en omstreken SCHOUWBURG ENQUETE I JOANNES XIII Een nieuwe erwezcnhjkinj (Schouwburg: Ja of neen Antwerps blad t Pallieterke ontdekt De Gazet van Aalst,, Eersteencyc liek van over de waarheid, de vrede en de christ. eenheid Kunstconcert Gouden kloosterjubilé deed. ft be- van aals ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 inaand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week. BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST. 15de JAARGANG. Ihet nummer. Tel. 241.14. P. R. 88172 I ZATERDAG 4 JULI 1959 NCMMER 54 I 1(50 fr. s nog nsen. Ie Ci- i. De kou- oedig trede •wees t zijn veel root- iip. ugde daar bil- iaar- gans van 1, en j rit- >elde Van even 1 erts, erde j rum I had I; {«11- ons chel eten iwel I ren. nog J bil I i en laix PO- >opt I i al van rijd ren ven aar ,on- wie rop nie ran Sinds 1893 bestaan de plannen voor de doorsteek der St. Jozef straat. Deze is nu doorgetrokken. We moeten ons Stadsbestuur en biezonder onze Schepen van Openbare Werken bedanken voordeze realisatie. Vandaag wordt een aanvang gemaakt mU de publicataie van een eerste reeks j standpunten die ons bereikten, ingevolge j een door de Katclicke Persclub onderno men schouwburg-enquête, waaraan voor aanstaanden uit alle maatschappelijke mid den aangezocht werden hun medewerking ie verlenen. z\chter het opzet van deze enquête zit een dubbele bedoeling voor primo, een peiling doen bij de publieke opinie in hoever een schouwburg in de brede zin van het wcerd noodzakelijk wordt geacht, seeundo. de be voegde instanties voor hun verantwoorde lijkheid plaatsen en hen helpen het schouw burgvraagstuk definitie!' naar een oplossing te leiden. Uit alle antwoorden die ons zijn toegeko men, komt een ondubbelzinnig grote be langstelling voor de schouwburg en wat er mede samenhangt naar voren. Dit bewijst dat er alles behalve bij hel volk dezelfde onverschilligheid bestaat waarvan alle ge meentebesturen die elkaar sedert 1937 heb ben opgevolgd hebben blijk gegeven. De enen, hebben in hun antwoord spontaan uiting gegeven, aan hun grote ontgooche- ling die hen terzake reeds zovele jaren be vangt. Anderen, hebben onomwonden voor deze of gene oplossing optie genomen en tr waardevolle wenken aan toegevoegd die hei overwegen waard zijn. Nog andere, wat een reden temeer is voor de belangstelling die voor het vraagstuk bestaat, hebben in hun antwoord een samenvatting weergege ven van gedachte nwisselingen die zij hier over hadden met vrienden of kennissen uit hun werkkring. Op die v ijze zijn wij er van overtuigd dat deze enquête een zeer betrouwbare weergave, als 't ware een ba rometer kan zijn van hetgeen in de brede lagen van de bevolking over het vraagstuk wordt gedacht. Uit de verscheidenheid van de naar vo ren gebrachte standpunten, uit de bewe- Vervolg op blz. 3. Fernand Bogaert. Ontdekken is maar een manier van spreken want sedert jaren pluist een korres- pondent van het niet onverdienstelijk Pallieterke elk nummer van De Gazet van Aalst uit, en vindt in onze gemeenteraadsverslagen en vooral in ons «Aalsters Pano rama zijn énige insp.ratie. Deze korrespondent durft zelfs meermaals teksten uit ons blad haast ongewijzigd overnemen, iets wat medewerkers aan andere bladen nog «bijna» nooit hebben ge daan. Gewoonlijk gaat dat zo de man komt naar Aalst, stapt een café tegen de Grote Markt binnen en zegt «Tuur», geef mij eens De