en omstreken De Oude Dender. Hoe DAT veranderd is. Belofte van een burgemeester HET GEVAL DEPREZ -] t Kan Verkeren... I Rozen en anjelieren... Taienteiling of geen talentelling: Een verkeerd probleem van de bloemenkwekeró. 1 juni 1958 1 juni 1959 iENS 1 be- i ais wie- Shop i dat in is ïblik lans- leerd zeg- l het he: m te iscri- het jezet stre- igste voor den een ïisn- naar leeft een Ver- 70- ene- azet van aals ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week. BI REEL St. Jorisstraat, 25, AALST. 15de JAARGANG. Tel. 241.14. P. C. 88172. ZATERDAG 30 MEI 1959 NUMMER 14 Het nummer 1,50 fr We ontvangen volgend schrijven van de Heer Gilbert Claus, Schepen van Open bare werken in verband met het artikel onder zelfde hoofding. Geachte Heer Hoofdredacteur, In verband met het artikel verschenen onder de titel BELOFTE VAN EEN BURGEMEESTER in uw nummer van 23 dezer, voel ik mij verplicht de verkeerde voorstelling recht te zetten. In zake treft de Heer Burgemeester inderdaad niet het minste verwijt en dit om volgende redenen P De demping van de nijverheidsarm van de Dender behoort tot de uitsluiten de bevoegdheid van het Ministerie van Openbare Werken, Dienst waterwegen 2° De stad was zinnens zelf met de demping een aanvang te maken, maar kreeg hiorloe formeel verbod van genoemde diensten, omdat deze zelf de werken, die drie vier miljoen zullen kosten, gaan uitvoeren van zodra de Dendersluis volledig afge- werk is. Tot geruststelling der bewoners, vooral van de omliggende straten, kan reeds wor den gezegd dat alle lastenboeken en plannen klaargemaakt werden door hogerge- noemde diensten, zodat eerlang tot de aanbesteding zal kunnen overgegaan worden, dit na goedkeuring door de Heer Minister. In opdracht van het stadsbestuur houd ik mij speciaal met deze belangrijke kwes- lie bezig en vanzelfsprekend laat ik niets onverlet om zo vlug mogelijk de demping te bekomen, dit in het belang van de urbanisering en de gezondheid der stad. Deze is inderdaad niet alleen van ueiang voor de Werf en Molenstraat, maar ook voor de nieuwe wijk Begijnhof en voor het Oud-Hospitaal, waarvan de herstel ling prachtig vordert. Hoogachtend, De Schepen van Openbare werken. G. CLAUS. ONTSLAG INGEDIEND ALS SCHEPEN. De openbare opinie werd fel verrast door de bekendmaking van het geval van Sche pen Deprez, en nog meer door het vlugge vefloop van het onderzoek, dat reeds enkele uren na de feiten tot de aan houding leidde. Onmiddellijk werden van meer dan één ajde pogingen aangewend om de zaak zon der gevolg te laten, wat nochtans uitgeslo ten blijkt. De bevolking zou het ook niet begrijpen indien de bevoegde instanties tegemoetkomingen /.ouden doen omwille van de politieke rol door de betrokkene ge speeld. Ook op onze redaktie werd aanvankelijk aangedrongen op bescheiden publicaties, daar waar anderzijds sommige dagblauen zich vérgaande indiskreties inzake namen «n adressen veroorloofden. Het is de iaak van «De Gazet van Aalst» het publiek vol ledig voor te lichten met inachtneming van de regels der welvoeglijkheid, en niemand heeft ons beperkingen noch richtlijnen op te leggen. Woensdag-namiddag werd Schepen De prez gevankelijk van Dendermonde naar Aaist gebracht met de wagen van de bur gemeester, om zich aan een nieuw ver hoor te onderwerpen. Dit verhoor had plaats in de lokalen van de rijkswacht, niet van de stadspolitie, en leidde tot bekentenissen, ditmaal in nuch tere toestand. Op zeker ogenblik zou het tot handtastelijkheden gekomen zijn had de ordedienst niet tijdig ingegrepen. Verwacht wordt dat de zeer eerbare ïa- milie die geheel toevallig in de zaak werd betrokken zich burgerlijke partij zal stel len. Sommige C.V.P.