en omstreken NA 1 MEI De moeilijke Schoolvrede Belgie en de interna tionale organismen. Links en Rechts. Rondom het gesprek A.C.V.- en N.C.M.V.- Boeren. azet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JOR1SSTRAAT. 25. AALST TEL nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15" JAARGANG. 1,50 F het nummer DONDERDAG 14 MEI 1959 NUMMER 39 De socialisten hebben eén mei gevierd. Hun feestviering stond in het teken van recht op welvaart, op arbeid, enz. (waar over ze zwegen onder de regering Van Ac ker). Hun godsdiensthaat moesten ze uit schreeuwen te Antwerpen. Op een groot plakkaat, in de stoet gedragen, lazen we Heer, verlos ons van de Kerk. Een waar schuwing voor de christene arbeiders die met de socialisten meelopen. De humorist Kamiel Huysmans had het tegen de kapitalisten de uitzuigers van de arme proletariërs. Kamiel zelf is geen ka pitalist Hoeveel winstgevende beheerder plaatsen zou hij bekleden En met de 280.000 fr. parlementaire wedde waar voor hij geen centiem belasting betaalt moet hij zwarte armoede lijden. De socialist Spaak is geen kapitalist Als algemeen secretaris van de Nato ont vangt hij jaarlijks een paar miljoenen waarvoor hij "geen centiem belasting bc- taalt. En wie telt de andere winstgeven de postjes. De socialist Finet, voorzitter van E.G.K.S. ook is een arme dompelaar. Hij moet leven met een jaarlijkse wedde van anderhalf miljoen, waarvoor hij geen centiem belas ting betaalt. En zo is het bijna voor alle socialistische voormannen. In de radio liet de rode speaker het so cialisme verheerlijken door een ppar au teurs en dichters o. a. door de dichteres Henriette Roland Holst Van der Schalk Deze grote dichteres werd geboren te Noord wijk 24 dec. 1869 en stierf te Amster dam 28 nov. 1952. Zij droomde van een sprookjesparadijs waar onzelfzuchtige lief de de lijdende arbeidersstand tot het geluk zou voeren door stoffelijke welstand. Zij was achtereenvolgens lid van ver schillende partijen, die de massa langs we gen van maatschappelijke actie aan de ge droomde bevrijding moesten naderbren- gen S.D.A.P.. Revolutionair Socialistisch Verbond, S.D.P., Communistische Partij. Wat de rode radiospeaker niet zei Hen riette Roland Holst keerde ontgoocheld al die materialistische partijen de rug, zij werd religieus socialist partij in Oosten rijk gesticht door katolieke arbeiders om na moeizaam en vaak op dwaalwegen voerende pelgrimstocht te worden met anderen vinders van de sleutels tot de wederopstanding in een etisch humanisme, doordrenkt met de in eeuwigheid onover trefbare waarden van het christendom.» (Dr. R. A.) Zo verloochent Henriette Holst het marx isme. Ik heb den duisteren en harden waan (het materialistisch determunistisch marx isme) gelijk een keten achter mij gelaten en als een kind gaat door de morgenstraten ga ik, met lichte kleren aangedaan. Lees aandachtig in stilte de volgende ly rische gedichten van haar naar God ver- zuchtendee ziel. CHRISTUS. Christus, gij rijst aan elk knooppunt der [wegen, voor wie in het Westen geboren zijn en om de vrede worstlen zij bewegen allen tot u, al is 't in kronkellijn. Misschien moeten we nog veel verder zwer- [ven Wég van uw hart, uw waarheid en uw wil, 'eer we, rondom ons een wereld in scherven, keren tot u als onzer dagen spil, I 'koers zettend naar het broederlijke leven, 'saam brekend 't brood, dat de Vader ons [gaf 'Christus, we hebbe' u duizendmaal verdre- [ven maar onvervaard wijst ons de weg uw staf. i 'En weer, aan dit knooppunt van rauwe we igen, 'roept g'ons Kindren leedt ge nog niet [genoeg en zwijgt, als ge vaak wenend hebt gezwe lgen, toen het te vroeg was... Is het nog te vroeg. Uit INKEER ...En zo ik woorden niet kan vinden, die doven horen doen en riaken blinden ziende dan is het niet omdat gij zijt uwer