en omstreken Eugeen MORIAU Toogpraat "3 Volksvertegenwoordiger in de bres voor liet A rrondissemen t Aalst. flJU'M och nog goed Waakhond redde tienjarig meisje te Aalst. azet van VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25. AALST. TEL nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummer. DONDERDAG 23 APRIL 1959 NUMMER 33 Bij de bespreking van de Begroting van Openbare Werken, stelde Volksvertegen woordiger Eugeen MORIAU volgende vragen aan de Heer Minister van Openbare Werken VRAAG 1. Wanneer zai de nijverheidsarm van de Oude Dender te Aalst worden toegelegd Zo er eeuwigdurende concessies zijn, kan het vrije deel dan niet worden toegelegd Deze werken zijn absoluut nodig voor de verdere urbanisatie van de stad Aalst. AiNi' WOORD De Minister antwoordt dat aan de dienst gevraagd is de volledige studie van de dem ping van de nijverneidsarm van de Oude uenaer le maken. iiij Dtvesugi uat net uepariement ïn- (ieruaau voornemens is uie aim te aempen, aocn er moet woruen gewacnt toiuat cie aan üe gang zijncie ï^enaer wtiken voitooia zijn, teneinue ae watertoevoer aoor die rivier 10e te laten. VRAAG 2 Kan üe Ouae Dender, onbevaaroare wa terweg, gelegen langsneen ae spoorweg, niet woraen overweid Teneinde a; de voiKsgezondheid te beschermen bj de naastgelegen baan te kunnen ver breden. AiNi' WOORD '£r wordt momenteel niet aan gedacht de Ouae Denaer te overwelven, doen later, wanneer de Dender zal genormaliseerd zijn zal de Oude Dender buitengebruik worden gesteld en als riool kunnen dienen voor de Stad, die dan de nodige voorzieningen zal moeten treffen. Om luchtverontreiniging te voorkomen zullen stroomopwaarts door mijn dienst twee overlaten worden gebouwd, ten einde het water in de Oude Dender in de zomer maanden le spuiten en zodoende watersta gnatie zoveel mogelijk te gen te gaan. VRAAG 3. Brug over de Dender te Erembodegem- dorp. Deze brug is in slechte staat en is veel te smaL Voor wanneer is de nieuwe brug voor zien ANTWOORD Deze Denderbrug ligt niet in een Rijks weg. Het betreft hier een gemeenteweg en hijgevolg behoort de gemeente de nodige werken uit te voeren, die door het departe ment van Openbare werken zouden kunnen worden gesubsidieerd. VRAAG 4. Autostrade. Brug 109. Er is één fietspad voorzien, met gevolg dat de fietsers vóór de brug en achter de brug, dus tweemaal de rijweg moeten over steken, op plaatsen zonder voldoende zicht baarheid. Dit schept een zeer gevaarlijke toestand, vermits het verkeer der fietsen op die baan zeer druk is op de spitsuren. Hetzelfde probleem stelt zich op brug 107. ANTWOORD De mogelijke toestand voor de wielrij ders is te wijten aan het ontbreken van een stuk fietspad. Enkele tijd geleden zijn aan de dienst instructies gegeven om dat ont brekende stuk fietspad zonder verwijl aan te leggen. VRAAG 5. Rijksweg 60 Hulst-Douai. Er was vroeger op de begroting een kre diet voorzien voor de doortocht te Hofstade. Waarom werd het voorzien krediet niet gebruikt, en werd er geen nieuw krediet voorzien Tussen Sint-Niklaas (Waas) en Aalst heeft deze baan 45 bochten. Verbeterings- werken zijn voorzien te Hamme. Waarom niet te Hofstade ANTWOORD De Minister deelt mede dat een boehtaf- snijding te Hofstade wel degelijk op het programma van het Wegenfonds staat, en dat hij de mogelijkheid overweegt dat Werk op het programma voor 1960 te schrijven. De weg Sint-Niklaas-Aalst is inderdaad zeer bochtig; daarom kan niet worden vol staan met een eenvoudige rechttrekking. Er is een bijna geheel nieuw tracé ontworpen en slechts ongeveer 25% van het huidig tra cé