de en omstreken Professor Benevoli (.<- <- J Duel D'haeseleer-Panoramist MILAC Aalst Zetel aanpassing Na de onlusten te =eopol clstac Voorlopig balanske van Internationaal Geofysisch Jaar Ons Leger in cijfers Woensdag 28 Januari 1959, te 19.30 u. in de Feestzaal Groen Kruis Grootse Driedaagse Karnavalfeesten te Aalst op 8, 9, eii 10 Februari'! 959 I Blanken in Kongolese steden 1677-1743 I azet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummer. ZATERDAG 24 JANUARI 1959 ewj Hier had Ik beweerd dat volksvertegen- I woordiger D'haeseleer de inoverwegingne- ming van het wetsvoorstel tot zetelaanpas sing had gestemd, maar deze elementaire vorm van rechtvaardigheid tegenover het Vlaamse land hielp kelderen door tegen het wetsvoorstel Van den Daele te stemmen Zulks had ik onder de schampere titel «Goede Belgen» geplaatst omdat dergelij ke handelwijze weinig vaderlandslievend is. Ik kreeg echter een antwoord van dhr. D'haeseleer, dat luidde als volgt Deze voorstelling van zaken stemt niet overeen met de werkelijkheid. Alhoewel zulks niet de eerste maal is en het mis- schien ook niet de laatste maal zijn zal, vind ik Uw bewering al te kras om ze onopgemerkt te laten voorbijgaan. Daar ik vermeen dat U zulks niet we- tens en willens hebt gedaan misschien al te naief van mijnentwege wil ik er U op wijzen dat het wetsvoorstel Van den Daele op 26-11-57 op de agenda van de Kamer van Volksvertegenwoordigers werd geplaatst voor de inoverwegingne- ming. Ik heb die inoverwegingneming ge- stemd, samen met mijn collega en partij- genoot, dhr. Hilaire Lahaye. Niettemin werd de inoverwegingneming verworpen met 97 tegen 87 stemmen. Hieruit volgt dat over de grond van het Wetsvoorstel noch in de bevoegde Commissie, noch in de openbare vergadering werd gestemd. U hoeft mijn raad niet te volgen maar alswanneer U over zaken schrijft waarin U niet beslagen zijt, ware het wenselijk dat U zich voorafgaandelijk degelijker zoudt inlichten, tenware ,U, wetens en willens. Uw" telera zonar witten raisreF den. MIJN PRETENTIE Nu wist de achtbare lezer het misschien nog niet, maar over mezelf heb ik altijd een mateloos goede indruk gehad. Mijn pretentievol persoontje had nu door die brief een lelijke afstraffing opgelopen. Daar ik echter ook denk eerlijk te zijn zag ik me verplicht die liberale versie beknopt weer te geven in een latere editie. Hetgeen gebeurde. In mijn verwaandheid kon ik echter de pil niet slikkenn en ging na die rechtzet ting de parlementaire annalen napluizen om te zien of ik dhr. D'haeseleer niet op ei gen terrein een klopping zou kunnen ge ven. Kwestie van mijn gehavend prestige... En wat vind ik daar, mijne duurbaren Zitting van dinsdag 26 november 1957 inoverwegingneming wetsvoorstel Van den Daele tot zetelaanpassing op basis van be volking 31 december 1956. Hebben buiten de C.V.P. ja geantwoord D'haeseleer, La haye en Lalmand. (zoals ik dus geschreven had). Zitting van donderdag 6 juni 1957 wets voorstel Van den Daele tot zetelaanpassing op basis van bevolking 31 december 1955. Hebben neen geantwoord alle liberalen waaronder Dhaeseleer met zijn satelliet Violon en ook Lahaye. (zoals ik dus be weerd had). Laatstgenoemd rechtvaardigheidsbeginsel werd zelfs goedgekeurd door de C.V.P.