de eniomstreben DE TOESTAND IN DE BOUWNIJVERHEID De financiële toestand Een geniale vondst DE HUISNUMMERS! De oorsprong der verdovingsmiddelen van aals Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummer. ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 NUMMER 97 Op het ogenblik dat de bouwnijverheid een werkelijke krisis doormaakt als gevolg van beperkende maatregelen inzake krediettoewijzingen, past het enkele suggesties ter overweging te geven gesteund op jarenlange ondervinding ter zake. Welke ook de economische toestand zij, of welke regering ook aan het bewind zij, niemand kan ongestraft de werkverschaffing uitermate beperken met als gevolg de werkloosheid gevoelig te doen stijgen, de onproduktieve uitgaven van de Staat te vermeerderen en de totale sektor van de maatschappelijke zekerheid der werkne mers aan het wankelen te brengen. Wanneer men, als gevolg van een algemene recessie, uit noodzaak dus, verplicht is beperkende maatregelen te moeten nemen is het noodzakelijk in de sektor werkver schaffing die openbare werken uit te schrijven dewelke, door hun aard en hun karakter, het méést aangewezen zijn om de werkloosheid doeltreffend te bestrijden, dus met een minimum van uitgaven een maximum aan werkkrachten opeisen. Welke die werken zijn zult u vragen N aturrlijk, in de eerste plaats, de eigenlijke koristructiebouw (scholen, woonkompleksen, hospitalen, administratieve gebouwen, sanatoria, enz.) daar deze werken een gemakkelijke spreiding toelaten en bijzonder omdat hier hoofdzakelijk handenarbeid wordt verricht, dus waar een minimum van mechanisatie wordt toegepast. Het bewijs hier volgt het... Als men als basis neemt kleine bouwwerken die laat ons zeggen 100 arbeiders bezi gen dan komt men voor de andere sectoren tot volgende cijfers a) kleine bouwwerken 100 arbeiders b) middelmatige bouwwerken 55 i c) grote bouwwerken 65 d) grote waterwerken 30 e) kleine wegeniswerken 20 f) grote wegeniswerken 5 Uit wat voorafgaat blijkt voldoende dat kleine en middelmatige bouwwerken, op het ogenblik van kredietschaarste, de méést gunstige oplossing bieden om de werk loosheid te bestrijden en dan staan voorn oemde cijfers nog maar alléén op de «ruw bouw». Is er één sektor die, beter dan de konstructiebouw, zoveel mogelijkheden biedt aan afwerking alwaar ook de zelfstandige arbeiders zoveel belang bij hebben (loodgieters, sanitair, chauffage, electricien, schrijnwerkerij, schilder, glazenmaker, ameublement, enz.) U wenst nog een bewijs Ziehier dan... Als men vooropstelt dat 60 arbeiders gedurende één jaar voor een bedrag van 6 mil joen verwerken in de sektor «kleine bouwwerken» dan komt men, voor de beschouw de sektoren tof volgende vergelijkende tabel a) kleine bouwwerken 60 arbeiders b) middelmatige bouwwerken 45 c) grote bouwwerken 35 d) grote waterwerken 20 e) kleine wegeniswerken 18 f) grote wegeniswerken 10 Hieruit blijkt voldoende dat de eerste twee groepen momenteel de méést renderen de oplossing bieden aan het nijpend vraagstuk der werkloosheid. Rekening houdend met de huidige conjunctuurschommelingen hebben bedoelde categoriën nog dit voordeel dat werken uit die sektor onmiddellijk, of ten minste op zeer korte termijn, in aanbesteding en in uitvoering kunnen gegeven worden daar het Ministerie van Openbare Werken Dienst der Gebouwen over voldoende ty pebestekken beschikt die, mits hier of daar een kleine aanpassing aan de plaatselijke toestanden, in aanbesteding kunnen gegeven worden zodat iedere voorafgaandelijke studie en voorbereidend werk door de bevoegde technische diensten, practisch uitge schakeld wordt. Ook kunnen deze bouwwerken worden opgericht daar waar de ge westen het meest door de werkloosheid wordt getroffen zodat de arbeiders niet ver plicht worden ver van huis te gaan werken. Samenvattend mag men dus zeggen dat de toestand in de bouwnijverheid derwijze kritiek is dat snel dient ingegrepen om erger te voorkomen; ook; dienen absoluut de administratieve formaliteiten vereenvoudigd opdat op een soepele manier aannemer en Staat samen op de meest doeltreffende wijze deze moeilijke periode het hoofd zouden kunnen bieden. PEYNSAERT ALBERT, Aannemer. Lid van de Commissie van Advies Gewestelijk Bureau. Aalst. Bij