en omstreken RODE KRUIS IJ 1 Veertiendaagse van het Wi WAT MEER NOG OVLR BLOEDTRANSFUSIE? DAAR WAS EENS... Q M M J door Dr. R. DE COCK, c&a.lótenaa 1 van 10 lot 2*5 oktober LhJlS in dit nummer: gazet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,Ir. per jaar VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week. BUREEI. St. Jorisstraat, 25. AALST 15de JAARGANG Tel. 241.14. P. R, 88172. ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 NUMMER 81 a—in wanwiijsBmwKDLna iibi f, 11,50 fr. het nummer. R fi HH M Ui voorzitter van ket "^Qocle 3<Cruió - c^lcl. chalet ij menen dat dt zaak der bloedtransfusie zolang en zo dikwijls voor liet grote publick werd behandeld., zij het langs pers, radio en televisie, dat het el nutt&lcos mag schijnen er nog meer nadruk op te leggen, of zelfs te gaan denken dai men de doodgewone lezer nog iets nicJws zal aanbrengen. En toch Nooit genoeg zal de nadruk kunnen gelegd worden op de belangrijkheid van de bloed transfusie en op de noodzakelijkheid ze steeds meer en meer bij dc bevolking te bren gen. Want, vergeten wij toch niei bloed is nu eenmaal het leven. Een mens zonder bloed is een dode mens. Een mens zonder bloed kan onmogelijk leven en daar juist ligt heel het streven om bij de mens bloed te bewaren en door het feit zelve, het leven ie bewaren. Het was voorzeker één der belangrijk- bloedtransfusie, ste uitvindingen van onze tijd, veel sterker vVat de eerste factor betreft willen wij dan liet ontdekken van de atoomkracht, deze njet le verre bepalen maar alleen zeg- sterker dan het verwezenlijken van het ai- gen dat de moderne anesthesie met gebruik vuren van een raket tot op de grondbodem van viucnüge gassen, met gebruik van som van de rraan, toen juist bij het begin dezer mige methodt.s zoals het verwekken van eeuw, de lang betrachte gedachte, een zie- een Kunsimatige winterslaap of hyberna- <e of stervende mens weer gezond te ma- tie> met als gevolg verlaging en vertraging In de zeventiende eeuw werd de eerste bloedtransfusie verricht met dierenbloed. Het spreekt vanzelf dat hierbij verschillen de slacntoilers het leven verloren. Onder tussen zijn drie eeuwen en half voorbijge- wandeld. Zoais de geschiedenis een opeen volging is van pijniijse vergissingen, is dit ook het geval in de wetenschap, met dit verschil nochtans, dat in deze laatste elke vergissing een stap vooruit is voor de na komelingen. Jarenlang geduldig werken en zoeken hebben geleid tot liet vinden van de verschillende bloedgroepen, hoofdfakto- reai bij een behoorlijk uitgevoerde trans fusie. Op het ogenblik is bloed een onver- angbaar geneesmiddel geworden, dat men voor gelijk welk ander, zoals de antibiotica bijvoorbeeld, mag rangschikken. Het is een kwestie van leven of dood. Geen bloed i Geen hoop ken of tot het leven terug te roepen bij middel van bloedtoediening. Het was een grootse bevinding uiteindelijk de ware toe dracht ervan in praktijk te kunnen stellen en te verstaan dat het bloed van de éne onder zeer bepaald wetenschappelij ke voorwaarden tot een ander kan worden overgebracht, maar dat ook door dat feit ziekte en dood op een zeer bizonder van ai de grote levensfuncties zoais adem haling, bloedsomloop, enz. daar enorm veel heeft toe bijgedragen. Maar meer bepaald nog zou dit alles niet mogelijk zijn ware het niet dat we kunnen beschikken over de onuitsprekelijke waar de van de bloedtransfusie. Wij mogen