1U<xuw-ehJc;itXhieU Sociale Kronek KEUKENGEHEIMEN. (sleten is. ALLERLEI Wanneer na de vakantie de valiezen Melk en vruchtensap gaan goed teza-1 weer worden opgeborgen, vergeet dan den en vormen een uitstekende gezonde drank. Melk neemt gemakkelijk vruchten sap op. Alleen als het vruchtensap zeer zuur is (citroen bijvoorbeeld) moet men voorzichtig zijn, daar de melk dan kan schiften. Het is hierbij dus aan te raden het sap eerst te mengen met suiker alvo rens het onder goed roeren aan de melk toe te voegen. Men kan vruchtenmelk nog voedza mer maken door toevoeging van een ei of eiwit. Het ei moet dan vóór het toevoegen zeer fijn verdeeld worden, door kloppen of zeven. Gebakken schol wordt opgediend met de bleke kant naar boven gekeerd. Het hangt van de soort aardappelen af of men ze met warm of met koud water zal opzetten. Aan te raden is het dus, wan neer men een voorraadje aardappelen heeft, om beide manieren te proberen en de beste uitkomst te volgen. Wanneer een gelatinepudding niet ge makkelijk uit de vorm wil komen, dan doet men het best om de vorm met de pud ding even in warm water te dompelen. Daarna zal het storten zonder moeite ge schieden. En nu we het toch over dat stor ten hebben. Maak U de schaal, waarop de pudding moet komen, vooraf altijd even vochtig. Mocht het dan blijken dat de pudding niet in het midden ligt, dan kan hij gemakkelijk verschoven worden zon den zonder dat misvorming optreedt. Om de kleur van tuinbonen mooi blank te houden zet men ze in ruim ko kend water, waaraan een scheutje melk werd toegevoegd, op het vuur. Bij het maken van confituren, mar melades en geleien, kan men om de smaak van de vruchten frisser te maken altijd wat citroensap toevoegen. NUTTIGE WENKEN. Hoe voorzichtig men ook is, toch ge beurt het wel eens, dat er vlekken van lip stick komen op een mooie blouse of kleed je. Begin dan niet dadelijk met een vlek- kenmiddel te werken, maar bet het vlekje met zuivere glycerine. Daarna kan men het met lauw-warm water weg krijgen. Natuurlijk heeft de lederen reistas tijdens de vakantie geleden. Neem dan het leer eens af met rauwe melk waarbij een scheutje benzine is gevoegd. De tas volle dig laten drogen en daarna oppoetsen met was. Bewaar vooral niët om de sloten te smeren. Dit doet men liefst met lijnolie om geen vlek ken na te laten. De ritssluitingen worden met een borsteltje ingewreven, dat even eens in de lijnolie werd gedoopt. Denk er ook aan, dat het binnenste van alle koffers en tassen goed moet uitge- borsteld worden en zij niet doelmatiger kunnen gereinigd worden dan met een stofzuiger. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN België bekleedt een gunstige plaats in de statistiek over het aantal moeders, dat ingevolge het kraambed sterft. Op 100.000 levendgeboren kinderen be draagt het aantal moeders dat ingevolge het kraambed sterft, in Duitsland 139 Italië 133 Oostenrijk 122 Finland 111 U. S. A. (negerbevolk.) 111 Canada 76 Zwitserland 74 Zuidafrika 70 Noorwegen 68 Nederland 67 Frankrijk 61 Israël 59 Groot-Brittannië 57 Australië 56 België 51 Rusland 50 Zweden 49 Denemarken 48 Nieuw-Zeeland 44 U.S.A. (blanke bevolk.) 