de en omstreken Zijn cl e misdad igers zwakzinnigen o4mnedtie? k. F. L. lezoeL van Minister Meyers aan Aalsl Loop naar de maan... Vrijdag 18 september Gebedstocht voor Amnestie. Feestzitting van Je C.V.P. Afd. Aalst van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,— fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. ie moord op A. Grysolle, te Berlare, is i der meest beestachtige misdaden waar- t wij ooft een relaas lazen de moorde- V verkracht zijn stervend slachtoffer, lie kerel normaal Of was hij waanzin- op 't ogenblik dat hij de misdaad pleeg- jjn de misdadigers zwakzinnigen rüner, een Duitse landloper, die te sele, een zeventienjarig meisje wilde xachten, wordt waanzinnig verklaard, vrouw, die haar man wil onthoofden, it terecht in een krankzinnigen gesticht, welstellend# landbouwer, te Aertrijke, jdt zijn vrouw de keel over, snijdt zijn teders door, springt in een waterput, rdt gered. Hij handelde in een vlaag van nzin it zijn gebeurtenissen der laatste dagen. Mertens. de moordenaar van Zele, kzinnig Bedreef hij de moord onder ituwing van geheimzinnige krachten, end in zijn onderbewustzijn Is Mer- een geboren misdadiger «De Standaard» beschrijft L.D.L. Mer- als volgt Hij is een kortgebouwde man, die oer- k schijnt. Zijn grote, dikke, hoge kop kt zonder hals op zijn te korte maar I le lijf en zijn voetjes schijnen te klein abnormaalde teentjes zijn dicht te- mekaar gegroeid. Zijn voorhoofd jnt zeer snel van zijn gelaat te willen vluchten en zijn ogen liggen in diepe en waar ze maar moeilijk uitkunnen, tens geeft de indruk een te fel gebouwd irlichaam te hebben vergeleken bij het d. Tot daar L.D.L. ertens lijkt een gorilla; hij is het ty- 'an de misdadiger, of iemand die mis- ger moest worden Toen ik voor de eerste maal een grote ngenis bezocht, was het mij toegelaten evangenen na te kijken, die zwijgzaam feeksen voorbijstapten. Ik huiverde bij (aanschouwen van die wrede kaaksbeen- te, die domme aangezichten, die ver- perde ogen en dit beestachtig voorko- L Ik was er van overtuigd, dat de mis teers niet zijn zoals andere mensen. Ir de gedachte kwam in mij op, eens I proefneming te wagen bij een drukke jathoek.Zo ging ik naar een drukbezoch- jtraat in het hart van de stad, stelde op een straathoek en bekeek aandach- de voorbijgaande gezichten, terwijl ik thte mij in te beelden, dat ik gevange- |zag voorbijstappen, die pas uit de ge- kenis waren losgelaten. Haast onmid- Hk scheen mij de straat vol wrede kop- domme aangezichten, verwilderde kij kers en beestachtige wezens. (Murchison, prof. i.d. zielkunde in zijn werk Criminal intelligence 1926). Mogelijk is Mertens een slachtoffer van erotische afwijkingen, van onvervulde Sexuele wensen verzonken in het Onbewus te, waar ze latent blijven rusten» om actie! op te treden wanneer uitwendige prikkels hen wakker schudden (Freud in Neurose en sexualiteit.) Dit kan. «Mertens vond wat vrouwen goed. Dat streelde hij, daar speelde hij mee. «En wat in zijn hoofd steekt. Dat onderzoek, die ontleding laten we over aan de dokters en psychiaters. (L.D.L. in «De Standaard».) Delikaat werk voor de psychiaters. Hoe ontdekken zij het innerlijke van de mens Hoe kunnen zij weten hoe de mens hier Mertens gesteld was, zijn bewustzijn op 't ogenblik van het plegen der misdaad zonder de oorzaken van zijn afwijking, be ter van het actief optreden van zijn latent onbewuste op te roepen hier de sexuele drift of onvoldaan verlangen op te roe pen en zijn reacties na te gaan Zelfde toestand scheppen Om de zaak wat eenvoudiger voor te stellen een voorbeeld. Rond 1911 te Antwer pen sloeg 'n man met 'n bierglas 'n kaart speler een medespeler neer. De «doder» wij schrijven niet moordenaar werd on verantwoordelijk verklaard