-leiders maken zich no deloos bezorgd omdat hun afgevaardigden deel uitmaken van het zelfde schepencolle ge als dhr Deprez. Die bezorgdheid is to taal ongegrond vermits de C.V.P. hier niet de minste verantwoordelijkheid draagt. De persoon van dhr Deprez werd aan de C.V. y C-/ POLITIEK EN IETS ANDERS EEN Parijse joernaiist publiceerde enke le jaren voor de oorlog een vertrouwelijk briefje» dat de toenmalige politicus Paul Boncour aan zijn vriendin had geschreven. Daarin luidde het als ge me kust en ik druk je aan mijn hart, dan lap ik de hele Volkenbond aan mijn laars en Roeme nie en de Kleine Entente kunnen me niks meer schelen. Het hoeft ons dus niet te verwonderen dat Europa in 1939 om zeep ging. DE VROUWEN VAN TOEN KARDINAAL Luigi d'Aragona bij een bezoek aan de Nederlanden in de zomer van 1517 noteerde De vrouwen hier, zijn in de regel groot en daarbij fris en gezond, blank, blozend, met een levendige gelaats kleur, die het gebruik van schmink en an dere kunstmiddelen onnodig maakt. Maar sedertdien is de emancipatie der vrouw ingeluid en geleidedijk het gejammer over levensduurte. DAS MILITAR HET gebeurde in Zuid-Engeland, tijdens de voorbereidingen voor de invasie van Ju ni 1944. Duitse vliegtuigen lieten hun bommen- lading neer. Ontploffingen bij de vleet j Montgommery had op dat ogenblik weer een van zijn befaamde vergaderingen met zijn stafofficieren. Hij ving derwijze aan: I Mijne Heren, ik geef u enkele minuten om te hoesten en de neus te snuiten. Nadien wil ik volstrekte stilte. P. opgedrongen bij de vorming van het schepencollege. De socialistische partij is vrij haar ei- gen Schepen aan te duiden. Over de op volging van dhr Deprez is intussen nog geen beslissing gevallen. Een Schepen van Onderwijs moet inderdaad aan vele voor waarden voldoen. Bij het ter perse gaan vernemen wij dat de heer Deprez zijn ontslag heeft gegeven als Schepen van Onderwijs. WETENSWAARDIGHEDEN UIT MODERN KONGO Jawel, er zijn tal van belangrijke dingen te melden uit Kongo in deze dagen, dan zgn. kronijken, maar volgens de statistie ken is gebleken dat Leopoldstad daarom trent de warmste stad is van geheel Kongo, zodat men het daaraan maar gelieve te wijten dat wij ons een beetje lui voelen om zwaarwichtige problemen te gaan behande- in enkele lijnen. Trouwens, ook kleinig heden heipen om Kongo steeds beter en meer te doen kennen. Dus Leo de warmste stad van Kongo Het gemiddelde van de maxima-temperatu ren is voor Stanleystad 29,8° en voor Leo slechts 29,6"; voor de minima-temperaturen is hel gemiddelde evenwel te Leo 20,9° en te Stan slechts 20,8". Er is nog méér dat af doende bewijst voor Leo Gemiddeld is de temperatuur te 6 uur 's morgens in Leo poldstad 21,2°, waarna Stan volgt met 21,1° en Coqullhatstad met 20,8°, Luluaburg met 19,6", Bukavu met 15,6° en Elisabethstad met 14,6°. Het zal wel niet precies aan deze tem peraturen te wijten zijn dat Leopoldstad één van de centra is geworden waar zich het grootste aantal verkeersongelukken voordoen. Ook op dat gebied kunnen een paar cijfertjes boekdelen spreken; zit de warmte er wellicht voor niet veel tussen, *e zal er toch ook niet helennaal onschul dig aan zijn. Vergelijkende cijfers zijn hier nog het meest duidelijk. Welnu dan In de maand mei 1957 telde men te Leo drie doden en 187 ongevallen; in de maand juni 1957 werd slechts één dodelijk onge luk gemeld en 155 ongevallen met 13 zwaar- 32 licht gekwetsten. Zetten we een stap vooruit in de tijd en laten we even verge lijken - In de maand mei 1958 telde men te Leo drie doden en 196 verkeersongevallen "iet 20 zware verwonden en 50 lichtere; in de maand juni 1958 vier doden bij 197 ver keersongevallen met nog 