en omstreken SCHOUWBURG - ENQUEUE Aalsters anorama Vox Popuii Nieuws van de Kamer van Koophandel Vijf en twintig jaar geleden... m ia na 3 azet van aa A BONN EM ENTSPRIJ S 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST. 15de JAARGANG. Tel. 241.14. P. R. 88172. DONDERDAG 30 JULI 1959 NUMMER 60 dringend mogelijk kunnen be-1 het nummer. 1,50 fr. KERMIS. De vlaaien-kommen staan overal I ZONDAGRUST. maar zo schikken over wat wij nodig hebben. Dat is een zeer realistisch standpunt dat aan- De enquête over het schouwburgvraag- toont daX de uitspraak van diegenen, die stuk heeft, uit de talrijke reacties die wij menen dat de particuliere belangen de hierover hebben kunnen opvangen, vrijwel schouwburgzaak zolang hebben vertraagd, weer opgeborgen voor een jaar, na een Aalst- Zeer raak herinnerde Mter Bogaert van Kermis zoals wij er in geen jaren meer onze plaatselijke Katolieke Persklub hier konden beleven. 1 >n dit verband aan de bijbel en aan het Dit jaar heeft het traditionneel gezegde w00rd van God dfe wild<: dal de m<uls da .met Aalst-Kermis trekken alle Aalste. j zevende dag zou rusten. Zijn kiezers en,™-i naars buiten de stad» zeker gelogen, want vooral z«n toekomstige kiezers kennende ke opinie er voldoende tot uiting zal in km I alle mogelijke manifestaties, zelfs het 1 heeft «hepen Ringoir een diplomatisch en men. Vooraf staat men voor de kiese t lak schijnbaar vervallend wieler-kriterium. 1 suksesrijk offensief mei groot geschut in- een selectie te doen onder diegenen waar- overal in de stad ec-n levendige belangstel- °P ZU" minst overdreven is. img gewekt. Een enquête op touw zetten is altijd een moeilijke opdracht. Men is uiteraard nooit de zul,en zii.n dat men aan de Practi" zeker dat de stem van het volk ofte publie- scht uitvoering toe is. Over de architectuur werden interessante wenken verstrekt die ongetwijfeld van waar- werden weer opvallend druk bezocht. Waarom op kermis-maandag op de Groie Markt gratis cirkus-nummers konden ver toond worden op het zelfde ogenblik dat cirkus De Rycke-Semay een betalende voor- Of de schouwburg intercommunaal moet oren gezien, leek voor sommigen een nogal onverwachte vraag. Persoonlijk ge- gezet, omdat hij weet dat onze middenstan- van verondersteld wordt dat zij over het ,oven wiJ niet dal dcze idte m"et worde'1 ders terdege moeten bewerkt worden, ook probleem een zienswijze hebben die kan overwogen, maar men zou alles m het werk al verlangen allen naar die zondagrust. bijdragen tot een oplossing. Nu vind ik dat een «zelfstandige» die I WÜ ™en<,1> m°6e" zeggen dat wij tevre- 's zondags wenst te sluiten, alleen maar zijn den z*>'n over aantal antwoorden dat stelling gaf begrijp ik niet. Ook niet waar- deur op slot te houden heeft. En hier denk Vooral kwalitatief gezien om de artisten op de Markt geen pauze ga- j aan die jonge apoteker Renneboog die ziJn W1j ervan overtuigd dat zij ertoe heb- ;u- IK 1 E inrichters loven om hun programma, waar in de kaatslutte op 't H. Hartplein, de jubi lea van Paters Capucijnen en Arbeid en Kunst, en vooral dit jaar de 11-juli-herden- king de hoofdschotel vormden. DIEFSTAL VAN GROND. misten. Maar buiten dit detail moet ik de dag gesloten bleef om de wereldtentoonstel- z,en ,n zijn ,mst PersPectief dat van ling te kunnen bezoeken, en hierdoor, voor be* volksbelang. zover ik weet, geen enkel klant verloor Op de vraag of Aalst nood heeit aan een Maar zolang geen wettige regeling in schouwburg werd door allen die ons bier- treedt blijven de resultaten van schepen over schreven ondubbelzinnig JA geant- ton€Cj van concerten, van banketten als Ringoir en het prijzenswaardig initiatie! j woord. Daarmede