en omstreken Zoek uw geluk r™ Oost-VI aaruleren bouwt mee. DIKTATUUR IN BELÜiE? Aalsters Panorama Belastingen en bezuinigingen .Karnaval Aalst 1959 Arbeidsmogelijkheden in eigen streek /an aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK ST. JORISSTRAAT, 25. AALST. - TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15° JAARGANG. 1,50 F het nummer. ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 NUMMER 99 DE AFWEZIGEN Drie jaar lang martel ik het beetje herse nen dat ik van Ons Heer gekregen heb om 'af en toe in dit blad een overzicht ofte panorama van het plaatselijk nieuws te ge ven. Drie jaar lang krijg ik geen reaktie van de lezersschare, zodat ik me reeds af vroeg of het wel een lézende schare was. Tot op de dag dat ik hier in zes lijnen al leen maar de namen opsom van C.V.P.-ge- meenteraadsleden die op twee plechtighe den afwezig waren. Nu zal ik vooreerst zeggen dat ik één naam ten onrechte noem de, nl. die van dhr Wim Verleysen, die nochtans aanwezig was met drie zijner kin deren op het Te Deum van Z. H. de Paus. Die zes lijnen ontketenden eindelijk de beoogde reaktie, en ik moet zeggen dat ik nooit zoveel instemming vanwege partijle den had verwacht. Niet in het minst van de betrokkenen zelf, die allen van mening zijn «dat onze C.V.P.-mandatarissen te veel het decorum verwaarlozen» en in mijn fei ten zonder beschouwingen terecht zagen «een ernstige bekommernis om elKe man dataris tot 100% plichtvervulling aan te zetten. Nu hecht ik persoonlijk niet zoveel be lang aan die alomvattende tegenwoordig heid. Het kiezerskorps is echter niet mals voor die kleine fouten, en met het kiezers korps moet toch rekening gehouden wor den, is het niet Uit vele mondelinge en schriftelijke me dedelingen mag ik echter besluiten dat on ze eigen raadsleden in 't vervolg naar élke gebeurtenis uit het aalsterse leven een passende afvaardiging zullen sturen. Zo moet het zijn. En het is goed dat ze weten .dat ze in 't oog gehouden worden. Niet en- jkel Voor het decorum, maar vooral voor net goed besturen van onze stad, waar de C.V. P.ers vanaf Nieuwjaar in grote mate ver antwoordelijk zijn. Wat zou een partij ook hebben aan een pers die haar mandatarissen alleen maar ophemelt KLERIKAAL PRAATJE Wie Onderpastoor Ascoop van dichtbij gekend heeft was verrast de foto te zien die hier onlangs werd afgedrukt. Bij zijn aanstelling tot pastoor te Welden staat E.H. Ascoop verschrikkeljk ernstig op de af beelding. Alle omstaanders geven zelfs de indruk naar een lijkrede te luisteren, in plaats van zich te verheugen. Want de nieu we pastoor van Welden is niet alleen een verstandig en veelzijdig priester, maar kan ook hartelijk lachen. Het was geleden van die preek over bij geloof en kwezelachtigheid van sommige katolieken, dat ik Onderpastoor Houtman gehoord had in St. Martinuskerk. Toen ik hem onlangs opnieuw hoorde prediken, ditmaal over een eerder ondankbaar onder werp als de H. Mis, dacht ik bij mezelf dat de toespraken van E. H. Houtman op fono- platen zouden moeten opgenomen worden. Om in alle kerken van het bisdom af te draaien. Tot stichting der gelovigen en als voorbeeld voor vele andere predikanten. MIDDENSTAND-VERKOOP AKTIE De bijzonderste middenstandsbonden richten een 14-daagse in die juist drie we ken gaat duren. Van een wekelijks whist- partner wist ik al dat sedert maanden te Aalst een meneer rondloopt om de winke liers te beletten aan die actie deel te nemen. De verdelers van ristorno-zegels voelen zich door die tombola bedreigd, maar zou den wel eerlijker middelen als verweer mo gen gebruiken dan laster en leugens. Voor de eerste maal dat middenstanders de kans krijgen deel te nemen aan een grootse actie, waarvan de profijten enkel naar hen-zelf en hun eigen organisaties gaan, zouden ze onverstandig zijn niet mee te doen. Naar mijn onbescheiden mening, natuurlijk. Want de verbruikers zullen wel uitvissen waar ze loten krijgen, en waar niet. GEMEENTERAAD Het paste niet, in ons ernstig verslag van