het debat dat in het parlement volg de op de regeringsverklaring, is vooral de bezorgdheid tot uiting gekomen om de staatsfinancies in evenwicht te houden. Men zal dit allicht begrijpen als we horen dat er, voor dit jaar alleen al, zo maar eventjes 10 miljard tekort is op de gewone begroting. De Eerste Minister heeft inzake dit be grotingstekort, een detaillering gegeven en wel als volgt de vooruitzichten door de vorige regering opgesteld wat betreft de werkloosheid, werden zo laag gehouden, dat de kredieten die op de begroting uitge trokken werden reeds einde mei uitgeput waren. De bijkomende kredieten bedragen dan ook iets minder dan twee miljard. Voor de spoorwegen is de toestand al even benard. Ook hier zijn twee miljard bijko mende kredieten vereist.. Wat de sociale zekerheid betreft, uit wier kas de heer Van Acker vroeger een miljard haalde om een andere put te delgen, daar moet thans bij gepast worden. De Eerste minister heeft dan eerlijk toe gegeven dat de maatregelen genomen door de homogene CVP-regering ook bijkomen de kredieten vergen, maar slechts voor een totaal bedrag van zowat 370 miljoen, wat dus heel wat minder is dan hetgeen door de regering Van Acker werd verspild. Een voorbeeld van die verspilling vindt men in het feit dat de regering thans zowat 250 miljoen moet uitbetalen aan de fameuze hotels van de Wereldtentoonstelling, aan dewelke de regering Van Acker zeer on voorzichtig een staatswaarborg gaf en waar geen mens kwam logeren. Dit deficit van de gewone begroting is? dan ook een werkelijke veroordeling van de vorige regering. Het is inderdaad ver bazingwekkend te moeten vaststellen, dat de begrotingsvooruitzichten op zo'n losse gronden steunen, om niet te moeten zeg gen dat ze opzettelijk vervalst werden. Om deze begrotingstekorten enigszins ongedaan te maken zal de regering een sta bilisatiefonds in het leven roepen, dat de cyclische begrotingen moet spijzen, zoiets dus als het stabilisatiefonds van de open bare rente, dat na de beurskracht van 1935 werd opgericht en dient om de staatsrente op prijs te houden; wanneer ertegen gespe culeerd wordt. Spijtig genoeg begint dit stabilisatiefonds met een eerste mali van 10 miljard en zal daar voor voügend jaar nog 5 miljard bijkomen. Wat I960 brengt weten we vooralsnog niet, maar" één feit staat vast dat is dat de toekomst al) da delijk met 15 miljard wordt gehypotekoerd. Nog eens, de regering kon wericelijk niet anders handelen dan ze doet, wilde ze nog niet meer de werkloosheid verhogen. Maar niettemin blijft het feit bestaan, dat onze openbare schuld aldus aanzienlijk stijgt, niet voor buitengewone investeringen wat nog aannemelijk zou zijn maar voor het financieren van de gjewone uit gaven van de staat. Wij kunnen dus. al met al, (slechts ho pen dat de zeer bekwame en competente Eerste minister en zft'n niet rninder dege lijke collega van financiën een. vaste hand aan het roer zouden biouden ojjdat het land niet al te zwaar zou yvorden belast en bela den. L. B Men kan het zich maar moeilijk voor stellen dat de post flink werk zou kunnen doen als de huizen geen straatnummers droegen En toch is dit niet altijd zo ge weest. Tot met de negentiende eeuw, waren de huisnummers volledig onbekend en het kwam dan ook vaak voor dat een bezoe ker eerst een tiental huizen moest aflopen vooraleer op het gewenste adres te belan den. De rijke lui en de hoge burgerij lieten dan ook zware koperen of marmerenplaten op hun gevels aanbrengen, waarop hun naam in gouden letters pronkte. Maar de gewone man kon zich die luxe niet permit teren. Wanneer die hun adres moesten op geven, voor eventuele post, dan dienden ze lange omschrijvingen te geven, wat voor de toenmalige postmannen wel geen ge makkelijk werkje zal zijn geweest. Tussen haakjes gezegd, bestaat zo iets dergelijks nog wel in Tokio, de hoofdstad van Japan, met haar 8 miljoen inwoners. Men vraagt zich dan ook af hoe de dappe re postboden van Tokio wegwijs raken uit de duizenden brieven die ze iedere dag moeten bestellen. Ook voor een taxichauf feur is Tokio geen gemakkelijke stad en de reiziger moet eerst een duidelijke be schrijving geven van het huis waar hij wil terecht komen vooraleer de auto kan star