en omstreken i e verontrusten zie lx! De Keerzijde der Medaille. gekende figuren uit tie Kapucijnengemeenschap te Aalst De perken van de menselijke kracht De man die 's nachts zijn moeder opriep, om een bei te laten rinkelen De 18 -jarige Benoit Hooge geronseld te Aalst voor het Vreemdelingenlegioen is Algerie gesneuveld. in over ii be uwen eens Lkten. brave lie is, nochl onder iveral nooit gazet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. De landsbesturen, de gemeenteraden ver ontrusten zich over de toenemende jeugd- ve» wildering. En met reden In Noord-Amerika groeide de jeugdmis dadigheid met 37% misdadigers minder dan 21 jaar. In Engeland steeg het aantal misdaden voor de groep van 14 tot 17 jaar mét 34% en in de groep van 17 tot 21 jaar mét 27%. In Rotterdam worden sommige families getakseerd door kereltjes beneden de 17 jaar. Niet betalen, ruiten uit ln Rusland heeft men met de kinderben den korte metten gemaakt. In 1925 werden die benden de leden waren 4 tot 17 jaar oud - in weiden bijeengedreven en neer- ielijk mid- ook oerei- i, du it zai at de beste tr on- i zijn r de men Van ,abie .wist- u het ns de zich gekogeld. In beschaafde landen vomt men kommis- as. Die kommissies vergaderen, bestude ren de «zaak», nemen besluiten, leggen wetsontwerpen neer, die begraven blijven tussen de kartons (In België werden wets ontwerpen neergelegd in 1950; ze liggen er nog. Ze werden nooit besproken;. Het volk zegt van die kommissies Ze dronken een glas, Ze p een plas, En ze Heten de zaak zoals ze was. Oorzaken van de vreesaanjagende jeugd misdadigheid Kinema, pers, misbuik van vrije tijd. De kinderen worden te vrij op gevoed. Waar Maar wat denkt men van de T.V. spelen de Texas Rangers, Highway pa trol Ja, ja, de kwaden worden gestraft Maar dat roven, moorden, brandstichten Heeft dat al geen invloed op de kinderziel Weinig kommissies durven het aan «de jeugdmisdadigheid ten gronde te behande- >crge- ronde ?it te band alst Aal: in de a turn ieker onaai Een zeer voorname oorzaak van de groei der jeugdmisdadigheid is het voeren van ton schoolstrijd zoals in ons land, strijd j waakt zekere om de jeugd te ontkristenen door z.g. neu- «dancings», traal onderwijs, of zoals in Nederland en de V. S., het verwaarlozen van het on derwijs. Luisteren wij naar Dr. Killian, voorzitter an het komitee tot «hervorming van het onderwijs». (Wij nemen alleen het gedeelte dat handelt over «oorzaak van achterstand in de wetenschap tegenover Rusland en van het verlopen der jeugd.») Dan was er het tekort aan leerkrachten, dat in 1957 meer dan 120.000 bedroeg. Te kort in de eerste plaats te wijten aan on derbetaling en het hieraan vastzittend ge mis aan sociale standing van het leraars ambt In 1957 b.v. waren er bijna 2,5 miljoen meer leerlingen ingeschreven dan er loka len beschikbaar waren. In Nederland ook is er een groot tekort met wat de leerlingnen doen buiten de school Werken de ouders met de school mede of tegen. Mogen we aan de ouders ter overweging geven de geboden in de V. S. aan alle ou ders gestuurd 1Laat uw kinderen zo vrij mogelijk opgroeien. 2) Strait hen niet wanneer ze iets mis doen. 3) Hebben ze moeilijkheden met hun leerkracht, leg de schuld op de leerkracht 4) Geef hun veel geld. 5) Hebben ze moeilijkheden met de ge- buren, geeft uw kinderen gelijk. 6) Hebben ze moeilijkheden met de poli tie geeft de politie ongelijk. 7) Komen ze te laat thuis, vraagt niet naar het «waarom». 8) Onderzoekt niet met wie ze omgaan. 