26 september tot 4 oktober 5£et 'btendez-'^Ooue der (0ptimióten 'boekennieuwe Sociale Kroniek WIEZE KEUKENGEHEIMEN. Deegwaren als macaroni, spaghetti, havermout, rijst en dergelijke zullen veel vlugger gaar zijn, als men ze tevoren een uurtje in koud water heeft laten weken. Spinazie, gekookt in een pan zonder deksel behoudt zijn mooie heldergroene kleur. Bewaar peperkoek steeds in een geslo ten blikken trommeltje, maar leg er altijd een sneetje wit brood bij, dat zo nu en dan ververst moet worden. Op deze manier blijft de koek lekker vers, doordat het vocht uit het brood er in irekt. Het brood wordt echter zo droog als beschuit, en juist daarom moet het van tijd tot tijd ververst worden. Kaas bewaart men onder een kaas stolp. Deze mag evenwel nooit volledig ge sloten zijn; er moet steeds gezorgd worden voor een weinig luchtwisselfng om schim melen te voorkomen. Plaats dus onder een kant van de kaasstolp een klontje suiker of iets dergelijks. Pompelmoezen worden als volgt aan geboden maak de vruchten aan de bui tenkant goed schoon, snijd ze dwars door in twee gelijke helften, maak met een scherp mesje het vruchtvlees langs de rand los en eveneens tussen de vliezen. Leg ze met de opengesneden kant naar boven op een glazen schoteltje, en bied er suiker en een lepeltje bij aan. Reken per persoon een halve vrucht.. HUISHOUDELIJKE WENKEN. HET REINIGEN EN OPBERGEN VAN VAKANTIEKLEDING. Ook aan de langste vakantie komt een einde en eens weer thuis werden met een tikje weemoed de koffers weer uitgepakt. Dit is echter een werkje, dat niet zomaar onverschillig mag gebeuren. Alles moet worden nagezien, gewassen, gereinigd en op fiêtzou 1 ocïï "j'arh mêr ^zïj n^warmeer0*v ofgenci jaar, als we de vakantiespullen weer voor de dag halen, deze door de motten, of door een nalatigheid, onbruikbaar waren gewor den. Begin met de wollen badpakken eerst enkele malen goed uit te spoelen in ruim koud water, zodat alle zand verdwijnt. Was ze daarna in een lauw (bijna koud) sop van goede kwaliteit zeep. Zorg ervoor dat de zeepdeeltjes volledig zijn opgelost. En denk er aan wollen stukken nooit te wrij ven of te wringen; hierdoor worden ze hard en viltig. Druk en knijp het te wassen stuk schoon onder het sop. Indien het witte wol len stukken betreft, voeg dan bij elke twee liter sop één soeplepel ammoniak toe. Spoel wollen goed dadelijk na het was sen in lauw-koud water uit. Herhaal het spoelen 3 a 4 maal, tot alle zeepresten ver dwenen zijn. Neem een oude badhanddoek, leg het gewassen stuk hierop in de juiste vorm (het beste is wollen stukken vóór het wassen even op te meten) rol alles tezamen op en druk zoveel mogelijk het vocht eruit. Droog in de schaduw. Berg wollen goed eerst op als het volle dig droog is, en na het met een motwerend middel bewerkt te hebben. Voor alle ze kerheid kunnen we de badpakken en an dere wollen artikelen, die natuurlijk op de zelfde manier behandeld kunnen worden, ook nog in krantenpapier wikkelen. ONS WEKELIJKS PRAATJE KEERT DE OUDE MODE TERUG Dat de geschiedenis zich herhaalt is een oud gezegde. Maar is dit ook op de mode toepasselijk Wie zou durven voorspellen hoe de kleding er volgend jaar zal uitzien De wisselvalligheid van de mode is een feit. Of niet Een grootse show, die gedurende de herfst te Wenen wordt gehouden, onder het motto «5.000 Jaar Katoen» schijnt er op te wijzen dat een nagenoeg cyclische terug keer van het modesilhouet plaats vond in de jongste tweehonderd jaren. Deze feeste lijke optocht van de katoenen kleding, ge reconstrueerd volgens authentieke gewa den van de bloeitijdperken der mode se dert het jaar 3.000 vóór onze tijdrekening, zal het hoogtepunt vormen van het Kon- gres van de Internationale Katoenfederatie, dat van 21 tot 26 september 1959 te Wenen wordt gehouden. Het werd verwezenlijkt door het Oostenrijks katoeninstituut met de medewerking van het Weense muzeum voor Volkenkunde. Men zal er zich