en omstreken - <xt^ J 1 Baron cyerooen en de LUonin<gpolitiek in jSeigië iS raagbankje _Erembodegem brengt hulde aan Burgemeester FRANS BOEL Met muziek tioor net leven Met cle esligingswet... op weg nam een welvarende middenstand. Bevrijdingsleesten i geslaagde plechtigheid óloot de 0jliciele ^{andelól oor. Studie over "De Denderstreek,, il isioni ons coup I 'actic R. ix g de Be. Brux °t van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,IT. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. JbSaZss VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST. 15de JAARGANG P 1,50 fr. lel. 241.14. P. R. 88172. liet nummer. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 NUMMER 72 pij voor Goedkope Woningen viert zaterdag a.s. het bouwen L1GI 1ARI hel 4 'laer ecke de legt Zti re t 3 EN ei ram vrij ten ver yha- een- 5.a De Aalsterse Maat scha; van haar 1.000ste woning. Sinds haar ontstaan, 37 jaar geleden, staat ze onder de leiding van Baron Romain Moycrsoen, oud Minister van Nijverheid en Arbeid, oud-Voorzitter van den Senaat, oud-burgemeester der Stad Aalst. Deze feestviering is een welgekomen gelegenheid om aan de grote invloed te herinneren die Staatsminister Moyer»uen op de woningpolitiek in ons land heeft uitgeoefend. Reeds voor hij in het Parlement trad, in 1911, had hij zich te Aalst met het probleem beziggehouden. fn het Parlement trad hij beslist op voor wettelijk, maatregelen. In 1912 werd op initiatief van de Regering de Bioqueville een commissie samen- gtait.d, gelast met het probleem van de huisvesting der atbeiders, en het vooibe- ïtiden van ten vóór ontwerp van wet. De jonge volksvertegenwoordiger aakte deel u.t van deze commissie waarvan Cyrille Van Catienbtrgh de spil was. De commissie werkte een voorstel ai', dat daags voor de oorlog 1914-1918 in de kamers werd gestemd en dal de stroming voorzag van de Nationale Maatschappij voor Goedkope Woningen. De Wet werd in de Senaat gestemd na de bevrijding en de Nationale Maatschap pij kwam tot stand in 1920. De S. M. van Goedkope Woningen voor het Gewest Aa. werd met medewerking van enkele industriëlen door den Heer Moyersoen gesticht in 1921. Ze ging onmiddellijk aan het werk en heeft sinds dien onverpoosd gebouwd. Kort na de stichting werd de Heer Moyersoen. toen lid van de Senaat, Minister van Nijverheid en Arbeid. Op 14 augustus 1922 verscheen bovc.t zijn hantekemng het Koninklijk Besluit, dat een Rijkspremie instelt «ter bevordering van het bouwen van Goedkope Woningen» door bizondere personen. Een tweede Koninklijk Besluit van 14 oktober 1922 voorzag het toekennen van pre- miën aan de bewoners van eengezinswoningen opgericht door toedoen van de Maat schappijen van Goedkope Woningen, er. eigenaar wilden van worden. Dat pre- miestelse. dat tijdelijk door socialistiseiv. Minister: -werd afgeschaft, en in 1928 terug werd ingevoerd door Minister Heyman, had reeds voor de tweede wereldoorlog aan 91.115 gezinnen de mogelijkheid gegeven hun eigen huis te bouwen, en aan 21.000 andere eigenaar te worden van het huis dat ze betrokken. Na de oorlog rees opnieuw het probleem van de woningnood m gans zijn scherpte in het studiecentrum van de CW.P. werd een commissie samengesteld onder voor zitterschap van Baron Moyersoen, om het probleem te bestuderen, en werd een wets voorstel uitgewerkt dat in de kamer werd neergelegd door Volksvertegenwoordiger Alfred De Taye. Het