/\).bó.imenkïatoie>k Sociale Kroniek HUISHOUDELIJKE WENKEN Laklederen voorwerpenn, als tassen, ceintuurs, schoenen, enz. blijven mooi als ze van tijd tot tijd ingewreven worden met een doormidden gesneden ui en vervol- j gens met een zachte flanellen doek worden opgepoetst. Nu we het toch over lakleder hebben, U weet misschien niet dat schoenen uit deze soort leder vervaardigd niet opgerekt mogen worden. Koop zulke schoenen dus vooral nooit aan de kleine kant, maar altijd goed op maat. Wanneer U een flinke vrouw bent, zult ge zeker de hamer en de zaag wel eens ter hand nemen. Welnu weet dan, dat zo'n zaag veel gewilliger wordt wanneer ge de tanden ervan insmeert met wat zachte zeep. En wanneer U dan ook nog wat zeep op de stalen bladen smeert, schiet de zaag zonder de minste moeite door het hout. Zeep is ook goed om schroeven en spij kers mee in te smeren: zij laten zich dan veel gemakkelijker in de muur of plank draaien of slaan. Een fout, die veel huisvrouwen maken bij het wassen van witgoed, is dat ze het wasgoed te lang laten afkoken en in het sop laten staan. De beste metlode is de was 's avonds in ie week to zetten en ze de volgende morgen af Ie koken. Laat echter het goed beslist niet langer dan 5 a 10 mi nuten koken en was het zodra het sop zo ver is afgekoeld tot ge er de handen in kunt houden. Een was die te lang in het sop slaat wordt op de duur grauw. Flink ruim en veelvuldig spoelen as altaji aan te raden, alle zeepdeeltjes moeten immers verdwij nen. Een koekepan behoeven we zo weinig mogelijk met water in aanraking te bren gen. Na het gebruik vege we de pan uit met vloeipapier om hem daarna in te sme ren met een lapje waarop een weinig tafel olie werd gedaan. Dit vette laagje voor komt roesten en voor het bakken is de pan weer vet. Mocht u in de koekepan een ge recht bakken, dat afwassen noodzakelijk maakt, dan verwarmt u de pan borstelt hem daarna met droog zout uit. Ook kunt u hem uitwassen, maar dan moet u er wel op letten, dat de pan terdege wordt drooggemaakt. Daarna weer invetten met olie. WARENKENNIS. MARGARINE een zuiver product. De fijne smaak van natuurboter is door margarine niet te evenaren. Dit is een waarheid waaraan beslist niet te tornen valt. Maar dit wil daarom geenszins zeg gen, dat we geen respect moeten hebben voor margarine. Integendeel in de k< diensten, door op uitstekende wijze de dure natuurboter te vervangen Laat ons er eerst eens de nadruk op leg gen. dat onze huidige margarine een pro duct is, dat met de meest stricte hygiëni sche zorgen wordt vervaardigd. In de keuken wordt margarine vooral ge bruikt voor het bakken en het braden van vlees. U weet toch van welk groot belang het «toeschroeien» van het vlees is De bedoeling hiervan is om eer ondoordring baar vlies op de oppervlakte von het rode vlees te leggen, waardoor het al zijn jus en aroma behoudt en belet dat do gebruik te vetstof er in dringt en aldus het vlees- week maakt. Dit resultaat wordt bekomen dooi de .vetstof op zeer hoge temperatuur te bren gen alvorens het vlees in de pan te leggen Vetstoffen van dierlijke oorjprong kun nen niet op een hogere temperatuur ge bracht worden dan 120 graden zonder dat zij gaan branden. De margarine verdraagt wel hogere temperatuur, zodat zij het vlees schroeit, bruint en mooi gaar bakt zonder te branden. Door het feit, dat zij een emulsie is bindt zij bovendien beter de sausen. In één woordt zij heeft tal van eigenschappen die haar hoogst waardevol maken voor al le keukenbereidingen. Bovendien bevat margarine een zeei ho- DE BRAVE MOORDENAAR doer JOS. JANSSEN. ge voedingswaarde margarine van goede kwaliteit bevat naast de belangrijke vetzu