en omstreken Aalst en zijn nieuw Schepencollege KONGO NIEUWE PRIKKELS TOT INVESTERING van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK ST. JORiSSTRAAT. 25, AALST - TEL nr. 241 14 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummei ZATERDAG 10 JANUARI 1959 NUMMER 4 GILBERT CLAUS. Schept n van Openbare Werken. Geboren te Aalst, de 20 mei 1923. Dokter in de Rechten aan de Katolieke Universiteit te Leuven. Ingeschreven als advocaat bij de balie van Dendermonde sinds 1947. Arrondissementele C.V.P.-Voorzitter. Provinciaal raadslid. WIM VERLEYSEN. Schepen van Burgerlijke Stand. Volksgezondheid en Sociale Voorzorg. Geboren te Erembodegem, de 25 aug. 1920. Politiek secretaris A. C. W. "Provinciaal raadslid. BENONT KINGOIK Schepen van Finantién en Middenstand. Geboren te Aalst, de 14 juni 1.906 Onder-Voorzitter van het Nationaal Chris telijk Middenstandsverbond (N.C.MV.) Afdeling Aalst. Luitenant bij do Stedelijke Vrijwillige Brandweer. Woensdagavond, te 19 u. had in de Feest zaal van het Stadhuis, onder voorzitter schap van de heer Burgemeester Blanc- kaert. de eedaflegging plaats van de ge meenteraadsleden en aanstelling der Sche penen. Voor een talrijk opgekomen publiek neemt Burgemeester Blanckaert het woord en aangezien de verkiezingen van hoger hand goedgekeurd waren ging hij over tot de eedaflegging van de gemeenteraadsle den, als volgt. Voor de C. V. P Dhrn. Dr. Dufour, Ver- leysen, Claus, De Haeck, Borreman, Key- emulen, De Bisschop, Ringoir, Haers, Van der Veken, Van Sinay. Voor de B. S. P. Dhrn. Van Hoorick, Vernimmen, Deprez, Petit, Smekens. Voor de Liberalen Dhrn. D'Haeseleer, Cornelis, Steleman, Waegeman, Singelijn, De Stobbelei r Waren afwezig Dhrn. De Wolf (C.V.P.) en Bomon (B.S.P.) Na deze verrichtingen wenste de heer Burgemeester al de gemeenteraadsleden proficiat en verleende vervolgens het woord aan de sprekers der verschillende partijen, na er vooreerst op gewezen te hebben tij dens hun toespraken niet te vervallen in persoonlijke aangelegenheden. Als eerste spreker nam Advocaat G. CLAUS, voorzitter der Christelijke Volks partij en woord en drukte zich uit in vol gende termen Mijnheer de Burgemeester, Dames en Heren van de Gemeenteraad, Stadsgenoten, U hebt zoeven de installatie en de beeedi- ging van de nieuwe Gemeenteraad onzer goede Aalsterse Stede bijgewoond. Het afleggen van deze eed moet voor ons allen betekenen dat we ons verbinden de belangen van de stad en bevolking vol ledig te dienen. Het past hier hulde te brengen aan één onzer gewezen collegas nl. Dr. Schel fout Jules, die als gemeenteraadslid en als sche pen sinds vele jaren onze stad en haar be volking heeft gediend en nu wegens zijn hoge ouderdom zijn mandaat niet meer liet vernieuwen. De Verkiezing van Oktober II. hebben het uitzicht van deze raad sterk gewijzigd. Jue C.V.P. bracht haar aantal zetels van 10 lot 12 met 12.490 stemmen tegenover 9.701 in 1952 terwijl de overige partijen statu- i quo bleven, met uitzondering van commu nisten die niet meer m de raad vertegen woordigd zijn. Evenals de Regering Eyskens tijdens de weinige maanden die achter ons liggen de belangrijkste punten van haar programma wist te verwezenlijken of minstens een be gin van uitvoering te geven, en ik noem hier enkel het opnieuw in voege brengen der Wet de Taeye, het regelen van de leger dienst zodat deze op 12 maanden zal wor den gebracht, de verhoging van pensioenen zo voor middenstanders als van loontrek- kenden, het schoolpad, zoals deze regering zeg ik gedreven door de fundamentele stel- j lingen der C.V.P. zo ook zullen wij het als een erepunt beschouwen ons kiesprogram- ma ten uitvoer te brengen om de belangen van de ganse bevolking te dienen. Het is daarom dat we besloten in het schepencollege te treden, hoewel gezien de benarde toestand van onze stad onder