bij deze show kunnen van vergewissen dat de silhouet van de twee jongste eeuwen het treffende beeld biedt van een honderdjarig patroon. Slank in het begin van de eeuw, wordt het sil houet zeer breed in het midden er van, om bij het einde weer af te nemen. In het midden van de 18de eeuw ging in Frankrijk de voorkeur naar de zeer zeer wijde rokken in Lodewijk XV stijl. Katoen diende vooral voor familiale kleding en voor tuinjurken zij waren vanzelfspre kend minder omvangrijk dan de beruchte baltoiletten van Madame de Pompadour. Gans West-Europa kleedde zich toen in katoen, maar slechts enkele uitverkorenen, de zeer rijken, konden zich de rijke mous- selines uit India veroorloven, deze moesten namelijk, sedert de wol- en zijde-industrie wetten de Indiase katoen buiten het land hielden, binnengesmokkeld worden. Een heropleving van de achttiendeeuwe silhouet bereikte haar toppunt in de ro mantische plooien van de Amerikaanse kle ding in de jaren rond 1790. De Amerikaan se stijl was een weerspiegeling van de mo de van het vasteland, maar met een Oost ers accent. Enorme tulbanden en zelfs pira ten-oorringen waren toen onontbeerlijke bijhorigheden. In 1794 werd in de Verenig de Staten de ontkorrelmachine voor Katoen en meteen waren de fijne katoenstoffen voor iedereen beschikbaar. Ook in Frankrijk liet de Oosterse invloed zich gelden, maar dan in een gans ander genre, en wel in de 19de eeuw toen de klas sieke Griekse eenvoud als motief werd toe gepast in de Empire-mode. Weinig Europese vrouwen droegen in die tijd een broek, tot Keizerin Jozef ine (zij veranderde haar toilet driemaal daags) be gon met broeken uit batistkatoen te dra gen. In het begin reikten de broeken tot aan de enkels en bestonden enkel uit twee ka toenen pijpen, die aan het uiteinde niet wa ren verbonden. Zij werden in de taille vast gesnoerd met linten, en hadden de ongeluk kige gewoonte op de meest delicate ogen blikken los te geraken en omlaag te vallen. Toen, in 1834, de omvangrijke klederen weer in zwang kwamen, werd ook de linge rie meer ingewikkeld. De brede rokken be reikten hun hoogtepunt of beter hun «breedtepunt» in het midden van de 19de eeuw: de wereld keerde zich toen naar de romantische Biedermeier-stijl van het We nen der jaren rond 1850. Soms werden niet minder dan dertig onderrokken over elkaar gedragen tot uiteindelijk de hoepelrok werd uitgevonden. Rond 1870 begon het dragen van de cir kelvormige rokken af te nemen. De tijdelij ke afwezigheid van enige mode gedurende de oorlogsjaren leidde tot de bijna jongens achtige lijn van de kleding in 1920. De lij nen wijzigden zich diepgaand in 1947 toen de New Look van Christian Dior de modewereld ovérspoelde de rokken wer den lang en kregen weer meer volume. Nu zijn we in het midden van de twintigste eeuw en het is mogelijk, dat de mode op de drempel staat van een herbeginnen van de cyclus. Of verhindert de werkzaamheid van de moderne vrouw een terugkeer tot de zeer omvangrijke kleding van meer rustige dagen POL QUENTIN La Propagande politi que. Editions de la Baconnière. L'Office de Publicité, 16, rue Marcq, Bruxelles. 125 blz. prijs 50 fr. Een van de vele technieken die besten dig in beweging is, is deze van de politicxe propaganda. Zij heeft haar eigen evolutie, naar eigen leven, haar eigen wetten. In lei- te is zij oud als de wereld zeil. Zij begon, toen de eerste mensen op aarde het niet eens waren onder elkaar. Door de eeuwen neen heeft zij altijd een uiterst belangrijke rol gespeeld. «Na het brood is de (poiiteKe) opvoeding de eerste behoefte van een volk», zei Danton. Men heeft getracht de politieke propaganda te omschrijven als de publieke vulgarisate van de waarheid, maar haar rol is essentieel aanhangers te vinden voor haar idee. In verschillende staten, die ér een Ministerie van Voorlichting en Propa ganda op nahouden, wordt het belang van de propaganda zeer goed begrepen. Vier vijandige bladen