-4 en omstreken De eerste-miilister Gaston Eyskens te Aaist. In memoriam Jef Delafortrie gekende ^J-icjuren uit de Kapucijnengemeenschap te Aalst Geneeskundig slaags ondacjruót Aal slenaar met Algerijnen. Goed nieuws voor Mijlbeek en H. Hart jer I rond I ■oek- I deel I gens 1 ui. I >ger. I egen ie C -ting ;n J, leik- lder "ond. um- ten- !7 40 van aalst ABONN EMENTSPR1J S 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar ERSCHIJNI de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST. 15de JAARGANG Tel. 241.14. P. R. 88172 DONDERDAG 25 JUNI 1959 NUMMER 51 »l.e- ta Rond 17,15 u. werd de Eerste Minister aan de grens der stad afgehaald door de plaatselijke politie. In de poort van het J stadhuis werd zijn Excellentie opgewacht door het stadsmagistraat, de heer voorzit- I ter en de leden van het Actiecomité, alsme de de vooraanstaande personaliteiten onzer stad. Alvorens in de feestzaal te gaan wordt even een blik geworpen in het bureel van de economische dienst en van de handels- i kamer. Dan doet onder luid applaus de heer Eer ste Minister zijn intrede en neemt plaats vooraan tussen de heer Burgemeester en de heer Ludovic Moyersoen, Voorzitter van het Actiecomité. Wij bemerkten tevens de aanwezigheid van de heer Staatsminister baron Moyer soen, de heer provinciegouverneur Mariën, het voltallig schepencollege, Volksvertegen woordiger Moriau, Senator Van Oudenhove en gewezen senator De Haeck. Verschillen de burgemeesters en raadsleden van de ons I omringende gemeenten en van Aalst stad, de heren Arrondissementscommissarissen I van Aalst en St. Niklaas, alsook verschil- lan lende personaliteiten uit de bedrijfswereld Tg- en de vakbonden. De ruime en rijk met bloemen versierde feestzaal was te klein om plaats te bieden de aan het overtalrijk select publiek. W' I (N.d.R. De bloemen waren kosteloos an I geschonken door de Aalsterse bloemenkwe- kers). de De heer Moyersoen, in zijn hoedanigheid «n I van voorzitter van het Actiecomité zit de- t 2 ze vergadering voor en verleent na een zeer kort welkomwoord het woord aan de heer de Burgemeester. >n- De heer burgemeester vindt het een eer de I voor zijn stad de eerste-minister te mogen I begroeten en dankt hem voor de aandacht jjg I die zijn excellentie betoont voor de econo mische moeilijkheden en voor zijn welwil lendheid hier het woord te komen voeren. Hij vraagt de aandacht voor de economi sche teruggang van het arrondissement Aals en wijst op de weerslag op sociaal ge bied die hiervan het gevolg is. Hij verheugt zich niettegenstaande op de initiatieven die reeds werden getroffen om deze repressie tegen te gaan en pleit voor een daadwer- kelijke steun van wege de hogere overheid. De heer burgemeester drukt de hoop uit dat Aalst zijn verdiend aandeel zal krij gen om deze teruggang te kunnen tegen gaan. Hij wijst nog terloops op het Dender- probleem en op de investeringnen die drin gend nodig zijn. Daar de financiële midde len van de gemeenten zeer beperkt blijven blijkt de steun der hogere overheid de enige oplossing. Hij besluit met de hoop uit te drukken dat Aalst de plaats zal verkrijgen die het verdient en betuigt zijn dank aan de eerste minister voor zijn aandacht. Nu neemt de heer Ludovic Moyersoen, als voorzitter van het Actiecomité het woord en zal een uiteenzetting houden over de economische toestand in het arrondisse ment Aalst en over het doel en de werking van het Actiecomité. Spreker schetst eerst een beeld van ons arrondissement. Wat de bevolking betreft is Aalst een der dichtst bevolkte streken van ons land en zij groeit bestendig aan dank zij zijn tamelijk hoog geboortecijfer. Doch heeft ons arrondissement het grootst emigratiecijfer van Oost-Vlaanderen wat wijst op een te kort aan arbeidsmogelijk heden. Maar het meest karakteristiek kenmerk van onze streek is het enorm getal mensen die dagelijks hun werk buiten Aalst moe ten gaan zoeken 35% van onze actieve be volking. Dit stelt een sociaal probleem en wijst op een groot te kort aan werkgelegen heden ter plaatse. Onze industrie dateerde van het einde der 19" eeuw en is meestal georienteerd op de textiel en vooral op het verwerken van half afgewerkte artikelen, dus weinig gebruik van geschoolde arbeiders en een laag loon- .jemiddelde. 