is alle dubbelzinnigheid yan cónferenties vrede kunnen nemen. van de verenigde schoenwinkels wankei- weggenomen over liet leit de schouwburg Daarmede heelt deze enquete de eerste wel door de enen maar met door anderen faze van het offensief ingeleid en algeslo- wordt gewenst. Op het ogenblik dat «Ar- ten. Het volk heeft uitspraak gedaan, beid en Kunst» die voortaan cie traditie van i iw.ii De DAAD is thans aan het stadsbestuur, de Rederijkerskamer Smte Barbara zal 1 'voortzetten, aan het kultureel leven in de 1 stad een nieuwe impuls heeft gegeven, moet aUes in het werk w orden gesteld om alle i kuiturele prestaties in de beste voorwaar - In een periode dat sommige landsstreten (jen te laten plaats hebben. In dit opzicht behoefte hadden aan drinkwater werden 1 heeft de eerste publieke redevoering van de te Aalst meerdere hectoliter stadsw-.te, schepen van onderwijs en schone kunsten Meester Edgard Van Cauwelaert is er tijdens zijn eif-juli-rede in geslaagd een groot aantal onverschilligen te doen inzien dat de strijd van vooraanstaande niet-poli- tieke Vlamingen te Brussel een strijd is waai van ook een massa Aalstenaars mate rieel van profiteren kunnen. Bezadigd en duidelijk heeft deze man uit de voorste li nie gesproken over de geplande afschuwe- baar. Men beproeve eens een massale inzame ling van handtekeningen aan 't adres van minister Van den Boeynants. POMPIERS OF HOVENIERS lijke gebiedsroof en het verwondert nu mand meer dat langs om meer invloedrijke Vlamingen uit alle partijen kordaat stelling nemen tegen deze incivieke misdaad. PAOLA KOMT Op zes september gaat Prinses Paola, Albert mag meegaan, te Gent een bloe- nienkorso openen. Bij de vaststelling dat Aalst halfweg Gent ligt hebben enkele Aalstenaars het in hun hoofd gestoken dat jonge koppel naar onnze Grote Markt te sleuren en meteen de mannen van onze toe komstige bloemenveiling nog eens een par tij serre-juwelen afhandig te maken. Alhoewel de omleiding vanaf de auto strade nog niet vaststaat werd het scenario reeds vastgesteld, en na de gebruikelijke manceuvers met de ellebogen aangeduid wie de speech mag geven, wie het stadspla- ket, een hand en een zoen. verknoeid aan gras. Dat gebeurde dan ter gelegenheid van de «Arbeid en Kunst- nog met modern pompiersmateriaal, en wel promotie in de feestzaal van het stadhuis in ten periode van menigvuldige brancien ons aangenaam getroffen, toen hij noch zodat het misdadig was dat materiaal ui! min noch meer in naam van het schepen- het arsenaal te verwijderen college de toezegging deed een oplossing te Wat de zaak pikant maakt is het feit brenftn aan de schouwburgkwestie. Een dat het resultaat van dat besproeien nu! van algemeen welzijn sluit in dat komma nul bleef. Naar men steeds heelt beweerd bestaat de eigenschap van die wa- E. C. S. BOEKJES. Wij hebben het genoegen onze leden me de te delen, dat vanaf 1 Juli het systeem der E. C. S. boekjes (Echantilions commer- ciaux Commercial samples), in kracht zal treden voor België en het Groot Hertog dom Luxemburg. De landen waarvoor dit systeem geldig is, zijn tot hier toe de West Duitse Bonds republiek, Frankrijk, Italië, Nederland, Zwitserland en Spanje. Deze douaneovereenkomsten met de voor noemde landen heeft tot doel de reizen van de zakenlieden te vergemakkelijken, en hun het deponeren van een borgstelling op de douanepost bij het binnentreden in een de zer landen, te vermijden. Bijgevolg, zal het voortaan niet meer ver plichtend zijn voor de reizigers, drager van een verzameling monsters, langs dezelfde douanepost te passeren langswaar hij in dit vreemd land is binnengegaan. Wij wensen er aan toe te voegen, dat on ze Kamer