ren vitaminen A en vitaminen E, die een grote rol vervullen in de fenomenen van de voortplanting, vitaminen F, die onze weerstand tegen alle huidziekten verhogen Uit diëtisch oogpunt wordt in zekere ge vallen het gebruik van plantaardige oliën en vetten aanbevolen. Tijdens het hele ver loop der bereiding worden op gebied van hygiëne de meest strenge maatregelen in acht genomen, terwijl in elk afzonderlijk stadium de grondstoffen zowel als het uit eindelijk product van bacteriologische con troles worden onderworpen. Al deze eigen schappen en kwaliteiten dragen er toe bij margarine een vooraanstaande plaats te bezorgen op de lijst van onze voedingsvet- ten. RAADGEVINGEN AAN TOEKOMSTIGE MOEDERS. ROKEN Heel veel aanstaande moeders stellen zich de vraag Mag ik roken tijdens de zwangerschap Roken biedt geen enkel voordeel Of het nadelig is Och, een enkele sigaret zal het kindje geen kwaad berokkenen, maar bo ven de vier sigaretten per dag mag men onder deze omstandigheden beslist niet gaan. En wanneer ge enigszins kunt, laat het roken dan liever achterwege. PERMANENTEN Een andere vraag is of een vrouw in blijde verwachting het haar mag laten per manenten. Volgens de geneesheer kan dit geen kwaad. De behandeling van het haar kan geen schadelijke gevolgen aan de baby teweegbrengen. BENODIGDHEDEN Wat moet er buiten het linnengoed nog gereed staan als men baby thuis ver wacht Dat is nog heel wat. Hier volgt het lijstje: Zoete olie, babypoeder in een strooi- bus. overvette zeep, boorwater, watte in een gesloten plastic bus, babyzalf, een kam, een borstel, (uiteraard een babyborstel dus allerzachtst) en 24 en 36 gebogen vei ligheidsspelden. ook wel luierspelden ge noemd. KLANKJES UIT DE MODEWERELD. DE NIEWE MODE Hoewel we nog volop in de winter zitten, heeft er toch niemand nog interesse voor de wintermode. Iedereen kijkt reeds vol verwachting uit naar de aanstaande Parij- se modeshows, die binnenkort zullen plaats hebben. Aller ogen zijn weer gericht op de jeugdige opvolger van Dior: Yves Saint- Laurent, die het beslui', heeft genomen, de. Tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten, vorig najaar schijnt men hem te hebben gezegd, dat de mo 1c in de jongste achttien maanden zo dikwijls er; zo dras-l tisch is gewijzigd, dat fabrikanten van confectiekleding.het niet meer konden bij- j houden. Derhalve wordt verwacht, dat de i nieuwe mode gekenmerkt zal zijn door J een duidelijk aangegeven taille met grote ceinturen en een iets langere rok, die de knie geheel bedekt. Deskundigen voorspellen verder, dat de sensationele lijnen van vorige jaren abso luut hebben afgedaan. De nieuwe mode zal aldus wat conservatiever zijn. Opzienbare lijnen worden dan ook helemaal niet ver wacht. KATOEN VOOR LENTE EN ZOMER Wanneer we over enkele maanden onze winterkleren vervangen door een meer luchtere kledij, zullen de meeste stukken uit onze garderobe weer uit katoen ver vaardigd zijn Het ziet er inderdaad naar uit, dat de grote modehuizen voor de ko mende seizoenen een dankbaar gebruik zul len maken van katoen, van gewoon be drukt katoen, via streepjes jersey tot zij- deachtge glanzende namiddagstoffen toe. Tegenwoordig zijn al deze katoenen weef sels kreukherstellend en sommige zelfs vlekwerend. 