70% der tewerkgestelden werken in de textiel, hout, bouw, het leder en vroeger ook nog in de tabak. En juist hier heerst een werkloosheid die bestendig 10% van onze actieve bevolking treft. Spreker be wijst met uitstekend cijfermateriaal dat ons arrondissement steeds zwaar getroffen wordt door de werkloosheid. Niemand kan of mag desaangaande on verschillig blijven en er heerst terecht een grote ongerustheid bij onze arbeidsgezin- nen. Ook bij onze landbouwers heerst een marginale toestand. Hier heerst er onbe twistbaar een verdoken werkloosheid van grote omvang. Sommige faktoren wijzen er eveneens op volking heerst. Welke problemen vloeien nu uit deze toestand Willen wij onze landbouwersgezinnen redden dan dient er zoveel mogelijk aange stuurd te worden op specialisatie zoals de witloofkultuur in het noorden van ons ge west, de uitbreiding der hopkultuur en ein delijk de snijbloemenkuituur, die van onze streek de bijzonderste maakt van ons land. Wat nu de nijverheid betreft staan wij volgens spreker voor zeer zware problemen. Wij hebben af te rekenen met de vaak on eerlijke concurentie uit het buitenland en Vervolg op blz. 4. het nummer. 1,50 fr. HET KAPUCIJNENKLOOSTER BESTAAT 50 JAAR. i In de leeftijd van 48 jaar overleed verle- den zaterdag in de kliniek St. Jan en St. Elisabeth te Brussel de h. Jozef Delafortrie. hoofdredakteur-direktcur van het dagblad «De Nieuwe Gids». Dinsdagochtend werd hij, begeleid door een grote schare vrienden, naar zijn laatste rustplaats gedragen. Hij werd geboren te Aalst op 1 dec. 1919 in een gezin van 13 kinderen. Zijn grootvader van moederszij de was Pieter Daens, broeder van Priester Daens. Na zijn humaniorasstudies aan het Jezuïetencollege te Aalst studeerde hij rechten en filozofie aan de Rijksuniversi teit te Gent. Na eerst ambtenaar te zijn ge weest op het ministerie van Arbeid trad hij na de bevrijding in de journalistiek. Hij werd redaktie-sekretaris van De Nieu we Standaard en deed zich opmerken door zijn medewerking aan het weekblad De Spectator». Hij nam deel aan de oprichting van «De Nieuwe Gids» en volgde in 1950 Jan de Spot op als hoofdredakteur. In zijn artikels over de binnenlandse politiek, die hij met de initialen «Del» ondertekende gaf hij blijk van een diep geloof en een rots vaste overtuiging. Voor zijn medewerkers was hij een j kunnen vergeten vriend, een raadsman en een leider. Als hoogstaande journalist die hij was. heeft hij de pers op schitterende wijze gediend. De katolieke en Vlaamse zaak heeft hij door dik en dun verdedigd. Hij kende geen vijanden, alleen tegenstrevers. Hij was har telijk in de omgang, eenvoudig en behept PATER GASPAR van Mijlbeek DE STOERE WERKER GODS «Herinnert ge u nog die eerste Vlaamse Kermis bij de Paters in 1933 Natuurlijk Hoe zouden wij dat ooit I «Héwel, die werd gehouden voor pater Gaspar, toen hij een tweede maal naar de missie vertrok. O ja, en nu komt er bij mij een vaag gedacht op aan een kloek-gebouwde, van levenslust en guitigheid sprankelende man. zeer bescheiden en Iemand met in zijn gezicht een koppel met een humor die ogen waarvan de direktheid en de vrank- hem nooit verliet. Velen hebben aan hem heid dadelijk wisten te zeggen Pas hier hun vorming als journalist of medewerker op of klop t< danken. Zij zijn beciï.Wid omdat zij hem Jan-Baptist De Gols werd te Aalct gobo nu al moeten verliezen. ren de 5e maart 1888. Hij was van Mijl- Aan zijn dierbare familie, zijn echtgeno- j beek en ging er fier op. In zijn familie was te en haar kinderen Lieven, Karei. Jan. hij