9) Vertelt overal dat uw kinderen toch *o braaf zijn 10; EN DAN ZULT U LATER ZIEN WAT U GEKWEEKT HEBT. De moeder is en blijft de voornaamste opvoedster. Maar hoe kan een moeder zich bezighouden met haar kinderen, indien ze acht uur per dag njoet arbeiden en de helft van de dag afwezig is WETGEVERS, BRENGT DE MOEDERS TERUG AAN DE HAARD. Moeders, weest de engelbewaarders uwer kinderen Volwassenen, grote mensen let op uw woorden, let op uw daden vooral wanneer kinderen in uw nabijheid zijn. Zeer veel kinderen werden bedorven door de ontuch tige praat van volwassenen Heren Burgemeester en Schepenen, He ren Politiekommissarissen, U is een edele taak opgelegd beschermt de jeugd Be- drankgelegenheden, zekere V F.USCHI.I .\T de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat. 25. AALST. 15de JAARGANG Tel. 241.14. P. R. 88172. ZATERDAG 13 JUNI 1959 NUMMER 48 ar— Een lezer uit zijn verontwaardiging over de wijze waarop sommige inrichters van sportwedstrijden, of althans hun helpers, met een begrijpelijke maar niet steeds ver antwoorde ijver van eenieder de betaling van een toegangsbiljet verwachten Eenie der, ook diegenen die spontaan verklaren niét het inzicht te hebben, noch de lust de wedstrijd bij te wonen, en slechts doorgang verlangen langsheen het versperde trajekt. Nu zouden we zelfs aan de verontwaardi ging van deze lezer met zoveel belang hech ten, indien ons soortgelijke voorvallen ook vorig jaar niet gesignaleerd werden. Van een dame werd toen met evenveel argumen ten als gebrek aan tact de betaling geeist van een toegangsbiljet, alvorens haar door gang zou verleend worden. Het is daarbij niet zozeer een kwestie van de lieve, en in het geval van de dame, nutteloos gespendeerde centen, dan wel de vaststelling dat de organisaties van eenie der eenzelfde onbegrensde bewondering en toewijding verwachten voor het vertoon van spurtende renners. En dat loopt de spuitgaten uit het nummer. 1.50 fr HET KAPUCIJNEN KLOOSTER BESTA AT 50 JAAR. E. P. CYPRIANUS in familiemoeilijkheden, nog anderen ver langden een huis te huren in de stad of onmiddellijke omgeving. Dan zien we pater Cyprianus op zoek gaan, aankloppen bij vrienden en vreemden, bij vooraanstaan den en politici. Zo dikwijls kwam hij opge lucht naar het klooster terug, zijn bedel tocht was niet tevergeefs geweest. Als blijvend aandenken aan zijn werk- geest en initiatief is daar de Derde-Orde- zaai, door hem gebouwd voor vergaderin gen en ontspanningsavonden en waar ook in die tijd de naaixrans was ondergebracht. Dat het Klooster dei Zusters Klanssen op ae Sint-Annaiaan Kon geoouwd worden, is voor een groot deel aan hem te danken. Zowel het maken van plannen als het in richten van het klooster zelf is zijn werk geweest. Dank zij de geestdrift en de onverwoest bare ijver van pater Cyprianus en van en kele leden der Derde Orde, werd tevens ge zorgd voor de kultureie ontwikkeling onzer mensen. In het jaar 1932 werd in de paro chiezaal van Sint-Martinus het Oratorio van J. Haas «Elisabeth» uitgevoerd. Onder de vaardige leiding van dirigent Theo Eemans en met de medewerking van ver- Dat diezelïde organizatori op hun hoede van Beveren aan Leie JoMf ztjn voor «verstekelingen, ls begnjpehjk, boren 2 maar, m maar d.t is nog geen reden om «smeder als aa„ he, Woos,er (e en overlede„ dusdanig te aanzien. I 24 september 1935. Dc geestdrift van de sportbewonderaars voor hun idolen lijkt ons nog steeds een i ^'e van de Aalstenaars heeft niet het gezonder verschijnsel dan de bedenkelijke aandenken bewaard aan dat klein, goedig schillende koorgioepen en muziekmaat- Brigitte Bordotcultus en soortgelijke tee- paterke. Ontelbare keren per dag kon men schappijen groeide deze muzikale piestatie nagersziekten. jhem het klooster zien buitengaan. Immer uit tot een hooggeprezen kunst vertolking, Maar het is dan weerom eenieders goed was hij °PSeruimd en blij, delikaat en welke verscheidene uitvoeringen xende. recht geen belangstelling ie heoben voor de vriendel'i* groetend, met