en omstreken SCHEPEN DEPREZ AANGEHOUDEN Rechtzetting RECHTS EN LINKS Zevende politiek schandaal op tien jaar tijd te Aalst Postkantoor Aalst... De Bouwactiviteit in liet gewest Aalst Een Politiekomissariaat te Mijlbeek? L J azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week. BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST. 15de JAARGANG. Tel. 241.14. P. C. 88172. DONDERDAG 28 MEI 1959 NUMMER 43 Alweer wordt onze stad in opspraak gebracht, thans door een onverkwikkelijke zaak van de heer Eugeen Deprez, Schepen van Onderwijs. Daarmee vervolgt de reeks der politieke schandalen welke werd ingezet toen sena tor De Stobbeleir meerdere dagen in de dendermondse gevangenis werd opgesloten in verband met de moord op oud-schepen Cornelis. Nadien kwam het schandaal rond het mtlkhuisje in 't stadspark, waarbij gans een schepenkollege 40.000 Ir. uit de stads kas stal om ze aan oud-schepen Berghman kadeau te doen. Toen was het weer de beurt aan patriot De Stobbeleir die door het gerecht veroor deeld werd om de belgische staat te willen bedotten met vervallen bankbriefjes. Daar op vluchtte burgemeester Debunne naar Napels, liet Van Hoorick zijn kommunisten in de steek en speelde schepen Cornelis de hoofdrol in de zaak der grondspekulatie, onder de paraplu van zijn gentse tante. ZEVENDE SCHANDAAL HET GEVAL DEPREZ. Thans gaat schepen Deprez het politiek terrein verlaten wegens een avontuur dat we een erge zedenzaak zullen noemen, zonder daarover verder te willen uitweiden. Nadat deze zaak maandag jl. in handen was gegev.en van de Bijzondere Opsporings brigade der rijkswacht, niet van de stadspolitie, bleef meneer Deprez uren lang onvindbaar. Hij zou pas te middernacht teruggevonden worden in een herberg op de Varkensmarkt. Ondertussen ging het onderzoek zijn gang. De zelfde avond stapten substituut Sou- bry, onderzoeksrechter Broeckx, wetsdokter Piret en griffier Senepart van het parket te Aalst af, waarna het aanhoudingsbevel werd uitgevaardigd. Eugeen Deprez werd daarop naar de gevangenis van Dendermonde gevoerd. Aldus werd een eind gemaakt aan de politieke loopbaan van een openbaar ge zagdrager wiens privé-leven al te zeer gekend was bij de bevolking om als eerbaar te kunnen doorgaan. POLITIEK ASPEKT. Misschien zal men te zijner verdediging ten haast bestendige toestand van dron kenschap inroepen, of zal men de spitsvondigheid van geestelijke afwijkingen uitvin den om de heer Schepen te redden. Eén ding staat vast NOOIT KAN HIJ ALS SCHEPEN TERUGKEREN NAAR ONZE STAD Zelfs in de politiek bestaat er zo iets als moraal en onze C.V.P,-mandatarissen zullen dat wel inzien. De kwaliteit van ons schepenkollege zal er trouwens op verbeteren. Voor de opvolging is er weinig keus bij de socialisten. Met zijn 86 voorkeurstem men kan gemeenteraadslid Vernimmen bezwaarlijk in aanmerking komen. Mevrouw Petit heeft geen kans. Smekens en Bomon hebben zich verbrand aan de partijtucht Blijft nog Van Hoorick die alvast de nodige bekwaamheid bezit en aan de stad gro ter diensten kan bewijzen dan meerdere heren uit het voorgaand schepenkollege. Maar laten de heren socialisten daarover zelf beslissen. Wij hopen dat ze een gezon der oordeel zullen vellen dan toen ze na 't heengaan van Debunne in hun partijlo kaal voor een nieuwe burgemeester moesten kiezen. Uit een eerste stemronde kwam toen inderdaad als kandidaat-burgemeester een zekere Eugeen Deprez te voorschijn. Waar heeft Aalst dat allemaal verdiend L. E mmmaes^ESSUOmiam het nummer. 