meer op finantieel gebied een opposie wellicht bepaalde successen zou hebben kunnen op brengen. Ons kiesprogramma was ook volgens een bepaalde waardeschaal door ons aangeno men opgesteld Op een belangrijke plaats staat bij ons HET GEZIN, (arbeiders of zelfstandig), daarom Gelijke kansen voor allen aan alle parochiale scholen zelfde voordelen; gratis vervoer. De h. Claus, brak een lans voor het be schikbaar stellen van goedkope gronden om elke grondspeculatie te voorkomen. De bestaande maatschappijen die zich bezig houden met de bouw van goedkope wonin gen dienen verder te worden gesteund. Verder beklemtoonde spreker de noodzaak van een schouwburg, een slachthuis en de verfraaiing van het stadsbeeld. De Ael- brecht- en Leopold laan moeten een nieuwe bestrating krijgen. De C.V.P. hoopt in samenwerking met de socialisten voornoemde verbeteringen uit te voeren, ondanks het feit dat de stadskas een mali vertoont, vpn 27 miljoen. Uit de belangstelling van de toeschou wers bleek dat deze hoogstaande rede alle goedkeuring wegdroeg. Nadien had een hoogoplopende twist plaats tussen de woordvoerder van de so cialistische groep, de h. B Van Hoorick en de liberale raadsleden Singelijn. D'Haese leer en De Stobbeleir. Toen het debat was uitgeput werd over- gegaan tot de verkiezing en beëdiging van volgende schepenen :de hh. E. Deprez (Open baar Onderwijs), W. Verleysen (Burger lijke Stand), G. Claus, (Openbare Werken) cn B Ringoir (Financiën en Middenstand), j Drie en twintig jaar verblijft een onzer naaste familieleden in Kongo en twee onzer kinderen wonen reeds zes jaar in het zwar te land. Door hun ambt komen zij in be trekking met zeer veel blanken en met alle lagen der negerbevolking. Ons steunend op de wekelijkse korres- pondentie wagen wij het een kort artikel te schrijven over de gebeurtenissen in Leo- poldstad. Niemand betwist dat België veel heeft gedaan voor de tKonomische welvaart van Kongo, maar te veel negers blijven versto ken van de sociale welvaart waarop ieder mens recht heeft. De lonen blijven hongerlonen in zeer veel distrikten. Boys. die soms tien uur per dag werken, ontvangen 10 a 15 fr. per dag. Evo- 1 luees. met diploma's en attesten, evenwaar dig aan die der blanken en die dezelfde J verantwoordelijkheid dragen als die blan- ken. moeten zich tevreden stellen met een derde der weelde aan hun blanke kollega's toegekend. In vele plaatsen nog wordt de neger mis handeld bij het minste vergrijp, j Het familieverband bij de negers is bui tengewoon sterk. Een neger; die geld ver- I dient, is verplicht al zijn familieleden te helpen; soms dwingt het familieverband hem de schulden van zijn ouders of broers te betalen. Spaarzin ontbreekt aan de mees te negers en zo blijft de massa in ellende gedompeld. Om aan de armdbde te ontsnappen en ge lokt door de hoge lonen, verlaten tiendui zenden. honderdduizenden negers hun dorp je en hokken in hutten van palmblaren in de nijverheidssteden Zo lang er hoogkonjonktuur was. ging alles goed. maar nu de recessie een massa werklozen maakt, grijpt de ellende ontel bare families. Deze zien de blanken wonen in rijke flats of prachtige huizen; die vreemden feesten dag in dag uit; dank zij de rijkdom van de Kongolese grond. De verbittering groeit; extremisten van alle kleur vinden er gemakkelijk gehoor; het Afrikaans nationalisme schudt de massa wakker en de slogan klinkt Kongo aan de Kongolezen. De missionarissen, de katolieke missiona rissen voorzagen het gevaar zij wilden de zwarten binden aan de grond: zij stichten landbouwscholen, koöperatieven, verkoops hallen. Zij verschaften autokamions die de produkten naar de stad voerden. Hun be- roepsscholen vormden kunstenaars, mid denstanders die zich langzaam maar zeker omhoog werkten: hun middelbare en ho gere scholen schiepen een aantal intellec tuelen