34ste Vervolg. Moest onze Onderzoeksrechter die kerel loslaten, dan werd mij hiermee al mijn kopie afgepakt; dan stond ons gevang weer leeg: dan kreeg ik geheel Veurne tegen mij. En u, als Presidente van de Bond voor Ze delijke Steun aan de Gevangenen. Juist als Presidente heb ik de plicht mede te helpen, opdat de gerechtelijke dwaling zou vermeden worden, opdat de rechtvaardigheid zou zegevieren. Kom mee met mij, Meneer Baert. Wij zullen die ongelukkige jongen spreken. Ik wil hem 'n woord van troost en liefde brengen. Dat is toch mijn plicht In omstandigheden zoals deze spreken door de mond van onze Presidente de bo vennatuurlijke roeping en het heilig vuur van 'n Jeanne d'Arc, die haar tnignon Dau phin» redden wil uit de klauwen van zijn vijanden. Want in haar onschuldige ogen en in haar teergevoelig hart kèn die zielige jon ge man geen moordenaar zijn. Zij weet Meneer Baert dan ook te over halen om haar te vergezellen naar ons ge vang om er, al ware het maar om de ge vangene van dichterbij te leren kennen. Want «Onbekend maakt onbemind». Meneer Baert. De veredeling van katoen, reeds voor de laatste oorlog schuchter begonnen, heeft in de laatste jaren enorme vorderingen ge maakt en gaat nog steeds vooruit. De kunstharsbehandelingen, waardoor men kreukherstellendheid bereikt, worden tel kens door nieuwe, betere vervangen. Op de duur hoopt men zelfs de hele harsbehan deling te vervangen door een chemische behandeling van de vezel zelf. Er worden zelfs reeds proeven genomen met atoom straling. Zoals elk voorjaar zal er ook in 1959 veel bedrukt katoen verwerkt worden. Vooral plantaardige waarbij rozen de boven toon voeren en fruitmotieven zijn favo riet. Iets nieuws en zeer fijntjes is het ef fen katoen waardoor ajourstreepjes lopen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. EEN EN ANDER OVER THEE In China en in Japan is thee reeds se- dert de VlIIste eeuw de volksdrank bij uit- I uemendheid. De thee werd er door de dichters bezongen en in hun verzen komt zij voor onder de namen Tou Tseh, Chung, Kha en Ming. Aan de thee werd door de I Boecmisten (de aanhangers van de gods- dienstige leer van Boedha) de kracht toe- i geschreven vermoeidheid te verdrijven, de ziel te verlichten, de wilskracht te ver scherpen. Zij werd ook gebruikt in de vorm van pasta als middel tegen rheumatiek, ter wijl zij tevens als een hoofdbestanddeel van het aevens-elexir werd beschouwd. De meest primitieve manier van thee drinken bestond hierin, dat de blaadjes werden gestoomd, in een vijzel gestampt, daarna tot koeken gekneed en gekookt, met rijst, gember, zout, oranje-schillen, spece rijen. melk en soms met uien Uit dit alles werd in Tibet en in Mongolië een soort j siroop bereid. De Russen hebben dan de Chinezen geleerd, thee met citroenschiller te vermengen. Theedrinken was en is nog altijd in Chi. na en Japan een ceremonie. Ze werd in een biezondere theekamer opgediend. Eerst nadat men zich het gelaat en de handen gewassen had, trad het thee-drinkend-gezel schap het heiligdom binnen. Als de gasten gezeten waren, gaf de oudste van hen een slag op de gong, om de gastheer te waar schuwen, die daarna verscheen en de lei ding van de ceremonie op zich nam. De thee werd vroeger uit kostbaar por- celein gedronken een beroemd exemplaar werd vóór de Tweede Wereldoorlog met cie fabelachiige prijs van drie miljoen frank betaald. Dc thee was tot het einde van de XVIde eeuw in Europa onbekend Sindsdien werd ze er algemeen verspre'd, zodat hier thans jaarlijks miljoenen kilogrammen verbruikt worden De thee is r.lets anders dan de ge droogde bladeren van de theeboom of thee- MILITIE VERGOEDINGEN VOOR MILITAIREN. MI Fl In het kader van de Week van de Sol daat is het nuttig onze Sociale Kroniek in dat teken te stellen en de geïnteresseer den enkele nuttige en practisch inlichtin gen te verstrekken. Een soldaat heeft in sommige omstandig heden recht op bepaalde vergoedingen in dien hij aan sommige voorwaarden vol doet. Normaal wordt or militievergoeding uitgekeerd vanaf de dertiende maand le gerdienst. Voor