en omstreken mmn gMLÖSOMII Ons Heer Hemelvaart 1959. Rerum Novarum Brandweer van Aalst plaatst gedenksteen in nieuwe kazerne. De Achterlinie Een Frank-Aktie mm azet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. J0R4SSTRAAT, 25, AALST TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15° JAARGANG. 1,50 F het nummer DONDERDAG 7 MEI 1959 NUMMER 37 't Was voor de apostelen eerder een triestige dag, die eerste Hemelvaartdag van de geschiedenis 't Is al enkele eeuwen geleden en we kunnen nog moeilijk de ge voelens van de apostelen benaderen om te begrijpen welk gezicht zij trokken toen de Meester hen zo plots in de steek liet Als wij gewoon geworden zijn aan de traditionele stoeten van Ons Heer Hemel vaart, triomferende optochten, wapperende vlaggen, en zingende fanfares dan schijnen we toch ook even traditioneel aan dit feest verbonden de flauwe regenvlagen te kennen Het schijnt door de eeuwen heen een weerglans te blijven van de tranen die de apostelen op die dag hebben gestort. Stel U even voor de apostelen, als grote bedorven kinderen, waren zo pas de ont goocheling van Goede Vrijdag een beetje te boven gekomen; precies veertig dagen was de Meester met hen weer in contact gekomen, en dag na dag was het niets an ders dan een bevestiging van alles wat voorafging. Want, als ze heel even zeer ernstig getwijfeld hadden aan de Godmens, sedert die onthutsende Goede Vrijdag, dan was intussen toch alles weer voor mekaar gebracht. Het was begonnen, toen Magdalena buiten adem van het graf kwam aangelopen en vertelde dat zij de Meester gezien had Hij was weer levend Dus was het échte werkelijkheid, dat hij door zijn dood de dood voor goed had overwonnen; zijn RIJK dat eén ogenblik in elkaar bleek te vallen werd dus toch werkelijkheid. En de mirakels die hij kwistig had rondgestrooid bleken nu scherper dan ooit het heerlijke tijdperk van zijn triomf en van de leer lingen in te luiden. Veertig dagen, precies. Hij, die voor zijn leerlingen alles had gedaan, was verdwe nen. Nu juist, als alles weer zo góed scheen te gaan. Men kan zich best voorstellen dat de apostelen, op die eerste Hemelvaartdag alles behalve in feeststemming waren Zij begrepen eenvoudigweg niet wat Kristus overkwam'. Hadden zij wel ooit een- taal nagedacht over het lot van Kristus Wisten zij dan niet dat om hen al de on telbare en onschatbare weldaden zo kwistig uit te delen, te beginnen in Bethleem Hij de heerlijkheid van de Hemel haa verlaten, vrijwillig; dat Hij als God, zich tot het mens-zijn vernederd had; uit pure gehoorzaamheid tegenover de Vader En dat nu zijn verblijf op aarde ten einde liep, omdat de Vader zag dat zijn wil was ge schied, en Hij zijn Zoon terugriep, bij Hem, in de heerlijkheid van de zalige hemel die Hij zo edelmoedig had verlaten 1 Wie heeft er zich ooit al eens ernstig gelukkig gevoeld om het grote geluk dat Kris tus die Hemelvaartdag is te beurt gevallen Want dat is de grote vreugde van deze ig De apostelen waren voortdurend met hun eigen lot begaan, daarom konden zij niet delen in de vreugde van Kristus Tot onze troost echter liet Kristus ons zijn ei gen Moeder na zoals zij eens voor Hem had gezorgd, zou zij nu voortaan voor zijn Mystiek lichaam zorgen, t.t.z. voor ons En als troost nog, had Jezus gezegd Ik zal U een Trooster zenden In afwachting van die Trooster, bleven de apostelen dan ook dicht oij