de en omstreken De Wet "De Taeye,, u Appelterre en Eichem heeft de E. H. F. De Vleeschouwer als nieuwe herder Succesrijke inzet van de nationale veertiendaagse van de Middenstand Gans de Ajuinen- streek rouwde... De belastingsontduiking; Herrie in de Socialistische partij. t et van aalst Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummer. ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 NUMMER 103 Op verzoek van talrijke lezers, geven wij hier een beknopte uitleg over de wet De Taeye. NIEUWE VOORWAARDEN OM VAN DE WET DE TAEYE TE GENIETEN 1) Voorwaarden betreffende de grond. Dé grond mag volgende oppervlakte niet te boven gaan Acht aren in de gemeenten van 5000 tot j 30.000 inwoners. handelsregister of indien hij een attest van de Burgemeester voorlegt. Om een premie te kunnen genieten, moet men 1) Van Belgische nationaliteit zijn. 2) Sedert ten minste een jaar in België, Belgisch Congo of in Ruanda-Urundi zijn verblijf hebben. Van goed gedrag en zeden zijn. 4) Het volle genot niet hebben, in eigen- 2.) Voorwaarden voor het verlenen van I dom of vruchtgebruik, van een ander on- premiën. j roerend goed, dat aan de aanvrager of zijn De premie beloopt 30.000 frank voor de echtgenote toebehoort, in de grote agglomeraties gebouwde wonin- j De aan te gane verbintenissen, gen, 27.500 fr. voor deze welke in de ste- Deze lopen, voor de aanvrager of zijn den met meer dan 30.000 inwoners ge- echtgenote zover een ononderbroken ter- bouwd worden, 25.000 frank voor alle an- mijn Van tien jaar, aanvangende op de da- dere gemeenten. j turn van het, ministerieel besluit dat de pre mie toekent, en luiden als volgt Deze bedragen zijn basisbedragen. Zij worden verhoogd met 20% voor ieder kind nog geen 18 jaar oud ten laste op de dag van de aanvraag. Een bijkomende pre mie gelijk aan 20% van de basispremie wordt eveneens toegekend aan de beguns- a) de woning te laten bouwen volgens de plannen en lastenkohier, zoals die door de provinciale directeur van de Stedebou>v werden goedgekeurd, geen lening aan te gaan voor het bou- In vervanging van E. H. De Brauwer, werd thans E. H. De. Vleeschouwer tot pas toor benoemd van dé. gemeente Appelterrer Eichem. E. H. De Vleeschouwer werd te Erpe ge boren op 22 december 1910. Hij werd pries ter gewijd te Gent op 6 juni 1936 en be- I standsonderneming, noemd tot leraar aan het St-Vencentiuskol- j Door de deelnemende handelaars en lege te Eeklo. Hij verbleef aldaar tot in ambachtslieden wordt aan hun klanten 1943, toen werd hij wegen zijn vaderlandse j gedurende de periode van 13 december gevoelens door de Gestapo opgezocht, zodat j 1958 tot 3 januari 1959 bij hun aankopen hij moest onderduiken. Mgr. benoemde Per 40 F voor de voedingsbranches en per hem tot- onderpastoor te Sleidinge, waar hij j 20 F voor al de overige takken kosteloos op 23 juni door de Gestapo gevangen werd 'een biljet gegeven van de reusachtige tom genomen en te Gent, na ondervraging en j hola met 5 miljoen frank prijzen bedreigingen in de gevangenis werd opge- prijzenlijst komt voor als Met 75.000 deelnemende handelaars startte op zaterdag 13 december 11. de reus achtige verkoopcampa.gne van het klein en middenbedrijf. Deze massale en nationale campagne in gericht door het Nationaal Instituut voor Handel en Ambacht met medewerking van de meest representatieve middenstandsor ganisatiesorganisaties betekent een ware vloedgolf van pubilciteit voor de midden- tigde voor het kind geboren binnen de 300 i wen> tenzij bij organismen hiertoe erkend dagen, te rekenen van de aanvraag Geplafonneerde oppervlakte en totale op pervlakte. Om de premie te genieten mag men geen huis bouwen a) waarvan de geplafonneerde oppervlak te ttz. de