Gazet van Aalst». Ehkele minuten na dien heeft hij zijn tekst klaar, zonder ooit de titel van ons blad te vernoemen. GEVAL DEPREZ. Thans heeft bedoelde korrespondent zich gewaardigd ons blad te vermelden. Hij schuift ons echter weinig fraaie bedoelingen in de schoenen waar hij schrijft De Gazet van Aalst blaast nogal hoog van de toren, omdat de klacht van Staaf- ke De Stobbeleir, tegen dit gazetteke ingediend, op een sisser uitgelopen is. In de plaats van het Aalsters gazetteke zouden we toch niet zo heel fier zijn. Niet om de herrie met Staafke, maaar om de strooibriefjes over 't geval Deprez. We hebben Eugeen Deprez nooit in het hart gedragen, maar we vinden het van- wege een christelijk gazetteke toch niet heel proper, wanneer het de stad vol brief- kes strooit om te wijzen op een zedenschandaaltje en om op Amerikaanse sensatie- manier dit schandaaltje uit te buiten ten bate van de eventuele verkoop. Moreel gezien lijken de gedragingen van 't Aalsters gazetteke ons vér van katholiek. Al brengen ze zaad in 't bakske ONS ANTWOORD Wanneer wij strooibriefjes hebben uitgedeeld, waarop naast twee andere artikels ook een over «meneer» Deprez werd aangekondigd, dan was dat uitsluitend om te be letten dat de openbare opinie zich zou koncentreren op de zedezaak zelf. Wij hebben UITSLUITEND DE POLITIEKE KANT van het schandaal belicht, in andere woorden juist dat geschreven wat alle andere bladen verwaarloosden. En wat nu de zedezaak zelf betreft hebben meerdere bladen, ook katolieke en ook 't Pallieterke, zich beijverd om met een stokske in 't vuil te roeren. Haast alle bla den publiceerden zelfs naam, voornaam en volledig adres van een zeer eerbaar per soon die louter toevallig in de?zaak betrokken werd. 't Pallieterke wou niet onderdoen en knoopte voor éénmaal zelfs'aan een artikel uit... Le Matin een beschouwing vast! En wat dat zaad in 't bakske betreft Geen enkele onzer medewerkers helpt ons, alleen maar om geld te verdienen Al len willen ook DE GOEDE ZAAK DIENEN, en sommigen doen dat helemaal gratis. Zo bijvoorbeeld onze Panoramist, de bijzonderste inspiratiebron van de Pallieterse korrespondent, die nu al vier jaar zijn Aalsters Panorama vult.cn daarvoor nog geen cent vergoeding trok. Laten kranten die tenslotte één zelfde zaak dienen, ook al kan dat op een verschil lende manier gebeuren, elkaar uit het haar blijven. DE REDACTIE. Gisteren is de eerste encycliek van Z. II Paus Joannes XXIII, gedateerd op 29 juni (feest van de H. Petrus en Paulus) gepubli ceerd onder de titel «ad Patri Cathedram» (Bij de Stoel van Petrus). Hierin behan delt hij drie onderwerpen, waarvan hij reeds eerder aangetoond heeft dat zij hem nauw aan het hart liggen. I Vooreerst de taak van de moderne com- I municatiemiddelen pers, radio, T.V., film, onder de hoofding «De waarheid». De II. vader betoogt dat zij met zorg en stiptheid! I aan de verspreiding van het ware en het goede moeten medewerken. Het tweede I handelt over de vrede, zowel op internatio naal gebied als tussen de groepen in de maatschappij. De Paus zegt o.m. dat alleen «volledige blindheid» nog tot een oorlog I kan leider., die immers «tot volledige ver nietiging zou leiden, zowel van overwin naar als van verslagene Wat de sociale betrekkingen aangaat, merkt hij op dat er in dit opzicht reeds veel is verbeterd. In het derde deel spreekt hij van het oecumenisch concilie