en veroordeeld tot vijf jaar internering te Doornik. Na drie jaar werd hij genezen verklaard en in vrij heid gesteld. De eerste maanden ging alles goed. Later, de genezen opvliegende vent» trok naar zijn stamcafé, speelde kaart, kreeg ruzie, vloog op, greep een bier glas en sloeg een medespeler neer. Zelfde oorzaken, zelfde gevolgen. Mertens streelde het vrouwengoed, speel de er mee. Hier ligt de hoofdoorzaak van het ge beurde. Had Mertens «niet gewild» met dit spul gespeeld, had hij gewild «niet de spe len» met dat goed, had hij willen meester zijn over zich zelf, ware hij een sterke per soonlijkheid geweest, hij zou 's nachts niet gaan wandelen, hij zou geen vrouwen heb ben bespied, lastig gevallen, geen vrouw vermoord. Misschien kon Mertens niet willen, had men hem niet leren willen. Mogelijk ver mindert dit willooszijn, die niet-normale sexualiteit, zijn toerekenbaarheid. Voor de maatschappij is hij gevaarlijk. Worden ontoerekenbare als genezen vrij gelaten, dan dienen ze onder voogdij ge steld, gevolgd en regelmatig onderzocht C. B. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. «Jorisstraat, 25, AALST. 15de JAARGANG. Tel. 241.14. P. R. 88172. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 NUMMER 74. e-arxittfi 1,50 fr het nummer Destijds stond o. a. op de Brusselse- steenweg een groot plakaat met de wenk x Bezoekt Aalst en zijn monumenten Menige spotter (en Aalst kent er iets van!) herhaalde die zin te pas en te onpas zoals iedereen wel weet. Maar toch betekende dit plakaat ten minste IETS in de ogen van de vreemde die Aalst binnenreed, nu is er NIETS dat de aandacht trekt wat zeker niet beter is. We vragen ons steeds af wat er zou kun nen gedaan worden om meer toeristen de stad in te krijgen er rijden, langs de auto strade, duizenden hier voorbij wiens aan dacht .door niets wordt getroffen om de grote baan te verlaten en enkele uren in Aalst door te brengen. Kan er niets gedaan worden om ook de kunstschatten van onze stad meer bekend te maken We stellen voor een pers-kampagne met artikels geschreven door enkele bevoegde mensen (zoals Aalst er, gejukkig, heeft Dit zou tevens de Aalstenaar inlichten over zijn stad Enkele dagen geleden stelde senator Claeys in de Parlementaire Vragen en Antwoorden aan de betrokken minister een vraag betreffende een Oud-Strijder 14-18, Vuurkruiser, lid van het V.N.V. voor de oorlog, maar lid van geen enkele partij I of vereniging gedurende de oorlog, en van een onberispelijk vaderlands gedrag. Deze I man werd in 1957 zijn eretekens 14-18 en zijn Oudstrijderskaart ontnomen. Als re- den van deze maatregeld gold, dat hij wel geweigerd had, zijn lidkaart van het V.N.V. gedurende de oorlog te laten vernieuwen, doch dat hij verzuimd had, schriftelijk ont slag uit die partij te nemen. Enkele weken geleden verzochten 40 se natoren om de vrijlating van Hendrik Elias, leider van het V.N.V. Op dit ogen blik bevindt Elias, die veroordeeld werd om zuiver politieke motieven, zich na 15 jaar gevangenschap in de kliniek om er een levensgevaarlijke operatie te ondergaan. ONTHULLINGEN AAN BEGIJNHOF EN HOF ZOM ERGEM ONTVANGST OP HET STADHUIS. (enieder heeft reeds de veranderingen |emerkt die er regelmatig aan het stads- |d gebracht worden, iets waarbij het Be- jhof een toonaangevende rol speelt. Ter kenheid nu van de duizendste woning door de maatschappij voor Goedkope bingen in het gewest Aalst werd opge- It, had minister Meyers er aan gehouden i de 1ste maal in zijn minister ambt naar it te komen, vermits hij nu eenmaal een tme bezorgdheid heeft voor de woning- te in ons land. Nadat hij echter heeft ben zien welke inspanningen in Aalst ian worden om de mensen een moder- boning te laten betrekken, zal hij zeker leden