zijn onafscheid- .Het jaar daarop werd door dezelfde uit- bare «kerkeboek» onder de arm. Geduren- voerders het Oratorio Franciskus van de vele jaren was hij gardiaan van het Tinei gekreëerd. Eveneens een machtig klooster. Hij is ook vicaris geweest, be- sukses, zodat zelfs de Belgische Nationale Van Ouders, waakt Weet waar uw kinderen gaan En met wie Onze activiteiten brengen ons zo wat overal. Mogen wij vier gevallen vertellen, ge beurd binnen de vier laatste weken Twee gasten, hoogstens 15 jaar, komen uit een herberg Zij hadden een pint ge dronken Vijftig meter verder stapten ze een an dere herberg binnen. Uit een caté dicht bij de Keizerlijke plaats kwamen een tiental jonge mensen, maximum 16 jaar oud. Sommigen hadden., genoeg Te 1214 uur middag, waren we in een straat uitgevend op de St. Martinus- kerk. Minstens dertig studenten en studen tinnen dansten in een dancing. De baas hield een oogje in 't zeil aan de deur Ge- aan leerkrachten en zijn er duizenden klas- j buren van dit café beweren dat er soms de sen te wemig J )iele nacht gedanst wordt. Op dit gebied is het in ons land veel be- Twee gastjes van plus minus 12 jaar gin ter. Maar is de schooltucht niet te zwak gen in een café aan 't plein spelen op het Gunt mei de leerlingen niet veel vrijheid biljart met bollen. Kom maar, zei de Durft men bij zware gevallen doornijpen kleinste. 't en steekt op geen honderd of vreest het schoolbestuur leerlingen te frank verliezen en laten ze «de gasten maar be- Heren van de politie, houdt razzia's gaan Zijn de leerkrachten bekommerd Ouders waakt. C. spektakels van een Van Steenbergen, Looy of andere vedetten. Men gunne elkeen zijn .erzetje, voor zo ver hierdoor andermans genoegen niet in het gedrang komt. Dat iemand zeer gesteld is op oorverdo vende rock en rollmuziek is zijn zaak, het zou vervelend worden zoniet erger, wan neer de buurman tegen heug en meug moet medeluisteren, desnoods ervoor betalen N. 000 Gedurende jaren heeft men er zich op toegelegd vooral het rendement van de menselijke arbeid op te voeren. Men schijnt hierbij thans wel tot een zeker ma- stuurder van de Derde Orde en van de Naaikrans. Iedere dag kwamen er mensen van alle soort bij hem aankloppen in de spreekkamer om hulp en raad. De enen zochten werk, anderen waren verwikkeld l Radio-Omroep een rechtstreekse uitzending vei zorgde. In pater Cyprianus verloor het klooster een van zijn ijverigste apostelen en een met minder breed-denkend pries ter. Die man was Marconi, Giglielmo Mar coni, de grote Italiaanse fysicus, waaraan de wereld voor een groot deel radio, televi sie en radar te danken heeft. Hij was het immers d.e, op twintigjarige leeftijd op een nacht zijn moeder deed opstaan om haar ximum te zijn gekomen. vJlgens' berekë- ihel germkel van een elektrische schel te ningen gemaakt door specialisten inzake )alen horen- die h'j van °P afstand aan het biologie en ergonomie, beschikt de mens 1 be len kreeS over 4300 kaloriën die hij per dag kan ver- De ouders van Guglielmo waren rijke bruiken. Hiervan worden er 1700 opge- 'lieden. Hij zelf, die in 1874 geboren werd, bruikt voor het basaal metabolisme, 600 of deed zijn studies voor ingenieur te Bolo- 700 voor de courante dagelijkse bezigheden êna. Na deze te hebben beeïndigt, sloot hij Een jongeling met onbesproken gedrag die zijn moeder op de handen droeg viel op zekere dag in handen van slechte kame raden en in een ogenblik van ontmoedi ging, omdat hij werkloos was en zonder na te denken liet hij zich ronselen voor het Frans huurlingenleger. Toen zijn stiefvader en zijn moeder zijn Meteen wiseten de ouders dat er iets ge beurd was en na langs politie, rijkswacht en tenslotte langs de Franse ambassade in lichtingen te hebben