dat in Vlaanderen een kunstenaarsvereniging door het volk naar waarde wordt geschat, en dat deze vereniging op haar beurt 'net niet houdt bij platonische verzuchtingen, maar er in geslaagd is uit te groeien tot een soliede organisatie die werkelijk leeft en... verkoopt, in plaats van zich in te graven in het klassieke haast onleefbare tijdschrift vol «geween en geknars van tanden» om het onbegrip en de wansmaak van onze men sen. Geef toe dat dit een enig feit is in de an nalen van de Vlaamse kunst. Dat de zaak draait, en goed, bewijst het groot aantal bezoekers dat reeds werd ge noteerd. Daar de inrichtende verenigingen zich wenden tot het groot publiek, heeft zij er goed aan gedaan alle voorwerpen van een prijskaartje te voorzien. Daaronder bevin den zich zowel afgietsels als originele wer ken, zodat ieder kan kiezen volgens zijn smaak en beurs. unuer ue gucuAupwc aiciaiunRtn een kruisbeeld op in terracotta (2) van de firma Neoceram en een serie van vier te gels, in dezelfde grondstof, van de hand van V. Beirens en getiteld «De vier jaarge tijden Bij de oorspronkelijke kunstwerken was het vooral beeldhouwer André Liégeois die zich onderscheidde met een «Zeemeermin» in hout, terwijl een fijngesmeed kruis even eens veel blikken op zich vestigde. Een nieuwigheid op het gebied van bin nenhuisversiering zijn wel de verschillen de kunstfoto's die we er te zien kregen, o.a. die verweerde mulderskop, en die het ele- ment «foto» ook een plaats in onze woning willen bezorgen. Wie vandaag nog een laatste bezoek brengt, denke er aan het werk van onze i plaatselijke kunstsmid de Mot eens nader te bekijken Als gevolg van het feit dat de zaal in kwestie slechts voor deze gelegenheid werd gebruikt als exposeerruimte, had de pre sentatie van de honderden voorwerpen daaronder ietwat te lijden. Waarschijnlijk was het ook daaraan te wijten dat we twee glasramen moesten voorbijgaan omdat ze onverlicht waren. Als slot van deze tentoonstelling wordt op woensdag 5 november door Mejuffer Mag- da Speybrouck, binennhuisarchitecte, een j causerie gehouden over binnenhuisversie ring, waarna de tentoonstelling 's ander daags sluit. (1) Op een fonoplaat, onlangs in deze zaal opgenomen, noemt men ze La Made- Ion (2) Met terracotta (volgens Verschueren terra-cotta de Italiaanse bena ming voor gebrande aarde duidt men doorgaans de voorwerpen aan die wcjr^len .gevormd. jn_„pottenbakkersklei en daardoor een licht bruinrode kleur hebben. KIJKUIT. zes jaar nog niet hadden bereikt. De spaar- premie die ingevoerd werd ten voordele van de pasgeborenen en het school sparen heb ben ten zeerste bijgedragen tot de verho- Wie onder U heeft in de spaarkas of op het postkantoor nog niet in het rijtje ge staan met een spaarboekje stevig in de han den geklemd, om de besparingen van de afgelopen weken met een rechtmatige trots ging van het aantal boekjes op naam van door de loketbediende te laten inschrijven? j kinderen geopend. Dit aantal is inderdaad M.aa.r Wist gij dan dat er in België, voor een bevolking die de negen miljoen bena dert, vorig jaar niet minder dan 6.663.094 spaarboekjes op naam van particulieren ge opend waren, hetzij een gemiddelde van 738 boekjes voor 1.000 inwoners In 1957 alleen reeds werden 321.538 nieuwe boekjes geopend. Het gemiddelde spaartegoed per boekje bedroeg op het einde van 1957 9.000 F dit is een vermeerdering met 5.5 t.h. ten op zichte van het jaar tevoren. Men kan hier werkelijk gewagen van een «volks» sparen. Inderdaad op de 56.000 nieuwe spaarboekjes die geopend werden op naam van de aktieve volwassenen, wa ren er meer dan 51 t.h. voor de arbeiders, 25 t.h. voor ambtenaren en bedienden en slechts 0,8 t.h. voor de vrije beroepen. In haar laatste jaarverslag kan de Alge mene Spaar- en Lijfrentekas dus terecht verklaren dat de grote meerderheid van de spaarders behoort tot de minder begunstig de lagen van de bevolking. Dit wijst ener zijds op de positieve resultaten die bereikt werden door de opvoedende campagne ten voordele van het sparen en anderzijds op een algemene verhoging van de levensstan daard immers de fijnste propagandakne- pen zouden er niet in slagen de mensen te doen sparen als ze niet genoeg hadden orn behoorlijk te leven. Men kan echter ook spreken van een «fa miliaal» sparen. Zowat in alle middens is de gewoonte ingeburgerd een spaarboekje te openen op naam van een pasgeborene. In 1957 telde men bij de nieuwe spaarders er 106.842, hetzij 42,9 t.h., die de leeftijd van van 58.878 in 1956 tot 106.842 in 1957 geste gen. Meer dan 66 t.h. van de nieuwe spaar ders bezitten een boekje alvorens de school te verlaten. Zoals reeds gezegd bedroeg het gemid delde bedrag per boekje vorig jaar 9.000 F. Het verslag van de A.S.L.K. geeft ons nog nadere inlichtingen 48,8 t.h. van dé stor tingen in 1957 „gedaan gaan de duizend frank niet te boven; de stortingen beneden de 10.000 F bedragen in totaal 91,8 t.h. Be langrijke stortingen zijn weinig talrijk de spaarkas is immers geen interessante geld belegging voor hen die over grote geldsom men beschikken. Dit bewijst nogmaals het volkse karakter van het sparen in ons land. Wijzen we tenslotte op een nieuw ver schijnsel dat zich voordoet in het spaarwe zen enerzijds een stijging van het aantal stortingen maar anderzijds ook een verkor ting van de beleggingstijd der spaartegoe den. Men laat zijn geld niet meer rusten en gedijen op een spaarkas. Bij de geboorte van een kind zal men wel een spaarboekje openen maar zodra het kind naar de school gaat of zich voorbereidt op de plechtige kommunie, zal men een gedeelte of gans hte spaartegoed opeisen. Ook voor reizen, grote schoonmaak, kolenvoorraad énz. doet men gemakkelijk beroep op zijn tegoed bij de spaarkas. Het sukses dat het sparen kent bij alle lagen van de bevolking is een verheugend verschijnsel en bewijst dat onze mensen nog niet gewonnen zijn voor de idee van de Staat-die-in-alles-voorziet zoals die door een reeks kollektivisten en socialisten wordt gepredikt. B.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1