t/ Sociale Kroniek mijn land. s HUISHOUDELIJKE WENKEN. Het kastje onder de gootsteen is altijd vochtig. Daarom verdient het aanbeveling er alleen flessen, kannen en zeep in te be waren en geen soda, zand of zout, daar de ze het vocht opnemen en minder geschikt worden voor het gebruik. Bij het schoonmaken van spiegels en het glaswerk van platen en schilderijtjes moeten we spons en zeep liever niet gebrui ken, want de ervaring leert ons, dat ze bij die bezigheid meer kwaad dan goed doen. Een druppel water namelijk, die verzeild geraakt achter het glas van een tekening of plaat, kan heel wat onheil stichten. Het is dus veel verstandiger deze voorwerpen af te wrijven met een zacht doekje waarop een weinig blauwselpoeder is gestrooid. Als het blauwsel niet meer op het glas blijft kleven is dit volkomen helder. Bewerkt koper kan men. als het ge poetst is, nog eens nawrijven met een doekje, gedoopt in benzine. Het resultaat is verrassend. Voor het indampen van strijkgoed ge bruiken we lauwwarm water. Dit verdeelt zich niet alleen sneller en gelijkmatiger dan koud water, maar dit laatste kan ook vlek ken veroorzaken, daar het door het strijk goed niet wordt opgezogen, maar op de plaats waar het neerkomt blijft zitten. Verbleekte cretonnen gordijnen met een lichte ondergrond kan men weer op knappen door ze goed te wassen en na te spoelen in water dat een weinig poedervor- mig aluin bevat. Hierdoor zullen de kleu ren weer boven komen en opfrissen. Men kan de gordijnen na het wassen ook in een kleurenbad zetten, dat twee delen gele en een deel helbruine kleurstof bevat. De gordijnen worden dan zacht goudbruin gekleurd, waardoor ook het oospronkelijk patroon weer beter tot zijn recht zal ko men. KEUKEN GEHEIMEN IETS OVER PUDDINGEN. Voor het bekomen van mooie gebonden koude pudding moeten we goed opletten steeds de juiste verhouding vloeistof en bindmiddel te gebruiken. Want zowel een te slappe als een te stijve pudding zijn min der smakelijk. Gebruik per liter melk voor een koude pudding 80 a 100 gr. bindmiddel (hiermede bedoelen we maïzena, griesmeel, rijst, bloem, enz.) en ongeveer 80 gr. suiker. Voe gen we er een eierdooier bij dan wordt gram bindmiddel minder gebruikt, en 10 gr. minder als we een heel ei bijvoegen. Wordt het eiwit echter stijfgeslagen toege voegd, dan mag de hoeveelheid zetmeel niet verminderd worden daar dan de vloei stof, dus het volume der pudding, groter wordt. Voor pudding gebonden met gelatine wordt per liter melk 20 a 25 gr. gelatin-? gerekend en eveneens 80 gr. suiker. Wordt echter in plaats van melk vruchtensap ge bruikt dan moet de hoeveelheid gelatine ge bracht worden op 30 a 35 gram per liter, en de suiker wordt vermeerderd al naar ge lang de zuurheid van het gebruikte sap. Bij toevoeging van eieren wordt per eier dooier 1 gram gelatine minder genomen. Om een mooie vorm te bekomen moeten we het mengsel van een zetmeelpudding zo warm mogelijk in een met koud water om gespoelde vorm gieten, daar het anders hel model van deze vorm niet meer aanneemt. Puddingen met gelatine gebonden, moe ten eerst geleiachtig worden alvorens ze in een stenen pot worden gegoten. Deze pud dingen zijn eerst na zes uur stijf, tenzij voor het afkoelen een koelkast wordt ge bruikt. Beide soorten moeten volkomen afkoelen in de vorm. Moesten we een pudding, die nog lauw is op een schotel storten, dan be staat veel kans voor inzakken. Zetmeelpuddingen worden gestort op een schotel, die vooraf met koud water is afge spoeld. Voor een gelatinepudding doen we dit even met lauw water Dit afspoelen heeft voor doel dat we de pudding, indien deze eens niet in het midden der schaal ligt, gemakkelijk kunnen verschuiven. Een pudding gegoten in een mooie vorm heeft altijd iets aantrekkelijks. Kinderen vinden het meestal leuk een apart pud ding je te krijgen: hiervoor kunnen gerust kleine kopjes of eierpotjes