de enige mannelijke telg tussen vijf Mia, Godelieve, Piet en Patrick, bieden .zusters. De legende verhaalt dat Pieter De wij in naam van alle lezers, vrienden- Gols, vader van onze «Sjang» op het doop- Aalstenaars, onze oprechte christelijke j feest van zijn zoon, uit pure blijdschap om deelneming aan in de zware rouw. de stamhouder, zich een héél, héél klein I stukje in zijn kraag dronk. Maar Onze Lie ve Heer had andere plannen met die stam- I houder, want toen «Sjang» Sint-Maartens- kollege gelopen had... werd hij Kapucijn en kreeg de koninklijke naam Gaspar. Een voor een had de Goddelijke Meester j heid van een toornige mug die rond uw T_ |°°k zijn zusters naar het klooster geroe- oren blijft zoemen. .(VanKtSIKOrigrcS pen. Een enkele bleef in de wereld als huis- pater Gaspar leefde teruggetrokken op a r-rlot houdster van een priester. Onze jonge Ka- z (jn cel en in het koor samen me, enkete It. AmbL I pucijn werd te Gent gewijd in 1915, was oud-studiekameraden. Hij bereidde zich enkele jaren Missie-predikant en pastoor |voor tot de grote plons (sic j Hij hee£t Montgomery en schrijft «Het is nogal iets te zeggen. Dertien jaar lang hebben de AmeriKaanse protestanten hier gewerkt met de macht van de dollar. Zij zijn geïn stalleerd men kan niet beter. Ze staan hier met vier missionarissen en zevenenzestig katechisten. Daartegen sta ik hier moeder mens alleen. Zij doen hun rondreis per au to en ik... te voet. «Padri Sahib, zeggen de mensen mij, gij komt hier zonder motorcar, zonder madame, als een fakir (arme Gods) en als gij ons uw «broeders» noemt, weten wij dat ge de waarheid spreekt De laat ste oorlogsjaren vooral hebDen zijn krach tig gestel ondermijnd. Uit het moederland kwam geen ondersteuning meer en de mis sionarissen moesten op eigen middelen voorttobben. Te Sangla-Hill heeft pater Gaspar de ziekte opgedaan die hem naar het graf zou slepen. De streek is daar door trokken van salpeter-uitwasemingen en ja ren lang leefde onze missionaris in een huisje dat droop van de vochtigheid. Uit zijn sobere, zakelijke woorden moest men opmaken wat hij daar geleden heeft. Elke winter velden bronchitis en astma hem neer en lag hij eenzaam-lijdend in zijn %'ochtig huisje. In juli 1946 wordt hij naar een kliniek in milder klimaat gezonden voor zijn herstel, maar de ziekte heeft hem definitief getekend en met de krop in de keel en tranen in de ogen nemen zijn kon fraters van hem afscheid als hij voor altijd de missie verlaat. Ondertussen heeft de mare van zijn slopende ziekte Aalst bereikt. Een van zijn zusters-religieuzen heeft haar leven aan God aangeboden om het zijne te verlengen. Haar offer werd aanvaard en pator Caspar io nog juiot op tijd torug nm haar ogen toe te drukken. Nog vijf jaar worden hem gegund. Hij boort de laatste krachten uit zijn gestel. Doet met een schier woeste verbetenheid zijn werk als geestelijk bestuurder der Zusters Klarissen en als zondags-pastoor van de Sint-Anna- wijk. Maar het is de oude pater Gaspar niet meer. Soms ontwaakt nog wel eens het vol bloedig temperament. Dan lacht hij dat tranen hem over de wangen biggelen, of plaagt hij zijn konfraters met de bezeten- Zoals aangekondigd werd zondag od het Schippers en Foorlieden, toen op 2_ hem Simpei gr0ots gewaagd. Slechts op aangexonaiga wera zondag op net augustus 1922 zijn levensdroom in vervul- het allerlaatste ogenblik merkten de mede stadhuis het Geneeskundig Kankerkongres 11MM.r, allerlaatste ogenblik merkten de mede 1ltng ging hij werd missionaris in Pund- broeders dat de dood er mee gemoeid was. gehouden. GOUDEN BRUILOFT. In familiekring vierden de echtelingen Petrus Jozef Leo Batens, geboren te Aalst, de 7 mei 1887, en Maria Francisca Van de Maele, geboren te Brussel II, de 7 februari 1889, gehuwd te Aalst, 16 juni 1909, de 50e verjaring van hun huwelijk. Ze kregen 3 kinderen, waarvan nog twee in leven, er zijn ook 2 