en omstreken AALSTER S PANORAMA Nog meer nuttig laadvermogen MERCEDES-BENZ r&c /S Garage RESIDENCE N. V. Parklaan, 50 Tel. 267.51/52. azet van aaist ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJN! de DONDERDAG en ZATERDAG van iedeFe week. BUREEL St. dorisstraat, 25, AALST. 15de JAARGANG. Tel. 241.14. P. R. 88172. ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 NUMMER 97 1.50 fr. net nummer DE BLOEDGEVER Zij hebben vorige zaterdag de scalpen- dans gedanst rond de in hun ogen ineen stortende prestige-resten van de steller de zer rubriek. Zij, dan zijn die heertjes die steeds meer belang stelde in het WIE dan in het WAT van mijn artikels, die enkelen die bang zijn van het beetje invloed dat uitgaat van dit Aalsters Panorama, zij die weten dat de Panoramist «ongeknecht, on- verveerd» zijn mening zegt, zij die reeds ondervonden dat zij hem niet kunnen ge bruiken voor hun eigen meestal politieke winkel. De man die het nu al vier jaar aandurft in De Gazet van Aalst vrij zijn mening te zeggen en onderscheid durft maken tussen partij-principes en partij-mensen, had er immers gelegen... Onder de titel Geeft Panoramist het voorbeeld schreef iemand van het Rode Kruis in onze Lezerstribune een bijdrage die eindigde als volgt Zodra zijn eerste offergave is afgetapt zullen wij de lezers van zijn daad van naas tenliefde op de hoogte brengen. Want voor stellen dat druk wordt uitgeoefend op an deren veronderstelt op de eerste plaats dat men zelf de moed heeft om bloed te geven. Welkom, Panoramist Moet ik dan op een kandidatenlijst staan om over politiek te mogen spreken, moet ik scheef lopen van dekoraties om over va-> i derlandsliefde te reppen, en voetbalschoe nen aanbinden om over de Eendrachtploeg te klappen Maar ik wil DE HANDSCHOEN voor één keer oprapen. Ik ben bloedgever. Niemand van mijn huisgenoten en niet één vriend van de wekelijkse kaarttafel weet het. Zij zullen het hier moeten vernemen. En ik weiger die uitdrukkingen als «offer gave», «daad van naastenliefde» en «moed» te aanvaarden. Dat is een kwestie van louter en persoonlijk plichtsgevoel. Meer niet Wanneer ik nu deze onbelangrijke din gen aan de lezers toevertrouw is dat om in mijn eigen blad niet in mijn hemd te staan, en tevens om met des te meer recht twee vraagjes te kunnen stellen waarom leggen meerdere leiders en leden van twee verschillende bloedtransfu siediensten zich in ons arrondissement in hoofdzaak toe op het bekampen van de an dere dienst, i.p.v. op hun «edele» taak en ten tweede waarom was een be paalde aalsterse dienst zo voorzichtig om de brusselse heren op hun beleefdheids plichten tegenover 't vlaamse land te wij zen SHOTTEN De mannen met een slecht karakter die de laatste tijd op 't Eendracht-plein tever geefs tekortkomingen zochten om hun gal overheen te spreiden, hebben zich zondag op een zogezegd-verkeerde beslissing van Gaston Van der Eist inzake windvoordeel geworpen. Als die mannen zo voortgaan zullen zij er nog in gelukken onze beste spelers te ontmoedigen, en meteen de kans tot promotie voor Eendracht te ontnemen, ook al is die kans nooit zo groot geweest als dit jaar. Hetgeen ik trouwens reeds schreef vóór het huidige seizoen begon. EENPARIG Mij heeft het niet verwonderd dat onze gemeenteraad de motie in verband met de geplande maar nog lang niet doorgevoerde talentelling EENPARIG heeft goedgekeurd. Ik had het namelijk al lang voorspeld dat onze vroede afgevaardigden de een of andere keer hun gezond verstand zouden laten spreken. En z'hebben het allen nog wel op de zelf- |de avond gedaan ANTI-AMNESTIE. Mijn enquete onder de Aalsterse vader landse verenigingen van enkele maanden geleden heeft mij in die middens enig ge zag verleend inzake amnestie. Thans Kan ik moeilijk mijn ontgoocheling bedwinger over zoveel gebleven onbegrip. Een 100-tal Aalstenaars zijn