sommigen is dat reeds van af de eerste dag maar er wordt in alie ge val rekening gehouden met het gezinsinko men. WELKE PERSONEN HEBBEN RECHT OP MILITIEVERGOEDINGEN de echtgenote die met de militair sa menwoont, de echtgenote die in feite of in rechte gescheiden leeft indien ze recht heeft op een onderhoudsgeld, de kinderen minder dan 18 jaar, ofwel indien ze ziek zijn of gebrekkig. In dat geval wordt er geen rekening ge houden met de ouderdom. broers en zusters die wees zijn, min der dan 18 jaar, ofwel ziek of gebrekkig, dit op voorwaarde dat ze op het ogen blik dat de militair onder de wapens wordt geroepen, met hen onder hetzelfde dak woonden, en de militair hun kostwinner was. vader en moeder. personen die de militair hebben opge nomen op het ogenblik dat hij wees was. grootouders of andere bloedverwan ten waarvan de militair de steun was. militair zelf indien hij volle wees was. Te noteren dat de ene categorie de ande re niet mag insluiten. Bovendien mogen de inkomsten van de rechthebbenden, gebeur lijk verhoogd met die van de militair een bepaald bedrag niet overschrijden. VOOR WELKE PERIODE WORDT DE .MILITIEVERGOEDING UITGEKEERD A. Vanaf de eerste dag van de indienst treding. Aan de echtgenote, indien het huwe- dig groeit. Er bc-Vtvf" bijzondere zorgen en geduld ter öeh «indeling van deze plant Jaren lang moeten de immer groene strui ken verzorgd worden. Doch daarover en ook over andere thee-wetenswaardigheden vertellen we U een volgende keer. OQO- STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Tijdens de week van 26 januari tot 1 fe bruari zijn in de bebouwde kommen en op de wegen waar de rijkswacht het toezicht houdt op het verkeer 888 verkeersongeval len gebeurd. Er waren 7 slachtoffers op slag dood. Voorts zijn er 87 ernstig en 373 lichtge wonden. Tijdens het weekeinde gebeurden er 226 verkeersongevallen waarbij 3 personen het leven verloren en 26 zwaar werden gewond. De oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn de volgende overdreven snelheid 1 dode; niet rechts houden i; andere duide lijke oordeelfout 1; «dippen 1. voetgan gers die onoplettend de weg oversteken 2; andere omstandigheden 1. De verdeling van de ongevallen per pro vincie is als volgt Brabant 148, West- Vlaanderen 136: Oost-Vlaanderen 110, Ant werpen 91; Limburg 60; Luik 90. Luxem burg 33, Henegouwen 155, Namen 65. lijk is afgesloten ten minste 6 maand de oproeping. Is dit niet het geval moet de periode tussen het huwelijk toekenning van de militievergoedij maanden bedragen. (Vanaf de der1 maand wordt de militievergoeding kend zonder wachttijd). - Aan de kinderen, Aan de broers-zusters wezen, Aan de ouders en grootouders i de militair de enige steun was op waarde dat de vader of grootvader minste jaar oud is; of de moeder of grootm weduwe. De inkomsten van deze rechthebb mogen de volgende bedragen niet ove fen voor de laatste 6 maanden 11.000 fr. voor gemeenten van d« categorie. 8.500 fr. voor gemeenten van de 2t tegorie. 7.500 fr. voor gemeenten van de 3» tegorie. dit verhoogd met per persooi laste. B. Vanaf de 13de maand Aan de vader of de moeder die i bovenvermelde voorwaarden niet vq hetzelfde aan de andere bloedverw. hetzelfde aan de militair die wees PERIODE VAN WEDEROPROEPl De militievergoeding wordt in b val uitgekeerd vanaf de eerste dag v weder oproeping tot de dag van terug WAAR MOET DE AANVRAAG WO GEDAAN Bij het gemeentebestuur die de gel vraagformulieren ter ueschikking st. nauwkeurig dienen ingevuld en or. kend. Toekomende week wordt behandel Bedrag der militievergoedingesi. Uitstel van legerdienst. Vrijlating op morele grond. B. O. tha Ma ooi voc ber ger toli hoe