en omstreken H Ke De plaag der Werkloosheid. BERICHT V erkeersveiligheid in de Stad. Bewonderen of beoefenen j De stemming der begrotingen. oopvoile nmsmaking I Jl azet van aalst VERSGHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST JORISSTRAAT. 25. AALST TEL nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15' JAARGANG. 1,50 F het nummer ZATERDAG 9 MEI 1959 NUMMER 38 Opnieuw waarschuwen grote borden de weggebruikers met de verwijzing naar het steeds stijgende aantal verkeersongevallen. Wij weten niet in hoeverre deze cijfers te Aalst, verhoudingsgewijze hoger of lager zijn dan in andere soortgelijke centra. Maar zelfs indien statistieken mochten aantonen dat de toestand in onze stad vrij gunstig is, dan is dit nog geen reden om met de huidige stand van zaken vrede te nemen. M.a.w., de veiligheid van de voet gangers, fietsers, automobilisten enz. is in acht genomen de immer voortschrijdende verkcersbedrijvigheid, van zulkdanige om vang dat de betrokken, lokale instanties, hieraan onverminderd hun aandacht die nen te weiden. Dat deze vaststelling niet nieuw is en als een gemeenplaats klinkt, doet inmiddels geen afbreuk aan het feit dat zich tal van nieuwe maatregelen opdringen met het oog Deze titel zou U kunnen doen denken dat het hier gaat om een van die vragen voor een prijskamp «Zoek en win geld». U iraadt verkeerd Er zijn in ons land vele duizende sport- J ^ïch verleden jaar na de verkiezingen voor- In een eerste bijdrage, gewijd aan ten het voordeel van de enen tot nadeel zou I C.V.P.-diagnose te Aalst, hebben wij het strekken van de anderen. Welnu, uit deze belang onderstreept enerzijds van een veel- 1 eerste kontaktname van arbeiders, mid- vuldiger kontakt tussen partijleden en par- denstanders en boeren is gebleken dat zelfs Ingevolge de politieke wijzigingen welke tijbestuur en anderzijds van een doelmati- de topfiguren van fteze organisaties elkaar bewonderaars. Denkt maar aan de suppor- deden, worden thans de begrotingen met ters van de voetbal, wielrennen, kaatsspel, aanzienlijke vettraf,ing door het Parlement ~xv" besproken. Natuurlijk heeft deze regering We spreken dan nog n.et van de duiven- voldoende moüeven om aldus te handek,n vinkenprijskampen. aangezien het maanden heeft geduurd r gaat het over het schieten met de vooraleer de ri kon WQrden s(and «Balboog» een kru.sboog als U w.lt, maar gebracht Maar nieltemin b|ijft de k(ijk zonder pijl. wel met een loden bal. H van het laattijdig indienen der begrotm- Er zijn op dit ogenblik nog een tiental gen> zoals die de laatste jaren maar al te balboogmaatschappijen, en een tweehon- dikwijls werd toegepast, op zich zelf zeer derdtal schutters in ons land. betreurenswaardig. Dit folkloristisch sport is nog zeer leven dig te Aalst. Wij tellen in onze stad, sinds Een begroting is inderdaad de raming de bevrijding, drie nationale kampioenen van de inkomsten en uitgaven voor het ko en een keizer. Deze sport heeft niet te maken met de handboog, het is een spel op zich zelf. Het schieten met de balboog vraagt een op een veiliger verkeer in het stadscen- geestes- en lichaamsinspanning terzelfder- truni. Op welke wijze een nog doei treffen- tijd. der verkeersveiligheid dient tot stand te j Deze sport wordt beoefend de zaterdag- komen is de taak van de hiertoe aangestel- of zondag namiddag, gewoonlijk van half- de diensten. Van diverse zijde, en niet het drie tot 6 uur. Er wordt in openlucht ge- minst van bezorgde ouders, werd reeds j schoten en het is alsdusdanig een gezonde herhaaldelijk gewezen op de risico's voor ontspanning. de schoolgaande kinderen. Dat rond de spitsuren aan de gevaarlijke kruispunten politieagenten opgesteld staan is zéér lof waardig. Maar het lijkt onvoldoende bijal dien men bv. over het ganse trajekt van de aan deze kruispunten, palende