de en omstreken a<- In meinoriam bred Van Geert lid van de bestendige deputatie arrondissementele voorzitter van het Algemeen Christelijk Werkersverbond. 11 juli herdenking Kunstschilder Jan-Baptist Coomans, ZZZZZ= Kapucijn !^Z^ZZZZZZ te Aalst Nieuwe Burgemeester^ te Erembodegem. Stad Aalst Jaarlijkse Brandweermanceuvers. van aalst ABONN EMENTSPRIJ S 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST 15de .JAARGANG. |het nummer. Tel. 241.14. P. R. 88172. DONDERDAG 16 JULI 1959 NUMMER 56 1 '»50 .- r. Maandag morgend kwam de droeve ma re, Fred Van Geert had zijn ziel de Schep per terug gegeven. Vele, die hem gekend hadden als de sterke strijder voor de belangen van de wer kende mensen, in het bezonder van die arbeiders, die hun voorvaderlijk geloof niet geofferd hadden aan het opkomend materialisme, voelden samen met zijn vrouw en kinderen, de slag aan. De fiere Sicamber, die het hoofd niet zou gebogen hebben noch voor keizer of ko ning, zeker niet als ze de belangen van zijnvolk zouden te na komen, heeft zich aan Gods eeuwige wil onderworpen. Hij was de onwrikbare rots, waarop de tanden van de tijd geen vat schenen te hebben en toch moest dit sterke gestel bezwijken voor de levenswetten van de na tuur, ofschoon zijn levenswil zich tot op het laatste moment uitte in de bekommer nis om de toekomst van de werklieden-organisaties, welke hij heeft helpen stichten en groot maken. Moge zij, die ten huidige dage hun levensbrood winnen, in de kristelijke organisatie de man gedenken, welke vroeger met trein of velo het arrondissement afdweilde om dat te verwezenlijken door zijn propaganda, waarvan zij nu de vruchten plukken. Zij hebben nu het gesneden brood, waar de pioniers de harde korst hebben afgebeten. En Fred Van Geert was een pionier. Reeds van jong af karakteriseerde hij zich door zijn wilskracht en politiek door zicht. Hij was de zoon van de Krol Van Geert, op wiens schouders het ganse mouterijbe- drijf van de Firma De Wolf-Cosijns rustte. Van deze vader heeft hij het gezond verstand gekregen, welke hem later zou kenmer ken. Hij was een sef-made man in de reinste zin van het woord, het zal de lagere schooi niet geweest zijn, die hem mogelijk heett gemaakt in goed Frans te antwoorden aan zijn kollega uit Henegouwen bij zijne huldiging als vijf en twintig jarig député van de provincie Oost-Vlaander en. Rechtskundige studiën zullen Fred Van Geert wel vreemd gebleven zijn, maar zijn interpretasde van de wetten en officiële besluiten waren steeds klaar en duidelijk en berustten op kennis van deze teksten en hunne bestaan de praktische jurisprudentie Zijn geweldig geheugen was hier zijn beste hulpmiddel. Zijn grootste verdienste in zijn leven, was zijn begrip voor de verheffing van de stand, waaruit hij was gesproten. Zijn strijdersziel, gepaard met de onwankelbare wil om het goed te doen, maakte het hem soms zeer moeilijk om het begrijpen van tegen stander als medestrijder. Niemand mag zeggen Fred Van Geert was gehaat, Fred Van Geert was geducht, omdat hij van het ras was die wilde wat was recht en won wat hij wilde. Hij kon jaren vooruit denken in de toekomst. Reeds over een kwart eeuw begreep hij de toestand dat, zo de Vlaamse arbeider geen trimard of handlanger wou blijven, hij moet in staat gesteld worden kwaliteits-arbeid, zo geestelijk als lichamelijk, voort te brengen. Zijn jaren lange bezorgdheid om de vrije technische hogeschool van zijn vaderstad is hiervan het levend bewijs. Hoevele jonge technische ingénieurs hebben hunne hoge positie in de maatschappij niet te danken aan het feit dat de Heer ons een Fred Van Geert geschonken heeft. Zijn politieke opgang was samenlopend met de medezeggingsschap, welke hij voor zijn arbeiders-organisaties wist te verovèren op het onbegrip van de konservatieve leiders toen ter tijde Er bestond bij hem mogelijk een. innerlijke fierheid, maar hoovaardig was hij niet en ondanks de hoge sport, welke hij haf! beklommen op de politieke ladder, toch was hij de nederige man gebleven, die liever de gewone man te woord stond dan menig hoogwaardigheidsbekleder. Zijn