en omstreken KERSTMIS IN DE POSTZEGELS Zoek uw geluk MIDDENSTAND Brugge 22 september 1957 Brussel 14 december 1958. Japanse reaktie op de verloving van de Kroonprins Eendracht Aalst in rouw Kam iel Paelsterman verongelu kte te EremDoctegem ibotl< 35.000 fr. gestolen in de kliniek te Aalst De Heivonken van w aterschei te Aalst Het feest van de Gevoelige wijzigingen bij Eendracht Aalst van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25. ^.ALST. TEL nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15° JAARGANG. 1,50 F het nummer. ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 aj^agaaMaMBsamaggitngiiBiani i«i f in mg -inwinzsnss&z** NUMMER 101 Op 22 september 1957 werdt Achille Van Acker, Eerste-minister, te Brugge in zijn geboortestad gehuldigd. Uit alle hoeken van het land worden de militanten met au tocars opgehaald om in een lange stoet, die meer dan zes uur duurt, voorbij de van ge luk stralende Premier en zijn echtgenote ts defileren. Zijn geboortehuis in het Klaver- straatje wordt als een heiligdom betreden. Brochures, pamfletten en een officiële bio grafie verheerlijken de figuur van de grote socialist, die de weldaden van het socialis me over de arbeiders liet neerregenen In een toespraak verklaart de partijvoorzitter Buset plechtig Van Acker zal Van Acker opvolgen als Eerste-minister. Op zondag 14 december 1958 op het kon- gres van de socialistische partij wordt Achille Van Acker op het middaguur uitge jouwd «Weg met Van Acker!» wordt er geroepen. Wat doet gij hier nog op het kongres «Waarop wacht ge om het af te trappen?»... «Ik heb u steeds verdedigd Achille, maar nu is het gedaan schreeuwt een vooraanstaande socialist de oud-Pre- mier in het gezicht. Bij de stemming voor de vernieuwing van het partijbureau blijkt dat Van Acker, die hierin steeds een der eerste plaatsen bekleed heeft, slechts op het nippertje wordt verkozen; hij bevindt zich thans op 21ste, dit is op de voorlaatste plaats. Van waar deze plotse ommekeer Omdat kameraad Van Acker weigerde de «Interna tionale» te zingen. Dat was maar een voor wendsel want reeds vóór dit incident had den kongressprekers onderstreept dat het socialisme ter plaatse was blijven trappelen onder de regering Van Acker en dat de ar beiders niet hadden gekregen wat ze moch ten verwachten. Tussen Brugge 1957 en Brussel 1958 lig gen enkele belangrijke politieke gebeurte nissen. In Brugge leefden de socialisten in de rotsvaste overtuiging dat het kiezers korps hen zeer dicht bij de absolute meer derheid zou brengen. Maar de verkiezingen voor de Kamer, de Senaat en de provincie raden van 1 juni evenals de verkiezingen voor de gemeenteraden op 12 oktober wa ren even zo veel slagen voor het socialisme in België. Tussen Brugge en Brussel ligt het school- pakt dat door zeer veel socialisten wordt verkozen boven de kleinzielige revanche- politiek van oud-minister Collard. Tussen Brugge en Brussel liggen de 36.000 Fr. arbeiderspensioen, de verhoging van andere pensioenen, de aanwerving der Na- to-vrijwilligers met het oog op een vermin dering van de diensttijd, allerlei maatrege len die, aldus de socialisten, de regering Van Acker op haar aktief had kunnen schrijven. Tussen Brugge en Brussel ligt de groei ende ontstemming van een hele groep, vooral Waalse socialisten en syndikalisten, die net «echte» socialisme, met zijn natio nalisaties, zijn nationale gezondheidsdienst zijn strijd tegen de financiële machten, wil len doen zegevieren. Deze groep die vier jaar lang door allerlei drukkingen stil ge houden werd, voelt nu zijn uur gekomen om de greep naar de leiding van de B.S.l te wagen. Tussen