en omstreken VIOOLRECITAL THEO OLOF Is de tabak uw vijand? Open brief aan de Heren Moyersoen, Moriau, D Haeseleer, en Van Hoorick. Het Davidsfonds in Kongo Sankties tegen Aalsterse socialisten Civitas DeiopdeW.T. Brusselse Zesdagen Na maandenlange stilte zullen weldra terug de tonen van onze Beiaard over tie stad weergalmen. ;sss*aEaE2?£zr?3 van aalst :!®ss';«ars cmssKiE* s ix&stmati&mM&simK VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15 JAARGANG. 1,50 F het nummer. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 NUMMER 92 GEACHTE HEREN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS, Een dezer dagen zal de Borinage een grote finantiële tegemoetkoming trachten te bekomen als steun voor deficitaire kolenmijnen die sinds lang moesten gesloten zijn naar alle bevoegde opvattingen. Misschien zal de regering zwichten voor de klassieke bedreigingen van sommige Walen, die reeds spreken van een mars op Brussel. Wij verzoeken U beleefd, zelfs wanneer deze zaak niet ter sprake moest komen in het Parlement, aldaar niettemin de stem te verheffen namens ons door de werk loosheid zo zwaar geteisterd arrondissement. Is een Waals mijnwerker meer waard dan een Vlaams textiel-arbeider Is het leed dat honderden onzer gezinnen niet zo lang geleden ondergingen, niet even schrij nend als datgene wat de Walen misschien te wachten staat U gelieve, Geachte Heren Volksvertegenwoordigers, de tekst van Uw parlementai re tussenkomsten aan «De Gazet van Aalst» voor publikatie' mede te delen, en zo moge lijk ook het bereikte resultaat wat de officiële steun aan de textiel-nijverheid betreft. In afwachting tekenen wij, Geachte Heren Vertegenwoordigers van het Volk, met .de meeste hoogachting. De Panoramist- j Na de gemeenteverkiezingen was een ak- i koord tot stand gekomen tussen de C.V.P. en socialisten om samen een schepenkolle- Ige te vormen. De overeenkomst was echter tegen de zin van een deel der socialisten. In strooibriefjes werd dit samengaan scherp veroordeeld door socialistische be- J stuurslèden en gemeenteraadsleden. De hh. Jan Bomon, socialistisch gemeen- i teraadslid, voorziter van C.O.O. en raadge vend lid van het partijbestuur en Karei Smekens, socialistisch gemeenteraadslid, penningmeester van de partij en bestuurder I van de Koöperatie: Vooruit, warden voor i het uitgeven verantwoordelijk gesteld. I Tijdens de vergadering van het partijbe- stuur werden thans maatregelen getroffen. Karei Smekens werd uit zijn ambt van pen ningmeester ontzet. Ook werd aan Bomon en Smekens het recht ontzegd de zittingen van het partijbestuur en van de groep der gemeenteraadsleder- bij te wonen. Voor de h. Smekens is de zaak nog erger geworden. Bij aanbevolen schrijven werd hij uit zijn ambt van Koöperatiefbestuurder ontzet. -oOo- Wanneer het juist gesticht werd is ons onbekend, maar dat het bestond, moet ook in België niet onbekend zijn gebleven daarvoor zal «De Belleman» wel hebben ge zorgd, het orgaan van deze heerlijke kui tuurvereniging, dat zo degelijk aangekleed de wereld weet te verkondigen wat er aan de hand is in het kuituurleven van het Vlaamse volk En met dat eerste pluimpje voor het «Davidsfonds» zijn we dan al op weg, ook in Kongo... In moeilijke omstandigheden is het Da- vidsfonds in Kongo tot stand gekomen; die omstandigheden waren van allerlei aard en het heeft weinig zin en geen nut ze hier op te sommen of zelfs maar terloops aan te stippen. Het feit dat zij overwonnen kon den worden en «het» kuituurorganisme van het moederland ook in Kongo kon worden geplant, is al voldoende genoeg om ons te verheugen in het voor de zoveelste maal waarheid geworden gezegde waar een wil is, is een weg Er was een wil en de weg was vrij gauw geëffend. Eens zo ver was het Davidsfonds in Kon go echter nog lang niet in kannen en krui ken; de fundamenten-bouwers hebben ge wroet en gezweet tot zij eindelijk «boven de grond» waren en dan hebben ze beslist en besloten «anderen zullen het gebouw de hoogte in