oe en omstreken ct*- /s jemeenteraad van 21 september 195(J - Heer G. Jdueck schepen van Burgerlijke stand -- Vraagbankje Vraaggesprek met de Schepen van Onderwijs en Schone Kunsten Een veelbelovende kuituurpoiitiek Zingende Hokken iopt ket- azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 4u,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. ERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week. S" BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST. 15de JAARGANG. 1,50 fr. Tel. 241.14. P. R. 88172. |het nummer. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1959 NUMMER 76 --- Gewoonte getrouw vergaderde de raad in Ie trouwzaal. De heer burgemeester opent de vergade- ing en geeft lezing van het ontslag van de eer Verleysen Wim. Hij heeft tevens een word van dank en hulde voor onze nieuw lestendig afgevaardigde. In vervanging van voornoemde volgt dan e installatie en beëdiging van de heer 'inck Hubert ais gemeenteraadslid. Schepen Claus draagt de candidatuur oor van de heer De llaeck Gustaaf als chepen van Burgerlijke Stand en Volksget- ondheid. Uit de geheime stemming blijkt dat de «er De Haeck 17 stemmen en de heer L. npKeyineulen 6 stemmen hebben bekomen. T)e heer De Haeck legt dan de grondwelte- ijke eed af en neemt onder handgeklap ïtting in de .schepenzetel. Na een paar kleine opmerkingen wordt iet verslag der voorgaande zitting goedge- ;eurd. Een drietal grondafstanden op het stede- jk kerkhof worden met algemene stem- len toegestaan. Uit de mededeling van het proces-ver- iaal van nazicht van de stadskas over het *>'d|erde kwartaal blijkt ONTVANGSTEN 77.543.450 UITGAVEN 82.108.163 VERSCHIL 4.564.713 KASGELDFONDS 2.000.000 ïlfsi TE KORT 2.564.713 Volgens het kasnazicht uitgevoerd door Schepen Ringoir bedroegen voor het tandigbedrijf voor water bedeling de ONTVANGSTEN 11.933.102,59 UITGAVEN 9.258.419,50 VERSCHIL KASGELDFONDS 2.674.683,09 500.000,— IN KAS 3.174.683,09 De raad sluit nu verschillende leningen lt.e f met het gemeentekrediet van België o.a.: l 5 l) 150.000 fr. op lange termijn, voor de erechtelijke onteigening van gronden tot IL1 erwezenlijking van het bijzonder plan van ln anleg der wijk «Schaarbeek». 11. 2) 322.100 fr. op half lange termijn, voor VI et ereloon verschuldigd aan de ontwerper an het stedelijk sportcentrum Mijlbcck ophogingswerken, werken waterloop en ^jlanleg van wegen). tj(j 3) 514.000 fr. op lange termijn, voor het tadsaandeel m de levering van groot-keu- enmaterieel en leveren en plaatsen van h anitaire inrichting in de stadsmeisjes- in^chool der Binnenstraat. 1 4) 110.400 fr. op half-lange termijn, voor ereloon voor het ontwerp van een 'embadcomplex. 5) 324.000 fr. op lange termijn, voor de inwerving van een eigedom in de Kool raat, tot verbreding van buurtweg nr 16 6) 117.000 fr. op lange termijn, voor de nwerving van een eigendom in de G. La itraat, tot verwezenlijking der lijnrich- tingsplans nr. 12 en 13. 7) 247.000 fr. op lange termijn, voor de aanwerving van verschillende eigendom men tot verwezenlijking van de plannen van aanleg. Het betreft de volgende aanwervingen 30.500 fr. voor eigendom De Brueckcr- De Clippel, Oude Gentbaan. 60.500 fr. voor eigendom Cherreté-W au- ters, Hovenierstraat. 141.102 fr. voor verschillende eigenaars, Merestraat. 14.804 voor de Sulb, Stoofstraat. 8) 733.000 fr. op lange termijn, voor de stadstussenkomst in de herstellingswerken aan de St. Jozefkerk. De raad brengt vervolgens een ongustig advies uit aangaande de beperking der machtiging tot exploitatie van een openba re interprovinciale autobusdienst Aalst- Asse, dit op vraag van de heer provincie gouverneur. De raad gaat akkoord met de aanstel ling van techniekers tot afwerking en in richting van de nieuw op te richten vei- lingshalle voor bloemenverkoop te Aalst, vfooonoemde zullen dienen te werken in nauwe samenwerking met de stadsdiens- cen. Het ereloon wordt bepaald op 120.000 fr. Gezien een bouwaanvraag dient de strook voor bijgebouwen en deze voor koeren en noven gewijzigd in een strook voor berg en werkplaatsen met een maximum van 7 meter hoog. Tot slot ondervraagt de heer D'Haese- leer het stadsbestuur aangaande het ver