Brugge en Brussel ligt de finan ciële put van meer dan tien miljard frank die de regering Van Acker naliet en waar van nu garis het land, ook de socialistische arbeiders de gevolgen moeten dragen door verhoogde indirekte belastingen, vermin derde eindejaarspremies, enz... Moeten wij ons verheugen over de ontta keling van oud-Premier Van Acker en de ^tweedracht in de socialistische partij iT^en wij eruit besluiten, zoals vele kran ten "Tfet doen, dat het socialisme in België zijn mooiste dagen heeft beleefd We me nen van niet. Eerlijk gezegd hadden we veel liever een socialistisch kongres gezien dat rustig en zonder veel protest de op voorhand ge maakte resoluties had goedgekeurd. De er varing leert ons immers dat interne par tijmoeilijkheden samen met een oppositie- kuur aan een partij een taaie kracht en een hunkering naar de macht kunnen schenken die ze in staat stelt grote zaken te verrichten. Dit is geen profetie Het is slechts een waarschuwing aan de regering en vooral aan de Christelijke Volkspartij om gedu rende deze legislatuur geen gemakkelijk- heldspolitiek te voeren noch een rustkuur te volgen, maar steeds dieper en breder een kristelijk-sociaal programma uit te bouwen, dat bij volgende verkiezingen door de meerderheid van de kiezers kan worden goedgekeurd. H. Ieder jaar zet het Kerstfeest een gewei- het ene einde van de wereld tot het andere maken ontelbare kaarten, brieven en druk werk van alle aard feestwensen over en heilwensen voor het nieuwe jaar. Daar de viering van het Kerstfeest in het openbaar ontwijd was geworden, ver- heidenst en zoveel mogelijk ontlèdigd van zijn kristelijke inhoud, is anderzijds in tal van landen een machtige beweging los ge komen voor herkerstening, om het feest zijn WARE HISTORISCHE betekenis terug te geven, de viering nl. van de Geboorte van God de Zoon, Mens geworden om het mensdom te verlossen. Zelfs op de niet-kristenen oefent Kerst mis een weldoende invloed uit, zelfs voor hen is Kerstmis zeer simpatiek. Het lijkt dus normaal dat in de. landen van kristelijke beschaving het postbeheer zich zou aansluiten op een eigen wijze bij dit wereldverkeer en zich er zou bij aan- pasen door de uitgifte van een of meer postzegels van gewone waarde en geldig voor postkaarten, brieven, drukwerk voor binnen- en buitenland, en dit naar motie ven van de onderscheiden kunsttradities of naar motieven van autochtone opvat ting, gesteund op de hoofdmomenten van het Kerstgebeuren, als daar zijn: de ver schijning van de engelen aan de herders, de aanbidding van het Kind door de her ders, door de wijzen, dierkaravaan door de ster naar Bethlehem geleid, enz. De landen met kristelijke overlevering zijn uiterst rijk aan schilderwerken, beel den, tapijtwerken, verluchting en derge lijke en hebben slechts te putten in hun kunstschatten, hun oude en moderne kunst werken te laten gelden om Kerstmis te il lustreren en meteen een wereldwijde pro paganda te voeren voor hun eigen kuituur. Reeds heeft Hongarije vóór de(.russische bezetting het initiatief genomen voor uit gifte van een dergelijke filatelische reeks; gedurende meerdere jaren heeft Cuba offi ciële postzegels uitgegeven die het Kerst gebeuren huldigen; Australië brengt voor de tweede maal flink geslaagde «Christmas stamps» in omloop en België heeft zich op zijn beurt aangesloten bij deze beweging met de uitgifte van twee zéér geslaagde Kerstmiszegels (ter waarde van 2,50 F 4- 1 F en van 6 F 2 F) in de reeks van de gekende anti-tering-zegels. Aanvragen wer den anderzijds gericht tot de betrokken de partementen van een veertigtal landen; uit de binnen gelopen