zijn over die mateloze inspannin- die men in de Ajuinenstad heeft ge- OP HET BEGIJNHOF iouwens reeds van de eerste stap die minister op het Begijnhof zette, was er stemming die gedurende het ganse be- k zou heersen. Na een rondgang langs anen van het Begijnhof, namen de ver- Diende personaliteiten plaats op de ere- une, waar we naast de minister, ook lerkten Staatsminister baron Romain fersoen, voorzitter van de maatschappij f Goedkope Woningen, gewest Aalst; pvic Moyersoen, oud-minister, Eugeen tiau, volksvertegenwoordiger; Wim Ver- pi en Charles Van den Berghe, besten afgevaardigden, burgemeester Blane- tt en schepen Ringoir en Claus, alsme- De gezagdragers van de maatschappijen f bouwondernemingen: Wouters, Zwae- bel, Eeman, Monbach, Simon; ook de h. i Beneden, arrondissementscommissaris, De Beer, kabinetschef van de minister Baron Romain Moyersoen heette minis ter Meyers welkom en dankte hem om de uitnodiging van de S. M. der Goedkope Wo ningen aangenomen te hebben, waarna hij een schets gaf van de evolutie van de wo ningbouw in Aalst. Thans zijn echter nieuwe plannen in uitvoering. Op de plaats waar eens de lusthof van de familie De Blieck bloeiden zullen ruim 200 woningeu worden opgericht, waarvan er thans reeds 93 in aanbouw zijn terwijl wij de vol tooiing afwachten van 10 dubbel woonsten aan de Bergemeersenstraat. Thans is de duizendste woning voltrokken. Wanneer het huidig programma zal uitgevoerd zijn zal onze maatschappij 1.118 woningen voor ons volk hebben opgericht. De kranige baron Moyersoen was fier toen hij deze woorden uitsprak, niet alleen omdat het aantal zo indrukwekkend schijnt maar vooral omdat hij weet dat er daarmee zovele gezinnen die misschien zware en moeilijke toestanden kenden uit de nood werden beholpen. H. Hoste, voorzitter van het comité van het Begijnhof was het trouwens volledig eens met de woorden van h. Moyersoen.ter- wijl hij natuurlijk minister Meyers dezelf de dank verschuldigd was. In naam van al de bewoners van het Begijnhof boden de kinderen dan een prachtige bloemenruiker aan, aan de minister en baron Moyersoen, /aarna alle kleintjes met vlaggetjes en bloemen opstapten voor de eretribune. Na de onthulling van de gedenkplaat ter gele genheid van de bouw van de duizendste woning, sprak minister Meyers zelf het slotwoord uit, waarbij hij wees op de edele toekomstplannen van baron Moyersoen erf zijn medewerkers, en tevens allen dankte Zie vervolg blz. 4. FILMFORUMS der KFL-AALST - 1959-60 Na heel wat moeilijkheden te hebben overwonnen, is dan eindelijk het filmfo rumseizoen van de KFL. voor de volgende wintermaanden samengesteld. Allereerst bieden wij onze leden 7 filmen van eerste rang op 35 mm (dus het komfort van de grote cinemazalen die zullen ge draaid werden in de prachtig vernieuwde filmzaal van het St. Jozef-uilege (waar o o. het cinemascopscherm en gemakkelijke nieuwe zitplaatsen het U zeer aangenaam maken Deze filmen zijn 22 okt. Een terdoodveroordeelde is ont snapt. 12 nov. De kruiser Potemkin. 10 dec. Rode Signaal. 17 dec. Twelf angry men. 28 jan. Zevende zegel. 25 febr. Celui qui doit mourir. 24 maart The wrong man. Is dat geen programma voor fijnproe- /ers Verder bieden wij ons gewoon 16 mm- programma met ditmaal een splinternieuw apparaat 24 sept. De een-en-veertigste. 8 okt. Naar de drommel met de ouders 5 nov. Het zout der aarde. 3 dec. Liefde sterft nooit. 14 jan. Papa, mama, mijn vrouw en ik 11 febr. Sissi III. 10 maart De ketter. 