kritische geest deed hem scherpe oordelen vellen doch kwetste hij niemand, om dat de vorm, waarin hij zich uitsprak, het goede deed aanvoelen, welke hij bedoelde. Menig tegenstander ook in de politiek heeft hiervan de getuigenis afgelegd. Hij laat een ongeschreven testament achter, welke men in één zin kan samenvatten: de opgang verzekeren, zowel geestelijk als materieel, van ons werkende mensen, zon der hen hierom hun kristelijk geloof te doen verliezen. Moge de Heer, welke hij in zijn leven zo trouw diende, hem naar ziel en lichaam de verdienste geven op de jongste dag. M. D. B. Zoals telkenjare werd in de oude Keizer lijke stede Aalst en dit jaar wel op zeer biezondere en uiterst wel geslaagde wijze Vlaanderens hoogdag, 11 juli herdacht. Het plaatselijk Guldensporenkomitee, daadwerkelijk gesteund door het stadsbe stuur en aangemoedigd door de aanwezig heid vooral des avonds op de Grote Markt, van duizenden belangstellenden en sympa- tizanten, mag voortgaan op die weg, het is de goede Te half zes werd, zondag 12 juli, in de Sint Maartenskerk een H. Mis opgedragen. De Eerwaarde Heer De Maeyer Al. hield er een diep inslaande kanselrede. Te halfnegen des avonds had op de Gro te Markt een schitterend geslaagde herden king plaats. Nadat Rijkstaalinspekteur Ru- mes, voorzitter van het Guldensporenkomi tee, de aanwezigen had verwelkomd, het stadsbestuur bedankt voor de verleende hulp, gaf hij het woord aan Meester Van Cauwelaert die in een zeer praktische feest rede er op wees dat de Talentelling onder geen enkele voorwaarde mocht doorgaan. Herhaalde malen werd dit betoog door in stemmend apDlaus onderbroken. Vanaf negen uur had de heinde en verre j vermaarde Kunstgroep «Thor» van Tor- I hout op met een nieuw programma, waar mede in de loop van augustus een omreis I wordt gemaakt door Frankrijk, Oostenrijk. Yougo-Slavië, Griekenland. Turkije. Bulgn- rië. j Deze kunstgroep bestaande uit een vijf- j tigtal jongens van het Sint-Jozefinstitvut I te Torhout, is de pionier van een gans nieu- j we bewegingskunst op een terrein dat ligt tussen het klassiek ballet en de volksdans. Niet minder dan 19^ nummers gedrager door de aangepaste muziek van hoog gehal te, werden naar voren gebracht onder hei immer maar herhaald applaus van het geestdriftige publiek, dat werkelijk genoot van dit stijlvolle origineel samenbrengen van vlaggezwaaien, kunstgymnastiek, mi me en dans, optreden dat immer en immer maar verder openbloeide tot een kunstpres tatie van zeer hoog gehalte op .toreogra- fisch gebied, waarbij niet alleen opvielen de zeer fraaie en kleurrijke kostutr.es, de wapperende vlagen doch ook de immer maar lief-lachende gezichtjes van de be geesterende uitvoerders van al dat schone dat zij, in de eerste plaats, beleefden en ons zielfijn aanbodenzoals wij dat nooit zagen Wij moeten ons bepalen 'met een opsom ming te geven van de gespeelde, gedanste, gemimeerde nummers die bont en kleurrijk elkander opvolgden die het publiek ont roerden en ook lachen deden en immer maar door genieten van al dat heerlijke. Eerste gedeelte Wees fier Moeder, ik draag de vlag Vlaanderen dag en nacht Parade, Strijd en overwinning Ganzone, Schotse dans, Paardjes, Muizenbal, Conti nuo, Moderne schilderij, Breughelfeest. En na de pauze Allegretto, Scherzando (8ste sym. Beethoven) Pabinerie (2de suite van Bach), Perpetuum mobile, Dans aan de zee. Stijldans, Eeuwige jeugd, Lentewandc-iing. Twee Hongaarse danse, Vivace en de over heerlijke Finale Bij het einde dankte dhr. Schepen Claus de Kunstgroep en zijn leiders onder luid applaus van de aanwezigen. Een daverende Vlaamse Leeuw, recht staand gezongen door al de aanwezigen, be sloot deze in de kunstgeschiedenis van Aalst énig mooie dag N. B. In een onzer volgende nummers zullen wij enkele gegevens mededelen no pens de groep «Thor». Wij zijn overtuigd dat onze lezers graag wat meer willen ver nemen over deze werkelijke Kunstgroep, die wij van harte «tot wederziens» wen- -oOo SPREEKBEURT OVER GEWES TELIJKE ZENDER KORTRUK Ik leerde de Eerw. Pater Jan Baptist Coomans voor