voorstel weid met veel succes verdedigd door Alfred De Taye en werd ten slotte gestemd ondanks de oppositie van vele socialisten. De grote verdiensten van dat initiatief was dat zij aan het premiestelsel een wet telijke grondslag gaf en de voordelen verruimde. Minister De Taye zou als Minister van het Gezin een grote ontplooing geven aan dit weldoende premiestelsel. Opnieuw rezen honderd duizend huizen uit de grond, dank zij het premiestelsel, én werd meteen de eigendomsverwerving door de arbeidersbevolking in de hand gewerkt. Ht arrondissement Aalst geniet op ruime wijze van het premiestelsel. Het is het enig Vlaamse arrondissement waar meer eigenaars van huizen dan huurders zijn. Toen Baron Moyersoen opnieuw in de Senaat werd gecoöpteerd legde hij een wetsvorstel neer, houdende, oprichting van een Nationale Maatschappij voor Woning bouw cn Huisvestings Krediet ten be hoe e van de Middenstand. -- Politieke verwik kelingen bektten dit voorstel wet te worden. Het idee werd echter zeer onlangs door Minister Van den Boeynants hernomen. De S.M. van Goedkope Woningen voor het Gewest Aalst viert Zaterdag a.s. feest maar werkt steeds voort. Het duizendtal is rees overschreden. Baron Moyersoen die op 2 september 11. zijn negen en tachtigste verjaring vierde heeft nog veel plannen. Z3BL: a Ons huidig stadsbestuur heeft, door het vervoer met autobus, zijn bezorgdheid ge toond tegenover de schoolgaande jeugd. Ook onze simpatieke, Aalsterse politie hebben we al in de weer gezien hier en daar hebben wc ze al zien optreden om het verkeer stop te zetten zodat schoolgaande kinderen in volle rust de drukke straat kunnen oversteken. We zouden nochtans willen vragen of, alleen voor wat de spitsuren betreft, hetzij 's morgens, 's middags en 's namiddags, MAAR VOORAL *S MIDDAGS, niet een speciale politie-dienst voor de schoolgaande jeugd zou kunnen ingericht worden. We bedoelen dan alleen maar voor de scholen die in het stadscentrum zijn gelegen. We nodigen, ter illustratie, onze Heer Politie commissaris uit eens op het middag-uur, de zaterdag bij voorbeeld, een oogje te wer pen op de drukte in de Vrijheidstraat, bij de uitgang van het St. Maarteninstituut hij zal het, mét ons, wel niet gepast vinden dat daar een E. P. Professor van het Colle ge, voor de veiligheid van zijn studenten, zélf het verkeer moet regelen... (alle eer voor het initiatief van deze Eerw. Heer Aalst beschikt toch over meer dan honderd politie-beambten Misschien kunnen de menigvuldige brieven die door deze agenten worden rondgedragen door een of meer «doppers» worden bezorgd er worden tr nu toch ingezet op alle posten zodat hierdoor een of meer verkeersagenten vrij komen Misschien kan onze achtbare Heer Bur gemeester, als «Hoofd van de Politie», een handje toesteken om een of ander oplos sing in de hand te werken We weten zéker dat de veiligheid van zijn stadgenoten hem aan het hart ligt. In aanwezigheid van verschillende voor aanstaanden heeft de plaatselijke C.V.P. dhr. Frans Boel, als opvolger van wijlen burge meester De Cock gevierd. Dhr. Burgemeester mocht vele huldeblij ken in ontvangst nemen. Langs deze weg wensen wij de Heer Boel een vruchtbaar burgemeestersschap. o. ,4.rkgroep van het lecsiKomitee is week voor de eerste maal bijeenge komen onder voorzitterschap van leestce- stuurdii- M. de Bisschop, lil aanwezigheid van ut schepen van openbare werken tn u estelijKitcden