straten, welke veelvuldig door de schoolgaande jeugd gebruikt worden, de snelheid niet drastisch beperkt. Er zijn nu eenmaal altijd mensen die hun gemis aan opvoeding, zelfdiscipline en verantwoordelijk opvallend demonstreren vanaf liet ogenblik dat ze achter het stuur rad zitten. Anderzijds is er ook de onbezonnenheid van de jeugdige voetgangers en fietsers. In verband met dit laatste kan verwezen worden naar het nut van het stedelijk mi- matuurverkeersplein in het stadspark. Het zou zeker aanbevelingswaardig zijn indien meer dan in het verleden, alle scholen van deze Inrichting een veelvuldig gebruik maakten. Ook hier dient een nauwer sa menwerking tot stand te komen tussen de ouders, opvoeders en overheid. KLEINE FEITEN IN EEN KLEINE WERELD Pigna <Italië) (UM) Weldra zal op het dorpspleintje te Pigna nabij Vintimille in Italië een «monument van de Geit» prij ken. De bewoners van de streek willen al dus hun erkentelijkheid betuigen tegen over dit dier dat zoveel diensten bewees aan hun voorouders zij voedden zich met liet vlees van de geit, kleedden zich met haar huid en haar melk werd gebruikt voor de kinderen. Tokyo (UM) Het elektronisch brein van Tokyo is dezer dagen gestruikeld over een paar «werkwoorden» Bij de 395ste verjaardag van Shakespeare moest het de beroemde zin uit Hamlet vertalen. Het brein bracht er, in het japans dan, zeer goed uit «that is the question» Maar het [berm aan «to be or not to be» bleef achterwege; in de plaats spuwde het brein vuurgensters Kopenhagen (UM) Alkooi is een lang zame doder heeft men tot op heden be weerd. Dit schijnt niet altijd het geval te :zijn. Zo kwamen Deense landbouwinge nieurs onlangs op de idee alkool te mengen in het voedsel bestemd voor ossen en var kens, en zij konstateerden dat de beesten veel vlugger vet werden. Na deze proeven heeft de Minister van landbouw in Denemarken dit feit aan de boeren gesignaleerd, en hij heeft deze me thode zelfs aangeraden. Het schijnt me toe, aldus de Minister, dat men op deze wijze tot een heel wat rationeler verbruik van de alkool kan komen dan tot op heden het geval was New York (UM) - Een Amerikaanse uit geversfirma heeft een nieuwe collectie po litieromans gelanceerd De titel «Om te lezen in het bad De tekst is gedrukt op waterdicht papier, de omslag is volledig in plastic, en als rnen zijn boek even terzij wil leggen blijft het op het water dobberen als een kurk. Lourdes (UM) Uit zopas gepubliceer de cijfers blijkt dat in het afgelopen Ma- ria-jaar te Lourdes meer dan 12 miljoen postkaarten werden verzonden, zijnde on geveer 3 per bedevaarder; in normale jaren mende jaar en niet de boekhoudkundige op tekening van de uitgaven en inkomsten Wil de staat aan zijn verplichtingen vol doen dan moet het zijn uitgaven kunnen baseren op kredietopeningen die door het parlement worden gestemd. Zoniet moet het parlement voorlopige twaalfden stemmen, 't is te zeggen voorlopige kredie ten. In principe zou het parlement zich ten slotte uitsluitend met het stemmen der be grotingen moeten- bezig houden. Dit was, een eeuw gelden, toen het parlementair stelsel in voege kwam, ten andere ook net geval. De essentie van het parlementair stelsel bestaat trouwens precies in net toe kennen of weigeren van de nodige kredie ten aan het staatshoofd en zijn ministers. Men begrijpt dan ook waarom vroeger de parlementaire organen slechts in zittingen samenkwamen voor het stemmen van be grotingen. Daarna g:' gen ze weer uiteen tot het volgend jaar ofwel tot een nieuwe, buitengewone oproeping, wanneer bijkre dieten voor onvoorziene omstandigheden moesten worden goedgekeurd. De grond wet immers bepaalt dat het staatshoofd, bijvoorbeeld, alleen verantwoordelijk is voor het afsluiten van vrede of het verkla ren van oorlog. Daarentegen vermeld? de grondwet niet dat het