gebruikt wor den. BELEEFDHEID IN DE OPVOEDING. BELEEFDE KINDEREN ONTMOET MEN ZELDEN Moge de opvoeding van de moderne jeugd in vele opzichten beter zijn dan deze van de vroegere geslachten, in vele opzichten blijft ze er nog ver achter staan. Daar is bijvoorbeeld de beleefdheid. Ons inziens wordt de beleefdheid in de moderne jeugd- opvoeding wel schromelijk verwaarloosd. I Beleefde kinderen ontmoet men nog slechts zeer zelden. I Dat moeten we de kinderen echter niet I kwalijk nemen, wél de ouders Om één voorbeeld te noemen. Onlangs zat ik een Brusselse tram. Het was op een feestdag en het was zeer druk. Verschillende oudere dames moesten aan de lus hangen terwijl kinderen van 6 tot 12 jaar koninklijk neer zaten. Dat de kinderen niet wisten, dat ze hierdoor tegen de beleefdheidsregelen zon digden is te begrijpen. Het is echter fout dat geen van de aanwezige ouders tegen zijn of haar kinderen zei «Sta eens op en laat deze dame zitten Dat wijst er op, dat aan de moderne opvoeding nog wel het een en het ander ontbreekt. En het is niet in bepaalde kringen, dat men zulks vast stelt: men bemerkt het in alle kringen. Een beetje meer zorgvuldigheid bij de opvoeding ware wel gewenst. Want is on beleefdheid niet een factor, die het eeuwige kibbelen en het ruzie maken in de hand werken KLANKJES UIT DE MODEWERELD. KAPSELS 1960 Zij, die er zich aan verwacht mochten hebben dat de kapsels onder de vorm van een opgeblazen ballon deze winter hoogtij zullen vieren, komen bedrogen uit. De toon- j aangevende coiffeurs voelen eensklaps niets meer voor de volumineuze hoofden. Alleen zij, die haren opgestoken dragen, kunnen (nog een tamelijk hoge kruin dragen. Voor jde overigen wordt het hoofd weer klein met haar in een nauwelijks waarneembare J golf. Krullen zijn dit seizoen absoluut uit de boze. Maar hoe ongelooflijk het ook mo ge klinken, voor het moderne gladde kapsel is evengoed een permanent nodig. Een on zichtbare permanent, die alleen tot doel heeft het haar in de vereiste vorm te leg gen. Dit op het oog zeer eenvoudige kap sel vraagt een nauwkeurige verzorging en een vaardige vakmanshand. Het haar is ongeveer 8 cm. lang, d.w.z. het bovenhaar valt tot aan de neuswortel het is dus iets korter bij een laag, iets langer bij een hoog voorhoofd. In de nek is het maar 1 a 2 cm; het wordt niet langer meer nat en met het scheermes maar droog en met de schaar gefatsoeneerd. De scheiding, die veel van een kruin heeft, heel erg schuin op zij, is weer terug. Wie met alle geweld blond wenst te blij ven, moet er wel aan denken, dat platina niet meer gewild is. Asblonde kleuren zijn nog wel in trek, maar werkelijk modern j zijn de rossige tinten, die in zoveel nuances bestaan dat uw coiffeur er zeker een hele reeks kan noemen waaronder «stromboli», Verzengende Aarde», «Tabak» en «Rode Zee» wel de bijzonderste zijn. DRUKTE IN DE STILLE MODEHUIZEN De modehuizen bevinden zich thans in de stilte tussen twee seizoenen. De winter mode is immers al vastgesteld en hoewel de Parijse modetirannen zich reeds verdiepen in het ontwerpen van voorjaarsmodellen is het voor werkelijke aktie toch nog te vroeg. In de «haute-couture» salons heerst dan ook in deze tijd van het jaar een diepe stilte. Normaal althans, want nu werd er in het begin van deze maand in de Parijse mode- j wereld een beroering veroorzaakt door een één-en-twintig jarig meisje, Farah Diba genaamd, die een waarlijk vorstelijke gar derobe kocht. Dit meisje zal, volgens hard nekkige geruchten, met de Sjah van Iran trouwen. De bruidsjapon, die door Yves Saint Laurent van het huis Dior is ontwor- i pen, is nog steeds een groot geheim, i maar enkele van de andere creaties, die zij uitzocht, verraadden een gedecideerde smaak voor hoge tailles en nauwe rokken voor overdag. In het exclusieve modehuis van Jacque line Godard, waar vele dames uit Teheran hun inkopen doen, koos Farah Diba een reeks mooie creaties, waaronder een strak om de taille sluitende zwarte cocktailjapon met bolero en wijde klokrok. Wat avondkleding betreft bleek haar smaak kostbaar te zijn. De bonthandelaar Revillon creëerde voor haar een los gedra- I peerde avondcape van witte nerts met een hoge, ronde kraag. Wat er bepaald op wijst, Idat de toekomstige Keizerin van Iran een j vorstelijke smaak heeft. ONS WEKELIJKS PRAATJE. 