en omstreken IN KONGO Vruchten van verdraagzaamheid Er wordt geen entreegeld gevraagd Souveniertjes cj&rbeicl en ^Lunót zet een schone traditie voort. Nieuws van de Kamer van Koophandel. Het Denderprobleem an onze Plechtige Auto- en Motozegening lezeró de gazet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week. BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 15de JAARGANG Tel. 241.14. P. R. 88172. ZATERDAG 27 JUNI 1959 NUMMER 52 (het nummer. 1,50 fr. De mannen door Buisseret in Kongo be noemd doen hun werk goed. Ze bezoeken de Kongolese studenten oi de ouders o<-r leerlingen van de lagere scholen en nan.e- jen in de eenvoudige negerkoppen De Kloosterscholen geven u niet wat ge moet hebben. Hun programma deugt niet. De Kloosterlingen willen U dom houden. En die leugen slaat in. Vele negers trek ken naar de olficiele scholen; sommige gers haten de kloosterlingen, katonene en protestanten. Dat door' die anti-godsdienstige hetze de Kongo voor België verloren gaat, zien d.e dwazeriken niet. En dat ze veel blanken de dood injagen, vatten de linkse elementen ook niet. In de buurt van Tshibala is een echt drama gebeurd, waarbij twee bianken le lijk toegetakeld werden door een zwarte geK Jie zich Apostel ot nog meer God zelf maande l De inlandse seKte der Apostelen leest i.c bijbel en legt hem uit op haar ma nier. Niet ver van Tsnibala is er een pro- testanse Amerikaanse missie (APC M) te M'Boé. We kennen goed de hoofdmissioi.a- ris Hobson daar, die al eens bij ons op be- zoek is geweest en bij wie wij zelf al eens Gelukkig kwam daar juist een agent v. de eotonco aan met een wagen en d.e had een geweer. Hij zei tegen zijn viouw vlug laden. Drie kogels weiden opgestoken tra keliau, die in paniek was, omdat /.jn levo. ver weg was en pour comble ues malheurs ook zijn auto blokkeerde, gieep het geweer van de cotonco agent en gewond mikt hij op de helpende neger, die steendood valt. De onderwijzer grijpt 'l geweer, vuurt op de agent, gelukkig mist hij hem. De zwaar gekwetste Hobson en Bakeliau worden in de auto gesleuid. De A P M C', die een radio bezit, had al alarm geseir.d en wij zagen hier rond vier uur een an juiantiewagen voorbij vliegen, et:, kamion met gewapende soldaten en een vliegtuig overkomen om hulp te bieden. De pastoor van Tsibala, die juist passeer de. durfde niet naar huis. De zwarte onderwijzer, gewapend met revolver en geweer, werd aangehouden. De gekwetsten werden naar een hospitaal ge voerd. De heer Hobson heeft twee kinderen. Bij i Het recente bezoek van Eerste Minister G. Eyskens, op uitnodiging van het Actie comité ter bevordering van de economische expansie, heeft bij de talrijke aanwezigen die de feestzaal van het stadhuis vulden on getwijfeld een hart onder de riem gestoken. Nadat amper enkele weken geleden de Ka mer van Koophandel de geboren Aalste- naar. Minister Van der Schueren, naar Aalst had geloodst is de ontvangst van de Eerste Minister een bewijs te meer dat Aalst zich thans op krachtdadige wijze doet gelden en niet het minst bij de regering zelf. Een jaar geleden zou men ternauwer nood hebben durven dromen van een der gelijke snelle wederopstanding waarvan iedereen op dit ogenblik getuige is. De nieuwe bewindsploeg op het stadhuis talen sommige mensen een hoog entreegeld en doen ze soms grote verplaatsingen Maar, wanneer het kosteloos is en dichtbij, dan vinden de mensen dat het de moeite niet loont. DE REGIONALE DAG Met de elegantie van een jeune premier Om bepaalde spektakels bij te wonen be- I otxiom Gaston Eyskens dinsdag, 23 juni, ,oepeerden. Die man is al een goede vijfti ger, zo niet dicht bij de 60. Voor enkele da gen wou hij in de broesse een school van hem opzoeken, waar het nogal slecht ging en waar hij eens orde ging maken. Toen hij daar aankwam, kwam zijn inlandse onder- wii er hen te