opstellen van begro tingen tot prerogatieven van de Uitvoeren de macht zou behoren, hen omdat ze deze traditionele folkloristi- Sindsdien is daar heel wat aan gewij- sche sport willen helpen in leven houden. zigd. Het is nu eenmaal een feit dat de Eugeen MORIAU, I staat steeds meer en meer in het dagelijks Bestuurslid van de Verbroedering. Aalst, leven moet ingrijpen dan wel vroeger het I geval was. Men kan dit betreuren of niet, het feit is er en brengt er meteen het par- I lement toe dikwijls ook wetten te moeten I stemmen. Honderd jaar geleden was het stemmen van een nieuwe wet een buiten- (UM) De poli- I gewoon feit. Nu worden er wekelijks ge maakt, onderzocht en gestemd, in zoverre U die een aangenaam tijdverdrijf zoekt voor uw zondagnamiddag, gaat eens kijken naar de schutters. Er zijn zoals, hoger vermeld, 3 maat schappijen «De Klauwaerts», in het oud café Kiekens bij Willy Haegeman in de Pontstraat, de «Ware Vrienden» in de «Groen Poort», Geraardsbergsestraat, de Sint Servatius Vrienden op de Alost Sport. Het jaarprogramma omvat 5 Nationale schietingen, 3 bazenschietingen, 1 verbroe- deringsschieting. Elk jaar een kalleko ning», en om de twee jaar een Koning- schieting». Als aanvulling, prijsschieting in eigen lokaal. Deze enkele regels zijn een uitnodiging, om enkele mensen, liefst jonge mensen, aan te zetten, om in de balboogsport een aangename en gezonde ontspanning te vin den. We wensen hen van harte welkom in de maatschappij naar keuze en wij danken ge en bestendige voorlichting. De reacties niet kenden, zodat deze eerste ontmoeting. op dit bescheiden maar objectief betrachte onderzoek, hebben ons ertoe aangezet het secretariaat, het voorzitterschap en de mandatarissen van de C.V.P. in enkele bij dragen, die nog zullen volgen, onder de loupe te nemen. Daar ondertussen op ini tiatief van Apoteker De Bisschop een kon- taktname-avond heeft plaats gehad tussen de plaatselijke tenoren van het ACV, NCMV en de Boeren, kwam het ons echter gepast voor omwille van de actualiteit van deze blijde gebeurtenis en de verwant schap welke dit opzet vertoont met de ideeën, ontwikkeld in onze eerste bijdrage, hieraan enkele bedenkingen vast te knopen. bedraagt het aantal postkaarten slechts 8 miljoen Garanhuns (Brazilië) tieeommissaris van het stadje Garanhuns heeft een campagne geleverd tegen de on gemene prijsverhoging in de voedingswa ren. Zo heeft hij o.m. bekend gemaakt dat een aanhoudingsmandaat zal uitgevaardigd worden tegen al de personen die de «gebak ken mieren» méér dan 20 fr. per kilo dur ven verkopen Somerset (UM) In het Engelse Somerset was een boer onlangs getuige van een enig schouwspel een schaap doodde een vos om haar pasgeboren lammetje te redden. De boer was te ver verwijderd om in te grijpen op het ogenblik dat de vos nader de. Het schaap echter ging zonder aarzelen ten aanval over, duwde de vos tegen een verpletterde hem. (UM) Op een bijeenkomst voor het toerisme werd onlangs verklaard dat de «glimlach» een onafscheidbaar deel van ie toeristische politiek behoord te zijn. Zo verklaarde Abbé Pierre in verband hier mee «Een glimlach kost lang niet zo duur als electriciteit, maar. hij geeft veel meer licht zelfs dat men er soms niet in geraakt. meer wegwijs Dit is onder meer het geval voor de so ciale wetgeving, die om zo te zeggen op een dertigtal jaren uit de grond moest werden gestampt en praktisch nog iedere dag moet worden aangevuld. Het is precies daar dat de noodzaak van een coördinatie zich het sterkst doet gevoelen. Maar van die coör dinatie, die reeds zo dikwijls aangekondigd en beloofd werd, schijnt vooralsnog niet veel in huis tc komen. Herhaaldelijk heb ben de opeenvolgende ministers beloofd de hand aan het werk te zetten en commissies opgericht. Maar die commissies hebben tot hiertoe niet veel anders gedaan dan Er is al zoveel over werkloosheid geschre ven dat men bijna bang zou worden dit on derwerp nogmaals aan te raken. En toch is dat probleem zo schrijnend en zo actueel dat men wel nooit genoeg zal hebben aan alle adviezen en meningen om er een op lossing voor te vinden. Sommige werkgevers zijn van mening dat de verantwoordelijkheid voor het zoe ken naar middelen tot oplossing van de wensen uit te drukken waarmee trouwens werkloosheid uitsluitend bij de Staat be- iedereen het eens was. 