1 KIEST UW EIGEN PARFUM I De vraag dient gesteld of het verkieslij ker is, steeds hetzelfde parfum te hebben dan wel, of dit moet veranderen naar ge lang het seizoen en de omstandigheden. Ons antwoord zal kort zijn. Dit hangt f van de vrouwen zelf Er zijn vrouwen met een streng pcrsoo.i lijk karakter, welke jaren en jaren hetzelf de parfum gebruikten en daar als het ware mee vergroeid zijn. Van zulke vrouwen zou het zonderling- aandoen, moesten ze plots van parfum veranderen. Andere vrouwen daarentegen hebben geen vast parfum. Ze veranderen van merk. wanneer ze daartoe lust gevoelen en kie zen dan eens een zeldzame bloem, dan j weer een exotisch of Oosters parfum. Men kan hier noch voor de éne noch voor j de andere partij kiezen. Alles hangt af van persoonlijke smaak en karakter. Waar we wel op wijzen kunnen is, dat I sommige parfums beter passen bij brunet- tes, andere bij blondines, dat sommige par- j fums te sterk zijn voor jonge meisjes en 1 beter passen voor vrouwen boven Ie dertig i en dat weer andere uitstekend geschmt rijn voor de winter en minder voor de zomer Het gezond verstand zegt ons, dat 's zo- j mers alle sterke, doordringende parfum^ j moeten vermeden worden en we liever on- j ze toevlucht zullen nemen tot verfrissende reukwaters als «Eau de Cologne» of laven delwater. 's Winters integendeel verkiest men zware doordringende parfums welke lang nageuren. Vooral in wollen stoffen en bontkragen blijft dit soort parfum zeer lang hangen. En dit is juist het aangenarrt van een goed parfum dat de reuk heerlijkei en fijner wordt naar gelang de afstand en j de ouderdom. De meeste vrouwen vergis- i sen zich hierin en brengen het parfum aan. I juist vóór ze uitgaan. Ze zullen veel beter geparfumeerd zijn, indien ze het parfum een paar uur op voorhand aanbrengen. Zijt ge blond, vermijd dan de reukwer ken met muskus of de Oosterse parfums. Laat dit aan de bruinharigen en kies zelf een fijne bloemengeur. Jonge meisjes .vermijden het amber, maar gebruiken bij voorkeur «jasmijn Oudere vrouwen maken zich belachelijk, wanneer ze een viooltjesgeur verspreiden en moeten hun toevlucht nemen tot mee? bescheiden reukwaters. Wat de kinderen betreft, de beste reuk voor hen s die van een goede, witte huishoudzeep oOo LOTENLENING 1953 Bij de 346e trekking van de lotenlening is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 2723 nr. 449 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 80 nr. 790. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 F. BIJ DE DELVERS VAN HET ZWARTE GOUD DE MIJNWERKERS. In de loop van de maand december zul len de mijnwerkers hun patroonsheilige, Sinte Barbara, vieren. Bij die gelegenheiu zullen op tal van bijeenkomsten uiteenzet tingen worden gegeven over de toestand onzer mijnen. Het past dan ook de vraag te steller hoe stelt het onze mijnnijverheid Beslist niet gunstig De Belgische mijnnijverheid is tijdens de eerste helft van het jaar 1959 geken merkt door een nieuwe achteruitgang van de voortbrengst met 20% tegenover het zelfde halfjaar in 1958. Er werden inder daad bijna 3 miljoen ton kolen minder voortgebracht waarvan 1,8 miljoen ton uit vielen in de zuiderbekken en 1,2 miljoen ton in de Kempen. Er werden in 68 van de 98 putten in Wal lonië werkloosheidsdagen ingelegd zodat het gemiddeld aantal verloren dagen per werkman 26 bedroeg. Ook in de Kempen hebben 6 van de 7 mijnen eveneens werkloosheid ingelegd en bedroeg het aantal verloren