vorige donderdag over de jongste gemeen teraadszitting uit te weiden over het duel Blanckaert-Steleman. Zelfs in deze soms vrijpostige panorama-rubriek zou vijf per cent van de scheldwoorden, de krachtter men en de onbeschoftheden misstaan welke uit de voorname mond van de «welopgevoe de meneer» Steleman zijn gekomen tijdens de zitting van dinsdag jl. Maar het is toch een geluk dat het pu bliek zo talrijk was, zodat gans de stad zal vernemen wat voor politiek misbaksel on der de blauwe vlag heeft gezeteld in de aalsterse gemeenteraad. ZETELAANPASSING. Voor één keer dat volksvertegenwoordi ger D'Haeseleer in dit blad een onvolledig heid ontdekt is hij er als de kippen bij ge weest om ons zulks te laten weten. We had den nl. geschreven dat hij tegen het wets voorstel Van den Daele voor de zetelaan passing had gestemd, en nu meldt hij ons dat over dit wetsontwerp niet eens in de openbare vergadering gestemd is geweest. Waarvan akte. De man die geen scrupules kende toen hij de wet Collard goedkeurde, begint zich nu om zijn goede naam te bekommeren. Een beetje laat. DE PANORAMIST. Sinds 1955 hebben duizenden zich ook in Oost-Vlaanderen ingespannen om door re gelmatig volgehouden collecten de ramp spoedige gevolgen van een krenkende schoolwetgeving in te dijken en de vrij- katholieke onderwijsinstellingen voor ach teruitgang te behoeden. Na 29 maanden breed-gespreide activi teit heeft het provinciaal actiecomité voor «School en Gezin» in Oost-Vlaanderen de eerste faze afgesloten om, in afwachting dat de definitieve balans kon worden opge maakt, de gemoederen na de verbeten schoolstrijd tot bedaren te laten komen. Intussen werd van die periode gebruik gemaakt voor de organisatie van een ern stige werfactie. Bij de wederopening der scholen is door de gevoelige aanwinst van nieuwe leerlingen in middelbaar en tech nisch onder vtëjs nog scherper tot uiting gekomen hoe, vooral met het oog op de de mocratisering van het onderwijs, de nood complexen niet in volle mate worden bijge houden. Zelfs na de gewijzigde toestand, die zal intreden bij de toepassing van het schoolpact, zal nog een achterstand moeten worden ingelopen. En dit betekent voor «School en Gezin» dan meteen, dat een tweede faze op nieuwe basis wordt inge luid. De bezielers en collectanten van «School en Gezin» aanvaarden van Z. H. Exc. Mgr. Calewaert, bisschop van Gent, de vereren de opdracht plannen te ontwerpen voor de verzameling van fondsen, hoofdzakeiljk bestemd voor de bouw van scholen. Het schoolpact bepaalde immers, dat de Staat geen enkele toelage zal verlenen voor de scholenbouw zodat de katolieke gemeen schap die kosten zelf moet dragen, wil zij haar onderwijs uitbreiden ter bevrediging van de stijgende behoeften aan lokalen. School en Gezin steekt daarom van wal met een tombola onder het motto «Bouw Mee». Voor elkeen betekent dit een aan nieuwe klassen en gebouwen zich irt een nabije toekomst zal laten gevoelen. j nieuwe gelegenheid om, door de aankoop Alle inspanningen tijdens de periode van loten welke door de collectanten zul- 1955-1958 toegespitst zijnde op de handha- 1 len worden aangeboden, hun gehechtheid ving der posities van de vrije onderwijs- j aan de bloei van de vrije scholen te be- instellingen kon in die jaren vanzelfspre- vestigen. En meteen krijgen zij de kans om kend het tempo van de bouw van nieuwe prachtige prijzen te winnen. Het is nooit een pretje voor een rege ringsploeg om de nalatenschap te moeten overnemen van een bijzonder wanordelijke regering, evenmin als 't gemakkelijk is om het bewind in handen te nemen op een ogenblik dat de economische toestand ver slecht. Dat is het lot van de nieuwe rege ring en ten overstaan van een begrotingste kort van zowat 10 miljard en gezien de min- derontvangsten van de belastingen, hoeft het wel geen verwondering te baren dat ge grepen wordt naar het traditioneel middel om de staatsfinancies weer watt in orde te brengen, namelijk nieuwe belastingen. De ze belastingen slaan