gerust zeggen dat wc in onze ïeLIs spektaculaire wijze kon worden be- moderne heelkunde waarin de meeat uiige- breide zin van heelkunde wordt toegepast streden. Oningewijden mogen zich dat alles een oudig voorstellen, zoals dit ook het geval las tot vóór het begin dezer eeuw, toen men eenvoudig dacht dat het bloed van de ene zich maar zo gemakkelijk zou laten als wel long-, hart-, maag-, darmoperaties, tuberculose of kankeraandoeningen, alleen tot het hoge peil zijn geraakt, dank zij het dagelijks gebruik van de bloedtransfusie. Hoeveel mensen lopen niet door de stra- mengen met dat van een andere. Men ging «n Aalst d'e hun mndige gezondheids- uull feelfs zoverre als wei te geloven dat het toestand en meer nog hun leven tc danken -;;t sloed van sommige dieren misschien wel zou hebben aan een behandeling van een ziekte 1 runnen gebruikt worden, om een mens te "1 en toestand die alleen mogelijk werd helpen. Maar, heel vlug heeft men die ge- gemaakt, dank zij een toediening van bloed, dachte moeten laten varen, want het Maar hoeveel mensen zijn er die de wer- scheen niet zo eenvoudig en zelfs niet ge- kelijkheidszin daarvan begrijpen en meer vaarloos, want bloed is nu eenmaal een nog, hoeveel mensen zijn er die al is het zeer bizonder bestanddeel met zeer bizon- ook waar dat zij het weten en begrijpen, dere eigenschappen, en het is ook, maar on- zich bereid voelen om met hun eigen bloed uer zeer speciale omstandigheden dat het aan die heropstanding van medemensen van de éne zich laat mengen met het bloed van de andere eh dan eerst is het dat het weldoende mag worden beschouwd. Laat het nu ook zijn zoals het is en niet ingaan op al die lange en moeilijke weten schappelijke inspanningen die het heeft ge kost, om er toe te komen dat in de te werken. HODIAE T1BI CRAS MIH1 En nochtans hebben ze alle dagen er de gelègenheid toe, zulks te doen en aan dit hoogstaand edel werk mede te helpen. Er bestaat inderdaad te AALST een praktijk de zaak nu eenmaal kon worden BLOEDtransfusiecentrum onder de leiding ingevoerd. van het Rode Kruis, alwaar mensen van goede wil, offervaardig en zonder de min- i)E BETEKENIS VAN DE BLOEDTRANS- ste geldelijke bezoldiging zich spontaan ten FUSIE IN DE MODERNE GENEESKUNDE dienste komen stellen en hun bloed geven. Laat ons eerder zien wat de bloedlrans- Die mensen voor wie wij het hoofd moeten lusie in deze tijd van moderne geneeskunde buigen en naar wie we met dank en fier- bijbrengt. We gaan nuchter blijven en ons beid moeten opzien, zijn helaas niet talrijk bier niet inlaten met wetenschappelijke ge- genoeg en met ai hun goede wil en met al lies die in het kader van deze mededeling hun edelmoedigheid staan ze voor een werk ii?t passend zouden zijn. dat ze n'et kunnen volhouden. Ze zijn de Daar is eerst en vooral het herstellen eerbiedwaardige vaandeldragers, de voor- an een groot bloedverlies, zoals wij da. beeldgevers voor ons allen en zij vragen dikwijls kennen, zij het als gevolg van een dan wel hu" voorbeeld te zten irote verwonding, zoals we ze bij onze mo- K worden. lerne ongevallen zo dikwijls ontmoeten, zij Zij weten wat hun bloed waard is. Zij iet tengevolge van ernstige ziekten waar weten in hoeveel gevallen ze een genezing iloedingen een dei' meest gevreesde gevol- wisten te brengen, ze weten in hoeveel ge jen zijn, of zij het ook nog bloedverlies dat vallen ze een heelkundige bewerking heb- ontstaat bij