11 zware- en 73 lichte verwonden. Statistici en andere ma niakken zouden deze gegevens zo zien 1957 1958 mei juni mei juni aantal doden 3 1 3 4 aantal ongevallen 187 155 196 197 Bekijkt men nu die cijfers even, dan kan men vaststellen dat ze niet zo grondig ver schillen al lopen ze over twee verschillende maanden en twee verschillende jaren. Moet men er uit besluiten dat de warmte er toch voor iets tussen zit De vriendelijke mensen die deze gegevens ter beschikking stellen voegen er nog méér aan toe; het grootste gedeelte van de ongevallen is, zeg gen ze, toe te schrijven aan het niet erken nen van de prioriteitsregels 70 gevallen van 1958, mei, en evenveel in juni 46 ge vallen waren toe te schrijven aan over dreven snelheid in mei 1958 en 33 in juni 1958 38 33 bleken toe te schrijven aan onvoorzichtigheid van autobestuurders en 15 15 aan hetzelfde vanwege voetgan gers. Bij de dodelijke ongelukken in mei 1958 één te wijten aan dronkenschap tn twee aan onvoorzichtigheid. We gaan er nog even bij stilstaan. Nemen we de dronkenschap en de onvoorzichtig heid, dan tellen we samen in mei 1958 70 reglementsovertreding (onvoorzichtig!) 46 onvoorzichtigheden (overdrev. snel.) 38 vanwege chauffeurs. 15 vanwege voetgangers. 169 onvoorzichtigheden op de 199 ongeval len of bijna 85%. En nu komen we waar we zijn wilden met onze statistieken Herhaaldelijk reeds hebben de kerkelijke Overheden erop gewe zen dat weggebruikers ook een geweten hebben en dat zij verplicht zijn dat niet thuis te laten, als zij op weg gaan Als nu voor een enkele stad reeds vaststaat dat 85r*. van de verkeersongevallen te wijten zijn aan onvoorzichtigheid en als deze stad dan" nog niet eens behoort tot de drukste op dit wereldje, dan blijkt toch zonneklaar met hoeveel reden de kerkelijke Overheid ook hier haar waarschuwend woord liet horen Anders gezegd op stuk van ver keer moet de mens handelen als een kriste- lijk mens. I.K. ALEXANDER Een reeks parlementaire initiatieven, enkele moties van Vlaamse groeperingen en de nabijheid vari dé— volkstelling TH 1960, hebben de taalverhoudingen in ons land weer op de voorgrond geplaatst. Zoals het nogal dikwijls gebeurt met vraagstukken waarbij de politieke harts tochten een rol spelen, beginnen voor- en tegenstanders in slogans te redeneren «Geen talentelling Weg met het Waalse imperialisme Wel talentelling Leve de vrije taalkeuze van alle burgers De ze slogans bevatten weliswaar elk teen grond van waarheid, maar hebben het na deel het vraagstuk zeer eenzijdig te belich- ten en elke oplossing op voorhand onmoge- j lijk te maken. De feiten zijn zeer duidelijk Enerzijds moet volgens de wet een talentelling ge- houden worden, het advies van de Raad van State is daarin zeer formeel. Wil men geen talentelling dan dient de wet veran derd, maar daartoe moet men een meerder heid in het Parlement kunnen vinden. Anderzijds heeft de ondervinding ge leerd dat de talentelling in het verleden, vooral in de Brusselse agglomeratie, meer en meer vorm is gaan aannemen van een referendum ten voordele van de ene of de andere landstaal, met al wat daarbij hoort van indirekte dwang, dubbelzinnigheid en verkeerde voorlichting. Een talentelling, in dat klimaat gehou den. geeft geen waarborgen wat objektivi- teit en wetenschappelijkheid betreft. Moet men daarom het beginsel zelf van de taien teiling verwerpen 9 We menen van niet. Indien de regering een formule kon uitwer ken. die aan deze telling de noodzakelijke objektieve en wetenschappelijke karakter zou geven, zou deze gelegenheid door de Vlamingen dankbaar aanvaard moeten worden om nu eens eindelijk juist te weten hoe het staat met de Vlaamse taal in de Brusselse