ten. Hoe eigenaardig ook, maar het was pre cies het principe van de gelijkheid der bur gers, dat door de Franse revolutie werd uitgevaardgd, dat meteen de huisnumme ring meebracht. Inderdaad de Franse om wenteling wou van geen gevelborden meer Kët+'eh alle m a r mërén ën~' kopéfêh iffktë/ï verdwenen van de straten. Maar dat maakte dan de boel weer nog ingewikkel der en toen begon men er aan te denken, aan ieder huis een nummer te geven. Dit ging in het begin gepaard met allerlei on aangenaamheden. Zo waren er mensen die mordicus weigerden het nummer 13 te aan vaarden. Nog andere voerden hun revolu tionaire ijver zo hoog op dat ze de mensen niet meer met hun naam noemden, maar met het nummer dat hun huis aanduidde. Dit gaf aanleiding tot allerlei verwikkelin gen, want het gebeurde dat een nummer 43 van contra-revolutionaire activiteiten werd beschuldigd, en dat dan dra een twin tigtal mensen werden opgeleid, eenvoudig omdat men de straat niet had aangeduid Voor Napoleons' nagedachtenis wordt het een glorietitel te mogen zeggen dat hij het was die wat orde bracht in de huis nummering. Onder het consulaat, nam de -latere keizer der Fransen een drastisch (besluit waardoor de straatnummering ver plicht werd gemaakt, afwisselend paar en onpaar. Maar het zou nog een heel tijdje duren vooraleer dit besluit in de gewoonten der mensen was doorgedrongen. Nog tot in de helft van de negentiende eeuw, werden de adressen der burgers van 1 grote steden met omschrijvingen aange duid. Zo kon men in 1850 nog courant le- jjzen «In de afspanning De Kroon, Hoe denmakersstraat 16, twee huizen voorbij éke Kapellekerk of iets dergelijks. En ook tloen behoefden de postboden nog een echte d eteetivestijl om die adressen te ontcijfe- ren. Nu, er was toen heel wat minder post dan nu ert' als een kleine man een brief kree^g, was «dit een hele gebeurtenis voor bem. Precies betreffende de post, kunnen we nog wel even zeggen dat tot in het midden van de vorige eeuw, de frankering moest betaald worden door de bestemmeling, 't is te zeggen door (diegene die de brief kreeg. Postzegels besu>nden nog niet, en de post kostte zeer duur. Een brief uit het buiten land, kostte de bestemmeling minimum 1 fr. goudfrank wel verstaan of zowat 50 Fr. van onze munt. Daarbij vergeleken is de jongste postta- rievenopslag klein bier. Opname uit de Film TOKENDE van Gerard De Boe, die zal vertoond wor den door K.F.L. Aalst, in Cinema Roy al, Dr. De Moorstr. op 9, 10 en 11 Dec. Kan men zich thans nog inbeelden wat het betekende te moeten opereren zonder verdoving Dit was nochtans het geval tot het midden van de vorige eeuw, toen be paalde heelkundige ingrepen zonder de minste verdoving plaats vonden. In de oudheid was dit altijd zo geweest en het is bijvoorbeeld een gekend feit dat Azteken en Babyloniers, om slechts die twee te noemen, over bepaalde, zeer af doende verdovingsmiddelen beschikten, eerste helft, gebeurde het wel eens dat dé heelkundigen hun patiënten een grote do sis alkohol deden drinken. Dit had echter verschillende nadelen, ondermeer dat al kohol nooit volledig verdoofd en ten twee de, dat alkohol schadelijk is voor de weer stand van het organisme, dat precies tij dens een heelkundige operatie, bijzonder sterk moet zijn. In 1842 liet een Amerikaanse dokter, Crawford Long, een van zijn zieken ether opsnuiven, maar hij hield dan deze uit vinding geheim en sprak er met niemand over. Nog vroeger had een Engels chemicus, een zekere Davis, die met een geweldige tandpijn geplaagd zat, een stikstof proto- xyde .ingeademd en had vastgesteld dat daarmee de kiespijn gedaan was. Maar ook hij sprak niet over dit, trouwens toevallig gevonden en toegepast middeltje en daar bij kwam nog dat de dosis protoxyde zo hoog was dat ze de dodelijke dosis zeer dicht nabij was. Toen is Wells op het toneel verschenen. Wells was een tandheelkundige die even eens gebruik maakt van stikstof protoxyde. Dit gas wordt ook wel eens lachgas ge noemd, omdat de toenmalige Amerikaanse circussen cr ruim gebruik van maakten om hun clowns te doen lachen, maar dan natuurlijk in een zeer luchtige samenstel ling, zo dat het gas niet dodend kon wor den. Wells had echter opgemerkt dat- be- NATIONALE ZETEL