en over de kansen om afgescheiden gemeenschappen tot de H. Kerk terug te brengen. Hij besluit dit ge deelte met een oproep, waarin hij zegt dat zij niet in een vreemd huis zullen komen, maar «uw eigen vaderhuis, dat allen toebi hoort. Ten slotte richt hij zich in een vierde deel nog in het bijzonder tot enkele groe pen, o.m. bisschoppen, de clerus, de kloos terlingen, de missionarissen, de leden dei- Katholieke actie en zij die apostolaat uit oefenen onder de verdrukten, de armen, de vluchtelingen en de emigranten, en in dc •«kerk der stilte Bcnoni Kingoir Schepen van Financiën en Middenstand Fritz Courteaux Sekretaris V. V. A. K. INTERKOMMUNALE SCHOUWBURG In de toekomst zullen alle belangrijke zaken interkommunaal inge richt worden EEN MODERNE STADSSCHOUWBURG Het zou het prestige van onze stad als van Aalst zeker ten goede komen en voor ons stadsbeeld. oude hoofdplaats van het Land een flinke aanwinst worden I chepen Bcnoni Ringoir Volgens mijn bescheiden mening heeft de stad Aalst werkelijk nood aan een schouwburg. De afwezigheid ervan heeft een nadelieg invloed op het toneel en .vunstleven en op de belangstelling van het publiek. Alhoewel de bestaande toneel- en kul- iuurverenigingen hun best doen om de to neel- en muziekliefhebbers het beste uit hun repertorium aan te bieden, elk volgens zijn geaardheid, in een der kleine zalen of gelegenheden die in onze stad beschikbaar zijn, meen ik dat het groot publiek gemak kelijker de weg zou vinden, naar een guns tig gelegen aan dc vereisten van de tijd voldoening gevende, officiële schouwburg. Reizende toneelgezelschappen, gunstig ekende groepen toneel en (of) muziekbe oefenaars en zomeer, zouden gemakkelij- er publiek krijgen in een officiële schouw burg door de stad hiervoor ter beschikking gesteld. Of niet Naar het schijnt lijden de grote officiële schouwburgen in enkele grote steden van het land zeer aan gebrek aan belangstel- 'ing vanwege het publiek. De vraag stelt zich dan, is het niet eer Je onverschilligheid of gemakzucht van dit zelfde publiek dat de bestaande schouw burg belet, zonder grote geldelijke toela ten der openbare besturen leefbaar te zijn. Voor Aalst stelt zich dit probleem echter niet daar de schouwburg, zoals we deze tot heden kennen, slechts gebruikt wordt voor liefhebbers uit de stad. Is de konkurentie der T.V. werkelijk van die aard dat een uitgave van verschillende miljoenen in de toekomst niet verantwoord zou zijn GUNSTIGSTE LIGGING. In geval, en het is te hopen dat dit bin nen de zes komende jaren geschiedt, er toch een schouwburg zou gebouwd worden ben ik van oordeel In eerste rangorde het CENTRUM der stad; in ons geval dus bij voorrang de BOTERMARKT of aanpalende stra ten... De mogelijkheid te onderzoeken, om wille van de algemene wens, het thans bestaande terrein der Botermarkt te behouden in de achtergrond van gezega plein enkele huizen te onteigenen en de schouwburg in achteruitbouw in te planten in de ruimte beschikbaar (of aan te werven) tussen de Botermarkt en hovingen der huizen gelegen aan de Keizerlijke Plaats. Aldus zou een prachitge schouw burg kunnen gebouwd worden met be houd van voldoende parkeerruimte. De grote huizen met hovingen aan de Kei zerlijke plaats zullen in de toekomst alleszins, na verandering van eigenaar, niet in hun huidige toestand kunnen behouden blijven. INTERKOMMUNALE SCHOUWBURG Met betrekking tot