oppervlakte der vertrekken be stemd voor bewoning 85 vierkante meter overtreft. Dit maximum mag nochtans met 10 vierkante meter verhoogd worden voor ieder ongehuwd kind, dat met de aanvra ger onder hetzelfde dak woont, alsmede voor ieder ascendent, zo deze ten minste zes maanden met de aanvrager samenwoont. Er worden bovendien twee verhogingen van 10 vierkante meter toegekend aan de vrager die minder dan vier jaar gehuwd is of wiens jongste kind nog geen vier jaar oud is, ten dage van de aanvraag. b) De totale oppervlakte van het gebouw mag niet meer dan een derde groter zijn dan de geplafonneerde oppervlakte. De to tale oppervlakte is de som der oppervlak ten op elke verdieping van het gebouw. Komen niet in aanmerking voor de bere kening van deze oppervlakte de kelders de niet ingerichte zolders de niet be woonbare bijgebouwen de garage de ingangshall de trapzalen WC. GARAGE wordt toegelaten en vergt geen speciale formaliteit. Gebruik van het gebouw De uitoefening van een ambacht of van een handelszaak in het gebouw, dat men optrekt, is toegelaten 1) indien een vertrek speciaal bestemd is voor de uitoefening van dit beroep en dat zijn oppervlakte niet meer dan 20 vierkan te meter bedraagt. 2) indien de eigenaar het bewijs levert van zijn inschrijving in het ambachts- of door het Ministerie van Volksgezondheid cn van het Gezin en door het Ministerie van Financiën geen vergrotingen te laten uitvoeren, I waardoor de grenzen der oppervlakten zou den overschreden worden. b) die woning niet te verkopen. e) haar zelf te betrekken. d) haar noch geheel noch gedeeltelijk in I huur te geven. e) er geen handel in te drijven, tenzij hiervoor een vertrek voorzien werd. I f) haar niet te laten dienen voor drank- huis, spijshuis of herberg. g) haar tegen brand, bliksem en ontplof- fingen, bij een Belgische of een in België gevestigde maatschappij te verzekeren en regelmatig de preroiën voor deze verzeke ring te kwijten. h) het bezoek van de woning toe te la ten door de afgevaardigden van het Minis terie van Volksgezondheid en van het Mi nisterie van het Gezin. i) in geval van niet nakoming van deze verbintenis, in te stemmen met de invorde ring door de Schatkist van een som gelijk aan bedoelde premie som, welke te ver meerderen is, voor de duur van de niet na koming. met de gewone interest van 4,5% 's jaars. Hoe men te werk moet gaan Vóór alles, moet men formulieren aan vragen bij het Bestuur van de Woning, Kleine Zavel 3, te Brussel, waar alle ge wenste inlichtingen kunnen bekomen wor den, hetzij schriftelijk, hetzij bij de Direc tie zelf op de dins- en donderdagen van 9 tot 11,30 uur en van 14 tot 16 uur. De drie in te vullen formulieren zullen U overhandigd of toegestuurd worden. Op de eerste prijs, sloten. Vandaar werd hij overgebracht naar de gevangenis van Hagen in Westfa- len (Duitsland). Toen hij in 1944 bevrijd werd was E.H. De Vleeschouwer tol&al uitgemergeld en kwam doodziek in zijn geboortegemeente Erpe terug Het was einde 1944 toen E.H. De Vleesch ouwer, gedeeltelijk hersteld, benoemd werd tot onderpastoor te Maldegem en in novem ber 1951 werd hij in .de dezelfde hoedanig heid aangesteld in de St-Martinuskerk te Aalst, vanwaar hij thans werd bevorderd tot pastoor van de gemeente Appelterre- Fichem. De plechtige aanstelling zal plaats heb ben op 11 januari 19o9. De inwoners zullen niets onverlet laten om deze blijde intrede met veel luister telexen en heten hun nieuwe herder hartcl jk welkom. naar keuze een villa volledig gemeubeld met auto in de garage of de tegenwaarde 1 miljoen frank. Volgen dan 20 auto's Fiat- 600, 20 televisieapparaten Arel, 10 ijskas ten Sem, 10 radio-pick-up meubelen Acec, 10 electrische naaimachines Elna, 10 vul- haarden of gasfornuizen Juno, 20 matras sen of clubzetels Epeda, 20 stofzuigers Champion, 50 radiotoestellen Acec, enz. Duizend grote affiches werden aange bracht op de best geschikte publiciteitspa- j verhoogt met het nelen langsheen de bijzonderste wegen en jetten. 