en omstreken »5 Euromarkt vraagt bewustwording Waar men nu toch veel over het Veemarkt spreekt.... V raagbankje Siberië, mijn land Een prijzenswaardig initiatief. gazet van aalst ABONNEMEN'i'isPRIJ S 40,fr. per 3 maand 7»,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST. 15de JAARGANG. Tel. 241.14. P. R. 88172. DONDERDAG OKTOBER 1951 NUMMER 1,50 fr het nummer. Rond de jongste pauselijke encycliek «GRATA RECORDATIO ZIJN DERDE WERELDBR I EF Zo pas verscheen de derde wereldbrief van Z. H. Johannes XXIII. Rechtvaardigheid, vrede, vrijheid en naastenliefde zijn de grote thema's die de Paus als intenties opgeeft voor het bidden van de Rozenkrans. Vervolgens beveelt de Paus nog enkele zeer voorname inzichten aan in het gebed van de gelovigen de missies, de uitbreiding van het kristendom, het aanstaande alge meen Koncilie, het welslagen van de Ro- mense Synode. De wereldbrief start met een korte, rake uiteenzetting van het rozenkransgebed On der vorm van een mystieke krans van ro zen wordt in dit gebed, aan de hand van het Onze Vader, het Weesgegroet, het Ere zij de Vader., afwisselend geput aan de diepste geheimen van het Geloof. Aldus vormt dit gebed een uitstekend middel ter overweging. DE VERANTWOORDELIJKEN VAN HET LOT DER MENSEN schapen om eeuwig van Hem te genieten. De Paus spieekt vervolgens ae hoop uit aat de mensen meer en mter bewust zuntn worden van de juiste leer en de gezonde be- ginseien dit door de ondervinding met oe dag nveer uitblinken. Deze gezonde Iter die voorhoudt dat God aan de basis van alles ligt en oe garanut biedt van de rechten en de waaidigneid van de menselijke persoon, en dat Goo oijgevolg ons heil en onze ver lossing betekent. Van Kommumsme is er in deze wereld brief mei uitoruKktaijk spraak. Nochtans spieest de Paus als volgt Onze blik richt zich tot alle kontinenten, daar waar volke ren op gang zijn naar betere tijden, en waar we een heropleving van diepe kracht bronnen onluaren die de hoop doen koes- tere» dat ook daar het geweten zich zal ke ren naar het zoeken van het ware goed van de menselijke samenleving. Opdat deze hoop zich op de best mogelijke wijze ver- wezenlijke, 't is te zeggen, voor de triomf van het rijk van de Waarheid, de Recht- 0 Enkele maanden geleden hield oud-minis- j ter A. Dequae, op verzoek van de Handels- postkantoor op ae kamer, in aanwezigheid van de minister van Economische Zaken, een belangwek kende- uiteenzetting die een antwoord moest geven op de vraag hoe strijden wij op de Gemeenschappelijke Markt Het uitermate nuttig karakter van dit 011- i derwtrp is voor onze nijveraars zo in het j oog lopend dat wij niet kunnen nalaten er nog even op terug te komen. lu feite kon het betoog van de h. Dequae worden samengevat in één woord waar schuwing Het grootste gevaar, zo zei de h. Dequae. bestaat hierin dat vele van onze bedrijfsleiders de noodzakelijkheid niet aanvoelen van een omschakeling van hun bedrijf. Met omschakeling werd bedoeld een herziening van de technische structuur van de onderneming die de gewenste aan passing van het bedrijf in al zijn onderde len aan een ruime Europese markt, die zich Dit is een grote intentie, die ons aanzet vaaidigheicl, de Vrede en de Naastenliefde, om door de liefdevolle voorspraak van de verlangen wij vurig dat al onze kinderen Moeder Gods, van Kristus te bekomen, een slechts één ziel zouden vormen en vurige juist inzicht in de grote taak die op dit ogenblik op hun schouders rust. Wij bidden daarom de Heer, aldus de Paus, opdat hij aan de verantwoordelijken van het mensdom zou geven dat zij de wa re grond van de konfiikten zouden kennen om ze aldus beter en met goede wil te hel pen oplossen. gebeden ten Hemel zouden richten door de oorspraak van Onze Koningin en Hemelse Er wordt op aangedrongen dat het huidig postkantoor, dat niet meer aan de vereis ten van onze tijd voldoet, zou vervangen worden door een nieuw modern gebouw... 