ingewonnen kwam donderdag j.l. de droeve mare dat hun zoon overleden was. Een afgevaardigde van het Frans consu laat kwam in de woning van de ouders eerste schrijven kregen na tien dagen van zelf, Bredestraat 100, de familie verwittigen grote onrust was het te laat om nog maat regelen te treffen om hem terug te roepen daar hij ondertussen reeds was afgereisd naar het duistere Afrika. De eerste brie ven konden de geslagen wonde in het moe der hart niet helen integendeel de woorden van haar geliefde zoon «Berouw komt na de zonde» troffen het vrouwtje als dolk steken. Tot dan plots geen enkel bericht meer door kwam. Thuis weggegaan op 25 december 1958 i bij inschoten. dat hun zoon sinds 27 april ingevolge een ongeval om het leven was gekomen, dat gebeurde op het ogenblik dat de jongen zijn geweer schoonmaakte en door een kogel dodelijk getroffen werd. i Tot daar de versie van de afgevaardigde, maar er bestaat de meeste twijfel over het I gobturde daar juist op deze dag een 27-tal I legioensoldaten in een hinderlaag gelokt .werden door rebellen en er allen het leven toen hij juist 18 jaar oud was liert hij in derdaad van half april 1959 niets meer van zich horen. Ten hoogste ongerust schreven de ouders een aangetekende brief naar het adres van hun zoon, die terug kwam met de veelbete kende woorden «onbekend». De Ware toedracht zal de familie Hoogc wellicht nooit te weten komen, maar dat hun geliefde jongen hen ontrukt werd is maar al te waar. Meteen is het zoveelste slachtoffer ge vallen van het Franse huurlingenleger en wellicht niet het laatste... en blijven er dus 2000 over voor het dage lijks werk. Welnu het blijkt dat bij zwaar werk, en wij bedoelen hierbij vooral het werk in de Zwaarnijverheid, deze 2000 kalorien be reikt zijn. Zodat de problemen in verband met het rendement niet worden gezocht in een opvoering van de menselijke arbeid maar wel in een lager verbruik per arbt ids- eenheid. Wat daarmee bedoeld wordt, zal door het volgende verduidelijkt worden. Het 1 Zijn eerste demonstratie was dus het productieve werk gaat gepaard met een 1 bellen van een elektrische schel die hij van reeks handelingen, verplaatsingen, bewe- uit een nevenvertrek aan het rinkelen gingen die alle tijd en verbruik van kalo- j bracht zonder draden. Zijn moeder begreeo riën vergen. Deze nutteloze bewegingen er toen niet heel veel van en was blij dat uitsparen en verminderen betekent meteen j ze weer onder de lakens kon, maar voor de dat meer kaloriën en meer tijd worden ge- wereld betekende dat nachtelijk bellen een reserveerd voor het eigenlijk productief zich op in twee zolderkamertjes thuis en begon daar te werken. Het was toen de tijd dat Hertz, de grote Duitse fysicus, zijn theorie had gelanceerd dat nog andere dan lichtstralen het ruim doorkruisen. Het was ook de tijd dat de telefoon stilaan burger recht kreeg in de steden en dat de eerste onderzeese kabels werden aangelegd. Eu Marconi wou nu diezelfde telefoon doen werken maar zonder draden, dank zij de golven die Hertz had beschreven. werk. Het kettingwerk is hiervoor een oplos sing. Daar worden immers het aantal bewe gingen tot een minimum herleid. Maar anderzijds brengt dergelijk werk een be- bepaalde nerveuze uitputting mede, te wij ten aan het eentonige ervan. Deze psycho logische, nerveuze moeheid verbruikt even eens kaloriën en alhoewel dit verbruik nog niet zo precies kon worden berekend, is men wel geneigd te aanvaarden, dat ner veuze uitputting meer krachten verbruikt dan men zou kunnen denken. Volgens arbeidspsychologen menen te hebben uitgemaakt zou het veel voordeli ger zijn talrijke kleine rustpauzen te voor zien, in plaats van minder en langer Het is nu eenmaal een feit dat ook nu de arbei der af en toe