op\de benzine en ma- zout, op de koffie, morgen wellicht op siga retten en tabak. Koken kost geld, zegt men gewoonlijk en dat is, spijtig genoeg, ook voor een land waar. Men zou dan ooit geredelijk kunnen aanvaarden dat de nieuwe regering ver plicht wordt zijn toevlucht te nemen tot nieuwe belastingen, zo meteen ook een plan werd opgesteld om enkele begrotingsposten, die werkelijk echte financiële bloedingen zijn, wat te matigen. Welke posten op de begroting, kosten aan de staat jaarlijks miljarden zonder enige investeringswaarde Eerst en vooral de spoorwegen,, dan de sociale veiligheid en tenslotte, de koolmijnen. De spoorwegen zijn wel op het ogenblik, hiervan de ergste verliespost. Aan de staat kost het instand houden der spoorwegen jaarlijks ongeveer 8 miljard, 't is te zeggen dat bijna iedere Belg, jong of oud, jaarlijks 1000 F moet afbetalen om de treinen te laten rijden. Volgens geruchten zou het bezuinigings plan er in bestaan verschillende deficitaire lijnen te vervangen door autobussen, wat dan meteen een langzame vermindering van het personeel zou teweegbrengen. Men mo ge hierbij echter niet vergeten dat meer dan drie kwart van de reizigers, in België, tegen verminderd tarief rijden, zodat de tarieven hier praktisch nooit worden be taald en de vele treinen, tenslotte minder kosten dan mer op eerste zicht zou geneigd zijn aan te nemen. Dit is niet het geval in andere landen. In Nederland, waar het aantal kilometer spoor weg bijna even groot ii als bij, ons (sinds de afschaffing van ettelijke lijnen bij ons, want vroeger was ons -spoorwegnet heel wat omvangrijker dar dat van onze noor derburen) wordt de dienst verzekerd met de helft van het personeel dat bij ons te werkgesteld is en praktisch iedereen be taalt er volle tarfef. Ei zijn, op gebied van spoorwegen, drastische maatregelen nodig wil men deze verliespost tot redelijker om vang terugbrengen. Wat oetreft de socale veiligheid, hier zou men er aan denkei aan de mutualitei ten een grotere verantwoordelijkheid te la ten wat betreft de terigbetaling der kleine kosten. Hierdoor verstaat men bijvoorbeeld geisoleerde doktersbezoeken, die niet het gevolg zijn van een langdurige ziekte en dergelijke. Ook zouden, de formaHteiten sterk worden verminderd. Afwachten is de boodschap maar in iecer geval kunnen we vertrouwen stellen in zeer degelijke mi nister van Sociale voorzorg, dhr Servais, die reeds vroeger bewezen heeft iets in zijn mars te hebben. Tenslotte komen dan de koolmijnen. Ook hier zal het mes in de wonde dienen gezet, wil men de ziekte genazen. Ook Engeland, dat stilaan hetzelfde pribleem van overpro ductie begint te kennen, heeft besloten 40 koolmijnen te sluiten. Of wen het wil of niet, tot een dergelijke maatregel zal men ook bij ons moeten besluiten. Het komt er dan alleen nog op aan, voor ons, ervoor U- zorgen dat de sociale gevolgen van een der gelijke sluiting niet te erg zouden uittvallen voor de arbeidende bevolking en dat men de arbeiders elders zal kunnen werkgele genheid bieden. Gelukkig staat aan het roer een dynami sche eerste-minister die ons schuifje wel door de onveilige klippen zal weten te sturen. L. B. Feestkomité voor de e.k. Karnavalstoet WAT MOET U DOEN OM TE WINNEN ZIE VERDEK IN DIT BLAD. t Volgende Aalsterse komische groepen r\P7P -rTT-iy-1 vr T21 -"•fvT ID J^TT,7'ClO fAHPfc De L0^35560, De sloebers- De lesberen, LJi_iZjiL VViLlLTv KtjUuLrU iDe Rappe pieten. De Zwanzers; De La- chers: Blok Borremar: De Krabbers; De k Scha jongens; De Azer.; De Platzakken; De VEEL GELUK. Zwalpeieren. y ji i» mi ii 'M Vorige week hoorden we in de kamer van Volksvertegenwoordigers door zekere He ren waarschuwen tegen de MOGELIJK HEID van diktatoriale NEIGINGEN van de Heer EYSKENS in verband met stakingen vanwege de arbeiders. Maar kom, laten we die heren woorden interpreteren zoals ze verkiezen. Zolang die MOGELIJKE NEI GINGEN niet in daden omgezet worden, hoeven we er ons niet over te verontrusten. Veel erger was het tentijde der