en omstreken m De decembertentoonstellingen Ie Aalst. Geheimstokerij ontdekt te Asse Plaatselijk Nieuws De Vuurproef. /an aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummer. DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 NUMMER 100 De kunsttentoonstellingen in de Belfort zaal te Aalst volgen elkaar in snel tempo en bijna ononderbroken op. Van de jonge kunstschilder Wiihem Mechnig die wel wat te veel toegaf aan imitatieve experimenten, die van het figu ratieve overgingen naar het pure abstrak- te, waarmede hij soms verrassende uitsla gen bereikte, zijn wij overtugd dat hij zal uitgroeien tot een echte persoonlijkheid, wanneer hij met zijn talenten, zijn sterk coloriet en stevige sterk omlijnde techniek zijn eigen weg zal vinden, opgaan en blij ven bewandelen. Nu krijgen wij een hele rij van werken te bewonderen van Karei De Bauw. (van 14 der. tot en met 28 dec.) Karei De Bauw is de artist, die vergroeid is met het land n het volk van Brabant, meer nog hij is een stuk van dat volk, dat hij zo door en door begrijpt, waardeert en uitbeeldt in fijne kleurenpracht... Machtig en groots, ja soms geniaal is hij, waar hij de stevige volkskoppen borstelt met dikke trekken, die in een wonderlijke amalgame zo een eenheidsvisie verwezenlij ken, dat ze tot vlees en geest uitgegroeid zijn in onzegbare termen. Het baart geen verwondering dat de art'ist op zijn uitnodi gingskaarten ons het kranig oudje (9) af beeldt, die rustig en sereen u aankijkt met ernstige ogen, waaruit de levensondervin ding tintelt. Wellicht groter nog is de koopman (40) met zijn monkelende ondoorgrondelijke lach, die door de koperkleurige omlijnende tonen nog meer tot zijn recht komt en wiens persoonlijkheid voor ons een blij vend en haast ondoorgrondelijk mysterie blijft, zodat telkens, bij afwisselend aan schouwen. een andere visie zich opdringt en men hem verlaat met een gesmcoi kreet En toch ontsnapt hij mij en kan ik hem niet helemaal vatten Het kleine doek Pientere boerenkop (26) behoort tot dezelfde serie en is een juweeltje van diepte en kleur. Gans anders is de Dorpsfilozoof (7) die met zijn gulle lach en eenvoudige levens blijheid aldra onze sympathie verovert en zonder blikken en blozen de geheimen van zijn ziel blootlegt in volle oprechtheid. Van dezelfde aard zijn, maar het folklo ristisch element speelt er nog een grotere rol. Olijke Gast (13) De Schenker (25) De Ai-weters (42) Kermisganger (21De goe de Pint (37) en Kroegzanger (38) en omdat ze wellicht te doorzichtig en te oppervlak kig zijn weten ze niet op dezelfde wijze te ntrocren als de voorgaande. Het geheim van het heuvelend Brabants landschap ontsluieren is niet van gemaKke- lijke aard. Het best lukt de artist in «Dich terlijk Jaargetijde (20) waar wij niet ge stoord worden door een te hevige belich ting zoals in Brabant onder sneeuw (1) en Winter in Brabant (36), hoewel een te wei nig vertrouwd zijn met het landschap aan maant tot voorzichtige uitspraken. De schilderij «Werkkoeien te Wambeke» door zijn onzeggelijk lichtcoloriet, daf zweeft omheen de dieren, geeft aan het ge heel een speciaal cachet, dat in geen enkel ander van zijn werken aangetroffen wordt. Van zijn interieurs vinden wij het best Interieur met harnas (32) omdat hier een wonderbare harmonie triomfeert in een diepte-perspectief terwijl de lichteffekten in de andere wat te sterk baden in een weke haast transparante bundels. De talrijke doeken, die de artist mede gebracht heeft uit Bokrijk, waar hij zon der twijfel een lange werkperiode verbleef, schijnen wat te wegen onder het gevoel van onwennigheid en onechtheid, die iedere bezoeker te Bokrijk ondergaat, is het nu het gebruik van de wazige blauwe kleur op de muren en schouwen, die dat gevoel oproepen en scherp zetten Vergroeid met zijn volk en met het land schap, heeft Karei De Bauw ook een voor keur voor de natuurbloemen, die hij in hun, eenvoud zo sprekend met hun wezenlijke facetten uitbeeldt dat de bekoring eivan niet uitblijven kan. Zo zijn vooral aan te stippen «Hagedoornbloempjes» en «Dodder- bloempjes», (5, 6). Karei De Bauw is een kunstschilder die zijn volk zijn eigen schoonheid onthult en hopelijk zal hij dat in de toekomst blijven doen tot verheffing van zijn volk. TWEE AALSTENAARS IN IIET GEDRANG «Scho©e liedjes duren niet lang»... dat moesten twee Aalstenaars op hun beurt en tot hun schade ondervinden. Nochtans was het een zeer winstgevend zaakje dat ze op touw hadden gezet... jammer echter was dit ganse bedrijf in strijd met de wet. U hebt uit onze titel begrepen dat we het hier hebben over de modern ingerichte geheim stokerij die enkele dagen geleden te Asse werd ontdekt. Elkeen moet toegeven dat deze stokerij flink in elkaar zat en mis schien wel nog lang zou geduurd hebben -was er niet iets spaak gelopen. Neen, het ging hier niet om de stokerij zelf, daarvan lekte nu eens niets uit, maar het waren de grote hoeveelheden bestelde suiker nodig voor het fabrikeren van alcohol onder een :naam waarvan de controlediensten de echt heid betwijfelden, die de opsporingsdienst van de accijnsen lont deed rieken. Toen nu •weer eventjes een bestelling van 20.000 kgr. suiker binnen liep, lieten de opsporings diensten oogluikend begaan, maar volgden de met suiker geladen vrachtwagen op de hMen en noteerden alleen 't adres alwaar de waar werd afgeleverd. Van dat ogenblik af werd het net gespannen en daags nadien Werd de zogezegde hoenderkwekerij in ge bruik genomen door de h. Stefaan Peyn- saert, wonende te Aalst, door tientallen speurders omsingeld waarna een inval in de gebouwen werd gedaan. De speurders trokken grote ogen als ze in de gebouwen een grote en ultra moderne geheimstokerij aantroffen met een viertal gistingsketels, die eventjes elk drie meter lang, drie meter j breed en drie meter diep zijn. Niet minder 'dat 21.000 liter voorraad werd aangetroffen 'in volle gistingsproces terwijl tevens onge- 'veer 1200 liter zuivere alcohol werd aange troffen. Zes distilleertoestellen met een to tale dagelijkse capaciteit van 100 liter, zorgde voor de alcoholwinning. Alle instal laties waren met elkaar onder de grond ver bonden en stonden goed gecamoufleerd in de verschillende zalen van de hoender kwe kerij opgesteld. De ganse boel werd natuur lijk aangeslagen terwijl op al de gebouwen de zegels werden gelegd. De exploitant Ste faan Peynsaert werd ter plaats aangehou den en bekende dadelijk de ganse zaak voor eigen rekening te hebben geëxploi teerd. Van de wijk Koutertavern te Asse, togen de speurders met de meeste spoed 'naar de Ajuinenstad alwaar ze de vader 'van de betrokkene de h. Wilfried Peynsaert uit de Kapellestraat nog voor hij op de 1 hoogte werd gebracht van de inval, even eens in verzekerde bewaring brachten. Hoe lang de Aalstenaars zich reeds met dit on guur zaakje bezig hielden kon nog niet worden uitgemaakt... maar men ziet dat de i slagzin «Duren is een schone stad» eens te meer ook hier bewaarheid werd. AJUIN. STAD AALST GEMEENTEBELASTINGEN Het College van Burgemeester en Sche penen der stad Aalst brengt ter kennnis van de belanghebbenden, dat in zitting van de gemeenteraad dd° 9 december 1958 oe- sloten is tot het heffen van volgende ge meentebelastingen voor het dienstjaar 1959. A. Onder vorm van opcentiemen 1. Op de Staatsbelastingen de grondbelas ting. 2. Op de provinciale belastingen a. op de honden; b. op de rijwielen; c. op de voertuigen; d. op de tabakslijterijen. e. op het huispersoneel; f. op het nijverheidspersoneel; g.op de drijfkracht. B. Onder vorm van rechtstreekse ge meentebelastingen 1. Speciale gemeentebelasting op gebou wen gedurende tien jaar vrijgesteld van grondbelasting; 2. Belasting op de essencepompen; i 3. Belasting op de diensters, zangeressen en danseressen; |4. Belasting op de beerputten in verbin ding met de stadsriolering; 5. Belasting op de taxi's niet op de open bare weg stationerend. C. Onder vorm van onrechtstreekse ge meentebelastingen 1. Afsluitingen bij bouwwerken; 2. Ruimen van beerputten. 