zal van het nieuw tracé deel uitmaken. De studie is aan de gang. VRAAG 6. Rijksweg 60. Vak Aalst-Geraardsbergen. a) De steenweg Geraardsbergsesteen- 1 weg voorrieen was deze steenweg aan ut'iue zijden voorzien van een vernoogo veipncm rijwielpad. Thans wordt de rij baan van zes meter beton aan weerszijden aangevuld met n Kasseigeoeeite van circa 30 cm. De buitenkanten van deze strook weroen voorzien van een belonstrook van een mtier. Hierdoor worden thans al de genoemde stroKen rijbaan omdat het nesiuur van Bruggen en Wegen de rijbaan laten aanduiden neeft door gele stippellij nen. Buiten deze stippellijnen werd Kassei gelegd ais zogezegde siationeerpiaatsen, ook I uiensug voor voetgangers. De vraag werd gesteld of de strook van 1 meter in beion Descnouwd dient te wor den als verpiicnt rijwielpad, dit gezien het leit dat dageüjKS circa l.öUO mensen, me rendeels schoolgaande jeugd, deze strook gebruiken in d§ mening verkerend zich op een velopad te bevinden. Het Bestuur van Bruggen en Wegen noemt deze strooK geen velopad doch «kantstrook», benaming die in de wegcode niet voorkomt. Hedendaags blijven de motorvoertuigen de zes meter betonnen rijbaan volgen, oan wanneer zij volgens de wegcode artikel 12 zo dicht mogelijk bij de rechterrand van de rijbaan moeten blijven, in casu het zogezegd rijwielpad in beton (zoals trou wens de gele stippellijn aanduidt.) Vvan- neee de wegcode moet toegepast worden zou elKe automobilist in overtreding rijden wegens inbreuk op genoemd artikel. b) De steenweg «Churchillsteenweg» de rijoaan werd gelegd in tarmac of cutback met aan beide zijden een betonstrook van een meter. Aanvankelijk werd deze beton strook beschouwd als verplicht rijwielpad, want het werd als dusdanig aangeduid door borden. Sinds enkele maanden werden de borden weggenomen en wordt deze strook ook «kantstrook». Hetzelfde geval doet zich voor t.t.z. vormt de rijbaan, ingericht voor voertuigenverkeer. De autovoertuigen blij ven op de tarmac rijden en de 1.500 a 1.700 wielrijders volgen dagelijks die «kant strook» die geen rijwielpad is. c) Op de aangebrachte bruggen bestaat er een verplicht rijwielpad, aangebracht met de vereiste borden. Het geval doet zich voor, vooraan op de Churchillsteenweg, dat de ene zijde van de steenweg, het vernoemd deel «kantstrook» een verplicht rijwielpad is omdat vooraan de brug een bord «nr.53» opgesteld staat, geldig tot aan het volgend kruispunt; aan de overzijde doet zich het zelfde geval niet voor, omdat er onmiddel lijk daarop een kruispunt is. De huidige toestand veroorzaakt grote verwarring voor de weggebruikers. ANTWOORD a) De Minister merkt op dat een strook van de rijbaan als fietspad mag worden beschouwd enkel als het desbetreffende aanwijzigingsteken is opgesteld. De auto- j mobilisten even goed als de wielrijders moeten zulks weten. De betonstrook van 1 m. maakt in het onderhavig geval dus deel uit van de rijbaan. b) en c). De door het Lid gesignaleerde toestand moet door het Bestuur worden on derzocht ten einde iedere mogelijkheid van verwarring vanwege de weggebruikers te doen ophouden. VRAAG 7. Baan Brussel-Ninove. De weg werd vernieuwd tussen Brussel en Dilbeek. Verder werden onteigeningen gedaan. Waarom werd deze rijksweg tot Niqove nog altijd niet vernieuwd Deze weg is vooral van belang voor Zuid- Oost en Zuid-West-Vlaanderen, voor wie de autostrade van geen nut is. Wij vragen dringend de uitvoering van dit werk. ANTWOORD De modernisering van de weg Brussel- Ninove is een moeilijke en kostbare onder neming. Deze weg stijgt en daalt immers voort