de geboorte van een nieuwe ben mogelijk gemaakt op hun eigen en zeer nkeling, met als gevolg het smartvol sneu- bijzondere manier. reien van een vrouw op het ereveld van het Ze weten ook dat het een daad is (loederschap. van sociale solidariteit die hen tot ere Komen daarneven al de ingewikkelde strekt, maar ze weten ook dat de latijn.se oestanden of ziekten waar een echte bloed- spreuk nog steeds waarheid blijft Ho- litwisseling moet gebeuren om de enkeling diae tibi eras mihi vandaag voor U, n het leven te houden en dit omwille dat morgen misschien voor mij, want ze weten lij aangedaan is van een van die zoge- dat niemand vrij staat van een mogelijke ïaamde bloedziekten waar zijn eigen bloed verwonding met erge bloeding, van een irordt afgebroken en vernietigd. Talrijk erge ziekte gepaard met bloeding en ze we- ijn die gevallen waar zonder het inbren- ten het ook bij ondervinding dat die toe- jen van nieuw en gezond bloed de zieke standen alleen door BLOED kunnen gered ;eddeloos verloren is. worden. Dit alles zouden we kunnen noemen, de bloedtransfusiecentrum te Aalst mperatieve of gebiedende aanwijzingen 1,eeft regelmatig een tekort aan bloed, om an een bloedtransfusie. En wij hebben ze aan dc menigvuldige vragen te kunnen be liet allen opgesomd omdat dit ons veel te antwoorden, en de noodzaak aan méér er zou leiden en we niet gaan doen aan bloedgevers wordt dan ook ernstig, oorlichting geven inzake bloedpathologie. Vooruit dus. stappen wij op in dichte Nemen wij daarbij dan ook nog die drommen en laat ons deelnemen aan deze treed opgaande weg van de moderne hee!- solidariteitsactie. LAAT ONS BLOEDGE- kunde VER WORDEN. Het is wellicht eenieder bekend, dat in Onder vakkundige leiding wordt in het Ie laatste vijf en twintig jaar reuzeschre- centrum op de Esplanade, nr. 11, alles in l0gt en werden gedaan in dit domein en dat op het werk gesteld 0111 geen nutteloze of nog inze dagen de meest zogezegd gewaagde en ~3-J »-«—-» *- ok de meest uitgebreide heelkundige be- andelingen mogelijk zijn geworden en met o_j Icces bekroond worden Indien dit mo- elijk geworden is dan is dit juist te anken aan twee moderne factoren, waar an de éne is, de anesthésie of verdoving sten die hun leven of hun gezondheid aan J n de andere en in zeer bizondere mate de UW opofferingszin te danken hebben. Hier in Aalst is er nochtans bloed tekori. j Een reeks bloedgevers, die zich op alle ino- j gelijke uren van de dag ten dienste stellen staan ter uwer beschikking. Het is deze reddingsploeg, )iani zo mag ik ze wel 110e- j men, die klaar zal staan, als gij_, Aalste- naar, in stervensgevaar zult zijn. Maar zij zijn te weinig tairijk. Wij zijn verplicht krachttoeren uit te halen om te voldoen j aan de bloedaanvragen der geneesheren. Waarom zoudt gij, Aalstenaar, die in goede gezondheid verkeert, niet tot deze reddings ploeg toetreden Waarom moet liet juist in Aalst -zijn dat er zo weinig bloedgevers zijn Is het niet ongelukkig te moeten vaststellen dat een stad zoals Hoei, die noch tans niet zoveel inwoners teit ais Aalst. 