en omstreken NATIONALE VEERTIENDAAGSE Het Soupeken van de C.V.P. Pr opagandis ten en Getuigen. Met de van de Middenstand, op weg naar een SUCCES voor de Middenstand. Sprokkelingen Berlijn und kein Ende. a de sazet van aalst Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15° JAARGANG. 1,50 F het nummer. DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 NUMMER 94 Nu we in een periode leven van het be staan van alle soorten comités voor ge meenschappelijke actie, kunnen we wat de middenstand betreft, gerust zeggen, dat de Nationale Veertiendaagse uitgroeien zal tot een van de meest hoopgevende uitingen van gemeenschappelijke actie, waarbij de aan dacht van de verbruiker gevestigd wordt op de middenstandszaken. Het N.C.M.V. heeft het initatief niet voor zich alleen willen voorbehouden maar heeft ook op het nationale plan, andere organisa ties tot deelname uitgenodigd. Het kwam er trouwens niet op aan een propaganda te voeren voor een bepaalde organisatie, maar wel voor de tienduizen den vooruitstrevende middenstandszaken. Het initiatief van ons «NATIONAAL IN STITUUT VOOR HANDEL en AMBACHT» werd overal met begrip en geestdrift ont haald. Enkele weken geleden publiceerde het blad van de Gentse Unie een zeer objectief artikel om de redenen uiteen te zetten waarom zij ook aan de Veertiendaagse deelnamen. Ze verbloemen het niet dat deze Veertien daagse een initiatief is van het N.C.M.V. en beschouwen eveneens deze nationale mani festatie als een noodzakelijkheid. Daarom ook heeft het N.C.M.V. in onze stad, samen met de Unie de organisatie van de Veertiendaagse in handen. De Unie mag gerust zijn in het N.C.M.V, de bevordering der Middenstandszaken is hier zowel als altijd ons enig doel. DE VEERTIENDAAGSE OP DREEF Het blijkt uit de reeds aangesloten han delaars als deelnemer in de publiciteitscam pagne ten bate van de middenstand, dat het aantal aangeslotenen onze vooropgestelde verwachtingen ruimschoots zal overtreffen. Buiten de verzekerde deelname van de handelaars, die door onze prospectie-agen ten werden aangesproken, hebben we de collectieve deelname van de dekenijen Kat- testraat, Nieuwstraat, de Wasserijbedrijven, DE TUNNEL ONDER DE MONT-BLANC De voorbereidende werken met het oog op het boren van de tunnel, die onder de Mont-Blanc door Frankrijk met Italië zal verbinden, zijn volop aan de gang. Aan Italiaanse kant is al het nodige ma teriaal voor de boringswerken reeds ter plaatse en wordt ook reeds gewerkt aan de taegangsweg tot de tunnel. Deze weg zal 12 meter breed zijn. Anderzijds zal tegen december de aanne mer aangeduid zijn, die het door Frankrijk af te werken gedeelte zal voltooien. Het feit dat men aan Italiaanse zijde ver der gevorderd is dan in Frankrijk, zal even wel geen invloed hebben op het verloop der werken, daar het aan Frankrijk toegewezen gedeelte minder lang is. De aanleg van de tunnel zal dertig maanden in beslag nemen. VLIEGEN MET VLEUGELSLAG Zo nu en dan doemt het oude idee weer op om met toestellen te vliegen met de vleugelslag van vogels. Op de luchtvaart- tentoonstelling te Hamburg, dat onlangs werd gehouden, trof men zelfs een zweef vliegtuig aan, waarvan de vleugels kunnen klapwieken. Hierbij heeft men het schou- derscharnier en de pennen of slagveren van alsmede van de 15 Kwaliteitswinkels. In het andere gedeelte van het arrondis sement, dat