'rust. Bijgevolg menen ze niets te moeten ondernemen om aan de werkloos gevallen Ondertussen blijft het, niettegenstaande arbeiders enige compensatie te geven voor alles een betreurenswaardig feit dat de be- het verlies aan loon dat ze ondergaan. De grotingen met 4, 5, 6 ja, soms meer maan- I laatste tijd en vooral dan onder invloed In de bodega van het A.C.V.-hoofdkwar- tier werden, zoals gezegd, de leiders van het A.C.V., N.C.M.V. en Boeren van het ge west Aalst tot een samenkomst uitgeno digd. De opkomst was zeer bevredigend of schoon het late aanvangsuur verschillende vooraanstaanden, die wij uit hoofde van hun werkzaamheden of functie daar graag aanwezig hadden gezien, wellicht belet heeft. Het opzet is lofwaardig omdat het beantwoordt aan een dringende nood. In de C.V.P. die een eenheidspartij is waar van mensen uit alle standen deel uitmaken, die een programma heeft van algemeen welzijn dat de belangen van de enen af weegt tegen de belangen van de anderen, is een ontmoeting en een poging tot gesprek onder arbeiders, middenstanders en boeren niet alleen wenselijk maar onontbeerlijk. Dagelijks bestaan er belangenverschillen tussen werkgevers en werknemers, tussen landbouw en distributie, tussen grote land bouwexploitaties en kleine, tussen grote winkels en kleine naargelang de aangesne den vraagstukken. Dagelijks ziet men de ze verschillende belangrengroepen hun ei sen vooropstellen, moties aannemen en als zij het nodig achten betogingen op touw zetten. De vraag is pertinent of elk van de ze groepen bij het ontwierpen van hun pro gramma wel voldoende rekening houdt met de weerslag welke hun eisen kunnen hebben op de andere sociale groepen In de maatschappij. Dat zou veronderstellen dat er onder al deze standen en groepen bestendig kontakt wordt onderhouden om te voorkomen dat in wijnfeeststemming, alvast dit grote voor deel heeft gehad dat men met elkaar heeft kennis gemaakt. Tot een breedvoerig ge sprek is men vanzelfsprekend niet geko men, spijt enkele zeer openhartige tussen komsten. Het is natuurlijk veel te vroeg om nu reeds te voorspellen of dit ontmoetings- en gesprekexperiment een geslaagde onderne ming wordt. Alleen kan men alvast dit zeg gen dat iedereen overtuigd scheen dat het noodzakelijk was dit initiatief in een vaste vorm te gieten. Verschillende tussenkomsten, welke blijk gaven van veel begrip en verdraagzaam heid, hebben bewezen dat elk a priorisme in pessimistische richting misplaatst is. De bedoeling kan niet zijn dat de enen van de gelegenheid gebruik maken om de anderen verwijten naar het hoofd te sturen. Veeleer gaat het erom de fouten van het verleden te voorkomen, zonder dat het nodig is het proces van deze of gene te gaan maken, en zich in te spannen om door confrontatie van ideeën en belangen te komen tot de best mogelijke politiek, die belet dat het voordeel v. degenen zou strekken tot nadeel van de anderen. In de schoot van de C.V.P. I moet men in de toekomst kunnen komen tot hetgeen Montesquieu heeft genoemd la limitation du pouvoir par le pouvoir. De ene stand moet zich op zulksdanige wijze doen gelden dat hij in geen geval ge dicteerd wordt door of onderworpen wordt aan de grillen var. een andere stand. Het beste van al het goede wat op deze eerste kontaktnameavond werd verteld heb ben wij onthouden uit de korte maar kern achtige tussenkomst van de dynamische NCMV-voorzitter. de h. E. Bogaert, die zegde EERST KLARE WIJN SCHENKEN EN DAN VEEL WATER IN DE WIJN DOEN. Een eerlijke openhartigheid, veel begrip en verdraagzaamheid, de wil om eerst en vooral de beginselen le zien welke aan de basis liggen van de C.V.P.