een pauze neemt, maar hij doet het dan zo dat deze rust niet volledig is, omdat er geen volledige ontspanning is. Inderdaad aangezien deze pauze niet regel matig werd toegekend, heeft hij neiging op zijn gewone plaats te blijven zitten, met gespannen ledematen en in een onbehaag lijke positie. Indien bijvoorbeeld per uur een pauze van enkele minuten wordt toege staan waarbij de arbeider werkelijk ont spant, dan zal hij zijn dagtaak kunnen be ëindigen met veel minder vermoeidheid. Dit geldt evenzeer voor geestesarbeiders en ook voor arbeiders die geen zwaar werk leveren. De nerveuze spanning die thans in zovele bedrijven opduikt is te wijten aan het tempo en ook aan de op de spits gedre ven specialisatie. Sommige grote bedrijven hebben het gevaar hiervan ingezien en dan ook de polyvalentie van hun arbeiders inge voerd, waardoor deze op steeds wisselende arbeidsposten worden gezet, om de eento nigheid van het werk te breken. Daardoor bekomt men een grotere stabiliteit van de werkkrachten verhindert men wat in grote Amerikaanse bedrijven zo dikwijls voor komt. namelijk een te grote personeelsrota- mijlpaal. De latere radio, televisie, radar en dergelijke zijn uit deze eenvoudige pri mitieve bel geboren. Want Marconi, door dit eerste succes aangemoedigd, zette onverpoosd zijn werk voort. Als ik een bel aan het werken krijg, moet ik ook Morse-tekens kunnen oversei nen, dacht hij. En hij lukte er in. De eerste uitzending had plaats van het ene eind van een grote laan, in Bologna, tot aan het an dere einde. Daarna op 1 km. dan nog ver der, en tenslotte van uit Engeland naar Frankrijk. De kroon zette hij op het werk in 1898 toen hij seinen opvatte vanuit Amerika, dus op duizenden kilometer af stand. Hij werd naar Engeland geroepen omdat de regering van plan was die radio-instal latie ook op elk schip aan te brengen. Toen voerde Engeland nog het hoge woord op zee en niets mocht onverlet worden gelaten om de Britse vloot zo modern mogelijk te houden. De Engelsen vonden het spijtig van die Italiaan, omdat ze liever een Engels man hadden gezien die de radio uitvond. Maar dat de radio voor schepen van enorm belang was, werd nadien bewezen tijdei.s grote scheepsrampen, bijvoorbeeld de li tanie waar een heldhaftig marconist Marconi had inmiddels zijn naam gegeven aan dit beroep, zoals men ziet zijn ïeven liet om 700 passagiers van de dood te red den. Tussen door speelde Marconi dan nog voor reporter, toen hij per radio een repor tage vanop zee uitzond en ook al eens als politieman, toen hij langs zijn radio aan de Amerikaanse politie het signalement overseinde van een gevaarlijk man, die dan ook prompt werd aangehouden Weldra dan werd de radio in alle landen op schepen verplicht gemaakt. Marconi had inmiddels een maatschappij opgericht die zijn naam droeg en nog draagt want Guglielmo was niet alleen een schitterend geleerde, maar ook een uitstekend zaken man. Tijdens de oorlog van 1914 nam Marconi dienst als gewoon luitenant bij de Ita liaanse weermacht. Hij hielp er natuurlijk de radio invoeren. Meteen ook begor. hii radiouitzendingen te organiseren en het was geen kleine verrassing voor soldaten aan het front plots de muziek te horen van tie die voor een bedrijf steeds een verlies post is. omdat elke nieuweling toch steeds een of ander concert te Rome of Milaan een aanpassingsperiode nodig heeft. Zodat 1 En tenslotte stierf Marconi in 1937, na ook hier de humanitaire overwegingen best nog, op late leeftijd in het huuv ijk te zijn met de economische in overeenstemming (getreden met een veel jongere gravin. Want te brengen zijn. I Marconi was intussen ook tot de adelstand Luc BARTHELEMY. verheven geworden Serge MOUND.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1