gemoet in priesterkleren vsoutane en esloten kraag) en zei dat hij nu meester was en Hobson niets meer te vertellen had, dat hij de school in brand ging steken enz... Toen hij tot de aanval wilde overgaan, trok Hobson naar de Staatsagent om hulp. Samen reden ze er heen en Hobson was amper gearriveerd of de «Apostel» viel hem aan, gooide speren d' de lan troffen in borst en rugstreek. Daarop L kt de agent zijn revolver die ongelukkig niet afgaat. Ondertussen werd Hobson bewerkt met een machete (inlands mes.) De Heer Bakeliau (agent territorial), in paniek gooit zijn revolver weg. die de gek opraapt Een andere neger, familie van de Apostel kwam helpen en sloeg met boven een dwaze demagogie de machete ook naar Bakeliau. de Heer Bakeliau wordt een tweede kindje 's zeer beloftevol van start gegaan en verwacht. maakt er blijkbaar een erezaak van alle Het overbrengen naar Kongo van het problemen aan te vatten waarvoor tot nog- Belgisch poI"tiek-partijensysteem en van toe geen oplossing werd gevonden. De Ka- het Belgisch politiek syndikalisme was een mef van Koophandel, die een complete grote dwaasheid. De grote massa is niet metamorfose heeft ondergaan, Ls goed op rijp voor «verstandige politiek». Ze eist weg om zich binnen afzienbare tijd het «onmiddellijke onafhankelijkheid»; voor Iprestige te verwerven dat andere Kamers haar de grote massa is onafhankelijk- I in binnen- en buitenland bezitten. Hoe reageert U, beste lezer, indien wij U uitnodigen 't koncert van de Koninklijke] Harmonie «Al groeiend bloeiend» te komen beluisteren op de Grote Markt, te Aalst, bij de opening van de Kermis, op zaterdag 4 juli te 20,30 uur. Loont het voor U de moeite niet, of wel Een koncert zien spelen of alleen horon spelen heeft een zeer verschillend effekt, dat weet iedereen Laten we dan logisch li zijn en ingaan op de uitnodiging van het;( Bestuur van de beste Harmonie van de!jijaien van zl*n professoraat, hep hij ern- stad. stig-minzaam tussen de regionalen, E.' is ook nog «n andere reden om deJ|Overooelare tot Aalst waren opgekomen, welke U zoudt moeten aanwezig zijn. Ik stel U een vraag. >m 17,28 u. de treuen die leiden naar het entxum der Aaisterse welsprekendheid, nad hij geweten wat een zijner Leuvense [xonega s ueiug jaar geleden van deze stad iad gezegu, uan zou hij die kollegiale uit-_ .piaa<t onuegrijpAijk nebben geacht. i Want de lair-hostesses waren geen «ge-j maskeerde» boerenmeisjes en gaven de ïn-J Jdiuk eent te zijn. Evenmui was de cere-j jmoniemeester een dorpeling, zoals hij) plechstatig en met luider stemme Zijnei Excellentie de Eerste Minister aankondig-] de. Zodanig dat deze uie uiteraard van] geen klein gerucht vervaard is, lichtelijk schrok. Het monsteren gewend sedert de eerste :j'in het zweet huns aanschijns. jfj Hoewel men mag veronderstellen die Wie Jijis Wie in Aalst, hem tot een zekere hoogte Kunt U zich het openbaar leven inden-"..was toegelluisterd, was het Gaston Eyskens ken zonder MUZIEKMAATSCHAPPIJEN ?Aoch een verrassmg te horen hoe de vader Het Actiecomité voor de economische ex- heid doen wat ze wil. De strijd die door de linksen nu ge- pansie heeft zich, men mag het wel zeg- voerd wordt tegen Minister Van Hemelrijk gen, binnen een recordtijd weten te organi- zal dt Kongolese volksmenners als een soren en een statuut te geven terwijl de Kasa-voeboe steunen en sterken. Die strijd bewijst dat de blanken verdeeld zijn en niet weten wat zijn willen. De elite Wij spraken met zeer be schaafde en onderlegde evolués, die voor geen blanke moeten onderdoen, maar om één voorbeeld te noemen een Ka sa-voeboe, de grote volksmenner behoort niet tot de intellectuele élite hij geraakte zeer moeilijk door de lagere klassen. Zullen de socialisten vooral hun verstand gebruiken en het algemeen belang stellen (3. B. ze kamers ontvingen van het