antwoorden is gebleken hoe over het algemeen het verzoek op ware simpatie werd onthaald. Alles laat toe te hopen dat meerdere landen de reeds ge stelde voorbeelden in 1959 zullen navolgen. Het is zeer te wensen dat minstens in de Kersttijd steeds meer en meer landen, langs hun internationale postbetrekkingen om, het daadwerkelijk verbroederen in de hand zouden werken, daartoe géén geschik ter middel dan de kerststening van die be trekkingen zelf door ze te grondvesten bv. op de vrede die uitgaat van de Kribbe en die werd toegezegd aan alle mensen van goede wil. De steeds ruimere verbreiding van zulk initiatief moet wel de aandacht op-, en de belangstelling voor- Kerstmis wekken bij heidense of niet-kristelijke volkeren. Op onrechtstreekse, verwijderde maar niette min doeltreffende manier kan het voor hen een aanvankelijke inwijding inluiden in het Kerstmismisterie. Onze lezers, militanten van de Katolieke Aktie of van het Missie-apostolaat, zouden dan ook ruim gebruik moeten maken van de gelegenheid om in hun onderscheiden streken de uitgifte van kristelijke kerst miszegels uit te lokken en om er tever.s ruim gebruik van te maken, waar het reeds gebeurde. Kan. A. Croegaert (Antwerpen;. De publieke reaktie op de aangekondigde verloving van juffrouw Michiko SHODA met Kroonprins AKIHITO heeft de bevin dingen bevestigd van een nationaal onder zoek, dat onder katolieke kontrole onlangs plaats vond, omtrent de huidige godsdiens tige atmosfeer van Japan. Pastoors hebben verzekerd dat duizenden Japanners zich zelf beschouwen als staande op de drempel van de Katolieke Kerk. De rechtstreekse toespelingen op de in vloed en de gevolgen van een katolieke op voeding van het volksmeisje dat de keizerin van Japan is, klonken allen guns tig, met uitzondering van deze in de kom- munistische pers, die gewaagde van «Amerikaanse, imperialistische drukking». Juffrouw Shoda, het eerste volksmeisje dat in de keizerlijke familie zal treden, werd van kindsbeen af opgevoed in katolie ke instellingen. Tal van leden van haar gezin, haar grootmoeder inbegrepen, zijn katoliek. De precedenten van de officiële verloving overlopend, lieert de pers hoge officiële personaliteiten verweten te traag te zijn geweest bi5 het sanctioneren van het hu welijk. Tijdens de biezondere samenkomst van het Hof, die de aankondiging van de verloving vooraf ging, stelde Eerste Minis ter Kishi verscheidene vragen en d.o. «Naar ik vernam 30U de Shoda-familie kristen zijn; de godscjienst van het keizer lijk Huis is het Shintoisme. Hoe staat het te dezer zake De hof kanselier Usaci heeft daarop ge antwoord Het is juist dat ht-.rijko leden van Sho da-familie kristenen zijn; doch hoewel juf frouw Shoda gediplomeerd werd aan een katolieke school, werd zij niet gedoopt. Er is dus geen rede tot ongerustheid voor het publiek. De pers heeft dit onderhoud bestempeld, voor wat de Eerste Minister betreft, als «verouderde en eenzijdige vraag», en voor wat aangaat de kanselier, als «gebrek aan begrip voor historische werkelijkheden», waarop Professor Ikeda Kiyoshi van de Universiteit van Keio, sociaal criticus en gekend auteur, gladweg schreef dat «offi- cielen in de huwelijkskwestie van de Kroonprins het bewijs hebben geleverd van godsdienstige vooringenomenheid Het invloedrijke dagblad «Mainichi», in zijn uitgave van 2 december jl. schreef in een hoofdartikel De bewering van de Eerste Minister als zou de godsdienst van het keizerlijk Huis het shintoisme zijn is even onzeker als tegenstrijdig. Terwijl juist op dit ogenblik de regering een speciale kommissie heeft ingesteld met opdracht de mogelijkheid te bestuderen