de en omstreken 1 Het 2e Europees Banket te Aalst ERAN I WOORDELIJKHEID Het nieuwe schepen- college van onze stad aangesteld Onlusten in de inlanderswijk te Leopoldstad Landsbond der Christelijke Mutualiteiten Het Jaar 1959 Enkele toppunten Z. H. de Paus wel of niet naar Lourdes Hl van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK ST. JORISSTRAAT. 25. AA)-. ST - TEL nr 241.14 P C. nr 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummer. DONDERDAG 8 JANUARI 1959 NUMMER 3 De verantwoordelijkheid is het kenmerk roepende repressie blijft uitgesteld, van een wezen, dat zich rekening geeft van j Merchiers, de Gentse franskiljonse loge- j zijn daden en er de gevolgen moet van dra- man, verantwoordelijk minister vraagt gen beloning voor zijn goede daden, straf raad aan niet-verantwoordelijke verzets- voor zijn slechte. Verantwoordelijk zijn veronderstelt toe rekenbaar zijn De dader is verantwoorde lijk, de daden worden aangerekend. Opdat een daad kan aangerekend wor den, moet ze gedaan worden in vrijheid en met kennis van zaken. «De mens, die voor een meester werkt, vindt niets uit, noch verbetert iets» heett Bacon gezegd. Hij mis te persoonlijk handelen en volgt blind de weg, die hem wordt gewezen; hij wordt een machine. De politieke verantwoordelijkhed is de ze van de leden van het goevernement en van hun onderhorigen. Onze ministers zijn verantwoordelijk voor de beide Kamers, die het recht hebben hen te beschuldigen en te oordelen, te veroordelen. De ministers zijn solidair verantwoordelijk voor de al gemene regeringspolitiek, en elke minister individueel voor zijn persoonlijke daden. Het is vooral hun collectieve verantwoor- i (mannen en niet-verantwoordelijke patriot tische verenigingen. Eerbied voor de verzetsmannen, echte verzetsmannen. Maar. zijn alle erkende verzetsmannen, echte verzetsmannen Is het niet «wettelijk» en «gerechtelijk» bewezen dat tienduizenden erkende verzets mannen profiteurs, beroepsmokkelaars, en erger nog bandieten waren Harde taal, maar waar En welke straffen kregen de folteraars, de branders met sigarettenpeukjes, de ha kenkruisensnijders met giletmesjes, de verkrachters, de moordenaars. (Den aan de moord op H. D. V.). Verkrachters Voor ons ligt een brief, j De toekomst Ik draag een kind. Een kind Ik huiver wanneer ik er aan denk Zal het niet het beeld oproepen van het beest dat mij verkrachtte Een kind zal het een monster zijn En ik, die van ontroering weende toen delijkheid, nun "solidariteit, die de ministe- j ik droomde van de zaligheid eens moeder .1C1. n. te worden en nu m klnd draa^ dat ik niet riële verantwoordelijkheid bepaalt, handtekening van één minister maakt al de ministers mede verantwoordelijk. Daar om, w anneer een minister in de Kamers in de minderheid wordt gesteld, ministers aftreden. Weken heeft eerste minister Eyskens ge tracht zijn jarenoude droom te verwezen lijken regeren met de socialisten. Hij vormde een homogene C.V.P. als tussentij- dige regering of overgangsregering bedoeld. De B.S.P., verbitterd om de geleden neder laag weigerde alle medewerking. Toen stond de Heer Eyskens voor de keus rege- kan aanvaarden Ongestraft blijven hun schanddaden en met eretekens en diploma's bedekt men «Vloek over hen moeten de hun schurft Moordenaars Een echte weerstander vertelde Een bcvoorradingsweg die door het woud liep, was moerassig geworden en niet meer te berijden met de wagen, waarmee eten en ammunitie aangevoerd werden Enkele mannen en vrouwen die de maquisards de vorige dagen hadden aangehouden en die toch moesten «terechtgesteld» worden wer- ren met de liberalen of Kamerontbinding, den gebonden op een rij gelegd in de mod- De C.V P.