durend en het tramspoor loopt nu eens links, dan weer rechts van de weg, volgens de" behoeften. De modernisering zou slechts mogelijk zijn door de weg over de gehele lengte te verbreden, waarvoor tijdrovende en kost bare onteigeningen evenals omvangrijke graafwerken nodig zijn. ROS BEIAARD-MONUMENT van V. T. B. ONTHULD TE DENDERMONDE. Het monument van de Aalsterse artiest MarK De Bruyn is een sober en indruk wekkend geheel, sierlijk, krachtig en te vens aristocratisch. Het is een stijlvolle uitdrukking van adel en onverwoestbare levenswil. Het politiek misbaksel dat het nieuw feestkomitee dreigde te worden is onder druk van de openbare opinie niet ter we reld gekomen. Vooraleer het te laat was zijn de ogen opengegaan en heeft men een teveel aan politieke saus, waarmede men I dit feestkomitee had willen overgieten, kunnen voorkomen.Zoals thans de samen stelling van het feestkomitee eruitziet kan men niet anders dan toegeven dat het be slist geen slecht figuur maakt. Vooral de CVP is hierbij verstandig te werk gegaan, zij heeft de stad een grote dienst bewe zen door beroep te doen op mensen als P. De Winter, C. Bogaert, P. De Paepe e. a. waarvan geweten is dat zij in staat zijn om de ommekeer, die men inzake feeste lijkheden als een noodzakelijkheid be schouwd, onder hun impuls door te zetten. Het mag haast een politiek wonder heten dat de bevoegdheid van dezen het gehaald heeft op de afspraakjes onder politiekers achter de schermen. Daar de socialist Van Malderen tot voorzitter gekroond werd van de C.O.O. was er geen enkele ernstige tegenkandi daat meer voor Marcel De Bisschop die tot feestbestuurder werd aangesteld. Het is niet ideaal dat het voorzitterschap berust In handen van een raadslid, maar de onder nemingsgeest en de onbaatzuchtigheid van de nieuwe feestbestuurder staan er borg voor dat er onder zijn leiding flinke resul taten zullen worden geboekt. De indeling van. de leden in werkgroepen beantwoordde noch min noch meer aan een noodzakelijkheid. Op die wijze werd het werk verdeeld en wordt de verantwoorde lijkheid van elke groep vastgelegd. Aller hande verse initiatieven stromen toe. Dat I bewijst dat de bevolking vertrouwen heeft wat ongetwijfeld stimulerend moet werken op diegenen die aangesteld zijn om daarover te oordelen en te beslissen. Verschillende werkgroepen zijn reeds sa- mengekomen. Terwijl de werkgroep voor karnaval reeds de handen vol heeft, Is de werkgroep voor de Handelsfoor reeds druk bezig met het opstellen van zijn reglement. Het zal ongetwijfeld alle middenstanders verheugen dat opnieuw met de traditie van de handelsfoor, georganiseerd door de stad, aangeknoopt wordt. Het toevertrouwen van de organisatie van een jaarbeurs, zoals vorige jaren het geval is geweest, aan een van de vele mid- denstandsgroeperingen in de stad, was een bewijs van onmacht vanwege de stad. Bo vendien, was het politiek opzet al te duide lijk precies omdat het een wig wilde drij ven in de christene middenstandskringen. Het zal nu veel beter gaan. Op de eerste plaats werd gedacht aan de handelaars en hun belangen. Van nu af staat het reeds vast dat de Handelsfoor enkele primeurs van de handelsmarkt zal te zien geven waarvoor iedereen zich graag de moeite van een verplaatsing zal getroosten. Einde goed, alles goed X 15. 