de Moeder; want de Trooster, de Geest, zou komen da ar waar de Moeder was Zoals altijd, door heen de eeuwen Daarom stijgt boven deze Hemelvaartdag 1959 ook werr, en boven alle stoeten en optochten, deze heerlijke zekerheid uit Maria gaf ons de Geest Gods, de ware Geest; en voor alle harten die zoeken en streven is er een Godmens die de weg heeft gebaand J- V. O. (UM) Zondag 3 mei is een feestdag die met gul- in letters zal geboekt blijven in de archie ven van de brandweer te Aalst. Op de binnenkoer van het stadhuis was het korps opgesteld onder bevel van kapi- tein-kommandant De Vidts en de muziek kapel onder leiding van kapelmeester De Schepen Ringoir bemerken we in zijn hoedanigheid van luitenant aan het hoofd van zijn peloton. Talrijke personaliteiten voegen zich bij de stoet, burgemeester Blanckaert, het volledig schepencollege, ««politiecommissaris Van de Winckel, po litiecommissaris Geeroms en de erewacht van het brandweerkorps. In optocht gaat het naar de Vrijheid straat waar het nieuwe gebouwencomplex van de Brandweer zal oprijzen. We konden er ons aan de hand van de reeds aan gang zijnde werken van vergewissen hoe indruk wekkend het geheel zal zijn eens volledig afgewerkt en in orde. Kommandant De Vidts begroet de aanwe zigen in een korte toespraak. Hij maakte allusie op de besprekingen in de schoot van het korps op 24-11-54 die leidden tot het project dat door drie architecten-leden van het korps dhr. Mertens-Blanckaert-De Sa- deleer werd neergelegd op 21-12-54. Na tal van reizen in het buitenland werd het project door het bevoegde Ministerie goedgekeurd op 22-11-1956. Hij dankte ten slotte het stadsbestuur voor de verleende steun en medewerking en maakt zich de tolk van gans het korps dat de belangen van 130.000 mensen in veilige handen be rust. Vervolgens wijdt de Z. E. H. Kanunnik De Cock, pastoor-deken de gebouwen en wordt de herdenkingssteen door Burge meester Blanckaert ingemetseld. Vervolgens neemt hij het woord om de Brandweer te huldigen. Het nieuwe gebouw wordt voor ons een trots en een verlichting en zal het patrimonium van de stad in niet geringe mate verrijken. Niet minder dan v'er jaar werd er geijverd en gewerkt om de nodige goedkeuring en kredieten te ver krijgen maar ten slotte kwam alles in orde. 1 Hij legt er de nadruk op dat het zal verrij zen uitsluitend door Aalsterse vaklieden. De drie architecten reeds voornoemd en de ondernemer dhr. Vleurick. De ruwbouw al leen werd geschat op 6.700.000 frank. Na het Belgisch nationaal lied te hebben aanhoord wordt de terugtocht aangevat naar het stadhuis waar de dag met een re ceptie wordt besloten. oOo De mei is terug in 't land met al haar zuivere mildheid. Naar aloud gebruik wordt 't allenkant de goede Hemelmoeder gevierd met meer bijwonen van de H. Mis, met loven en bedevaarten, met kaarsen en lieve lentebloemen. En ook ons aards moederke wordt niet vergeten de tweede zondag van mei zetten wij haar, letterlijk en figuurlijk in de bloe men Wat is die meimaand toch schoon Ook onze veertig Aalsterse missionaris sen, verspreid over de vijf werelddelen, moeten deze maand terugdenken aan al die schone dingen uit hun stad. En dan wordt het heimwee hun wellicht eens te sterk menige traan wordt dan stiekum wegge pinkt tussen twee miseries in. Ach, zij den ken ongetwijfeld veel aan ons deze maand. En wij Kom, laten wij hen ook niet