-liberale regering werd gevormd, der van de zonk. aarde werd over de licha- Het regeringsprogramma van de C.V.P. be- men gegooid en. de wagen kon doorrij- loofde de onderwijskwestie en de repressie- den kwestie op te lossen. Die twee punten wa- j Uitgevonden Dit verhaal werd gedrukt ren de bezielende machten, de slogans van in «De Rommelpot» kort na de wereldoor- de kiesstrijd. Hoopvol zag de christene be- 1 log, en niemand heeft de geschiedenis dur- volking de onderwijskomissie aanstellen. ven logenstraffen. Helaas, liberalen en socialisten remden zo- Het gerecht moet onpartijdig zijn, ge lang ze konden en toen, na maanden, de blinddoekte rechtvaardigheid. Als zulke sluiten werden gepubliceerd waren een j monsters als hierboven aangehaald massa C.V.P.ers ontgoocheld. De liberalen niet gestraft, of zachtgestraft werden en kregen de twee voornaamste ministeries onmiddellijk amnestie bekwamen, is het onderwijs en justitie. De ontevredenheid j dan niet meer dan tijd dal ook in «'t ver steeg ten top en bijna alle katolieke bla- draagzame België amnestie wordt ver den schreven hevige artikels tegen die on- leend aan alle politieke gevangen. Alle lan- begrijpelijke toegeving van minister Eys- den hebben het gedaan waarom België kens en omdat de kleine liberale partij een niet overgroot deel van de koek kreeg. Een Minister, die zijn verantwoordelijk- Merchiers en Lefebre remmen wat ze heid niet durft of wil nemen, moet weg kunnen na meer dan twee maanden vver- Een eerste Minister, die het regeringspro- den de wetteksten door Minister Van He- grama niet kan doen uitwerken, is een ge- melrijck, ex-minister van onderwijs klaar- vaar voor de C.V.P. gemaakt, nog niet ter stemming neergelegd Minister Eyskens, wij rekenen op u en het oprollen der gevolgen ener wraak- i C_ b. Woensdag had in de Feestzaal van het Stadhuis, te 19 u. de aanstellingsvergade ring plaats van de nieuwe gemeenteraad. In ons eerstvolgend nummer geven we hierover verslag oOo ORDE HERSTELD VERKLAARD MINISTERIE Op het ministerie van Kongo en Ruanda- Urundi wordt verklaard, dat de toestand in Leopoldstad bevredigend is te noemen. De orde is vrijwel overal hersteld en bijna overal werd het werk-hervat door blanken en inlanders. In drie inlandse gemeenten op de 7 zou het leven weer normaal zijn. In totaal vielen 30 inlanders als slachtof fer van de onlusten. Een deel hiervan werd gedood of dodelijk gewond tijdens de plun deringen. door de oproerige inlanders zelf uitgelokt. Het departement onderlijnt met nadruk, dat de onlusten uitgelokt werden door een kleine groep agitatoreu, terwijl het grootste deel van de bevolkng kalm en afzijdig bleef. De meeste inlandse burgemeesters heb ben zich tijdens de onlusten kranig gehou den en verdienen alle lof voor de verheven opvatting van hun Opvallend is ook, zo wordt te Brussel verklaard, dat de plunderingen zich niet beperkten tot winkels en handelszaken van blanken, maar dat evengoed inlandse win kels, scholen en dispensaria geplunderd werden. Het gaat hier dus niet om een zuivere rassen-rel, maar ook een goed overwogen plundering, gepland om zoveel mogelijk herrie te schoppen en verbittering te zaaien, aldus een zegsman van het ministe rie, die ook mededeelde dat de voornaamste aanvoerders zich verscholen hebben, wat bij de inlandse bevolking een zeer slechte indruk heeft gemaakt. De minister van Kongo, dhr Van Hemel- ryck is Dinsdagochtend door de koning in audiëntie ontvangen. De Raad van Beheer van de Landsbond der Kristelijke Mutualiteiten, vergaderd op dinsdag 6 januari 1959, onder het voorzit terschap- van de heer Herman KUYPERS, nam met verontwaardiging kennis van, de verhoging der doktershonoraria in bepaalde streken van het land, tekent protest aan tegen deze éénzijdige en niet gerechtvaardigde beslissing van bepaalde geneesheren verenigingen,waar door de belangen der verzekerden worden geschaad en de gezondmaking van de ziekteverze kering in gevaar wordt gebracht, vraagt met aandrang aan de Regering binnen het raam van de hervorming der ziekteverzekering de nodige maatrege len te treffen om de verzekerden en hun ne gezinnen doelmatiger te beschermen in geval van ziekte. oOo LOTENLENING TENTOONSTELLING 1958 Bij de 65e trekking van de lotenlening van de tentoonstelling 1958 is een lot van 2.500.000 fr. gevallen op obligatie nr. 1.149.942; een lot van 100.000 fr. is gevallen op obligatie n. 449.517; twee loten van 50.000 fr. zijn gevallen op obligaties nr. 615.336 en nr. 973.131. Al de andere obligaties der groepen 449 501 tot 449.600, 615.301 tot 615.400, 973.101 tot 973.200 en 1.149.901 tot. 1.500.000 zijn terugbetaalbaar tegen pari. Het jaar begint en eindigt op een donder dag. Pasen valt vroeg en wel op 29 maart, derhalve begint ook de Vasten al heel vroeg op 11 februari is het al Aswoensdag! 