magistraat hun wettig statuut en hielden er meestal aan door de Hoofdkamer de Soevereine Camere» te worden «gecomfirmeerd». Elke Rederijkerskamer had een devies of spreuk en een wapenschild. De leden droegen dit op de mouw van het gildekleed. Ook bezaten zij een blazoen dat bij het gil- '^„r't'erzoenineen zich voordoen, dealtaar in de kerk hing en dat zij bij pro-1 Verleden jaar werd aan de sympatieke Aaisterse toneelkring «Arbeid en Kunst», om haar niet geringe verdiensten, door Zij ne Majesteit Koning Boudewijn, de titel «Koninklijke» toegekend. In de biaden werd er toen op gewezen dat deze onder scheiding aan de aanstaande jubetviering de toneelkring bestaat immers 50 jaar een biezondere luister zou bijzetten. Maar «Arbeid en Kunst» is nu eenmaal ook een dynamische kring, die het niet tot haar ge woonte maakt op verworven lauweren een beate rustperiode in te treden. In dit jubeljaar zelf is de toneelkring een nieuwe eer te beurt gevallen. Indachtig dat adeldom verplichtingen meebrengt heeft Arbeid en Kunst het als een eer beschouwd om een oude traditie weer leven te geven. Door de Severeine Camere van Rhetoriken De Fonteine» van Gent werd «Arbeid en Kunst» «gecomfirmeerd» tot de aloude Re derijkerskamer «De Barbaristen». Er kon voor deze «confirmatie» bezwaarlijk geen beter tijdstip gekozen worden. Na 50 jaar onverpoosd haar kulturele werkzaamheid in dienst van het volk met een ziedend en- tousiasme te hebben volgehouden ook in minder schitterende omstandigheden, aan zien zij het thans als een eer een oude Aaisterse Rederijkerskamer weer tot leven te wekken en de traditie thans voort te zetten. De aanstaande jubelviering biedt ons nu de gelegenheid op een en ander wat nader in te gaan. 1. De Rederijkers en de Camere van Rhe- toricken. Het ontstaan van de rederijkers kan reeds gezocht worden in de 14e eeuw bij de broederschappen van «menestrelen» en speellieden» Er zijn in die tijd ook «ghe- sellen» die toneelopvoeringen geven. Het is echter in de 15e eeuw dat naast de andere, bloeiende gilden in Vlaanderen verenigin gen ontstaan waarvan de leden zich toeleg gen op het vervaardigen en voordragen van poëzie en het opvoeren van toneelwer ken. Al deze werkzaamheden noemde men in die tijd de Const van Rhetoricken». en later «Rederijkerskamers». De onmiddellijke oorsprong van deze Re derijkerskamers echter moet gezocht wor den in de reeds bestaande verenigingen «ghesellen vander kereken». «ghesellen vander stede» en «ghesellen vander spele». In de 16e eeuw had ieder dorp dat zich respecteerde zijn Rederijkerskamer en de -steden hadden er doorgaans meerdere De- aanstaande bloemenveiling een eerste ver rassend succes is. De reorganisatie van het feestcomité op basis van gespecialiseerde werkgroepen waarin mensen zetelen die uit hoofde van hun bevoegdheid en erva- RECHT HEBBEN op aanmoediging en dal gij de plicht hebt hen die aanmoediging te brengen. Beseft gij ten volle welke inspanning het vraagt vanwege arbeiders of bedienden el ke week de repetities bij te wonen Kui t U zich voorstellen hoeveel bedsermoenen dat meebrengt Gaat U ermee akkoord dat er vanwege de muzikanten veel opoffering wordt gevraagd zich te laten behandelen ring vele diensten kunnen bewijzen, is een als schooljongens, indien ze werkelijk wii- andere illustratie van de nieuwe geest, van len komen tot een min of meer perfekte het nieuw klimaat waarin thans in de ech- massauitvoering. Het is toch het gezamen- te zin van het woord wordt gewerkt 'lijk spel dat moeilijk is, aandacht, oefening Eindelijk is men tot het besef gekomen jen volhardin8 vraagt, dat niet uit politiek steekspel maar uit de Eenvoudig komen luisteren, betekent confrontatie van ideeën, uit ontmoetingen vanwege U, voor de muzikanten, een aan- van man tot man de goede politiek wordt moediging die zij nodig hebben om te geboren. 