georganiseerd wordt door het N.C.M.V., boeken onze agenten onverwacht se resultaten. Het zal de eerste maal zijn in de geschie denis van de middenstand dat de midden standers zelf van deze actie zo eendrachtig gebruik maken. SLUIT ONVERWIJLD AAN Teneinde de handelaars-deelnemers te voorzien van de nodige loten werd door het comité de nodige schikkingen getroffen. De overblijvende handelaars, die nog niet zijn aangesloten en die wensen in die eens gezinde actie deel te nemen, dienen zich onverwijld in contact te stellen met een van de agenten of leden van het organisatie-co mité. De datum van 13 december, begin van de Veertiendaagse, nadert snel. Het organisatie-comité zal een blad uitge ven met vermelding van alle deelnemers dat zal verschijnen bij het begin van de Veertiendaagse. Wacht niet langer meer, zodat we ook Uw firmanaam kunnen vermelden. Moge nu die Veertiendaagse van de Mid denstand, met haar publiciteit uitsluitend gericht op en ten voordele van de Midden stand, het beoogde SUCCES voor onze han delaars medebrengen. HET ORGANISATIE COMITÉ AALST De heer E. BOGAERT, Voorzitter N.C.M. V., Vlaanderensraat, 11, te Aalst. Tel. 262.46. De heer H. VINCK, Secretaris N.C.M.V., Immerzeeldreef, 60, te Aalst. Tel. 256,18. De heer H. DE GEEST, afgevaardigde van de Unie van de Middenstand, Arbeid- straat, 114, te Aalst. Tel. 258.93. De heer C. KEPPENS, afgevaardigde van de Unie van de Middenstand, Dirk Martens- straat, 65. PROSPECTIE-AGENTEN De Waegeneer Jan, Hoveniersstraat, 9, Aalst. De Brouw A, Hoveniersstraat, 7, te Aalst. de vogel nagebootst. Volgens Pot zijn beide voor het nabootsen van het normale vlie gen der vogels van ondergeschikt belang. Het is zijn inziens veel beter een andere constructie te volgen. Hij ziet meer heil in een starte vleugel met daaronder een zoda nig bevestigde romp, dat de vleugel ten overstaan van de romp, vertikaal op en neer kan worden bewogen. Daarbij doet dan de gehele vleugel (bij vogels is dit niet het geval effektief mee aan de vleugel slag. Wanneer nu de golfbeweging van de romp 'n fase verschoven ligt t.o.v. die van de vleugelslag op een bepaalde wijze, kan de te overdragen energie belangrijk worden opgevoerd. Bij een rompgewicht van 200 kilo, zo zegt hij, en een vleugel oppervlak van 10 m2 bij een snelheid van 23 m. per seconde, is een horizontale vlucht mogelijk en wel bij 1 slag per seconde met een am plitude van de vleugel van 64 cm. Het ver gedragen vermogen zal daarbij ongeveer 5 pk zijn. Daarover schreef «De Ingenieur» uitvoe rig in het oktobernummer 1958. Nr. 42. DE KROON OP HET WERK In Upton Cheyney (Engeland) nam tim merman Abrahad Bryan, 77 jaar, zijn pen sioen na zijn laatste werk afgemaakt te hebben een lijkkist voor zichzelf Ik heb de voldoening te weten, dat nie mand zal winst halen uit mijn dood ver zekerde Bryan. Te Aalst vierden de echtelingen Frans Callebaut-Mathilde De Saeger hun gou den bruiloft. De jubilaris is oud-propagandist der christelijke sociale werken, oud-gemeenteraadslid der stad en voor zitter van de Bond der Chr. gepension- neerden. Hier de gevierden midden kin deren en kleinkinderen. .