3. Marktrechten; 4. Reklamerijtuigen; 5. Afhalen van handels- en nijverheids- vuil; 6. Innemen van de openbare weg; 7. Leuren; 8. Vervoer met ambulancewagen; 9. Kaai- en stapelrecht; 10. Openhouden van drankslijterijen na het sluitingsuur; 11: Verhuren van grafkelders; 12. Vertoningen en vermakelijkheden. 13. Afgifte van administratieve stukken; 14. Afleveren van eenzeivigheidskaarten; 15. Verhaalbelastingen; 16. Keur- en slachthuisrechten; 17. Weegrechten. Diegenen, die opmerkingen te maken heb ben tegen deze beslissingen, kunnen hun bezwaar schriftelijk aan het stadsbestuur zenden, of zich aanbieden ter zitting van het Schepencollege dd° 30 december 1958 van 11 tot 12 uur, waarna het onderzoek zal gesloten worden. Aalst, 12 december 1958. I. O. De Stadssekretaris, Fr. DE MEYST. De Burgemeester en Schepenen, Fr. BLANCKAERT- oOo STAD AALST. STEDELIJKE REINIGINGSDIENST Het bestuur der Stad Aalst brengt ter kennis van de bevolking dat het huisvuil door de stedelijke reinigingsdienst NIET zal afgehaald worden op donderdag 25 decem ber en vrijdag 26 december 1958 en op don derdag 1 januari en vrijdag 2 januari 1959. De Schep. v. Burg. St. en Volksgez. Leon LAUREYS KUNSTSCHILDER VAN MALDEREN OVERLEDEN. Op 75-jarige leeftijd overleed in zijn ge boortestad de h. Jan Van Malderen, kunst schilder en oud-leraar aan de stedelijke academie voor Schone Kunsten te Aalst. Bij het voltooien van zijn studiën te Brus sel deelde hij de eerste prijs met de kunste naars Anto Carte en Medard Verbrugh. Hij werd in 1923 aanvaard in de Drie jaarlijkse Salons te Gent, te Antwerpen in 1927 en te Luik in 1923. De afgestorvene was sti. htend lid van de Aalsterse Kunst kring en was er gedurende een kwart eeuw de bezieler van. Hij was ook Ridder in de Kroonorde. Jan Van Malderen was een geboren kun stenaar. Zijn werken zijn gekenmerkt door zuiverheid van tekening, verzorgde lijn en kleurschakering. Vooral zijn winterland schappen en zijn stillevens zijn alom ge kend. -oOo STEDELIJKE MUZIEK AKADEM1E AALST. BUITENGEWOON RECITAL op DONDERDAG 18 DECEMBER 1958, te 20 uur, in de Feestzaal van het Stadhuis, door de wereldberoemde violiste LOLA BOBESCO en de pianist JACQUES GEN- TY. Kaarten 20 F. Leden 10 F. Aldus luidde de titel in een dagblad waai er sprake was van de aanstaande bespre king in het parlement, van het wetsontwerp der regering over de aanpassing der parle mentszetels en de provinciale apparente- ring. De standpunten zijn gekend. Het aantal parlementszetels hangt al van de resultaten van de volkstelling welke om de tien jaar wordt gehouden. De volgende volkstelling gebeurt echter slechts in 1960 en ondertus sen hebben bijna 400.000 burgers geen ver tegenwoordiger in het parlement en is de toestand zo dat in bepaalde gewesten meer stemmen nodig zijn voor een zetel dan in andere.Aangezien de nataliteit in de Vlaam se provincies hoger is dan in de Waalse is het duidelijk dat het hier vooral om Vlaam se arrondissementen zal gaan en is het meteen vanzelfsprekend dat de CVP de aanpassing van het aantal zetels eist vol gens het bevolkingsaantal dat elk jaar wordt opgemaakt voor het rijk, na samen telling der gegevens verstrekt door de ge meenten. Maar in een coalitieregering is nu een maal het compromis noodzakeiljk. Derhal ve eisen de Liberalen als tegenprestatie voor hun eventuele goedkeuring van de aanpassing der zetels, een provinciale ap- parentering voor de provincieverkiezingen. Een ogenblik hadden ze er zelfs aan ge dacht de nationale apparentering te. eisen, maar dit druiste tegen de grondwet in en kon bijgevolg niet door een eenvoudige wet worden doorgevoerd. Dat vele CVP-afgevaardigden niet bijster enthousiast zijn over deze provinciale ap parentering ligt voor de hand. Bij een vol gende verkiezing en bijaldien het stem- menaatal der partijen hetzelfde zou blijven, zouden de Liberalen aldus enkele provin ciale zetels bijwinnen, juist genoeg om een paar provinciale senatoren meer naar de Senaat te sturen, die dan, op hun beurt, één of meer gecoöpteerde senatoren zouden aanduiden. Met andere woorden, bij gelijk stemmenaantal zou de CVP aldus haar