namelijk per trein naar Brussel getrokken om te betogen tegen iels waar NIEMAND naar vraagt, amnestie t a melijk voor verklikkers, beulen, moorde naars. Iets heeft mijn enquete misschien toch bekomen, want slechts twee van de vele vaderlandse lokalen hadden een anti-am nestie-affiche durven voorhangen. Een gan se groep van 25 ingeschreven mannen heb ben op t laatste ogenblik hun zuivere lief de voor het ware vaderland laten spreken en stuurden hun kat. Van Vuurkruisen geen spoor. Het verbond van Meneer De Stobbeleir is er daarmee goedkoop van af gekomen, want het had een aanwezigheids premie beloofd van 20 fr. per man. De spandoek der Aalstenaars luidde «Voor incivieken vindt men geld, voor in- valieden alleen krot.» Ze zullen daar te Brussel een raar gedacht gekregen hebben over het verstandelijk peil van de gemid delde Aalstenaar. DE PANORAMIST. DE PARTIJRAAD In verband met de a.s. Partijraadsver kiezing van de C.V.P., incluis het plaatse lijk voorzitterschap dat vacant is geworden lichten wij hiernavolgende interessante be schouwingen uit het recente boek CVPr Sterkte en Zwakte» door Rik Vermeire en Lode Vanhove Vooral op het plaatselijke vlak moet er een bijzondere aandacht geschonken wor den aan de regelmatige en geheime verkie zing van het bestuur de bestuurslichamen op hoger vlak zouden er de hand moeten aan houden dat deze operatie in de psycho^ logisch gunstigste voorwaarden kan ge schieden. Herhaaldelijk wordt de klacht geuit door de betrokkenen in de eerste plaats «dat het altijd dezelfde zijn die alles moeten doen», maar anderzijds wordt alles in het werk gesteld opdat het steeds dezelfden zouden blijven en bijna nooit wordt er een aanbod gedaan tenzij in een vlaag van ontmoediging of kwaad humeur een ge deelte van de taken aan anderen over te dragen. CATH AR I NISTEN PROMOVEERDEN Tijdens een intieme plechtigheid, geheel verborgen voor pers en publiek, is de Re derijkerskamer De Catharinisten door de leden van de Eed en de Raad dei Konink lijke soevereine Hoofdkamer van Rhetorica «De Fonteyne» te Gent erkend als Hoofdka mer van het Land van Aalst. Voor wie nogal vertrouwd is met de Re derijkerij is dat een hele gebeurtenis die men niet onopgemerkt mag laten voorbij gaan. Ofschoon de Catharinistenkamer on tegensprekelijk ouder is (1421) dan De Fonteyne (1448) brengt het onbetwistbaar gezag van deze laatste heel wat orde in het huishouden der Rederijkerij. De Catharinisten kunnen heel wat adel- j brieven uit het verleden voorleggen waar- j van dtze van een ongerepte traditie, die zich eeuwenlang heelt voortgezet onder het blazoen van «Amor Vineit» en onder de i schutse van de H. Catharina, zeker de voornaamste is. De aanduiding van een Hoofdkamer on- 'der de bestaande Rederijkerskamers in een j bepaald gewest was indertijd algemeen in i zwang. Daar echter Aalst als zodanig gedu rende geruime tijd binnen de Keizerlijke j kring en niet binnen het graafschap Vlaan- I deren viel was het bestaan van een Hoofd kamer alhier onbekend. Wanneer pas nu in de 20e eeuw die er kenning tot Hoofdkamer plaats heeft, is zulks alleen maar aan het toeval te wijten Om in het bijzonder de glorierijke tradi tie van bepaalde Kamers in het licht te stellen, is het dat De Fonteyne te Gent, als primus inter pares, tot nogtoe is overge gaan tot de erkenning van drie Hoofdka mers, te weten de Goudblomme (Land van Waas), de Rederijkerskamer te Hulst (Zeeuws Vlaanderen) en Dc Catharinisten. De vriendenhand die deze diverse Hoofd kamers naar elkaar hebben toegestoken is van aard om de moderne Rederijkerij de nodige morele steun te gvven om verder te bloeien en de andere bestaande en ver dienstelijke Kamers tot voorbeeld te strek- j ken. Een nieuwe bladzijde geschiedenis werd geschreven in de annalen van de Cathari nisten. Het ware te hopen, dat verder zoals in 1 het