werken». En thans is het zo ver: het eerste bestuur van het Davidsfonds- Kongo heeft zich teruggetrokken en werd vervangen. De man die thans het Davidsfonds in Kongo in handen nam, heeft reeds zijn sporen verdiend op het gebied én van de Kongo-kennis én van de kuituur-kennis én van kennis van de literaire kunst én van de volksontspanning onder auditief op zicht... Zijn naam is Bert Fierens. Hij was het die het initiatief in handen nam om de tocht naar de hoogte aan te vangen en die van het verblijf te Leo van senator Delport gebruik wist te maken om, niette genstaande de lome hitte die het regensei zoen voorafgaat, een eerste en puik ge slaagde vergadering bijeen te roepen, die voor onze «kongolezen», om ze maar eens te noemen zoals ze in het moederland wel meer worden geheten, van «interessant» is uitgegroeid tot «uiterst leerzaam». Senator Delport gaf inderdaad een uiteenzetting over de mening van «de doorsnee Belg ever Kongo», zoals «De Week» fier blokletterde! En zijn interessante lezing werd gevolgd door een drukke bespreking, die alleszins aantoonde dat de kongolees» zijnde de koloniaal, wel belang hecht aan de mening van het moederland over hem. De aandacht die spreker genoot bewees dat trouwens niet minder. Maar gezien van het standpunt «Davids- fonds-Kon'go» kortweg, was er toch nog iets voornamers en wel het inleidend woord van Bert Fierens zélf. Hij gaf, bij gelegenheid van dit renouveau, niet alleen de doelstel lingen van het Davidsfonds nog eens ten beste, (aanmoediging van het Nederlands door bevordering van de literatuur, be hartiging van alles wat strekt tot meerde re ontwikkeling van de Vlaming, aan wakkeren van de nationale geest), maar door zijn overzicht van wat Kongo zich voornam in dit eerste jaar van herleven te verwezenlijken, stak hij de kongolese Vla ming een riem onder het hart. Dat voorne men omvat o.m. een reeks lezingen te Leo van eminente hoogleraren en sprekers uit Vlaanderen, het inrichten van een jaarlijk se en groots opgevatte letterkundige prijs kamp voor en aan alle vrije onderwijsin richtingen van Kongo, de stichting van een ex-librisdienst onder leiding van de gekende glazenier Wauters en, last not least, een kampanje door heel Kongo om alle kon golese Vlamingen onder te brengen in de schoot van het Davidsfonds Het lijdt geen twijfel of onder de dina- mische zweepslag van een Bert Fierens gaat het Davidsfonds in Kongo dit keer wérkelijk een monument worden waarnaar eerder vroeg dan laat het moederland met trots zal opkijken. Dat wensen en hopen we van harte, de Davidsfondser van Kongo koppige moed en vastberadenheid toeroe pend I. K. ALEXANDER. E. H. Ascoop voorheen onderpastoor te Aalst op St. Jozef, plechtig tot pastoor aangesteld te Welden, (Cliché «Het Volk») Tijdens de ganse duur der Wereldten toonstelling werden in de kerk van Civitas Dei in totaal 2.380 missen opgedragen waarvan ongeveer 1.450 door buitenlandse priesters. In totaal werden 101.000 kommunies uit gereikt en 20.285 biechten gehoord. Het overzicht der voornaamste religieuse akti- viteiten in de tentoonstellingskerk werd driemaal gepubliceerd voor een eerste peiiode van 20 april tot 20 juni. In die eer ste periode noteerde men 650 opgedragen missen, 30.000 uitgereikte kommunies en 3.760 biechten. Dc tweede periode liep van i 1 juni tot 20 a.'-gustus; toen werden ge- 7.925 biechten. De derde en laatste periode boekt 900 missen, 35.000 kommunies en gaf 830 missen, 36.000 kommunies en 8.600 biechten. Tijdens de laatste W.T.-maand was het bezoek van buitenlandse priesters aan Ci vitas Dei enigszins afgenomen; op 830 mis sen werden er toen 514 door vreemde priesters opgedragen. Gemiddeld woonden 25.000 personen de mis op zondag bij; voor de zondagen van 5 tot 19 oktober noteerde men zelfs 30.000 personen. Eveneens voor de laatste periode was er tijdens de week dagen een gemiddeld aantal van 100 per- personen voor de mis van 10,30 uur, 250 te 12 uur en 400 voor de avondmis van 18,30 uur. Eenmaal per maand werd op een za terdagnamiddag een gebedswake van on geveer 45 minuten gehouden ter intentie van de W.T.