'n paar jersonen vroegen ons om inlichtin gen nopens de opbouw van het huidig kan toor, vraag waaraan we graag langs deze weg gevolg geven. De h. Petrus Van Nuffel, onze voorgan ger had reeds de meeste gegevens hierno- pens reeds verzameld, gegevens, die we in enkele woorden weer in herinnering zullen brengen; wij hebben ze enkel wat dienen te vervolledigen. Het huidig postbureel, staande op den hoek van de Veemarkt «De Drie Koningen», en de Nieuwstraat, is opgericht op de plaats ovci- ten periode van 12 tot 15 jaar aan het Mn grote a,spanning bestond verwezenlijken is, moet mogelijk maken. 1 Voor diegenen die tot nogtoe niets hebben Het is ons onlangs opgevallen, bij een bezoek aan de stad St. Niklaas, dat in de stadskom aldaar, bij elke straathoek, een vrije overgang voor de voetgangers is aan geduid dwars over de straat onder de vorm van goed-aangeduide, gele lijnen. En toen schoot ons in 't gedacht dat deze meer dan noodzakelijke veiligheidsmaatregel in Aalst niet opgemerkt wordt omdat hij er niet te vinden is. Is hier geen uitstekend werk voor «doppers» weggelegd Enkele weken geleden bekloegen we ons onder dit rubriekje, over de troosteloze aanblik van nutteloze telefoonpalen m som mige straten van onze stad (soms tot vóór de toegangsdeur van een huis Tot hier toe kwam er nog geen verandering in de toestand. Kan het stadsbestuur hier niet sterk aandringen op het wegnemen van de ze nutteloze palen die geenszins het stads- aanzicht verfraaien oOo— Motder, gtdurende deze maand oktober. Vervolgens nog een hartelijke oproep voor de aanstaande Missiezondag en de verspreiding van het Kristendom over de wereld, om ten slotte te eindigen met enke le intenties die de Paus zo zeer terharte ondernomen om op alle nare avonturen die met een dergelijke marktevolutie gepaard gaan voorbereid te zijn, is het uur van de bewustwording geslagen. Het is nog niet te laat maar het kan niet genoeg worden Dat de verantwoordelijken de burger- j gaan de Romeinse synode, en het komen- lijke en sociale wetgeving aan de werkelij- de Algemeen Koncilie Mocht dit laatste ke noden van de mensen aanpassen zonder echter de eeuwige wetten te vergeten die van God komen en het fundament en de spil vormen van het burgerlijk leven zelf. Dat deze verantwoordelijken altijd bedacht zouden zijn op het bovennatuurlijk lot van elk individu wiens ziel door God werd ge- voor de kerk een wonderbare bevestiging worden zodat de krachtdadige vernieuwing van alle kristelijke deugden voor al onze broeders en zonen een uitnodiging en een aanmoediging moge betekenen. Een mooie gewoonte Bidden voor de intenties van Z. H. de Paus. 8 herhaald dat vele van onze nijveraars, die thans de gelegenheid zouden laten voorbij gaan om zich terdege op de hoogte te stel len van de diverse problemen die met de Euromarkt noodzakelijkerwijze gepaard gaan. over eoikele jaren het slacntoffer zul len zijn van him eigen lichtzinnigheid." De Euromarkt is misschien op het eerste ge zicht een zeer eeuvoudig princiep; zij vergt echter van alwie in de toekomst zijn pro- dukten met succes op de markt wil bren gen een voortdurende waakzaamheid en onafgebroken studie. Niemand is in dit proces van samensmel- KAN DE WERELD RUSTENvruchten opleveren; het zouden anders geen OP (slechts) TWEE PIJLERS ,'je«-n z,Jn 1 Binnen enkele dagen komt de tweede pij ler van de Missieaktie in ons land weer op de proppen de jaarlijkse Missiezondag, dit EEN OPEN VRAAG AAN ALLE LANDGENOTEN Deze vraag klinkt aanmatigend en zou wellicht, op een eerste zicht, beter thuisho ren in de mond van een doorsnee Frans man die toch denkt dat de wereld niet kan zonder hem, of zonder zijn land. Dan mag die Fransman het nog zo heilig overtuigd menen dat God, als Hij een idee over de wereld wil verspreid zien, deze idee eerst onder de schedel van een Fransman laat broeien, het blijft waar dat de ideeën motten uitgewerkt worden, dat de verwe zenlijking moet volgen; en dat daar meer dan Fransen voor nodig zijn in de wereld. Wij vergaten vooraf te zeggen dat die twee pijlers eigenlijk ons land betreffen, en niets anders zijn dan de jaarlijkse (in ternationale) MISSIOLOGISCHE WEEK van Leuven enerzijds en de jaarlijkse MIS SIEZONDAG anderzijds. Een betrekkelijk kleine élite