vergeten vragen wij aan onze goede He melmoeder veel zegen over hun lastig en dikwijs ondankbaar werk. Dragen wij eens een H. Mis en een H. Communie op voor hen. En geven wij ook deze maand... EEN FRANK. «De achterli nie» wil hen helpen zoveel als ze kan, maar gij, mens-in-de achterlinie, moet hen hel pen. Daarom doen wij dan een dringende oproep tot alle goedwillende missievrien den dat zij op alle vergaderingen die deze maand doorgaan van de aanwezigen één frank zouden willen vragen tot steun aan onze veertig missionarissen. Elke week zullen wij hier de lijst van de binnengekomen bedragen noteren. De verzamelde frankskes mogen afgege ven worden op volgend adres V. De Sae- delecrstraat, 24. Hier is reeds de eerste lijst Groepsraad St. Kristoffel 12 fr. Vergadering St. Paulusgilde 158 fr. ROND HET EEUWFEEST VAN DE HEILIGE PASTOOR VAN ARS DE BEKERING VAN DE MOORDENARES VAN DE AARTSBISSCHOP VAN PARIJS Het jaar van de Pastoor van Ars loopt thans. Bedevaarten worden ingelegd over geheel Frankrijk, die te Ars zullen toestromen zoals ten tijde van het leven van de heilige pastoor. Hij bracht 32 jaar door in zijn biecht stoel gedurende 15 tot 16 uren per dag, zonder ooit één dag rust te nemen Hij hoorde biecht, gaf raad, bekeerde. Maar van dat ontzaglijk werk blijven in de grond weinig getuigenissen over; het biechtgeheim is nauwgezet bewaard geble ven. Toch laten sommige lichtflitsen toe zich enigzins rekenschap te geven van de more le ommekeer die te Ars gebeurde tijdens en na de «bedevaarten». Een van die ilit- sen belicht een figuur van de Revolutie, de «Commune» ,een zonderling en tragisch fi guur, deze namelijk van Louise Gimet. In 1858 was Louise Gimet slechts 20 jaar oud en toen reeds had ze een leven achter zich; ze ging naar Ars als zoveel anderen deden «om de pastoor te zien die mirake len en voorspellingen deed». Hij bekeek haar treurig en zei haar «Uw uur is nog niet gekomen. Ongelukkige Gij zult veel kwaad doen maar in zijn barmhartigheid zal God medelijden met u hebben. Ge zult u bekeren dank zij die godsvrucht die ge behouden hebt voor zijn goddelijke Moe der Tot dan had Louise inderdaad een zekere godsvrucht voor O. L. Vrouw behouden; men haalde een feitje ">_n uit haar leven, dat te Lyon over de tongen had gereden. Een jonge man sprak eens een grove vloek uit aan het adres van O. L. Vrouw in een van de straten van Lyon. Dadelijk kreeg hij van Louise Gimet een ferme kaakslag, toen zij daar juist voorbij kwam en het hoorde. Wat de pastoor van Ars haar zei, maak te vooralsnog niet veel indruk op haar. Zij ging te Lyon en later te Parijs door met haar schandalig leven; van de ongeregeld heid verviel zij in ongodsdienstigheid en eindigde met een hevige haat te koesteren voor de priesters. Toen de Commune was uitgebroken, kleedde zij zich als een man, nam ergens een zwaard vandaan en een soldatenkepi met drie galons en een rode riem, deed zich kapitein noemen en voerde zelfs een kom- panie aan. Zij was groot en sterk gebouwd, had een harde blik, had lang geleefd met een officier en wist dus hoe zich als dus danig te moeten aanstellen. Ze was er op uit om haar wapens te kunnen richten op soutane-dragers, onophoudelijk sloop ze met haar mannen rond de gevangenissen, vrezend dat haar prooi haar zou ontsnap pen. Maar haar haat kreeg voldoening. Op 24 mei behoorde zij tot het vuurpelo ton dat