het eerst kennen naar aan- I leiding van een kolleklieve tentoonstelling in de gastvrije en stemmige feestzaal van 1 het Franciskushuis te Brugge, tentoonstel- I ling ingericht door de Westvlaamse Kunst- 1 kring. Ik zal maar dadelijk zeggen dat die kennismaking mij een onverhoopte meeval ler was en dit niet uitsluitend om wille van de esthetische voortreffelijkheid en van het klassiek aksent der schilderijen, maar ook en stellig niet het minst, om reden van de imponerende, uiterst joviale en ipso facto sympatieke verschijning van de begaafde kloosterling, wiens fysionomie m. i. sterk herinneren doet aan die van wijlen Vale rius De Saedeleer. Het streven naar schoonheid kan uiter aard een der attributen heten van de volge lingen van St.-Franciskus hoe onthecht ook van wat aards is, kunnen zij naar het voorbeeld van de sublieme Poverello niet ongevoelig staan tegenover de poëzie van Gods heerlijke Schepping en het baart dan ook geen verwondering, dat degene onder hen, die daartoe de vereiste aanleg bezitten, door hun Oversten met ruime inschikke lijkheid in de mogelijkheid worden gesteld, die poëzie, met welke uitdrukkingsmidde len ook te vertolken. P. Jan Baptist Coomans is op heden niet de énige kunstschilder, waarop de Francis- kaanse Orde alhier mag fier gaan; ik meen evenwel te mogen zeggen, dat geen mede broeder hem als portrettist evenaren kan, en dat, hoe onbeduidend ook het aantal landschappen en stillevens is, dif hij tot nog toe interpreteerde, hij in dit laatste soort werken een breedheid van visie een oorspronkelijkheid van technische verwoor ding en een distinctie van koloriet aan de dag legt, die menig specialist hem benijden kan. Hij werd in 1903 te Antwerpen geboren en is naar mijn bescheiden oordeel zo naar innerlijke wezenheid als in heel zijn ma nier van optreden, een rasecht sign oor ge bleven, ondanks het feit, dat hij van zijn geboortestad, ter oorzake van zijn studiën en van zijn peregrinaties als kloosterling, tamelijk vroegtijdig afscheid nemen moest Het kan van belang zijn hier terloops t.i- ke!e bijzonderheden over zijn naaste ver wanten mede te delen, bijzonderheden, die er opwijzen dat zijn kunstzin en zijn krea- tieve begaafdheden grotendeels mogen toe geschreven worden aan heriditaire predis positie. Bij koninklijk besluit werd de h. Frans Boel benoemd tot burgemeester van Erem bodegem, dit ingevolge het overlijden en kele maanden geleden van burgemeester O. De Cock. De nieuwe burgemeester heeft Maandag jl. de eed afgelegd voor de gouverneur der provincie. Herinneren we eraan dat na de verkie zingen in deze gemeente een C.V.P.-Socia- listisch bestuur tot stand kwam. Moge Erembodegem onder de leiding van deze jonge, dynamische burgervader een j welvarende toekomst tegemoet gaan. Zijn vader, Jaak Coomans, een geboren Noordnederlander, was niet alleen, een be- j dreven portretschilder, maar meteen en j vooral een flink beeldhouwer, die hejaas om den brode gaandeweg zijn persoonlijk heid prijsgeven moest door het vervaardi gen, meestal in seriën, van religieuze beel den, die hij te Antwerpen in zijn gevestigde kunsthandel aan de man bracht. Zijn broer, Johan Coomans, die bestemd leek om de ouderlijke zaak voort te zetten, werkte zich eveneens op als beeldhouwer en ook als etser en kunstschilder. Hij ont wierp o.m. het alomgeprezen H. Hartmonu- ment dat te Lot in de provincie Brabant, werd opgericht en bracht het tot bestuur der van de akademie van Heist-op-den- Berg. Laat mij hier nog aan toevoegen dat hij een oom heeft van Duitse afkomst die als een knap beeldhouwer staat aangeschre ven en een tante langs moederszijde, die de Keyzer-prijs voor stilleven verwierf en ten slotte dat hij ook verwant is met Frans Van j der Mueren, die destijds leraar was aan het Konservatorium te Antwerpen. Deze familieale sfeer is op zichzelf reeds van aard om a priori vertrouwen in te boe zemen ten overstaan van het werk, dat door onze Kapucijnerpater wordt voortge bracht. Reeds op tienjarige leeftijd werd deze laatste door zijn vader naar de Antwerpse i Akademie gestuurd en, hoe bitter jong ook, legde hij er aldra getuigenis af van een raak opmerkingsvermogen en van een aan- geboren grafische vaardigheid. 