1,50 fr. VOOR enkele weken werd iu ons blad gewag gemaakt van de plannen inzake een nieuw postkantoor te Aalst. Dat het huidig gebouw hopeloos verou derd is en onder geen enkel opzicht nog voldoening schenkt, is een vaststelling waarover vrijwel eenieder akkoord is. Zowel voor het personeel als het publiek zijn deze lokalen weinig hygiënisch en komforlabel Het ontbreken van het nood zakelijk aantal loketten is daarenboven oorzaak van een tergend tijdverlies. In antwoord op een desbetreffende parle mentaire vraag, heeft de minister van Openbare Werken er op gewezen dat de direktie der Posterijen reeds een bouwpro gramma heeft opgemaakt dat voor nadere studie berust bij de bevoegde diensten. De mededeling van de minister is in zo- I verre bemoedigend dat de aanbesteding |voor de aanbouw van een nieuw postkan toor slechts afhankelijk is van de beschik bare kredieten. I Het blijft intussen voor de parlementai- J ren alhier, plicht deze zaak van nabij te i volgen en niets onverlet te laten opdat Aalst binnen afzienbare tijd over een mo dern postkantoor zou beschikken, zoals dit o. m. het geval is te Ninove en Geraards- bergen. In het kader van diverse initiatieven tot jopbeuring van het lokale ekonomische le ven, kan dit nieuwe postkantoor hoogst nuttig zijn. oOe I)e Aalsterse Bloedtransfusie-dienst van het Rode Kruis van België houdt eraan de bevolking ter kennis te brengen dat de blocdinzameling die doorgaat Zondag a. s. 31 Mei in de zaal Madeion niets te maken heeft met de bloedtransfusie-dienst van het Rode Kruis van België. Esplanadeplein 11. Aalst. GROTE KUIS. In de beheerraad van de Kamer van Koophandel heeft men onlangs grote kuis gehouden. Volgens de eigen woorden var. de nieuwe voorzitter de h. F. P. Callebaut die in de plaats is getreden van de h. R. de Schaepdrijver, werden 7 nieuwe vitamines in het bestuur gespoten. De h. Grysclle werd als secretaris vervangen door de h. Etienne Geerinckx, terwijl een bestendig secretariaat op het stadhuis (eerste verdie ping) werd ingericht. De eerste vergade ring met als gastredenaar de h. A. Dequae, oud-minister, in aanwezigheid van minis ter Van der Schueren. gouverneur Mariën, burgemeester en schepenen, volksvertegen woordigers e.a. personaliteiten, was een groot succes. Binnenkort organiseert de Kamer een uitstap met geleid bezoek naar het Kern centrum te Mol. Op die wijze krijgen de leden waar voor hun geld TE VROEG OP HET APPEL Het schijnt dat de beheerraad van de Kamer van Koophandel enkele kwade ogen blikken heeft doorgemaakt toen minister Van der Schueren, die als gewezen Aalste- naar wel zal weten dat alle plechtigheden te Aalst met een half uur vertraging aan vangen één uur VROEGER dan voorzien was op het appel verschenen. Een geluk dat burgemeester Blanckaert op het stadhuis was om de hoge gast aan de klap te houden. KOMT DE EERSTE MINISTER NAAR AALST Het schijnt dat het Actiecomité Eerste Minister Eyskens gevraagd heeft om te Aalst een uiteenzetting te komen geven over de in het vooruitzicht gestelde regio nale politiek in het Aalsterse. Indien de h. Eyskens op deze uitnodiging ingaat zullen de Aalstenaars hem zeer hartelijk ontvan gen. Het zal voor zover ons geheugen reikt de eerste maal zijn dat een Eerste Minister een bezoek brengt aan de stad Aalst. Hartelijk welkom EEN DRINGENDE ZAAK Sedert ettelijke jaren gaat de griffie van de rechtbank van koophandel gebukt onder een zeer grote last bij gebrek aan voldoen- personeel. De hoofdgriffier, die ook de functie vervult van griffier van de werk- rechtersraad. wordt er slechts bijgestaan door een griffier en een griffiersklerk. Alle parlementsleden van de streek /ou den bij de bevoegde minister moeten aan dringen dat het kader spoedig en op vol doende wijze wordt uitgebreid. Het is een daad van dienstbetoon. De oprichting van het nieuw politiekom- missariaat aan de Geraardsbergsestraat zal voor gevolg hebbe* dat de bewoners van Mijlbeek meer nog dan voorheen verwij derd zullen zijn van de Aalsterse navolge- lingen van de Heilige Hermandad. In dit verband rijst dan ook de vraag op: Is het oprichten van een politiekommissa- riaat voor Mijlbeek al dan niet wenselijk Het feit dat het politiekorps beschikt over autovoertuigen en een vlug optreden te Mijlbeek steeds voorzien is kan noch mag geen reden zijn om hierop zonder meer ontkennend te antwoorden. Vergissen we ons niet dan bestond reeds voor de oorlog te Mijlbeek een bestendige politiedienst, waar wijlen archivaris en geschiedschrij ver, P. Van