7 april SOS. Scotland Yard. Niemand zal betwisten dat we ervoor ge zorgd hebben aan ieders wens te voldoen. Er zijn zowat alle genres vertegenwoor digd van het komische naar het zware dra matische. De start wordt gegeven op 24 sept. met de merkwaardige Russische film «De een- en-veertigste Houd die datum reeds vrij. Van nu af kunnen ook de lidgelden 1960 j betaald worden. Het bedrag is 40 Fr en dan ontvangt U regelmatig het interesante maandblad «Film en Televisie». Onze ereleden betalen 100 F, doch ont vangen aldus een gratisabonnement voor vijf vertoningen. Met dit abonnement hebt U dubbel voordeel U bespaart 15 F en U hoeft nooit aan te schuiven voor uw in- gangskaart. Adressen voor inschrijving Sekr. H Blendeman, V. De Saedeleerstraat, 24, Aalm. E. H. Weyn, Steenweg op Dender- monde, 18. HET BUITENLAND. In het buitenland heeft men zulks snel ler begrepen dan in België. Landen als Frankrijk, het Groot Hertogdom Luxem burg, Nederland, de Sovjet-Unie, Joego slavië en Italië vaardigden reeds geruime tijd geleden amnestiewetten uit. Nochtans heeft het ook hier in ons land niet aan ge zaghebbende stemmen ontbroken: mensen als de Nooeiprijswinnaar prof. Heyman en volksvertegenwoordiger Kiebooms (weei- stander en politiek gevangene) ijveren sinds jaar en dag voor amnestie. Moet Bel- gie dan het enige land zijn dat niet wijs en numaan genoeg is om een werkelijke natio nale verzoening onder alle burgers na te streven Moet België dan het enige land zijn waar men doof blijft voor de oproep die Z. H. Paus Pius XII reeds in 1951 tot de katolieken van de hele wereld richtte AMNESTIE EN DEMOCRATIE. Het probleem van de nasleep der repres- Tussen ciese twee extremen, enerzijds het i siei zoals het zich hjer in ons land yoor. geval van een man die van onberispelijk doet, stelt echter op zeer pertinente wijze vaderlands gedrag was en anderzijds het j nog een ander belangrijk vraagstuk, het geval van een man die politieke vergissin- I vraagstuk nl. van het behoud onzer demo- gen beging, tussen de kleinzielige erete- kratische instellingen. Dag voor dag kan kens-root en boete gedurende 780 eindelo-men vaststellen dat een kleine kliek van ze gevangenisweken voor een louter poli- onverzoenlijke en haatzaaiers iedere rede- tieke tout, tussen beide gevallen ligt gans lijke oplossing onmogelijk tracht te maken de zee van ellende die wij plegen te noe- en dat machten, die niet eens vertegen- men de nasleep der repressie». Ieder wel- woordigd zijn in het parlement, op waar- denkend mens is er over accoord dat deze jlijfc diktatoriale wijze druk uitoefenen op ellende, waaronder duizenden nog gebukt jde regering om hun politiek van weerwraak gaan, moet opgeruimd worden. bestendigd te zien. Deze praktijken zijn on- i duldbaar voor een vrij land en ieder ware OPRUIMING DER REPRESSIE. j demokraat heeft tot plicht er over te wa- Sommigen zijn van oordeel dat de onzali- I kfen dat onze instellingen en wetten niet ge nasleep der repressie moet opgeruimd verkracht worden door mensen, die wellicht worden door individuele maatregelen. De aan de andere kant van het IJzeren Gor- voorstanders van amnestie geven toe, dat dijn beter op hun plaats zouden zijn. Men deze metode enkele jaren geleden op haar i ontkomt daarbij niet aan de bedenking, dat plaats ware geweest; thans echter, na vijf tien jaar talmen, is er geen enkele redelij ke verhouding meer tussen de begane fout en de opgelegde straf. Alleen algemene maatregelen, getroffen binnen afzienbare tijd, zouden in staat zijn op bevredigende wijze een einde te stellen aan wat van dag tot dag méér een onrecht wordt en een smet op de christelijke humanitaire tradities van dhs land. Dat verklikkers en beulen uitge sloten zouden blijven van deze algemene maatregelen spreekt vanzelf, voor deze mensen volstaan individuele maatregelen en eventueel een herziening van hun geval in een serener atmosfeer dan die der be vrijdingsdagen ruimschoots. De voorstanders van amnestie leggen er de nadruk op, dat amnestie