in staat een zekere verantwoorde lijkheid te dragen. Niet altijd mochten onze missionarissen rekenen op de steun der regering en nooit durfde de Kongolese regering optreden te gen zekere vreemde vooral Amerikaanse protestantse sekten, die al deden wat ze konden om de invloed der katolieke mis sies te breken. Verscheidene inlandse heidense sekten benuttigden het aarzelen der regering om hun macht uit te breiden. De regering onderschatte de invloed dier sekten, vreem de elementen, vooral komend uit Braza- ville en de Arabische landen noyauteerden die bewegingen en vonden ten viuchtoare bodem voor hun revolutionele gedachten. Vooral de laatste regering heeft enorm veel kwaad gesticht in Kongo Officiële scholen scheen hun enige bekommernis, mede het benoemen van soms onbekwame partijgenoten die zelfs tegen de Koning onbeschoft durfden optreden zoals te Lu- luaburg. Te lang heeft de Staat geaarzeld bekwa me evoluees te laten deelnemen aan ha* bestuur van hun land. Die evoluees. ver standig geleid en sterk gesteund, zouden stilaan hun volk geleid hebben naar een vrijë Kongostaat die dankbaar zou staan tegenover het Moederland België. Terwijl wij dit artikel schrijven, weten wij niet hoe de verklaring van Minister Van Hemelrijck zal luiden. Wij hopen, dat het woord «onafhankelijkheid» hem niet zal afschrikken en dat hij ver genoeg zal gaan om het vertrouwen te herstellen. C. B. Bij «De Catharinisten» te Aalst, werd de h. Maurice Van Heddeghem gehuldigd bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum als lid en zijn toewijding voor de Kamer. Cliché «Het Volk» DE MOTOR TOT EXPANSIE. Zowel om een tijdelijke inzinking van dc economische bedrijvigheid te overwinnen als om een bestendige groei van de wel vaart te verzekeren, verdienen de industrië le en andere beleggingen in de moderne maatschappij een primordiale belangstel ling De redenen daarvan zijn overbekend: de investerings- of kapitaalgoederen schep pen de stoffelijke rijkdommen, terwijl hun tot stand komen meestal de activiteit in talrijke sectoren aanwakkert De bevordering van de investeringen was logischerwijze een belangrijk sluitstuk in het welvaartsplan op lange termijn, door de C.V.P. aan de kiezer voorgelegd en door hem bekrachtigd. De depressie waarin we ons bevinden, vestigt evenzeer de aandacht op het vraagstuk der beleggingen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er momenteel in ons land heel wat in voorbe reiding blijkt te zijn met het doel nieuwe prikkels tot investering te scheppen. In de eerste plaats is er op regeringsplan een gamma van nieuwe maatregelen ter studie, terwijl anderzijds de politieke en economi sche kringen zich niet onbetuigd laten en diverse suggesties naar voor brengen. VERRUIMING VAN DE BESTAANDE WETGEVING Een belangrijk initiatief, dat weldra door de regering zal genomen worden, is het neerleggen van een wetsontwerp tot verrui ming, versoepeling en coördinatie van de reeds bestaande bijzondere investerings wetgeving. In augustus 1953 werd inder daad door het Parlement een belangrijke wet gestemd, de zgn. wet Duvieusart. die toelagen voorziet van de Staat om de ren tevoet te verminderen van de kredieten, verleend tot het financieren van econo misch belangwekkende investeringen Zo nodig kan op basis van dezelfde wet de Staat de terugbetaling van deze kredieten waarborgen, indien de betrokkenen zelf niet beschikken over voldoende eigen waarborgen. In 1955 werd daaraan de zgn. I wet Rey toegevoegd, die meer bijzonder er op gericht was de oprichting of aankoop van kleine en middelgrote bedrijfsgebou wen aan te wakkeren. In 1957 kreeg die laatste wet een bestendig maar tevens meer beperkt karakter. De behoefte doet zich gevoelen deze wetgeving te coördineren, vermits de wet ten van 1953 en 1.957 ten dele hetzelfde ge bied bestrijken, maar