zustren mindre in waardigheid, nieuw socialisme dat van God getuigt; maar omdat mijn hart te zwak werd be sprongen door liefde voor u, de lucht in mijn longen niet wordt tot aêm, die God ter ere juicht; omdat het hart te laat bekeerd werd GOD Ik kende U niet, mijn God, maar gij riept en liet niet af. mijn hart bleef in mij onrustig, soms voelde ik vermetel, soms laf ik wist het zelve niet, dat ik worstelde aldoor met u. Ten leste gaf ik mij over en vond u niet toornig, maar luw en in u de late vrede Ik dank u deemoediglijk dat ge niet afgesneden mij hebt van uw wordend rijk en in mijn bladerloos getijde ik nog stijgen mag, met trillende vleugelslag daarheen waar fonkelt de roos van uw vrede in de ongerepte dag. jüank dat mijn zwakke handen helpen van uw rijk de bouw dat gij aanvaardt mijn avondtrouw, mij bindt met zachte banden en vergeeft het late berouw. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft eensgezind het schoolpakt-ontwerp goedgekeurd. De woordvoerders van de drie grote partijen hebben hierbij onder streept dat deze nieuwe onderwijswet een periode van schoolvrede zal inluiden. Inderdaad, de wetteksten zijn aanwezig om zowel de voorstanders van het vrij on derwijs, als die van het officieel onderwijs voldoening te schenken. Maar er is een zaak die niet in wetten, noch in koninklij ke of ministeriële besluiten kan vastgelegd worden en die nochtans van het allergroot ste belang is, nl. de geest, het klimaat aarin het schoolpakt zal worden toege past ip nationaal vlak, maar ook op provin ciaal en gemeentelijk vlak. Er zijn enkele zeer typische Vlaamse spreekwoorden die beduiden dat vast inge kankerde gewoonten niet zo vlug worden afgeleerd. Als er één gewoonte is die in de politiek van vele gemeenten en provincies is ingeworteld is het wel de onderduimse of soms openlijke strijd tussen officiële en vrije onderwijsinstellingen. Eerlijkheids^ halve moeten we zeggen dat ook de kriste- lijke gemeenschap hier niet steeds vrij uit gaat. Gaat dit alles plots veranderen het ant woord hierop zal niet zozeer afhangen van de Wetgever in Brussel. Het Parlement zal voldoende waakzaam toezien op de integra le uitvoering van het pakt. Dat lijdt voor ons geen twijfel. Ons inziens zal de school rede hoofdzakelijk afhangen van de be stendige deputaties, de burgemeesters, de schepenen, de gemeenteraadslden, de plaat selijke partijleiders, school direkteurs, de pastoors, de leraren enz Immers het kli maat van de schoolvrede zal onvermijde lijk heel wat gevestigde tradities moeten omver worpen in dorpisl en steden waar de politieke machtverhoudingen in grote mate beïnvloed werden door de strijd om de school. Maar ook provincies en gemeenten, waar de schoolstrijd nooit bizonder op de voor grond is getreden, zullen een inspanning moeten doen om de geest van het school pakt te eerbiedigen. Twee voorbeelden zul len dit duidelijk maken. De nieuwe school wet bevat een bepaling waarbij de toelagen aan de instellingen zullen worden uitge keerd volgens het aantal schoolgaande kinderen. Wat een bekoring Om de norma le schoolpropaganda in een verderfelijke «leerlingenjacht» te doen ontaarden De kristelijke gemeenschap zal ander zijds moeten aanvaarden dat op Staatskos ten jaarlijks een zestigtal nieuwe rijkson derwijsinstellingen zullen worden opge richt, terwijl men voor de vrije onderwijs instellingen eens te meer een beroep zal moeten doen op de vrijgevigheid van de verdedigers van het vrij onderwijs. Dit alles laat ons toe te spreken van een «moeilijke schoolvrede». Maar dat allen het volgende bedenken Het schoolpakt werd gestemd door de vertegenwoordigers van meer dan 9091 van de Belgische bevol- king. We geven graag toe dat het, zoals elk menselijk werk, niet volmaakt is en sommi ge grote problemen onopgelost