N.C.M.V. DEELT MEDE Isy LANDERS. STEDELIJKE MUZIEK AKADEMIE AALST. BUITENGEWOON' RECITAL op DONDERDAG 18 DECEMBER 1958, te 20 iiur, in de Feestzaal van het Stadhuis, door de wereldberoemde violiste LOLA BOBESCO en de pianist JACQUES GEN- TY. Kaarten 20 F. Leden 10 F. Duizenden zelfstandigen ontvangen op dit ogenblik een schrijven vanwege het Solidariteits- en Waarborgfonds, waarbij hen gezegd wordt dat ze niet in regel zijn met de pensioenwet voor de zelfstandigen. Sommigen onder hen zijn in feite niet onderworpen. Ze hebben niets anders te doen dan het fonds hiervan te verwittigen en mee te delen waarom ze niet onderwor pen zijn; (bv. helpers, of beheerders zonder inkomen, stopzetting van beroepsaktiviteit, enz.) o Het is begrijpelijk dat het Solidariteits fonds niet beschikt over alle gegevens, aangezien er nergens in het land een vol ledige en betrouwbare statistiek omtrent de zelfstandigen bestaat. We willen hierbij echter aan de zelfstan digen die wel onderworpen zijn de raad geven zich zonder verwijl in orde te stel len, zowel ten aanzien van het Solidari teits- en Waarborgfonds (voor de betalin gen van de Solidariteitsbijdrage) als ten aanzien van hun persoonlijke pensioenvor ming. Indien ze de formule van de wettelijke verzekering verkiezen, kunnen ze zich hier voor aansluiten bij de Natitonale Pensioen kas voor Middenstand en Burgerij, opge- paalde mensen onder de invloed van het lachgas zelfs geen de minste pijn meer voelde. Hij paste het middel in eigen kabi net toe, en vroeg daarna om een proef te mogen doen in het grote hospitaal van Massachussets. Hij deed de proef, rukte een tand uit zonder de minste pijn te ver oorzaken. maar de aanwezigen, waaronder nochtans vooraanstaande professoren en chirurgen namen het hele geval niet ern stig op en joegen Wells onder luid gejouw dc ~^nciiidelde patient aan het lachen ging en allerlei gekke streken uithaalde. Daarmee verdwijnt Wells van het toneel, maar zijn rol zou worden overgenomen door Morton, zijn assistent, eveneens een tandheelkundige. Deze zet de samenstelling van het protoxyde op punt en waagt er een nieuwe proef op. Weer eens komen dezelf de chirurgen in hetzelfde hospitaal van Massachussets samen, even sceptisch als vroeger. Maar Morton, die heel wat min der schuw is dan zijn vroegere meester Wells, laat zich niet van de wijs brengen. Hij laat de patiënt het gas inademen en weldra slaapt deze diep in. De chirurg kijkt nog wel eens aandachtig of de riemen waarmee de patient vastgesnoerd zit omdat vroeger de zieken zo vreselijk aan het huilen gingen dat zonder riemen, de operatie zou dienen te worden gestaakt, en waagt dan een eerste snede. Nog een en steeds blijft de patient onbewogen. De ope ratie kan verder verlopen zonder dat de patient lijdt of beweegt. Dit gebeurde op 16 October 1846 en daar mee was dan de moderne anesthesie gebo ren die later zoveel heelkundige ingrijpen zou mogelijk maken, die men vroeger voor onmogelijk aanzag, niet zozeer omwille van de ingreep zelf dan wel omwille van de onuitstaanbare pijn, die de patient in de coma zou hebben gebracht. De weg voor de moderne chirurgie lag open. Isy LANDERS. richt en gevestigd in het sekretariaat van het N.C.M.V., Spastraat, 12, te Brussel. De zelfstandigen kunnen omtrent alle aangelegenheden die de pensioenwet betref fen, alle gewenste inlichtingen verkrijgen op onze regionale sekretariaten Voor Aalst en omliggende Gewest Markt. 28. Aalst. ACHT MILJOEN Direktie, Grote BEDEVAARDERS IN LOURDES De feestelijke herdenking van de Ver schijningen van O. L. Vrouw te Lourdes, nu honderd jaar geleden, werd dezer da gen met een plechtig en dankbaar «Magni ficat» besloten en tevens met het verlenen van een volle aflaat. De laatste bedevaart van dit Lourdes- jaar was de vijftigste Rozenkransbede vaart. naar Lourdes, waaraan, behalve Z. Em. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, meerdere bisschoppen uit Frankrijk en uit andere landen van Europa, ook een talloze schare leken deelnamen. Blijkens een ruwe schatting die werd gemaakt zouden tijdens het eeuwfeestjaar van de Verschijningen niet minder dan ACHT MILJOEN BEDEVAARDERS Lour des hebben bezocht.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1