-me neer Philippart die nochtans meer van dui ven en boksers dan van vlaamse belgen houdt, maar ondertussen door zijn ver dwijning uit het parlement heeft bijgedra gen lot verdeling van het parlementaire ras. Als besluit zal ik aan volksvertegenwoor diger D'haeseleer zeggen, hem-zelf plagië rend: Wanneer U over zaken schrijft waar- U niet beslagen zijt ware het wenselijk dat U zich voorafgaandelijk degelijker zoudt inlichten En aan mijn vriend de Eerste Minister ZSLM jop OQze„ eerstvolgende whist-partij Zonder twijfel blijft het Congolese pro- Stilaan nadert de week van de soldaat i en dit jaar, mag deze week aan ons niet voorbijgaan op de zelfde manier als dat ge- j beurt met de week van het witloof en die bleem het hoofdprobleem van het ogenblik, van de «Eet meer Vis.» j Nu de tijd over de bloedige gebeurtenissen De week van de soldaat wil een sfeer van van Lèopoldstad al enigzins heen is, komen medeleven met onze jongens scheppen. stilaan berichten doorgezijpeld welke wij- Daartoe achtten wij het wenselijk een spe- I zen op het ernstige van deze gebeurtenis- ciale avond voor U Samen te stellen. We sen. 'n 't voorbijgaan moge wel eens gezegd ontvangen op 1 februari in de zaal Made- j worden dat het spijtig is dat de eigen in- kenen op onze Louis om alle rechtvaardige dingen te stemmen, 't Is dus niet nodig, Gaston, die zetel aanpassing aan zelfmoord met voorbedachte rade (in casu de geplan de wijziging aan de kieswet) te koppelen, want zelfs <ie Libre Belgique heeft herhaal delijk geschreven dat in 1960 niemand die zetclaanpassing aan de Vlamingen zal kun nen weigeren. DE PANORAMIST. Ion, Grote Markt, Aalmoezenier Willems. Hij spreekt ons over «Stamnummer» ja, MAAR VOORAL MENS Als omlijsting krijgen wij het duo Frans Jacobs en POL klein. Ze leren ons een bee tje dichter bij onze .-soldaten te komen. In lied en scets schetsen ze ons wat een sol daat denkt en beleeft. Dezelfde dag in al de missen in de ver schillende parochiekerken wordt «Mars» aanbevolen. z Zoals afgesproken verwachten we dan 's avonds in de zaait-«Madeion, om 19 uur, een zeer grote opkomst van ALLE ouders, verloofden, vrienden- *>n sympatisanten van onze jongens in liet leger HET COMITEE. -dOo Cijfers over het leger behoren niet tot de «militaire geheimen» althans niet de cijfers die ge in dit artikel zult vinden. Niettemin zullen ze voor heel wat mensen een open baring zijn. Hoeveel kost het leger jaarlijks In 1953, 1954 en 1955 ongeveer tien miljard per jaar. In 1956 kwam daar een zeshonderd miljoen bij om in 1957 tot meer dan 15 miljard te stijgen. Voor het jaar 1958 voor zag men op de begroting een krediet van 12,5 miljard en voor dit jaar staat een kre diet van, 13 miljard op de begroting van de landsverdediging ingeschreven. Hiervan gaat ruim 7 miljard naar de landmacht en 3 miljard naar de luchtmacht. Het legercontingent bevat thans 156.279 manschappen. Hiervan zijn 68.202 beroeps militairen, 50.903 dienstplichtigen onder de wapenen, 17.193 wederopgeroepenen en een kleine 20.000 manschappen van het speciaal contingent. In de samenstelling van de klasse 1959, die zeer klein is (slechts 40.700 manschap pen tegen 44.259 in 1957) vinden we vol gende gegevens niet minder dan 1.751 weerspannelingen en dienstweigeraars werden geteld. Anderzijds werden 56.681 aanvragen om uitstel ingediend voor de lichting 1959 maar kwamen meer dan 50.000 uitgestelden uit vorige lichtingen in aan merking voor de klasse '59. Ln 1957 werden 44.259 dienstplichtigen •onder de wapens geroepen; hiervan waren 22.667 nederlandssprekend (62,5%), 16,365 franssprekend (37%) en 227 duitsprekend (0,5 In de Vlaamse provincies telde men vol gende franstalige dienstplichtigen in Ant werpen 149, in