'V4ó»M&eiikïe-(u<ek ocm i'- }<Siter£ë, mi/Vt land.. KEUKENGEHEIMEN ALLERLEI Als er een schoteltje in de oven gaat, moeten er altijd enkele klontjes boter op worden gelegd. Dikwijls vormen dit vette eilandjes, terwijl de rest van de bovenkant droog blijft. Gebruik daarom liever een schaaf je om de (harde) boter aan dunne schijfjes te snijden. Deze zeer dunne schijf jes zijn veel gemakkelijker over een scho teltje te verdelen en bovendien spaart men er boter mee. Straks komt het er weer op aan, om uw schotels zo feestelijk mogelijk te versie ren. Groen en rood zijn de kleuren van het Kerstfeest. Uw mayonnaise krijgt deze kleuren door toevoeging van respectieve lijk spinaziesap of tomatenketchup. Papri ka in poedervorm kan eveneens worden gebruikt om mayonnaise een frisse rode kleur te geven, terwijl de maak er niet noe menswaardig door wordt beïnvloed. I bezitten, die wat warmte en schoonheid betreft, het zeker niet onder hoeft te doen j voor een gewone bontmantel en waar men bovendien heel wat langer plezier van zal wordt in belangrijke mate geholpen door hebben. de kleding.De hoeveelheid lucht, welke zich De gelukkl(,en onder ons> dle over een in elk kledingstuk afzonderlijk bevindt, is kleedgeld beschikken en zich de luxe niet alleen afhankelijk van de grondstof, doch ook van de manier, waarop dit mate riaal tot een weefsel verwerkt is. Zo be vat flanel (geruwde katoen) 90% lucht, doch gladde katoen slechts 50%. Ook het gedrag van een kledingstof bij vochtig wor den is belangrijk voor de warmte-regulatie. Natte wol, flanel of tricot houden de lucht vast, maar glad linnen en gladde katoen verliezen deze bij het nat worden het geen aanleiding heeft tot sterk warmtever lies van de huid. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. NO - IRON LAKENS. In de Consumentengids wordt een lans gebroken voor no-iron lakens en slopen, die in Amerika al verkrijgbaar zijn en waarvan de prijs niet hoger ligt dan de ge- - Wanneer U bouillon trekt van been- middelde prijs voor gewone lakens en slo tjes, stop deze laatste dan in een katoenen P™- Consumentengids meent dat daar- zakje. Het resultaat is dat er geen splin- .door de Nederlandse huisvrouw veel werk tertjes in de soep komen en dat de bouil- bespaard zal worden. Doch een Hollands Ion gelijk kristalhelder blijft. En nu we het dagblad merkt op, dat zulks nog met zo ze- toch over bouillon hebben U weet mis- !ker is. Want wel vervalt dan de tijd voor schien nog niet, dat het aan te bevelen is, het strijken, maar noiron lakens en slopen om met een stuk soepvlees een paar eier- net zo gauw TO^ztjn als h^r°J over em- j schalen te laten meekoken. Deze eierschaal- iden en we dus ook nog elKe g kunnen veroorloven een dure bontmantel te kopen, zullen dit jaar hun hartje kunnen ophalen. Want zelden maakte de mode ge bruik van zulk mooi bont. Onder de edele bontsoorten, die momen teel in de mode zijn, noemen we in de eer ste plaats persianer in een nieuwe licht bruine tint, dat ook door jongere vrouwen met succes gedragen kan worden. De ande re moderne kortharige bontsoorten zijn breitschwanz, Indisch lam, ocelot en bever. Verder is er dan ook het dure en minder sterke petit-gris, de goedkopere muskusrat en het onovertreffelijke nerts. Vanzelfsprekend worden vooral de dure HET IS TOCH WEERAL EEN SCHUPKE KOLEN MEER Door de bevoegde diensten van het be- j of 4.000 frk per maand ontvangt geniet trokken Ministerie wordt regelmatig om de vanaf 1 december 49.200 frk per jaar of maand de index opgemaakt van de levens- j 4.100 frk per maand. duurte in het land. Dit is immers van het zelfstandige die op dit ogenblik grootste belang in aanmerking genomen 20.000 frk zou genieten of per maand 1.666 dat het er niet op aankomt hoeveel franken j frk heeft ais basisbedrag 18.000 frk. Dit men in de hand heeft