om de Ise Grand Shrine (het familieschrijn van de Japanse keizers) te beschouwen als een niet-godsdienstige instelling, daar is het onlogisch te menen dat de shinto-riten die er in de tempels van het keizerlijke paleis op na worden gehouden, niet van dezelfde aard zouden zijn. En bijgevolg is de tegen stelling van het shintoisme tot kristen lom, door de Eerste Minister gemaakt, mis plaatst. Of wil zij soms suggereren dat, als juffrouw Shoda een katolieke ware, zij de Kroonprins niet zou kunnen huwen Maar als het Ise Shrine en zijn periodische vereringen slechts betrekking hebben op zuiveringsriten in verband met de vere ring van de voorvaderen van de keizerlijke familie, dan kan daar van een katoliek standpunt uit, geen enkele tegenwerping tegen bestaan. Deze houding immers is steeds de traditionele politiek van de Kerk in Japan geweest. De staatsriten van het shintoisme worden niet beschouwd als godsdienst. En de «Mainichi» besluit Hoewel ka- tolieken een huwelijk van twee katoliek en beschouwen als ideaal, erkennen zij toch tevens de vrijheid van godsdienst in ge mengde huwelijken; de katolieke Kerk ver langt alleen dat kinderen uit gemengde hu welijken katoliek zouden worden opge voed. Vermits juffr. Shoda in een katolieke atmosfeer werd opgevoed, is het natuurlijk dat zij bepaalde opvattingen over God zal hebben. Wij hopen dat de overheden in wier midden zij voortaan, zal leven, haar niet zullen dwingen het voorbeeld te vol gen van de Romeinse wijsgeer en slaaf Epictetus. die slechts vrijheid van denken genoot en niet van handelen. De publieke mening heeft de Kroonprins geprezen omdat hij «liefde en karakter ver kozen heeft boven stand en weelde» en de pers heeft verzekerd dat de jeugd door de hoogste kringen een voorbeeld gesteld kreeg. P. Jos. J. SPAE. Als een donderslag bij heldere hemel deed donderdagavond in de Ajuinenstreek de mare de ronde, dat de volksgeliefde en joviale eendraehtspeler Kamiel Paelsterman bij een verkeersongeval te Erembodegem smartelijk om het leven was gekomen. Deze geruchten bleken later op de avond jammerlijk maar al te waar en nadere bij zonderheden werden ons verstrekt De 23 jarige jongeling was maar pas van huis per fiets weggereden om zich zoals naar gewoonte op deze dag naar zijn verloofde Ma ria Van Geit, wonende Kortestraat, te Welle, te begeven. Gekomen aan de oprit van de hangbrug over de autosnelweg langs de Ninoolse steenweg is hij wegens een on gekende oorzaak onder een zware vrachtauto terecht gekomen van de elektriciteit firma Pennewaert uit Ninove, en die bestuurd werd door Kamiel Buyle, eveneens uit Ninove. De ongelukkige Kamiel werd met het hoofd gevat onder de zware wielen van het voertuig en was op slag dood. Het stoffelijk overschot werd opgeborgen in de ge meentelijke politiewagen en later overgebracht naar het dodenhuisje van Erembode gem. In de late avond is ook het parket op de plaats van het ongeval verschenen. Een jong leven werd door een dom onge val vernietigd en het is met de dood in het hart dat we deze regels neerpennen want de graaggeziene Kamiel was een onzer beste vrienden. We bieden aan de diep rouwende familie Paelsterman onze innige en kristelijke deel neming aan. Remi De Pelsmaeker. Tijdens de nachtelijke Viren verschaften onbekenden zich toegang i tot de burelen van de O.L. Vrouwkliniek te Mijlbeek in onze stad en konden er de hand leggen op een bedrag van 35.000 fr De Aaisterse poli tie heeft het onderzoek in handen. DEZE WEEK GEEN WINNERS MET 0 FOUTEN. DE POT BLIJFT DUS BEHOUDEN VOOR VOLGENDE WEEK. WAT MOET U DOEN OM TE WINNEN ZIE VERDER IN DIT BLAD. WAAG UW KANS VEEL