verschillen in opvat ting en toepassing. Daarbij komt dat de mogelijkheid tot het verlenen van de staatswaarborg meestal zeer restrictief werd toegepast door de be trokken Departementen. Waar de bedoeling was dat voor interessante plannen de vi- cieuse cirkel zou doorbroken worden, uit gedrukt in het gezegde «on ne prête qu'aux riches», is daarvan in de praktijk nog niet zo heel veel in huis gekomen. De regering EYSKENS heeft het loffe lijk inzicht te komen tot één enkele nieu we investeringswet. beter aangepast aan de huidige en toekomstige omstandigheden, waarvoor ons bedrijfsleven zich bevind> Die nieuwe wet zal een belangrijk instru ment moeten worden voor de regionale po litiek eensdeels, en voor de aanpassingen in het kader van de Euromarkt anderdeels. Daartoe zullen de objectieven van de wet geving beter afgelijnd worden en de toepas singsmodaliteiten meer genuancecerd, zo wel op stuk van rentetoelage als van staatswaarborg. De Minister van Middenstand heeft trou wens een eigen ontwerp klaar om de klei ne en middelgrote ondernemingen op een soepel mogelijke wijze te doen genieten van de prikkels tot investering. Hij wil voor de Middenstand resoluut de kring loop doorbreken, die eist dat men slechts geld leent aan de rijken, door de beroeps bekwaamheid als eerste en belangrijkste waarborg te beschouwen. Een Nationaal Waarborgfonds zou opgericht worden, dat, mits een beperkte vergoeding, waarborgen zou verstrekken bij kredietverlening aan bekwame elementen, die over onvoldoende eigen middelen beschikken. HET TEKORT AAN RISICODRAGEND KAPITAAL Er bestaat evenwel in ons bedrijfsleven een leemte, die niet door kredietverlening kan aangevuld worden, nl. het tekort aan risicodragend kapitaal voor nieuwe projec ten, voor de groei van kleine en middelgro te ondernemingen, voor de reconversie van firma's die een nieuwe richting willen kie zen na voorafgaandelijke verliezen te heb ben geleden, e.a. Om tal van redenen ge beurt de aanvoer van risicodragend kapi taal tegenwoordig vooral via de zelffinan ciering in de bestaande ondernemingen. Daardoor worden evenwel de bestaande toestanden teveel verstard Dit probleem heeft reeds voor enkele jaren veel stof doen opwaaien. Dient van overheidswege een parastataal investe ringsorganisme te worden opgericht, met een suppletieve rol. of kunnen de omstan digheden zo gewijzigd worden dat het pri vaat aanbod van risicodragend kapitaal op nieuw versoepeld wordt In 1952 is een wetsontwerp van de toen malige Minister van Financien, dhr. A. E. JANSSEN, tot oprichting van een Nationale Investeringsmaatschappij, hangend geble ven als gevolg van het principieel verzet, dat in sommige industriële kringen met klem tot uiting kwam. Thans rijzen van verscheidene zijden nieuwe voorstellen om onder één of andere vorm een overheidsinstelling toe te laten participaties te nemen in private onderne mingen. indien daartoe economische motie ven bestaan. Ook var. regeringszijde wordt dit vraagstuk aandachtig onderzocht. Het gevaar is evenwel niet denkbeeldig dat het gepassioneerd debat van 1952 her- oplaait. -indien geen inspanning gedaan wordt om verbeeldingskracht op te bren gen. en de ervaringen in naburige landen te benuttigen. Het volstaat nochtans over de grenzen te kijken om vast te stellen dat tal van formules denkbaar zijn In Neder land werd. krachtens een wet van 1957, een Industrieel Garantiefonds opgericht om de risicodragende participaties te steunen: n Frankrijk bestaan reeds ettelijke sem.- officiële, semi-private investeringsorganis men op een regionale basis. De resultaten bestuderen van de initiatieven in onze na buurlanden is wel het eerste wat kan ver wacht worden van allen die mede hun stem zullen verheffen in deze belangrijke kwes tie i. d.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1