maar wat men er zich wor(jt verhoogd met 5% of 900 frk per jaar mede aanschaffen kan. Daarom werden niet alleen de lonen maar tal van sociale vergoedingen gekop peld aan het index van de levensduurte. In dat kader heeft de maand december 1959 zijn belang gezien tal van pensioenen de hoogte ingaan. Wie met gepensioneer den omgaat weet uit ervaring wat een oer j schien om de twee dagen lakens moeten 'wassen. Bovendien doen veel huisvrou- bontmantels meestal in klassieke snit ge- lang deze aan hun pensioen geven. Het is houden, omdat ze nu eenmaal verschillende toch met dat bedrag dat ze tot aan de over- jaren dienst moeten doen; ze vallen recht lijdensdatum zullen in te staan hebben voor en los om het lichaam zonder evenwel hun behoeften. ruim te zijn hebben laag ingezette drie- Het indexcijfer steeg regelmatig zodat kwart of lange mouwen, grote van de hals niet alleen de lonen maar ook de pensioe- afstaande kragen en verschillen in lengten nen van de openbare diensten moesten ver van zeer kort «nauwelijks tot de heupen hoogd worden. reikend), halflang, driekwart, zevenachtste Voor de pensioenen van de arbeiders, be- tot lang. De grote mode eist echter, dat de dienden, mijnwerkers, zeelieden, zelfstandi- rok van het kleed eventjes onder de bont- gen en vrij verzekerden moest het indexcij- ifer 110,31 worden bereikt vooraleer een aanpassing kon gebeuren. Gezien de index van de levensduurte in Tot slot nog enkele praktische wenken Tracht regen zoveel mogelijk op een prachtig wen de Srote was de deur uit- waardoor ze bontmantel te vermijden. Is hij toch nat j ook al van het strijkprobleem af zijn. Vol-geworden, droog hem dan ver van het vuur helder is. Weet ge dat stoofperen een rood kleurtje krijgen, wanneer men er j.- ook een scheutje 18ens de Consumentengids is het met ver- I en de zon. standig No-iron lakens en slopen naar een Bont moet kunnen ademen. Hangt een wasserij te sturen, omdat door de scherpe bontmantel dus nooit in een hermetisch ge wasmiddelen, die daar gebruikt worden, de sloten plastieken zak. Wanneer er een naast suiker en kaneel azijn aan toevoegt Stoofperen moeten op een heel zacht vuurtje gaar stoven. DIEPVRIES. Voor de aanstaande feestdagen zult U misschien ook een toevlunht nemen tot diepvriesproducten. Deze producten sma ken als vers, en dank zij het systeem van diepvriezen, kan men ook in de winter ver se zomergroenten en vers zomerfruit eten, om nog te zwijgen van het voordeel dat vers-ingevroren vis biedt geen graten en geen afval, omdat dat al van tevoren ver wijderd is. finish vaak aangetast wordt, waardoor na enkele was-beurten de no-iron eigenschap pen verdwijnen. BORDEN ZONDER WASSEN Het schijnt dat de Franse huisvrouwen sedert enige tijd naar borden vragen, die niet rnoeten afgewassen worden Dat is geen zo kwaad idee en het werd trouwens in Amerika reeds sedert lang uitgedacht |Men gebruikte daar inderdaad reeds sinds Natuurlijk moet u diepvriesproducten op jaren vaatwerk in geperst papier, borden, de juiste wijze behandelen. Anders hebt u .kopjes, glazen, enz., die na gebruik gewoon kans dat er iets mis gaat en dat de smaak wrden weggeworpen. Dat is dus zeer een- niet dat is, wat u ervan moest verwachten, jvoudig en de gebruikte rommel gaat naar Daarom hieronder enkele aanwijzingen jde vuilbak of de kachel. Visfilets. Maar een Franse uitvinder vond zulks Voor het BAKKEN moet u de vis zover laten ontdooien, dat hij snijdbaar is. Snijd hem dan in plakken en behandel deze plak ken vervolgens op de normale wijze. nog te kostbaar en heeft er wat anders op gevonden. Hij heeft borden uitgevonden, die afgepeld worden als een appel of een sinaasappel! Elk bord bestaat uit een twin- Voor GEKOOKTE VIS doet u de bevro- J t'gtal «lagen» of «vellen». Na de maaltijd ren vis ineens in kokend water, en voegt worden de