laat. Maar het pakt is in staat de schoolvrede te bren gen op voorwaarde dat eenieder die recht streeks of onrechtstreeks bij het onderwijs betrokken is loyaal medewerkt aan de vol ledige uitvoering ervan, op voorwaarde jdat niets, maar dan ook niets ondernomen wordt om de geest van het pakt te ontwij- ken, tegen te werken of te ontkrachten. Zo niet wordt het pakt «een vodje papier», om de woorden van Camille Huysmans te ge bruiken. Deze ommekeer zal niet geschieden in (een ommezien. Ongetwijfeld zullen botsin gen en betwistingen zich voordoen. Na een oorlog gewend men zich zo vlug aan de Bont sndero atmosfeer van de vreae. iviaar evenals het door velen voor onmogelijk ge houden schoolakkoord tot stand is geko men, zullen alle komende moeilijkheden hun oplossing vinden als men van beide kanten maar het voldoende water in de schoolwijn zal kunnen doen. I. D. i Ge schenkt mij zeer edelmoedig het daggeld voor dienst van een uur, uw liefde vloeit tot mij overvloedig en ik bid nu alleen om een moedig hart in het laatst avontuur. Zo bad de religieus geworden oude dich teres. Het marxisme brengt geen vrede, geen liefde, geen geluk. Christus, de tim merman van Nazareth, God-mens. leert echte broederliefde. «Wat ge aan de minste der mijnen doet is aan mij zelf gedaan Geloofsgenoten, laat ons levende christe nen zijn, christenen thuis, op straat, op ons werk, overal. Patroons, werkgevers, van uw christen zijn, hangt veel af. De Franse fabrikant Harmet maakte heel zijn omgeving chris ten. Toen hij gestorven was, droegen zijn werklieden zijn lichaam naar de kerk en van de kerk naar het kerkhof. Werkgevers en werknemers, laat u lei den door de geest van Rerum Novarum en veel arbeiders zullen terugkeren tot de Kerk. C. B. KLEINE FEITEN IN EEN KLEINE WERELD New Delhi (UM) Voortaan zal men in de Indische Staat Himachal Pradesh ho ren spreken van «Neru-appel», «Pant-noot», President-amandel» enz., dit tengevolge van een besluit van het ministerie waardoor voortaan aan sommige vruchten de naam van Indische politieke personaliteiten zal geschonken worden. Zo werd reeds de naam van de minister van binnenlandse zaken. Pant, geschonken aan een zeer fijne en broze noot, die men zo tussen de vingers kan verbrijzelen; uit kontrast waarschijn lijk, vermits minister Pant gekend staat als een eerder ruwe harde kerel. En de naam van «Nehru» werd gegeven aan een appelsoort die het dubbele meet van een gewone appel. In een dorpje, ergens in de omgeving van Hoei, vloog een merel tegen het hoofd aan van een motorist. De man sloeg tegen de grond en werd deerlijk gekwetst. De vo gel vloog eenvoudig door. In Shipton-on-Stour, in Engeland, leefden twee broers gedurende 23 jaar stom naast mekaar. De ruzie tussen Reginald en Georges Manders begon die fameuze avond, in 1936, toen de koning van Engeland, Ed ward VIII, over de radio verklaarde dat hij liever troonafstand deed dan af te zien van zijn huwelijk met mrs Simpson. Geor ges nam het voor de koning op en Reginald voor de regering. Sindsdien hebben beiden geen woord meer gewisseld. Nu is Reginald gestorven zonder de stem van zijn broer te hebben gehoord. Volgens een enquête uitgevoerd dooi een specialist van Chicago, zuigen 50% van de kinderen beneden 6 jaar op hun duim. Bij de kinderen van 6 tot 10 jaar, zijn er nog 15% die op duim zuigen, 6% bij die van 10 tot 15 jaar en bij de volwassenen boven de 20 jaar, zijn er 2% die op hun duim blijven zuigen. De recente moeilijkheden welke zich te Luxemburg hebben voorgedaan naar aan leiding van de kolencrisis, hebben eens te meer bewezen dat België niet steeds de plaats bekleedt waarop het recht heeft in de internationale organismen. Bij de be spreking van de plannen die de Hoge Auto riteit had klaar gemaakt om een toestan van crisis