en omstreken - - mTrnm s tSmtr -m De C. V. P. aan het bewind. Onthulling van Portugees Kristus- j Koning - Monument. i fr Toogpraat. De klacht van CJ.nl) Ronse verworpen. 't Kan Verkeren... azet van a ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST. 15de JAARGANG. Tel. 241.14. P. C. 88172. DONDERDAG 21 MEI 1959 NUMMER 41 a in ii in DE WIND IN DE ZEILEN. Zowel in ons land als in onze stad waait er een nieuwe geest. Het doet deugd vast te stellen hoe er voorwaar met het aan het bewind komen van de C.V.P. iets onmid dellijk aan het veranderen is gegaan. De dynamiek van premier Eyskens zette zich onmiddellijk voort in de ganse rege ringsploeg, ja tot in alle rechtse middens in stad en dorp. Het beloofde pensioen van 36.000 kwam er onmiddellijk zonder slag of stoot. De 12-maanden legerdienst is er. Twee zware kiesbeloften, welke onver- wezenlijkbaar werden geacht, kregen hier mede in een recordtempo hun uitvoering. Ze brachten in duizenden gezinnen vertrou wen in een partij die woord houdt. Ze schonken vreugde en hulp aan or ze fami- hen, die een verhoogd inkomen en de hulp van hun kinderen goed kunnen gebruiken. Dat is sociale politiek. Dat is familiale politiek, met de daad. ONDANKS ZWARE PROBLEMEN. De regering Van Acker kende een» eer der gemakkelijke tijd. Ze leefde in een periode van hoogcon junctuur en streek er alle voordelen van op. Het pleit des te meer teZen haar dat ze in voordelige omstandigheden geen weg wist met problemen waarvan vooral de ar beider hel slachtoffer was. Wit Jijdt er im mers het eerst tengevolge van de werkloos heid, tengevolge van het kolenmijneopro- bleem, tengevolge van een ongezond steisel van de R.M.Z. De kleine man, die men in bepaalde krin gen alleen met lege leuzen ter hulp is ge sneld. Vandaar de aandacht vanwege de loon- trekkenden voor de christelijke Volkspar tij, aan wie de vorige regeung de zware sociale vraagstukken onopgelost achterliet. Onze bevolking ziet immers dat ue rege ring Eyskens de zaken beslist durft aan te pakken. Het vele dat ze in enkele maanden reeds verwezenlijkte, heeft haar het nodige pres tige geschonken om in de onmiddelljike toekomst een beleid te voeren dat haar roem zal uitmaken. Er heerst tevredenheid in het land. Het is dan ook vanzelfsprekend dat onze tegenstrevers, na de mislukte agitatiecam- pagne in de Borinage, niet in staat zijn een klimaat van mistevredenheid te scheppen zelfs wanneer de regering er toe verplicht wordt noodzakeliljke doch onpopulaire maatregelen te treffen, zoals de recente verhoging van de treintarieven. De bevolking weet immers dat men geen fijne koeken bakt zonder eieren te breken De «crème-Gaston» is nu eenmaal van be tere kwaliteit dan de grove brij van Achiel. Onze mensen voelen dat men om hun lot en om dat van hun gezin niet alleen bekom merd is maar dat er ook iets voor gedaan wordt op een efficiënte manier. Ze begrij pen dus gemakkelijk de zin van hun kleine bijdragen die ze moeten brengen voor de financiële sanering van het land. Temeer daar de gevoelige prijsstijgingen onder de vorige regering toen niet gecompenseerd werden door een gezonci sociaal en finan cieel beleid. Daarentegen stelt men nu vast dat de huidige regering de teugels in han den houdt en het land langs vooraf vastge stelde wegen leidt tot een hogere levens- i standaard. Het is niet langer meer een ééndagspoli- tiek die men voert, zoals in het verleden. MINISTER VAN IIEMELRIJCK. In dit alles heeft onze huidige minister van Belgisch Congo, na premier Eyskens en partijvoorzitter Theo Lefèvre, een ruim aandeel gehad. Het schoolpad, dat weliswaar alleen na een C.V.P.