West-Vlaanderen 460, in Oost-Vla anderen 155, in Limburg 104. In de Waalse provincies telde men ook vlaamstalige dienstplichtigen in Henegou- gouwen 44, in Luik 80, in Luxemburg 1 en Namen 7. In Brabant waren er 4.358 nederlands- sprekende en 3.877 franssprekende dienst plichtigen. Wat nu de NAVO- of NATO-technici be treft, werden volgende cijfers door de Mi nister van Landsverdediging verstrekt Op 1 januari 1959 werden reeds 8.022 kan- Het meest opvallend resultaat van de verenigde krachten van de wetenschap zal wel bestaan in de mogelijkheid om, voor het eerst In de geschiedenis dagelijkse weerkaarten op te 'Stellen, die geldig zijn voor geheel de aarde. Dertigduizend ge leerden van 66 naties hebben daarvoor ge durende 18 maanden in 4.000 waarnemings posten de metereologie, glaciologie en ocea nografie voor bestudeerd Die weerkaarten zullen worden opgesteld door de zorgen van voor het noordelijk, het zuidelijk halfrond en voor de evenaarsgordel. Andere wetenschappelijke bevindingen of ontdekkingen tijdens het geofysisch jaar vastgesteld zijn o.m. nog 1) het bestaan van ijzerertslagen in de modderbodem van de Stille Oceaan, even als manganesium, koper en kobalt, waar van de waarde per vierkante mijl (2,59 Km2) mag worden geschat op een half miljoen dollar (1 dollar 50 Bfr.) 2) het bestaan van een onderzeese berg keten in dezelfde Oceaan die 80 Km lang is en loppen telt van 1.700 tot 2.000 meter hoogte. 3) het totale valum van het ijs aan de op-1 - pervlakte van de aarde bedraagt zowat Voor de toekomst zijn de voortochten als m 320 kuWete knometerS ot 40= méér| over 't algemeen de politie slechts in uiter ste nood gebruikt heeft gemaakt van. haar wapens. Trouwens wie zou het bijvoorbeeld een Portugees handelaar kwalijk kunnen nemen dat hij zich met een jachtgeweer verdedigt tegen een bende wilde plunde raars die niet alleen zijn huis in brand ste ken en vernielen maar zich ook nog ver grijpen aan zijn vrouw en kinderen Ondertussen is dan de verklaring geko men van de regering, voorafgegaan door een boodschap van de koning. Beide verkla ringen beloven de onafhankelijkheid, nadat de-daartoe vereiste lichamen zullen opge richt zijn. Daarvoor wordt geen vaste da tum vastgesteld maar wel worden data be paald waarop zekere verkiezingen zullen worden gehouden. In principe kan dit natuurlijk wel als de enige goede politiek gelden. Maar ander zijds zou het toch onverstandig zijn al te overhaast te werk te willen gaan. Men ver niet dat groeperingen zoals de Abako, dat mannen zoals Kassavubu niet de hele Congolese bevolking vertegenwoordigen en het voorbeeld van andere landen bij voorbeeld Ghana heeft ons geleerd dat eenmaal onafhankelijk, deze groeperingen en mannen er niet voor terugdeinzen de te zeggen. Want het is nu eenmaal niet j andere volken uit hun land alle vrijheid en waar dat er langs de kant der blanken geen a"e recht op zelfstandigheid te ontnemen, slachtoffers zouden zijn. Er zijn vele ge- Wij mogen uit Congo niet weggaan voor- kwetsten, waaronder kleine kinderen die 1 aleer we zeker weten dat de Abako of eni- eenvoudig, naar gezegd wordt uit betrouw- I 8° andere beweging daarna niet, van haar bare bron, het hoofd werden ingeslagen tijdelijke macht zou gebruik maken om met stokken en stenen, er zijn vrouwen die, aan het hele land een regime op te leggen na onnoemelijke behandelingen te hebben dat een regime, van dwang en slavernij is. ondergaan, met messen werden gekwetst, 'Lèopoldstad is Congo niet en