-bezoekers. Nagenoeg 300 per sonen woonden deze godsdienstige plech tigheid telkens bij. -oOo HULDE AAN MAURICE MEULEMAN De bekende beroepsrenner, Maurice Meu- leman, uit Mere, die zich, gezien de jongste uitslagen (Waalse Pijl, Schelde-Leie-Den- der, Prix d'Isberges te Frankrijk, enz.) een stevige plaats veroverd heeft tussen de kan didaten voor internationale bekers, heeft eindelijk het besluit genomen zich voor de eerste maal op de piste te wagen voor de zes dagen van Brussel. Eenvoudig, zelfbewust en geconcentreerd, praktisch zonder oefening, hebben wij hem zien vertrekken met z'n ploegmaat Edgard Sorgeloos. Wij weten dat z'n enige doel was deze zes dagen uit te rijden en meteen een noot van vertrouwen vast te leggen voor z'n vol gende ondernemingen. Z'n indruk als premier op de piste Een renner die groen is op de planken kent goe de en slechte dagen. Men vergete niet dat de afstand op die zes dagen ongeveer Aalst- Nice bedraagt. Als men dit waagstuk aan durft met amper 3 maal training, moet men wel optimist zijn en vast besloten die harde les door te maken, het kostte wat het wil. De goede indruk van het publiek was er werkelijk. Wij hebben mensen (met hon derden: aan het juichen gehoord toen Mau rice 's Maandags en 's Dinsdag vijf en drie ronden nam met een werkelijk verbluffend gemak. De grote Rik Van Steenbergen, van wiens ploeg (Peugeot) Maurice deel uitmaakt, wenste hem na het verloop van het spekta kel persoonlijk proficiat voor zijn presta ties. Wij hopen dat het heilig vuur bij deze renner niet geblust worde opdat hij na een heilzaam zomerseizoen op de baan, toeko mend jaar op de piste z'n supporters niet zou ontgoochelen. Iets waar wij hem zeker niet van ver denken Goed heil Maurice P. A. De torenbrand van 1879 heeft onze mooie beiaard die uitsluitend van eenzelfde gie ter was, namelijk de befaamde klokkengieter G. Dumerij uit Brugge vernietigd. De enkele klokken die overbleven waren werden het jaar daarna terug in de toren ge plaatst samen met nieuwe klokken gegoten door Van Aarschot uit Leuven. Die beiaard schonk geen voldoening op gebied van juistheid van toon. Meermalen had de overleden Beiaardier Karei De Mette aangedrongen bij het stadsbestuur om de beiaard te doen stemmen, doch was hierin nooit gelukt. Zijn opvolger Robert De Mette verkreeg voldoening en het beste systeem was al de klokken er uit te nemen en naar een klokkengieterij te doen overbrengen. Na grondig onderzoek bestatigde men dat het grootste gedeelte der klokken te laag van toon waren, die moesten dus hergoten worden. Om een zeer mooie beiaard te hebben was men ten lange laatste tot het besluit gekomen alles te hergieten, zodat de beiaard die nu uit 52 klokken bestaat uit de hand van een en dezelfden gieter komen, namelijk de Heer Eysbouts uit Asten. Op de vier grote klokken heeft men de namen aangebracht van vier onzer ver dienstelijkste Aalstenaars namelijk VALERIUS DE SAEDELEER 1867 1941. PIETER COECKE 1502 1549. KAREL DE METTE 1867 1941. GUSTAAF PAPE 1857 1920. Deze beiaard die gestemd is volgens de modernste methode met een trillingen op name apparatuur mag bij een der beste van ons land gerekend worden. Wij hopen dat het stadsbestuur, na de voltooingswerken, welke 3 tot 4 weken zullen in beslag nemen, een huldigingsfeest zal op touw zetten en in de zomerperiode spe ciale beiaardconcerten zal inrichten om toeristen en vreemdelingen naar onze stad te lokken. PRO ARTE. Op dinsdag 2 december a.s. te 20 u. gaat in de Feestzaal van het Stadhuis een viool recital door dat zal gegeven worden door de beroemde kunstenaar THEO OLOF, die zal begeleid worden door de pianist MARI- NUS FLIPSE. Op het programma staan werken van Bach, Beethoven, Saint Saens, de Sarasate, Novacek en Ravel. Plaatsbewijzen te verkrijgen op volgend adres Pro Arte, Parklaan. 