voer van materiaal door het stadspersoneel en met een voertuig van de stadf Hij be- doelt de huip cue auor ae siau werd ter gelegenheid van de lustrumviering der Paters Capucienen en de opvoering van het St. Franciscusspel. Schepen Claus laat droogweg opmerken dat hij goed begrijpt dat Mr. D'Haeseleer tijd te over heeft om alle kleinigheden te gaan naspeuren nu hij noch minister, noch burgemeester van Aalst is geworden. Schepen Claus zegt dat het de gewoonte was en nog is dat de stad zijn medewer king verleent aan dergelijke feestelijkhe den. Dat de benodigdheden elders dienden gehaald was alleen te wijten aan de «Han delsfoor» waar al het stadsmateriaal werd gebruikt. Het was dus maar billijk dat de stad het nodige deed om aan haar verplich tingen te voldoen. Hij bewijst tevens aan de hand van een hele lijst gegevens dat de vorige bestuursmeerderheid eveneens haar hulp verleende aan tal van feesten zelfs buiten de stad en de provincie. Schepen Claus verklaart zich zelfs be reid een reglement op te stellen opdat in de toekomst elk misverstand zou zijn uitgeslo ten en hij besluit wijselijk met vast te stel len dat Mr. D'Haeseleer door deze tussen komst zijn eigen misbruiken aan de kaak stelt. De openbare zitting is geëindigd en het publiek verlaat de zaal. KATOLIEKE FILMLIGA AALST. Donderdag 24 september zaal St. Jozefkring, Meuleschettestraat SORAK PERVYI DE EENENVEERTIGSTE '"isvchologisehe film door Grigori Tchoukhrai een episch gedicht ÏJ Begin 20 u. inkleuren. voor volwassenen. Mogen we de aandacht vestigen van de Heer Schepen van Openbare Werken op j de slaat van de zeer drukke Esplanade, i Dirk Martens- en Koolstraten, die op som- j mige plaatsen gevaarlijke putten en bulten l vertonen, die de stuur-vastheid van meer- dere snelrijdende voertuigen regelmatig op de proef stellen Het is nu nog tijd, vóór dat ij zei en regen deze klippen nog gevaar lijker maken, hier de nodige verbetering aan te brengen. De wijze waarop door de Intervapeur de Geraardsbergsestraat terug in orde werd gebracht kan absoluut onze geluk wensen niet verdienen. Laat staan dat ze vroeger ook niet al te wei was, maar zoals deze straat nu is toegetakeld, laat het veel, heel veel te wensen over. Kan het stads bestuur daar nu absoluut niet aan ver helpen C.V.P. VERGADERING ln ons blad van a.s. zaterdag vindt U bet verslag over de Ver gadering niet huldiging van De- puté W. Verleysen en Schepen 11e Haeck. Sedert de bestuurswisseling op het stadhuis, in liet begin van dit jaar, is onze stad vooral economisch wakker geschud. Dat was een gunstig voorteken van de herople ving die zich, na vele jaren van stagnatie op alle gebied, zou doorzetten. Diverse or ganismen met economische inslag draaien op volle toeren zodat men binnen afzien bare tijd d.wx binnen de mogelijkheden waarin zich een geplande regionale econo mie kan ontwikkelen, een grotere welvaart voor het volk van Aalst mag verwachten. Gelijklopend daarmede is echter de kultureie opgang van het volk van evengroot be lang. Misschien bestaat nu reeds al gevaar dat men een tikje te veel aandacht gaat schenken aan de sociaal-economische problematiek van ons gewest voor zover men daarbij het kultureel aspect gaat verwaarlozen. De onlangs in ons blad georganiseerde schouwburgejujuéte was een ernstige poging om het kader van de beperkt gehouden economische verhoudingen te doorbreken. Een kuituurpoiitiek kan zich echter volledig laten gelden wanneer zij drijven kan op daden van positief kultureel belang. Zulks hoeft er ons toe aangezet, nadat hier vroe ger al herhaaldelijk de flinke bedrijvigheid van de schepenen van middenstand, open bare werken en volksgezondheid werd onderstreept, ook de schepen van onderwijs en schone kunsten, de h. Bert Van Hoorick, aan de tand te voelen. Uit het vraaggesprek dat wij met hem hadden, komen voor het eerst de plannen tot uiting die de schepen zich voorneemt te realizeren. Hieruit kan al onmiddellijk de glvolgtrekking worden gemaakt dat het ook de bezorgdheid is van het stadsbestuur een kultuurpolitieg te gaan voeren die, voor zover wij hierover nu reeds kunnen oor delen, grote verwachtingen inhoudt waarover iedereen zich zal