'e volharden. En, ten slotte, daar zijn niet alleen de muzikanten, daar is ook het Bestuur, daar is de financiële inspanning die moet gele- Indien uw antwoord ja is, lees dan niet ver-4?van de Aaistenaars ai te gader, zo eigenzin- der. Indien uw antwoord neen is, dan zeg- jjnig het accent van het ekonomische verleg-j gen wij U dat de muziekmaatschappijen de. Zelf Lierenaar zijnde, was nel veel aan-! genamer te luisteren naar Ludovic Moyer-'J' soen die als een fijn besnaarde, met een glimlach en met zwier, de lier bespeelde,')] dei wijze dat zelfs de jongens van de gazet]'] in vervoering werden gebracht. Vanuit de hoge gestoe.ten kon de aanblik an de veelstammige bloem van de zuid- loost-oostvlaamse elite tot velerlei bespiege lingen inspireren. Maar zoals wel eensge zegd Wie zijn neus schendt, schendt zijn [aangezicht... Zij die het logboek van de stad bijhou den ter intentie van de komende geslachten die de vruchten zullen plukken van de re gionale ekonomie, moeten deze uitzonder lijke dinsdag noteren. De reden die ons toe laten deze dag als uitzonderlijk te bestem pelen, gaan we hier niet uiteenzetten. Het [gevaar is nl. niet denkbeeldig dat wij op ]onze beurt over stadhuiswoorden zouden struikelen. Nu pas geeft men er zich rekenschap van hoe weinig de Aaistenaars in het ver leden mekaar hebben gezocht en gevonden. verd worden, want een Muziek kost gewei-4; Zoals het gebeurde tijdens de receptie,. Het is met in de gemeenteraad, waar elke 1 .dig duur. vwaar wij vanzelfsprekend ons aandeel in partij haar voorbehouden plaats inneemt V en te pas of te onpas de partijlucht kan op. °»k ondervinden dat!',hadden en zoals alle Belgen van de gelegen- leggen. dat de beste initiatieven ter wereld belangstelling is vanwege het publiek. :,;betd profiteerden. komen. Een receptie met sctiuimwijn. toas- Om al deze redenen is het dat wij aan-fl. De schu"rl"'Jn waa ul'stak?"d' kersen ten en hostessen kan voor buitenstaan- 'dringen, langs deze weg, omdat er publiek rj'elenwij over aan de liefhebbers jdteMer ders, die aan dergelijk vertoon niet gewend zou 2Un zaterdag 4 juli, bij het openingr- zijn vreemd voorkomen, maar het is bij koncert van Aalst-Kermis, gespeeld door zulke gelegenheden dat nuttige contacten de Koninklijke Harmonie Al Groeiend worden gelegd, dat ongekende standpun- Bloeiend CLERCK. ten naar voren treden, dat onmogelijk ge- Wij danken U bij voorbaat welwillende belangstelling. cessiën en optochten meevoerden. De «ghe sellen» vereerden een of ander godsdienstig mysterie («De Heilige Geest» te Brugge) of stelden zich onder de bescherming van een patroonheilige, (de H. Catharina, de H. Barbara te Aalst) die dan de naam aan de Rederijkerskamer gaf. Het bestuur bestond uit een «uperste» meestal «deken» genoemd. Hij werd bijge staan door een Raad, bestaande uit Ere- dekens en Euver-dekens. De «Prins» was dikwijls een vooraanstaand persoon, die over ruime middelen kon beschikken. Naast zijn ambt in de gilde vervulde hij in stilte de rol van Mecenas der kunst. Meestal wer den de letterkundige produkten der Kamer aan hem opgedragen. De «factor» was de man die de literaire aktiviteiten van de Kamer leidde en vooral zelf voor letterkun- Wanneer men gezien heeft dat de C.V.P. er zich heeft voor gewacht het geval De- prez aan het klokzeel te hangen of aan de nieuwe schepen van onderwijs, de h. B. Van Hoorick, een «njet» toe te roepen dan kan men niet anders dan zich verheugen dat zij hierdoor heeft bijgedragen de poli tiek op een hoger plan te tillen dan vroe ger helaas het geval is geweest. Kortom, het mag te Aalst haast een mirakel heten dat mensen van alle wijsgerige en politieke opvattingen ertoe gekomen zijn de handen in mekaar te slaan om gezamenlijk te zoe ken naar oplossingen voor problemen die stad en arrondissement rechtstreeks