1800 bloedgevers telt, terwijl Aalst ik durf het bijna niet zeggen amper een honderdtal 0 beginnen immers alle sprookjes 1 Maar wat ik u vertellen ga, is geen sprookje. Het is echt gebeurd en ik heb het meegeleefd, van op af stand weliswaar, maar toch zeer intens. Het is nu zowel vier of vijf maanden ge leden, dat ik.een brief kreeg van de dame van een mijner oud studenten haar man was voor een dringende en zware operatie naar een ziekenhuis te Nymegen overge bracht en verkeerde in levensgevaar. Haar man was burgemeester in een gemeente van Nederlands Limburg. Hij was daar be noemd vlak na de laatste oorlog. De ge meente was toen cén puinhoop; de Duitsers hadden bij hun aftocht en tijdens de ge- echten aldaar, alles met de grond gelijk gemaakt. Toen kwam daar de jonge burge meester en toen ik vóór een paar jaren hem een bezoek bracht kon hij met gewettigde trots wijzen op resultaten van zijn arbeid, zijn gemeente was herrezen huizen en scholen en kerk en raadshuis. En nu was die man, nog in de bloei van zijn jaren, neergeveld en zijn vrouw en vele kinderen wachtten met angst. Enkele dagen later echter, een tweede brief een jubel van vreugde. Vader was gered en hij was gered dank zij het bloed van verschillende naam- zender ook maar het minste letsel daardoor te ondervinden bij hun arbeid, kunnen ge zonde, normale mensen enkele keren zelfs in een jaar een deel van hun bloed laten afnemen. Alle regelmatige bloedgevers we ten dat, en eik jaar kan het Rode Kruis van Belgie, dat alle bloedtransfusiediensten van ons land centraliseert, legpenningen en di ploma's uitreiken aan zeer verdienstelijke bloedgevers, die 20, 30, 50 maal ja meer aan 100 maal van hun bloed hebben gegeven. Ik ken een gasthuiszuster die voor enke le tijd reeds 147 maal die edele daad had gesteld, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Ten andere, zij is nog altijd kern gezond en aktief. De bloedgever onder vindt er geen letsel van, maar hij, die deze kostbare gave ontvangt, dankt er .zijn le ven aan. En zo heeft de moderne tachniek van de bloedtransfusie, vrucht van de voor uitgang van de geneeskundige wetenschap, een nieuwe vorm van beoefening der naas tenliefde, een nieuwe vorm van menselijke solidariteit, in 't leven geroepen. Destijds leerden wij, in de katechismus, van de ze ven werken van lichamelijke- en van gees telijke barmhartigheid. De hongerigen spijzen, de naakten kleden, enz Ik ken ze niet meer van buiten, maar daar zijn er zeker bij die in onze tijd geen toepassing méér vinden. Maar daar zijn nu nieuwe en deer ^roj. Cïïlag. ''ÏDr Lag. ~JJr. CA T> an (§eótet Lid van het Centraal Bestuurscomité en van de Algemene Raad van het Rode Kruis. W aarom geeft de Aalstenaar geen bloed men wordt er dik van schrik voor dc prik (en durft gij U een man noemen trouwens voor mannen die geen mannen zijn wordt de arm eerst ojigevoelig ge maakt) men moet blijven geven Het is ongezond allemaal larie Hebt U zelf reeds bloed gegeven Wel, zwijg dan Moest het werkelijk schadelijk zijn. de wet zou het verbieden. Trouwens, indien uwe gtzondiieid het niet toelaat, wees gerust U zult op tijd verwittigd worden. Dat is juist de waarborg die onze dienst zijn bloedgevers biedt. Wanneer een nieuwe bloedgever zich aanmeldt, ondergaat hij een volledig medisch onderzoek, met ra dioscopie, urine- en bloedonderzoek. Indien dus iemand als bloedgever aan vaard wordt, betekent dit meteen dat hij in uitstekende gezondheid verkeert. Bij elke nieuwe afname, wordt daarenboven nogmaals een bloedonderzoek verricht. Bij het minste ziekteteken, wordt de bloedge ver verwittigd. Is bloedgeven dus onge zond Neen. neen. driemaal neen. En als U nu nog niet overtuigd zijt. verbrand dan deze bladzijden, en zeg tot Uzelf Lieve