kleinkinderen. Vanwege de ge- buren van de Vakschoolstraat mochten ze talrijke geschenken in ontvangst nemen, terwijl schepen Wim Verleysen persoonlijk het jubilerend echtpaar kwam gelukwen sen en hen het traditioneel geschenk overhandigde. (Cliché «Het Volk») Van de zijde van de medici bestond hier voor vanzelfsprekend een grote belangstel ling. Na een korte inleiding door Dr. H. Gra- vez, die de deelnemers van harte begroet te, sprak deze zelf over de taak van de al gemene geneeskunde inzake de behande ling van de kankerziekte. Over oorzaak en behandeling in het licht van wetenschappelijke ervaringen spraken resp. Dr. Ed. Brédo van Brussel, Dr. Speyers van Antwerpen en Dr. Didlau- kies van het Forschungsinstitut van Bad Krueznach. Tot ontsteltenis van de aanwezige medi ci kon het voor de namiddag aangekondig de referaat van Prof. Dr. F. Daels niet ge geven worden, daar deze eminente weten schapsfiguur in de onmogelijkheid gebracht werd op het Kongres aanwezig té zijn. Men hoorde alsdan nog Dr. Paquelet van Lyon, Dr. Farrensteiner van Bad Salzdet- furth en Dr. Moerman van Vlaardingen. (N. v. d. R. Wij betreuren het ten zeerste te moeten vast stellen dat van offi ciële zijde de traditionele begroeting tot een Kongres als dit niet heeft plaats gegrepen. Wij drukken de hoop uit dat de h. Burge meester van de stad in de toekomst even veel hoffelijkheid zou betuigen aan een geneeskundig kongres als aan de eerste beste boldersmaatschappij.) jab, tegenwoordig Pakistan. 'Doch pater Gaspar was aan de wereld Vijfentwintig jaar lang heeft hij daar reeds vreemd toen hij zijn levenswerk in gezwoegd in vaak onmenselijk harde kon- Pundjab op moest geven. Rustig is hij uit- dities.Wat zijn leven daar moet geweest zijn, gegaan de 11 maart 1952; het was op een kunnen we gissen uit een van zijn brieven, dinsdag in de morgen. Met hem verloor Hij moest een nieuwe post stichten te Aalst een van zijn edelste zonen. P. S. VRIJWILLIGE JULI - AUGUSTUS Louis De Neve, 55 jaar oud, wonende Wijngaardstraat te Aalst, was in opdracht van een Aalsterse Firma met een volgela- een auto naar een fabriek in Wallonië ge reden om de waar aldaar af te leveren. Wat er daarna juist gebeurd is moet nog uitgemaakt worden, maar in elk geval heeft de autobestuurder De Neve, met een lid van het personeel een uitstapje gedaan naar het grensstadje Maubeuge (Frankrijk) en zou aldaar in een drankhuis bij een vecht partij betrokken geweest zijn met Algerij nen. De Neve liep hierbij een voetbreuk op. Hij werd naar Aalst overgebracht. IN OPDRACHT VAN DAGBLAD «HET VOLK» VOLGT ONZE SPORT- REDAKTEUR LOUIS DE PELSMAE- KER DE RONDE VAN FRANKRIJK. Louis De Pelsmaeker is samen met een ganse ploeg sportredakteurs van de grote Vlaamse sportkrant «Het Volk» deze week afgereisd naar de Ronde van Frankrijk teneinde dagelijks de duizenden lezers van «Het Volk» het neusje van de zalm te brengen onder vorm van een uitgelezen kommentaar. In zijn opdracht als verslaggever van «Het Volk», zal Louis De Pelsmaeker die zoals men weet in onze krant de sportrubriek verzorgd wel de no dige tijd vinden om ook onze lezers een ooggetuigen relaas te brengen over de bijzonderste gebeurtenissen van 's we relds grootste wielerorganisatie. Dus alvast een buitenkansje voor onze le zers-sportliefhebbers De redaktie. STAD AALST. We vernemen dat ondermeer dank zij de herhaalde tussenkomsten van de HH. Blanckaert Fr., Burgemeester en Gilbert Claus, schepen van Openbare Werkeu, de heer Minister van Openbare Werken beslist heeft een aanvang te maken met de wer ken van de Ringlaan, t.t.z. Albrechtlaan, Leopoldlaan en H. Hartlaan. Dertien miljoen werden op de begroting van 1960 ingeschreven, terwijl tegen einde 1959 de werken in aanbesteding zullen worden gegeven. Het schepencollege zal er op waken dat deze beloften zullen uitgevoerd worden.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1