werd een eerste gedachten- wisseling gewijd aan de organisatie van de aanstaande karnavalfeesten. Zoals men wui, oeotaat at eerste en voornaamste be zorgdheid van de werkgroep erin een nieu we formule te vinden waardoor een renova tie en herwaardering van het karnavalge- ücurcn kan worden ingeluid. Verschillende voorstellen werden gedaan om aan dit ver- langui tegemoet te komen. De ene stelde voor de karnaval in het tfctfen te stellen van I «met muziek door 't leven»; een andere vond dat de uitwerning van een show :<cir- cus opreis» zeer geschikt was, terwijl ten i siotte nog een andere vond dat er rond het tuna «Bier» heel wat kon gerealizeerd. Ziedaar drie voorstellen tussen dewelke de werkgroep keuze had. ledereen scheen I het erover eens dat de meest originele en revoiutioiinaire idee dit was van de ciscus- show. Het veronderstelt echter een organi satie van lantasiische afmetingen zodat het zeer te beiuijielen is of men daarmede nog tijdig zou kannen klaar komen. Het opzet bevat schitterende mogelijkheden maar het uitvoeren is ten ander paar mouwen. Hel tenia rond het bier is te verwerpen. Op het ogenblik dat alie dorpen en steden bier- itesten inrichten zou een karnavalstoet iu dien zin niet veel aantrekkelijks bieden. Karnaval eist op de eerste plaats oorspron- Kciijkiieid Daar blijft dan nog over het voorstel met muziek door 't leven. Gezien de omstandigheden van tijd, geld tn persoonlijk initiatief lijkt dit misschien nog de meest geschikte formule. De laatste jartn lijdt de karnavalstoet, een groot ge brek aan beweging. Wat er ontbrak zowel in de stoet als bij de wachtende massa was. schwung. De echte karna valatmosf eer, waarover bewonderaars van vreemde kar- navalstoeten met zoveel lol' spreken, was er niet. Muziek kan hier wellicht de karna valstoet uit het slop helpen. Het amuseert, ontspant en schept de onontbeerlijke at mosfeer. Men zou ongelijk hebben in deze I eeuw van internationalisme, geen muziek kapellen uit Duitsland, Frankrijk, Neder land, Italië, enz aan te werven. Hun fees telijke kledij en opwekkende muziek kun- nen een attractie zijn op zichzelf. Wil Aalst zich uit het enge en beperkte lokale kader- I w erken dan moet het er voor zorgen aan j zijn stoet een internationaal cachet te ge- j \en. Indien het dit niet wenst of niet kan. laten wij dan liefst zwijgen en niet meer lvertellen aan Jan en alleman dat Aalst dc t erste karnavalstad is van België. Men 1 moet durven groot zien. Een muziekparade in grote stijl kan in 1960 een groot succes zijn. Wanneer daarnaast de verkiezing van prins karnaval op een nieuwe leest wordt geschoeid, bestaat er een flinke kans dat karnaval Aalst opnieuw een attractie wordt die voor duizenden de moeite van een ver plaatsing waard is. BAZOEKA. ooo De herdenking van de bevrijding en het veertigjarig bestaan van de N.S.B., N.V.I. en Bond der opgeëisten kende een schitte rend verloop. Een diploma is toegekend aan de h.h. Breckpot, De Groot Cyriel, Praet Theo, Van Holsbeek Clement, De Saedeleer Gustaaf Het ere-diploma met erekruis werd toe gekend aan de h.h. Caudron Florent. Cley- mans Louis, Degendt Adhemar, De Haeek Gustaaf, De Saedeleer Desiderius, De Sae deleer Gustaaf, Keymolen Leon, Lievens Victor, Neetens Edmond, Pereboom Louis, Van de Velde Jan en Van Unchem Louis. Vandaag, donderdag 10 september, laat ste dag der Tentoonstelling van de oorlogs gedenkenissen