500.000 fluorescente affichetten prijken in de uitstalramen van de deelnemers. 100.000 pancartes staan op de toonban ken van de deelnemers Te Antwerpen, Gent en Luik werden re- klame-affichetten aangebracht op de bum pers van de trams. 10.000 camionaffichetten werden onder de deelnemers uitgereikt; 16 bladzijden in veelkleurendruk ver schenen in Publi-Post, dat op 2.550.000 ex emplaren verspreid werd; 200.000 reclame-ballons alsmede miljoe nen sluitzegels werden ter beschikking ge steld van de deelnemers; In dag-, week- en vakbladpers wordt voor 2 miljoen frank geadverteerd, boven- die verschijnen in alle gewesten spe ciale reclamebladen, circulaires en strooi briefjes gewijd aan de Veertiendaagse. Ziedaar in cijfermateriaal, hetgeen aan publiciteit werd en nog wordt verwezen lijkt. Het aantal deelnemers aan deze Veertien daagse, alsmede de eerste inlichtingen uit verschillende gewesten over de aanvang van de Veertiendaagse wijzen op het groot se succes welke deze campagne tegemoet gaat. Dit is niet te verwonderen aangezien het prijzenbedrag van 5 miljoen evenredig aantal uitgereikte bil- in de bijzonderste centra van gans het land. Een ware jacht is door de verbruiker ge- HONDERDEN SPORTLIEFHEBBERS BRACHTEN EEN LAATSTE GROET AAN DE DIEP BETREURDE KAMIEL PAELSTERMAN. Een indrukwekkende en ingetogen massa 20.000 middelgrote affiches werden aan- Qpend op de tombolabiljetten waarmee hij geplakt in ^steden en gemeenten. j de kans krijgt miljonair te worden, terwijl 6.000 affiches prijken in alle spoorweg- de deelnemende handelaars en ambachts stations van België; 1 lieden dank zij de Veertiendaagse een, zeer 150.000 winkel affiches werden verspreid belangrijk deel van de eindejaarsomzet in onder de deelnemers; haar bedrijven kanaliseren. EEN SPORT VAN ALLE EEUWEN. Het ontduiken van de belastingen is al J dat vele slimmerds het er op aanlegden om zo oud als de belasting zelf en sinds heug- lijke tijden hebben de mensen er steeds al les op aangelegd om hun regering en de fiscus in de doeken te doen. Het volstaat immers eens na te gaan wel ke voorschriften Lodewijk XIII in Frank rijk uitvaardigde ten behoeve van zijn be lastingcontroleurs, met het oog op het on derdrukken van de belastingsontduiking defileerde voor het stoffelijk overschot van j Reeds tQen trachtten de Franse boeren hun de betreurde- jonge man die in de lente van bez^tingen te verduiken en als een contro- zijn leven zo brutaal uit het sportmidden ]eur Qp ronde was> dan deden die boeren werd weggerukt. Niemand kon zijn ontroe- zich ais ware bedelaars voorkomen. In die ring verbergen en leefde mee in de zware tijd bestond geen kadaster en ook geen slag die de familie Paelsterman had getroi- boekhouding. Bij de boeren - die toen het fen. Nooit of nooit zullen we het ogenblik meest belasting dienden te betalen werd vergeten dat de kist, bedekt met de wit- deze belasting door een controleur vastge- zwarte Eendrachtvlag uit het ouderlijk huis ste^d op grond Van ogenschijnlijke rijk- werd gedragen en een schreieende moeder j dom; meubelen, koeien, paarden en derge- Het laatste congres van de socialistische partij is een openbare getuigenis geworden van de grote tweespalt die de socialistische rangen verdeelt. Deze tweespalt dateert van nu, zelfs niet van de laatste verkiezin gen, die voor de partij een ware nederlaag werden. In feite woelt sinds vele maanden een oppositionele strekking in