't Is zeven uur. Wij draaien onze radio open om de NATIONALE en INTERNA TIONALE berichten te horen. En. onze «nationale» radio, waarvoor wij regelmatig belastingen betalen, deelt i mede (van naaldeken tot draadje) dat het BUREAU der Belgische Socialistische j Partij DIT gedaan heeft en DAT beslist heeft en patati en patata Zijn dat NA TIONALE aangelegenheden Of Partij-za ken Menen de socialisten dan werkelijk dat ZIJ ALLEEN de Belgen zijn Of is het maar «propaganda» dat ze maken met ONZE CENTEN. In ieder geval, men krijgt zo een beetje de indruk, dat onze N.R.O. vol zit met so cialistische creaturen Dat is werkelijk opvallend... de socialisten zijn TEGEN het «Kapitaal»., zolang het in hun zakken niet zit. Maar alles wat ze aanraken bederven ze; ze zien in alles, zou men zeggen, PLAATSINGSBURELEN om hun propa gandisten er in te «persen» en VETTE postjes te bezorgen. De werkman... ja daar doen ze zo, van tijd tot tijd, eens een spec taculair gebaar voor om toch te doen ge loven dat DIE hun nog aan het hart liggen maar... dat is maar het MIDDEL geworden, niet meer het DOEL. Zou men niet beginnen overtuigd te gera ken dat de B.S.P. niet meer de partij is der werklieden maar wel de Staats- en para- statale «pennelikkers» Mijnheer Spectator In De Gazet van Aalst, kon men, verleden week, in uw artikel lezen dat in de laatste gemeenteraad, de liberale (gewezen) sche pen bekend had, op Mijlbeek toelating te hebben gegeven aan een aannemer (vriend?) om huizen te bouwen waar dat niet voorzien was (door de stadsadminis tratie) op voorwaarde dat die Mr. aanne mer zelf de bestrating zou aanleggen en... dat die Mr. nu de straat niet wil leggen Want dat die BELOFTE niet geschre ven» werd. of misschien wel geschreven... maar niet in 't bezit was van 't stadsbe stuur maar wel in handen van de «libera- j len» die het gebeurlijk., zouden bewijzen!? Dat is toch zonderling. en zelfs ERG. En hebben de C.V.P.-leden daar geen ka- oaal rond gemaakt Zijn ze te «braaf» of willen ze de libe ralen niet krenken Ware Mr. De Wolf daar nog geweest er «zou wel een staartje aangehangen hebben Denkt gij niet, Mijnheer Spectator En ware het eens anders geweest Ware het eens een C.V.P.-schepene ge weest die zo iets verklapte Dat hij zo iets gedaan had Jonges, Jonges Stelt U dat eens voor!!... Gij zoudt de blauwe «dictator» horen «ver manen» hebben Gij zoudt de blauwe «Don Quichot de la Manka» op zijn «ros» zien stijgen hebben Gij zoudt zijn strijdkreten gehoord heb ben... en de blauwe bazuinen zouden «ge toeterd» hebben Maar nu Alles bleef kalm, volgens uw schrijven. Of wordt die kwestie toch verder onderzocht Spectator, jongen, daar zouden wij (en waarschijnlijk vele andere belastingbeta lers van Aalst) gaarne wat meer over ver nemen Zal Uw speurzin nog iets meer achterha len Wij zouden U daar gaarne verder over lezen Hoogachtend. SPEK-SCHIETERS. In ons blad van zaterdag 25 april zal een eerste bijdrage verschijnen van onze me dewerker BAZOEKA, gewijd aan de C.V.P. te Aalst. Het zal een granaatje zijn niet effect. Neemt thans een abonnement op ons blad. Abonnementsprijs 40 fr. drie maand. 75 fr. zes maand 150 fr. per jaar. NIET TE LEZEN DOOR SERIEUSE MENSEN Het schijnt dat op het stadhuis een revo lutie is losgebroken, vooral op de burelen O. W. De jongens, welke vroeger zo goed wis ten, waar 's namiddags het zonnetje scheen, zijn volledig ontredderd, ze hebben ze eens door mekaar geschud, en de ene links en de andere rechts gesmeten, het namiddag dutje werd afgeschaft en men zal andere parners moeten zoeken om een bellotje te spelen. Jeanneken uit het Groen Kruis heeft een nieuw spel gevonden veel interessanter dan Tony Corsary's 100.000 of niets. EEN OP TIEN heet het lolletje en ae spel-regels zijn bij haar te verkiijgen. Het feestkomiteit heeft een nieuwe feest bestuurder, men moest de jongen toch