werkdagen 34 per werkman. Niettegenstaande deze ver mindering van de voortbrengst en het getal dagen ingelegde werkloosheidsdagen namen de kolenvoorraden tijdens de eerste zes maanden nog met 700.000 ton toe en be droegen einde juni 1959 dan ook 7 miljoen 600 duizend ton. De aangroei van deze ko- lenstocks gebeurde nochtans niet op dezelf de wijze in al de bekkens. Daar waar het aantal ingelegde werk loosheidsdagen het grootste was, namelijk in de kempen en het Centrum, groeiden de voorraden niet aan en verminderden zelfs. In Charleroi, Luik, en de Borinage inte gendeel stegen de voorraden het meest, na melijk met een tonnemaar gelijk aan 15 da gen voorbrengst in de twee eerste bekkens en met 10 in de Borinage. Het spreekt vanzelf dat de reeds doorge voerde sluitingen van putten evenals de volledige stopzetting, van aanwerving in het buitenland aan belangrijke dalingen van het tewerkgesteld personeel ingeschre ven ondergronders met 7.500 terwijl dat der bovengronders eveneens met 1.903 per sonen terugliep. Op 6 maanden tijd werden dus 9.400 arbeiders minder gebezigd. Hierin zijn begrepen het aantal personen die we gens ziekte of ouderdom de mijn dienden te verlaten. De verhouding van mijnverlaters is onge veer op gelijke wijze verdeeld tussen Bel gen en niet Belgen. Er werken immers 4.432 Belgen minder en 4.494 vreemdelingen Deze cijfers waren nog juist op einde juni 1959. Sedertdien zijn nieuwe sluitingen van GENI Bij t mijnen doorgevoerd en keerden zoals het an me dit jaar nog het geval was talrijke buiten- enden landse arbeiders naar het vaderland terug. ATER Tijdens de maand juli alleen daalde het aantal ingeschreven arbeiders opnieuw met 3.000 man, zodat er thans nog 126.000 werk- LE1N lieden zijn. De laatste 3.000 vertrokken ar beiders zijn vooral ondergronders en wel ten getalle van 2.500. Wanneer de vergelijking wordt gemaakt met de toestand 18 maand terug dan stel len we vast dat de personeelsbezetting met niet minder dan 26.665 eenheden terugliep ZO? z van n de v ei APO Niettegenstaande deze katastroof wordt ^ra^ vastgesteld dat de invoer van vreemde ko len nog verhoogde. Tijdens het eerste half jaar van 1959 werden niet minder dan 2 miljoen 841 duizend ton vreemde kolen in ons land ingevoerd, wat nog een vermeer dering van 610 duizend ton is tegenover het vorig jaar. Het blijkt dat de protesten bij de Na tionale Kolenraad nu toch succes afwerpen in die zin dat de invoer van vreemde kolen voor de volgende zes maanden tot minder dan de helft zullen teruggebracht worden. De internationale akkoorden en de kwa liteit van de kolen komen hier natuurlijk een woordje meespreken maar het beko men resultaat is niet te minimaliseren. Samengevat mogen we zeggen dat de toestand in de Belgische mijnen nooit slech ter is geweest dan voorheen. De kolenpolitiek van de mijnen heeft er alleen in bestaan die kolen te delven waar van men zeker kon zijn dat ze zouden ver kocht worden. De mijnwerkers hebben de getroffen maatregelen zonder te grote moeilijkheden aanvaard, enerzijds omdat er voor de ge sloten putten een heraanpassingsvergoeding gedurende een gans jaar werd toegepast en Dr. I De t 7EEK 3,30 t 50ND IAAL IS A 2 APO F ONC Aan 'ergac n led odde 't W ligt d' leid vij oo n Va Om Om MA Aar voor de tijdelijke werklozen een bijkomen- io; se de werklozenvergoeding van 20% van het loon, uitbetaald door de Europese Gemeen- i-7; s schap van Kolen en Staal. De hogergeciteerde feiten in aanmerking genomen zal het wel in een speciale atmos- onge feer zijn dat Sinte Barbara bij de delvers iel 2( van het zwarte goud wordt gevierd. undv O. B. .lees door IVES L E M (naar verklaringen van een hongaars gedeporteerde) 11de Vervolg.. Ik drong niet verder aan. De ambtenaar had gelijk. Ik deed teken aan Stefaan die nu een oud kussen onder Zostvan's hoofd schoof. Hoe is het gebeurd wou ik weten. Uren hebben we