29 mode-dictators genieten zijn dikwijls tweedelig. Zij bestaan dus uit een rok en een blouse met een ceintuur in de taille. De kleuren voor het komend seizoen zul len alle schakeringen van bruin zijn van kastanje-, chocolade- en koffieboonbruin tot aan de teerste hazelnoot-, honing- cognactinten toe. Maar men verwacht tevens zeer veel suk- ses van de terugkeer van het zwart. Stellig zullen we ook veel schaduw-ruiten zien. waarvan de tinten in elkaar vloeien. Groen en beige zijn eveneens op het kleurenpalet aanwezig, zodat we gerust mogen zeggen, dat er voor «elk wat wils» is. Al heeft men het in de grote modehuizen al druk met de wintermode, wij genieten gelukkig nog van de zomer. Wanneer U be hoort tot de gelukkigen, die hun vakantie nog te goed hebben aan een heerlijk strand, denkt U dan vooral eens aan die geestige, luchtige accessoires, die uit het zonnige Italië tot ons komen. Natuurlijk draagt U reeds lang die heer lijk lichte veelkleurige Italiaanse schoen tjes. Maar weet U dat ook een donkere tas van zwaar materiaal voor een zomerse va- 1 kantie uit den boze is Neem liever naar Italiaans voorbeeld zo'n gezellige vlindertas van raffia. De meesten zijn wit jmet helgekleurde strepen en hebben rcr.de bamboehengsels. In Italië tovert men trou wens met het lichte raffia, getuige daarvan is de pruik van dit materiaal, met opzij twee vlechtjes een pruik, die men bij voorbeeld kan opzetten na het zwemmen, als «cachemisère» voor piekend natte ha ren. RUSSISCHE MOEDERS TEGEN- DRANKZUCHT. De Pravda, het blad van de Russische communistische partij, publiceert een col lectieve brief van moeders, die eisen dat de regeringsmaatregelen ter bestrijding van het alcoholisme worden verscherpt. On der meer wordt voorgesteld, dat alle drank zuchtigen in ziekenhuizen worden opgeno men en daar tot hun volledige genezing worden verpleegd. Het zou tevens wense lijk zijn, dat het loon niet aan drankzuch tigen zelf ter hand wordt gesteld, «want zij geven dikwijls al hun geld aan drinken uit en verkopen zelfs kleren en voorwerpen die nodig zijn in de huishouding», aldus de brief. ONS WEKELIJKS PRAATJE. m boenlappen altijd in een I rokken WORDEN «HER LANGER EN' goed gesloten metalen doos. Op deze ma nier droogt de was, die altijd in de lap achterblijft, niet uit en kan ze nog goed gebruikt worden voor het opwrijven van kleinigheden. Laat wasgoed nooit langer koken dan 15 minuten. Anders zet het vuil zich vast. Weet U dat de scharnieren van deu ren en vensters niet meer zo akelig zullen knarsen als U ze inwrijft met een vet pot lood. Klemmende laden en deuren kunnen ook met een kleinigheidje verholpen wor den. Het volstaat om het hout met een weinig was in te wrijven, waardoor het euvel aanstonds zal verdwijnen. Het vervelende kraken van traptre den vindt gewoonlijk zijn oorzaak in het te droge hout. Leg daarom gedurende een dag en een nacht een natte dwijl op de trap in kwestie en zorg dat hij er hele maal mee bedekt wordt. De dweil moet vanzelfsprekend af en toe weer vochtig gemaakt worden. Hierdoor zal het hout uitzetten en verdwijnt het hinderlijk kra ken. U weet toch dat er tegenwoordig een speciaal product om kousen te verven in de handel is Dit is vooral practisch voor het vormen van een nieuw paar van twee oude paren, waarvan een kous te ver ver- DE BRAVE MOORDENAAR door JOS. JANSSEN. ZOMERSE KLEINIGHEDEN De mode voor de komende winter brengt ons geen revolutionaire veranderingen. Wat te verwachten was, is gebeurd de rokken, die moeilijk nog korter konden worden, zijn verlengd. Men spreekt van 2% cm. wat dus betekent dat de knie weer volledig be dekt is een verandering, die de meeste vrouwen beslist ten goede komt. De taille valt op haar normale plaats. Bij de meeste modellen althans. Want er zijn couturiers, die de taille even boven of iets onder het normale middel aanbrengen. De schouders krijgen weer vulling, waar door ze aanmerkelijk worden verbreed. Verder zien we, dat de schootjes van de vesten wat langer zijn geworden en dik wijls doen denken aan de