verheugen. In dat ge val kan de schepen op onze sympatie en onze steun ten volle rekenen. Mijnheer de Schepen, bent U niet van mening dat eindelijk het ogenblik is aan- broken voor het stadsbestuur om ook opkultureel plan een actieve politiek te gaan voeren Tc Aalst vierden dc echtgenoten Desiré Meuleman-Verbeken hun gouden huwe lijksjubileum. Cliché «Het Volk» t^ouveniertjeó TRANSFERT VERLEYSEN REEDS in de tijd dat de kleine Ver leysen met de griffel op de lei kraste, zei men dat hij een snuggere en een kei kop had. Zowel het een ais het ander heeft politieke vruchtbaarheid bewezen. Zij die het goede en het slechte weer ma ken, hebben zijn exploten met veel be langstelling gevolgd en hem, Verleysen, niet over dezelfde kam geschoren ais zo vele anderen helaas die nochtans evenveel hoofdbrekens, pijnlijke gepein zen en ambities hadden. Nadat hij, met pak en zak de oude Ro meinse Kapellekensbaan is opgestapt en een dorpspolitieke ervaring toetsen aan deze van de stedelijke seigneurs, kwam hij soms tot de bevinding dat het verschil niet zo groot was. Hij slaagde erin, vlug en handig het zand van de gemeentelijke plankenvloer van zijn sterke voeten te schudden en zich de stijl van bij ons eigen te maken, wat alleen degenen kan verwonderen die niet weten hoezeer hij in het vaderlijke dorp zijn syndicaal temperament heeft moeten intomen. De keer dat de politieke secretaris van het A.C.W. ons voor het eerst stof tot nadenken gaf, stond hij die snik hete augustusdag blakend op de Gro te Markt van Diksmuide, een levende an tipode van de generaal Baron Jacques de Diksmuide. Luttele tijd voordien had hij de Vlaamse Leeuw gezongen met een fel heid en een overttuiging die aanstekelijk werkte en ons deed de vraag stellen waar in hemelsnaam hij school had gelopen. Moge hij zich die schone stond herin neren, telkens hij in de Provinciale Hoog- gestoelten van zijn nieuwe waardigheid zal gezeten zijn, telkens hij pour besoin de la cause het hoogburgerlijk fatsoen in een smoking zal moeten hooghouden. Want alhoewel zijn humor in zekere zin verwant is aan deze van een New-Yorkse Kroetstsjev, het zal hem toch niet ver oorloofd zijn op de komende banketten te verschijnen in het pak dat hem en ons zo dierbaar is. Als slot van zijn Aalsterse carrierre heeft hij zopas een lofwoorden-konfetti naar zijn Spartaans hoofd gekregen. Ie mand moet gezegd hebben Spijtig, partir c'est mourir un peu (Dergelijke dingetjes slaan steeds in, net als de «Li- bre» van de Aalsterse taxivoerders.) Wat er ook van zij Vanaf heden heeft hij, vriend Verleysen, de zekerheid steeds vermeld te worden bij de aanwezige per sonaliteiten. Dat is een eer waarvoor sommigen be reid zijn heel wat meer te doen en zel den bedanken. CLERCK. De belangstelling van de pers voor de kultureie behoeften van onze stad verheugt mij en ik begroet de suggestie die worden gedaan. Kritiek van onze lokale correspon denten, zomede van elkeen die wat voelt voor de kultureie werking te Aalst, is mijn persoonlijk sympatiek en komt mij nood zakelijk voor. Zo werd onlangs het feit gelaakt dat een portret van een onzer verdienstelijke Aalst er fge ^^j^keren,'. dr. Bauwens in een stoi- Deze gewettige kritiek heeft bij mij de idee doen rijzen in de trapzaal van het stadhuis een galerij aan te brengen van verdienste lijke stadsgenoten. Wij zullen beginnen met Dr. Bauwens, Dr. Kluyskens en Dr. De Moor. Die zaak is al in uitvoering. Dat is al een eerste maatregel die onge twijfeld de goedkeuring van allen zal weg dragen. Ligt het in Uwe bedoeling de op richting van een Kultureel Actiecomité of Kultuurraad, zoals U het noemen wilt, te stimuleren om het stadsbestuur van advies te dienen in zaken, die de kuituur in de brede zin van het woord, aangaan Ik had reeds eerder de gelegenheid met enkele vrienden van verschillende overtui ging te spreken over mijn wens een derge lijk kultureel actiekomitee te zien tot stand komen. Het belang daarvan moet zeker niet meer onderstreept worden. Er is een actiekomitee voor economische expansie, maar de mens leeft niet van brood alleen. Hij heeft ook kultureie be hoeften die moeten bevredigd worden. Wij zouden absoluut moeten komen