kunnen meer kwaad stich ten dan een leger van 100.000 soldaten», zei Napoleon. Een massa voor zijn ideeën trachten te winnen wil zeggen aan massa psychologie doen. De vorming van de pu blieke opinie voltrekt zich in 3 stadia het lanceren, het rijpen en de definitieve neer slag van de idee. Het succes is de ware maatstaf van goede propaganda, die moet zijn eenvoudig, aantrekkelijk, sympatiek bondig, verrassend, herhalend, gececntrali- seerd maar nooit overdreven, noch versle ten. Propaganda heeft zowel behoefte aan een «adagio» als aan een «andante». Zij kan offensief als defensief zijn. Politieke propaganda is een wetenschap geworden waarbij hersengymnastiek de improvisatie van vroeger al lang heeft vervangen. Dit boekje is een uitstekende inleiding tot dit vraagstuk, dat iedeeeen - moet interesseren die met de vorming van de publieke opinie iets te maken heeft. B. F. DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en werkloosheid deelt mede tijdens de week van 6 tot 12 september werden er per dag gemiddeld 99.912 volledig en 47.710 ge deeltelijk en toevallig werklozen gecontro leerd, hetzij een totaal van 14^.622 werklo zen. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering van 121 volledig en een vermeerdering van 1.567 gedeeltelijk en toevallige werklozen genoteerd. De stijging van de gedeeltelijke en toe- büjge werkloosheid die alleen de mannen toegen<ks v00ra' te wijten aan enigszins lenmijnen ^werkonderbrekingen in de ko- haven van Antvfê* de dokwerkers in de der de vrouwen a"Sk- de werkl°°sheid O"" ingevolge een regelmaUg^S de textiel- en kledingni^fdnJVlgheld fa LOTGNLENING 1953 337e TREKKING. Bij de 337e trekking van de Lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen gevallen op obigatie reeks 2623 nr. 437 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 2010 nr. 633. De andere ohligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1000 frank. LENING VOOR WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 489e trekking van de Lening voor Wederopbouwlening, 3e groep is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 7209 nr. 802. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. DE GROTE HEER Harry Belafonte schijnt zinnens een film te maken volledig door negers geregisseerd en gespeeld. Dat zulks mogelijk is werd in het verleden reeds bewezen door de film Groene Weiden die door zijn simpele bijna kinderlijkke poëzie ons allen destijds verrast heeft en veel genoegen heeft doen beleven. Wie herinnert zich niet de goedige, statige figuur van God de Vader, in keurig kostuum, met hoge hoed, wandelstok en. zwart gelaat. Een zelfde genoegen beleefd men bij het lezen van De Grote Heer waar Cor Ria Leeman zich in de mentali teit van een neger inwerkt en ook God de Vader en de Engel Gabriel laat optreden voor Mwanza, die als in een negro spiri tual soms roept Gabriel blaas op de hoorn Gemoedelijk, vertrouwend, soms drama tisch en materialistisch, is deze roman niet geschikt voor kinderen, maar volwassenen zullen er veel genoegen aan beleven. Om de sfeer te typeren van dit mooie boek hierbij een enkel voorbeeld. Mwanza moet een koe geven als bruidschat aan zijn aanstaande schoonvader. Deze legt hem uit wat een koe is Maar je moet goed opletten dat de koe een koe is. Ze moet groot zijn, met ste- vige poten, als bomen. Tussen de achter- ste poten heeft ze een vleesbuidel die mals aanvoelt wanneer je hem betast. Er hangen vier vlezige darmen aan. Die moet je tellen en mochten het er drie zijn, of twee of één, dan is het geen koe maar een ander dier en mag je het niet kopen. Mwanza gaat dan op weg, ver over de bergen om een koe te kopen Ze gingen naar de kraal. Er stonden veel dieren en Mwanza wist niet of het wel koelen waren. Hij had zulke eigen- aardige wezens nog nooit gezien. Is dat nu een koe zuchtte hij. Hij vreesde plots dat het oude opperhoofd hem misschien wilde bedriegen en hij