Nuffel, als kommissaris fun geerde. De ervaring elders heeft geleerd hoezeer de doeltreffendheid van een politionele tussenkomst soms afhankelijk is binnen enkele minuten. De toekomstige ontwikke ling van Mijlbeek, mettertijd de Ringlaan, de drukke omgeving van een bloemenvei ling en dies meer, pleiten voor de janwe- zigheid van een bestendige politiedienst. De gulden stelregel dat de brave burger nimmer kontakt hoeft te hebben met poli- tiebureien tenzij voor klachten, is evenzeer uit de mode als de gardecivik. Alleen reeds de statistieken van lichte verkeersongeval len zouden volstaan om te bewijzen hoe veel burgers willens nillens geinviteeri worden voor een praatje met de politie man. Reeds in dit geval wordt de afstand Mijlbeek-Geraardsbergsestraat vrij lang, zoniet onredelijk. Wat er ook van zij, hei schepenkollege moge deze zaak eens grondig overwegen. STAD AALST™ BERICHT. De Heer Gilbert Claus, Schepen van Openbare Werken, deelt ons mede dat on derstaande werken voorlopig werden goed gekeurd om uitgevoerd te worden niet rijksbijdrage met behulp van werklozen en voor advies doorgestuurd naar het Minis terie van Arbeid. Het is dus practisch zeker dat deze wer ken in de nabije toekomst zullen worden uitgevoerd Grondwerken en aanbrengen van een steenslagverharding in de Immerzeeldreef. WerkerT tot het herstellen van keibe- istrating in de Tragel. Werken tot het herstellen van keibe strating in de Nieuwbrug- en de Ververij straat. Werken tot het herstellen van keibe strating in de Bredestraat. Werken tot het herstellen van keibe strating in de Gentsestraat. Werken tot het herstellen van keibe strating in de Vlaanderen- en de Nieuw- straat. Werken tot het herstellen van keibe strating in de Pontstraat. Werken tot het herstellen van keibe strating in de Alfred Nichels- en de Van Langenhovestraat, Aalst, 27-5-59. De Schepen van Openbare Werken, G. CLAUS. De bouwsector wordt over het algemeen beschouwd als de barometer van het econo misch leven. De oude spreuk als het bouwbedrijf floreert, gaat alles schijnt ons in de moderne tijd wat overdreven, al hoewel het vaststaat dat geen enkele sector van de nijverheid zo sterk tot het gemoed en de verbeelding der massa spreekt als de bouwsector. Dit bijzonder omdat het op trekken van gebouwen voor iedereen «tast baar» dus zichtbaar is, en het publiek met nieuwsgierig oog het optrekken van gebou wen volgt en bespreekt. Hoe staat het met de bouwnijverheid in het Gewest Aalst Na een pijnlijke crisisperiode schijnt do bouw nochtans te hernemen, al is dit met trage schreden en wat de toekomst betreft schijnt iedereen nog een eceptische, afwach tende houding aan te nemen. Meerdere bouwaanvragen komen bij onze stadsdiens ten binnen doch de bouwtoelatingen onder gaan nochtans heel wat vertraging, iets waarvoor onze stadsdiensten niet verant woordelijk kunnen worden gesteld. Wat de Woningbouw betreft dient erkend dat in Aalst en omliggende een grote acti viteit wordt vastgesteld en in onze stad worden in alle wijken zowel privaatwonin gen als flatgebouwen opgetrokken en ver rijzen als paddestoelen uit de grond. Het inrichten van totaal nieuwe wijken is nood zakelijk geworden door het feit dat in de stadskom practisch nog weinig bouwgron den beschikbaar zijn. De sedert een paar maand naar voren tredende heropleving in onze streek bete kent echter nog niet dat de crisis der laat ste twee jaren definitief overwonnen is en dat men werkelijke betere tijden tegemoet gaat. Integendeel, de werkgevers uit de bouwn ij verheid zien de toekomst niet roos kleurig in en hun grootste bekommernis bestaat erin een vaste kern van werklieden geschoolde en kaderpersoneel kost wat kost aan 't werk te houden want zo zij hieraan moeten verzaken gaat hun zaak te niet en dit met al de schadelijke gevolgen die hieruit voortvloeien. Bij aanbestedingen en prijsvragen heeft de werkgever niet de minste kans het werk toegewezen te krijgen zo zijn inschrijving gesteund is op normale prijzen en een winstmarge