borden niet gewassen, maar wat zout en azijn toe. («afgepeld», en er komt een nieuw, proper Voor het STOVEN wrijft u de vis goed bord te voorschijn, met zout in en doet hem daarna in bevro ren toestand in een vuurvaste schotel. Ver volgens behandelen als gewone vis. met toevoeging van dezelfde igrediënten. Groenten Bevroren groenten niet laten ontdooien, maar ineens in de pan doen, waarin u een bodempje water aan de kook hebt gebracht. Enkele minuten door laten koken, en be slist niet laten sudderen. Vruchten. Laat de vruchten bij kamertemperatuur in de verpakking ontdooien. Desgewenst legt u het pak onder stromend koud water. Vlees of gevogelte. Elven eens laten ontdooien onder stro mend water. Daarna behandelen als vers. RAADGEVINGEN AAN MOEDERS. DOELMATIGE KLEDING Speciaal bij jonge kinderen is een doel matige kleding tijdens de wintermaanden noodzakelijk. Bij hen is de warmte-regula tie veel meer afhankelijk van hun kleding dan bij personen op latere leeftijd. Boven dien is hun lichaamsoppervlak in verhou ding tot het lichaamsgewicht groter dan bij volwassenen, waardoor meer warmte verlies optreedt. Kleine kinderen zijn dan ook erg gevoelig voor kouvatten en op hun We vragen ons af, wat er nu eigenlijk door de huisvrouwen het meest veraf schuwd zal worden het oude systeeifi van afwassen of het nieuwe van afpellen. En dan stelt zich nog eens het probleem, dat men de plaats moeten hebbln waar met de afgepelde borden te blijven. ONS WEKELIJKS PRAATJE. scheurtje of ander mankementje aan een bontmantel is, begin er dan niet zelf aan te prutsen, maar laat hem door een vak man behandelen. OQO DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 29 november tot 5 december werden er per dag gemiddeld 121.8 de maand October 1959 het cijfer 110,38 aanwees moeten dus de pensioene van de hogervemoemde categories worden aange past. Wat inmiddels is uitgevoerd. NIEUWE BEDRAGEN SEDERT 1 DECEMBER 1959. Het is dus goed verstaan dat bij het chekje dat in de maand december wordt ontvangen een verhoging van 2,5 moet zitten voor de arbeiders, bedienden, mijn» werkers en zeelieden, gezien de vroegere bedragen werden vastgesteld op indexcijfer 107,62. Merk nu op dat de pensioenen van de zelfstandigen en de vrij-verzekerden een aanpassing ondergaan van 5%, gezien de volledig en 44.973 gedeeltelijk en I vroegere pensioenen werden gekoppeld toevallig werklozen gecontroleerd een totaal van 166.781 werklozen. hetzij aan index 105. Dit is voor de geinteresseerden allemaal Vergeleken met de vorige week werd een I vr'j ingewikkeld en daarom enkele voor vermeerdering van 3.578 volledig en een beelden die mogelijk het uwe kunnen zijn: vermindering van 3.395 gedeeltelijk en toe- Een arbeider die thans 36.000 frk per vallig werklozen genoteerd. De aan het sei- Jjaar of 3.000 frk per maand geniet, zal zoen te wijten stijging van de volledige 36.900 frk per jaar of 7.075 frk per maand goede wil er aan de dag is gelegd, werkloosheid treft voornamelijk de secto- ontvangen vanaf 1 december 1959. moet volmaakt verleden tijd zijn. zodat hij vanaf 1 december recht heeft op een maandelijk bedrag van 1.741 frk. Voor de gepensioneerden met een ge mengde loopbaan, die enerzijds pensioen als loontrekkende en anderzijds als zelf standige genieten, is de berekening inge wikkelder. gezien het een stuk wordt ver hoogd met 2,5 en het andere met 5%. Diegenen welke zouden twijfelen aan het ontvangen bedrag zullen er goed aan doen een gespecialiseerde Dienst te raadplegen want we komen er eerlijk voor uit dat de kwestie van de pensioenen een vrij inge wikkelde affaire wordt. Ze is het echter steeds geweest en zal het vermoedelijk wel blijven ook. BONDEN VOOR OUDERDOMSGEPEN SIONNEERDEN. De Landsbond der Christelijke Mutuali teiten heeft gelukkig tijdig ingezien dat er in de schoot