der beide wereldoorlogen. In een vorige bijdrage behandelden we de praktijk van de Vestigingswet en de toestand tot op heden. Bekijken we thans de basis van de voorwaarden. De beroepsuitoefeningsvoorwaarden die nen vervuld door het hoofd van de han dels-, ambachts-, of nijverheidsonderne ming of bij diens ontstentenis door één van zijn met het beheer van het bedrijf belaste aangestelden. De beroepsuitoefeningsvoorwaarden moe ten betrekking hebben op de ALGEMENE KENNIS BEROEPSKENNIS HANDELSKENNIS. Zij kunnen tevens betrekking hebben op. 1. De technische uitrusting wanneer het rendement van de ondernemingen en de hoedanigheid van de voortbrenging gro tendeels daarvan afhangen. 2. De praktische leertijd hetzij bij een gevestigd patroon, hetzij in een beroeps- of technische school. Dit alles zal verschillen volgens de aard van het beroep en dit bijzonder op tech nisch gebied daarentegen zal voor de ande re vorming een Patroonsdiploma meestal volstaan. Er starten thans 40 Patroonscholen van het N.C.M.V., speciaal afgestemd op het onderricht voor reeds gevestigde ambachts lieden en handelaars en vooral op het on derwijs van de toekomstige zelfstandigen. In het kader van de Euromarkt is het een onaanvechtbaar feit dat slechts de ge schoolde ondernemer zich zal kunnen hand haven en dit door een ver doorgedreven vakbekwaamheid waaraan de noodzakelij ke kennis van bedrijfsleiding gekoppeki is. De eigenlijke bedrijfsleer, gesteund op de ervaring van elke dag in de kleine en mid delgrote ondernemingen, tevens afgestemd op de dagelijkse moeilijkheden en noden van het zelfstandig bedrijf, zal b'jzonder ontwikkeld worden in onze patroonscholen. OFFICIEEL DIPLOMA NA DRIE JAAR. Een patroonsdiploma wordt afgeleverd in algemene-, handels-, en vakkennis en dit na het afleggen van een eindexamen voor een door de Minister van de Middenstand samengestelde officiële commissie. Geen schools onderwijs, maar praktisch onderricht gebaseerd op een efficient be drijfsbeheer. Aarzel nu niet meer, maak van de gebo den gelegenheid gebruik en laat U onmid dellijk inschrijven op ons secretariaat, Giote Markt, 28, te Aaist. E. BOGAERT, Voorzitter N. C M. V. PATROONSSCHOOL VAN HEI ARRONDISSEMENT AALST. Een N.C.M.V. inrichting. Secretariaat GROTE MARKT, 28, AALST. Tel. 25778. BESCH ERMCOMITE de Heer B. Ringoir, Schepen van de Mid- stand. - Voorzitter van het Be- scherm-Comité. Z. E. H. Kan. J. Colpaert, Nationale Proost N. C. M. V. (Z. E. H. Kan. J. De Cock, Pastooi-deken, de Heer R. Moyersoen, Staatsminister, de Heer Senator Santens, Nationale Voor zitter N. C. M. V. de Heer Volksvertegenwoordiger L. Moyer soen, Voorzitter van de commissie van de Middenstand, de Heer Volksvertegenw. E. Moriau. de Heer J Borreman, oud-burgemeester, de Heer De Vidts, Bevelhebber van de Brandweer, de Heer R. Moreeuw, Nationaal Secretaris N. C. M. V. de Heer J. Van Damme, Secretaris van de Beroepsopleiding, de Heer Ing. E. de Beer, Kabinetschef van de Minister van Volksgezondheid en Gezin. iBank van Brussel. 