verleden van de Hoofdkamer der Ca tharinisten, niettegenstaande de bijna wan- wanhopige omstandigheden waarin zij haar voornaamste activiteit moet ont plooien, het toneel, een kulturele bezieling moge uitgaan die liet volk rijker en scho ner maakt. F. B. Bij de jongeren kan dat met anders dan wrevel opwekken. Indien ze een poging on dernemen om verantwoordelijkheid op te nemen en enkele activiteiten voorstellen, worden ze zeer gemakkelijk als arrivisten beschouwd. Hoe dikwijls wordt de politieke onver schilligheid van de jongeren onderlijnt, doch zeer dikwijls worden grote krachtin- I spanningen geleverd om een oplaaiende po litieke belangstelling zo vlug mogelijk af te koelen. Om te ontsnappen aan het steriele van 1 bestuurslichamen die reeds tien en meer jaren een zeer gesloten vriendenkring vor- j men of wat soms als dusdanig geacht wordt is het noodzakelijk te bepalen dat j een mandaat in tien bestuurslichaam een j korte tijd, b.v. slechts twee jaar. kan duren met voor een derde van het aantal leden de mogelijkheid voor een eenmalige onmiddel- lijk daaropvolgende vernieuwing voor twee j jaar. Indien zulke maatregel genomen werd en strikt zou worden toegepast zou een voor- naam element van verstarring weggeruimd zijn. 'T IS MIDDERNACHT Dr. SCHWEITZER het sterke toneelspel van G. Cesbron wordt opgevoerd door de Rederijkerskamer Sinte Barbara-Arbeid en Kunst in feestzaal Groen Kruis, Sint Jorisstraat. 26, Aalst. Speeldata zondagen 20 en 27 december, te 19 h. maandag 21 december te 20 h. Plaatsbewijzen 30 fr. te bekomen in het Groen Kruis van 13 december af. BERICHT aan de BEVOLKING NIEUWE WATERTOREN Het Bestuur der stad Aalst maakt be kend aan de Bevolking dat op ZONDAG 6 DECEMBER 1959 de watertoevoer van het stedelijk watervoorzieningsuet VOLLEDIG GESCHORST zal zijn van 8 u. tot ongeveer 17 u., als gevolg van een eerste overscha keling naar de nieuwe watertoren. De Secretaris, De Burgemeesster, FR. DE MEYST. FR. BLANCKAERT. WONINGBOUW Met genoegen hebben we kennis geno men van het reglement op het openen van straten, gestemd in de laatste gemeente raad. Voortaan zal de bestrating, de riolering, gas, water en electriciteit moeten worden aangelegd en betaald door de grondeige- 't naar die aan de stad de opening van een straat vraagt, dit alles onder controle van. het stadsbestuur en na regelmatige aanbe steding. Op deze wijze zullen onze bouwlustigen niet jarenlang door modder ploeteren, zon der waterleiding, riolering en licht zitten om uiteindelijk nog verhaalbelasting te moeten betalen, hoewel ze hun grond duur genoeg betaalde. Dit is een zeer sociale maatregel waar voor we ons stadsbestuur werkelijk dank baar moeten zijn, te meer dat Schepen Claus, de promotor van dit reglement, als noodzakelijke aanvulling ervan de terbe schikkingstelling van goedkope bouwgron den in het vooruitzicht stelde. Op deze wijze zou het bouwen ook meer gegroepeerd gebeuren wat een meer orde lijk stadsuitzicht geeft en daarenboven een betere regeling der stadsdiensten mogelijk maakt. Proficiat voor het Schepencollege. OQO BOUWVERGUNNINGEN Volgende bouwvergunningen werden toe gestaan Garage Gantoise, Kortrijkse steenweg, 84, Gent voor het bouwen van garage met 2 appartementen op de Gentsesteenweg. August Maes, Desiré De Wolfstraat, 27. Aalst, bouwen v. woning op de Schietbaan. Jacques Monfils, Gentsesteenweg, 12, Aalst, bouwen van woning op de Terlinden- square. André Van Schoote, Val. de Saedeleerstr. 