-overwinning denkbaar was, is nu gestemd. Om tot daar te komen had het iemand nodig die met energie en diploma tie tot compromis bij de drie partijen aan vaardbaar te maken. Minister Van Hemeirijck slaagde tr ten minste in voor de duur van 12 jaar aan de onderwijstakken de kans te geven zich te ontwikkelen op een ogenblik dat de we tenschappelijke vorming van de Europese jeugd een belangrijke achterstand in te lopen heeft tegenover de opleiding der Amerikaanse en Russiche jongens en meis jes. Dat was inderdaad liet probleem dat zich stelde. Er moest een einde gemaakt worden aan een onrechtvaardige toestand op schoolgebied die een scherpe schoolstrijd vanwege ons, christenen, nodig maakte, doch waardoor tevens een massa energie werd verspild die beter kon gebruikt wor den. J Nu wij weer in vrede kunnen werken zal niemand het ons ten kwade duiden wan neer wij ons ten zeerste verheugen in het bereikte resultaat. Er is echter meer. De zelfde minister Van Hemeirijck heeft zich ook een tweede maal als een staatsman van formaat moeten inzetten in een aangelegen heid die even benard was als het school- vraagstuk. Voor het eerst in onze koloniale geschie denis, werd ons land geplaatst tegenover een opstandige beweging, die haar oor- sprong vond in de natuurlijke ontvoog- dingstrijd der Afrikaanse volkeren. 1 Opnieuw moest dhr Van Hemeirijck j die een specialist is in koloniale aangele- j genheden als vredestichter optreden. Tot j nu toe deed hij het met succes. Omdat hij en dat nvoct onderstreept i worden reeds vóór de woelingen in onze kolonie met het plan klaar was dat nu zal worden uitgewerkt. De minister bereidde zich toen inderdaad opnieuw voor om met de meeste hardnek kigheid eeif koloniaal ontwerp te verdedi gen dat, net zoals het schoolpad, oorspron kelijk slechts zeer weinig voorstaanders be loofde te hebben, toen zich de spijtige ge beurtenissen te Leopoldstad voordeden. En meteen werd zijn nieuw koloinaal be leid unaniem nu door de drie partijen aanvaard. Op dit ogenblik, weet iedereen dat België met minister Van Hemeirijck de pacifica tieslag in de toekomstige onafhankellijke staat Congo wint of verliest. Het vertrouwen dat wij derhalve allen in hem stellen, samen met het begrip dat de inlanders van deze minister verwachten, plaatsen hem voor een ontzagelijke verant woordelijkheid. Het is nog te vroeg om te oordelen. Eén ding is echter zeker onze minister ontwijkt zijn verantwoordelijkheid niet. EEN RIJK BI LAN. Uit alles wat voorafgaat blijkt dat het niet ten onrechte was dat ons land zich aan de zijde plaatste van de christelijke volkspartij. Wat ze in enkele maanden presteerde werkte verrassend bij hen die de nieuwe stijl van deze jonge partij niet gewoon zijn. Dit te zeggen kan wellicht onze politieke tegenstrevers eens te meer voor de brutale waarheid plaatsen waartegen hun militan ten niet gehard zijn. Dit onvolledig en toch rijk bilan werd echter ook opgemaakt voor onze vrienden die nog niet geleerd hebben hun minder waardigheid af te leggen en slechts iets te zeggen hebben wanneer iets verkeerd loopt in eigen rangen. En nochtans is ook hun medewerking welkom, omdat de dynamiek van onze mi nisters, burgemeesters en schepenen be» stendig moge blijven, want het is nu dat de komende overwinningen worden voorbe reid. Inmiddels verheugen wij ons in het suc ces. GASTON STEVENS. AAN DE KADE VAN EUROPA J Op Pinksterdag werd in Portugal het j monument onthuld van Kristus-Koning, op een berg nabij Almada aan de overkant i van Lissabon, hoofdstad van Portugal. Tus- I sen Lissabon en Almada stroomt de TAAG. zodat het monumentale standbeeld van Kristus-Koning door de opvarenden van al le schepen die meren aan de kade