de en omstreken "ORNOOI IN DE BELFORTZAAL j^iicU zei} overwinnen I welve Angry man Eondrcchtnieuws van aais ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar VERSCHIJN l de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week. BU'REEL St. Jorisstraat, 25. AALST. 15de JAARGANG Tel. 241.14. P. R. 88172 ZATERDAG 12 DECEMBER 19559 NUMMER 99 1,50 fr. het nummer. Om sterk te zijn, overwinnen. moet men zich zelf bienfaire malgré lui dat men zijn gril- RONDE TAFEL EN ANDERE PROBLEMEN Het is gevaarlijk in de politiek het woord dat ze de jonge mens niet zouden maken Nu is het zo dat deze ronde-tafel niet hele hen moet tegenwerken, zijn weerstand bre- ""o011" le êebruiken. Minister Dc Schril Zich zelt overwinnen leert Ignatius in zijn ken' het kind dwineen, ten einde het kind "er hee£t hel n°Shiaals ondervonden in Geestelijke oefeningen, oefeningen die tot *oede gewoonten aan te nemen, Kongo, waar h,j aan de leiders van de doel hebben, indien ze goed begrepen wor- rechtvaardig, eerliik. deugdzaam te wnr- Abako en de satellletpartijen een ronde-ta den, de mens te heipen zich zelf te overwin nen om orde te brengen in zijn leven. Die zelfbeheersing, dit zich-zelf-overwin- nen is nuttig niet alleen voor het individu, voor de eenling dit meester-zijn over-zich- zelf heeft een groot sociaal belang. Nooit werkt de mens doelmatiger aan de verbetering der maatschappij, aan de socia- rechtvaardig, eerlijk, deugdzaam te wor- i den, de slechte neigingen zo te verzwakken het". 'oe««ega, voor ra-kltaya». tot een slaaf die zijn «vrijheid, misbruikt, i raaal rond is' vermits slechts de Ba"'dan- Kongo er mede aanzit, en de rest van Kon dat de wil van het De mensheid dacht kind moest gebroken worden, niet vernie tigd, om door de gehoorzaamheid het wil len te versterken. Wie eerlijk en deugdzaam door het leven le verstandhouding dan door meer mens te !wil gaan' moet Mn levenslanK,i striid voe" worden. En meer mens worden kan hij, de ren ,egen de begeerlijkheden van het vlees, mens, alleen wanneer hij in zijn eigen le ven, de rede, de zinnen laat beheersen, wanneer hij leert en door zijn daden be wijst dat de geest staat boven de stof, en in zich zelf dit meesterschap vestigt voor tegen de bekoorlijkheden van roem rijkdommen. Willen, echt willen is strijden tegen zich zelf, zich zelf overwinnen. Maar, om zo te kunnen willen moet men hij het bij anderen wil vestigen. Zonder van jongs af geleerd hebben niet zijn eigen strijd overwint de menselijke vrijheid de vvil te doen. Doen wat men wil is het tegen- zinnelijke begeerlijkheden niet; gelokt en overgestelde van vrij en edel willen, het is meegesleurd door zijn instincten en lagere gehoorzamen aan zijn instinkten die mees neigingen moet de mens een harde strijd ter zijn en bevelen leveren, wil hij niet de slaaf worden van Zledaar waarom een „ie het m. 1,1.1 mV? °pvoed";g stinkt, de invloed van anderen, het gevoel houdt rekening met dit feit men vorm! de wil niet dan door hem buigzamer te maken, en niemand zal de wil van een ander buig- zulke grote invloed heeft, bijna onweer staanbaar is, moet gedwongen worden, be- mwongen, om niet het slachtoffer te wor- zaam maken wanneer hij zelf niet geleerd f w.f. clen van verderfelijke invloeden of van zijn heeft zich zelf te beheersen Die zelf be- i -eigen verlangens... omdat het kuid niet heerding is de onmisbare voorwaarde en j h het zeker en onfeilbaar middel om de ande- ren te besturen en invloed uit te oefenen. Tucht moet er zijn, tucht geleid door grote liefde. De eeuwen door hebben de mensen ge dacht dat een kind moet leren gehoorzamen om zijn vrijheid later goed te gebruiken. Tucft vormt en ieidt de wil van het kind, dwingt het iets anders te doen dan wat het rv wilde doen, sterkt en richt het vlottend wil- Door de gehoorzaamheid leert hij eerst zich - len en verplicht het kind te doen wat moet, zijn plicht te doen in alle omstandigheden zelf te