Egoïst, kom, laten we gaan slapen. DOKTER F. MATTH I EU, Hoofdgeneesheer van de bloedtransfusiedienst. WORD BLOEDGEVER Inschrijvingen Esplanadeplein, 11 Dinsdag van 3 tot 5 u. Woensdag van 5 tot 8 u. loze bloedgevers... En die vader is nu terug bij zijn groot gezin en de burgemeester kan voortarbei- den aan de uitbouw en de bloei van zijn gemeente. N Y zuIt mii zeggen het is toch maar een doodgewoon verhaal dat zich afspeelt alle dagen, niet enkel over de grenzen maar ook hier, in al onze ziekenhuizen en hospitalen ook bij cms, in Aalst. En dat is juist. Een ieder van ons kan in zijn eigen omgeving mensen ontmoeten, wier leven gered werd dank zij het bloed van onbekende bloedgevers. Droge, nuoh'e re cijfers leren ons dat er in ons land, jaar lijks meer dan 100.000 bloedtransfusies plaats grijpen en dat van jaar tot jaar dit aantal stijgt. En dat daardoor in één jaar en op dit ogenblik 30.000 mensenlievens kunnen gerki worden. Maar dat veronder stelt en vergt dan ook dat er in dit land jaarlijks meer dan 100.000 bloedschenkm- gen gebeuren en dat er dus tienduizenden mensen bereid zijn en bereid blijven regel matig een deel van hun eigen bloed af te staan voor hun lijdende medemens. HET KOSTELOOS en KOSTBAAR GESCHENK! Een deel van hun eigen bloed Zonder het minste gevaar voor eigen gezondheid nog doelmatiger vormen van naastenliefde, zoals het bloedgeven. Het kost u niets, maar wat een kostbare gave voor uw medemens, die zonder uw reddend bloed wellicht verloren is. i n zo kan de mens van nu de levens- redder worden van zijn medemens. En wij alien, die verlost en gered iijn door het kostbaar Bloed van de Godmens, kunnen zijn gebod van naas tenliefde ten uitvoer brengen door met een deel van ons eigen bloed, andere mensen te redden. Het oude gebod krijgt nieuwe toe passingen. En de parabel van de barmharti ge Samaritaan kan in moderne taal worden overschreven ongeveer als volgt Daar was eens een man, die langs de weg werd aan gereden en zwaar gewond, zijn leven vloei de weg met zijn bloed langs vele wonden. Maar dan kwam dan een andere man, be keek de ongelukkige en ging verder. Toen echter kwam daar een ander mens voorbij; die schonk van zijn eigen bloed om die zwaar gekwetste te redden. Wie dan is de naaste geweest van die gekwetste Hij die hem barmhartigheid heeft betoond; hij, die hem door zijn bloed gered heeft Maar de les van de oude parabel blijft dezelfde in de nieuwe tijdeigen versie GA EN DOE GIJ HETZELFDE. veel minder schadelijke bloedopname te verrichten. Laat ons meehelpen aan die grootse of fervaardige werking en laat ons in die ge dachte U op voorhand dank zeggen, uit naam van die onbekende zieken of gekwet- Toespraak van Zijne Heiligheid Daar was eens Wat meer over bloedtransfusie En gij Aalstenaars De zetel van het Rode Kruis te Aalst. Fsplanadeplein 11, waar de diensten van het Bloedtransfusiecentrum zijn ondergebracht. De Taak van de Transfusie in de «Open-hart Heelkunde» Een grote verwezenlijking van het Rode Kruis Word bloedgever Volg dit voorbeeld Onder Vrouwen Paus Johannes XXI11. Prof. Mag. Dr. C. van Gestel. Ur. Rfc De Cock. Voorzitter van Rode Kruis - Afd. Aalst. - Dr. F. Matthieu, Hoofdge neesheer van de Bloedtrans fusiedienst. A Dr. Cuvelier. - G. Hnllebroeck, direktenr der Sanitaire diensten van het Rode Kruis. •T. Acke - BI. De Lannoy. - F. De Clercq. H. T.

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1