aar 2 bui bar giet var WOI het kat stel slat akt kor ter: te t sch zitt ger van ren wa< chii den drit Aangezien Meneer Baert misschien hier mee de kans krijgt voor 'n nieuw inter- vieuw met de moordenaar laat hij zich niet langer pramen. En gewapend met bloe-no- te, potloden en fototoestel begeeft hij zich op weg in gezelschap van onze Presidente Middelerwijl heeft de jonge moordenaar in Cel Numero 13 de fles Cognac van Mees ter Lootens 'n paar malen duchtig aange sproken. Het bezoek van onze gevangenis dokter heeft hem ietwat uit zijn humeur gebracht. Die kerel heeft mijn goeie stemming ineens bedorven mort hij, terwijl hij de vriendelijke fles nog maar eens aan zijn mond zet Zachtjes wordt op de celdeur geklopt. Gauw die fles terug onder de matras Ziezo Entrez Het valluikje gaat open. De Cipier De man schijnt te aarzelen. Hij kucht 'n paar malen. Gij moet u aan de praat van de dok ter niet storen, vriend. Hij wilde u in observatie stellen, hé U ontoerenkenbaar verklaren Dat pro beert hij met al die hier binnen komen. Met mij heeft hij dat ook geprobeerd Maar wij, wij kennen hem. En zijn fa meuze rapporten lezen wij niet eens meer Wees gij maar gerust, vriend. Goed, Cipier. Maar die gekke dokter zet hier geen I voet meer binnen hoor Ik zal er voor zorgen, vriend. Ik zal er voor zorgen. En wat die advokaat betreft Laat u daar niet aan vangen, vriend. Onder ons, die vent is te dom om hooi te eten. Hij zou Ons Here zelve aan de galge klappen. Daar twijfel ik niet aan .Cipier. Jaja, onze advokaten. pas daar voor op. Schuldig of onschuldig met kerels moet ge 't gevang in. Onthou dat. Ik zal 't onthouden. Cipier. Onze Cipier draait even zijn generaals- snor omhoog. Maar zijn sigaren zijn altijd eerste klasse, dat weet ik. Zou de Cipier soms Opgepast Maar onze Cipier knipoogt zijn gevange ne zeer vertrouwelijk toe. 'n Trukske van Saint Hubert. Vraag hem zijn hemd, hij zal het u geven. Als ge hem maar laat plaideren. En die andere, die Meester Lootens. geloof ik Kijk, is die er nog niet geweest 9 Hij niet. Maar Onderzoekend kijkt onze Cipier zijn mannetje aan. Dan vraagt hij langzaam Liet die ke rel soms iets afgeven Misschien. Even aarzelt de Cipier, alvorens verder te informeren. LENING VOOR WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 456e trekking van de Lening voor de Wederopbouw, derde groep, is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 9413 nr. 229. De andere obligaties van die reeks zijn tei ugbetaalbaar tegen 1.000 fr. oOo DC STAftD DER WERKLOOSHEI» De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 18 tot 24 januari 1959 werden er per dag gemiddeld 170.420 volledig en 139.069 gedeeltelijk- en toeval lig werklozen gecontroleerd, hetzij een to taal van 309.489 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 353 volledig en een ver mindering van 33.639 gedeeltelijk en toe vallig werklozen genoteerd. De afneming van de gedeeltelijke en toe vallige werkloosheid is vooral te danken aan het ophouden van het slechte weder, waardoor verleden week de activiteit in de industrieën waar buiten gewerkt wordt sterk belemmerd werd. Bovendien wordt een zekere met het sei zoen verband houdende opleving waargeno men in de textiel- en kledingnijverheid. In de steenkolenmijnen is de gedeeltelijke werkloosheid met gemiddeld ongeveer 1.000 werklozen per dag toegenomen. ooo LOTENLENING 1953 Bij de 304e trekking van de Lotenlening 1953 is 'n lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 750 (zeven vijf nul), nr. 935 (negen drie vijf). De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1000 fr. C. V. P. ARRONDISSEMENT AALST. Op zondag 15 februari gaat te 1 het C.V.P.