bevelen om later anderen te doen gehoorzamen. Altijd heeft de mensheid gelooft dat de jonge mensen moeten leren zich te onder werpen, dat het gedwee zijn hoofddeugd is van elk kind. De oude Romeinen gebruik ten docilis voor docilibis, dat is de aanleg van de wil, het vormen van de ziel die leidt naar verstandelijke en zedelijke vor ming. Altijd heeft men geloofd dat men het kind moet dwingend opleiden opdat het zou leren goed te doen dresser l'enfant a zegge het grootste deel, afzijdig ondanks luiheid, grilligheid, moeilijkheid, ondank" het voorhpMH Ouders, leert uw kinderen willen, eist tucht; leert ze zich zelf te overwinnen van hun prilste jeugd af, U zult u veel verdriet sparen. (naar E. Roupain Par la foi) C. B. In ons laatste artikel stond een grove drukfout. De druppel wisky kostte 136 fr. en niet 12,5 fr. C. B. K. F. L. AALST. ZAAL ST. JOZEFCOLLEGE. TWAALF VERGRAMDE MANNEN. DONDERDAG 17 DECEMBER te 20 uur. BIJ EEN BENOEMING IN DE MAGISTRATUUR. eenvolgens aan de Academie de droit inter national in Den Haag en aan de Univer- sité internationale des sciences comparées te Luxemburg. Ondertussen liet hij zich sedert 1954 in schrijven als advocaat bij de balie te Den- dermonde, alwaar hij een stage doorbracht bij het Parket van de Procureur des Ko- nings. Hij pleitte herhaaldelijk voor de Krijgsraad ten behoeve van de Belgische strijdkrachten in Duitsland. Onlangs werd hij aangesteld advocaat van het Ministerie van Middenstand. Hij is auteur van verschillende artike len in rechtskundige en andere tijdschrif ten. reserve-officier van het Sedert 1951 is hij correspondent en vast medewerker aan het dagblad «De Nieuwe Gids». Hij schreef ook gelegenheidsbij dra gen voor het Nederlands weekblad Het Vaderland» en het Vlaams weekblad De Linie». Hij is voorzitter-stichter van de Katolieke Persclub te Aalst onder wiens impuls de schouwburgkwestie voorgoed op De h. Fernand Bogaert werd geboren te gang werd gebracht. Sedert enkele tijd Aalst op 23-3-1930. Na lager- en middelbaar werd hij ook aangesteld als raadsman van go, of blijft. Ais de deelneming van de Abako aan de verkiezingen aan de prijs van een kleine ïnoreux op de eigenliefde moet worden ge- kocnl, dan Kan men menen dat de prijs niet te hoog is. Inderdaad, tenminste in Neder- Kongo, zouden verkiezingen weinig zin hebben genad, als de voornaamste parujen er niet aan deelnamen. Maar anderzijus kunnen de andere par tijen in Kongo er zijn er al heel wat nu gaan denKen, dat men het meest wint door net minst toegeellijk te zijn. Ln an derzijds dient men ae lilosofiscne beden king te maken aat in de politiek de dingen snel wijzigen. Enkele maanden geleden was de Abako een verooden partij en zaten zijn leiders in de gevangenis. Nu wordt de Aba ko piots weer erkend en zitten de leiders aan een tatei met de vertegenwoordigers van Belgie. Maar, kom, wij herhalen het, in dergelijke dingen mogen prestige en ei- gclielde niet ai te veel meespreken. Al met al mag worden gezegd dat minister De Schrijver degelijk werk heeft geleverd. De zaak is nu maar wat de Abako-lei- ders met hun reis naar Beigiè beogen. Nau welijks in Belgie maakten ze al moeilijkhe den. Na eerst te Leo zeer onbeschoft te heb ben gezegd dat ze niet zo helemaal zeker zijn of Minister De Schrijver wel degelijk de vertegenwoordiger is van het Belgisch Parlement, weigerde ze al dadelijk minis ter Scheyven te onimoei- K weerden dat hij van de hele zaak niets af wist. Ze eisten minister De Schrijver. Zo mag wel de vraag gesteld wat Kasa Vubu en consoorten eigelijk wel in hun mars l hebben. Gemakkelijk zal Minister De j Schrijver het in ieder geval met deze men- }sen niet hebben. En waren nu die Kongo-problemen de enige waarover de regering zich ongerust had te maken, dan zou men kunnen denken dat, alhoewel ze de handen vol had, de re gering toch tamelijk vlot zou kunnen wer ken. Maar er zijn nog zovele andere proble men die op