aan belangen. Indien op de Ingeslagen weg wordt voortgegaan zal de intelligentsia van Aalst niet langer de wijk nemen naar an dere oorden maar weten dat zij zich in een dig werk zorgde. Hij leidde tevens haar t„-gezamerrlijke inspannlng verdienstelijk tan neelopvoeringen, komponeerde de Spelen voor wedstrijden en zorgde er voor dat de ghesellen bij elk optreden naar waardig heid en kunde evolueerden. Andere minder fierheid herwinnen en kunnen verkondigen aan alwie het horen wil dat het goed is in Aalst te leven belangrijke funkties waren die van grif fier, penningmeester en provisor. Voor de beoefening van hun werkzaam heden kwamen de ghesellen samen in hui zen of kamers die hen meestal door het stadsbestuur ter beschikking werden ge steld. Regelmatig hielden de verschillende ka mers wedstrijden onder elkaar. Zo ontston den de «refreinfeesten», de «Landjuwelen», de «esbatementen» en de «Spelen van Zin- ne Ds ghesellen hadden een hoge opvatting van de kunst en hielden zichzelf beschei den op de achtergrond. Vandaar dat heden nog het auteurschap van vele spelen volle dig ontbreekt. Zeer veel is ook verloren ge gaan, omdat de literaire produkten alleen in handschrift bewaard bleven Momenteel begint men aan dit werk der rederijkers meer belang te hechten, feit is zeker dat hun kunst er in geslaagd is, voor al door het toneel, de bredere lagen van ons volk te bereiken en dat is een niet ge rings verdienste. Vervolg op blz. 2. De Voorzitter, JOZEF BESSEMS. Fernand Bogaert. St. KRISTOFFELGILDE, Aalst De Kamer van Koophandc] hee" 'n ccn 1 brief, gericht aan een volksvertegenwoor diger uit de streek die goed bekend is met het probleem van de bezoedeling van het Denderwater, de aandacht gevestigd van het achtbare Kamerlid op het feit dat in dustriëlen de laatste jaren bijzonder veel last ondervinden van het vuil dat hun stoomketels en toebehorende installaties sterk aantast. Het water geeft giftige uit wasemingen af welke bacteriën in de lucht brengen, die buiten het gevaar voor de algemene gezondheid delicate fabricatie- procédés dreigen te storen en zelfs te be smetten. Benevens de grote hinder voor de bestaande bedrijven is hier een totaal be letsel aanwezig tegen de vestiging van nieu we bedrijven langsheen de Dender. Zulks kan bovendien voor gevolg hebben dat be drijven een overplaatsing naar andere stre ken in overweging dienen te nemen. Ver der wordt er in deze brief gewag gemaakt van de noodzakelijkheid dat deze zomer nog in elke stad langsheen de Dender wa terstaten zouden genomen worden om ze te ontleden derwijze dat dc graad van bezoe deling in 7959 zou worden vastgelegd. voor het Kapucijnenklooster, Kapucijnenlaan, 95, Aalst op ZONDAG 28 JUNI te 10 u. Plechtige H. Mis, ge volgd door zegening der voertui gen. Parking vanaf 9 uur. In de loop van Juli zal In ons blad een aanvang genomen worden met een nieu we rubriek. Afwisselend zullen aktuele onderwerpen behandeld worden, die om hun alge meen belang of kulturele betekenis, in de ruime zin van het woord, zeker de aandacht van de lezers vragen. In het blezonder zal deze rubriek als het ware de spiegel zijn van het kultu- reel leven te Aalst. Wij twijfelen er niet aan dat onze lezers deze nieuwe inspanning om ons blad aangenamer en belangwekkender te mak en. op prijs stellen. Voor wie ons blad nog niet regelmatig ontvangen, Ls deze rubriek een reden te meer 0111 zich te abonneren vanaf 1 Juli. De Gazet van Aalst. Wij menen te weten dat de Kamer dit probleem eveneens op de dagorde van het j Actiecomité heeft doen plaatsen. X 15. SCHOUWBURG ENQUETE WIJ hopen met ingang van zaterdag 4 ju li a.s. een aanvang te maken met de publi catie van de reeks standpunten die ons be reikten ingevolge de enquête, georganiseerd door de Katolieke Persclub.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1