ab solute meerderheid in de Senaat kwijt spe len. Maar ook op de provinciale vertegen woordiging zou deze apparentering zwaar drukken. De CVP heeft thans de volstrekte meerderheid in vijf provincies: de 4 Vlaam se en Luxemburg. Een provinciale appa rentering zou deze absolute meerderheid in sommige provinciale raden in gevaar bren gen. Nu hebben verschillende CVP-afgevaar digden reeds duidelijk te kennen gegeven dat ze deze apparentering niet zouden stem men. Alles hangt er van af of dhr Eyskens genoeg politieke behendigheid zal kunnen opbrengen om deze rebellen, zoniet volledig uit te schakelen, dan toch tot een minimum te herleiden. Want de toestand van de re gering zou wel onhoudbaar blijken, moes ten een groot aantal CVP-afgevaardigden tegen stemmen of zich onthouden, te meer daar de socialistische partij deze gelegen heid wel niet zal laten voorbijgaan om de regering ten val te brengen. Het is dus in de eerste weken van janua ri dat de regering Eyskens-Lilar deze eer ste ernstige crisis zal moeten overwinnen. Wij achten dhr Eyskens behendig genoeg om deze klip te omzeilen, maar het al niet te groot enthousiasme van bepaaide CVP- ërs voor deze regering zal er stellig niet mee aangroeien. L. B. I VOETBALBESCHOUWINGEN. door LOUIS DE PELSMAEKER. WAT EEN CORRIDA, EENDRACHT Weinige Eendrachtsupporters zullen al een overwinning hebben toegejuicht zoals tegen hekkensluiter Seraing, want een der gelijke aaneenschakeling van emoties kan men enkel in een heksenketel ontmoeten. Nochtans, alhoewel de supporters er heel wat pret aan beleefd hebben, toch hebben ze een kleine ontgoocheling opgelopen.want het spelpeil stond nog eens beneden alles zodat men zich terecht afvraagt wat het zal worden volgende zondag op Daring. Eén man heeft er voor gezorgd dat het niet een totale wanhoop werd bij de wit- zwarten, en dat was Jan Van Poel voorde, die nu aangetoond heeft niet alleen als buitenspeler maar ook als doelman flink uit de voeten te kunnen. Zo heeft hij van ons dan ook de naam JAN ZONDER VREES gekregen, want wat hij allemaal voor het voetlicht heeft gebracht tussen zijn onver trouwde palen, is het werk van een speler die geheel en al leeft voor zijn ploeg en die weet wat twee puntjes kunnen doen. Wie zou er ons durven tegenspreken wanneer we beweren dat men deze keer bij de wit- 1 zwarten Jan Van Poel voorde op de handen mag dragen, want wie zou er anders de 1 ongelukkige Charly Geerts vervangen heb ben met een evengroot brio. STAALHARDE WALEN De oorzaken opzoeken hoe de Ajuinen opnieuw onder hun normaal peil uit de thuiswedstrijden gebleven zijn, is beslist niet zo een moeilijke karwei, vermits het duidelijk is opgevallen hoe de Aalstenaars zich niet konden aanpassen aan het brutale spel van de bezoekers, die voor alles een skoorlöze drawn wilden bereiken. Dat zat zo in mekaar, dat de Eendrachters regel matig hun rechtstreekse tegenstrever wan delen zonden, maar dan doodliepen in de voeten van de haastig toegeroepen verde digers. Immers vooraan was alle aktiviteit beperkt tot een tweetal Walen, die slechts af en toe Fons Lockefeer niet zo opval lend uit evenwicht konden brengen, al hoewel in een ttveetal fasen de Ajuinende fensie toch niet vrij uitging. Immers, hel viel op hoe beide backs, Toon Van Poel voorde anders zeer knap tegen de ge kende Nijs en Willy Bellon zich dikwijls te ver vooraan waagden, waardoor de be perkte Seraingvoorhoede soms zelfs de bo venhand kreeg. Maar, het was toch niet verantwoord dat men bij sommige spelfa- sen werkelijk stuntelig begon te doen en dat er op gegeven momenten op het randje af zware gekwetsten gevallen zijn. Er moest tenslotte een slachtoffer vallen, én het zou Charly Geerts worden, die tot dan toe alles vrij rustig had kunnen opknap pen maar die nu op een alles behalve kor- rekte manier naar de kleedkamers mocht. Vervolg blz. 4. dP Dank zij twee doelpunten van Poliet Van denbossche, die we hier aan 't werk zien, behaalde Aalst de overwinning tegen Seraing

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1