gemachtigd is deze douanedoku- menten af te leveren en dat wij de volledi- Htt heeft hier een enige kans om zich voor ge instructies terzake ter beschikking van het nageslacht onsterfelijk te maken onze leden houden. Fernand BOGAERT. moetan stellen om ook de inwoners van de naburige gemeenten aan te lokken. Voor de meesten is een toneelzaal met maximum 500 plaatsen ruim voldoende, terwijl een conferentie receptie- of ban ketzaal als vanzelfsprekend worden aan zien. In dit opzicht lijkt het ons verkies lijk dat voortaan van het woord schouw burg zou worden afgezien om de voorkeur le geven aan de omschrijving «FEESTIIAL LE» waarmede de liefhebbers zowel tertankwagens êr jüi'èt in een brand tc blussen door een MINIMUM aan water tc VERSTUIVEN, waardoor zelfs benzine brand geblust wordt. De vele stadswerk! ieden politiek men, bekommerd over de belangen van ie dereen, een evenwicht nastreeft tussen de materiële en geestelijke. behoeften van het volk. Panem et circenses (brood en spelen) in de brede zin van het woord. Uit de verscheidenheid van antwoorden over de andere vragen die werden gesteld, aan wie is, naar het ons voorkomt, een duidelijke STEDELIJK SPORTCOMITÉ IN HET ZILVER door Louis DE PELSMAEKER. Fred Hamerllnck Don Fredo wint het criterium te Aalst, voor de eerste maal verreden, onder de organisatie van het Stedelijk Sportcomteit. Louis Ilemmerijckx, is tevreden dat zijn inrichting schitterende vruchten heeft af geworpen, en dat men op dezelfde weg mag 'vervolgen, want Aalsit en omge ving hebben met volle teugen ge noten van het sportvertoon. Rik Van Steenbergen Grote Rik krijgt bloemen, als ovewinnaar, uit de handen van Fred Hamerlinck, de eerste overwinnaar, die vijf en twintig jaar geleden op dezelfde Grote Markt over de eindmeet flitste als overwinnaar. 25 jaar zijn reeds voorbij, sinds h. Hemmerijckx het Stedelijk Sportcomité in het leven riep, een jubileum dat niet mocht vergeten worden, en dat ook met volle luister is gevierd OP HET STADHUIS terend werk dat ze in weinige dagen heb- men de kostbare toestellen in handen gaf. eenheid te onderkennen. Als de meest ge- Inderdaad, het stadsbestuur had er aan ben gepresteerd; hij dankte h. Jose Ducha- meenden dat het volstond gedurende een schikte bouwplaats werden verschillende gehouden om de organisatoren en de ren- teau plaat vervanger van voorzitter Stan- hele tijd dc machines te doen ronken, en oplossingen voorgesteld, doch iedereen was ners-vedetten uit het vier en twintigste daert van de B.W.B. voor zijn aanwezig- dachten dat de enkele liter die dagelijks do het erover eens dat aileen de kom van de creterium uit te nodigen in de feestzaal, grasperken betastten, er honderden waren, stad hiervoor in aanmerking kan komen, waar men, niet alleen h. Hemmerijckx als Het is niet van hoofdzakelijk belang waar grote genodigde had, maar waar men ook DE PANORAMIST de schouwburg komt, zeide ons iemand van 'de band met het verre verleden nog hech- |een belangrijk toneelgezelschap, als wij ter kon toehalen met de aanwezigheid van Frtd Hamerlinck en Brik Schotte, die twin- IN 1956 34.200 BEZOEKERS VOOR DE OPVOERINGEN VAN 7 TONEELGROEPEN. EEN STADSSCHOUWBURG voelig. Voor de prestaties zelve is de afwe- te worden om dan als het vierde getekende ALTER VAN HERREWEGHE, zigheid van een degelijk centrum zeer na- schouwburgplan in de lade te blijven rus- Architect deiig; rekening houdend met het comfort, ten. de Kato- '^gelijkheid voor degelijke herhalingen, voordeel van een schouwburg op po- De recente inspanningnen van lieke Persclub heeft het probleem sehouw- [burg weer aan belangstelling doen winnenn I Echter wil ik er de aandacht >p