enigszins manne lijke snit van het amazone-jasje. Ook krijgt men wel eens de indruk dat de kazak is teruggekeerd. Deze indruk wordt opgewekt door het feit, dat sommige rokken op 15 a 20 cm. van de zoom voor zien worden van een rand bont. Wat de japonnen betreft doorknoopjur- ken met 3/4 mouw zullen veel gedragen worden. Er zijn voor de komende winter ook mouwloze kleedjes, die gecombineerd worden met een kort, aansluitend, van vo ren toegeknoopt vestje. Ook de chemisiers die gelukkig nog steeds de gunst van de KOLONIALE LOTERIJ De biljetten eindigend op winnen 0 00 500 7.640 5.000 5.950 10.000 64.930 25.000 46.770 25.000 99.440 25.000 02.010 100.000 70.980 100.000 1 5.651 2.500 54.951 25.000 85.431 25.000 33.801 500.000 2 872 1.000 4 4 200 5.704 5.000 14.144 25.000 65.394 50.000 5 5.905 2.500 6.145 5.000 58.115 25.000 21.865 50.000 156.505 3.000.000 6 446 1.000 6.166 2.500 44.886 25.000 29.896 25.000 34.926 50.000 15.546 50.000 69.056 100.000 7 6.167 2.500 20.657 25.000 72.567 25.000 93.097 25.000 35.577 100.000 8 3.888 2.500 5.328 5.000 6.918 10.000 403.118 1.000.000 9 8.419 2.500 8.419 5.000 92.579 25.000 196099 500.000 23.149 25.000 163.449 2.000.000 I INTERESSANTE BEROEPEN. WORDT ONS DOCHTER BEDIENDE 1 Voor de ouders stelt zich bestendig de ginnen want vergeten 61ste Vervolg en slot. Als 'n Procureur-generaal u zoiets zegt: als hij u op zulk 'n manier het mes op de keel zet, dan valt niet meer te kiezen. Wanhopig jammert onze vader-cipier het uit. Dan zou ik mijn dochter moeten weg geven aan die. aan die gemene moorde naar Zachtje slaat Anneke haar armen om de hals van haar vertwijfelde vader. Aan die... «brave moordenaar», vader, fluistert zij. Die jongen is toch on schuldig. Kijk, onze Cipier was het, in zijn altera tie, waarachtig vergeten, dat men geen half uur geleden uit ons Gerechtshof getelefo neerd heeft, dat de moordenaars van Ver- lent's knecht ontdekt zijn en hun gruwel daad bekend hebben; dat hij ieder ogenblik ons baldadig bakkertje en zijn gemene handlangster in het gevang mag verwach ten; dat hij alvast een doztfn cellen mag gereed maken om er al de medeplichtigen aan deze gruwelijke moord in op te sluiten. Maar in dit geval, Anneke heeft gelijk, die jongen is geen moordenaar. Lieve Deugd, dan had hij niet eens het recht om hem 'n beetje uit te schelden Radeloos kijkt hij Anneke aan, kijkt hij de Procureur-generaal aan, «prisonnier» aan. Onze Direkteur is de situatie nu weer meester. Wat hier gebeurt kan de redding van zijn Cipier, van hem en van zijn schoon gevang betekenen. Cipier, denk om ons gelief gevang; denk om ons geliefd Veurne Onze Direkteur heeft gelijk. Nu gaat on ze Cipier dat duidelijk inzien. Het gevang ligt in zijn handen Veurne ligt in zijn handen Ja, in diè voorwaarden... Vastberaden, staat onze Cerberus daar, bewust van zijn gewicht en van zijn plicht, tegenover alles wat hem dierbaar, wat hem heilig is. Het offer is groot. Maar hij zal het bren gen. Met 'n bloedend hart, 't is waar; maar met de Spartaanse heldhaftigheid, waar mee Sporkijn voor zijn ideaal stond, alvo rens te vallen. Ik zal ons gevang redden, Direkteur. Ik zal Veurne redden En ongeveer zoals aartsvader Abraham zijn zoon Izaak naar de brandstapel leidt in, onze heerlijke en aangrijpende Boetproces sie, zo voert vader-cipier zijn Anneke nu in de armen van de «brave moordenaar». Daar hebt gij... de appel van mijn oog, jongen, stamelt hij. Anneke schijnt het sublieme van haar vaders offer niet eens te beseffen. Haar ge zichtje straalt van vreugde, wanneer zij zich in de armen van haar «brave moordenaar» kijkt hij