(Cl. «Het Volk») De toestand rond Berlijn neemt een on rustwekkende vorm aan. Wij hebben er reeds op gewezen dal alle conflicten die zich rond Duitsland en rond de Duitse here niging afspelen, in de grond de gevaarlijk ste zijn voor de wereld, indien men natuur lijk het conflict tussen Rusland en Amerika als het enige mogelijke oorlogsgevaar aan ziet voor de huidige tijdsperiode. In ieder geval heel wat gevaarlijker dan alle ge zwets rond de Libanqn of Kemoi. Berlijn immers, en meteen Duitsland, betekent gans Europa. Het feit alleen dat Kanselier Adenauer, na van de Russische ambassadeur te heb ben vernomen wat Rusland van plan is te doen om een einde te stellen aan het vier- landenstatuut van Berlijn, zoals de Russen dat heten, onmiddellijk de ambassadeurs van het Westen in een gezamenlijke confe rentie heeft bijeengeroepen, wijst op de ernst van de toestand. Wel verklaarde de perschef van Bonn, na afloop van het on derhoud, dat er geen* sprake was van Rus sische militaire maatregelen, maar alleen van een politiek en diplomatiek offensief tegen Berlijn, maar het is genoeg geweten dat tenslotte het militair geweld het laatste j argument van de diplomatie is. Welke maatregelep beoogt Rusland om zogenaamd een eind te stellen aan het hui dige statuut van Berlijn Eerst en vooral j wil het ogenschijnlijk het verdrag van j Potsdam opzeggen. Maar verder zouden de Russische troepen zich steeds volgens be richten uit Bonn, uif Berlijn terugtrekken en zou de schimregering van Pankow Oost- Berlijn volledig in panden krijgen. Deze regering zou zich aklus hoogstwaarschijn- in Berlijn zelf komen vestigen en zich als regering van heel Duitsland uitroepen. Met een zouden de Westerse troepen dan te genover de milities an Pankow komen te staan en zou de regering van Walter Ul- bricht een heerlijke propagandabasis krij gen te Berlijn. Wat er daarna zou gebeu ren hebben we het raden naar, alhoewel gemakkelijk kan worden voorzien dat er voortdurend incidenten zouden uittbreken tussen de Oost-Duitse militie en de Wester- sen of de West-Duitse politie. Wat er uit die incidenten kan groeien, weet niemand, alhoewel men wel met zekerheid kan zeg gen dat ze nooit precies de vrede dienen. Het lijkt echter vooralsniet dat Rusland er een tweede blokkade van Berlijn zal op wagen. De eerste mislukte al te deerlijk en trouwens Rusland heeft de laatste jaren en maanden geleerd dat het niet rechtstreeks tegen de Amerikanen in het veld moet tre den. Daarom zal Kroetsjef het wel houden bij een beproefde tactiek, namelijk zijn sa te! lieflanden laten optreden, wat de moge-* lijkheid biedt om, op 't pschygologisch mo ment, achteruitt te krabbelen zonder pres tigeverlies voor Rusland zelf. Of de toestand gevaarlijk is Ernstig is hij in ieder geval want zelfs al wil Rusland vooralsnog geen conflict ontketenen toch kan het door zijn roekeloos optreden in een dergelijke toestand worden geplaatst dat het zonder kleerscheuren, zijn aanzien als grote mogendheid niet zou kunnen vrijwa ren tenzij door een gewapend optreden. Maar zover zijn we nog niet en als de Westersen gezamenlijk optreden, verzoe nend in de vorm en toch krachtdadig wat de principes betreft, dan zal het ergste wel vermeden worden. Maar ondertussen gaan we dan toch weer een geagiteerde periode tegemoet en of wij daarmee gediend zijn, hoeft wel geen nader betoog. Het is precies om een eenheid van het Westen op dit moeilijk ogenblik te vrijwa ren dat alles moet worden in het werk ge steld om een economische strijd tussen de Euromarkt-landen en Engeland te vermij den. En het is daarom