GELUK. Ter gelegenheid van het vertrek van hun oud-lid en vriend E. Br. Boudewijn, in de wereld Paul Bosman van de Gentse Steen weg, richten deze twee verenigingen een interessante avond in op zondag, 28 dec. te 19 u. in de Feestzaal Groen Kruis. Op het programma optreden van het wereldver maarde koor De heivonken van Water schei» o.l.v. E. Br. Arnold. Dit koor verwierf onlangs de Internatio nale Prijs voor Jeugdkoren, trad reeds meermaals op voor N.I.R. en T.V., trad ook reeds op in Italië, Nederland en Duits land. Tevens treden op Miel Cools en Jen ny Andy, de twee vermaarde vedetten van Radio Hasselt. Een avond van de bovenste plank dus. Houdt nu reeds uw kaarten voor bij de leden dezer organisaties of op het sekr. van de «Achterlinie»: V. De Saede- leerstraat, 24, Aalst. Tel. 237.15. Deze kaar ten zijn genummerd. Prijzen: 20 en 30 Fr. HET WORDT EEN OBERBAYERN-AVOND OP 17 JANUARI IN ZAAL R I N K. gustaaf ledegen krijgt zijn KANS BIJ EENDRACHT. Gloednieuwe doelman tussen de palen. De man die eens de ganse atletiekwereld met verbazing sloeg door zijn prestaties in verschillenle takken van deze sport en het in poolstokspringen zelfs tot kampioen van België bracht, heeft eindelijk de weg ge vonden naar het fanionelftal van de wit- zwarten. Inderdaad toen het keeperspro bleem tijdens het seizoen 1957-58 bij Een dracht heel wat zorgen wekte werd de 21 jarige atleet Gustaaf Ledegen die toen ook regelmatig op de bres stond als keeper van fde Aaisterse handbalclub Sparta, naar het Pierre Cornelisstadion geloodst alwaar hij als neofiet elkeen ten spoedigste overtuigde van zijn talenten als doelman. Men begrijpt dat men de lenige Aalste- naar niet onmiddellijk in het eerste elftal kon brengen, hij moest immers eerst gron dig de knepen van het vak leren om met sukses te kunnen uitgespeeld worden. Mis schien wel zat de komst van Charly Ge-erts er ook voor een sterk deel tussen dat de poort naar het topelftal voor hem gesloten bleef. Nu echter dat Geerts zoals met weet jammerlijk gekwetst werd en dat Pie Van der Meirsch niet langer het vertrou wen van het selektiekomité schijnt te ge nieten krijgt Gustaaf Ledegen de kans om te bewijzen dat hij wel degelijk de geschik te doelman is voor het eerste elftal. Eerlijk gesproken voor zijn maidenmatch hadden we hem liever tegen een mindere ploeg aan het werk gezien, want niemand zal ons tegenspreken als we er bijvoegen dat hij op het leidersveld van Daring voor hete vuren zal staan. Remi De Pelsmaeker. oOo RENS TERUG NAAR DE VOORLINIE BIJ EENDRACHT AALST De intrede van Gustaaf Ledegen in het wit-zwarte elftal behandelen we in een speciaal stukje, dus moeten we er geen verdere kommentaar over geven. Dit was niet de enige verandering in de ploeg want Van Vaerenberg verhuisde naar de kant- halfplaats en permuteerde met Rens die terug bij de kanonniers wordt ingeschakeld. Kunnen we het selektiecomité met het overhevelen van Van Vaerenberg naar de halfs volledig bijtreden, dan hadden we toch liever Rens op deze plaats verder zien akteren. Feit is inderdaad dat de Antwer penaar zich als een gedroomde half heeft ontpopt wat vroeger in de voorhoede toch van hem niet kon worden gezegd. We moe ten echter toegeven dat hij toen bijlange niet op een konditiedreef zoals nu het geval is, en het is zeer goed mogelijk dat hij nu vooraan ook aangenaam verrast. Laat ons hopen dat deze opstelling op het Daring- terrein over alle lijnen zal meevallen en dat onze Ajuinen het bewijs zullen bren gen dat de legende van «homeploeg» be paald mag worden opgedoekt. Remi De Pelsmaeker.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1