de BSP en deze strekking gaat uit van bepaalde syn- dikalisten met aan hun hoofd dhr Renard uit Luik, gekend voor zijn radikalisme maar ook voor zijn energie. Sinds maanden immers ging dhr Renard, in zijn strijdblad «La Gauche» dat on dertussen in Vlaanderen een tegenhanger heeft gekregen tegen de coalitie van de socialisten met de liberalen en tegen het miskennen, door de partijbonzen, van de echte socialistische doctrine. De groep van dhr Renard werd te lang onderschat, en door de eigen partijmensen en door de te genstrevers. Het laatste congres is een be wijs geworden dat deze groep werkelijk wat in zijn mars heeft. In een zekere mate doet deze tweedracht in de socialistische rangen denken aan wat rond de jaren 1930-35 gebeurde in de toen malige Werkliedenpartij, toen een groep zich schaarde rond dhr De Man tegen de partijleiding van dhr Vander Velde. Ook die groep wou toen hernieuwing in de par tij en vermits de tendens toen in Europa ging naar regimes met zg. fascistische in slag, kreeg hij weldra het etiket «socialist- nationaal». Eigenaardig genoeg is de huidi ge partijvoorzitter, dhr Buset een oud dis cipel van Rik I>e Man. Dhr Buset die voor ■de oorlog mee ten strijde ging tegen het conformisme van een Vander Velde en een de Brouckère, wordt nu zelf voor confor- De nederlaag van 1 juni werd een welko me gelegenheid voor de groep Renard om eens terdege af te rekenen met de partij bonzen. Het Bureau van de partij werd ten slotte nipt herkozen, maar dit betekent he lemaal niet dat de strekking Renard het onderspit heeft moeten delven. Integendeel zouden we zeggen. Dhr Renard komt ver sterkt uit de strijd en bij het volgend con gres, dat moet beslissen over het nieuwe programma van de BSP, zal de strekking Renard het zeker halen, tenminste wat be treft inhólid van dit programma. Sommigen hebben in die tweespalt een Vlaams-Waalse oppositie gezien. Anderen beweren van Renard dat hij antiklerikaal is. Geen van beide beweringen schijnt op ernstige gronden te steunen. Inderdaad in de socialistische partij is dhr Renard sinds lang de enige geweest die de moed heeft ge had om de onderwijspolitiek van Collard af te keuren en aan te zetten tot het afslui ten van een schoolakkoord, welke ook zijn motieven geweest zijn. Wel is het waar dat het kristel ijk syndikalisme in Wallonië, en vooral in Luik, sterk aan het doordrin gen is en dit zal misschien een van de re denen zijn waarom dhr Renard het over een andere boeg wil gooien. Maar wat er ook van zij, het resultaat is er en het zijn niet de zg. gematigden, Spinoy of andere socialistische Vlamingen die ooit de moed hebben gehad om de politiek van Collard af te keuren. Dhr Renard deed dit wel. En wat zijn Vlaamshaterij betreft, hiervan kan alleen maar worden gezegd dat meer en meer federaties uit de Vlaamse gewes ten zijn houding beginnen te steunen. Kort om de socialistische partij beleeft hier bij ons de grote ccrisis die ook de andere zus terpartijen in West Europa doormaken. De en vader hun dierbare en geliefde voor eeuwig vaarwel moest zeggen. Diep teneergeslagen volgden al zijn mak kers voetballers, de laatste en treurige tocht van hun vriend en het waren om beurten Cha^ly Geerts, Jos. Rens, De Wae- geneer, Verhofstadt, De Stercke, Van der Meirsch, Jan Van Poelvoorde, Ellegeerr, Van Ingelghem, Willy Bellon en Van Leu ven, die de doodskist droegen, terwijl Gas ton Van der Eist, Poliet Van den Bossche, Willy Plas, Antoon Van Poelvoorde, Fons Lockefer en al de andere spelers uit ^eser- ven en lagere afdelingen in de lange stoet mee opstapten. Tientallen kronen en bloemengarven als laatste huldeblijk aangeboden door de ver schillende sportgroeperingen werden door de