zijn werpt, die haar koppeke zacht tegen zijn borst drukt. vraag wat zullen mijn kinderen worden Voor de meisjes stelt er zich dan nog een speciaal geval. Daarom wil het ons voorko men dat het beroep van vrouwelijke be diende voor velen zou moeten in betrach ting worden gesteld. Het is duidelijk dat er een aangepaste scholing voor vereist is maar voor bekwa me krachten staan vele wegen open en is er practisch geen vrees aan geen behoorlij ke betrekking te geraken. De persoonlijke geschiktheid en de voor keur zullen de keuze beinvloeden. Hierbij is de Dienst voor Beroepsorientering een eerste vereiste. Het bespaart immers te leurstellingen wanneer men niet geschikt is en het sterkt het zelfvertrouwen wanneer men het wel is. Met een diploma van een middelbare handelsschool is onze toekomstige bediende reeds ver genoeg. Een baantje van typiste, steno-dactylo, facturiste, hulpboekhoudster, handelscorrespondente, en bediende voor de sociale verzekeringen bij handelskantoren kan ze er mede uitoefenen. Stevig geschoolde krachten zullen bij voorkeur een loopbaan zoeken in de admi nistratie waar een vaste betrekking en voordelige pensioenvoorwaarden primeren boven een betrekking in de privaatnijver heid. De hoogste functie die een vrouwelijke bediende kan bereiken is wel deze van di- rectie-sekretaresse waarvan er nog steeds te kort zijn maar die natuurlijk een grote onderlegdheid veronderstelt. In tal van grote bedrijven is er sterk vraag naar mecanografen en perforatricen. Die eigenschappen worden maar veroverd na het volgen van aangepaste curcussen; het is echter sterk af te raden aan zenuw achtige personen gezien de inspanning die hiertoe vereist is. Een mooi loon is immers niet alles, men moet de activiteit kunnen volhouden die in bepaalde gevallen het hoogste aan het zenuwstelsel oplegt. Ook het beroep van verkoopster is voor de meisjes niet te onderschatten. Het wil ons ook voorkomen dat het best is hiertoe te worden opgeleid en de kwestie van de tweetaligheid zich hier stelt. Practische zin mensenkennis verkoopstalent, waren kennis treden hier op de voorgrond. Tal van verkoopsters hebben hier moge lijkheden ontdekt om een eigen zaak te be- (me. De ran c we niet dat menfenh' zich door dit beroep sommige eigenschap pen kan eigen maken die niet te weerleg gen zijn. In grootwarenhuizen verdienen degelij ke demostratricen die welsprekendheid aan overtuigingskracht kunnen verbinden een behoorlijk loon. Een trapke hoger stellen we de handels-j vertegenwoordigsters die normaal een vastLgy Bij n-ede piljo klienteel hebben van winkeliers en klein-Eyg, handelaars. r De Als telefoniste volstaat het lager onder-Ln t wijs te hebben gevolgd, maar ook hier moet de tweede landstaal gekend zijn. Eer. goed gehoor, bedaardheid en kalmte zijn onontbeerlijk. Het hotel- en restaurantwezen is verderL^ eer. milieu waar onze meisjes zich een loop-pp 0| baan kunnen vormen. Het zal hier overweyan gend over grote centra gaan, maar er zijn^ 5( De beslist mogelijkheden. Er bestaat een aan gepaste school voor hoteliersters waar het.. 1 gezog over dienstboden, de controol en hetP bevelen worden aangeleerd. Wat denkt U van onze hostessen Na dt wereldtentoonstelling kwam dit beroep in de actualiteit en tal van grote ondernemin gen maken er reeds gebruik van. In banken en reisagentschappen maken01 w ze opgang. Maar de eisen die hier gesteld: Tij worden zij niet van de poes en ook hier istus v een stevige gezondheid vereist. rolle< Er zijn natuurlijk nog andere beroepenwerk die specifiek vrouwelijk zijn, zoals de ver-150.8 pleegsters in