-politiek, zijn de onontbeerlijke voorwaarden voor een ge- deben en vruchtbare samenwerking tussen de verschillende standen, waarvan niet de machtspositie maar de EIGENWAARDE de volstrekte gelijkheid van belangen en mo gelijkheden van vooruitgang in de maat schappij moet bepalen. BAZOEKA. den vertraging worden ook de reden ervan zij. ingediend, welke van nieuwe ideeën die veelal van kriste- L. B. lijke oorsprong zijn, is ook in de kringen der werkgevers verandering dienaangaan de opgetreden. k Zo zien we in de Verenigde Staten in En- Jgeland en ook wel in Duitsland, grote be- drijven in de berekening van hun kost prijs een bepaalde percentage inschakelen De Handelskamer van Aalst en Gewest heeft de eer de Industriëlen en Han delaars uit te nodigen op een PLECHTIGE VERGADERING, op donderdag 21 mei e.k., te 17 u. 45, in de Feestzaal van het Stadhuis, Grote Markt. De heer DE QUAE, Oud-Minister, zal volgende onderwerp behandelen HOE STRIJDEN WIJ OP DE GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT De vergadering zal vereerd worden door de tegenwoordigheid van de heer VAN DER SCHUEREN, Minister van Economische Zaken, en van Vertegenwoordigers van het consulair korps en van de economische, politieke en administratieve or ganismen der streek. N. B. Plaatsbespreking is wenselijk Tel. 268.42. k bestemd om een fonds ter bestrijding der werkloosheid te spijzen. Dit percentage is niet erg hoog, bedraagt veelal nooit 1%, Jmaar laat niettemin toe een reserve aan te leggen, waardoor het mogelijk wordt aan afgedankte arbeiders een langere voorop zeg te geven dan wel wettelijk verplicht is. W De sociale wetgeving in de meeste Westerse landen bepaalt geen vooropzeg Ivoor arbeiders die per uur worden betaald (verminderen het arbeidstempo. wat vcor JWaar vooropzeg wordt gegeven geschied i dit meestal individueel per onderneming. kHet niet verplicht maken van een voorop zeg voor arbeiders houdt waarschijnlijk taald. Niettemin blijft dit een iacine in on ze wetgeving, die best op ene of andere wij ze zou worden verholpen. Op het vlak van het individuele bedrijf zijn er dus wel prijzenswaardige inspan ningen gedaan om dit gebrek in de wetge ving enigszins te verhelpen. Er bestaat ech ter nog geen éénvormigheid. In sommige bedrijven bedraagt de vooropzer 1 maand, in andere twee weken. Ergens anders wordt bij afdanking een forfaitair bedrag betaald. Niet zozeer het bedrag zelf is voor 't ogen blik van belang, wel het feit dat er iets wordt gedaan, het principe zelf van de vooropzeg aan arbeiders, de zin voor ver antwoordelijkheid waarvan sommige werk gevers blijk geven ten overstaan van hun arbeiders. Wat mogelijk is voor sommige bedrijven zou ook moeten mogelijk voor de ganse branches. Natuurlijk zal dat beter gaan in bedrijfstakken die expansie kennen dan wel in andere die stagneren. Maar niets be let de werkgevers in hun kostprijsbereke ning een klein percentage in te voegen dat bestemd zou zijn om de werkloos vallende arbeiders min of meer en nog steeds zeer gebrekkig, te compenseren voor het ver lies dat ze lijden. Dergelijke methode zou niet alleen rechtvaardig zijn maar ook lo nend zelf voor het bedrijf. Want mensen die weten dat ze zonder werk gaan vallen, verband met het speciaal karakter van de |loonarbeid, waar deze per uur wordt be- het bedrijf een verlies meebrengt, da: wei hoger zal liggen dan het kleine percentage dat ze zouden moeten afstaan. Luc BARTHELEMY.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1