21, Aalst, bouwen van dubbel Burgershuis. hoek Varenlaan en Val. De Saedeleerstr. Leon Daelman, Boudewijnlaan, 46, Aalst, bouwen van garage aan woning Lindenstr. Louis Piron, Meuleschettest., 13, Aal§t, verbouwen van voorgevel aan woning. René De Cock, Bredestraat, 123, Aalst, bouwen van woning in de Noordstraat. Gaston Piquer, St. Appoloniastraat, 13, Aalst, wijziging aan goedgekeurd plan van woonhuis aan de Oude Gentbaan. A. B. Woulff, Keizerlijke Plaats, 69 Aalst bouwen van stapelplaats in de St. Jobstr. Remy Van Damme, Koestr., 5, Aalst, bij- bouwen van garage aan zijn woning in de Koestraat. Fr. Saeys, Dr. De Moorstr, 91. Aalst, ver bouwen van twee woningen tot handels huis in de Dr. De Moorstraat. it^ezerttribune VOOR EEN VLOTTE POSTDIENST TE AALST. Het is de plicht van iedereen, elk volgens zijn mogelijkheden, mede te werken aan de loffelijke pogingen welke in onze stad se dert enigen tijd worden gedaan, om het hoofd te bieden aan de nijpende crisistoe stand op velerlei gebied. Wij moeten de inspanningen van die verdienstelijke man nen waarderen, maar ook helpen en steu nen waar wij kunnen. Wanneer wij, elk van de hem in de maat schappij aangewezen plaats, een handje toesteken om in een bepaalde dienst verbe tering aan te brengen en op die wijze onze nijverheid te helpen, zullen wij nuttig werk verrichten. Die hulp moet vanzelfsprekend wederzijds zijn, 't is te zeggen, de mede werking krijgen van gans onze bevolking: werkgevers en werknemers, burgers en handelaars en niet het minst het Bestuur. Nemen wij als voorbeeld de uitbating van den postdienst te Aalst. Sedert enigen tijd stellen wij een zekere autie vast om allerlei verbeteringen te be komen. Oude en te klein geworden gebou wen dienen noodzakelijker wijze aangepast aan de huidige noodwendigheden. Nieuwe op te richten postkantoren voor ver afgele gen wijken worden vooropgesteld. Lange wachttermijnen in de postkantoren worden gesignaleerd, enz. enz. Het laat geen de minste twijfel dat een gunstige oplossing op dit gebied onze nij verheid en de bevolking in 't algemeen voordeel zou opleveren. Laat ons hopen dat het Postbestuur de ter zake reeds uitgebrachte critiek zal on derzoeken en de nodige maatregelen treffen om een einde te stellen aan de gewraakte toestanden. Doch het Postbestuur heeft ook het recht beroep te doen op de medewerking van de postgebruikers. Aldus dient het feit aangeklaagd dat on telbare particuliere brievenbussen niet in orde zijn: moeilijk te bereiken, onregelma tig ingebouwd, te klein, gevaar voor loslo pende honden, enz. Als zeer laakbaar dient bestempeld het verwijderen, op de openbare brievenbussen, van de nochtans stevig vastgehechte lich tingsuren van deze bussen. De uitreiking van de briefwisseling te Aalst wordt geweldig moeilijk gemaakt in gevolge de schromelijke wantoestand in het nummeren der huizen ontelbare woningen dragen eenvoudig geen nummer. Stelt u eventjes in de plaats van een vervanger- brievenbesteller in een straat zonder huis nummers» Het komt mij voor dat ons stadsbestuur voor al deze feiten bevoegd is om tussen beide te komen en de plicht heeft, met ai de ter beschikking staande middelen, zon der dralen handelend op te treden. Indien iedereen van goeden wil is, ber. ik overtuigd dat, wat het postwezen betreft zeer nuttig werk kan verricht worden ten bate van het algemeen welzijn. EEN LEZER. DE h. WIM VERLEYSEN DOOR A. C. W. GEHULDIGD TE AALST. Op onze foto de gevierde, de h. Wim Vcrleysen en zijn echtgenote. Verder E. H. Schotsaert, directeur van de Maatsch. Werken te Aalst, de h. R. Hulpiau voorzit ter van het A.C.W.. de hh. Paul Avou. Cl. Prieels, onderscheidenlijk secretaris van het C.M. en A.C.W,-arr. Aalst, M. Fiers en Torrekens H. Cliché «Het Volk» en meer komfort met de nieuwe L en LP 322, 327 en 337 die van de schitterende reeks der zware MERCEDES-BENZ vrachtwa gens de volledigste en de beste van de wereld maakt. Leverbaar als vrachtwagen, kipbakken en tractoren frontstuur en half- frontstuur. Aandrijving op twee of op vier wielen. Vermogen 120 en 190 P. K. Nuttig laadvermogen van 6 tot 12 ton. DIESEL Concessionaris voer het gebied van A A L S T

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1