stakende spaarkas-bedienden en der Limburgse mijnwerkers. Daar kwamen niet alleen woorden, maar echte daden van diktatoria le wellust (vanwege zekere eerste minister) bij te pas. En ware het daar dan nog bij gebleven Veel érgere feiten deden zich nadien nog voor. Over die feiten werd tot nog toe niet veel gesproken. Een enkel maandblad, dat der Oud-Krijgsgevangenen (N.V.O.K.) maakte het openbaar. Geen enkel ander blad heeft het tot op heden aangedurft die feiten aan de kaak te stellen (durven of mogen ze soms niet Waar het om gaat Het be treft hier het wetsontwerp N. 608 (kamer) en N. 139 (senaat) dat op 24 April 1958 gestemd werd en in het staatsblad van 22 Mei 1958 verscheen. Welnu, de tekst van deze wet, gepubli ceerd in het staatsblad, stemt niet overeen met de tekst door de kamer goedgekeurd. Bedoelde wet heeft betrekking op een ver goeding of rente die toegekend wordt aan oudstrijders en gelijkgestelden van de veld tocht 1940-45. Deze vergoeding is verwor- wen na 6 maanden aktieve dienst in een er kende vaderandse groepering en dit gedu rende de oorlogsjaren 1940-45. Alleen voor de oud-krijgsgevangenen 1940-45 werd een uitzondering gemaakt in die zin Zij moe ten minstens 12 maanden gevangenschap tellen om recht te hebben op de HELFT van het bedrag der rente dat aan de andere rechthebbenden is toegekend. Als men nu weet dat 95% der vlaamse krijgsgevangenen 1940-45 minder dan 1 jaar in krijgsgevangenschap verbleven (buiten hun wil om), kan een blinde zien wie door deze descriminatie (wat zou het anders zijn uitgesloten is en aldus gede gradeerd werd tot Belgen 3de klas. Maar... er is geen vlaamse kwestie in deze zaak, nietwaar Heren Het gaat hier evenwel niet om de gevolgen der wet en om nu ver der over die onwettelijke feiten (want dat is het juiste woord) te spreken, wil ik de tekst aanhalen welke verscheen in het maandblad van het N.V.O.K. «de K.G.» van December 1958. en dat luidt als volgt Naar aanleding van een informatie, heeft de h. Volksvertegenwoordiger Demuyter aan de Minister van finantien de hierna volgende parlementaire vraag gesteld (vraag N. 5 van 3 Juli 1958.) «Betreft Goedkeuring in de senaat van wetsontwerp N. 139 (608 in de Kamer) tot regeling van het aanrekenen inzake militai re pensioenen van de dienst tijdens de oor log 1940-45 en de Koreaanse veldtocht vol bracht. «De K.G.», maandblad van het N.V. O.K., schrijft in zijn N. 6 van Juni 1958 dat de door het staatsblad bekendgemaakte wettekst in artikel 6 de datum opgeeft van het in werking treden van artikel 5 van de wet van 24 April 1958, terwijl in de door de Kamer goedgekeurde tekst die van artikel 2-quater wordt vermeld. Graag vernam ik hoe de heer Minister meent die vergissing recht te zetten. Het bulletijn van Vragen en Antwoorden van 29 Juni 1958 publiceerde het antwoord van de Minister, dat luidde als volgt Zie vervolg bladz. 2. WAAG UW KANS Om de levensstandaard van onze gezin nen en toekomstige gezinnen veilig te stel len en de volledige sociaal-kulturele ont plooiing ervan mogelijk te maken in onze verschillende Vlaamse gewesten is een waardevolle tewerkstelling van al onze ar beidskrachten in de eigen gewesten nood zakelijk. Dit is momenteel niet het geval door de ekonomische struktuurzwakte van Vlaanderen. Deze struktuur te versterken vereist een aangepast getal ekonomische maatregelen. Hiervoor is een grondige ken nis vereist van de toestand en een precieze uitstippeling van de middelen. Daarenbo ven echter is het nodig, dat de publieke opinie langs haar talrijke organizaties en verenigingen zich hiervoor aktief zou in richten aldus besluit prof. dr. Frans Van Mechelen een flink gedokumenteerde en zeer bevattelijke studie over de Arbeids mogelijkheden in eigen streek Familia uitgave). Na de aandacht gevestigd te hebben op de struktuurzwakte van de ekonomische uitrusting van de verschilende gewesten van Vlaanderen en op de uiterst nadelige gevolgen welke hieruit nu en later voor de gezinnen voortspruiten, schetst