zag of de dieren wel allemaal een zak hadden tussen de achterste poten. Hij telde de lange uitsteeksels en het wa- ren er vier. Komt er sap uit, als uit een kokosnoot Dit boek is nummer één van het Davids- fonds voor 1959. Neem het en veel genoe gen LONGFELLOW. oOo BESTUUR DER POSTERIJEN Het gebruik van vensteromslagcn met cellofaan waarop niet kan geschreven wor den is niiet toegelaten, daar de adreswijzi ging of voortzending van uw brieven hier onmogelijk is. HET LEVEN WORDT TE DUUR We hebben verleden week de evolutie ge volgd van de index der klein-handelsprij- zen en besloten onze eerste kroniek met de vaststelling dat er op een jaar tijd van de 35 eetbare producten die er voor in aanmer king komen, 18 waren die in prijs stegen, 5 daalden en 12 op hetzelfde peil bleven. Hoe gevoelig de index is aan de weers omstandigheden wat de eetbare producten betreft geeft ons de evolutie bij de aardap pelen. Ziehier de toestand over 5 jaar in aan merking genomen dat 1953 100. Augustus 1955 93 Augustus 1956 80 Augustus 1957 108 Augustus 1958 87 Augustus 1959 140 Het is duidelijk dat de plotse stijging van de prijs der aardappelen de ongewone droogte is; hetzelfde verschijnsel doet zich ook voor bij de boter. Samengevat zien we dat de sterkste stij gingen worden waargenomen bij brood spek kaas boter eieren aardap- 1 pelen. I Bij de NIET-EETBARE producten zijn de prijzen gedurende het verlopen jaar niet belangrijk gewijzigd. Tabak Sigaretten en schoenen spannen hier de kroon. Volgende producten stegen in prijs (1953 100) Aug. 1958 Aug. 1959 Herenkostuum 111 112 1 Hoed 107 108 1 Klak 108 109 1 Hemd 112 113 1 Herenschoenen 100 107 7 Damesschoenen 99 105 6 Verzoling 102 109 7 Keukenhanddoek 101 102 1 Bord 104 105 1 Tabak 109 113 4 Sigaretten 105 109 4 Volgende producten daalden in prijs (1953"= 100) - Aug. 1958 Aug. 1959 Dameskousen 94 92 2 Dweil 96 95 1 Katoen Emmer Zachte zeep Magere kolen Halfvette kolen Electriciteit Wat de DIENSTEN betreft blijft alleen ^j.oe de kilowas op hetzelfde peil (110) De vier andere kennen verhoging. Aug. 1958 Aug. 1959 104 103 1 93 92 1 110 106 4 130 126 4 129 124 5 108 104 4 HET He' leeft zal ii duize hebb< feer steek' De re< roudi tiatie: mom< zelfde nen verw; al vai 132 134 2 106 118 12 122 125 3 106 117 11 Haarsnijden Kranten Bioscoopbezoek Vervoer WAT GEBEURT ER NU MET DE BELASTINGEN Uit het vorige blijkt duidelijk dat de loonsverhoging van 2.5 maar wordt toe gestaan nadat de verhoogde levensduurte ipper sinds maanden wordt betaald. De laatste aanpassing dateert sedert ein de 1957 in tal van nijverheidstakken. Een noet ils er Met z dauri mrge: nen c en m vorde elfs 1 ijn d P Het spijtige van de zaak is dat ook de lelijk controleur van de belastingen hier zijn a woordje komt plaatsen. Inderdaad, van 2,5 zal een gedeeltem v< worden opgeslorpt door de rechtstreekse 2 belastingen gezien men hierdoor in een ho- 'aa^d gere belastingscategorie komt te vallen. Daar komt nog bij dat ook de bijdragen^ voor de R.M.Z. zullen stijgen. Met het ge volg dat arbeiders en bedienden hogere af- houdingen op hun loon zullen te dragen hebben. I I1 Het is derhalve dringend nodig gans del ze kwestie te herzien want het princiep vai de verdelende rechtvaardigheid komt hier.1 in het gedrang. Besluit niemand heeft voordeel bij die te stijgende levensduurte en de maatregelernrs die de Regering op heden aan het oncier k-pn is om de prijzen op peil te houden ko- men meer dan op hun tijd. Kijkt rondom U en stelt met ons vaslj dat er in onsland meer te verdienen is mei goederen te verhandelen en te verkopei; dan deze te produceren en voort te bren gen. Aan dat schandaal dient paal en perk steld. B. O. B. an d 10ND het tr*REKl Hier in de DE FOTOGRAFIE I De fotografie is niet geboren uit de vin dingrijke geest van één enkel man. Toen, een eeuw geleden, Daguerre de fotografie belangrijk ontwikkelde, kon hij reeds ver trekken van bepaalde