agglomeratie en langsheen de taalgrens. In antwoord op de interpellatie van oud- minister Duvieusart, heeft de regering, bij monde van Eerste-minister Eyskens, de ver- j zekering gegeven dat na de ruimst moge lijke raadpleging van alle betrokken mid dens, een voorstel aan het Parlement zou gedaan worden betreffende deze talentel ling. Dat de Vlamingen en groeperingen die in dit verband zullen worden gekonsul- teerd, duidelijk hun standpunt uiteenzetten en stelling nemen zodra het definitieve ont werp van de regering zal zijn gekend Een tweede aspekt van het vraagstuk zijn de gevolgen van de talentelling voor ver scheidene gemeenten in en rond de Brus selse agglomeratie en ook op de taalgrens. Het lijkt ons vanzelfsprekend dat deze ge volgen niet automatisch mogen toegepast worden, maar dat elk geval aan een afzon derlijk onderzoek dient onderworpen, daar bij rekening houdende dat een hoofdstad van een tweetalig land het recht niet heeft voor een of andere taalgroep te opteren, maar moet zorgen dat zowel fransspreken- de als nederlandssprekende Belgen er zich kunnen thuisvoelen en met eenzelfde res- pekt worden behandeld. I. D. Het begon even over de Boechoutberg. in de Affligemse kontreien. Neen, het had deze maal niets te maken met de gelijknamige cider of bier. De poëzie kwam uit een andere hoek. Ze beving het gezelschap op «bloemenwandeling» vanaf het eerste kon- takt te Hekelgem. De rozen bloeiden in hun glazen heiligdommen, de serres. Elkeen luisterde belangstellend naar de (bloemen) vaktaal van de gastheer, maar elkeen blikte tevens geboeid naar de donkere, innige kleurenweelde van de duizenden ro zen, waarvoor iemand een naam had gekozen die herinnerde aan het ritme van Bu- nings, Maria Lecina. De eerste indruk bleef onveranderlijk, zo te Baardegem (waar 's avonds de bloemenkwekers met hun meisjes zouden walsen in een fluwelen afglans van rozen en anjelieren) te Moorsel, Lebbeke, Wieze en Hofstade. last but not least, waar ten rozenkweker tevens man van de wetenschap is met een verrassend modern labora torium. Steeds dezelfde kranige bloemenkwekers, harde werkers, durvers, één geestdrift voor alle initiatieven die hun beroepsbe'angen ten goede kunnen komen. Beroeps fierheid, vaklui die vertrouwd zijn met de problematiek van de markt, open oog voor modernizering van hun bedrijf. Waarvoor ze trouwens, niettegenstaande de risico's niet gewacht hebben tot officiële konsulenten hun advies komen verstrekken. Duizenden ha. bloementeelt in dat stuksken Vlaanderen en Brabant langs de Den der. Rozen en anjelieren, o van Gogh, wat een kleuren Niemand is sant in eigen land. Daarom flaneren de aristokraten en de rijke lui te Nice, Antibes, enz. met een anjelier in de kraag, een anjelier uit Moorsel, Lebbeke, Hofstade en zo meer. En daarom pronken de Bloemenmeisjes onder hun zonnescherm, wel te Brussel, Ant werpen, Gent, Brugge maar niet te Aalst. Wekt het verwondering dat het gezelschap de organizators van deze bloemen- wandolina m«t noma Ho h T.inn vn/>r-/ittor van ha» PrnnaoonHalmmftoo van Ho Rlna. menkwekers en de hh. E. Saeys en Van Nuffel van het Aktiekomitee en de perslui, getooid met de verrukkelijkste anjelieren, huiswaarts keerden in een stemming die op deze van vaderkensdag geleek. N. Een jaar geleden, bijna dag op dag, be haalde de Christelijke Volkspartij een schitterende overwinning in de wetgevende verkiezingen 8 zetels meer in de Kamer, 12 in de Senaat. De socialisten keken op hun neus Had hun voorzitter, Max Buset, niet voorspeld Achiel zal Achiel opvolgen In feite nam dhr Eyskens, vanaf 25 juni 1958 de plaats van dhr Van Acker in. Hij werd eerste Minister van een homogene C.V.P.