-congres door van het ar sement Aalst, omvattend de kantons Geraardsbergen. Herzele, Ninove er gem. In de voormiddag draagt Prof. I Van Meehelen het referaat voor 0 rondissement, ecnomisch noodgeb waaruit practische besiuiten worden gelegd. Na de gebruikelijke verslagen in j middag, zal minister Meyers op de s gadering de politiek der regering toel Op deze bijeenkomst zullen evene voorzitter en het Hoofdbestuur van rondissementele Raad van Afgevaan aanwezig zijn Buiten hen is het t nochtans ook toegankelijk voor alle i C.V.P.-leden uit het gewest. REGERING GING GEE VERBINTENIS AAN OV BROODPRIJS Maandagavond is in regeringskrinl positie van de regering ten aanzien broodprijs als volgt bepaald Er is geen enkele regeringsbes genomen wat betreft de stijging vi broodprijs op het ogenblik dat dez nieuw onder het normaal prijsregir worden geplaatst. Dienaangaande is min een verbintenis aangegegaan. Het is op dat ogenblik zelf dat m moeten oordelen over al de bestan van de broodprijs en niets vera thans te zeggen dat dan een stijging j mijdelijk zal zijn. VOO top 0 buil ma< Ker Hek Leg ken ziet pen voo de nen tion nen zijn I: fiinf brei leu! lege zich dat ben ver van l O Mgr Ger BO£ riaa 1. me: G heei Z. Hge SAI reel La Ongewild smakt hij met de lippen en maakt hij 'n veelbetekenende beweging met de hand. 't Kleine hartversterking misschien Lootens heeft 'n excelletieCognac Inderdaad, Cipier, geeft de prison- nier zijn maitre d'hótel toe. De brave man slikt iets weg, terwijl hij zijn knevel omhoog strijkt. Iets met drie sterretjes vraagt hij bezorgd. Is het niet zijn plicht erover te waken, dat zijn mannen geen vergif te drinken krijgen en zeker dan geen vervalste... hart versterkingen Zij moestens eens 'n koliek krijgen, of iets in dien aard, het zou hem zijn baantje kosten. De jonge moordenaar ziet het onze Ci pier aan, dat hij zich bezorgd maakt. Hij hakt de knoop moedig door. Mag ik u misschien iets présente ren, Cipier Vastberaden schudt onze Cerberus zijn grijze kop. Nee, vriend, dat ware tegen 't regle ment. Kom, Cipier 'n klein sigaartje, om vanavond thuis bij u braaf dochtertje te roken De verleiding is groot, is machtig, is al machtig, Wanhopig kreunt onze Cipier nog iets over het reglement, maar die duivelse kerel houdt hem het doosje met de fijne si garen voor de neus. Kijk eens Onwillekeurig stamelt zijn bewake over «Flor Fina» terwijl hij de sigarf zienlijk welgevallen beruikt. naai Dat zijn er van zijn fijnste, vrie Str* Proef gij ze maar eens. Op mij moet gij niet letten, vrienc S Ondeugend wijst de gevangene op i glement. treir O. geef dat reglement maar hier. D A' papier staat niet In 'n versgewitkalk Als onze Directeur het zag. ik zou i c) 'n observatie voor krijgen. R« Meteen heeft hij het versleten regl Spec verfrommeld en in de slippen van zi) nem formjas gestoken; waaruit hij nu "i 6 fersdoosje te voorschijn haalt. h, Nee, Cipier, alleen rook ik niet. cjaaÉ gij. dat ik het doe, dan... gij ook. bij i Er zal niet gezegd worden, dat on het pier 'n beul zou zijn voor zijn jongen ]efoc brave kerel, zoals deze al is hij dj moordenaar, moet men braaf houden de goede stemming. In een goed gevi dat eep voornaam principe. Zulk 'n j T kan onze Cipier dus dat pleziertje nit geren Be Allez dan, geeft hij toe met 'p oblig zucht. Ee I Het volbrengen van *n plicht kan 'n oblig soms hard vallen. Maar onze plichtbc Tv Cipier aarzelt niet om 'n sigaar U op o doosje te nemen, er de punt af te bi; Al lucifer aan te strijken en dc priS 957.3 vuur te presenteren; om daarna oo 483.2 sigaar aan te steken 't VERVOL'teruj

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 2