heeft er elk jaar enkele verlofdagen voor over, te Leu ven die de wetenschappelijke kant van het huidig missieprobleem te horen behande len door specialisten uit alle hoeken van de wereld. Of die Missiologische Week aktueel is daar kan niet aan getwijfeld worden; het thema van verleden jaar en dit van 1959 zijn daar om het te bewijzen; achtereenvol gens waren het KOMMUNISME IN ALLE LANDEN VAN DE WERELD, en DE KERK EN DE WERELDKULTUREN. Zo aktueel zijn deze thema's inderdaad, dat zij, indien de problemen die erdoor op geworpen worden zouden beantwoord zijn meteen het huidige wereldbeeld radikaal zouden omkeren; zodanig zouden omkeren dat men zich kon gaan afvragen of nu de laatste faze van de menselijke geschiedenis is ingetreden Inderdaad zouden oorlog uit machts- en lands-honger voor goed uit de wereld zijn; zouden de spanningverwek kende nationalismen van de baan zijn; en zou de wereld openstaan om de algemene vrede te aanvaarden en te beleven. Het zou zelfs heel vlug kunnen gaan, gezien de hui dige middelen, als ze niet meer belemmerd werden, bij machte zijn om een gebied dat heel wat groter is dan onze kleine wereld te bevruchten met de Evangelische Bood schap waar alle landen en rassen op wach ten. En het zou een wedijver worden onder de landen die de Boorschap wel bezitten" om ze uit te dragen naar alle windstreken. Grote en kleine problemen werden ge steld te Leuven, en grote en kleine oplos singen voorgestaan. Grote geesten hebben de hoofden bij mekaar gestoken; de gedach ten werden rijper en rijker, en zullen hun jaar op 18 oktober. De hoger vermelde ideeën krijgen de konkrete vorm van een die tezelfdertijd fungeerde als herberg- ho- I tel, wisselplaats voor paarden en postkan- I toor. Het eerste gebouw dagtekende reeds van in de XVe eeuw. In den loop der tij- j den nam de afspanning steeds in belang- j rijkheid toe, wat blijkt uit een inventaris jvan de inboedel ten jare 1700. Het gasthof j bezat toen welingerichte kamers, (30 bed- den voor de reizigers), ruime eetzalen en in de stallingen vele paarden Het zou blij- ven bestaan tot in 1869, jaar waarin het bleek dat het te bouwvallig was geworden en niet meer met zijn tijd kon meegaan. De laatste eigenaar verkocht dan ook de eigendom aan de stad, die er hem 50.000 J fr. voor betaalde. Ondertussen bleek het, dat de opbouw van een ruim postbureel voor Aalst was j onontbeerlijk geworden. Op 26 Januari 1872 staat de stad Aalst ting der afzonderlijke markten en het ge- aan de Staat kosteloos en terreinen af van leidclijk nader tot elkaar brengen van het j het inmiddels afgebroken gasthof «De Drie Koningen en die een oppervlakte beslaan van 6 aren 24 ca., met als voorwaarde dat de Staat er op zijn kosten een post en tele graafkantoor zal op bouwen. Deze gift en de voorwaarden worden door de Staat aan vaard in dato 9 Februari en slechts korte tijd nadien werden de werken aangevan gen. In November reeds werd het postkan toor voor het publiek opengesteld. Na 87 jaar bestaan blijkt het nu ook te klein ge worden te zijn en mag binnen afzienbare tijd de afbraak ervan verwacht worden. A. VAN DER HEÏDEN. oOo NIEUWS VAN DE HANDELSKAMER economisch beleid der verdragstaten a prio ri verliezer. Het is nonsens te willen beweren dat al- lcecn grote bedrijven zich zullen weten te handhaven. Zowel de kleine, middelgrote als de grotere bedrijven gaan een nieuwe en bloeiende toekomst tegemoet in de mate aarin zij thans de basis leggen van een dringende oproep de massa van gedoopten nieuwe koers in hun bedrijf. Er zal moeten (die naar de Kerk gaan) en in wie stuk uitgegaan worden van een zeer aandachtig voor stuk een misionaris sluimert omdat onderzoek, een soort inventaris van het be- zij gedoopt zijn (en een apostel omdat zij drijf om van daaruit de logische besluiten gevormd zijn) wordt vanop de ontelbare halen die zich opdringen, preekstoelen toegesproken. Alleen bedrijven die op de beste wijze Er wordt op één Missiologische Week 1 geoutilleerd zijn en over bekwaam perso- ontzaglijk veel potentieel ontwikkeld dat! nul beschikken, kunnen de toekomst