tot een at mosfeer van vertrouwen en samenwerking tussen de kultureie kringen en het stadsbe stuur. Ik geef mij rekenschap van het kost baar nut dat de kultureie verenigingen kun nen zijn wanneer zij hun zeg mogen heb ben over initiatieven met kultureie inslag. Wie niet gedoemd wil zijn alleen de wagen te trekken dient te beseffen dat hij niet op eigen hand besluiten mag nemen. Ik hoop eerstdaags de vertegenwoordigers van de Aalsterse kultureie verenigingen te kunnen uitnodigen om van gedachten te wisselen over de oprichting van een actiekomitee. Een kultureel actiekomitee zal vooral m toneelmiddens met vreugde begroet worden en wij hopen dat he>t veel en nuttig werk zal presteren. Ook de jeugd heeft Uw be langstelling, Mijnheer de Schepen Ongetwijfeld. Wij hebben reeds uitgezien naar middelen om onze schoolgaande jeugd Kindertheater om. Te dien einde hielden wij reeds een geslaagde vergadering met de schoolhoofden en vertegenwoordigers van onze toneelmaatschappijen. Dries Wie me hield een warm pleidooi voor zijn ini tiatief van een proeve tot een nationaal to neel voor de jeugd. Op 12 oktober e.k. zul len de eerste voorstellingen doorgaan van «Hoera voor zon en regen», waarop wij thans reeds 1000 schoolkinderen tussen 8 en 12 jaar verwachten. In het kader van de muziekopvoeding zullen wij de schoolgaande jeugd aanzetten de concerten van «Jeugd en Muziek» bij te wonen. En, wat de sport betreft, wordt bin nenkort gestart met een interscholen- sportwedstrijd. In de begroting zal ook nog een post worden voorzien voor het inrich ten van een jaarlijkse prijskamp in kinder tekeningen, in samenwerking met Bolaska. Op die wijze hopen wij een positieve bij drage te leveren om de jeugd wat anders te bieden dan juke-box en zwelgpartijtjes. Als Schepen van Schone Kunsten moet ongetwijfeld de Academie van Schone Kunsten u ter harte gaan i Natuurlijk. De prijsuitreiking en ten- I toonstelling van onze Academie op 13 dezer i brachten een nieuwe bevestiging van de vooruitgang en uitbreiding van deze be langrijke instelling. De nieuw ganstal- leerde bestuurscommissie is vol ijver ge start en richtte een tentoonstelling in te Voor vervolg zie blz. 4 Op zondag, 20 september jL, werd op de nieuwe beiaard door stadsbeiaardier DE METTE een prachtig concert gegeven. Het werd ingericht op initiatief van «Jeugd en Muziek» - Afdeling Aalst, een vereniging die, terloops gezegd, in onze stad vaste voet heeft verkregen en zich in een steeds stij gende belangstelling vanwege de jeugd mag verheugen. De Heer De Mette heeft zondag bewezen, niet alleen dat hij een werkelijk virtuoos is op het klokkenklavier, maar ook dat dit instrument voor het ogenblik enorme mu zikale mogelijkheden biedt. Inderdaad, de klankzuiverheid en de subtiele muzikale schakeringen waarmede de uitgevoerde stukken ten gehore werden gebracht, deden zondag menig toehoorder aangenaam ver rast naar de toren opkijken. Het feit dat de Heer De Mette op zijn programma ook twee werken van de Aalst erse componist, Gustaaf Pape had ge plaatst, werd door vele Aalstenaars vooral dan oudere, die de bezieler van het Aalsters muziekleven nog gekend hebben, ten zeerste op prijs gesteld. Tot slot nog deze bemerking was het con cert op artistiek peil een volledig succes, de belangstelling die het gewekt heeft was eerder aan de geringe kant. Dat de Aalstenaars, die in hun prachtig belfort beschikken over een uitstekende moderne beiaard, bespeeld door een waar klokkenvirtuoos, niet méér belangstelling voor dergelijke cultuurprestatie aan de dag leggen, is moeilijk te begrijpen. Of is het misschien omdat ons klokkenspel zo lang, gedwongen het zwijgen werd opgelegd In ieder geval, we hopen dat de Heer De Mette ons nog dikwijls op concerten van dit ge halte zal vergasten. Ongetwijfeld zal ook de belangstelling stijgen want voor derge lijke verlokkende klokkentonen kan geen rechtgeaard Aalstenaar doof blijven. Voor diegenen die zondag 11. een op de reden hadden om afwezig iftipt dat het Grote Markt, weze nog fiórdt wederuitge- concert door het N.TnQVernber e.k. telkens zonden op 11 er' van 11.45 te 1 2.00.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1