de aartsbisschop van Parijs fusil- jeerde. Omdat de aartsbisschop nog adem de na drie salvo's, sloeg zij hem met de kolf op het hoofd. Op 26 mei fusiljeerde zij Pater 01 ivain. Deze herkende een vrouw onder het uniform en zei haar «Mevrouw dat kostuum staat u niet». De furie die de ze «mevrouw» was heeft later bekend op dertien priesters te hebben geschoter. Aangehouden het wapen in de vuist, werd ze ter dood veroordeeld. Maar de Overste van Saint-Lazare, de Parijzer ge vangenis verkreeg uitstel van executie voor haar. In de gevangenis kwam haar het ge zegde van de heilige Pastoor van Ars weer te binnen, en de kracht van het woord van een heilige deed zich gelden. Wegens goed gedrag werd de uitvoering van haar von nis voor nog langer verdaagd, en lat.-r om gezet. Ze moest een vreselijke strijd leve ren met zichzelf vooraleer ze tot bekering kon beslissen; maar haar bekering was vol ledig. Door haar zachtmoedigheid, haar naastenliefde, haar boetvaardigheid heeft zij nog 20 jaar haar vorig leven uitgeboet. Ze stierf te Montpelller in de eenzaamheid van Nazareth. Toen men haar op haar sterfbed vroeg of ze niet bang was voor het oordeel van God, zei ze «Ik heb me vol ledig in de armen van zijn barmhartigheid geworpen; wat zou ik vrezen De pastoor van Ars heeft me gezegd «God zal medelij den met u hebten. Het was het woord van de heilige die het genade leven in haar had aangevat. Louise Gimet is één van de verschrikkelijkste, de meest tragische bekeringen die zich te Ars hebben voorgedaan. De hemel alleen weet hoeveel anderen er zich voordelen. Jean LAGNIEU (UM). Hebt gij de laatste gemeenteraad bijge woond Ja, ik was ook eens gaan zien, om mijn zinnen te verzetten maar amaai zo'n gallopade Ja, nu ging het er nog al ne gang Eerste punt... tweede punt. 35e punt iedereen akoord aangenomen Nog wel dat Mr. De Blaa nr. 2 er ein delijk wat leven in gebracht heeft Die schijnt er zich niet gemakkelijk bij neer te leggen, dat hij zo weinig te zeg gen heeft Verleden keer ook Maar dan was 't meer nr. 1 die zich liet gelden Juist, dat is 't Zij moesten zich eens doen gelden 'fWas meer een kiesnxeting dan een bespreking... En van tijd lonkten ze eens naar «de mannen van de pers Die Mr. nr. 2 kan het toch fijn aan boord leggen om zich te doen doorgaan als verdediger van 't recht als mbaatzuch- tig rechtvaardigheidsheld; hij heeit wel driemaal gezegd dat hij het niet deed met politieke bedoelingen. Hij schijnt we! de verdraagzaamheid in persoon Ja, fijn, als gij dat fijn noemt Maar een beetje grof... Had hij dat van mij moe ten zeggen, wat hij van de C.V.P -ers ver telde... 't Is precies of het allemaal dieven en moordenaars... en «broodrovers» ziin. Nog al delicaat van zijnentwege Maar de Schepen van 'k weet niet wat heeft hem toch een goeie lap gegeven om zijn oren met cijfers er bij 1 Ja, en hij heeft nog vergeten te vragen aan die brave Mr. of hij zijn geheugen ver loren heeft Of hij zich geen «examens» maar herinnerde waarvan «hij» de werk- proeven niet had willen laten zien. en die zoveel stof opgejaagd hebben dat zelfs de Raad van State er moest tussen komen Wie waren dan de «broodrovers» En dan durft hij spreken van «C.V.P.