-ploeg. Deze beschikte weliswaar slechts over een minderheid in de Kamer, maar toch zou ze het land gedurende vier maanden regeren en op die korte tijd, meer realiseren dan enige andere regering van lange duur. Toch moest het ministerie over een rui mere parlementaire meerderheid beschik ken. Daarom werd in November de C.V.P.- Liherale ploeg gevormd die sindsdien het bewind in handen houdt. Maar dit veranderde niets aan de rege- ringsactiviteit die in hetzelfde tempo door ging. DE SCHOOLVREDE. Na dit eerste jaar is het ogenblik geko men om een balans op te maken. De beste en meest bewijskrachtige metode om dit te doen is zeker, de voornaamste punten vian het kiesplatform van de C.V.P. te vergelij ken met de ministeriële beslissingen van de jongste maanden. Wat had de C.V.P. beloofd Om te beginnen, na vier lange jaren schoolstrijd, kosteloos onderwijs tot 18 jaar voor alle jongens en alle meisjes, of ze nu een inrichting van vrij of van officieel on derwijs volgen. Is het wel nodig daaraan te herinneren Iedereen weet dat die belofte gehouden is. Het is pas een week geleden dat de Senaat de wet tot uitvoering van het schoolpakt heeft gestemd, nadat dit reeds door de Ka mer gebeurd was. De stemming gebeurde bij eenparigheid de communisten uitge zonderd. Aldus werd een einde gesteld aan een eeuwenoude twist tussen de Belgen, waarbij veel kostbare energie verloren ging. Men mag het wel een wonder noemen. De C.V.P. had eveneens beloofd het aan tal en het bedrag der universitaire studie beurzen te verhogen. Reeds op 10 septem ber 1958 was het een gedane zaak 5 000 nieuwe beurzen van 20.000 F ieder. DE TWAALF MAANDEN. Het kiezerskorps had nog veel belang ge hecht aan een andere belofte de inkorting van de diensttijd. Twaalf maanden in een modern leger, zoals de verkiezingsaffiches van de C.V.P. beloofden. Die twaalf maan den zullen op 30 september a.s. een gedane zaak zijn. De Heer Gilson, Minister van Landsverdediging is tevens bezig aan een grondige hervorming van het leger zoals niemand die voor hem had durven aanvat ten. DE PENSIOENEN EN DE REST. De C.V.P. had eveneens beslist, wanneer ze aan het bewind zou zijn. het arbeiders pensioen tot 36.000 F te verhogen. Ze is nog verder gegaan. Inderdaad werden ALLE pensioenen arbeiders, zeelieden, mijn werkers, bedienden, zelfstandigen ge voelig verhoogd tijdens de eerste weken van de legislatuur. Vergeten we ook niet dat de C.V.P een gelijke staatstussenkomst heeft ingevoerd inzake kinderbijslagen, voor loontrekken- den en voor zelfstandigen: dat ze de werk loosheidsvergoeding heeft verhoogd met 10% voor de eerste twee en met 20% voor de derde kategorie; dat ze de voordelen voor wie een eigenhuis wensen te bekomen, aanzienlijk verhoogd heeft HET IS MAAR EEN BEGIN. Er zou nog veel te zeggen zijn over de prachtige prestaties van de regering Eys kens in haar eerste levensjaar. De nadruk zou vooral moeten gelegd worden op de buitengewone inspanningen van de eerste Minister en zijn collega's om een zeer be dreigde financiële toestand recht te zetten en om een nieuwe impuls te geven aan on ze economie. Deze is bijzonder kwetsbaar We hebben het gezien tijdens de jongste krisis waarvan, gelukkig het einde in het verschiet is. Maar dit alles zou ons te ver leiden. Evenals het ons te ver zou leiden in detail de vooruitstrevende politiek te schetsen die Mininster Van Hemelrijck sedert 13 janua ri in Kongo voert, met de moed en het in zicht die we van hem gewoon zijn. De enkele feiten die we aanhaalden vol staan reeds, menen we, om te bewijzen dat DAT werkelijk veranderd is, sedert een jaar. En DAT begint nog maar...

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1