7 mei is het Ons Heer Hemelvaart en Pink steren valt op 17 mei, het feest van het H. Hart op 5 juni. Burgerlijke feestdagen zijn o.a 1 mei, die op een vrijdag valt, 11 juli op een zaterdag, 21 juli op een dinsdag, 11 novem ber op een woensdag. Allerheiligen valt op een zondag. In 1959 valt Kerstmis op een vrijdag. In het kerkelijk jaar valt Maria-Bood- schap op een woensdag in cle Goede Week, zodat het feest verlaat wordt naar zondag 6 april. Kerkelijke herdenkingsdagen zijn o.a. op 4 augustus de 100e verjaardag van het afsterven van de II. Pastoor van Ars (wiens stoffelijk overschot nog altijd vol komen ongeschonden bewaard wordt te Ars). 8 december is de 90e verjaardag van de opening van het Koncilie van het Vati- kaan. In 1959 herdenkt men ook de 80e verjaar dag van het afsterven van de H. Bernadet- te Soubirous en de 60e verjaring van de toewijding van het mensdom aan het H. Hart door Paus Leo XIII. 1959 houdt ook de 30e verjaardag in van het ondertekenen van het Verdrag van La- teranen (stichting van Vatikaanstad als staat). In 1959 zou wijlen Paus Pius XII de 20e verjaring hebben gevierd van zijn Pauskeuze. In 1959 is het 20 jaar geleden dat de tweede wereldoorlog uitbrak. De Kamer van volksvertegenwoordigers is bijeengeroepen heden donderdag, om 14 uur, om kennis te nemen van een medede ling van de h. Van Hemelrijck, minister van Belgisch Kongo en Ruanda-Urundi met betrekking tot de incidenten te Leopold stad. Eerste-minister Eyskens heeft ook een onderhoud gehad met de ministers Gilson, Van Hemelrijck en Lilar. oOo Nadat Z. Exc. Mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes had meegedeeld dat hij «twee dingen kon berichten, nl. dat Z. H. de Paus bij het afsluiten van het Lourdes- jaar in februari 1959 graag naar Lourdes wil komen, maar dat ten tweede de Pausen in dergelijke beslissingen niet helemaal vrij zijn», werd door verscheidene pers agentschappen het affirmatief bericht uit gezonden dat Z. H. de Paus de sluiting van het Mariaal jaar te Lourdes zou bijwonen. Dit bericht vond des te meer ingang daar onlangs bekend was gemaakt dat wijlen Paus Pius XII naar Lourdes wilde gaan en de reis reeds geheel was voorbereid, ech ter niet doorging wegens de verslechtende gezondheidstoestand van de overleden Paus. Dienaangaande luidt het laatste bericht dat van een reis van Z. H. Paus Johannes XXIII naar Lourdes niets in huis kan ko men eenvoudig omdat zij een precedent zou zijn, dat voor gevolg kan hebben dat de Paus dan door tal van landen zou worden uitgenodigd, waarop de H. Vader natuurlijk niet zou kunnen ingaan, wat dan diploma tieke verwikkelingen zou kunnen verwek ken, Zoals Mgr. Théas terecht deed opmer ken de Pausen zijn op stuk van persoon lijke verplaatsing niet helemaal vrij. BOODSCHAP VAN P.-H. SPAAK Sinds het begin van de europese cam pagne stond deze grote staatsman, die in belangrijke mate de promotor is geweest van de europese gedachte, in de bres om itrijden voor de eenmaking van ons ou- jde continent. Als parlementslid, minister |van buitenlandse zaken en van state, voor- .zitter van de Uno en de raad van Europa jheeft de huidige secretaris-generaal bij de jNato, alle nieuwe europese verdragen hel pen tot stand komen. j In een .boodschap aan de Europa-Kring jverklaart de Voorzitter van het Ere-Comi- jteit j Nous sommes dans la nonne voie, les fresultats de l'Otan le prouvent contre tout pessimisme; si nous gagnons du temps et isi petit a petit, nous donnons d'une maniè- re évidente la preuve de nos possibilités et la preuve de nos succès, alors seulement, ïnous aurons une vraie possibilité de négociations avec le monde communiste et nous aurons a la fois sauvé 1' Occident et sauvé la paix. Het bestuur van de Europa-Kring te Aalst richt, onder de bescherming van de Bel gische raad der Europese Beweging en in samenwerking met de Economische Dienst van de stad Aalst, het «2e Europees Banket» in op Dondfrdag 22 januari 1959. Tijdens deze bijeenkomst zal geantwoo rd worden op de zo dringende vraag «Staan we gereed om onze plaats