vestigen (dat het niet een schouwburgprob'eem is [maar wel de behoefte aan een centrum van ikunstuitingen en openbare manifestaties, I De huidige beletselen voor een algemene 'samenwerking ter zake, vinden hur. oor- sprong in het gebrek aan wederzijdse ver- standhouding en de reeds zovele gedane be loften enerzijds. Anderzijds is het nodig dat men in de eerste plaats leert de bouw kundige ruimte te zien en te kennen, de stof en de techniek die haar belichten te ondergaan. de finantiële uitbatingsmogelijkheden wel- ten is dat de begane grond vrij blijft wat ke dc levensader is. kan nuttig zijn. Het nadeel is overigens Nu dat de ontwikkeling van de mens zich niet te onderschatten dat de eigenlijke meer en meer tot specialisatie richt en de schouwburgzaal op het tweede verdiep zou studies de algemene ontwikkeling meer komen te liggen doordat de ruimte onder terzijde laten, wordt het noodzakelijk dat de eigenlijke zaal met inbegrip van kleine de mens zich tijdens de ontspanningsuren vergaderzalen, alle machinerieën, magazij- kan verrijken. nen enz. moeilijk boven de eigenlijke toe- De belangstelling vanwege het publiek schouwersruimte kunnen gebouwd worden, zal beslist toenemen naarmate de massa Alles op ongeveer eenzelfde niveau bren- zich meer ontwikkeld, wanneer het ovef gen is onmogelijk bij een theaterplanning een comfort beschikt. waar de eigenlijke toeschouwersruimte nog Ligging Hopmarkt of Molenstraat geen 25 van het geheel in beslag neemt Wat de gunstigste ligging kan genoemd De urbanisatie van de geteisterde wijk worden Molenstraat met het eventueel dempen van Volgens de logika moet het zo centraal de Denderaftakking schenkt een nieuw Tussen dc keuze van de in- mogelijkheid tot parkeerruimte samen metl Heeft de stad nood aan een schouwburg mogelijk zijn Ja het is een werkelijke behoefte. De planting Hopmarkt of Molenstraat hebben de ibans verloren liggende stadsgrond aan het Oud Gasthuis en de rustige Onderwijs- straat tot aan de Stoofstraat, waar noch handelshuizen noch woningen gelegen zijn. Daarbij kan omzeggens een parkeerring van aan de St. Martinuskerk tot aan de St. Annabrug ontworpen worden. In dit ge val beschikt de inplanting van de schouw- 2- Als monument zou het zeker aange- burg op de wijk Molenstraat over parkeer gedaard °zTjn wegens de gebrekkige en pri- "aam de Hopmarkt verfraaien. Daartegen- ruimte en is de bouw aldaar eveneens ver mitieve voorwaarden alsmede de T.V. woe- over zijn er nadelen met het steeds groei- antwoord omdat end parkeerprobleem. In het handelscen- L Er een nauw kontakt tot stand kom Irum van de stad, is de Hopmarkt alleen mel het thans in herstelling zijnde Ouc j .ewassen om dit probleem doelmatig op Gasthuis (musea-archief, enz.) dit voor te lossen met een mogelijkheid later een konektjeve tentoonstelling of congressen in ondergrondse parkeerruimte te bouwen. De de S(.houwburgruimte en het Oude Gast begane grond kan beschikbaar blijven voor huis de wekelijkse markten, handelsfoor tig jaar terug voor de eerste keer aan de start kwam. Voorzitter De Stobbeleir, van het Stede lijk Sportcomité, opende de feestzitting, die heel wat mensen had gelokt en bracht eerst en vooral een woord van dank uit aan het stadsbestuur, aan de burgemeester en schepenen in het bijzonder, die al hun krachten in de weegschaal hebben gewor- ;pen op het criterium te doen uitbloeien. De stad Aalst presteert iets op sportgebied, .volgens de voorzitter, en de aanwezigheid van Jacques Anquetil, Rik Van Steenber gen, en alle andere renners, die een bewijs te meer is dat men bereid is inspanningen te doen om alles zo groot mogelijk uit te bouwen. Hij richtte zich heel in