een oplossing wachten dat Eer ste Minister Eyskens wel degelijk nacht merries moet krijgen als hij er aan denkt. Er is het probleem van de begroting, van de nieuwe belastingen, van de besparin gen. Er is het probleem van de talentelling, dat dreigt de regering te doen uiteenspat ten. Er is het probleem van de repressie, waarover de regering nog eens dreigt te vallen. Er is de landsverdediging waar voor- en tegenstanders van besparingen en besnoeiingen mekaar in het haar zitten. De talentelling is daarbij wellicht het moeilijkste probleem, omdat hiermede zo vele psychologische en gevoelsfactoren ge paard gaan. Inderdaad schijnen de Vlaam se provincies vast besloten deze talentelling niet te dulden. Meetings en manifestaties volgen elkaar op en de regering zit hier, in haar huidige constellatie werkelijk tussen hamer en aanbeeld. Moest de CVP daarbij kunnen rekenen op de steun van de Vlaamse socialisten, dan ware het probleem al van de baan, om dat er dan een vrije kwestie kon worden van gemaakt. Maar de Vlaamse socialisten zweren wel, in privé gesprekken, bij hoog en bij laag, dat zij tegen de talentelling ge kant zijn, maar als het op stemmen aan komt, verdwijnen ze in het niet. Zelfs zo genaamde vooraanstaande Vlaamse socia listen blijken zeer timied te worden als zij de banbliksems van de leiding der partij moeten trotseren. Wat er van dat probleem gewordt kan voorals nog geen mens zeg gen. Maar moeilijk is het in ieder geval en Minister Eyskens zal hierover, alsmede over de andere problemen, nog veel zorgen en zweet laten. L. B. EEN KUNSTSCHILDER WERPT DE HANDSCHOEN AAN DE CRITICUS.... Kunstschilder Jan Van Campenhout heeft aan Jan. medewerker aan 't Pallie- terke een brief gezonden naar aanleiding var. diens artikel De Provincie protes teert een repliek op een bijdrage die voor enkele weken in ons blad verscheen. Hierin betoogt de kunstschilder o.m. het volgende Jan, ge vertrekt van het standpunt uit dat kunst daar begint waar ze vol doet aan uw verzuchtingen en principes, maar dit is zuiver dilettantisme en heeft geen verband met kunst U treedt binnenkort op het podium als moderator (zoals ge dat zelf heet en aankondigt) maar ik zou het véél leerzamer vinden mocht U in het openbaar hier te Aalst bv. (of waar U verkiest) ons de provincialen te woord staan, om zonder rethorisch bravour het publiek te bewijzen dat ik het mis voor heb en dat Ge wél het recht hebt als letterkundige kunstcriticus de mensen te misleiden. Ik vraag geen van buitengeleerde redevoeringskens, maar duidelijk antwoord op een respectabel kwantum essentiele vragen om met waardigheid de Uw toegeei- gende titels te dragen Voor wanneer Jan N. d. R. De Jan van 't Pallieterke heeft de handschoen opgeraapt zodat het tor nooi kan geopend worden. We zouden voorstellen dat hiervoor de zo gesmade Belfortzaal ter beschikking zou gesteld worden en zien met belangstelling toe, hoe de criticus gesteld voor de vragen van de kunste naar zich uit de slag zal trekken DE ARRONDISSEMENTELE VERGADERING v. JONG C.V.P. TE DENDERHOUTEM OP ZATERDAG 5 DECEMBER. Het was een vrolijke aanblik om die tal rijke jonge gezichten bijeen te zien in de zaal te Denderhoutem, zij hadden de op roep van hun dynamische arrondissemen- dat de C.V.P. een jonge partij is. buitengewone wij Maar vooral de buitengewone flinke spreker, ingeleid door de plaatselijke voor zitter en achteraf gecommentarieerd door de arrondissementele voorzitter, was een revelatie. I Het entousiasme van de jonge C.V.P.ers uitte zich hierna in een gezellig samenzijn, doch hadden we graag gehad dat zich een klein debat uit de gedachtegang van de 1 spreker zich had ontwikkeld, onze jongere leden mogen niet professoraal onder elkaar I doen en het spreekwoord blijft c'est du I choc des idéés etc.» In elk geval is het onze plicht de spre- ker een buitengewoon applaus te geven I voor zijn prachtige rede, we kunnen fier j zijn