gezondheidsinstellingen, kin- Ve: derverpleegster, sociale assistenten e.d.m. perm Daar zijn dus mogelijkheden bij de vleet.verhc Maar wil ons meisje werkelijk op de be-»ralli{ diendenladder iets bereiken dan is de eer- ste voorwaarde een stevige bagage bezittenj,0|en aan intellectuele ontwikkeling. kolen En hiervoor moet er jarenlang gewerktjaarl: en is het in vele gevallen nodig om nogverm avondlessen en aangepaste studies te vol-vangi gen. teder Een mooie toekomst wordt niemand inlelijh de schoot gelegd. Eens eindigt de tijd van Bo de luchtkastelen en de romantiek. werk En dan wordt het bittere ernst en kan er*11 met weemoed worden teruggedacht aan de^^ verloren tijd en de mogelijkheid die onge-^^ bruikt zijn voorbijgegaan. Veel succes met uw loopbaan, jonge da-| B. O. B. GENEZING VAN KWALEN ALLE Een zeer geleerde professor zei onlangs op de TV dat we ons moeten ontspannen o.a. door ons middenrif te doen trillen. Een van de beste middelen daartoe is lachen Wel, ter genezing van alle overspannen geesten en lichamen van Aalst hebben wij daarvoor een Lachfestival ingericht. We willen van Aalst de meest gezonde stad maken op 22, 23 en 24 aug. 1959 in de lokalen van de St. Jozefskring, Meuleschet- testraat. Daarvoor zorgen een hele groep artisten van de gulle lach Carman, de be kende jongleur; Suzy Wandas, de enige goochelaarstcr die reeds sukses oogstte in Amerika (ze mocht indertijd (1953) de toernee meemaken van de beroemde Jose phine Baker); Vera Balas, coloratuurso praan verbonden aan de opera's van Am sterdam en Dusseldorf; Pal Klein, de on- -lijke imitator; Frans Jacobs, de be kende conferencier-guitarist, enz. Voor de organen die dicht bij het middenrif liggen is ook gezorgd de lege magen worden er graag gevuld, de dorstige levers gretig be sproeid. Ingang gratis. De jaarbeurs van Aalst is open tot 7 sept. en dus kunt U die nadien nog bezoeken 'n Beetje geërgerd door de vrijpostigheid ze Direkteur Anneke zien komen, arm aan van zijn dochter, in het aanschijn van onze I arm met de «brave moordenaar» met naast STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN jwenc Tijdens week van 3 tot 9 augustus heb-, ben zich op de wegen en in de bebouwde kommen, waar het toezicht op het verkeert^'® aan de rijkswacht is opgedragen, 985 ver- keersongevalen voorgedaan. Bij die onge vallen werden 21 personen ter plaatse ge dood, 167 ernstig en 578 licht gewond. Gedurende het weekeinde kwamen er j bij 419 ongevallen 4 personen om het leven ter plaatse en werden 72 personen ernstig 9 gewond. AI STR VER Dr i 242.8 Dr De oorzaken van de dodelijke ongevallen 247, zijn één buitensporige snelheid; niet ver- Dr lenen van voorrang van rechts één; overi- Tel. ge oordeelsfouten of gebrek aan aandacht Dr bij maneuvers vijf; vermoeidheid één; 211.2 kennelijke dronkenschap één; slippen Dr één; oversteken van rijweg door voetgan-Tel. gers zonder voorzorgen drie; onvoorzich- Dr tig stationeren op de weg: één; overige om- Tele: standigheden twee. De verdeling van de ongevallen per pro- vincie is aldus Brabant 175; West-Vlaan deren 140; Oost-Vlaanderen 134; Antwer pen 84. Limburg 79. Luik 100; Luxem burg 48; Henegouwen 137; Namen 88. Dl STR Max Anneke Prokureur-generaal nog wel, stoot onze Ci pier Anneke vermanend aan. Maar de Prokureur-generaal is lachend opgestaan, onze Cipier vriendelijk op de schouder kloppend. Laat ze maar begaan, Cipier. Wij zijn ook jong geweest, niet-waar Onze Direkteur staat er waarempel bij te huilen. Proficiat, Cipier, snikt de brave man. En dank, in naam van ons dierbaar ge vang Ei, wat betekent dat gerucht in de gang en