gezocht. Toen heb ben de honden hem gevonden. Hij lag al helemaal onder sneeuw bedolven. Hij ademde omzeggens niet meer. Ik heb zijn hoofd en handen met alkooi ingewreven en hem dan op de slede gelegd. Ik weet wel dat hij het niet meer haalt Honderden gevallen van die aard heb ik meegemaakt. Ik stond voor Stalingrad ill de loopgraven. Zo stierven honderden Russen en Duitsers toen. Als de voeten bevroren zijn en de be nen aangetast, valt er aan geen hulp meer te denken Hij boog over Zostvan, opende zijn ogen, voelde zijn pols en stond weer recht. De man is dood, zei hij eenvoudig. Het leek me een ogenblik dat de Rus stil bleef staan als wou hij de dode groeten Wij lagen nu naast Zostvan geknield. Stefaan maakte een groot kruisteken op het dode gelaat en ik bracht zijn handen samen op de borst. Toen stonden we weer recht en met de tranen in de ogen, hoorde ik Stefaan tragisch een dodengebed opzeg gen, waarop mijn gebro..i_n stem haperend antwoordde. In een hoek stond de Usbeek. Hij bewoog geen vin. De Rus die even buiten gegaan was, kwam weer binnen. Zostvan moet terug naar ons dorp, zei ik. Onmogelijk man. was het antwoord. Dat kan ik niet toelaten. Hij moet hier be- graven worden Hij moet tussen ons rusten, zei ik. Wij willen met hem mee... i Jullie gaan naar Kirghiz, zei de amb- Jtenaar kort. j Ik kwam bij hem staan en keek hen recht in de ogen. Jij hebt de oorlog meegemaakt, zei ik. Moest je gevallen zijn waar zou je dan liefst gerust hebben I Hij wendde zijn blik af. J Dat dorp is Hongarije niet, zei hij. Het is toch al een stukje ervan. Daar j waar Hongaren zijn, daar is Hongarije... Ik stond zelf verbaasd over deze woor den. Voor de eerste maal drong het tot mij door dat dit kleine dorp, deze houten is- bahs iets voor mij betekenden. Het leek me dat als we daar Zostvan konden begra ven, hij niet helemaal alleen in vreemde aarde zou rusten. Je kunt ons niet weigeren onze vriend naar het dorp mee te brengen, herhaalde ik. Dat is tegen het reglement en het re glement wil dat ik jullie naar Kirghiz stuur. Het reglement wil tevens dat jullie gestraft worden omdat je gevlucht zijt... Ik hield hem tegen. Laten we nu toch niet over straffen spreken, zei ik. Laat ons eerst Zostvan te rugbrengen. Daarna kan je ons straffen als je wil... De ambtenaar bedacht zich. Goed, zei hij plots. Jullie kunnen met je dode kameraad naar het dorp terug. Morgen vroeg, want nu is het te laat. Ik zal het zaakje wel met jullie kommandant klaar spelen Goede nacht... Hij ging buiten en liet ons alleen met het lijk van onze vriend. Wig durfden nauwe lijks luid spreken, alsof we bang waren Zostvan wakker te maken of te storen. Ste faan lei een groot laken over Zostvan's va le gelaat. En zo kwamen we dan in het dorp aan. De ambtenaar had er ons naartoe gevoerd. Bij het binnentreden kwamen tientallen kameraden op ons toegelopen Onder het laken zagen ze de gekende gestalte van DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 8 tot 14 november werden er per dag gemiddeld 113.098 volle dig en 43.783 gedeeltelijk en toevallig werk lozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 156.881 werklozen. Vergeleken met de vori ge week werd een vermeerdering met 2.653 volledig en met 1.664 gedeeltelijk en toe vallig werklozen genoteerd. De vermeerde ring van de volledige werkloosheid, die met het seizoen verband houdt, betreft voooral de landbouw en hel bouwbedrijf. Dl stijging van de gedeeltelijke en toe vallige werkloosheid is grotendeels te wij ten aan toegenomen werkonderbrekingen in het bouwbedrijf (regen), de metaalver werking en de ledernijverheid. In de kolen mijnen is het peil van de gedeeltelijke werkloosheid lichtjes afgenomen in verge lijking met dat van vorige week. oOo BESTUUR DER POSTERIJEN. Vervallen interestkoepoms van de Staats schulden en gelijkgestelde, worden in alle postkantoren uitbetaald. I LENING VOOR WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 498e trekking van de Lening voer Wederopbouw, derde groep, is een lot van j 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 8432 nr. 835 en een lot van 500.000 fr. op I obligatie reeks 9925 nr. 119. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN In de loop van de week van 16 tot 22 no vember deden zich in de agglomeraties of op de wegen waar het toezicht aan de rijks wacht is toevertrouwd. 833 verkeersonge vallen voor, waarbij 11 personen ter plaat se om het leven kwamen, 137 andere zwaar en 443 licht werden gewond. Tijdens het weekeinde deden zich 252 on gevallen voor, met 5 doden en 54 zwaar ge wonden. De oorzaken van de ongevallen zijn de volgende in een onoverzienbare bocht voorbijsteken: 1; overdreven snelheid 2; verzuim van rechts houden: 1; andere oor deelsfouten 3; rijweg zonder voorzorgen oversteken door voetgangers 2; gaan op rijweg of berm l; andere omstandighe den 1. Zostvan en begrepen dadelijk. Als de slede langs hen voorb'ij kwam, knielden ze neer en maakten een kruisteken. Bij sommigen las ik haat in de blikken. Misschien dach ten ze wel dat de Rus Zpstvan had neerge schoten omdat hij vluchtte. Ik weet niet precies waarom maar zoveel ik kon, vertel de ik de waarheid. De ambtenaar ging met de Russische lui tenant spreken. Daarop kwam de officier buiten tot bij de slede. Vooruit, jullie kunnen naar de isbah terug, zei hij. Die vlucht zal ik maar liever vergeten. Maar jullie zien nu wel dat het geen zin heeft te vluchten. De sneeuw en de winter brengen jullie wel terug En met hem, wat daarmee vroeg ik, naar het lijk wijzend. Voor de begrafenis dienen jullie te zorgen, zei de luitenant. Alleen wil ik maar zeggen dat het niet gemakkelijk zal gaan. De grond is hier nu hard als beton. De mensen uit deze streken houden gewoon lijk hun doden tijdens de winter bij en be graven ze in de lente. Maar jullie doen er mee wat jullie willen. Ik haalde enkele vrienden bij en begon nen al dadelijk de grond te bewerken. Het was inderdaad een zeer zware arbeid en wij moesten de klompen aarde werkelijk losrukken. Ondertussen had Nagly een ka- I pel ingericht en de priester verwittigd.. En de volgende morgen brachten alle j Hongaren en Balten Zostvan naar zijn laat- ste rustplaats. Met enkele planken, hadden Jwij een zeer primitieve kist ineen getim- ARR< De het v novei nu ski 1. 2. kreta 3. Zijne ttinii in di liste: 4. Seme iond 5. tolai De S' P merd waarop Nagly een in het hout ge beeldhouwd kruis had gelegd. Bij het graf prevelde de priester de laat ste gebeden. Eén na één kwamen we dich terbij en lieten een klot aarde op de holle kist vallen. Al die mannen die voorbij mij kwamen staarden naar dat graf met ogen vol deernis, wanhoop, woede, haat. Maar allen kwamen weer terug in de rang. zon der één enkel woord te zeggen. Op het graf plantte Nagly een houten kruis, met de naam Zostvan, de traditionle letters R. I. P. en, in grote letters, één en kel woord HONGARIJE. Traag ginge we uit elkaar. De Russen waren in hun isbah gebleven. Waarschijn lijk had de luitenant verboden dat ze zich nu zouden vertonen. Een misplaatst woord had immers volstaan om ergere dingen te doen ontstaan. Schoorvoetend ging ik naar mijn isbah. Net toen ik er aankwam, zag ik Piotr, een Rus, die naar de kantien ging. Hij keek even naar mij, streek de hand open, liet enkele sneeuwvlokken erop val len, streek ze uit tot ijswater en floot eens tussen de tanden De sneeuw gaat aan het smelten, zei hij. Nog een paar weken en de winter is weer voorbij. Je zal eens zien hoe alles hier dan mooi wordt Zand, struikgewas, wilde bloemen en dan de schop in de grond en tegen de herfst een zeer prachtige oogst. T VERVOLGT. VERBODEN NADRUK. (UM.) plee rijg bedi D G Can G :i N betl Prai feli N Mee Peti de; cha de; hof

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 2