van hun machtige Organisatie een afzonderlijke Landbond moest worden ingericht voor de Gepensionneerden. Die er niet alleen voor zorgt dat er, via het Parlement, behoorlijke pensioenen wor den uitbetaald zowel aan de vrij- als aan de verplicht verzekerden maar die bijzon der oog heeft voor de speciale toestand waarin de oudjes zich bevinden. Onderschat daarom niet de gezellige onder onsjes de uitstapjes die voor de leden worden georganiseerd. Een Kerst- of een nieuwjaarfeestje. Het actieterrein van de Bonden der Ou- derdomsgepensionneerden is uitgebreider dan men denkt. Of vergeet men de menigvuldige kontac- ten met de Commissies van Openbare on derstand om de oudjes een behoorlijk ver blijf te bezorgen waar ze als man er vrouw gezamenlijk een rustige levens avond kunnen genieten. Ik houd mijn hart vast als ik denk aan de oudemannenhuizen en oudevrouwtjes- huizen van voorheen. En God weet hoeveel Zoiets ren bouw, landbouw en voeding. De vermindering van de gedeeltelijke en i toevallige werkloosheid is te danken aan minder talrijke werkonderbreking in de kolenmijnen en aan de haven van Antwer pen, zij werd evenwel geremd door een af-' neming van de activiteit in het bouw, land- bouw en voeding. De vermindering van de gedeeltelijke Een bediende die 48.000 frk. per jaar MEDEDELING VAN HET BESTUUR DER POSTERIJEN NIEUWJAAR NADERT. B. O. B. STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Op de wegen en in de agglomeraties waarvan het verkéer bewaakt wordt door en toevallige werkloosheid is te danken aan j ^en einde onnodige wachttijden aan de j-jj^swacht, hebben zich van 7 tot 13 de- minder talrijke werkonderbrekingen in de loketten en vertragingen bij de verzending j cernber, 738 verkeersongevallen voorge- kolenmijnen en aan de haven van Antwer- fcn de uitreiking van briefwisseling te vooi- daan. Er waren 19 doden ter plaatse. 131 komen, volgt de raadgevingen van het Be- zwaar m 398 ]icht gekwetsten. stuur der Posterijen pen, zij werd evenwel geremd door een af- BONTE MODE IN BONT. neming van de activiteit in het bouwbe- Nu de tijd weer is aangebroken, dat we drijf (slecht wederj alsmede in de kleding ons met een gevoel van welbehagen in een warme mantel wikkelen, denken we ook weer aan bont. En menige vrouw, die zich een nieuwe wintermantel moet aanschaf fen. staart verlangend naar de etalages van j de bontwinkels. Natuurlijk kan ook een vrouw met een bescheiden beurs tegenwoordig een mantel in bont kopen er zijn verschillende goed kope soortln. Maar er is ook een andere mogelijkheid een bontgevoerde mantel. Deze mantel doet wat warmte betreft niet onder voor de gewone bontmantel. Wel integendeel het bont, dat in dit geval met de harige kant naar binnen gedragen wordt, houdt het lichaam veel beter warm. Voor zo'n mantelvoering mogen gerust de goedkoopste bontsoorten worden gebruikt kleding moet steeds terdege worden toege- Wanneer men dan voor de mantel zelf een zien. mooie stof kiest en voor de kraag want Als een klein kind over kou begint te kla- i er is geen wintermantel zonder bontkraag gen, hebben zij meestal reeds kou gevat. j een duurdere bontsoort, dan mag er be- De warmte-regulatie van het lichaam slist zeker geloofd worden een mantel te en voedingsnijverheid. oOo LENING VOOR WEDEROPBOUW Bij de 501e trekking van de Lening voor Wederopbouw, derde groep, is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 8196 nr. 323 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 10097 nr. 880. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. o0o LENING VAN 2 MILJARD VOLLEDIG ONDERSCHREVEN De lening van 2 miljard, schreven door de Nationale 5 t.h., uitge- Maatschappij 1Doet van nu af een voorraad postze gels op 2. Bezorgt uw nieuwaarsbriefwisse- ling ter post vóór 31 December en, zo mo gelijk, reeds van 26 dito af; 3. Bedient U niet van naamKaartjes voor dringende mededelingen; 4. Verzaakt het verzenden van pros pectussen, catalogussen, omzendbrieven en verschillende niet dringende drukwerken gedurende de nieuwjaarsperiode. Om de regelmatige gang van de post diensten te verzekergp, worden de zendin gen zonder adres en zonder frankeerzegels, behalve die waarvoor het urgentie-recht werd voldaan en de doodbrieven, van 24 december af tot en met 7 januari niet aan- i —ViTV. genomen; 5. Vergeet niet dat het verboden is Bij de 349e trekking van de lotönlening prentkaarten waarvan de tekening is opge- 11953 is een iot van t müjoen fr. gevallen op Gedurende het weekeinde deden zich slechts 211 verkeersongevallen voor. Hier bij werden 9 personen gedood en 46 zwaar gewond. De oorzaken van de dodelijke on gevallen zijn de volgende overdreven overdreven snelheid 7 doden (waarvan 6 gedurende het weekeinde) niet voldoende rechtshouden 3; voetgangers die onacht zaam de weg oversteken 3; andere om standigheden 4. De verdeling per provincie van 738 on gevallen is de volgende Brabant 135 West-Vlaanderen 73; Oost-Vlaanderen 94; Antwerpen: 63: Limbourg: 60; Luik 110; Luxemburg 38; Henegouwen 111; Namen 54. W>OfV LOTENLEN I NG 1953 voor Krediet aan de Nijverheid, onder de haald door middel van schilfertjes, glas- waarborg van de staat, en waarvan de in-^ poeder, enz. bloot met de post te verzenden, schrijving geopend werd op 10 december Deze zendingen zijn slechts toegelaten 1959, is volledig onderschreven. i onder omslag. door IVES LEMI. (naar verklaringen ran em hoogaars p» deporteer de) 15de Vervolg. 's Zondags ging het er anders toe. Eenmaal het middageten voorbij, liepen ze buiten, trokken hun mooiste kleed aan en liepen het land af. Ze waren vrij voor enkele uur tjes en wilden er ruimschoots van gebruik maken en genieten. Elke zondag deed de priester die bij ons vertoefde en samen met ons op het veld werkte, de Mis. De luitenant verzette zich daartegen niet. Zij eerbiedigden de zondag alhoewel de officier of een russisch soldaat al wel eens mompelde «dat zondag of een andere dag toch allemaal hetzelfde was Maar ook zij trokken 's zondags hun beste uniform aan, blonken hun laarzen op, en het koper aan hun vest en liepen de vel den door, al druk pratend en gebarend. Af en toe trokken enkele soldaten naar Kir ghiz. Wij mochten er niet naartoe. En op het dorp zelf was er niet veel ontspanning te vinden. 's Zondags morgens dus, om 10 uur, zong de priester de mis. Nagly had dan van zaterdag avond reeds een altaar opgesteld, buiten nu omdat het zo'n zonnig weer was. Iedereen of bijna iedereen kwam naar de mis, zelfs protestanten en ortodoksen. Af en toe naderden enkele Rossen zelf schoor voetend maar ik heb nooit precies gewe ten of het slechts nieuwsgierigheid of wat anders was. Wat de vrouwen betreft, het had heel wat gekost vooraleer de gevangen meisjes naar de mis mochten komen. En dan nog slechts om beurten. Hoe ontroe rend klonken de gezangen over de onein dige vlakte. En als de priester op het einde van de mis de zegen gaf vooraleer terug zijn werkklederen aan te trekken, knielden we allen neer en zongen een oud Hongaars lied dat wegstierf tegen de oneindigen ho rizon aan. Na de mis liepen we wat rond in het dorp of wipten even de kantien binnen, jwaar we een glaasje slecht bier konden drinken dat in metalen dozen werd opge stuurd of een glas vodka dat uw mond ver brandde, maar niettemin toch wel wat j stemming bracht. Zo drentelden we rond I tot het middag werd en alles klaar was om te eten. Dit middagmaal was op zondag steeds wat keuriger. Eerst kregen we soep. daarna vlees en groenten en als dessert een groot stuk cake, uit maïsbloem en een kop tee. Wij gingen ons maal ophalen aan de keu ken en trokken er mee naar ons huis toe om nu eens rustig te eten. Maar