uit te roepen, waardoor het mo gelijk zou worden de productie aan bepaal de quota te onderwerpen en de buitenland se invoer te remmen, is eens te meer geble ken dat, zodra zich moeilijkheden voor doen, ieder lanm zijn eigen belang op het oog heeft en bijgevolg de kleine landen het moeten neerleggen bij de wil var. de grote. Dit is trouwens niet alleen waar in ae E. G. K. S. maar ook in alle andere organis men die thans zo weelderig opschieten. Het heeft al heel wat gekost om de kern var de Gemeenschappelijke markt naar Brussel te krijgen, alhoewel klaarblijkelijk Brussel de meeste voordelen van situatie bood. Daar omtrent is nog steeds niet defi nitiefs beslist, zodat het verder nog steeds mogelijk blijft dat de andere lan den beslissen de zetel van de Europese Markt en ^Euratom naar een ander land te verleggen. Hierbij moeten we aanstippen dat wij steeds trouw op de steun van onze Beneluxpartners hebben kunnen tellen. Wat vooral in deze internationale orga nismen opvalt, is het feit dat ons land zo weinig vertegenwoordigers heeft in het ka der. Weliswaar hebben wij onze top-men- sen waarop we recht hebben, maar in elke organosatie is het feitelijk het kader dat de beslissingen treft. En daarin zijn wij zeer slecht vertegenwoordigd. Het is bijvoorbeeld geweten dat onze Belgische drukkers alle moeite van de we reld hebben om zo nu en dan eens een klei ne bestelling van drukwerk van de grote internationale organismen los te krijgen. Praktisch krijgen ze nooit eens iets, alhoe wel het volstaat, de begroting van deze or ganismen na te gaan om vast te stellen dat de prijzen die betaald worden voor buiten lands drukwerk even hoog zijn en de kwa liteit van het werk niet beter. In feite wor den alle bestellingen door het kader aan andere landen gegeven. Er wordt zelfs ge zegd dat onlangs de secretaris-generaal van de NATO, dhr Spaak, een meubilair wou aankopen bij een Belgische firma, bekend om haar hoge kwaliteit en zeer rationele prijzen. Toen men te Parijs van dit voor nemen hoorde, werd een hele kampanje op touw gezet tegen dhr Spaak, waarbij zeAs gezegd werd dat hij niet helemaal belang loos was. Dhr Spaak gaf dan maar liever het boeltje op en België verloor een mooi bestelling. Niet alleen is België zeer slecht vertegen woordigd, maar tevens dient nog opge merkt dat onze vertegewoordigers niet steeds blijk geven van een grote nationale fierheid. Sommigen onder hen gaan zelfs zo ver dat ze graag hun nationaliteit ver geten, net alsof ze beschaamd zouden zijn over hun oorsprong en land. Het is dan ook de plicht van de regering er over te waken, niet alleen dat ons land op rechtmatige wijze vertegenwoordigd zou zijn, maar ook dat onze vertegenwoordig gers zo worden gekozen, dat alle waarbor gen aanwezig zijn omtrent hun degelijk heid en onkreukbaarheid. Dit zou ons voor de toekomst heel wat narigheden kunnen sparen, die we best kunnen missen. L. B. BENOEMING. De heer Van Nuffel, lie. in handels- en finantiële wetenschappen, uit Herdersem, werd door het Actiecomité voor economi" sche expansie in het arr. Aalst belast met de leiding van het vast secretariaat. OPERATIE MUSEUM. Ruim vijftienhonderd bezoekers hebben verleden zondag een opmerkelijke belang stelling betoond voor de tentoonstelling in de Belfortzaal, in het kader van de Opera tie Museum. GEMEENTERAAD. Het schepenkollege zou het inzicht heb ben binnen afzienbaren tijd de raadzittin gen te laten doorgaan in een te restaureren zaal van het Belfort, waar thans nog het Meuseum is ondergebracht. HANDELSFOOR. De feestcommissie, afdeling handelsfoor, heeft de laatste hand gelegd aan de redac tie van het reglement ten behoeve van de exposanten. Het voorstel werd overwogen enkele fair-hostesses aan te werven, die naar de smaak van de schepenen, in een