van Eu ropa zoals de haven van Lissabon wordt genoemd gezien zal worden. Het geldt hier de inlossing van een be lofte door de Portugezen gedaan tijdens de tweede wereldoorlog dat in geval hel land gespaard zou blijven, de-overheid een mo nument van dankbaarheid voor Kristus- Koning zou oprichten. Geheel de Portu gese bevolking heeft haar steentje bijge dragen. Bij de Onthulling was aanwezig het beeld van O. L. Vrouw van Fatima, dat na de plechtigheden van de 13 mei jl. vanuit de jCova da Iria naar Lissabon werd overge- bracht. Inmiddels werd een ander beeld van O. L. Vrouw van Fatima, dat tot op heden de wereld rond gedragen werd naar Italië l overgebracht per helikopter. Vanuit Italic gaat de tocht achtereenvolgens over ver schillende landen van Europa, te beginnen I met België. Men herinnert zich nog het er- thousiasme waarmee ditzelfde beeld in on- j ze streken werd onthaald, nu precies twaalf j I jaar geleden. 1.50 fr DIAMANTEN BRUILOFT. Zaterdag 16 en zondag 17 mei, was de ganse wijk van de St Jobstiaat in feest bij de viering van de diamanten bruiloft van Felix Louis Verbestel, geboren te Aalst, 26 november 1878 en Judoca Alicia Hereman geboren te Aalst, 22 augustus 1878. Zij tra den in het huwelijk te Aalst op 17 mei 1899 zijn thans gehuisvest St. Jobstraat, 18 'Uit hun huwelijk sproten vijf kinderen, waarvan 1 nog in leven, 1 kleinkind, 2 ach terkleinkinderen, waaronder 1 viergeslacht langs vrouwelijke zijde. De buren wisten met hun vreugde geen blijf, om het feest der geliefde en nog kra nige oudjes met alle mogelijke middelen kracht bij te zetten, zodat het dan ook een ware vriendenkring werd. (Cliché «Het Volk»), Zoals men weet diende Club, Ronse na de wedstrijd tegen Eendracht van 7 mei 1.1. klacht in bij de B. V. B. wegens scheidsrechterlijke missing. Deze klacht werd dinsda/javond door het bevoegd comité onderzocht. Na de verkla ring van scheidsrechter Dupont te hebben gehoord werden de becwaren van Ronse af- lewezen. Aldus mag het/ kampioenschap 58-59 als afgesloten beschouwd worden. La Louvière onderging hetzelfde ïot Deze hadden inderdaad ook klacht ingediend na hun wedstrijd tegen Waaslandia Burcht. NIET TE LEZEN DOOR SERIEUSS MENSEN. Het spelletje waarvan Mijnheer Louis het meest houdt is de Australische boeme-, rang, maar hij moet opletten dat de boe merang niet op zijn neus terecht komt. Bob BENNY beweert dat de pillekens- draaier geen verstand heeft van impressa- rio te spelen en dat zijn impressario geen verstand heeft van Bob BENNY. Of hij ge lijk heeft Staafken voelt zich tegenwoordig als een eend in een vreemde beemt, altijd AL LEEN die sterke overwinnende liberale partij moeten vereenzelvigen, en zelfs bij vaderlandse plechtigheden Onze Marcel verkocht maar altijd kaarten en kaarten, als het met zijn pille- kens en fleskens ook zo goed gaat, zal hij rap rijk zijn Henri heeft zijn vierduizendste kind met Rerum Novarum gedoopt. Hij heeft een werfkracht die jongen, maar zijn voor smaak is een beetje naar de ene kant. Er zijn mensen die graag gedecoreerd worden maar niemand mag het weten. Moeten die decoraties dienen om op de zol der te hangen Het schijnt dat onze Heer Louis uit de Zoutstraat alle dagen dat fabeltje leest van die ezel tussen twee hooischelven, maar niets verplicht hem hierom zo sterk te balken in de Gemeenteraad. Op het stadhuis is er een bediende, die met weemoed aan zijn medicale sche pen denkt, de juriditische doet hem te hard werken. De Tuur zal nevens zijn kleine jongens ook wel die grote jongen verzor gen, als hij overwerkt is. Jammer dat de eerste kentekens er al zijn. Hij lijdt aan geheugenverlies en beweert er maar op los. De