professor Van Mechelen enkele te verwezenlijken en onontbeerlijke maatregelen. Een eerste belangrijk punt is de onbe twistbare achterstand van de Vlaamse eko- nomie waarmede rekening dient gehouden Zij is onvoldoende ontwikkeld en maakt de Vlaamse gezinnen zeer kwetsbaar. Een tweede punt dat hier uitdrukkelijk moet worden vermeld is het automatisch- diskriminerend karakter van algemene ekonomische stimulerende maatregelen. Telkens wanneer gunstmaatregelen van al gemene aard werden uitgevaardigd, met het doel de ekonomische bedrijvigheid op te werken, is het gebleken dat deze maat regelen enkel of in overwegende mate de «sterke gebieden», d.i. de Waalse industrie centra, ten goede zijn gekomen. Het is dan ook duidelijk dat een tegengestelde werking van bij de aanvang moet. aanwezig zijn, in dien men de achterstand der zwakke gebie den niet wil vergroten. Een derde punt waarop de nadruk wordt gelegd in deze studie, zijn de bestaande mo gelijkheden voor de Vlaamse ekonomische ontwikkeling nu en in de toekomst. Voor eerst is daar het pottentieel aan arbeids krachten, dat in de eerste decennia in stand zal blijven of zelfs riog zal toenemen. Daar enboven kan men beschikken over de ha- venstruktuur in Vlaanderen, de aanwezig heid van valorizeerbare steenkool en het traditionele tekstielapparaat. Na de konsekwente investeringspolitiek, de oprichting van een nationale participa tiemaatschappij en van een centraal plan bureau en tenslottte een reorganizatie van de diensten van buitenlandse handel te hebben bepleit, onderzoekt prof. Van Me chelen bepaalde nijverheden in Vlaande ren, zoals tekstiel en steenkool, evenals de landbouw- en middenstandsvraagstukken. De moeilijkheden welke verschillende takken van de tekstielnijverheid hebben doorgemaakt, vereisen aangepaste tijdelij ke maatregelen om deze problemen het hoofd te bieden en verder de gelegenheid te verschaffen om tot een grondige om schakeling over te. gaan. Gezien het belang van deze tak in de be drijvigheid voor de arbeidende bevolking van Oost- en West-Vlaanderen, mogen deze speciaal bevorderende maatregelen gerust worden gewaagd. Voor de vlassektor is de regering trouwens reeds begonnen. De exploitatie van de reserves en de va- lorizatie der steenkool in Limburg mogen special vermeld worden, omdat het niet gaat om een zuiver geestelijk belang, maar omdat zowel de exploitatie der Limburgse mijnreserves, als de valorizatie van de steenkool hier bovengehaald, problemen zijn van waarachtig nationale betekenis. Er werd hierover overigens reeds een rui me eensgezindheid bereikt tussen de ver schillende welvaartorganismen uit Vlaan deren. Het gezondmaken van de overbezetting in de landbouw- en middenstandssektor is, steeds volgens prof. Van Mechelen, innig verbonden met de industrializatie van de Vlaamse gewesten. Indien een aantal ar beidskrachten uit de landbouw en de mid denstand werkelijke kansen hebben in de nijverheid, zal er ongetwijfeld een ontlas ting in genoemde sektoren optreden zodat de mogelijkheden van de overblijvenden zullen stijgen. De studie vernoemt als specifieke moge lijkheden van oplossing voor de landbouw: de gezondmaking van waterzieke gronden, het geschikt maken van de heidegronden, de ruilverkaveling en de herziening van het erfrecht; voor de middenstand een soepele maar rationale vestigingspolitiek. Door het aanwijzen van twee testgebie den, de Borinage en het Hageland-Zuider- kempen, is de regering Eyskens bewust de weg opgegaan van de regionaal-ekonomi- sche politiek. Dit initiatief wettigt ten volle hoge verwachtingen. Deze eerste stap moet worden gevolgd door een tweede, waardoor een aantal ont wikkelingsgebieden zouden worden vastge legd. De steller denkt hierbij aan Zuid- West-Vlaanderen, de arrondissementen Veurne-Diksmuide, het gebied Gent-Ter- neuzen, de streek van Aalst, het land van Waas, de Groot-Kempische ekonomische ruimte, alsook aan de provincie Luxem burg. II.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1