met j langs de ontelbare Missie-instituten (waar- j vertrouwen tegemoet zien. Te veel kleine door ons land toch op de eerste plaats komt bedrijven durven het niet aan universitair in de landenrij tot in de uithoeken der geschoolde elementen aan te werven. aarde zijn weerklank vindt; er wordt op één MISSIEZONDAG ongelooflijk en fan tastisch veel missioneringsreserve opgesta peld Maar als de Missiologische dagen TOPDAGEN zijn, waar zijn de andere; als éénmaal op Missiezondag de «missionaris» in de massa wordt wakker geschud, waar om sluimert hij 364 dagen Zou ons land. dat werkelijk wat kan op stuk van missionering, aan de verwachtin gen van de wereld en aan zijn zending be antwoorden, door deze twee pijlers alleen Heeft de massa van ons land niet recht op meer Of heeft de élite niet de plicht tot meer U. M. Amper drie jaar geleden, in de herfst van 1956, werd de vrije wereld opge schrikt door het Hongaarse drama. In vrijwel alle Westerse hoofdsteden werden betogingen tegen de Russische onderdrukkingsmethodes gehouden. Reeds na enkele weken luwde de verontwaardi ging, en onze bezorgdheid ging een ande re richting uit. Ons Westers comfort werd bedreigd door de benzineschaarste ingevolge de Suez-affaire. Maar in het land van de H. Stefanus ging de terreur onverbiddelijk voort en de vrijheidsdrang van een volk werd ge>- straft met. fussilades of wegzending naar de concentratiekampen. Naar de verklaring van een Hongaars gedeporteerde één van de velen schreef Ives LEMY, van het katolieke persagentschap ULTRAMARE. een repor tage SIBERIE MIJN LAND Dit onopgesmukte, op authentieke ge gevens berustend relaas verschijnt vanaf 15 oktober als feuilleton in ons blad. Het verplaatst de lezer onmiddellijk naar het eindeloze Siberië, de gevange nis van Oost-Europa. wordt nog teveel geïmproviseerd in het be drijfsleven. De bekwaamheid, de specialisa tie, de smaak en de service in de onderne ming zijn enkele van de belangrijke aspec- U n die verband houden met bedoelde om schakeling. In een verkoopsgebied van straks 165 miljoen verbruikers zijn produk- ten met succes aan de man brengen is geen zaak die men al te licht mag opnemen. Het eerste wat de bedrijfsleider thans moet doen is zijn positie bepalen. Hij moet zich afvragen waar sta ik Is mijn be drijf bloeiend of niet Wat moet ik doen om in optimum voorwaarden te kunnen werken Waarom heb ik het beter of slech ter dan mijn onmiddellijke concurrenten Wat heb ik dringend nodig om aan de eer ste concurrentiële moeilijkheden het hoofd te bieden Om op deze primaire vragen een ant woord te geven, moet de bedrijfsleider aan «retraite» doen voor zijn zaak. Het is pas nadien dat hij een weloverwogen plan of programma zal kunnen uitwerken m. aw. alleen hij die thans zijn bedrijf volledig of fensief instelt en niet defensief heeft een beste kans het in het Europa van morgen goed te stellen. Zij die niet horen willen en zich de luxe permitteren te handelen alsof de Euromarkt aan ben mag voorbijgaan, moge de pathe tische uitroep van de gladiatoren tot de hunne maken «Zij die gaan sterven, groe ten u. Caesar Fernand Bogaert. VEERTIENDAAGSE VAN HET RODE KRUIS VAN 10 TOT 25 OKTOBER. Onze uitgave van zaterdag 10 oktober zal in het teken staan van de Veertiendaag se van het Rode Kruis. Vooraanstaande medici verlenen hun me dewerking aan dit nummer, ter welker gelegenheid inzonderheid de betekenis en taak van de bloedtransfusie zal beklem toond worden. WERKGROEP EUROMARKT. De werkgroep Euromarkt heeft tijdens haar jongste bijeenkomst onder voorzitter schap van de h. Felix Callebaut, de sugges ties onderzocht met het oog op het aanleg gen van een nuttige documentatie met be trekking tot de Gemeenschappelijke Markt. Door de Handelskamer werd een lijst op gemaakt van beschikbare dokumenten wel ke thans reeds door het publiek kunnen worden geraadpleegd (Stadhuis, 1ste ver dieping). TERUG VAN HOEILAERT. De uitstap naar het druivencentrum Hoeilaert is voor de deelnemers een inte ressante en prettige trip geworden. Onder leiding van de h. Et. Geerinckx, werd eerst een geleid