apoteker wil Louisken latijn leren, niet late doen Mijnheer Louis, het is toch maar keukenlatijn Ipso Facto. Gelijk bij Staafken het steeds een Schots muziek moet zijn, moet het bij den biseop altijd beiers zijn. maar in bierkwes tie is het anders om bij Staaf is het altijd een Dort» en bij den biseop een «pale- ale». Oh wereld vol kontrasten Aan de inrichters van Vlaamse Ker missen: Een buitengewone komische groep, die onmiddellijk stemming brengt Janne- ken en haar groep T VERGIF. GOUDEN BRUILOFT. Franciscus Cornelis, geboren te Aalst 9 April 1884 en Emilia Francisea Schutijser, geboren te Aalst, 29 december 1884, vierden in de Bergemeersenstraat, 19, hun gouden bruiloft. De echtgenoten kregen drie kinderen, elf kleinkinderen en één achterklein kind. Namens het stadsbestuur bracht schepen Wim Verleysen een bezoek aan de ju bilerende paar en overhandigde natuurlijk het traditionele geschenk. De viering had zaterdag 16 mei ten huize plaats in intieme kring. (Cliché «Het Volk») DE EEUWIGE VREDE OF AEN DE GOUVERNEMENTEN I)ER BESCHAEFDE WERELD In een nummer van «Den Aelstenaar» uit de jaargang 1843, volgend bericht dat in deze Génèveperiode, het lezen waard is. Den koning der Belgen heeft Zaterdag eene deputatie van het genootschap tot be vordering van den algemeenen vrede ont vangen, en haar adres Aen de gouverne menten der beschaefde wereld aanveerd. Dit adres strekt om in alle volkscontracta- ten eene bepaling te doen inlasschen, waar door de partyen zich zouden verbinden alle geschillen aan scheydsmannen voor te leggen. De deputatie is door den Belgischen vorst zeer minzaam ontvangen geweest, en Z. M. heeft de grondbeginselen des genoot- schaps ten volle goedgekeurd. Den koning heeft van eenen vastelands oorlog gesproken als van de grootste ramp die het menschdom kon overkomen, doch heeft er tevens bygevoegd, dat hy dezelve als onmogelyk beschouwt, zoo lang Oosten- ryk. Vrankryk en Engeland zullen veree- nigd blyven. PROTOCOL. Dat het protocol in deze demokratische tijden veelal gelijkt op een onmogellijk en soms wel eens lachtwekkend keurslijf, dat daarenboven het menselijk kontakt tussen de staatshoofden en het volk verhindert is reeds meer dan eens aangestipt geworden. Dan was het vroeger, in weerwil van wat men zou denken, heel wat gezapiger en samen met de Engelsen zeggen wij leve het Victoriaanse tijdperk. Want lees, wat de dagbladen uit die tijd vertelden over het Buckingham Palace Onze dagbladen berigten dat de koningin Victoria, alle hof- sche pligtpleging daerlatende, haar jongste kind zelf gaet te zuygen geven Van de andere zijde van de Rijn, signa leerde men den regerenden souvereynen vorst van Hohenzoliern-Sigmaringen, heeft zich den 4 (July 1843) te Sigmaringen, bij het omstorten zijner calèche de bil gebro ken. De lezer zal zelf wel reeds tot de conclu sie gekomen zijn dat geen enkel ceremonie meester of wie dan ook, het ten huidige dage in zijn hoofd zou halen op dezelfde wijze over zijn vorstin of vorst dergelijke nieuwtjes de wereld in te zenden. WONINGBOUW enz. Sommige lui beklagen zich terecht of ten onrechte of de vele reglementen inzake wo- ningnbouw, urbaninsatie, enz. In dezelfde Aelstenaer leest men Den hertog van Saxen-Coburg heeft bevolen, dat, ter voorkoming van brandgevaar voor- taen in het hertogdom Gotha geene nieuwe gebouwen met strooy, riet en spaenhout zullen mogen worden gedekt, en zoodanige reeds bestaande dakken binnen den tyd van vyf jaren door andere moeten worden vervangen. Overigens die hertog was in zijn vrije uren zelf pompier Een vent naar het hart van onze Aalster- jse spuitgasten.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1