1 Onder de Directie van Juliaan De Vriendt werd hij er door een drietal ervaren leraars 1 als een Engelen, een Brunin en een Boom, terdege in de tekenkunst opgeleid en onge twijfeld zou hij zijn studiën aan die instel ling verder hebben doorgedreven, indien, het was in 1916, dus tijdens de eerste we reldoorlog, de akademie niet genoodzaakt was geweest alle lessen totaal te schorsen. Weldra moest hij zijn humaniorastu diën aanvangen. Hij werd gestuurd naar het Jezuïten-kollege te Aalst, waar te dien tijde enkele paters doceerden die in de we reld van kunst en letteren zeer hoog ston den aangeschreven. Het was de bekende schilder en kunsthistorikus, Pater Taey- mans, die hem speciaal aanmoedigde om zich in zijn vrije tijd verder op het tekenen toe te leggen. In september 1922 deed h« zijn intrede in het noviciaat der Paters Ka pucijnen te Edingen. Vervolg op blz. 4. In aanwezigheid van een zeer talrijk pu bliek, verschillende personaliteiten als bur gemeester Frans Blanckaert; schepenen Ringoir, Claus en Van Hoorick, enkele raadsleden, politiecommissaris Jozef Gee- roms en talrijke bevelhebbers met afvaar diging van brandweerkorpsen uit de omlig gende gemeenten ging onder leiding van Commandant De Vidts Emiel, de jaarlijkse brandweermanoeuvers door. De Filature du Canal had weer eens bereidwillig enkele van haar gebouwen ter beschikking gesteld om de verschillende oefeningen. Na verzameling in het Arsenaal er. met de muziekkapel der Stedelijke Vrijwillige Brandweer aan het hoofd, werd naar het Vaartplein opgestapt en gereden. Na opstelling en officieel in gebruik ne men van de nieuwe helmen voor de man schappen en voorstelling van het materiaal aan de personaliteiten en publiek zouden de oefeningen een aanvang nemen. Een eerste oefening was deze met het springzeil van uit een eerste verdieping. Niet alleen brandweermannen deden de sprong, maar ook vrijwilligers. Dan hadden reddingsoefeningen plaats langs de reddingskoker op hoogten van 24 en 18 m. en langs de Metz-ladder werd met het Davy-toestel een «gekwetste naar bene den gelaten. Vervólgens had een demonstratie van brandweersport plaats. Er werd medede ling gedaan over de behaalde resultaten van deze brandweerlui. Geen manceuvers van de brandweer zonder vuur. Bij middel van hoog en lage drukpomp van een tanlc- wagen werd gedemonstreerd hoe een brand van essence spoedig kan geblust worden. Met de Metz-ladder word gedemonstreerd hoe gebeurlijk een auto boven water kan Worden gehaald. Als apotheose werd een grote brand ver ondersteld, waarbij het gewenst is zoveel mogelijk materiaal in dienst te stellen. In gevolge de brandramp van daags te voren in de Usines Cotonière te Erembodegem zagen zij zich verplicht deze apotheose ge voelig in te korten, om materieel in gereed heid te houden bij gebeurlijk oproepen van een nieuwe ramp. Bijgevolg was het watergordijn tot de helft herleid en werd alleen gebruik ge maakt van de zwaarste lansen in gebruik bij de brandweer. Het watergordijn werd ook nog met verschillende kleuren van wa ter omsierd en gaf een prachtig uitzicht. Na de manceuvers werd met de muziek kapel der Brandweer aan 't hoofd terug naar 't Arsenaal opgestapt nadat de man schappen en voertuigen op de Grote Markt door de personaliteiten werden geschouwd. In de ontvangstzaal van 't Arsenaal had nog een kleine ontvangst voor genodigden en afgevaardigden plaats.Hr. Burgemeester dankte Commandant De Vidts en zijn man schappen om hun vrijwillig optreden tij dens de verschillende rampen en felici teerde hen bij hun jaarlijkse manceuvers. Hij overhandigde aan de bevelhebber het nieuwe plakket van de Stad Aalst om het een ereplaats te geven bij de inhuldiging van het nieuwe arsenaal in de Vrijheid straat. Wij ook feliciteren onze pompiers die vrijwillig dag en nacht ter hulp snellen en door hun moedig en kordaat optreden reeds grote rampen hebben geweerd.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1