bezoek gebracht aan het champagne-fabriek Serco. De stemming steeg in verhouding tot de geproefde cham pagne brut. sec, demi-sec. Nadat minister Meyers, die eveneens aldaar op bezoek was, de deelnemers uit Aalst had gegroet, werd koers gezet naar het domein van Huizingen alwaar een smakelijk eetmaal werd opge diend. Het bijwonen van het klank- er. lichtspel was een hoogstaand slot van deze prijzenswaardige uitstap. Het stadsbestuur was vertegenwoordigd door de h. Fr. Blanckaert. en de h. B. Ringoir, schepen van financiën en middenstand. NAAR CHARLEROI De eerstvolgende studiereid van de Han delskamer geldt een bezoek aan de «Univer- sité du Travail en aan de Ateliers de Constructions Electriques de Charleroi (ACEC) op donderdag 22 oktober a.s. Ver trek te 8 u. aan de Botermarkt, met private wagens. Uiterste datum van inschrijving 12 oktober. Maximum aantal deelnemers 30. Een receptie en middagmaal wordt door 't beheer der firma aan de deelnemers aan geboden. Het bezoek zal geleid zijn. ACEC is momenteel één der belangrijk ste Belgische firma's die 1.400 werklieden te werk stelt en baanbrekend werk verricht op het gebied van elektronika, electriciteit en kernenergie. F. Op uitnodiging van het plaatselijk C.V.P. bestuur werd aan de leden de gelegenheid geboden een geleid bezoek te brengen aan de verwezenlijkingen die door de huidige bestuursmeerderheid werden gedaan. Ongeveer 80 leden hadden aan deze uit nodiging gevolg gegeven en aan het einde der reis bleek iedereen meer dan voldaan over de uitleg die hun verstrekt werd door schepen Claus. Wij stippen even de aanwezigheid nog aan van schepen De Haeck, de raadsleden Borreman, Keymeuien. De Bisschop en Van der Veken. In de Hugo Lefèvrezaal werd op een pian de reisweg aangeduid en een korte bespre king behouden betrekkelijk de plannen en verwezenlijkingen van het stadsbestuur. De huidige schepen van O. W. toonde het maket der bloemenveiling als ook op een originele wijze het effekt «der inplanting» van de schouwburg op de Hopmarkt. Hij deed nochtans opmerken dat betrekkelijk de schouwburg nog niets bepaald werd be slist. In groep ging het naar het «Oud-Hospi taal» waar men zich degelijk rekenschap kon geven van de aldaar uitgevoerde res tauratiewerken. De binnenkoer krijgt stil aan zijn eigen uitzicht terug. Na de rond gang aldaar werd even een kijkje genomen langs de oude dender en werd de demping besproken. Terloops werd een bezoek ge bracht aan de fabrieken van Roos-Gee- rinckx-De Nayer, waar iedereen zijn spijt uitdrukte dat een dergelijke firma ver plicht was haar poorten te sluiten Vandaar ging het per autobus langs de Aelbrechtlaan, waar de plaats werd aange duid waar eerstdaags de werken zullen aanvangen tot oprichting der bloemenvei ling, het parkeerterrein en het nieuw slachthuis. Tevens werd een bezoek gebracht aan de wijk Immerzeel waar weg en werken worden uitgevoerd in het kader der wet van 2 fe bruari 1958. Om het mooie en landelijk ka rakter der wijk te kunnen behouden zal een zeer strenge urbanisatiepolitiek dienen ge- I voerd. Terloops werd nog opgemerkt dat het nieuw sportplein aldaar zo goed als vol- tooid is. Het wat verder op liggend vlieg- plein is op dit ogenblik een der weinige j welke nog voor partfkulieren is openge steld. Het is best mogelijk dat het met de hulp van het stadsbestuur zal worden uit gebreid. Op de terugweg werd een bezoek ge bracht aan de nieuwe wippen aan fet sta dion van de Osbroek, alwaar onze wereld kampioen Roger Moens aan het oefenen was. Na te hebben uitgewijd over de toe komstplannen tot verdere uitbouw van het sportcentrum reed men naar de gebouwen der Couverture» aan de Schoolstraat, thans stadseigendom. Het bleek een goede koop te zijn. De zeer ruime zalen zullen met wei nig kosten voor verschillende doeleinden worden gebruikt Tot slot werd nog een bezoek gebracht aan de kelder van het Belfort en van ge dachten gewisseld over de verdere restau ratie. Dergelijk initiatief dient herhaald. 14-DAAGSE VAN HET RODE KRUIS VAN 10 TOT 25 OKTOBER.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1