keurig wit uniformtje de honneurs zou den waarnemen. LEZERS SCHRIJVEN ONS In verband met onze beschouwingen, ge wijd aan de recenie kontaktname-avond tussen ACV, NCMV en Boeren te Aalst, hebben ons enkele reacties bereikt van le zers welke wij hieronder afdrukken. Alleen brieven mei de vermelding van naam en adres eventueel met opgave van initialen komen voor publicatie in aanmer- king. 8A/.OLÜA. UNIVERSEEL DENKEN De poging om te Aalst te komen tot een gesprek onder de verschillende standen verdient alle waardering. Dan aiieen wan neer arbeiders, middenstanders en boeren mekaar hebben leren kennen, begrijpen en waarderen ligt de weg open naar een vruchtbare samenwerking, die tot nogtoe slechts uitzonderlijk en sporadisch tot stand komt. Men zou in gans het land tot dergelijke kontaktnamen moeten kunnen overgaan. Indien het experiment moest mislukken (men moet niet te rap opgeven) zou het oude systeem van de standspar tijen, die altijd in het Parlement tot een compromisoplossing komen, de enige uit weg zijn. Dat zou echter de splitsing van de christelijke krachten meebrengen terwijl de idee van de klassenstrijd niet verzoen baar is met de christelijke beginselen van algemeen welzijn. Op het ogenblik dat precies die gebon denheid van de standen in de schoot van de C.V.P. meer dan geboden is, is het no dig dat de diverse standen zich gaan bezin nen over hun eigen positie en over die van onrloro sUnHpn waarrnede ziiin een brede geest van solidariteit moeten kunnen samenwerken. Op het ogenblik dat België stilaan gaat lijden aan intellectuele werk loosheid voor vele afgestudeerden, zou er m.i. in de schoot van de vakverbonden iets moeten veranderen. Ik bedoel de mentali teit die anti-universitair zelfs anti-intellec tueel is. Universitair gevormde mensen vinden er, behalve op de hoofdzetel te Brus sel, practisch geen plaats. Dat bemoeilijkt in niet geringe mate het gesprek met de andere standen die flinke intellectuelen in hun gelederen tellen. Het ACV is nog steeds een school voor self-made men waarvoor men de grootste achting moet hebben.Maar het is toch zo dat de buitenstaander het vakverbond ziet als een burcht die alleen toegang verleent aan diegenen die de ver eiste tekenen van onderworpenheid verto nen en in geen geval een intellectuele ba gage bezitten die groot genoeg zou zijn om de machtsbezitters in het gedrang te bren gen. Men moet de zaken eens durven zeg gen zoals ze zijn om te helpen verbeteren wat krom is. Geen ooglappenpolitiek Vuurt voort, Bazoeka C-D.R. Aalst. OP ZOEK NAAR MANDATARISSEN Een uitgebreider kontakt tussen CVP-lei- ders en CVP-leden is inderdaad een grote noodzakelijkheid. Ik bedoel niet de tegen woordigheid van mandatarissen bij gele genheden als vlaamse kermissen. Dat ook heeft zijn belang. Maar de leden moeten m. meer gelegenheid krijgen de mandata rissen van heden te volgen en deze van morgen te ontdekken. Binnen 3 jaren zal de Aalsterse CVP-schuit zeer waarschijn lijk met 2 of 3 nieuwe mandatarissen naar het parlement varen. Laten wij eindelijk eens kieskeurig zijn bij de aanduiding van de kandidaten. Bevoegdheid op de eerste plaats, maar dienstbetoon (onbaatzuchtig!) van de kandidaten op de tweede plaats. Het ACV en het NCMV hebben recht op een flinke vertegenwoordiger. Men zal niet lang moeten zoeken. Ra, ra, ra.. D. Aalst. NOTA We hebben enkele pikante no ten, getoondicht aan het adres van enkele parlementsleden om reden van welvoeglijk heid weggelaten. Maar het melodietje is gebleven... KUNSTNIEUWS STAD AALST BELFORT KUNSTSCHILDER FRANS PEREBOOM stelt ten toon van 24 MEI tot 7 JUNI 1959, met zijn werken die op 15 en 16 novem ber 1958 werden uitgezonden door de Vlaamse televisie. Open alle dagen. Toegang vrij.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1