1 c IN AALST IS ER EEN PATROONSCHOOL Bank van de Soc. Générale de Beigique. Op Dinsdag 15 September start reeds Kredietbank, voor het tweede schooljaar de Patroon- BESTUREND-COMITE school van de Middenstand. Voorzitter E. Bogaert. Deze school werd opgericht in de schoot van het N.C.M.V. Aalst. Reeds het eerste jaar mochten we een succes boeken niet alleen door het aantal Leden leerlingen maar meer en dit in het bijzon der door de belangstelling welke van deze middenstanders of toekomstige middenstan ders uitging. O/Voorzitter R. Guns. Proost Z. E. H. Wuytack. Technisch Adviseur Dr. Fr Uytterhoeven. HH. J. Bessems. A. Du Four. L. Eeckhout B. Ringoir. V. Sterck. E. Van Roy en. VOOR JUFFROUWEN EN HEREN J J. Verhoeven De Patroonsschool is toegankelijk voor I Directeur H. Vinck. juffrouwen en heren alsmede voor de hel- Leraars Het lerarenkorps is samengesteld pers en bedienden, die minstens vijf jaar I praktijk hebben bij een gevestigd patroon. Beneden de 18 jaar wordt een diploma geeist van lager onderwijs en twee jaar praktijk. Men kan ook nog toegelaten worden na een voorbereidende proef, indien men aan bovenvermelde voorwaarden niet voldoet. uit heren, licentiaten in Handels- Eko- nomische- en Konsulaire wetenschap pen, Doktors in de Rechten, weten schappelijke regenten, fiskalisten. Be nevens hun wetenschappelijke vor ming kunnen zij bogen op een jaren lange praktijk in grote en middelgrote bedrijven van alle aard. WIE EEN VRIEND WELDOET, DOET HET ZICHZELF. (ERASMUS). Brengt daarom uw vrienden mee naar het GROOT FAMILIEFEEST van ZONDAG 13 SEPTEMBER in het SINT MAARTEN- INSTITUUT, ESPLANADE. VRIJHEID STRAAT. GRATIS INKOM BEGIN te 16 h. De Aalsterse Handelsfoor heeft 29.160 bezoekers gelokt, een cijfer dat de stoutste verwachtingen heeft overtroffen, en dat de passende bekroning is voor die mensen die het initiatief in al zijn vormen hebben uit gewerkt. Die namen zijn voldoende bekend, doch het opzet om tijdens de laatste dag als slotplechtigheid dus het boek voor te stellen over de sociaal-economische struc tuur van «De Denderstreek» op het huidige ogenblik is werkelijk de meest effektieve slotceremonie die men zich kon indenken. Meer dan ooit heeft men thans de indruk dat het fameus cijfer van bezoekers aan ae handelsfoor, en dë zeer gevatte expositie niet alles zeggen, dat er in de Denderstreek nog andere werken moeten aangepakt wor den, en dat de mogelijkheid ertoe zeker be staat Het actiecomité voor economische expansie, onder voorzitterschap van oud minister Ludovic Moyersoen, heeft nu voor de talrijke personaliteiten de verschillendt noden kunnen blootleggen, die op het huidi ge ogenblik hangende zijn in de Dender streek, bijzonder door de deskundige kijk die men over de dingen kreeg Prof. Vlerick inderdaad bracht in een zeer uitgebreide bespreking over de studie die over de Denderstreek is gemaakt onder zijn leiding de resultaten naar voren, die men heeft gekregen uit de verschillende peilingen en onderzoeken. Hij liet eenieder echter terecht opmerken dat daardoor slechts de eerste stap is gezet, en vinger wijzing als het ware, zoals trouwens ook Gouverneur Marien het zegde tijdens zijn Met frappante cijfers en statistieken leg de hij de verschillende zwakke plekken bloot in de structuur van de «economische Denderstreek» die kost wat kost totaal moet herzien worden. Burgemeester Blanckaert, en oud-minis ter Ludovic Moyersoen konden dan niets anders doen dan prof Vlerick en zijn mede werkers gelukwensen met hun studie, die voor hen, respektievelijk als burgemeester en voorzitter van het expansiecomité, een wenk zal zijn naar de richting die men moet uitgaan. Want alles gaat tenslotte naar één punt het is nu dat maatregelen moeten getroffen, NU.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1