bestuursleden meegedragen in de op tocht. De H. Mis in 'de kerk van O. L. Vr. He melvaart werd gecelebreerd door E. II. Pastoor Blanckaert bijgestaan door EE.HH. onderpastoors Wijffels en Gaublomme. Aan de Offerande scheen geen einde te komen door de ongeveer 1300 aanwezigen. Wanneer de h. Etienne Mertens, voorzit ter van Eendracht Aalst, voor de open groeve op het kerkhof het laatste afscheid uitsprak was de ontroering zo groot dat bij na elkeen in tranen uitbarste. Een leemte zal het heen gaan van Kamiel Paelsterman nalaten, maar zijn aandenken zal voor eeuwig gegrift blijven in alle sportharten uit het Aalsterse. Remi De Pelsmaeker. lijke. Daarom verdwenen als bij toverslag, telkens een controleur in de buurt kwam, meubelen en koeien en de boer gaf een op pervlakte land op met de oogst waarvan hij zelf nauwelijks zou hebben kunnen le ven. Daarbij herhaalde hij steeds maar dat de oogst mislukt was. Belastingseontro- leurs kregen het trouwens steeds te verdu ren en de Franse schrijver Mirabeau heet te hen eens misprijzend «dolende vampie ren Het zout werd in die tijd steeds zwaar belast. Voor minister Necker, de minister van financiën van Lodewijk XVI, aan de vooravond van de revolutie, betekende de zoutsmokkel een echte nachtmerrie. Om hiervan een idee te hebben volstaat het te zeggen dat in 1785 nog 3000 mannen en 2000 vrouwen in de gevangenis werden ge stopt voor zoutsmokkel. Het waren trouwens niet steeds de ge wone lui die de fiscus trachtten te bedrie gen. De adelstand bezat toen geweldige pri vileges onder meer ook wat betreft het bè- lastingbetalen. Het is dan ook begrijpelijk zich zelf in deze stand te verheffen ten einde aldus geen belasting meer te moeten betalen. Onder Lodewijk XIIII bestond reeds een speciale magistratuur, belast met het op sporen van valse graven en barons en van valse adeltitels. Ook bestonden er officiële diensten waar deze titels dienden inge schreven te worden. Maar dat alles belette niet dat deze magistratuur het aantal valse edelen niet meer de baas bleef en uiteinde lijk beroep moest doen op de pastoors die 's zondags hun gelovigen moesten voorhou den dat men geen valse graaf of baron mocht zijn. Of deze priesters dit steeds met evenveel entoesiasme deden, is een open vraag als men ziet dat dezelfde dorps pastoors niet aarzelden de koeien en paar den en de oogst van de boeren in de pasto rij te verbergen opdat de controleurs ze niet zouden vinden. Trouwens op sommige ogenblikken stond een gans dorp gewapen derhand tegen de controleurs van de fiscus op, ofwel verdween de hele bevolking in de bossen of' de bergen voor enkele dagen.Hier en daar gelukte het dan aan de fiscus de hand te leggen op een weerbarstige die zich niet bijtijds uit de voeten had weten te maken en die dan moest betalen voor al de anderen die er wel van onder gemuisd waren. Er wordt thans soms geklaagd over het feit dat de landbouwtellingen niet juist zijn. Vroeger was dit nog erger. Indien men de tellingen moest geloven die voor twee of drie honderd jaar door de controleurs wer den gedaan, dan was er Frankrijk nog geen landbouwland genoeg geweest om 1 mil joen mensen te voeden, laat staan de twin tig miljoen die Frankrijk toen aan bevol king telde. Zodat de vos wel zijn pluimen verliest, maar nooit zijn streken. Isy LANDERS mist versleten door de linkerzijde van dhr kaders verouderen en jongeren vinden er Renard. I zich niet meer in thuis. L. B. Men herkent op de voorgrond Jan Van Poelvoorde, Van Leuven. De^ Waegeneer, Geerts,, Vanderveken, Van der Meirsch. Ellegeert, Verhofstadt en De Stercke, allen clubmakkers van de betreurde afgestorve ne. (Cliché «Het Volk»).

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1