dat het mogelijk is in de C.V.P. zulke jeugdleiders te hebben als de heer Bour- I geois uit Izegem, wij zijn niet verplicht honderd procent akkoord te zijn met al zij- 'ne vooruitzettingen, maar de algemene lij nen kunnen we aanvaarden als jeugdpro gramma. We hopen nu ook dat onze jongeren, ze hebben getoond dat ze de beentjes goed konden strekken, de gedachten van de heer Bourgeois zullen kolporteren, als jonge mo derne apostelen de nieuwe leer van de her vorming in de goede zin verspreiden. De jong C.V.P. heeft een gr.ote taak, ze brenge deze tot een goed einde. De heer Bourgeois is geen bourgeois, hij is veeleer een dynamische jonge man met een positieve revolutionnaire inslag Zijn excuus bij de aanwezige ouderen, waaron der oud minister Moyersoen en senator Van Oudenhove, voor de mogelijke kritiek wel ke in zijn rede omvat was. maakte hem sympatiek zodat menig jaknikje uit de onderwijs te hebben genoten aan het St. Jozefscollege aldaar voltooide hij zijn hu maniorastudies aan het H. Drievuldigheids- college der Paters Jozefieten te Leuven, waar hij president werd van de studenten. Hij behaalde het doctoraat in de rechten de Stad vóór de rechtbank. Hij was een actief lid van de Europese Beweging en maakte ook tal van reizen in het buitenland. Bij K.B. van 7 december jl. werd onze aan de Rijksuniversiteit te Gent en legde stadsgenoot de h. Mt. F, Bogaert, benoemd zich vooral toe op vakken nauw verwant tot Substituut-Krijgsauditeur te velde, met het internationaal recht en de pers. Hij studeerde in het buiteland achter- Onze hartelijke felicitaties bij deze eer volle benoeming. De ploegen voor zondag tegen White-Star: lste elftal: Geerts; Antoon Van Poelvoor de en Bellon; Rens, Lockefeer en Plas; De Boeck, Van den Bosch. Jan Van Poelvoor de, De Vijlder en Van der Eist. De Reserven spelen zondagmorgen te 10 uur tegen White-Star op het terrein Brede- straat Van der Meirsch; De Stercke en Verhofstadt; De Bels. Blondeel en Van Lan- genhove; Elegeert, Corthals, Torrekens, De Ridder en Dumoulin. Sportliefhebbers komt talrijk onze reser ven aanmoedigen. rangen van de partijnotabelen als 't ware een beaming was van zijn woorden, we ge ven dit feit niet als een konstatatie maar als een zuivere interpretatie, heer Bourgeois de kleine dorpspolitiek als een substratum voor de ondergang van de partij aankloeg, de jongen wist waarschijn lijk niet dat hij sprak over de koord in het huis van de gehangene. Wij hebben de bedoeling niet een sylla bus te maken van de uiteenzetting van de heer Bourgeois, wij zijn slechts een ont- vangstpost geweest en trachten nu terug uit te zenden, maar storingen en verkeerde klanken zijn mogelijk, wij exsuseren ons bij voorbaat bij de jong C.V.P. en bij de heer Bourgeois. De tesis van de jonge spreker was De C.V.P. is de partij van de toekomst, want zij is de ideale partij. De massa van de kiezers geven aan iede re partij bepaalde positieve eigenschappen, zo is de liberale partij de partij van de tra ditionele vrijheid, de socialistische de par tij van het resultaat en de C.V.P. de partij van de ernst en de degelijkheid. Met deze hoedanigheidswoorden was de spreker niet tevreden, de C.V.P. moet de ideale partij worden, welke in staat moet zijn de grote meerderheid van de belgische staatsburgers achter zich te scharen, we mogen de partij niet blijven van de desil lusies, en hierom dichtte hij onze ideale partij een gamma van superlatieven toe,wel ke wij hier trachten op te sommen. DE C.V.P. DIENT ALS IDEALE PAR TIJ TE ZIJN De sterkste, de onversaagste, de meest dynamische, de meest vooruitstrevende, de meest demokratische, de jeugdigste, de meest nationale en de partij met de groot ste eendracht, kortom ^de DOORBRAAK PARTIJ. Vervolg blz. 2. De provinciale juniors vi an Eendracht Aalst die leider Gantoise op eigen veld met 02 overwonnen. Cliché «Het Volk»

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1