het bijzonder tot ouwe taaie Brik Schotte, die voor de twintigste maal op het criterium was, tot Fred Hamerlinck, die de eerste winnaar werd en toen in 1934 een daad stelde die het creterium zelf ineens aan prestige j deed winnen. Inderdaad, de integrale prijs die hij toen won, de premien, in een woord alles, stond hij af aan de weeskinderen van de Stad Aalst, en voor de voorzitter was het zoveel jaren later nog een aangename herinnering om hem hiervoor te bedanken. De voorzitter achtte het dan een ver noodzakelijkheid van een kuituur en ont- beide voor- en nadelen en zijn de menin- spanningscentrum wordt door de bevolking gen hieromtrent verdeeld, kritisch aangevoeld. 1. Men kan hier vier vrijstaande ge- Volgens de statistieken van 1956 waren vejs maken tegenover het feit dat aan de er meer dan 60.000 bezoekers aan toneel, Molenstraat slechts drie gevels zichtbaar muziekaudities, schoolopvoeringen, leden- zoulien zijn. feesten, enz. Deze statistieken zullen inmiddels wel de. Voor toneel waren er met de 7 groepen 34.200 bezoekers. Het Patronagetoneel, cabaret en revues 5.300 bezoekers. De toneelklas, schoolfeesten, ledeufce.sk enz. circa 22.000 bezoekers. tweede vraag Heeft de afwezigheid Parkeerplaatsen met beperkte tijdsduur. De van een schouwburg in de echte zin van het Woord een nadelige invloed op het to neel en kunstleven en op de belangstelling van het publiek. Op de beoefenaars der kunsten voor wat hun ijver betreft is de invloed niet zo ge- Er blijft nog de mogelijkheid de schouw burg boven een overdekte markt te con strueren. Dit is een groots opgevat idee ten koste van de gevoelige verhoging van de kostprijs, met het gevaar in de hogere diensten van Staat en Provincie geweigerd 2. Er is een goede verbinding tussen de drukke Molenstraat met de hoofdingan; en de rustige Onderwijsstraat. 3. De bevolkingsaangroei verplaatst zich steeds meer Zuid-Oost van de stad en de Molenstraat is meer centraal dan de Vervolg blz. 4. plichting zijn medewerkers een na een in dezelfde hulde te betrekken, voor het schit- heid en sloot dan met de hoop op een vruchtbare samenwerking met het Centraal Sportcomité. Burgemeester Blanekaert zag alles voor eerst in het teken van de sportiviteit, en herinnerde er dan even aan hoe in de och tend voor het criterium met een traditie was heraangeknoopt die in lange jaren niet meer had bestaan de ontvangst van de inrichters voor hun criterium. Uit zijn han den mocht Louis Hemmerijckx dan het stadsplaket ontvangen, en na een dank woord aan Josse Duchateau, kwam de schepen van de sport de h. Wim Verleysen aan het woord. Zoals men weet staat onze sympatieke schepen zeer dicht bij het huidig sportge beuren, en dat hij onderlegd is in alles wat o.a. in de verlopen Ronde Van Frankrijk is geschied, kon men best opmaken uit de verschillende punten die hij daarna over de Belgische renners en Jan Aerts die er ook was ontwikkelde. Hij sloot met de wens dat hij Rik Van Steenbergen, mis schien volgend jaar, als wereldkampioen zou mogen begroeten, zoals hij hem thans als overwinnaar van het criterium voor zich had. Samen met burgemeester en schepenen reikte h. Verleysen dan aan alle uitgeno digde renners een geschenk uit van de stad Aalst, terwijl na een laatste woord van h. Joes Duchateau en een dankwoord van Fred De Bruyne de glazen even werden ge vuld op de zilveren jubileum van h. Louis Hemmerijckx in het bijzonder, en het Aalsters criterium en zijn inrichters in het algemeen lil Jubilaris Louis UeimnerijcKx werd samen door het stadsmagistraat met de leden van 't Aalsters Sportcomité ontvangen. Cliché Het Volk.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1