de Abako er zijn Europeanen die met schedelbreuken vertegenwoordigt de inlanders niet uit in de hospitalen liggen. De brutale woede Stanley, uit Bukavu of uit Katanga. Dat is van de negermassa's schijnt geen grenzen iets dat wij niet uit het oog mogen verlie- te hebben gekend en men mag zeggen dat zen- L. B. lichtingsdiensten in Congo zo schaars zijn geweest met hun berichtgeving en dat bij na alles over die feiten dient te worden ge haald uit buitenlandse kranten of van per soonlijke relaties. Zo blijkt thans dat deze paar dagen waarop in de Congolese hoofdstad geplun derd en gevochten werd, veeleer op een oproer gelijken dan wel op een gewone op stoot Trouwens het bil an van doden en gekwetsten zomede van de aangerichte schade is daar om te bewijzen dat het er werkelijk erg aan toe is gegaan. Terloops willen we hier wijzen op feit dat sommigen het erg betreuren dat de slachtoffers alleen langs de kant van de zwarten zijn gevallen, waaruit ze dan zon der meer menen te concluderen dat de po litie en het leger veel te brutaal zouden zijn opgetreden. Hier heeft de regering, die nu toch al in het bezit moet zijn van een nauwkeurig verslag, de plicht de waarheid didaten-vrijwilligers door het Selektiecen- trum onderzocht, waarvan 5 444 werden goedgekeurd voor de dienst. Op dat ogen blik waren er 1.100 kandidaten ingelijfd. volgt op 1 februari zullen 3.400 kandida ten onder de wapens zijn, op 1 maart 4.400 en op 1 april zal dit cijfer ongeveer 5.500 bedragen. Indien vorige cijfers U maar matig be lang konden inboezemen hebben we hier nog enkele cijfers waarvoor iedereen be langstelling heeft, namelijk 15- of 12-maan- dendiensttijd. Welnu, wat dit betreft is de verklaring van Minister Gilson zeer af doend Alvorens de duurtijd van de leger dienst tot twaalf maanden kan verminderd worden, moeten zesduizend NAVO-techni- ci worden opgeleid. Dit zal gebeuren vóór einde 1959. I. D. Gedurende gans de duur der karnaval feesten PRACHTIGE VERLICHTING VAN DE GROTE MARKT EN HET STADHUIS. WINTERFOOR op de verschillende plei nen. Allerhande attrakies vliegende schotels spoetniks auto-skooters lunaparken schietkramen enz., enz. ER IS EN ER BLIJFT MAAR EEN KAR- NAVALSTAD IN BELG IE AALST. dan men totnogtoe heeft gemeend Voor 90= treft men dat volume aan in het ge-J bied van de Zuidpool (Antarctica). waar\ glaciologen van 28 landen volledige opme-^ tingen hebben gemaakt; de grootste daarbij B bedroeg™1 us- Alhoewel misschien minder bekend bij doorsnee-muziekliefhebber, bekleedt An tonio Vivaldi toch een V( oraame plaats in opgemeten dikte van de ijslaag 4.700 meter. geleerden hebben op 17 augus- tus 1958 een temperatuur van min 86 centi-leeuw in Italië, graden vastgesteld op 400 mijlen afstand v Zoals in die tijd het beroep doorgaans van de Zuidpool; voor 50 jaar bedraagt w^van vader op zoon vei ging, gebeurde het de gemiddelde temperatuur 2,8 graden |ook met yivaldi Zijn vader die als rnuziek- maar de graduele «verwarming» doet /ich !rneester aan de San Marcokathedraal te te Spitzberg tweemaal sneller voor. B Venetië verbonden was, gaf hem zijn eerste 5) de «spoetniks» en «atlassen» noch de^muziekonderricht «loeniks» hebben God nog niet kunnen ont- 4 i Violist, concertmeester, dirigent, toon- ■dichter en priester, verbleef hij op zijn Jbeurt te Venetië, en wijdde zich heel en al Baan de muziek, dit vertelt ons trouwens de w volgende anecdote. Een zekere dag toen hij "het H. Misoffer opdroeg, verliet hij plots het altaar, om