ook dat het initia tief van onze regering, genomen uit naam van Benelux namelijk dat de douanetarief verminderingen ook voor de andere Euro pese landen zouden gelden, aller ondersteu ning verdiend.Het Westen kan voor 't ogen blik dergelijke twisten best missen. L. B. ooo VERRICHTINGEN BIJ DE SPAARKAS Tijdens de maand October beliepen de stortingen op spaarboekjes van particulie ren bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas 1815 miljoen frank en de terugbetalinger 1143 miljoen, zodoende ontstond er een in- legoverschot van 572 miljoen frank. Dit re sultaat is merkelijk gunstiger dan die van de overeenstemmende maand van 1956 en van 1957 toen respectievelijk een batig sal do van 207 en een nadelig saldo van 195 miljoen frank werd bereikt. Einde Oktober 1958 bedroeg het tegoed der partikulieren bij de Instelling 63.798 miljoen frank. De toeneming voor de tien eerste maanden van het jaar beloopt 3654 miljoen frank. Sinds lang spraken de propagandisten van hun beloofde soupeken, reeds na de parlementaire verkiezingen was hun dit be loofd, en ondanks hun bedreiging om aan de gemeenteverkiezingen propaganda hiet mee te doen, waren ze toch weder in de bres gesprongen en hadden meer dan hun plicht gedaan. Het kon nu niet anders of het moest er door, Eugeen en Hugo hadden het beloofd en zaagden de belover zijn hoofd af, tot de belofte kwam op 20 november is alles in orde. En effektief de uitnodiging was er, men kon kiezen tussen een fijne plat Paling of een plat met koud vlees. Maar wie zou dat betalen Door een fij ne truck, werden de centen uit de zakken van de kapitaal-krachtigen gehaald om die dutskens van propagandisten hun buikje 1 eens te laten vullen en het geld stroomde zo binnen dat men zich verplicht zag de getui gen op de kiesburelen ook maar te laten mee eten. Zo kwamen er 95 lege magen aan de dis in de muziek-zaal van het Groen Kruis. De verzorging was toevertrouwd aan Mevrouw I De Troyer-Clauwaert, welke eer haalde van haar kookkunst. Gemakkelijkshaive waren de vlees- van de viseters gescheiden, maar het brood schoof op de beide kanten goed binnen, er werd geeten, gedronken, gelachen en geze verd. Ook serieuse woorden werden gesproken, o.m. door apoteker De Bisschop, die als jonge politieker reeds de oude wou de les spellen, de voorzitter Gilbert las de leviet- ten aan de propagandisten en wou hun be tonen wat ze te doen en te laten hadden en met de laatste brokjes moesten de jongens dan nog 'n speech verteren van onze minis ter Moyersoen, die maar iedereen in de bloempjes zette, van de Clausen tot Franske Barrez en de vrouwen in de watte lei, kwes tie van hunne politieke mannen maar veel buiten te laten, of uithuizig te laten worden, gelijk E. H. Schotsaert dat zo schoon kan zeggen. Maar weldra werden de tafels op zij ge schoven en kreeg de fanfare «Kunst en Ver maak» onder de leiding van Bert Becqué de hoge toon. De Heer Moyersoen opende de dans met Mevrouw Claus en weldra gleden andere koppeltjes over de vloer, maar jam mer het sterke geslacht was niet al te sterk vertegenwoordigd zodat de dames en juf frouwen altijd aan het dansen waren en de heren hun beurt moesten afwachten om ook eens te draaien. Een fijnaard was te weten gekomen dat juist die donderdag, juffrouw Emma Lie- vens jarig was, of het nu Christiaan of Nor- bert de opstoker is geweest, maar