omdat het al zo warm werd in de hutten bleven we toch meestal buiten zit ten. En als ik dan met het bord op de knieën en langzaam etend, rondom mij zag, werd ik steeds getroffen door de verande- i ng die het land had ondergaan. Daar waar enkele weken terug slechts een vuile, nattige sneeuw lag, zover de blik kon reiken, daar kreeg de aarde nu bruine en gele malse tinten, met hier en daar wat struikgewas dat stilaan groen werd. In de blauwe hemel vlogen lange slierten vogels op en neer, doken op en streken neer op het afval bij de keuken. En boven dat alles stond de zon te gloeien met stralen die steeds warmer werden en rondom ons, droogde de grond stilaan op. Lang kunnen we niet wachten om te zaaien, zei Zoltan. Hij zat op een stuk vlees te kauwen en keek rond zich uit. Als we nog lang wachten, dan wordt de grond te droog en sterft het zaad uit Het zal wel vroeger klaar komen, meende ik. Jawel. Maar in ieder geval zal er een aardig stukje moeten bewerkt worden. Dergelijke woorden verwonderden mij zelfs niet meer. Het was immers meer en meer de gewoonte dat wij onder elkaar over ons werk spraken als ging het om on ze eigen grond. En was dit niet natuurlijk. Werd deze grond niet vruchtbaar door ons werk, door ons zweet, door onze handelin gen. door onze handen. Ja ik geloof zelfs, dat als Zostvan nog geleefd had, hij ook niet anders zou gesproken hebben. Hij zou gewerkt hebben net als wij. Och, een beloning viel er niet van te ver wachten. Wij werden betaald, maar moes ten eerst nog ons onderhoud afleggen van tijdens de winter. Neen, wij werkten niet zozeer voor loon. Wat zouden we er voor bekomen hebben Heelmaal niets. In het dorp was zelfs geen winkel. En de vodka of het lauwe bier van de kantien kostte enkele kapeks. Neen, onze beloning zou er in bestaan het graan te zien groeien, het te zien goudgeel worden onder de augustuszon, het te mo gen maaien en tot schoven te binden, de tarwe er uit te kloppen. Om dan volgend jaar weer te herbeginnen Ik weet niet of iedereen redeneerde zoals ik. Toch geloof ik het wel. Want als de anderen erover spraken, deden ze het zoals !ik. Er is wel niets dat zozeer aantrekt als de grond, geloof ik. En het is slechts het n werk van de akker dat tastbaar is. J Ik mijmerde nog wat voort, liet Zoltan die naast mij was komen zitten, zijn cake J oppeuzelen en ging zo net naar hem luiste- obligatie reeks 3368 nr. 364 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 648 nr. 812. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. ren omdat hij iets wou vertellen, toen ik plots Maria uit het vrouwen kwartier zag komen. Want de meisjes woonden afzonder lijk, op enkele afstand van onze hutten, Gans de week door. was elke samenkomst praktisch onmogelijk. Maar 's zondags ver vielen de hindernissen als vanzelf. Maria droeg een zwarte rok en een ge bloemd bloesje. Op het hoofd zat een wit kapje. Het was wel niet' de laatste mode uit de grootstad maar toch zag ze er lief en keurig uit. Ik stond haastig recht, gaf mijn bord aan Zoltan: Draag jij het maar naar de keuken Daarop liep ik snel naar Maria toe, die wat vertraagde toen ze me zag aankomen en op me wachten bleef. Ik gaf er niet om dat een Rus mij zou zien. 's Zondags was het toegelaten en daarbij de Russen zegden nooit was. Maria glimlachtte toen ze me zag aan komen. Maria was een Baltische. Ze was afkoms tig van ergens in de omgeving van Kowno en was drie en twintig. In Litauen was ze studente geweest, maar op zekere dag werd ze door de politie aangehouden. Bij haar thuis vond met buitenlandse boeken die verboden waren. Iemand had Maria ver raden. Ze werd naar Siberië gezonden om daar door de arbeid haar straf uit te zitten zoals dat in de Russische wet heet. T VERVOLGT. VERBODEN NADRUK. (UM.)

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 2