- TERREUR». En als hij de plak zwaaide wat was er dan De Blauwe terreur Want iemand met een «vrij diploma» moest van hem ook niets verwachten... hij is immers «De Ver dediger van het officieel» onderwijs (met hoofdletters). De anderen kunnen hun plan trekken. Men is liberaal of men is het niet En als VRIJHEIDmandataris roept men «Weg met de «vrije» scholen Weg met die genen die willen «vrij» zijn want. wij zijn voor de vrijheid van iedereen Wie sprak daar ook van komedie Sus en Bollen. In de laatste gemeenteraad verweet Mr (De Blaa nr. 2) aan de C.V.P-Schepenen, dat zij, als zij iets hadden opgelost, er de betrokkenen van verwittigden en er een briefje bijvoegden om te zeggen dat het «dank zij hun tussenkomst was Mr. (De Blaa nr. 3) stelde zelfs voor dat zij (de C.V.P.-schepenen) een bediende meer zouden aanstellen om 25 briefjes te schrijven daar toch de 25 gemeenteraads leden te beslissen hadden en tussen te ko men Maar... WAAR zouden de C.V.P.-schepenen DAT GELEERD HEBBEN En van wie Is die Mr. DE BLAA nr. 2 niet benauwd dat men zal denken «De ketel verwijt de pot dat hij zwart ziet of «Keer u om, en bezie u zelf 't Is toch gewaagd van een koord te spre ken in het huis van een gehangene 11 Kent die Mr. soms niemand die ook al tijd briefjes stuurt En dat hij het nu, aan de C.V.P.-ers verwijt 1 LouiKen. Hebt gij dat gelezen van Kamiei Huys- mans Wat Hewel wat hij in de «onderwijs-com- missie» gezegd heen i Stond in alle ga zetten verleden vrijdag (Behalve in de Pest ingelichte natuurlijk) Ja maar, wat was het Wel, »dat het een schande was, dat priesters en religieusen-leraars, maar de helft krijgen van de wedde der andere le raars. Dat die mensen toch ook moeten eten. Dat zij hun werk zo goed doen als die anderen. Dat zulks toch geen toepassing is van het principe «Voor gelijk werk, ge lijk loon Dat het niet enkel een schande is, maar een schandaal. Heeft hij dat serieus, gezegd. Natuurlijk Wel, ik zeg dat al twintig jaar. Heeit hij dat nu nog maar ontdekt Ik dacht nochtans dat het één van hun slimste was Ja, maar, gij moet toch bekennen dat hij durft Ja, beter laat dan nooit En er zijn er nog zoveel, die het nu nog niet zullen toe geven of willen zien En wat hebben de andere socialisten en liberalen gezegd Die waren bedonderd en de C.V.P.- ers ook Ja, da is te verstaan 1 Als men al hon derd jaar op zijn krib moet bijten om ieder brokje vrijheid en recht af te vechten en men daar plots een van de ergste tegen strevers, zijn wapens ziet wegwerpen, zijn armen ziet naar de hemel slaan en hoort uitroepen «Wat wij doen is., een schfn- de Wie zou er niet van beduisd zijn. Maar 't vervolg?? Wat zullen de gevol gen zijn De gevolgen Hoe de gevolgen wel niets Gij kent toch het spreekwoord Zij dronken een glas Zij een plas En zij lieten de zaak zoals ze was Ja, politiekers Man Politiekers ze verkerven meer dan ze terecht brengen. Wat twee gewone mensen met veel «ge zond» verstand (ze mogen nog zo zeer van opinie verschillen) in tien minuten zouden regelen daar weten de politiekers een warboel van te maken die onontwar baar wordt want hun boterham hangt er van af en ze denken meer aan «de kie zers» die ze zouden kunnen verliezen of bijwinnen dan aan «verstandig besturen. Georges. W' 1 ROGER MOENS WEER IN ACTIE. Hier zien we onze nationale wereldrecordhouder, bij zijn zegevierende aankomst van de 800 meter te Vlierzele, vorige vrijdag. Blijkbaar heeft de Erembodegem- naar nog niets van zijn elegante foulée verloren. (Cliché «Het volk»)

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1