voorziet. Om met énige kans op succes de bestelling toegewezen te krij gen dient gewerkt aan kostprijs. Die han delwijze is oorzaak van de hevige concur rentie die er momenteel heerst, bijzonder als men er rekening mee houdt dat het aan tal bouwondernemingen in het Gewest Aalst op dertig jaar tijd vertienvoudigd is. Of dan alléén met die factor dient afge rekend Wel integendeel. Veel kleine bouwwerken en onderhouds werken worden uitgevoerd buiten de gewo ne werkuren en gedurende de verlofdagen en zelfs de zondagen, door werklustige vak lieden die echter niet als «zelfstandige» ar beiders geboekt staan, zodat al de produc tieve uren buiten de sociale zekerheid val- I len en ook ten koste van de fiskale wetge ving. Die «sluikse» arbeid werkt ook als een kanker in op de normale activiteit van ile regelmatige bouwondernemingen. Laat ons dan nog zwijgen over wat gepresteerd I wordt door bestendige werklozen die aan 't werk gesteld worden door de openbare I Besturen in het kader van de «opslorping» van de werkloosheid: de kostende prijs hiervan en het «slecht» voorbeeld. Dit valt echter buiten het betoog dezer bij drage. De wijken Schaarbeek en Mijlbeek heb ben de laatste jaren een buitengewone uit breiding gekend, gaande tot de stadsgren zen toe alwaar nog bouwgronden beschik baar zijn voor burgerswoningen en 'landei gendommen en dit tegen toereikende prij zen De Maatschappij voor Goedkope Wo ningen neemt insgelijks de gelegenheid te baat om aldaar haar woningkomplexen op te trekken. Wij menen dan ook te mogen zeggen dat de Stad Aalst wel degelijk de «goedkoopste» huizen bezit en in kleine steden doorgaans wat méér besteed wordt aan dergelijke oprichtingen. De bedrijvigheid in de hoofdstraten on zer stad, voorwat betreft het moderniseren der winkelpuien neemt in aanzienlijke ma te toe en onze winkeliers sparen geen kos ten om hun handel in ere te houden en de uiterlijke aantrekkingskracht, gunstige fac tor van verkoop te verhogen. Sierlijke uit stalling lokt de kopers. De laatste jaren heeft de bouwnijverheid alhier, met zijn aanverwante vakken, be trekkelijk een gunstige kentering gekend door een actief bouwprogramma van het stadsbestuur onder meer woningkomole- xen, scholen, (uitbreiding van bestaande en modernisering), nieuw politiecommisa- riaat, kapel, nieuwe watertoren, brand weerarsenaal, vismijn, verbouwing Molen- straatwijk, enz. Andere ontwerpen wach ten slechts op de goedkeuring van Hogere Instanties om op de ingeslagen weg voort te gaan namelijk nieuw slachthuis (sedert 15 jaar ter studie), schouwburg, sanering van «Oude Dender», tehuis voor Ouden van Dagen, speelplein, Kerkhof Mijlbeek, dege lijke burelen voor Stadhuis, aanleggen van nieuwe lanen en straten, voltooiing ring- laan, enz. Wij menen te mogen veronder stellen dat de Stad Aalst bij de verschillen de ministeriele departementen min goed aangeschreven staat dan andere steden on zer Provincie. Hieruit volgt dat bouwondernemingen, alhier gevestigd, zich verplicht zien in an dere steden, van geringer belang dan Aalst, te gaan mededingen voor openbare werken en er ook slagen niettegenstaande de hoge verplaatsingsonkosten die dit meebrengt. Naar mijn mening zou er te Aalst, onder bescherming van het Stadsbestuur, een ad viserende commissie dienen opgericht die coördinerend voorlichtend en raadgevend optreedt en het bouwschema opstelt. Een goede werking van dit organisme kan niet anders dan doeltreffend werk verrichten. PEYNSAERT ALBERT. 4 GOUDEN BRUILOFT. Zaterdag 23 mei 1959, te 17 u., vierden Philemon Verhofstadt, geboren te Aalst. 12 maart 1886 en Blanche Maria De Roeck, geboren te Brugge. 21 april 1888, ge huwd te Aalst, 26 mei 1909, hun gouden bruiloft. Het feestvierend paar is gehuis vest, in de Nieuwbeekstraat, 91, hadden 5 kinderen, waarvan 4 in leven en 5 kleinkinderen. Zij mochten ook het bezoek ontvangen van schepen Verleysen, die hun een passend geschenk aanbood. Cliché «Het Volk».

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1