vaststelllingen en vondsten door voorlopers gedaan. Het was trouwens reeds in 1550, dus zo wat 400 jaar geleden, dat een zekere Porta uit Napels, die een natuurkundige was, op merkt dat wanneer een lichtstraal door het sleutelgat van zijn anders maar duistere kamer viel, zij op de witgekalkte muur be paalde aftekeningen maakte, die precies geleken op wat buiten de deur stond. Porta vond dat toch nogal eigenaardig en liet een zwart gemaakte doos bouwen, met een klei ne opening erin. De zwarte kamer werd al dus geboren. Porta ging trouwens nog verder. Op die opening stelde hij een lens in en bekwam aldus meer afgetekende beelden. Tot foto grafie kwam Porta echter niet. Hij kon het beeld niet fikseren. Wel gebruikte hij zijn zwarte doos om een tekenschool te organi seren. De leerlingen hadden slechts de lij nen van het licht te volgen om tekeningen te maken. Ongeveer op hetzelfde ogenblik was een Duits chenmicus Fabricius, bezig met de ei genaardige reakties van zilverkloruur bij zonnelicht te bestuderen. Het was hem op gevallen, bij sommige van zijn proeven, dat dit zilverkloruur andere tinten aan- naam, naarmate het aan het licht werd blootgesteld. Hoe sterker de bestraling hoe zwarter het zout uitsloeg. Fabricius schreef hierover een boek, maar verder ging het niet. Hij had niet de mentaliteit van iemand die wenst zijn uitvinding te exploiteren. Nochtans zou de uitvinding van Fabricius van groot nut zijn geweest voor de toen op komende drukkerij. Immers, met zijn zout zou het mogelijk zijn geweest cliché's te maken, daar waar toen nog steeds in hout werd gebeiteld. Het vergaat nu eenmaal zo met grote uitvindingen. Twee honderd jaar later zou den Niepoe en Wedgwood het zilverklo ruur... ontdekken dat Fabricius in zijn boek «De rebus metallicis» reeds had be schreven. Niepoe was een inwijkeling die in Frank rijk leefde. Hij was rijk en werd., uitvin der. 't Is te zeggen, hij beproefde allerlei dingen, zelfs het aankweken van aardappe-l len met rode tint en tomaatsmaak. Tenslot-J te begon hij zich toe te leggen op de lito-l grafie. Eerst legde hij het af te drukken! beeld op een met zilverkloruur bedekteT steen. Maar weldra veranderde hij van tak- tiek. Hij stak de te drukken en met zilver-I kloruur bedekte steen in de zwarte kamerj en het beeld hield hij voor de opening. Het gelukte en Niepoe deed hierover een! officiële mededeling aan de Engelse Royal Society van Londen. Na een steen gebruik te Niepoe gepolierd glas en bekwam aldus een tamelijk sterk afgelijnd beeld. Nog later gebruikte Niepoe zink en nu was de zinken cliché, die bij het drukken toen veel werd gebruikt, geboren. Van dat ogenblik af, kon de fotografie verder gaan. En Daguerre die een geniaal man was, maakte er van wat ze geworden is, namelijk het knippen van beelden het fikseren ervan, doordat hij een negatief wist om te zetten in een positief. Isy LANDERS. STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Tijdens de week van 14 tot 20 september hebben zich op de wegen of in de bebouw de kommen, waar het toezicht op het ver keer door de rijkswacht wordt waargeno-| men,, 878 ongevallen voorgedaan, waarbij 13 personen ter plaatse om het leven kwa men, 159 personen ernstig en 528 personen licht werden bewond. Tijdens het weekeinde waren er bij 326 ongevallen 7 doden ter plaatse en 69 ern stig gewonden. De oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn de volgende gevaarlijk inhalen twee doden; buitensporige snelheid vier; niet) verlenen van voorrang één; gevaarlijke manoeuvres twee; oordeelsfouten of ge brek aan aandacht één; kennelijke dron kenschap één; onvoorzichtigheid van voet gangers twee. De ongevallen zijn per provincie aldus verdeeld Brabant 149; West-Vlaanderen 99; Oost-Vlaanderen 108; Antwerpen 90. Limburg 69; Luik 107; Luxemburg 36; He negouwen 137; Namen 83. BLI E AAI ma; don vrij zalf Toe

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 2