eerst en vooral het thema te betuigen f Vele vaste gegevens bezitten we niet overB Vilvaldi's leven, we weten slechts dat hij een nomadenleven leidde en van stad totj stad trok. Zelfs over de datum van geboor-1 te en overlijden hebben we geen zekerheid, J algemeen wordt aangenomen dat hij in 16771 te Venetië geboren werd en overleed in hetw jaar 1743. S Antonio Vivaldi schreef een ongelooflijk! aantal werken, de meeste echter bleven on-k uitgegeven en worden in verschillende bi-^ Het jongste overzicht^ waarover wij be-^™"door het hooffd speeide op papier bliotheken bewaard. k ien zelfs niet in Rusland. oOo het toneea bracht. k Door zijn optreden in verschilllende Eu-™ ropese steden verwierf hij een grote be-B kendheid. Toen hij te Rome verbleef uittej zelfs de Paus de wens «il maestro di violi-1 no» te beluisteren, hem zijn bewondering w schikken nopens de bevolking van afri-k kaanse steden, vermeldt als totaal-bevol-1 Ivast te leggen. Lang heeft men beweerd Jdat het naar aanleiding van dit voorval was king van de Kongolese steden Lèopoldstad: |dgt hem het Mis zeggen door de inquisitie 380.000 en Elisabethstad 133.000 per einde 1 ■Vivaldi hardnekkig is ontkend, en hij zelf van de steden in Kongo kunnen wij on derstaand overzichtje geven einde 1955 einde 1956 Lèopoldstad 16.740 16.887 Randgebieden id. 1.043 1.169 Elisabethstad 12.158 13.344 Jadotstad 4.210 5.067 Stanleystad 4 800 5.040 Bukavu 4.349 4.696 Kolwezi 3.216 4.179 Luluaburg 2.602 3.202 Kamina 2.572 2.392 Albertstad 1.185 1.474 Matadi 1.185 1.475 58.925 Door de Inquisitie van het altaar verwij- Jderd, wordt hij meester van het conserva- Itorium van de Piëta, Wezenhuis in Venetië, kwaar de muziek een bijzondere plaats be kleedde en die door zijn concerten ver- Bmaardheid verwierf over gans de wereld. J Deze functie liet Vilvaldi toe een beslis- Bsende rol te spelen in de ontwikkeling van ^het concerto, die meest belangrijke vorm ^van de instrumentale muziek bij uitstek. Vivaldi schreef er verscheidene honderd- w tallen, waaronder zijn vierentwintig beken 1de vioolconcerto's. Doch hierbij bleef het kechter niet, onweerstaanbaar dreef zipn ly- deBriseh temperament hem naar het toneel en «Touring Club van Belgisch Kongo»; dekUC| bepaald de opera. Hij komponeerde er vier laatste cijfers (1.475) lijken ons twij-!meer dan dertig, die hij vervolgens zelf op felachtig. Wij geven het overzichtje «oml een idee te hebben» asw abb AKW asw bêw Mor abt AKW B Deze cijfers werden verstrekt Al is zijn religieus oeuvre klein en van ondergecshikt belang, en zijn de opera's in! de vergeethoek geraakt, zijn instrumentale^ muziek sonaten, symphoniën en concerto's^ hebben daarentegen een belangrijke in-| vloed gehad op de ontwikkeling van de! symphonie. Men weet trouwens dat Bachk die Vivaldi bewonderde, verschillende van! zijn concerto's omwerkte. Vivaldi was de hernieuwer, die de driele-^ dige vorm (Allegro Adagio Allegro) van het klassieke Italiaanse concerto vast-k legde, hij heeft de muziek verrijkt met! nieuwe accenten, en deze op een zo mees-B terlijke wijze uitgedrukt dat zelfs tweej eeuwen niet aan hun schoonheid vermin-B derd hebben. Op het concert, door Pro Arte ingericht,! op Maandag 26 januari te 20 u. in de! Stedelijke Feestzaal, vertolken de Solisten^ van het Belgisch Kamerorkest een werkl van deze grote Italiaanse meester, name-| lijk Estro Armonico N° 5 in la groot voor! twee violen en snaarorkest. B I

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1