daarbuiten Onze Prokureur-generaal fronst de wenk brauwen. Dat zullen onze leveranciers zijn, Mijnheer de Prokureur-generaal. Ik zal die kerels eens gauw op hun plaats zetten, zie. En meteen holt onze Cipier de deur uit, de gang in. Verlegen wijken de leveranciers achter uit, wanneer zij onze Cerberus zien aan stormen. Mensen Mensen jubelt hij. Stilte kom man deert Scha Hier. Onze Cipier spreekt De armen in de lucht juicht deze zijn vreugde uit Ons gevang is gered Veurne is gered! Dank zij. mijn schoonzoon Met verbaasde gezichten kijken de leve ranciers onze uitgelaten Cipier aan. Maar wanneer zij uit het Kabinet van on- hen Meneer de Prokureur-generaal in hoogst eigen persoon, die Anneke lachend aankijkt en zelfs eventjes over het hoofd streelt, waarop het meisje zowaar haar ar men rond de hals van de hoge Magistraat gens in 'n verloren hoekske van ons schoon in d< Veume-Ambacht paprenteniertje te gaan spelen en er zich te doen vergeten met zijn Di lieftallige Sofie, die van al deze weder- 183. waardigheden wel het borstwater gebroed D« heeft, maar er geen pondje magerder door WEI geworden is. 13 u Wat Anneke en de «Brave Moordenaar» Al slaat en hem resoluut op zijn behaarde betreft, die ^jn feestelijk getrouwd in onze wangen kust, nee, dan valt er alleen maar te jubelen met onze Cipier en hun vreugde zo hard uit te gillen, dat de open cellen er bij gapen van verbazing. De vreugde om de uiteindelijke redding van ons gevang en meteen van onze goede stede is zo groot, dat men niet eens gemerkt heeft, dat bakker Verlent en Sofie, geketend en geboeid aan handen en voeten, onder de sterke hoede van 'n dozijn grimmige gen darmen naar binnen gebracht en op 'n don derende juichkreet onthaald worden. Leve het gevang van Veurne Hoera Leve de «Brave Moordenaar» Hoera Voor wie het mocht interesseren weze hieraan toegevoegd, dat Verlent en Sofie ongeveer een jaar in voorarrest zaten, alvo rens onze Onderzoeksrechter tot het besluit kwam, dat het inderdaad 'n ongeluk ge weest is met de knecht en dat ons bakkertje en zijn wederhelft dus onschuldig zijn in De Wrede Moord op de Bakkerknecht Hetgeen niet belet heeft, dat Verlent's «Ge zondheidsbrood» niet meer gegeerd werd door de mensen van Veurne, zodat het ven tje zich gedwongen zag zijn bakkerij tje over te laten en met zijn spaarcentjes er- j Sint-Niklaaskerke onder het lustig gebeier Z van Bomtje en het gejubel van de gehele De bevolking van onze «goede stede». strai De «Brave Moordenaar» stond er op, dat De hij met Anneke in de «Koetse van het Ge- jtot recht», met boven op de bok 'n triomfante- ZON lijke Bril, door Mina naar ons schoon ge- HAd vang gevoerd werd, dat nu weer de vette is jaren kfent, sedert onze Prokureur-generaal ergens 'n ander gevang liet afschaffen en de Al prisonniers naar Veurne liet overbrengen. 30, 1 In Cel Numero 13, die voor de omstandig heden in 'n grote bloemenkorf omgetoverd M werd, greep die dag de schitterendste re- Ai ceptie plaats, die onze goede stede in de 78; loop der eeuwen ooit gekend heeft. 2.20; Alle prisonniers werden getrakteerd op |nijn< krentenbood en chocolade-koffie. En op de rune doortocht van het gelukkig paar keken zo- kens veel lachende koppen door de valluikjes duiv van de cellen en werden evenveel handen naar de «Brave Moordenaar» en zijn lief vrouwtje uitgestoken. «E Door «De Leveranciers van ons Gevang» vriei werd op deze onvergetelijke receptie de testi nieuwste kantate van Meester Matton uit- 1859 gevoerd jkrin, Lang leve de Brave Moordenaar Baar EINDE. jsens burg

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 2