weldra stonden daar de jongens rijtje te schuiven om onze lieve jarige hun gelukwensen aan te bieden, bijzover dat Emma's wangen weldra gloeiden van al die kussen, welke ze dienden in ontvangst te nemen. De heet minister Moyersoen had in zijn rede gesproken van een bezoek aan Broad way gedurende zijn jongste reis in de U.S. A. en dat de Amerikanen zo maar aan het hoela-hoepla waren op deze groie brede laan. Welke spuiter het gevonden heeft, maar Mijnheer de Minister bekwam de vraag of hij ook had meegedaan, op zijn jawoord kreeg hij onmiddellijk een hoela-hopla-reep te zien en kon hij zijne prestatie beginnen. Rechtuitgezegd slecht was deze niet, maar de aanwezige experten houden vol dat de heer Moyersoen nog veel oefening nodig heeft. Onder de leiding-van Hugo Cooman werd er nu les gegeven in hoeia-hoepla-zwing met de buikspieren-oefeningen. Een bewijs dat onze Panoramist niet op de hoogte is van zijn taak, in het jongste nummer van de «Gazet van Aalst», schrijft hij dat de heer Voorzitter les zou moeten geven in deze nieuwe edele sport, maar in plaats van de gemeenteraadsleden, oude en nieuwe, te gaan tellen op de officiële plech tigheden, zou hij beter aanwezig geweest zijn bij deze C.V.P. plezierige avond, zo zou hij geen anachronismen schirjven (of moet het nu in nieuwe spelling anakronisme zijn In elk geval de leute heeft geduurd tot in de morgend-uren, en iedereen was kontent tot Jeanneken uit het Groen Kruis toe omdat ze zoveel bakken bier verkocht had die avond in haar Café. Hierbij de dank van al de jongens aan de inrichters en diegenen welke dit soupeken mogelijk maakten. Vele Raads- en Keurleden hadden hun plicht begrepen, Men is niet verplicht ge weest de partijkas aan te spreken, de dames juffrouwen en heren, wiens namen volgen, gelieven de dank van de C.V.P.-Propagan- disten en Getuigen hierbij uitgedrukt te vinden Hr Bessems, Hr Dr. en Mevr. Dufour, Hr Luc. Van Sinay, Hr Paul De Vos, Hr Minis ter Moyersoen, Hr Baron Moyersoen, Hr en Mexr. Ringoir Benoni, Hr en Mvr. Barrez Frans, Hr en Mevr. Claus Gilbert, Hr en Mevr. Claus Pol. Hr en Mevr. Apoteker De Bisschop, Hr en Mevr. De Cock Nestor, Hr en Mevr. Paul Wailly, Juffr. Emma en An na Lievens, Hr en Mevr. Baele-Buyle, Hr Verleysen Wim, Hr Notaris De Gheest, Hr Vinck René, Hr Teirlinck Frans, Hr De Haeck Gustaaf, Hr Keymeulen Leon, Hr Haers Gustaaf, Hr Laurent De Wolf, Hr Van der Veken Henri, Hr Borreman Jozef, Hr Eeman George, Hr Stadsontvanger De Troyer, Hr Eeman Etienne, Hr De Luyck, Hr De Valkeneer Maurice, Hr Griffier Wil- lems, Heer Apoteker Van Neck, Hr De Schepper Richard, Hr Ingenieur Coppens Et., Heer Ingenieur De Beer, Hr Verbeiren Frans, Hr Gossaert Omer, Hr Teirlinck Pierre, Hr Van der Eist Gustaaf, Dokter De Backer, Hr De Paepe Philip, Hr Van den Eeckhout Léon, Hr Verhoeven Juul, Heer Van Schuylenberg Pieter, Hr Van Mol Gui- bert, Hr Witzoreck Val., Heer Huylebroeck Kamiel, Mej. Vermang Janine, Mevr. De Hert Ant., Hr Borreman-De Valkeneer, Hr Van Nuffel Frans, Hr Huylebroeck, Hr Rumbaut Willy, Hr Bauwens Pierre, Hr Nimmegeers Jozef. De ploeg van Eendracht Aalst waar zo veel van verwacht wordt, en die aan staande zondag tegen White-Star Brussel wel zal bewijzen dat ze tot een van de beste elftallen der reeks mag gerekend worden. (Cliché «Het Volk»)

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1