89, Aalst, tel. 216.49. Prijzen der plaatsen 75, 50, 25 Fr. 7 3 OESTA Winston Churchill houdt van een fijne sigaar en van een goede grap. Toen, vóór enkele jaren, Winston nog eerste Minister was, en een lid van het lagerhuis hem vroeg of hij het niet nodig oordeelde de fabrikatie van cigaretten te beperken aangezien zij blijkbaar de onrustwekkende stijging van het aantal longkankers in de hand werkten antwoordde hij zonder verpinken Men moet voorzichtig zijn met statistieken... Ik kan evengoed bewij zen dat het aantal gevallen van longkan ker gedurende de laatste dertig jaar pre cies in dezelfde mate is toegenomen als het aantal leden van de labourpartij En daarmee dacht hij dan weer al aan ?ijn geurige sigaar Feit is dat het aantal longkankers de laatste jaren is toegenomen. Maar op welke argumenten is de verklaring gebaseerd als zou de cigaret hiervoor verantwoordelijk zijn Op statistische gegevens, verzameld in ziekenhuizen. Zo hebben onderzoeken, gedaan bij 600 longkankerlijders, uitgewe zen dat hieronder een hoog percentage meer dan 65% grote cigarettenrokers zijn. En deze 65% bevatten grotendeeld de rokers die de rook inhalen. Natuurlijk stemmen dergelijke cijfers tot nadenken. Maar daartegen wordt dan weer ingebracht dat deze onderzoeken slechts op een bepaald aantal zieken betrekking heb ben en zelf dan nog niet helemaal werden doorgevoerd. Inderdaad schijnt men niet te hebben gevraagd of de rokers veel cigaret ten rookten of weinig, hoe ze rookten, of ze niet heel dikwijls, zoals het in Amerika de gewoonte is, hun sigaret half-opgerookt wegwerpen, enz. En dan wordt nog van bepaalde zijde een ernstig argument ingebracht dat tot nadenken dwingt kijk eens, zeggen de twijfelaars, die in dergelijk geval wel ge lijk kunnen hebben, wijst het feit dat een mens veel aan het roken gaat, niet op een pathologische toestand van het organisme, die terzelfdertijd een goede bodem uit maakt voor de longkanker En wat dan gezegd over de steeds onreiner wordende lucht die we inademen Meer en meer ne men wij met de lucht verbrande uitlaatgas sen van motoren en industriën op. Ook de onreine bestanddelen in de lucht stijgen, mischien nog sterker dan het verbruik van sigaretten. Eén enkele trek tabaksrook brengt in on ze longen twaalf miljard gasmoleculen. Dit moet ons echter nog niet zozeer afschrik ken, aangezien elke teug ingeademde lucht eveneens een dergelijk aantal gasdeeltjes in organisme voert, en dat ademen toch le vensnoodzakelijk is. Trouwens, wie een simpele boterham eet, krijgt in de maag duizenden miljarden moleculen die niet steeds even voordelig zijn voor het orga nisme. Een recent onderzoek heeft uitgewezen dat in een stad zoals Brussel gedurende de Winter, wanneer schouwen en fabrieken rook de lucht in sturen, er zowat 38 ton stof per km2 oppervlakte neerkomt. Daar bij komen dan de tienduizenden m3 uitlaat gassen van allerlei soort motoren. Men hoeft slechts even op een vluchtheuveltje van een autobusstilstand te gaan staan om bij vertrek van een van die «karretjes» de dikke zwarte mazoutrook te zien opstijgen. Het pakt je telkens bij de keel, en er is reeds gewaarschuwd dat op dergelijke plaatsen, aan stopplaatsen of straten waar de bussen vertragen en weer op gang moe ten komen, de lucht oververzadigd is aan gevaarlijke gassen die de longen aantasten. Voeg dan nog eens daarbij de ontelbare mazoutvuren, in de huiskamers, waar geen planten meer kunnen bij leven. Trouwens, die vervuiling van de lucht krijgt nog een ander staartje. Naarmate de luchtkring steeds meer met kooloxyde-stof- fen wordt vervuild, vermindert de afkoe ling van de aarde: er zijn zelfs mensen die zeggen dat deze langzame verwarming van de aarde tenslotte de ijspolen zal doen smelten, en morgen het peil van de oceanen met enkele meters de hoogte zou kunnen injagen. Uw sigaretje is dus niet de enige vijand. Alleen hoeft men zich hier te gedragen zo als met alle goede dingen matigheid duurt het langst Serge MOUND.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1