in te nemen in de Gemeenschappelijke Markt waarvan de eerste gevolgen reeds merkbaar zijn vanaf 1 januari 1959 Het antwoord, onder vorm van een NA TIONAAL CRISISPLAN, zal op voor noemd banket afgekondigd worden in tege nwoordigheid van de meest vooraanstaande personaliteiten uit binnen- en buitenland Verleden jaar beloofde de Europa-Kring mee te werken aan de Economische pro blemen die gerezen waren door de sluiting van bepaalde bedrijven in het Aalsterse. De Europa-Kring heeft woord gehouden Gedurende 1958 werkte de ganse ploeg in tens samen met het Studiecomiteit der Europese Federalistische Politiek, waarvan de voorzitter van de Europa-Kring, de h. Mare BATTAILLE, eveneens het voorzit terschap waarneemt. Talrijke studiereizen werden ondernomen in alle landen van Europa, in de Verenigde Staten. :elfs in de landen achter het ii/ererj eordijn. De economische experten bestudeerden onophoudelijk alle internationale markten en in zonderheid elk uitvoersysteem. Technici zochten naar nieuwe afzetmogelijkheden. Juristen stelden een plan op. Een plan gerijpt door ervaring, getoetst aan de soms harde realiteit. Een NATIONAAL CRISISPLAN. Het plan is het antwoord op de economische nood die heerst in onze gewesten, in ons land, in gans Europa. Wij willen economisch herrijzen Dit beoogt vooral de strekking en werking van de Europese Federalistische poli tiek. Een verenigd Europa, met een sterk België Het plan dat plechtig zal afgekondigd worden op 22 januari 1959 en wel te Aalst biedt aan allen die willen meewerken, in een geest van wederzijds vertrouwen en begrip, enorme mogelijkheden. De uitwerking ervan zal een grootse taak zijn voor allen die bekommerd zijn met de economische heropleving van ons land Donderdag 22 Januari 1959 wordt voor Aalst wederom een Europese hoogdag. Die dag zal een gedurfd idee werkelijkheid worden Dr. Denis GHEYS. VOORTGAAN ONDANKS TEGENSLAGEN Iedere grote beweging heeft zich altijd gedragen gevoeld door het besef, deel te hebben aan een historisch proces, waarvan de beweging zowel een gevolg als een oor zaak is. Zo was het met de Vlaamse bewe ging en met de arbeidersstroming; zo is het ook met ons, strijdende europeanen. Wij putten daaruit de kracht voort te gaan ook wanneer het getij ongunstig is. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het oude stelsel van souvereine Europese staatjes, dat zich zelf heeft overleefd, ver dwijnen zal. Maar het hangt van de Euro peanen zelf- af, of zij aan dat proces rich ting zullen geven, zodat het tot een Euro pese wedergeboorte leidt. Doen zij dat niet, dat zal Europa niettemin worden verenigd maar het is de vraag, of de Europeanen zelf daarvan dan de vruchten zullen pluk ken. Sinds 1948, toen de beweging naar eenheid op gang begon te komen, is er in Euro- pa \eel gebeurd. Het aantal Europese organen en lichamen is groot en verwarrend Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Organisatie voor Economicshs Samen werking, Europese Betalings Unie, Raad van Europa. Europese Economische Gemeen- sc ap, Euratom, zij allen zijn even zovele pogingen om aan de feitelijk reeds bestaan de Europese saamhorigheid passende vormen te geven. Zij vertonen rend beeld, omdat deze passende vormen n0g niet gevonden zijn. Prof. Dr. Walter Hallstein. voorzitter der Europese Economische commissie. een verwar- Tot nog toe zijn de E.G.K.S., de E.E.G. en Euratom de enige voorbeelden van supra nationale gezagsvorming. Pessimisten be weren dat zolang de Europese Politieke Gemeenschap geen werkelijkeid is, we de «supra-nationale boot» zullen missen en dat wij ons zullen moeten vergenoegen met de ouderwetse vormen van samenwerking tussen Regeringen. Maar wij weten, dat als men de supra- nationaliteit door de voordeur uitlaat, zij door de achterdeur weer binnen wil komen. Want zonder gezagvorming, zonder federa lisme, is een Verenigd Europa een facade en een illusie De feiten tonen dit dagelijks aan en zullen dit blijven doen. Zij zijn onze beste propagandisten E.K. Senator Fcrnand Dchousse. Voorzitter Raad van Europa. Lid Ere-Comiteit Europa Kring. Clichés «De Gazet van Antwerpen»

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1