geenszins goed keuring inhoudt van de kollaboratie-poli- tiek. Amnestie betekent alleen en uitslui tend een streep onder de oorlog en zijn gevolgen, een schoonmenselijke daad van verzoening. Gelet op de overdrijvingen en onwettelijkheden der repressie betekent amnestie eveneens herstel van de wette lijkheid en het recht. onze ministers vaak wel wat meer blijk zouden mogen geven van politieke moed en ruggegraat. DE AMNESTIEBETOGING. Op 20 september gaan de voorstanders van Amnestie betogen te Antwerpen. Wie even het lijstje overloopt van de verenigin gen die deze betoging inrichten, stelt al da delijk vast dat hier niet gaat om een kleine bende schreeuwers. Verenigingen zoals het Davidsfonds, de V. T. B., de V. A.B. het lJzerbedevaartkomittee, de Vlaamse Oud strijders 14-18 en 40-45, de Vlaamse Ver zetslieden 40-45 enz., kan men niet ontzeg gen dat zij spreken namens een belangrijk en gezond deel van het Vlaamse volk. Deze betoging weze een vingerwijzing voor onze regeerders. Het probleem der amnestie is thans onontkoombaar voor het forum der natie gesteld. Alleen een christelijks en hu manitaire politiek van nationale verzoe ning, van vergevingsgezindheid en van her stel der wettelijkheid kan beletten dat het repressieprobleem een ongeneeslijke kan ker in ons volkslichaam wordt. Caveant consules tv. -oqo- Ten tijde van de Topkonferentie te Ge- nève in de zomer van 1955 kon een lid van de westerse afvaardiging zijn misnoegd heid over de Russische onderhandelings methodes niet langer bedwingen Halfluid flapte hij het eruit Loop naar de maan en pluk de sterren. Kroesjtsev aan wiens aandacht niets ont snapte vroeg aan de tolk wat de "than in kwestie bedoelde. De tolk. die een Zwitser en een moedig man was bracht de verkla ring.. Kroesjtsev grinnikte en zei toen geme lijk tot de Westerse afgevaardigde Jonge man, mettertijd gaat je wens wel in ver vulling P.s. Het is wel overbodig, het uitzonderlijk belang van de Betoging te Antwerpen op 20 september voor het verder verloop van de Amnesliestrijd te onderlijnen. Om de aandacht der Aalsterse bevolking op treffende en passende wijze op deze be toging te vestigen en tevens om onszelf te bezinnen over de diepere motieven die ons aanzetten tot de Amnestie-strijd, richt het «Amnestie-Komitee der Jongeren» te Aalst op vrijdagavond, 18 september te 20 u., een gebedstocht voor Amnestie in (Vorming Werfkapel), Niet-katolieken kunnen in zwijgend protest bij deze gebedstocht aan sluiten. DIT INITIATIEF MOET EEN SUCCES WORDEN Het mag niet gezegd worden dat zij, die om christelijke en humanitaire motieven de Amnestie voorstaan, de moed niet zouden opbrengen om gezamentlijk en open baar de zegen van de Heer voor hun actie af te smeken en te bidden opdat de harten zouden geroerd worden van hen, in wier macht het ligt Amnestie te verlenen. Tot het aanbevelingskomitee van deze gebedstocht traden reeds talrijke a-politieke verenigingen en vooraanstaanden toe. In de vaste overtuiging, dat dit beroep niet vergeefs zal zijn, "met hoogachting, Voor de Amnestie-aktie. De Sekretaris. A. DE WILDE. 31, Duivekeetstraat. Op DINSDAG 22 SEPTEMBER, te 19 u. 30. gaat in de FEESTZAAL van het GROEN KRUIS, een algemene Partijvergadering door. waarop onze schepenen een overzicht zullen geven van hun 8-maanden medebestuur aan onze stad. Bij deze gelegenheid zal hulde gebracht worden aan onze nieuw aangestelde besten dig afgevaardigde de heeT Wim Verleijsen en onze pas benoemde schepen hr. Gustaaf De Haeck. .Alle partijleden en simpatizanten worden verzocht hunne belangstelling te tonen en zullen de kans krijgen vragen te stellen nopens problemen en projekten welke het stadsbeheer aangaan.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1