iets geven, of hij nu veel zal te zeggen hebben is een andere vraag. Op O. W. van het stadhuis gaat een won der gebeuren, men gaat trachten van een zwaluw in een kleine muit te testen, de wonderen zijn deze wereld nog niet uit De schepen van B. S. is goed gezien door de trouwers, de familieleden horen liever een schoon diskourken dan te kijken naar het verhuizen van een bril van neus tot neus. Maar of die perelkens van welspre kendheid nu altijd dezelfde zijn, vuilton gen beweren van ja, dat het enkel de woor den zijn die veranderen. Onze burgemeester schijnt het St. An- nabier goed te meugen, of was het uit sym- patie voor meneer de pastoor, in elk geval Jef heeft er zijn plezier aan beleefd en Va- lery zijn borst glom van fierheid. Aan zo een komiteit kan St. Jozef niet rieken. De groene muziekanten hebben verleden zondag, 8 dagen geleden, hun naam van puitenmuziek eer aangedaan, of het regen de Onze schepen-voorzitter loopt met groot se plannen rond, ten eersten, ten tweeden, ten derden, ten vierde, STT Feind hört mit. Bericht aan de nieuwe gekozene C.O.O. gratise pilotage door alle diensten, door bevoegde gids, 21 jaar dienst. De schepen van F. M. zijn krediet bij de bevolking stijgt met de dag, doch ook het aantal dossiers welke hij aanlegt, hij heeft reeds een tweede dossierskast voor hem persoonlijk in bestelling en de eerste is slechts over drie maand aangekocht, vol gens dit regiem gaat het slot te klein wor den. 't VERGiF. Alle inlichtingen worden met dank aan vaard, de vergoeding gaat van een sigaar ken tot een pale-ale of dort aiover een pils ken. -oOo— Elke Aalstenaar die reeds in de hovingen van het kasteel aan de Overhammedreef van h. dela Kethulle moest zijn, zal heel waarschijnlijk kennis hebben gemaakt met de uiterst gevaarlijks waakhond, die iedereen op afstand houdt. En nochtans, een snoodaard uit Oudegem, die voorheen een tweetal keer in de handen van het ge recht was gevallen hij liep samen ne gen jaar gevangenis op heeft zich met zijn scooter toegang kunnen verlenen tot de woning,zonder dat de eigenaars ook maar het minste greintje wantrouwen koester- 1 den, vermits de hond nu eenmaal niet rea- j geerde. Het tienjarig dochtertje Bernadette de la Kethulle was daar aan het stoeien, en blijkbaar was zij de drijfveer van dit stout moedig opzet van de genaamde Vandenber- ghe Henry, want hij wierp zich dadelijk op het jonge meisje. De drie en dertigjarige man, vader van drie kinderen, had echter zonder de waard gerekend, want door zijn poging om het meisje volledig in zijn greep te krijgen, rook de waakhond onraad, en stormde da delijk op de rekel af, die hierdoor natuur lijk geheel verraden was. Andere bewoners van het kasteel kwa men toegelopen terwijl de ondertussen ge alarmeerde politie eveneens ter plaatse ver scheen om het kind te redden. Dit was hoogst noodzakelijk want van het ogenblik dat hij voelde dat hij niet meer zou kunnen ontkomen, trachtte hij de tienjarige Bernadette te wurgen, maar de politie kwam juist op het gepaste moment om hem in veilige bewaring te brengen. I Hij werd dadelijk overgebracht naar de gevangenis van Dendermonde, terwijl het j parket onder leiding van onderzoeksrechter Broeckx en wetsdokter Pirlet later even eens afstapten. Bernadette de la Kethulle werd gewond lover het ganse lichaam, enerzijds door de aanranding van de indringer, maar ook door haar heftige pogingen om weerstand te bieden aan de dader, wat haar het leven heeft gered,-vermits daardoor de herders hond werd gewaarschuwd.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1