de architectuur meen ik dat de bouw van de schouwburg zodanig dient te zijn dat de komende generatie ons er nog kan om gelukwensen de architec tuur laat ik over aan de deskundigen. De Inrichting er moet gezorgd worden voor een eigenlijke schouwburgzaal en minstens een konferentiezaal die tevens voor tentoonstellingen en dergelijke ter be schikking kan gesteld worden. De plaatsruimte ik zou de plaatsgele genheid niet te groot zien en m. i. volstaat een aantal zetels tussen vier a vijf honderd. De vraag of een interkommunale schouw burg gewenst is In de toekomst zullen al le belangrijke zaken interkommunaal inge richt worden; interkommunale brandweer dienst, hospitaal, materniteit, misschien wel politie waarom dan als we hier door meer en beter kunnen doen zou de schouwburg niet interkommunaal gebouwd en beheerd kunnen worden Zoals hoger gezegd laat ik de inrichting der schouwburgen over aan deskundigen, als deze maar goed is en voldoet aan alle vereisten; in binnen- zowel als in buiten land zijn er klassieke en moderne schouw burgen gebouwd die voor- en tegenstanders kennen. ANDERE ASPECTEN. Zal de bevolking bereid gevonden wor den, omwille van de zware lasten, haar deel te dragen b.v. door verhoging der op centiemen op het kadastraal inkomen Indien we er in slagen tot het ontwerpen van een schouwburg en het bouwen ervan te laten overgaan, moet er dan eerst een prijskamp tussen tussen de architecten uit geschreven worden, met alle kans op naij ver en betwistingen met als gevolg ver schuiving op lange termijn of, is het wense lijk dat het stadsbestuur een ervaren archi Vervolg op blz. 3. 1959 AALST-KERMIS '959 Als inzet van de Kermisfeesten zal de Koninklijke Harmonie AL GROEIEND BLOEIEND een concert uitvoeren op ZATERDAG 4 JULI, te 8,30 uur, op de Grote Markt. Leiding Mr. Mareels. PROGRAMMA 1) «Festival», marche P. Weemaels bew. V. Douliez. 2) Alessandro Stradelia Fr. von Flotow bew. G. Wettge. 3) 3' Fautazia Peter Benoit. 4) Artistenleven, wals J. Strauss. 5) Vier Antwerpse Kunstschilders Jos Moerenhout. a) Intrado - P.P. Rubbens. b) Menuet - A. Van Dyck. c) Adagio - Quinten Metsys. d) Rondo - P. Brueghel. t>) Finale uit de 5C Sinfonie Anton Dvorah (De nieuwe wereld) bew. Alb. Meyns. 7) Wien blijft Wien, marche J. Schrammel bew. A. De Baeremaeker. 8) National Emblem, marche E.C. Bagley bew. M. Viot. Vaderlandslied Van Campenhout. oOo Dinsdag 11. waren de Zwarte Zusters van onze stad in blijde feeststemming. Er werd immers het gouden kloosterjubilé gevierd van Eerw. Moeder Cyrilla (Juffr. Cl. Van Hoorebeeck). Te 10,30 u. werd een plechtige Dankmis opgedragen in de kapel van het klooster door E. H. Buyle, algemeen direkteur. Zij werd bijgewoond door de E. H. Geeste lijken, waaronder Z. E. H. Deken, talrijke familieleden en Oversten en zusters der 'ongregatie. Na het Te Deum werd een receptie ge houden. De Eerw. Jubilaris mocht vele ge schenken en bloemstukken ontvangen. Een feestmaal verenigde daarna de genodigden. Hier werd door E. H. Direkteur hulde ge bracht aan het zo verdienstelijke klooster leven van Eerw. moeder Cyrilla. Hij dank te haar voor al het goede dat zij gedurende vijftig jaren aan de Congregatie gedaan had. Het feest dat opgeluisterd werd met fijne liederen door de novicen en postulan ten verliep verder in blijde stemming Ad muitos annos.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1